UPDATE Gheorghe Piperea, ofertat de PNL pentru a conduce filiala Bucuresti: "E o provocare, nu am acceptat inca"/ "Ar trebui sa am control asupra listei de parlamentari"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2016, 8:42 Actualitate | Politic

Gheorghe Piperea
Foto: TNB
Avocatul Gheorghe Piperea, autorul legii darii in plata alaturi de deputatul PNL Daniel Zamfir, a anuntat pe Facebook, intr-un mesaj publicat miercuri seara, ca i s-a facut o oferta din partea conducerii PNL de a prelua conducerea filialei Bucuresti, dar ca inca nu a acceptat si cere sfatul celor care ii citesc mesajul. Numele lui Piperea a fost vehiculat in cursul zilei de miercuri ca optiune pentru aceasta functie. Contactat tot miercuri de HotNews.ro, acesta a negat ca ar fi avut discutii cu liderii PNL.

UPDATE
Piperea a declarat pentru Mediafax ca daca ar accepta ofera PNL de a prelua organizatia Bucuresti ar trebui sa aiba control asupra listei de parlamentari, afirmand ca un lider nou ar trebui sa deschida una dintre listele pentru alegerile din toamna, iar presedintii de sectoare sa fie pe locuri eligibile.

"Eu nu am facut nici un fel de conditionare pentru ca inca nu am ajuns sa iau o decizie. Indiferent cine va fi acolo va trebui sa vina cu fete si cu programe noi. Va trebui sa spuna cine este si ce este PNL in momentul de fata, de ce este mai bun decat PSD, de ce este PNL solutia de dreapta" a spus Piperea pentru Mediafax.

El a subliniat ca daca ar accepta oferta PNL nu ar vrea sa fie "un fantezist care se pune in vitrina pentru a trage dupa el o echipa de personaje pe care deja Bucurestiul le-a sanctionat".

Avocatul a sustinut ca ar trebui sa aiba control asupra listei de parlamentari daca ar decide sa accepte preluarea organizatiei PNL Bucuresti.

"Daca ar trebui sa accept probabil ca ar trebui sa am un fel de control asupra listei de parlamentari pentru ca daca te duci la alegeri ca sa arati ca s-a schimbat fata PNL trebuie sa vii cu fete noi, nu cu aceleasi fete obosite, care sunt pe sticla de ani de zile si pentru care oamenii nu au iesit din casa. Aproape 70% din bucuresteni nu a iesit la vot", a explicat Piperea.

El a afirmat ca lista de senatori sau deputati sustinuti de PNL la alegerile din toamna ar trebui sa fie deschisa de un lider nou si ar trebui ca noii presedinti de la sectoare sa fie pusi pe liste eligibile.

***

Filiala PNL a ramas fara conducere imediat dupa alegerile locale, cand Catalin Predoiu a demisionat. Predoiu i-a delegat atributiile lui Cristian Busoi pana la alegerea unui nou presedinte.

Pe de alta parte, PNL nu se grabeste sa numeasca pe cineva, stabilind termenul de 15 iulie. Secretarul general Ilie Bolojan a vorbit despre nevoie unei echipe noi la Bucuresti.

Initial, optiunile luate in calcul pentru aceasta functie erau Adriana Saftoiu, Cristian Busoi si Teodor Atanasiu, insa exista si posibilitatea de a fi luati in calcul oameni din afara partidului.

Mesajul lui Piperea de pe Facebook:

"Prieteni, zilele trecute am primit o oferta oarecum surprinzatoare din partea PNL, de a prelua conducerea organizatiei de Bucuresti. E o provocare. Avand in vedere, insa, multiplele proiecte in care sunt implicat, precum si perspectiva reducerii suplimentare a timpulului alocat familiei (si asa insuficient), va spun ca nu am acceptat inca propunerea.

Trebuie sa stiti ca sub nicio forma nu am pus vreo conditie de functie minimala, asa cum ar putea rezulta din scenariile si speculatiile din presa. Pe mine nu ma poate scoate din postura actuala ceva meschin, ci un proiect important, de anvergura nationala, asa cum au fost procesele pe clauze abuzive si legea darii in plata.

Apropo, dezbaterile la aceasta lege mi-au aratat ca astfel de lucruri nu se pot face chibitand pe margine, ci prin implicarea unor actori politici. Desigur ca veti fi de acord cu mine ca fara implicarea dlui deputat Zamfir, realitatea, azi, ar fi fost ca avem o frumoasa teorie, un proiect bun (asa cum a fost si proiectul legii falimentului scris de mine in 2009 si inchis in sertare timp de 5 ani si, ulterior, abandonat) si atat.

Va asigur ca, indiferent ce voi ajunge sa decid saptamana viitoare, voi ramane acelasi - un om al cetatii si un luptator pentru drepturi si libertati, dar si un aliat al tuturor celor aflati in restriste care ma vor fi chemat in ajutor.

Si va asigur ca nu agreez nici tipul actual de politica, anacronic si chitibusar, nici multe dintre fetele politice obosite care, in interes national si pentru binele generatiilor viitoare, trebuie sa fava 10 pasi inapoi.

In orice caz, daca as decide sa ma implic intr-un astfel de proiect, as pastra tandemul cu Dan Zamfir. E evident ca a fost un pact reusit si nu un act efemer de prestidigitatie.

Iar acum indraznesc sa va intreb: ce ma sfatuiti sa fac?"


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
3987 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    "oameni din afara partidului" (Joi, 16 iunie 2016, 9:19)

    rsbl [utilizator]

    Daca in interiorul partifdului nu gasesti un om bun de presedinte de filiala, inseamna ca toata filiala aia este o turma de oi fara competente.
    • +3 (5 voturi)    
      despre Liberalism si fotbal... (Joi, 16 iunie 2016, 15:04)

      CeGargara [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      cinstit vorbind, dilemele despre "dinafara" sau "dinauntru" reflecta un mod de a face politica mai vechi. Ca partid sau miscare este recomandat sa fii permanent in contact cu electoratul tau...sa importi idei noi si curente relevante

      problema este alta si semnaleaza o confuzie adanca...Partidul Liberal nu mai stie in ce crede. Sau...si-a dat seama ca e un meci pierdut asa ca schimba tricoul...la pauza

      in prima repriza a vrut sa il bage pe Marian Munteanu pe teren...pe flancul nationalist...a fluierat publicul ca nu are drept sa joace si l-au trimis la vestiare...

      Repriza a doua incearca cu Piperea...un populist demagog, care contrar a tot ce inseamna liberalismul, propune retroactivitatea legilor, nerespectarea contractelor si protectie sociala extinsa pe banii privatilor... te freci la ochi si te intrebi cand sa pleci de la stadion...

      schepsis-ul e altul iar insiderii stiu bine. Piperea nu este de capul lui pe teren. are si el niste impresari care au batut palma cu selectionerii... e pe blat, nu e pe merit...

      In ritmul asta...ii asteptam pe liberali sa joace in curand la matineu...hai sus!
  • +8 (24 voturi)    
    Auzi, Piperea, (Joi, 16 iunie 2016, 9:51)

    Susufler0 [utilizator]

    daca tot vrei tu sa-i ajuti pe "cei aflati in rastriste" (apropo, corect e "la rastriste", dar, ma rog, de cand cu englezofagii...), n-ar fi mai bine sa te indrepti catre PSD, pt ca ala e partidul care ii "ajuta "pe cei "in rastriste", (adica pe "asistati") ?

    Ai cerut un sfat ! Asta-i sfatul meu si il si completez.

    Daca te vei hotari sa alegi PSD, nu uita sa-l iei cu tine si pe nen'tu Zamfir, alt mare iubitor de "asistati", ca nu doar de grija lor, initial, legea darii in plata, nu avea stabilit nici un un plafon maxim al datoriei catre banca, nu prevedea nicio limitare a numarului imobilelor-constructii ce pot fi date in plata, nicio diferentiere, dupa cum acestea erau case de locuit, sau de vacanta, ori, hoteluri, sau hale de intreprinderi, nicio diferentiere dupa cum erau constructii sau terenuri.

    PS. Va asteapta acolo, cu bratele deschise, fratii Negoita, zisi si "1000 de camere pe persoana fizica", sa va propuna o seama intreaga de proiecte de "ajutorare" a celor aflati in "restriste" imobiliara.

    PS. Eu, unul , in locul vostru, n-as mai sta pe ganduri !
  • -6 (12 voturi)    
    schimbare sa fie (Joi, 16 iunie 2016, 9:52)

    iodixit [utilizator]

    daca ai de gind sa schimbi si sa revigorezi dinozaurul asta, accepta. daca nu, nu!
  • -6 (20 voturi)    
    Piperea-Zamfir... (Joi, 16 iunie 2016, 9:52)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ar fi primul tandem de lideri cu adevarat nationali,vezi neaflati in solda capitalului international!, dupa asa-zisa revolutie.

    excelenta alegere pentru PNL.
    • +3 (13 voturi)    
      mmm (Joi, 16 iunie 2016, 11:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ar fi o alegere excelenta pentru PSD, nu pentru PNL. Mindria prosteasca de a fi roman verde merge la electoratul PSD, ala care crede cu tarie ca el o duce rau pen'ca nu-l lasa imperialistii sa o duca bine, nu pentru ca e lenes, neserios, nu stie sa faca nimic cu valoare adaugata mare, a frecat menta la scoala, etc, etc. PNL ar trebui sa reprezinte publicul de dreapta, iar publicul ala nu te voteaza doar pentru ca nu esti PSD, dar promovezi aceeasi politica de stinga nationalista, parca la concurenta cu mindria rusului ca e mare si tare, desi e vai de steaua lui.

      Da' se pare ca PNL vrea sa elibereze definitiv culuarul de dreapta si sa se bata cu PSD pe asistati sociali, bugetari si pensionari.
      • 0 (4 voturi)    
        Vai vai, (Joi, 16 iunie 2016, 12:52)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        conceptul tau de liberal este ca trebuie sa furi, inseli, si toate celelalte prostii
        • 0 (0 voturi)    
          gresit (Vineri, 17 iunie 2016, 14:26)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

          conceptul era legat de electorat, nu de partid.

          Electoratul non-PSD, ala care intelege lucruri si dincolo de ce spun A3 si RTV, doreste un partid mai serios, care nu moare de grija asistatului social si a imprumutatului la banca. Un partid care sa propuna proiecte economice viabile, care sa fie interesat de crearea de locuri de munca, de cresterea nivelului educatiei, de lupta cu coruptia, cu plagiaturile, cu incompetenta.

          Iar PNL se traduie pe zi ce trece sa ne arate ca nu acest electorat il intereseaza, ci electoratul PSD.

          Ma indoiesc ca ai inteles ceva din ce am zis, da' macar am incercat.
  • +11 (15 voturi)    
    proces important, de anvergura nationala (Joi, 16 iunie 2016, 9:53)

    codo [utilizator]

    Piperea ar trebui sa se intrebe daca are ce cauta intr-un partid care isi da afara criticii si in care conducerea nu isi asuma nicio raspundere.
  • +17 (17 voturi)    
    daca nu se va descurca la conducerea PNL (Joi, 16 iunie 2016, 9:56)

    tropotaru [utilizator]

    atunci Piperea il va da in plata!
  • +1 (15 voturi)    
    Inclin spre da (Joi, 16 iunie 2016, 10:05)

    zzztop [utilizator]

    Nu am fost de acord decat partial cu legea darii in plata pentru ca o lege sociala nu se poate aplica celor care au dat un sfert de milion de euro pe o casa.

    Dar, pentru PNL probabil ca ar fi o mutare buna. Muuult mai buna decat Teodor Atanasiu care suna a 'sa schimbam, fara sa schimbam nimic'. SI PNL Bucuresti clar are nevoie de schimbare radicala pentru ca prin atitudinea si deciziile lor si-a batut joc de alegatori.
  • +8 (14 voturi)    
    pai nici nu cred ca puteau gasi o solutie mai buna (Joi, 16 iunie 2016, 10:18)

    snowflake [utilizator]

    actualul pnl nici nu cred ca putea gasi o solutie mai avocateasca :), adica inlocuieste un avocat de "succes" cu un alt avocat de "succes" :), Bineinteles propunerea a fost facuta de avocata "de renume mondial" de la conducerea partidului :)
    PS: Aaaa, daca veneau cu propunerea acesta inainte de alegeri si daca ii propuneau piperatului candidatura la primaria generala alta era situatia deoarece ar fi smuls puternic din alegatorii ce asteapta pomeni ai psd-ului dar acum nu pot decat sa zic ca pnl si piperea se potrivesc de minune.
    • -1 (1 vot)    
      may I ... (Joi, 16 iunie 2016, 13:59)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      ... quote you on FB ?
  • +10 (18 voturi)    
    Tare (Joi, 16 iunie 2016, 10:26)

    cu5clase [utilizator]

    ar vrea PNL sa atraga gratarangii restantieri la banci aparati cocalareste de juristu Piperea. E o miscare pur liberala, la care nici PSD-ul nu s-ar cobori :)).
  • +10 (12 voturi)    
    Hehe (Joi, 16 iunie 2016, 10:53)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Din lac in put. Usele traieste linistit in continuare :))
  • +6 (8 voturi)    
    Aham... (Joi, 16 iunie 2016, 10:59)

    mihg [utilizator]

    Piperea vorbeste de liberalism?! Vai mama lor de liberali! Acest partid se vede din ce in ce mai prost, mai incompetenti decat sunt acum nu au fost niciodata.
  • +3 (5 voturi)    
    sabloane (Joi, 16 iunie 2016, 11:10)

    NoFive [utilizator]

    E clar din prima replica cam care-i aluatul. Auzi acolo: "E o provocare". La ce? La duel? La lupta? Adica PNL l-a provocat sa ce? La ce? In zilele astea in tot locul: provocare, proiect, oportunitate, implementare. Of, da mai lasati-ne!
  • +2 (8 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 16 iunie 2016, 11:12)

    moka [utilizator]

    de unde vine aceasta nevoie de a ridica pe piedestal oameni care promoveaza legi vadit neconstitutionale.
    Auzi tu, Zamfir, Piperea & partners.
  • +1 (7 voturi)    
    Cine l-a propus? (Joi, 16 iunie 2016, 11:14)

    Pac-pac [utilizator]

    Sunt curios cine l-a propus? Ori s-a autopropus la o cafea cu Blaga si Gorghiu?
    Piperea e cunostinta veche PDL, are sustinere "la varf", ceea ce ma intereseaza pe mine ar fi sa stiu unde duc firele din spatele lui Piperea.
    PS: Alegerea e buna pentru ca mai are si ceva cascaval prin frigider. Daca mai prinde 2-3 insolvente ale unor companii de stat, are de unde da si altora.
  • +2 (6 voturi)    
    Partid caduc (Joi, 16 iunie 2016, 11:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    PNL (=USL) e pe moarte. CU o impostoare si un bronotzaur portocaliu, poate aduce si pe Dzeu din ceruri si tot va disparea. Dupa excluderea ui Paleologu, s-a vazut ca e partid BOLSEVIC. Acest aparator al legii IDIOATE a darii in plata e numai bun pentru PNL (+PDLZ!)
  • +5 (5 voturi)    
    Piperul si politica (Joi, 16 iunie 2016, 11:39)

    luavardna [utilizator]

    Daca tot ceri sfaturi, domnule Piperea, iti amintesc un proverb vechi, probabil romanesc:

    "Daca te amesteci cu tarata, te mananca porcii"
  • -1 (7 voturi)    
    Tocmai, pentru familie... (Joi, 16 iunie 2016, 11:45)

    Johanis [utilizator]

    daca aveti de gand sa va cresteti copiii in tara, sunteti obligat sa acceptati functia. Dar, la fel de obligatorii sunt conditiile pe care ar trebui sa le puneti PNL-ului. Acestea trebuie sa va asigure ca, intr-adevar, se doreste reformarea partidului.
    Fara implicarea unor oameni ca dvs, si a celor care n-au facut pana acum politica, dreapta romaneasca se va distruge si vom ajunge o tara de asistati. Ba chiar vom pleca mai multi.
    Lucrurile sunt clare si dvs ati demonstrat-o de mai multe ori: schimbarea nu vine de la sine, ori vin oameni noi, ori nu se va putea trai decent in tara noastra.
    Nu poti ramane un simplu spectator cand toate merg cu susul in jos!
  • +2 (6 voturi)    
    vai de PNL (Joi, 16 iunie 2016, 13:45)

    TDragos [utilizator]

    Se afunda tot mai mult in populism si se indreapta spre 5% in Bucuresti...o astfel de miscare este in folosul USB/ USR
  • +2 (2 voturi)    
    sa stati deoparte (Joi, 16 iunie 2016, 13:57)

    dagenia [utilizator]

    pentru PNL era mult mai bun Teodor Paleologu; iar marea realizare a darii in plata e ceva mai mica decat va inchipuiti dvs !
  • +2 (2 voturi)    
    PNL a inceput sa propuna lideri slabi inca din (Joi, 16 iunie 2016, 14:41)

    Susufler0 [utilizator]

    anul 2009 cand presedinte al partidului a fost ales Crin Antonescu, un ins cu veleitati de orator, esuat insa intr-un limbut.

    In acelasi an, PNL si PSD l-au propus lui Traian Basescu ca prim ministru pe Klaus Iohannis, un nou venit in politica.

    In 2013, Klaus Iohannis devine membru PNL si, din prima, cum se spune Prim Vicepresedinte al partidului.

    In 2014, Iohannis, la niciun an de la data la care a capatat carnetul de membru de partid, este ales Presedinte al PNL, dupa care, in cateva luni ajunge Presedintele Romaniei, invingandu-l in alegeri pe Victor Ponta,mai tanar cu vreo 15 ani decat el dar mai vechi in politica, cam tot cu atatia ani.

    Ce rezulta din cele expuse ?

    Ca PSD are cadre cu stagii lungi in partid din randul carora isi alege candidatii pt diferite demnitati, in vreme ce PNL, desi are un rezervor de membri cu vechime (multi chiar cu 26 de ani vechime), catapulteaza in fruntea partidului, in functii inalte chiar, noi veniti, fara experienta vietii de partid, fara cunoasterea realitatilor organizatiei in care se trezesc introdusi .

    Indiferent ca astfel de oameni reusesc in competitii electorale sa invinga pesedisti cu experienta, situatia asta arata de ce PNL este un partid slab care nu poate izbandi in lupte politice colective impotriva PSD.

    Situatia de acum de la Organizatia PNL Bucuresti, unde penelistii nu reusesc sa gaseasca un presedinte potrivit printre membri cu vechime si deci, cu experienta ai partidului, fiind nevoiti sa apeleze la un om dinafara partidului e pe deplin revelatorie pt degringolada si lipsa de incredere in propriile forte, exprimand totodata si o recunoastere a lipsei de valoare a partidului.

    PS. In aceste conditii, de ce sa nu se gandeasca Piperea ca, daca sortii in alegeri sunt favorabili PNL, el ar putea fi urmatorul ministru al Justitiei... sau poate Avocat al Poporului... ori Judecator la Curtea Constitutionala... ori...

    PPS. In Romania orice e posibil, mai ales daca vii din postura de proaspat membru PNL !
    • 0 (0 voturi)    
      Iohannis/Piperea (Joi, 16 iunie 2016, 18:44)

      Examiner [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Diferenta dintre Iohannis si Piperea este mare, Piperea are mii si mii de dusmani personali, pentru ca...nu are stofa de politician.
  • +3 (5 voturi)    
    Și-au taiat craca de sub picioare cu asta (Joi, 16 iunie 2016, 15:32)

    Examiner [utilizator]

    Ia uitați ce zice piparatu: ca le da un sut in fund alora vechi, ca sa aiba loc el in politica ”mare”. Asta nu are limita cand deschide gura (care bate fundul)?
    ”va asigur ca nu agreez nici tipul actual de politica, anacronic si chitibusar, nici multe dintre fetele politice obosite care, in interes national si pentru binele generatiilor viitoare, trebuie sa fava 10 pasi inapoi”. Buna intrare in PNL, frate!...Tine-o tot asa si pleca penelistii din peneleu de scarba!
    • +4 (4 voturi)    
      Cu declaratia asta si-a facut desteptu' de (Joi, 16 iunie 2016, 16:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Examiner

      Piperea o sumedenie de prieteni in partid, uite-asa, dintr-un foc !

      PS. Dar ce-i pasa lui de ceilalti penelisti cand el a spus-o clar ca nu se implica in "proiectul" reprezentat de preluarea functiei de Presedinte al PNL sector 1 decat "in tandem cu Zamfir" !!

      PPS. Politica pt alde Piperea este precum o vedea nenea Iancu acum mai bine de un secol : POLITICA SI DELICATESE !!!
  • +1 (1 vot)    
    OARE NU CUMVA PIPEREA URMARESTE (Joi, 16 iunie 2016, 22:24)

    Susufler0 [utilizator]

    CU TOTUL SI CU TOTUL ALTCEVA ?

    Anume, sa ajunga Lichidatorul judiciar al TVR ?

    Pt asa ceva, este clar, ai nevoie de sprijin politic iar deocamdata, dl Piperea il cauta la liberali.

    Din acest punct de vedere, mi se pare evident ca agentul de PR al domnului avocat, pe langa conducerea aripii liberale a PNL, nu putea fi decat "onorabilul"domn Zamfir.

    Atentie, daca liberalii se codesc, PSD pandeste dupa colt, gata sa intervina si sa-l "deturneze" pe dom' Piperea !

    PS. Sa ma intelegeti, propunerea ca Piperea sa preia conducerea PNL sector 1, nu a facut-o Alina lui Piperea ci Zamfir, Alinei.

    Tocmai de aceea Alina trebuie sa se hotarasca repede, pt ca e ca la fotbal : taraganezi "transferul", ti- l sufla altul !
    • +1 (1 vot)    
      Piperea forteaza (Vineri, 17 iunie 2016, 10:36)

      Examiner [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De-abia a asteptat piperea sa se termine sedinta de pe 15 iunie a PNL, sa iasa cu declaratia aceea de mult ticluita. Asa a facut si cand a iesit Iohannis presedinte, in 2014, a inundat presa cu sugestii ca i s-ar fi oferit postul de la Justitie, doar-doar e avut in vedere.
      Pe langa Zamfir sta mereu din cauza oportunitatii de a acapara mediatic prin Antena3. De ceva vreme, piperea tot da tarcoale pe langa domnul Gorghiu (isar) ca sa se puna bine cu toata familia. Just in case...Pur si simplu, li se baga pe gat.
      Cu PSD-ul e complicat, si-a facut niste dusmani acolo, la cel mai inalt nivel.
  • +2 (2 voturi)    
    Temerari liberalii astia ! (Joi, 16 iunie 2016, 22:47)

    Susufler0 [utilizator]

    Isi baga singuri si nesiliti de nimeni "lichidatorul" in casa.

    Eu, unul ii sfatuiesc sa aiba mare, mare grija, sa nu care cumva sa ii lase Piperea fara "active" !