Actualizat

Deputatul Marian Enache, sustinut de PSD, votat de Senat judecator la Curtea Constitutionala

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2016, 15:06 Actualitate | Politic

Marian Enache
Foto: cdep.ro
Senatorii l-au votat in plen pe deputatul Marian Enache (fost UNPR, in trecut FSN si PDSR), sustinut de PSD, pentru a ocupa mandatul de judecator la Curtea Constitutionala din partea Senatului care ramane vacant dupa expirarea mandatului lui Valentin Puskas.

Enache este in prezent deputat neafiliat, dupa ce a demisionat din UNPR in luna martie. El a fost deputat FSN in 1990-1992 si PDSR in 1996-2000.

Enache a primit 80 de voturi pentru si 37 impotriva, in timp ce ceilalti doi candidati, Mona Lisa Neagoe (din partea PNL) si senatoarea Florina Jipa, au fost respinsi.

Comisia juridica a respins, initial, candidaturile fostului Avocat al Poporului Gheorghe Iancu si deputatului independent Marian Enache, intrucat acestia nu aveau mandatul de sustinere in scris la CV-ul depus. Ulterior insa, dupa ce Biroul Permanent a cerut reluarea procedurii acuzand un abuz, Enache a fost votat in comisie, desi in continuare nu avea hartia de sustinere de la PSD. Iancu nu s-a mai prezentat la a doua sedinta, astfel ca nu va mai fi votat in plen.

Potrivit CV-ului de pe site-ul Camerei Deputatilor, Enache, in varsta de 61 de ani, a absolvit facultatea de drept in 1977 si a obtinut un doctorat in stiinte juridice in 1998.

Scandal in comisia juridica: "Sunteti penibili"/ "Hai du-te acasa"

Enache s-a prezentat la inceputul sedintei. "Am cateva publicatii in drept constitutional, parlamentar, administrativ si in general in problematica constitutionala. Desi am avut asemena preocupari vreau sa va spun ca nu am abodnat profesia de baza de avocat, care va ramane o vocatie, o necesitate. De asemenea vreau sa va invederez faptul ca am lucrat in cateva institutii publice, cunosc mai bine procesul politic si legislativ din Romania, raporturile dintre institutii. Am facut parte din adunarea constituanta a proiectului de constitutie a Romaniei, am vazut cum s-a nascut aceaste lege fundamentala.

Fac parte din grupul celor care au propus infiintarea Curtii Constitutionale. La inceput aceasta institutie a avut mare rezistenta in romania, era considerata "exotica" in peisajul institutional."

Senatorul PNL Marinica Dinca s-a certat cu senatorii PSD din comisie, pe care i-a facut "penibili" si pe care i-a acuzat ca vor sa incalce legea trimitand un candidat la CCR fara a ii da efectiv sustinerea.

El i s-a adresat lui Enache: "Veti ajunge acolo cu un mare handicap. Sunteti pus intr-o situatie ingrata de catre colegii dvs de la PSD, in sensul ca art. 5 din legea care guverneaza aceasta procedura, la alin 5 vorbeste as: <<Candidaturile se pot depune de grupurile parlamentare, de deputati si senatori>>, deci la plural. Dvs ca toti ceilalti candidati trebuia sa fiti propus de grupul parlamentar, de senatori sau de deputati. Nu inteleg de ce va pun in aceasta situatie ingrata. Tine cineva cu tot dinadinsul sa va puna in situatia asta si sa va duceti cu o sesizare la CCR."

"Veti fi intr-o situatie penibila, de ce nu vi se fac hartii?

Enache a evitat un raspuns clar: "Eu stiu…"


A urmat un scandal intre cativa senatori PSD si Dinca. "Hai lasati-ne" i-a spus unul dtre acestia. "Lasati-ne sa incalcam legea adica" i-a replicat senatorul PNL. "Du-te acasa" i-a mai spus senatorul Ovidiu Dontu acestuia, in timp ce Dinca s-a ridicat si a plecat, spunandu-le acestora ca sunt "penibili".

Biroul Permanent a cerut comisiei juridice sa reia procedura, la solicitarea senatorilor PSD. Candidaturile vor intra tot marti si la votul in plen, dupa ora 17.30.

In schimb, senatoarea Florina Ruxandra Jipa, fosta UNPR, si Mona-Lisa Neagoe, sustinuta de PNL, au primit aviz de la senatorii juristi si vor fi votate din nou de plenul Senatului, dupa ce candidaturile lor au fost respinse de plen in urma cu o luna.

Presedintele Comisiei juridice, Catalin Boboc, a precizat, dupa sedinta, ca doar Ruxandra Jipa si Mona-Lisa Neagoe au indeplinit cerintele pentru a candida la acest post, relateaza Agerpres.

"In privinta numirii la Curtea Constitutionala, am avut patru CV depuse la comisie, dar doar doua au indeplinit cerintele Biroului permanent, si anume acelea ca aceste dosare, aceste CV-uri sa vina prin grupuri parlamentare sau de la senatori. Doamna Ruxandra Jipa, in calitate de senator, si-a depus aceasta candidatura si doamna Mona Lisa Neagoe a fost propunerea venita din partea grupului parlamentar PNL. Ceilalti doi candidati, neavand aceasta sustinere, nu au putut intra in discutia comisiei", a aratat Boboc.

Potrivit News.ro, care citeaza surse parlamentare, PSD acuza un abuz in decizia Comisiei juridice si vor cere in Biroul Permanent reluarea procedurii.

Gandul.info relatase ca PSD, UNPR si ALDE il vor sustine pe Marian Enache.


Citeste mai multe despre   









3866 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    FSN - PDSR (Marţi, 7 iunie 2016, 15:33)

    BennyBenois1 [anonim]

    Bravo Johanis, uite ce misto functioneaza PCR - PNL, la cel mai inalt nivel. Si propunerea pentru PNL Bucuresti esteeeeeee......... Cristiaaaaan Busooooi!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Ce fata de betiv comunist! (Marţi, 7 iunie 2016, 20:41)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

      Pana nu dispare PSD si PNL nu ne va fi bine!
  • +18 (18 voturi)    
    Ce fatza de intelectual fin! Grebla 2! (Marţi, 7 iunie 2016, 15:52)

    Maniu [utilizator]

    ce studii are palmasul asta? Ce publicatii cotate ISI? MAI FRATZILOR, ca sa iei o slujba imputita prin invatamantul cica superior iti trebuie zeci si zeci de publicatii. ASTIA care se pot juca cu tara si destinul ei - ca-n 2012- nu trebuie decit sa aiba spate printre gangsteri, adica politic. Numirea politica a judecatorilor la CCR trebuie sa inceteze!!!
  • +17 (17 voturi)    
    om (Marţi, 7 iunie 2016, 16:07)

    gituca [utilizator]

    Mizeria asta de om, Enache, a venit in 1990 cu propunerea pentru o chestie care s-a numit proclamatia de la podul inalt, care s-a vrut o contrapunere la Proclamatia de la Timisoara. Daca atunci s-ar fi aplicat cele zise in Proclamatia de la Timisoara, am fi avut o "tara ca afara"!
  • +14 (14 voturi)    
    singura utilitate a unuia ca Enache (Marţi, 7 iunie 2016, 17:03)

    __alex__ [utilizator]

    este sa dovedeasca teoria lui Darwin.
  • +15 (15 voturi)    
    Tot ce-i numit politic in Romania e putred si ... (Marţi, 7 iunie 2016, 18:03)

    UnOarecare [utilizator]

    .... miroase urat!
  • +17 (17 voturi)    
    Enache si Jipa (Marţi, 7 iunie 2016, 18:07)

    Sorrows [utilizator]

    vor ajunge la Curtea constitutionala? Jipa e aia care l-a uns cu mir pe cretinul de sova? si jipa asta sa ajunga la CCR? bah, neamul asta nu mai are nicio sansa...
    • +7 (7 voturi)    
      COmunist notoriu (Marţi, 7 iunie 2016, 19:32)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Aceasta secatura traseista e un comunist notoriu, o ramasita ceausista care a tot dat din coate ca sa ajunga la ciolan. Gratie P$D, partidul mafiot-securist, a si reusit.
    • +4 (4 voturi)    
      Care neam? (Marţi, 7 iunie 2016, 19:33)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Adunatura asta de hoti care voteaza hoti nu poate fi numita 'neam'. E o gloata, o cicatrice pe obrazul Europei.
  • +6 (6 voturi)    
    Teza de doctora verificata? (Marţi, 7 iunie 2016, 18:45)

    AlexisMD [utilizator]

    Teza lui de doctorat a fost verificata pentru plagiat ?
  • +6 (6 voturi)    
    In scurt timp,dupa cum..... (Marţi, 7 iunie 2016, 18:52)

    gigiN [utilizator]

    ...merg-vorba vine-lucrurile,Romania va fi o tara condusa doar de catre pesedei si locuita doar de cretinii spalati pe creier care ii voteaza de 25 de ani !!!.
  • +6 (6 voturi)    
    CCR = formatiune politica? (Marţi, 7 iunie 2016, 18:53)

    petrol_head [utilizator]

    Cum vrem sa urlam in Europa ca la noi justitia este libera, atata timp cat la Curtea Constitutionala a Romaniei este desemnat un POLITICIAN. Ma doare fix la 11 m in fata ca este vorba de PSD, PNL, UDMR etc... Un politician care ajunge intr-o astfel de functie nu poate fi o persoana care sa mai poata lua decizii obiective si libere de orice influenta.
    Tot vreau sa gasesc un motiv sa ma intorc in tara...dar nu reusesc :(
  • +5 (5 voturi)    
    Depolitizarea ccr!!! (Marţi, 7 iunie 2016, 18:59)

    mihai1986 [utilizator]

    Nu e posibil ca toti neavenitii sa ajunga judecatori la ccr doar cu sustinere politica...pt. ca acestia, la orice chestiune de interes pt. partid vor percuta in consecinta...nu sunt independenti. Nu te poti numi judecator fara sa fii independent...Atributiile ccr trebuie preluate de ICCJ sau, in cel mai rau caz, sa fie numiti doar dintre magistratii de cariera, prin concurs...Nu se poate ca ccr sa decida soarta tarii dupa cum vrea un partid sau altul...In 2012 ne-a trecut glontul pe la ureche, in chestiunea interceptarilor Ccr si-a depasit atributiile, astept sa vad cu abuzul in serviciu ce face...si apoi pot spune daca e o institutie a statului roman, pt. romani, sau o institutie mafiota, in slujba penalilor din politica...
    • +2 (2 voturi)    
      Excelent argumentat! (Marţi, 7 iunie 2016, 21:36)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      exact, ce fel de judecatori sunt astia numiti politic? Dar nici macar nu sunt judecatori! A fost asta judecator? D-ne fereste! Excelent argumentul cu independenta.
    • +5 (5 voturi)    
      Ce depolitizare ? (Marţi, 7 iunie 2016, 21:37)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      Se spune ca presedinte la CCR va fi Valer Dorneanu, PSD-istul care a fost avocatul poporului in timpul piciului din 2012. Depolitizare de alte partide decit PSD, asta da, se intimpla. Cred ca s-a terminat, avem si vom avea de acum incolo partidul unic, ca pe vremuri, secondat de mici sateliti, pentru decor, pentru mimarea democratiei. Dragnea e mult mai periculos decit se vede la televizor. Si cred ca ascensiunea lui nu mai poate fi oprita.
  • +5 (5 voturi)    
    Pregatiti-va, incepe! (Marţi, 7 iunie 2016, 20:04)

    slakeritul [utilizator]

    15 iunie. Mai sunt 8 zile. Ugh X-(