UPDATE Regulamentul Camerei Deputatilor, modificat pentru ca PSD sa il poata revoca pe Zgonea. Un vot va fi dat dupa alegerile locale

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2016, 16:10 Actualitate | Politic

Valeriu Zgonea, vot cu bile
Foto: Agerpres
Comisia de regulament a Camerei Deputatilor a adoptat marti doua modificari la regulamentul acestui for parlamentar astfel incat Valeriu Zgonea sa poata fi revocat din functia de presedinte, dupa ce PSD a intampinat un blocaj in actualul regulament cand a incercat initial sa propuna revocarea fostului membru PSD. Modificarile vor fi votate in plenul Camerei Deputatilor dupa alegerile locale, intrucat pana atunci deputatii si-au luat vacanta pentru campania electorala, urmand ca apoi sa se dea un vot pentru revocarea lui Valeriu Zgonea.

Pentru aceste modificari au fost 5 voturi si doar unul impotriva, al PNL.

Principala modificare se va opera asupra art. 26 din regulament astfel incat acesta sa prevada ca presedintele Camerei Deputatilor poate fi revocat la propunerea grupului parlamentar care l-a propus in aceasta functie, a precizat deputatul PSD Florin Iordache, vicepresedinte al Camerei si membru in comisie, cel care a fost vehiculat ca ar urma sa preia functia detinuta acum de Zgonea.  

De mentionat ca tot PSD este cel care a schimbat regulamentul exact in urma cu un an tocmai pentru a se asigura ca Zgonea va fi pastrat in functie in cazul modificarii majoritatii din parlament, prin articolul care prevede ca revocarea presedintelui se face la propunerea grupului parlamentar din care acesta face parte.

Aceasta modificare este practic o punere in acord cu o decizie a Curtii Constitutionale din 2005, care se refera la faptul ca "reglementarea revocarii presedintelui Camerei Deputatilor nu poate contraveni principiului configuratiei politice, care, potrivit art. 64 alin. (5) din Constitutie, sta la baza alcatuirii Biroului permanent". Citeste aici decizia.

A doua modificare inclusa in regulament - care este lege ordinara - se refera la punerea in acord cu o interpretare data de Comisia comuna parlamentara privind statutul deputatilor si senatorilor, art. 32, punct de vedere votat tot marti si care practic prevede ca odata cu retragerea sprijinului politic, presedintele Camerei Deputatilor isi pierde functia, ceea ce inseamna ca Zgonea isi poate pierde functia pentru ca a fost dat afara din partid. Aceasta a devenit conditie pentru care un presedinte isi pierde automat functia.

Ce spune Zgonea: "Nu trebuie sa abuzam de o lege ca sa facem rau unui om"

"Nu trebuie sa abuzam de o lege ca sa facem rau unui om. Daca omul respectiv, ales in Parlament, a incalcat Regulamentul, exista prevederi in Regulament, dar intotdeauna (...) trebuie sa aratam ca noi suntem cei care respectam legea. Daca noi nu respectam legile care ne guverneaza pe noi in Parlament, atunci va fi greu sa cerem celor din afara sa respecte legile", a declarat Zgonea, marti, la Parlament, citat de Agerpres.

El a adaugat ca schimbarile in componenta Biroului permanent si a fiecarei comisii parlamentare trebuie facute cu respectarea legii si a Regulamentului Camerei Deputatilor.

"Nu am cerut decat un singur lucru: legalitate, legalitate, legalitate. Daca noi aici in Parlament incalcam Regulamentul, adica legea noastra, ce putem sa cerem celorlalti cetateni ai tarii? Daca lucrurile sunt legale si schimbam o lege pentru un om, eu nu pot sa comentez. Nu am comentat niciodata niciun document pana nu il vad in Biroul permanent sau in Comitetul liderilor. In momentul in care il voi vedea va voi spune punctul de vedere", a sustinut Zgonea.

In opinia sa, a minimaliza functia de presedinte al unei Camere parlamentare este ca si cum ai minimaliza functia de presedinte al statului sau functia de premier.

"Sunt stabilite prin Constitutie. Daca un partid politic are sustinere in randul cetatenilor de a schimba si a desfiinta cele doua functii, si este vointa cetatenilor, da, in rest, este o retorica politica pe care nu vreau sa o comentez", a spus Zgonea.

Regulamentul Camerei Deputatilor a fost modificat marti in sedinta comisiei de specialitate, astfel incat presedintele forului legislativ poate fi revocat la propunerea grupului parlamentar care l-a desemnat in functie.

Modificarile, asa cum apar in draftul comisiei de regulament:

La articolul 21 alineatul (4) se modifica dupa cum urmeaza:

"(4) Calitatea de presedinte al Camerei Deputatilor si a celorlalti membri ai Biroului permanent inceteaza inainte de expirarea mandatului, ca urmare a revocarii in conditiile prezentului regulament sau, inceteaza de drept in urmatoarele situatii:

a) in caz de demisie, la data mentionata in cererea de demisie;
b) in caz de incetare a calitatii de deputat la data mentionata conform dispozitiilor art. 7 din Legea nr. 96 din 2006 privind Statutul deputatilor si senatorilor, republicata;
c) in caz de pierdere a calitatii de membru al grupului parlamentar caruia ii apartine functia si care l-a propus pentru aceasta functie, la data precizata de deputat sau de liderul grupului respectiv, dupa caz;
d) in caz de pierdere a sprijinului politic, potrivit art. 32 alin. (3) din Legea nr. 96 din 2006, la data informarii plenului Camerei Deputatilor despre incetarea de drept a calitatii de membru al Biroului permanent."

2. Articolul 26 se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"Art. 26 - Presedintele Camerei Deputatilor poate fi revocat inainte de expirarea mandatului, cu votul majoritatii deputatilor prezenti, cu asiguraraea cvorumului legal. Votul este secret si se exprima prin bile. Propunerea de revocare se face in scris de catre liderul grupului parlamentar care l-a propus si caruia ii apartine fucntia de presedinte al Camerei.

3. La articolul 28 alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"(1) Revocarea din functie a oricaruia dintre ceilalti membri ai Biroului permanent al Camerei Deputatilor poate fi solicitata de grupul parlamentar care l-a propus si se aproba cu votul majoritatii deputatilor prezenti. Propunerea de revocarea se face in scris de catre liderul grupului parlamentar respectiv. Votul este secret si se exprima prin bile."


Citeste mai multe despre   









2854 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    Lovitura de Stat din 2012 episodul al II lea (Marţi, 17 mai 2016, 16:13)

    un domn [utilizator]

    este in desfasurare...Strada ...sa ne Pregatim !
    • +9 (11 voturi)    
      dupa atata somn (Marţi, 17 mai 2016, 16:44)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      crezi ca ne mai trezeste cineva? Sunt totusi 25 de ani.
      Asta e coma nu e somn
    • -4 (6 voturi)    
      Ha ha ha (Marţi, 17 mai 2016, 17:18)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Eh da, eu chiar vreau sa te vad in strada pentru colegul lui Mihai Viteazul, Valerica Zorro Zgonea, aceasta Ioana "de Arac" a luptei pentru statul de drept, independenta justitiei si anticoruptie. Cred ca m-as tavali pe jos de ras.
      • +4 (6 voturi)    
        este un P$Dist care INCA nu e Penal (Marţi, 17 mai 2016, 19:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        sheful vostru din Kiselef (adica din partea romana ma refer, nitzel mai jos il ai pe magiunov din partea mujica, eshti sluga cu doi stapani)...sa revenim....$teppenwolf von TR il vrea pe Dottore Di catania in locul lui Zorro de DJ, intre doua rele..Zorro de DJ e mai putin Toxic, asta recunoscut-o $teppenwolf de TR....nu ies in strada pentru un P$Dist, ci pentru un principiu..la voi mujicii..ce stiti voi despre principii ?
      • +2 (2 voturi)    
        Marii nostri democrati, incomparabili luptatori (Marţi, 17 mai 2016, 21:20)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        pentru "statul de drept, independenta justitiei, anticoruptie" si criterii de integritate aplica pentru un coleg exclus din gasca aceleasi proceduri experimentate cu ocazia suspendarii unui presedinte incomod: modifica la repezeala regulamente, legi si alte nimicuri care oricum sunt doar optionale. Parca nu sau izmenit atata cand i-au indepartat pe R Anastase si Blaga.
  • +3 (3 voturi)    
    Mafia, ultimii pasi (Marţi, 17 mai 2016, 16:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mafia parlamentara va da ultimele lovituri. Cei care vor urma vor continua hotiile parlamentarilor actuali. ROMANIA = o tara care nu mai merita sa existe pe harta Europei.
  • +8 (8 voturi)    
    Modificarea anuala a Regulamentului s-a facut ! (Marţi, 17 mai 2016, 16:37)

    Susufler0 [utilizator]

    Anul trecut PSD modificase Regulamentul Camerei Deputatilor, tocmai pt a face imposibila o astfel de debarcare. Cel putin asa i-a spus astazi lui Dragnea o reporterita.

    Asa ca azi s-a schimbat modificarea. Pana la anu' ?
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 17 mai 2016, 16:41)

    gigicel [utilizator]

    Bai ce magari sunt astia >:(
    E deja prea simplu, ei joaca, ei fac regulile...ghici cine pierde. Tot ala cinstit si prost care munceste cu salariu intreg pe cartea de munca / contract, care-si plateste taxele, impozitele si amenzile (la zi), care merge la vot sperand sa-i fie mai bine, care da prioritate in trafic coloanelor oficiale, care se chinuie si pierde zile intregi si neuroni la cozi si la ghisee in spatele carora sunt niste flegmatici si lenesi, care moare ca prostu-n spital pentru ca isi plateste degeaba asigurarea medicala la stat si spera sa mai iasa pe picioare dupa o operatie simpla de apendicita.
    Tzai dr@cului!
    • +1 (1 vot)    
      No nenicule! (Marţi, 17 mai 2016, 23:55)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

      Are si mandea o voce, un glas!

      Multi sunt, dar cred ca mai sunt chiar asa de prosti -acum au sarit prea tare parleazul!

      Cred ca astia de la P$D nu mai au mult pana la moartea finala!
  • +10 (10 voturi)    
    Nu inteleg la ce mai trebuie regulamentul? (Marţi, 17 mai 2016, 16:51)

    LiviuX [utilizator]

    Sau sa aiba doar un articol: Se va proceda cum ne convine noua in acel moment. Simplu si eficient.
  • +1 (1 vot)    
    sa spicuim (Marţi, 17 mai 2016, 17:07)

    zigot [utilizator]

    numai din pagina de acum din hotnews:
    - regele MIhai, datorii la fisc de 4,1 mil. lei
    - tranzgaz, isi acorda dividende de 65% din profitul
    obtinut prin marirea nejustificata a pretului de
    transport si depozitare a gazului; nu-si face planul la
    investitii iar dir. are BONUS de 1,5 mil. lei
    - psd modifica regulamentul camerei ca sa il demita
    pe seful camerei pus tot de el in functie, tot in urma
    unei modificari de regulament .
    Ce ziceti de Ro, dle presedinte, dlor parlamentari, a-ti vazut unde duce coruptia dvstra, mentinerea penalilor in functii de conducere?
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Marţi, 17 mai 2016, 17:23)

    Kpriciu [utilizator]

    În favoarea lor, a politicienilor BANDITI, se poate modifica orice regulament, dar pentru amărâtul asta de popor român nu se poate face nimic!
    Arhanghelul Mihail va inspira din nou, în curând, pe cineva!
  • +6 (6 voturi)    
    Tirania PSD, (Marţi, 17 mai 2016, 17:35)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    cum ne-a obisnuit din 1990.

    Fratilor, de ce votati PSD? Sunteti prea prosti sa votati cu altcineva?
  • -5 (5 voturi)    
    Pareri (Marţi, 17 mai 2016, 18:35)

    Mihai1985 [utilizator]

    Esti un tradator Zgonea, para pereche! Dupa ce ai urcat in functie cu sprijinul PSD, te-ai apucat de tradat la ambasadele straine! Tu nu ai ajuns acolo de unul singur, nici prin votul direct al populatiei, ci indirect, cu sprijinul partidului! De ce nu ai spus de la inceput tot ce ai fi vrut sa spui? Ti-ai vazut interesul pana cand ai ajuns in functie, cu o tacere sublima, si acum te-ai facut vocal! Esti de o ipocrizie incredibila, inegalabila!!! Ai fost toata viata un sclav umil, doar pe interes, si acum ai devenit vreo moralitate deplina! Exista o vreme cand eram mititi de fata de diverse aparate de propaganda! Acum, propaganda ieftina - realizata prin intermediul postacilor platiti speciali pentru a manipula - nu mai poate avea acelasi succes!

    P.S.
    • +5 (5 voturi)    
      ))))) umor de bendeac... Latrina )))) (Marţi, 17 mai 2016, 19:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      daca tu chiar crezi ce spui, iti recomand sa populezi scaunele din Latrina 3 si sa iti spui oful acolo...acolo e de tine )))))
    • +4 (4 voturi)    
      A avut tupeul Zgonea sa-i spuna lui Liviu : (Marţi, 17 mai 2016, 19:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      Da-te la o parte, sa vin eu in locul tau ca eu nu sunt penal !

      PS. Pe voi pesedeilor asta va doare. Ca va cangreneaza Valica organismul politic !

      PPS. Iar chestia cu postacii platiti special sa manipuleze este savuroasa.

      Doar ca ai uitat sa spui ce trebuie sa manipuleze.

      Banuiesc ca adevarul. Adevarul ca Dragnea nu e penal ; adevarul ca Dragnea nu este un infractor dovedit ; adevarul ca Dragnea nu este un condamnat definitiv la pedeapsa inchisorii cu suspendare. Netotilor !
  • +1 (1 vot)    
    ar trebui ... (Marţi, 17 mai 2016, 23:50)

    ..13 [utilizator]

    Ca modificarile sa nu fie operationale decat in rundele viitoare - pentru ca altfel se joaca alba - neagra la nesfarsit intr-un singur mandat - numai stie nimeni cu cine coteaza... - asta daca a stiut vreodata!

    carevasazica cum se poate introduce o prevedere care sa permita modificarea regulamentelor numai in viitoarele mandate?
    • +1 (1 vot)    
      CORECT (Miercuri, 18 mai 2016, 7:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      oare asa procedeaza si P$Deaua din Germania a lui unkiu Shultz ?