Gorghiu: Piperea este unul dintre cei cu care am discutat pentru PNL Bucuresti. Nu e batut in cuie, nu vrem sa dam rateuri/ Vrem sa deschidem partidul

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2016, 13:40 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook
Copresedintele Alina Gorghiu a confirmat faptul ca, impreuna cu Vasile Blaga, a discutat cu avocatul Gheorghe Piperea pentru ca acesta sa ocupe o functia la PNL Bucuresti, insa a afirmat ca nu este "batut in cuie" si ca nu isi doreste sa dea "rateuri", potrivit Digi 24. Gorghiu a admis faptul ca se cauta pentru aceasta functie persoane mai degraba din afara partidului - "oameni de afaceri, de cultura".

"Domnul avocat Piperea e unul dintre cei cu care eu si Vasile Blaga am discutat, in vederea ocuparii uneia dintre aceste functii la nivel de Bucuresti", a declarat Gorghiu joi, adaugand ca nu e nimic batut in cuie" si ca discutiile vor continua.

"Nu vreau sa dam rateuri, sa facem alegeri gresite", a spus ea.

"Cautam oameni de afaceri, de cultura, care se pliaza pe ce reprezinta ca valori PNL. Vrem sa deschidem partidul si sa-i atragem pe acei oameni care pana acum au stat pe marginea politicii, desi reprezinta foarte bine valorile liberalismului in spatiul public", a mai spus liderul PNL.

Piperea a anuntat pe Facebook, intr-un mesaj publicat miercuri seara, ca i s-a facut o oferta din partea conducerii PNL de a prelua conducerea filialei Bucuresti, dar ca inca nu a acceptat si cere sfatul celor care ii citesc mesajul.

Filiala PNL a ramas fara conducere imediat dupa alegerile locale, cand Catalin Predoiu a demisionat. Predoiu i-a delegat atributiile lui Cristian Busoi pana la alegerea unui nou presedinte.

Pe de alta parte, PNL nu se grabeste sa numeasca pe cineva, stabilind termenul de 15 iulie. Secretarul general Ilie Bolojan a vorbit despre nevoie unei echipe noi la Bucuresti.

Initial, optiunile luate in calcul pentru aceasta functie erau Adriana Saftoiu, Cristian Busoi si Teodor Atanasiu, insa exista si posibilitatea de a fi luati in calcul oameni din afara partidului.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1764 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    dupa cum zici de cuie (Joi, 16 iunie 2016, 13:49)

    Hard ball [utilizator]

    pare ca e capac la sicriu, zau asa....
    • +3 (3 voturi)    
      Well ... PNL ... zeama de limba de clopot ... (Joi, 16 iunie 2016, 15:14)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Hard ball

      Well ... PNL ... zeama de limba de clopot ... PNT-CD2.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • +2 (2 voturi)    
        penele = pecere (Joi, 16 iunie 2016, 18:19)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        a spus si Theo paleologu, nu a gresit...
  • +3 (5 voturi)    
    De neînțeles (Joi, 16 iunie 2016, 14:03)

    marki [utilizator]

    Primul, și cel mai jalnic rateu al PNL este faptul că mai păstrează încă în frunte pe această nulitate (din punct de vedere politic), Alina Gorghiu. Când persoane cu adevărat active, competente și mult mai charismatice (vezi Adriana Săftoiu) sunt uitate, marginalizate. Dar să nu cercetăm aceste legi, că înnebunim...
  • +2 (4 voturi)    
    Noua echipa (Joi, 16 iunie 2016, 14:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nici o noua echipa nu poate face ceva atit tim cit PNL a devenit un partid blosevic si e infilitart de mafia portocalie. Ca sa nu mai amintesc de calamitatea politruca numita GOrghiu. CIne naibi o sa-i mai viteze?
  • +4 (4 voturi)    
    Si oricum noi trebuie sa avem 4-5 candidati (Joi, 16 iunie 2016, 14:11)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pe care sa-i schimbam rapid si sa-l alegem pe cel mai nepotrivit. Numai numele a mai ramas de partid in rest turnatori, aventurieri, prosti, frustrati ce vor sa fie bagati in seama, corupti, etc...
  • +1 (1 vot)    
    deschideti-l mai tare (Joi, 16 iunie 2016, 14:11)

    codo [utilizator]

    si carati-va din toate functiile de conducere
  • +3 (5 voturi)    
    Mustar & Piper = esec cu darea in plata Domnului (Joi, 16 iunie 2016, 14:16)

    Plagarus [utilizator]

    Hahalerele politice au nevoie tot de hahalere cu oaresce notorietate de moment !
  • +3 (3 voturi)    
    deocamdata se pregateste Piperea (Joi, 16 iunie 2016, 14:31)

    tropotaru [utilizator]

    la incazire fac joc de glezne si asteapta pa margine intrarea in teren, in ordinea numerelor de pe tricouri: Busoi, Orban, Munteanu si Tercescu
  • +7 (7 voturi)    
    Lol (Joi, 16 iunie 2016, 14:32)

    aladdin [utilizator]

    Incepe sa semene cu desemnarea candidatului pentru primaria Bucurestiului.
  • +4 (6 voturi)    
    Cine se baga in troaca? (Joi, 16 iunie 2016, 14:36)

    vladf [utilizator]

    Voi chiar nu vedeti ca tot va dati cu stangul in dreptul de 140 de ani incoace?
    O istorie de tradari, debarcari, lovituri, eschive, injunghieri pe la spate ...etc
    Pai istoria voastra este si cartea de vizita, ce profesionist din mediul privat crezi ca se baga in troaca voastra?
    Cum apare unul mai rasarit, cum sar toti sa-l manance de cur, si nu o fac dusmanii asa cum o faceti voi.
    Sunteti canibali, nu aveti sefi de filiale care au condus mai mult de 2-3 ani, cum apuca sa construiasca unul ceva cum il decapitati.
    Si mai este o vorba din popor; pestele de la cap se impute.
    Pai care sunt competentele pe care va promovati liderii? daca la cel mai inalt nivel avem exemplele acestea, pai asta este trendul si exemplul pe care-l promovati.
    Cand o sa va promovati dintre ai vostri dar pe baza competentelor, abia atunci o sa va reformati.
    Din punctul meu de vedere, nu o sa va reformati, vorbiti de cel mai bun scor politic obtinut de PNL, pai dupa estimarile voatre trebuia sa aveti cel putin 34-40% si voi va laudati cu 31%?
    Eu cred ca aia din PDL inca nu-si dau seama in ce cocina au intrat, cand o sa realizeze ce greseala au facut si o sa inceapa sa plece, nici 10% nu mai scoateti in toamna.
    Presedintele o ia la vale, iar voi tot dupa el va duceti, in toamna nu va dau mai mult de 20% asta daca ramaneti uniti si nu se mai produc rupturi.
    Miscarea Paleologul o sa va coste 3%, ia sa vedem pe cine mai decapitati ca sa va zic cat urmeaza sa mai pierdeti.
    Paleologul se duce la PMP sau USB, deja jumatate din sectorul 2 unde locuieste si unde exista o strada care-i poarta numele e ca si pierduta de voi.
    Pana nu faceti alegeri libere, ca toate organizatiile sa-si aleaga singure si statutar presedintii sunteti ca si morti, pierdeti pe zi ce trece membrii, persoane nemultumite care dupa ce au muncit cat au putut acum se uita cum veniti voi sa promovati lideri din exterior sau direct de la centru.
    Marele partid liberal, care cauta lideri in exterior ... cam ce spune chestia asta?
  • +4 (4 voturi)    
    sigur Piperea este foarte potrivit (Joi, 16 iunie 2016, 14:40)

    minos [utilizator]

    ...ce mare caracter! PNL-in continuare neinspirat la Bucuresti.
  • +6 (8 voturi)    
    sunteti doi idioti ... (Joi, 16 iunie 2016, 14:52)

    dagenia [utilizator]

    ... il aveati IN INTERIORUL partidului pe un om de cultura, fost ministru, care mai are si avantajul ca va stie si plusurile (cateva) si minusurile (muuuulte); ii stiti numele ? e Acela, singurul care a prevazut dezastrul vostru - ca echipa de conducere - si ascensiunea USB.

    dupa capetele voastre pline de heliu, e mai bine sa aduceti o persoana din exterior, ca sa va fie lider ?

    actiunea de cautare a unui lider in exterior e recunoasterea simultana a doua realitati: 1 - ca sunteti niste bolsevici (da, am copiat-o) care nu recunosc realitatea negative si prefera sa le puna pumnul in gura celor care le-o arata; 2 - ca aveti niste membri de tot rasul, din care nu puteti selecta un lider adevarat

    rusine, pnl!
  • +4 (8 voturi)    
    PCR? (Joi, 16 iunie 2016, 15:38)

    cititor9 [utilizator]

    Pai cu unu ca Piperea PNL o coteste rau de tot la stanga. Problema nu e doar ca Piperea e de stanga, problema e ca demagogia e principala lui calitate. In loc sa-l dea afara pe Zanfir (cel cu legea darii in plata), PNL il aduce in partid si pe amicul acestuia. Chiar nu e nimeni de dreapta in PNL sa combata astfel de idei?
  • +3 (5 voturi)    
    rau ati ajuns (Joi, 16 iunie 2016, 17:19)

    EmilNae [anonim]

    rau ati ajuns fratilor ca dintr-un partid istoric cu mii de membri de peste doua zeci de ani sa va cautati oamenii in afara ba un ciolos, ba un Pipera.Nu am nimic cu niciunul din cei doi, dar ce va faceti cu activistii vechi tata.care este sansa lor? niciuna .Doar sa mearga ei sa voteze sa scoata oamenii la vot ca la conducere vin oameni care nu au avut niciodata nicio treaba cu partidul.Si va mirati ca va pleaca oamenii.
    Bai spunetii lui Mita Baston & caporalul sa pece ei tata ce dracului.
    Daca ati ajuns sa-l dati afara din partid pe Paleologu liberal din tata in fiu si sa faceti sefi niste intrusi va meritati soarta.Tineti-o tot asa ca in iarna nici jumate din ce v-au votat acuma nu o sa va mai voteze.
    Sinteti pe cale de disparitie si nu va dati seama.Basescu isi va vedea visul cu ochii adica un pnl distrus.De cind v-o coace............