PSD nu poate deocamdata sa il revoce pe Zgonea de la sefia Camerei Deputatilor. Motivul - tocmai excluderea din partid

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2016, 14:52 Actualitate | Politic

Valeriu Zgonea
Foto: Agerpres
Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a transmis o adresa Biroului permanent in calitate de deputat neafiliat prin care sustine ca cererea grupului parlamentar al PSD de revocarea a sa din functie nu indeplineste conditiile de admisibilitate, iar revocarea trebuie facuta doar de liderul grupului parlamentar din care face parte, asa cum prevede regulamentul. De altfel, sedinta Biroului permanent al Camerei Deputatilor de miercuri in care s-a discutat acest caz a fost suspendata. Practic, PSD risca sa nu poata sa il revoce pe Zgonea tocmai pentru ca l-au exclus din partid si singura posibilitate ar fi sa modifice regulamentul Camerei Deputatilor, pentru a nu fi acuzati de abuz in serviciu. 

UPDATE PSD a transmis un comunicat prin care anunta ca a initiat procedura de revocare si ca este "lamentabil" faptul ca Zgonea se agata de functie. Pe de alta parte Marian Neacsu, secretarul general al PSD, a precizat ca exista posiblitatea sa amane acest demers pana dupa alegerile locale.


Comunicatul PSD:

"Incercarea lui Valeriu Zgonea de a se agata, prin tertipuri procedurale, de functia de presedinte al Camerei Deputatilor este ridicola si trista. Valeriu Zgonea a fost ales in aceasta functie in calitatea sa de membru al PSD si nu in virturea unor calitati personale speciale. Este regretabil ca un om, pe care PSD l-a sprijinit pentru o demnitate atat de importanta in statul roman, si-a pierdut complet decenta, aruncand cu noroi si facand circ.

PSD a initiat procedura de revocare din functie a lui Valeriu Zgonea. Conform procedurilor legale, in perioada imediat urmatoare PSD va desemna o noua persoana pentru aceasta functie."

"Observand cu cata obstinatie se tine de scaun domnul Zgonea, cred ca o sa luam o decizie in forul politic al partidului, sunt absolut sigur ca ne vom aseza mai mult pe campania electorala. Luam in calcul o astfel de varianta (de amanare - n.r.), noi nu avem de gand sa excedam un scandal", a spus Neacsu, la Parlament, citat de Agerpres.

El a adaugat ca subiectul revocarii lui Valeriu Zgonea ar putea fi reluat dupa alegerile locale.

"Eu nu cred ca pana atunci o sa mai discutam lucrul acesta in partid, deoarece chiar nu ne intereseaza in mod deosebit acest lucru. E foarte putin important pentru noi cine va conduce lucrarile Camerei in continuare, in conditiile in care opinam ca cea mai mare parte a parlamentarilor se va ocupa de campania electorala si tot mai putin de ceea ce se intampla aici", a explicat el.

Neacsu a negat ca s-a mai discutat despre revocarea lui Zgonea de la conducerea Camerei Deputatilor.

"Sunt niste contestatari ai domnului Zgonea care se ocupa sau se preocupau de schimbarea lui din functie aproape de cand a intrat in mandat. Au fost niste voci singulare. Au avut, probabil, unii dintre ei niste reprosuri cu caracter personal. Nu am incurajat niciodata o astfel de abordare fata de presedintele Camerei", a spus secretarul general al PSD, adaugand ca nici vremea acestora de a fi exclusi "nu este foarte departe".

***

"Va solicit sa constatati ca cererea grupului parlamentar al PSD din 3 mai nu indeplineste conditiile de admisibilitate prevazute de art. 26 din Regulamentul Camerei Deputatilor si sa dispuneti respingerea acesteia", se arata in adresa semnata de Valeriu Zgonea, citata de Agerpres.

Acesta sustine ca a fost exclus din PSD, iar cererea de revocare poate fi facuta de liderul grupului parlamentar din care presedintele Camerei face parte.

Redam art. 26 din regulament:

  • "Presedintele Camerei Deputatilor poate fi revocat inainte de expirarea mandatului, cu votul majoritatii deputatilor prezenti, cu asigurarea cvorumului legal. Votul este secret si se exprima prin bile. Propunerea de revocare se face in scris de catre liderul grupului parlamentar caruia ii apartine presedintele."

Secretarul Camerei, Marcel Ciolacu, a explicat ca motivul a fost legat de faptul ca liderii de grup nu au ajuns la un consens. Ciolacu a precizat ca liderul grupului PSD, Florin Paslaru, a sustinut ca are dreptul de a cere revocarea, deoarece nu a fost facut niciun anunt in plen cu privire la faptul ca Zgonea a devenit deputat neafiliat.

Pe de alta parte, Zgonea sustine ca regulamentul prevede ca doar cel care pleaca de buna voie dintr-un grup parlamentar trebuie sa faca anuntul in plen. De asemenea, Zgonea a precizat ca, potrivit noului statut al PSD, excluderea din partid are efecte imediate, astfel incat nu se poate pune problema ca inca ar mai fi membru PSD.

"Ma voi opune, pana la capat, acestui jihad anti-justitie. Acum suntem in faza a doua - dorinta unora de a pune mana pe a treia functie in stat, prin tertipuri ilegale, incalcand regulamentul. Scopul este sa modifice pe repede inainte legile anti-justitie. Pana cand destinul va hotari, ma voi bate cu cei care, formati in grupuri de interese, vor dori sa modifice legile penale in interesul lor. Comitetul liderilor a fost convocat ad-hoc", a afirmat Valeriu Zgonea, intr-o conferinta extraordinara de presa, sustinuta la Camera Deputatilor.

"Nu putem, pe ordinea de zi a Parlamentului, sa avem lucruri ilegale, neregulamentare. Eu nu ma agat de functie, vreau ca Parlamentul Romaniei sa respecte legea" a mai spus Zgonea.

Intrebat daca ar putea sa faca o sesizare la parchet pentru abuz in serviciu fostilor colegi daca insista totusi cu revocarea pe actualul regulament, Zgonea a negat si a declarat ca organele se pot autosesiza pentru abuz in serviciu.










19133 vizualizari
  • -5 (21 voturi)    
    Zgonea isi da cu stangu-n dreptu' (Miercuri, 4 mai 2016, 15:07)

    Andradda [utilizator]

    Imediat dupa ce sefii PSD au hotarat excluderea lui, Zgonea a declarat ca excluderea este nestatutara pt ca o astfel de decizie poate fi luata doar la un Congres al PSD.
    Acum, acelasi Zgonea se declara singur ca fiind exclus din PSD.
    Dar de la PSD nu poti astepta nimic bun.
    • +6 (8 voturi)    
      Well ... mult cretin estem la Romania ... (Miercuri, 4 mai 2016, 16:55)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Well ... mult cretin estem la Romania ... in special in partidele politice, pline de oameni cu creier de furnica, insa cu maxima obedienta fata de niste sefi - unii cu mai mult tupeu, insa tot cu atata minte.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • +3 (3 voturi)    
        din pacate!!! (Joi, 5 mai 2016, 8:49)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        Din pacate imi este imposibil sa te contrazic!
        "pline de oameni cu creier de furnica" - asa este!
        Si eu am un IQ limitat, sunt multi considerabil mai destepti ca mine, dar faza asta cu revocarea este epica!
        Aici chiar ca au dovedit "creier de furnica", ear chiar asa greu, MAI INTAI sa il revoce, si apoi sa il excluda?!
    • -1 (9 voturi)    
      Prevăd un dosar pentru Zgonea. (Miercuri, 4 mai 2016, 18:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      PSD sunt specialiști în a e turna unul pe altul.Urmează un dosar pentru Zgonea,pe baza căruia să fie //convins//să renunțe la șefia CD.
      • +1 (3 voturi)    
        pai, (Joi, 5 mai 2016, 8:16)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        daca ii fac dosar, inseamna ca-l vor inapoi in partid si, cine stie, poate ca-i va lua locul lui dragnea.
        doar asa vor putea sa-si treaca initiativele legislative nesimtite, prin parlament.
  • +18 (22 voturi)    
    $ecera & Ciocanul (Miercuri, 4 mai 2016, 15:09)

    un domn [utilizator]

    s-au intalnit intr un mod epic ! in rolul $ecerii - $teppenwolf deteleroman, in rolul Ciocanului : Mihai Viteazu Von Strungar de DJ, regizor : nea nelu
    • +33 (35 voturi)    
      Fabulos (Miercuri, 4 mai 2016, 15:47)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      "a fost ales in aceasta functie in calitatea sa de membru al PSD si nu in virturea unor calitati personale speciale."

      Deci in sfarsit recunosc ca se poate pune orice momaie, fara nici o jena, doar pt daca intruneste criteriile politice?!

      pur si simplu fabulos!!!
      • +7 (9 voturi)    
        Usurel gresit (Miercuri, 4 mai 2016, 22:33)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        Nu doar ca se poate, se si practica, ba mai mult, e procedura standard in PSD.

        PSD fiind pe fata mostenitorul PCR, practica acelasi tip de politica: numirea in functii a unor oameni necalificati pentru functiile respective, deoarece acei oameni, neputand sa se sustina in functiile primite cadou prin propria pricepere, vor fi obedienti si vor asculta fara cracneala toate ordinele partidului.
      • +1 (1 vot)    
        Exact (Joi, 5 mai 2016, 9:48)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        Nimic nu s-a schimbat... nimic n-o sa se schimbe. Esti membru de partid, primesti functie. Ce conteaza ca tu poate esti inginer de meserie, sau economist...te fac sef peste deputati.
  • +18 (20 voturi)    
    :)) (Miercuri, 4 mai 2016, 15:10)

    za_omu [utilizator]

    =)))))))))))) ce idioti :))
  • +41 (43 voturi)    
    :)) (Miercuri, 4 mai 2016, 15:11)

    cvi [utilizator]

    O vorba romaneasca zice ca "Prostul pana nu-i fudul, nu-i prost destul".
    Atat de tare s-a enervat nea Dragnea, ca l-a dat afara din partid fara sa se gandeasca la consecinte.
    Politica de Dambovita + politica de Teleorman = cascadorii rasului!!!
  • +35 (35 voturi)    
    ha, ha, ha... (Miercuri, 4 mai 2016, 15:13)

    comentatordiletant [utilizator]

    De o bună bucată de vreme se dau peste cap să dovedească ce proști sunt (chiar și în comiterea de ilegalități), și lumea tot nu-i crede și-i votează în continuare...
  • +21 (25 voturi)    
    Devine simpatica situatia (Miercuri, 4 mai 2016, 15:13)

    averageJoe [utilizator]

    O haita de caini care se musca intre ei ceea ce nu ma supara, dimpotriva. Pacat ca de multe ori, aceasta haita insa ataca cetatenii..
  • +5 (5 voturi)    
    :)))) (Miercuri, 4 mai 2016, 15:18)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    =))))
  • +21 (23 voturi)    
    Ha (Miercuri, 4 mai 2016, 15:20)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    Zgonea e lamentabil că se agata de functie , dragnea condamnat la brutarie cu suspendare , nu e lamentabil că a rămas in functia de presedinte de clan , pardon , partid .
    • +5 (5 voturi)    
      ca ramane... (Miercuri, 4 mai 2016, 19:53)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

      ca ramane "temporar" la conducere ca sa nu piarda alegerile acel individ acuzat ca a fraudat alegeri anterioare...
  • +19 (21 voturi)    
    Loooooool (Miercuri, 4 mai 2016, 15:21)

    mbog [utilizator]

    Ce inseamna sa nu stii regulile dupa care joci.
    Ce bine imi pare ca si-au facut-o cu mana lor. E bine ca Zgonea se agata de functie si Dragnea a ramas in functie impotriva propriei vointe, de dragul sustinatorilor din partid.
  • +21 (23 voturi)    
    :)) (Miercuri, 4 mai 2016, 15:21)

    omezu [utilizator]

    Noroc ca mafiotii din P$D nu sunt foarte inteligenti altfel era si mai jale decat e acum in Romania.
  • -15 (17 voturi)    
    O chichita marca Mihai Viteazul, (Miercuri, 4 mai 2016, 15:25)

    xrogo [utilizator]

    care nu mai este atat de viteaz acum,adica PSD l-a numit dar nu mai poate sa-l revoce,faina gaselnita,jalnica prestatie !!!
  • +15 (19 voturi)    
    La Dealu cu tartacutza lui Dragnea Liviu (Miercuri, 4 mai 2016, 15:25)

    Plagarus [utilizator]

    Valentin Zgonea Viteazul nu se lasa doborat din sa, de catre penalul comandant !
    Si cu asta Basta cu PSDerbedeii,penibili in propriile regulamente
  • +20 (24 voturi)    
    PSD si-a dat cu bata in oua !!! (Miercuri, 4 mai 2016, 15:29)

    andreesanu [utilizator]

    "Desteptii PSDlui " si cum sa te faci singur de CACAO !!!
  • +15 (19 voturi)    
    Asta e chiar tare ! (Miercuri, 4 mai 2016, 15:30)

    Cuca [utilizator]

    Dar nu ar fi prima oara cind isi incalca propriile regulamente.

    Au incalcat ei pana si rezultatele referendumului....
  • +18 (18 voturi)    
    Așa lucrează PSD.Deaîndoaselea. (Miercuri, 4 mai 2016, 15:38)

    asavreau [utilizator]

    Acum vor trebui să-l reprimească în PSD pe Zgonea,să-l schimbe de la șefia Camerei Deputaților și pe urmă să-l dea afară din partid.Este clar că,dacă nu mai este membru PSD,Zgonea nu poate fi schimbat de PSD.
  • +23 (25 voturi)    
    PSD si-a dat cu stangu-n dreptu' (Miercuri, 4 mai 2016, 15:38)

    Andradda [utilizator]

    Acum 3 zile, Zgonea sustinea ca excluderea lui este nestatutara, iar PSD radea de el si sustinea ca Zgonea este exclus din partid, definitiv si irevocabil.
    Astazi situatia s-a schimbat cu 180°.
    Zgonea sustine sus si tare ca este exclus oficial si statutar din partid , iar sefii PSD sustin ca Zgonea este inca membru al partidului.
    O adunatura de martafoi urechisti care intai taie si abia apoi masoara.
    :))))))
    • +7 (7 voturi)    
      ! (Miercuri, 4 mai 2016, 18:09)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      :))) S-antalnit hotu' cu prostu' !
  • +5 (11 voturi)    
    Pe de alta parte (Miercuri, 4 mai 2016, 15:49)

    Andradda [utilizator]

    Conform regulamentului Camerei Deputatilor:
    "(3) Revocarea preşedintelui Camerei Deputaţilor poate fi cerută de grupul parlamentar care l-a propus."
    Asa ca, PSD poate cere revocarea lui Zgonea, chiar daca acesta nu mai face parte din PSD.
    E doar circ ieftin menit sa distraga atentia societatii de la adevaratele actiuni ale PSD-ului, actiuni menite sa obstructioneze justitia, sa-i apere pe infractori si sa desfiinteze DNA.
    • +11 (13 voturi)    
      Ti-ai pus totusi intrebarea de ce nu il dau jos (Miercuri, 4 mai 2016, 16:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      daca tot au Regulamentul de partea lor ? Vorba aia, nu se prea impiedica pesedistii de legi si regulamente si tocmai acum cand le-ar fi favorabile, sa stea de o parte si sa nu actioneaza ? Evident ca ar fi facut-o daca ar fi putut. Articolul pe care l-ai citat are in vedere ca persoana celui ce va fi revocat trebuie sa fie INCA membru al grupului parlamentar care l-a propus, asta insemnand ca trebuie sa fie membrul partidului ai carui reprezentanti formeaza grupul parlamentar.
      • 0 (0 voturi)    
        Interpretabil (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:01)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        In lege scrie ca este vb de grupul parlamentar care l-a propus, nu de grupul parlamentar din care face parte la momentul respectiv.
  • +20 (20 voturi)    
    Le-a dat cu Regulamentul in cap ! (Miercuri, 4 mai 2016, 15:51)

    Susufler0 [utilizator]

    Si tot ce au putut spune mai marii PSD a fost in traducere libera ca Zgonea se agata de functie prin "tertipuri procedurale".

    Cu aceasta ocazie a iesit la iveala din nou, extrem de clar, propensiunea acestui partid pt desconsiderarea legii, pt incalcarea ei.

    Foarte deranjati pesedistii ca Valerica uzeaza de prevederile Regulamentului pt a ramane in fruntea Camerei Deputatilor, chiar si acum cand a devenit al nimanui.

    De-a dreptul spectaculoasa motivatia lui Zgonea privind ramanerea la conducerea Camerei : impiedicarea PSD ALDE si UNPR de a modifica "pe repede inainte" legile justitiei si legile penale in folosul coruptilor.

    PS. Mesajul e clar : Fortele democratice din Parlament trebuie sa lupte pt a impiedica debarcarea sa de la sefia Camerei Deputatilor.

    PPS. Am trait s-o vad si p-asta : Zgonea care pana ieri folosea pozitia sa de Presedinte de Camera ca pe un ciomag impotriva tuturor celor care voiau sa actioneze in spiritul apararii legilor, in spiritul apararii justitiei si a statului de drept, a devenit , dintr-o data ,astazi, de nevoie, aparatorul acestor valori democratice. TI SE FACE GREATA ! Cu toate acestea, trebuie sa fie sustinut impotriva PSD.
    • +1 (1 vot)    
      ei, sa fim seriosi! (Joi, 5 mai 2016, 8:53)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sunt de acord cu concluzia:
      "Zgonea trebuie sa fie sustinut impotriva PSD. "
      Obiectia mea se refera la faptul ca sovieticii si fratii lor, komunistii, nu s-au impiedicat niciodat de legi, tratate sau Regulamente, nici macar de cel proprii ...
  • +10 (12 voturi)    
    Pentru a fi presedintele Senatului... (Miercuri, 4 mai 2016, 15:55)

    mullard [utilizator]

    ...se pare ca nu iti trebuie cine stie ce calitati personale speciale. Mai repede esti ales daca esti membru de partid, evident, fara calitati personale speciale. Ce dobitoci sinistri...
  • +2 (10 voturi)    
    Alooooo ! Desteptareaaaaaa!!!!!! (Miercuri, 4 mai 2016, 15:59)

    PopGeo [anonim]

    Pai voi nu vedeti ca e o strategie a PSD-ului ? Credeti ca ei nu stiau ca daca il dau afara din partid nu mai pot sa-l revoce de la Parlament? Nu va lasati dusi cu pluta de acesti nemernici care inseamna PSD ! Ii luam noi drept prosti dar ei sunt foarte versati ! In felul acesta raman si cu onoarea nepatata, si cu Zgonea la sefia deputatilor :) hai acum pe bune, chiar in Saptamana Luminata nu va dati seama de tertipul asta? PSD = SATANA ! Se folosesc de minciuna si falsa nestiinta pentru a castiga tot ce NU li se cuvine ! MESIAAAA, unde esti ISUSE ????
    • +8 (10 voturi)    
      Nu stiau ! Sau uitasera, nici nu mai conteaza ! (Miercuri, 4 mai 2016, 16:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PopGeo

      Pt Dragnea si cei din jurul lui a fost un soc faptul ca Zgonea i-a cerut demisia. Au trebuit sa actioneze imediat si foarte dur pt a curma si eventuala dorinta a altora de a se ridica impotriva Sefului. O astfel de actiune este excluderea. Trebuie sa recunoasteti ca nu ne intalnim in fiecare zi, nici macar la PSD, cu excluderea Presedintelui Executiv al Partidului, care este si Presedintele Camerei Deputatilor. Cui, dintre cei care ar fi fost tentati sa i se ralieze lui Zgonea, i-ar mai fi convenit sa faca asa ceva, in conditiile in care excluderea care ar fi urmat ar fi echivalat cu incheierea carierei politice, pt ca nu-i asa, ce alte partide ar fi putut oferi locuri eligibile pt alegerile Parlamentare ? Iata de ce apare foarte plauzibil faptul ca Dragnea si ai lui nu au verificat inainte de a-l exclude pe Zgonea Regulamentul Camerei Deputatilor pt a vedea daca sunt oarece impedimente regulamentare in ceea ce priveste inlocuirea Tradatorului de la sefia Camerei.
      • +3 (5 voturi)    
        Apoi cum le spui mata, bobocule... (Miercuri, 4 mai 2016, 17:59)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Parcă le-ai ști din interior :-)

        (Honi soit qui mal y pense, nu vreau să te acuz sau să te-nfurii, doar să te necăjesc puțin)
  • +2 (8 voturi)    
    Zgonea are dreptate in privinta motivelor (Miercuri, 4 mai 2016, 16:19)

    MPopa [utilizator]

    Zgonea era de mult detestat in interiorul PSD din cauza ca se opunea inscrierii pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor a proiectelor de legi care sa dezincrimineze abuzul in serviciu si sa blocheze si alte demersuri judiciare. Sunt sigur ca imediat ce Zgonea pleaca parlamentarii se vor intrece in a vota legi care sa le permita sa fure in liniste, poate si o amnistie generala pentru prietenii care au fost deja condamnati.
  • +5 (7 voturi)    
    este comic pana la capat (Miercuri, 4 mai 2016, 16:26)

    ..13 [utilizator]

    Si iata cum maretul Zgonac retine scaunul sub fundul sau!

    Latratorii din P$D, manati de cele mai inalte valori morale si intentii curate precum cele ale Maicii Terezi, nu reusesc sa ii desprinda mainile de scaunul de care s-a ancorat.
    mai aducem aminte cineva de scenetVasile Radu
  • +12 (12 voturi)    
    Din pacate avea dreptate Lapusneanu (Miercuri, 4 mai 2016, 16:28)

    LiviuX [utilizator]

    "Prosti, da multi"! Asa si in psd si alegatorii lor. Te strici de ras uneori, desi e de fapt de plans.
    Acum serios, aici Zgonea are dreptate. Iar in acel articol, se spune doar cum e procedure, nimic despre vreun anunt, asa ca iarasi psd-istii nu au dreptate.
  • +4 (4 voturi)    
    ma intreb daca intelege vreunul ironia... (Miercuri, 4 mai 2016, 19:50)

    g01an [utilizator]

    ironia este ca acum inteleg si ei ce simte poporul roman cand unul dintre ei este acuzat de coruptie si se tine de scaun pentru a amana demararea dosarului sau cand un incompatibil sau condamnat ramane cu obstinenta in functii publice, desi exista grave conflicte de interese.
  • +5 (5 voturi)    
    PSD = culmi absolute de penibil (Miercuri, 4 mai 2016, 21:03)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    e foarte tare cum au cazut in propria cursa / iar comunicatul este de poveste, in contextul in care ei sunt singurul partid de stanga din Europa cu presedinte condamnat definitiv si ramas in functie "poate pana dupa alegerile locale" ...
  • 0 (0 voturi)    
    zgonea (Joi, 5 mai 2016, 0:29)

    MihailNica1 [anonim]

    legile proaste se razbuna !