Deputatul PSD care vrea desfiintarea radarelor a avut 40 de sanctiuni pe legea circulatiei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 17:36 Actualitate | Politic

Deputatul Catalin Radulescu
Foto: cdep.ro
Deputatul PSD Catalin Radulescu, care vrea un proiect legislativ pentru desfiintarea radarelor formate din echipaje de Politie, a primit in ultimii ani aproximativ 40 de sanctiuni pe legea circulatiei, in trei situatii fiind prins baut la volan si alegandu-se cu permisul suspendat, scrie Mediafax.

Deputatul PSD Catalin Marian Radulescu a scris, sambata, pe Facebook, ca intentioneaza sa initieze un proiect legislativ pentru desfiintarea radarelor formate din echipaje de politie, sustinand ca romanii "s-au saturat de acesti pandari, care in loc sa aiba rol de preventie, stau ascunsi ca niste sobolani sa dea amenzi".

Surse din cadrul parchetelor au declarat pentru Mediafax ca parlamentarul figureaza cu aproximativ 40 de sanctiuni primite dupa ce a incalcat reguli de circulatie in timp ce se afla la volan.

Potrivit surselor citate, in trei situatii diferite, Catalin Radulescu s-a ales cu permisul suspendat pe motiv ca a fost surprins in timp ce conducea autoturismul sub influenta bauturilor alcoolice. De asemenea, aceleasi surse au declarat ca deputatul PSD a fost prins de trei ori "conducand cu permisul necorespunzator", iar in 15 situatii a primit sanctiuni pentru depasirea vitezei legale, intr-unul dintre cazuri alegandu-se cu permisul suspendat.

Deputatul Catalin Radulescu are probleme si din punct de vedere al armelor pe care le detine. Dupa ce a fost trimis in judecata de procurorii DNA, i-a fost suspendat acest drept. Parlamentarul a fost trimis in judecata de procurorii anticoruptie, in 2014, sub control judiciar, fiind acuzat de efectuare de operatiuni financiare ca acte de comert incompatibile cu funtia si dare de mita. Instanta suprema l-a condamnat, in urma cu aproape o luna, la un an si jumatate de inchisoare cu suspendare, decizia nefiind definitiva.

"Voi initia imediat dupa Paste, o initiativa legislativa de desfiintare a radarelor formate din echipaje de Politie. M-am saturat si cred ca toti romanii s-au saturat de acesti pandari, care in loc sa aiba rol de preventie ca in orice stat civilizat si european, stau ascunsi ca niste sobolani, ca sa dea amenzi si sa penalizeze romanii, avand salarii din banii nostrii ai romanilor. Iar in fiecare saptamana auzim stiri cum sunt retinuti , anchetati pentru mita, spagi si abuzuri", a scris deputatul PSD Catalin Radulescu pe Facebook.

Parlamentarul social-democrat sustine ca in afara de a se purta "abuziv" cu fiecare conducator auto, "dur", "neelegant", "nesociabil" si a avea singura menire de a da amenzi si a lua puncte, politistii de la radarele rutiere nu mai au niciun rol.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9925 vizualizari
  • +29 (29 voturi)    
    psd ... (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 17:46)

    grongobar [utilizator]

    partid de infractori,banditi la drumul mare a caror unica menire in parlament e sa restranga cat de mult posibil mijloacele justitiei de a-i controla si pedepsi.asta e rezultatul votarii galetii de plastic si al kilului de faina.
  • +24 (24 voturi)    
    parlamentari.... (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 17:52)

    sile1 [utilizator]

    E deja bine stiut ca parlamentul Romaniei este populat de tot felul de tupeisti,javre si prosti cat incape.

    Totusi nu pot sa nu ma arat mirat ,de fiecare data cand iese la scena deschisa un asemenea specimen, cum au ajuns astia in parlament,care au fost criteriile de selectie ,ce merite deosebite i-i recomanda pentru a ne reprezenta !!
    • +7 (7 voturi)    
      Singurul criteriu . . . (Duminică, 1 mai 2016, 9:16)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      . . . valabil in alegerea unor astfel de indivizi in parlament este BANUL! Banii dati la partid, sau la maharii acestuia. Fatuca aceia care voia sa candideze la o primarie de sector din Bucuresti spunea adevarul cand afirma ca I s-au cerut 15000 de euro pentru candidatura.Orice tip care vine cu bani, are prioritate in a fi introdus in liste pe un loc eligibil. Si asa s-a umplut parlamentul cu astfel de specimene!
  • +18 (18 voturi)    
    sindicatele din politie (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:01)

    coloneze [utilizator]

    ce faceti bre, dormiti? cand era treaba cu demiterea lui oprea sindicatele din militie au sarit imediat, acum vrem sa vedem daca sindicatele politistilor sar indignate ca un parlamentar roman si condamnat isi permite sa i faca pe politisti sobolani.
    am folosit termenul de militie tocmai pentru a sublinia ca in scandalul oprea s au comportat sindicatele ca militienii care ii aduceau ode lui domn ministru girofar oprea
    • +3 (3 voturi)    
      pai fac ce fac toate sindicatele (Duminică, 1 mai 2016, 12:29)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      sunt subordonate politic.
  • +17 (17 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:05)

    stefansb [utilizator]

    Astuia ii era frica sa nu il prinda vreodata peste limita de la care e infractiune, si sa-i faca dosar penal pt condus sub influenta bauturilor alcoolice, si s-a gandit el sa elimine politistii de pe traseu, ca daca ii fac vreodata dosar pt alcool, ajunge automat la puscarie, avand o pedeapsa cu suspendare. :))
  • +18 (18 voturi)    
    Jos radaru', sus sticla! (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:10)

    kl4ws [utilizator]

    Saracu' deputat, vrea si el sa guste ceva la volan in timp ce bolidul alearga si astia cu radarele nu-l lasa deloc.
    Ia sa rezolve el ceva, ca doar nu degeaba s-a facut deputat si doar senzatia asta de plutire rezultata din cei doi stimuli e asa de faina...
  • +20 (20 voturi)    
    :-) (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Pesedist. Este de mirare atitudinea? Nu.
  • +17 (17 voturi)    
    radar (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:12)

    bolivianu [utilizator]

    Este un exemplu concludent pentru mentalitatea de borfasi dar si a ipocriziei politicienilor !
  • +16 (16 voturi)    
    Da ! (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:14)

    NicolaeA [utilizator]

    Astia sunt cei care fac legi in tara asta !
  • +19 (19 voturi)    
    deputat psd (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:18)

    rexulet [utilizator]

    Domnule deputat dupa ce ca suntem pelocul 3 la decese cauzate de accidentele rutiere, se vede treaba ca tine-ti mortis sa ajungem pe locul 1. Eu am platit o amenda pentru 67 km/ora dar nu am contestat-o fiindca am fost constient ca am gresit. Voi nu va platiti amenzile niciodata si mai va da dreptate si sistemul judecatoresc care va aproba contestatiile pe banda rulanta (doar sunteti cei mai importanti oameni din tara) vezi Boureanu si multi alti ca dumneavoastra.
    Daca ati fost prins de 3 ori baut la volan ar fi trebuit sa va anuleze carnetul. Uite asta o idee pentru legea pe care o doriti. Rusine.
  • +16 (16 voturi)    
    Politica dâmbovițeană (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:21)

    comentatordiletant [utilizator]

    începe cel puțin să capete o logică: plagiatorii își apără beneficiile obținute prin furt intelectual, hoții de rând își apără imunitatea, contravenienții rutieri vor să facă imposibilă detectarea ilegalităților. Cam asta ar fi: avangarda are misiunea de a experimenta toate modalitățile de sfidare a legislației statului și a legilor bunului-simț și de a inventa altele noi, cât mai originale, ariergarda are misiunea să o acopere prin modificarea corespunzătoare a actelor normative. Inutil de precizat că, la nivel de persoane fizice, cele două se suprapun. Hai la vot, cetățeni!
  • +16 (16 voturi)    
    Halal deputat (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:34)

    ber [utilizator]

    Pai daca astia au ajuns sa faca legi in Romania, de ce sa ne miram ca noi am ajuns unde am ajuns. Citind cu atentie postarea sa pe facebook, realizezi care este mentalitatea acestor dinozauri. Cei mai multi parlamentari au o ura personala fata de legile care le ingradesc privilegiile si ii clasifica cetateni de rand.
    Nu vad iesirea din situatie: cum scapam de ei?
  • +18 (18 voturi)    
    Hahaha (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:41)

    CristiC. [utilizator]

    Chiar ma gandeam, la stirea cu Godina, cate amenzi o fi luat deputatul asta de a ajuns sa-i pese de oamenii care s-au saturat de radare.

    Cred ca in orice tara civilizata, dupa 40 de sanctiuni, permis suspendat de 3 ori pentru bautura si alte asemenea fapte, omul asta nu numai ca nu mai putea initia legi de circulatie, dar partidul care il sustinea il cam trecea la 'independenti' si ramanea sa initieze cina la el acasa.
  • +15 (15 voturi)    
    Aloo... PSD... (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:42)

    Azra [utilizator]

    Ia mai chemati-l la ordine pe Catalin Radulescu asta ca prea se crede el Alfa in parlament si partid! Si amintiti-i ca in statul asta exista legi pe care toti trebuie sa le respecte, inclusiv legile privind circulatia pe drumurile publice.Individul asta pare ca acum s-a dat jos din copac si s-a urcat imediat la volanul unei masini!
  • +15 (15 voturi)    
    PSD (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:46)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Trebuie desfiintat ca partid , este grup infractional organizat adica mafie. Daca mai mult de jumatate din alesii PSD sunt anchetati penal, partidul trebuie interzis.
  • +15 (15 voturi)    
    sunt curios (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 18:47)

    rrat [utilizator]

    nu exista o baza de date cu toti parlamentarii si infractiunile si condamnarile lor? eu zic ca e util
  • +13 (13 voturi)    
    Astora (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 19:11)

    cu5clase [utilizator]

    le trebuie o rascoala ca la 1907, nu mars cu strigaturi si indignari, rascoala.
  • +13 (13 voturi)    
    Probabil (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 19:22)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...absolvent de Spiru Haret. Scoala care scoate analfabeti cu diploma pe scara rulanta.
    • +1 (1 vot)    
      Nu, e medic, dar cam oportunist... (Duminică, 1 mai 2016, 13:56)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      ... adica s-a agatat de orice a putut, din '89 incoace. CFSN, CPUN, FSN, PSD...

      Cu cine o fi luptat in Campulung Muscel la revolutie ?!

      Pe deasupra, a luat permisul la Pitesti, raiul spagarilor...

      Si mai e si Cavaler al Ordinului de Malta...

      Mama, ce de merite !


      http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura2015.mp?idm=307&leg=2012&cam=2&pag=0
  • +13 (13 voturi)    
    cum? (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 19:44)

    trandafil [utilizator]

    Cum poate sa propuna legi un individ condamnat la un an si jumatate de inchisoare?
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 19:58)

    HChifteluta [utilizator]

    Doamne! PSDul asta e numai pentru protectia penalilor! Incredibil!
  • +14 (14 voturi)    
    Concluzie (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 20:17)

    Cetateanu [utilizator]

    Pai daca este asa are dreptate:
    Cum mama tampitilor mai e asta in libertate? Deci procurori judecatori politisti incalca legea si lasa individul sa faca legi. La ce sa te astepti?
  • +3 (3 voturi)    
    lol. (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 20:27)

    ouyang [utilizator]

    .
  • +7 (7 voturi)    
    Pai si nu e normal (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 21:04)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ca hotii sa dea legi pentru ei? Asta fac parlamentarii, dau legi in propria lor favoare.
  • +9 (9 voturi)    
    Gata cu imunitatea ! (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 21:16)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Pe sosele suntem toti egali, poti sa fii si parlamentar, Moartea e unica !

    Vreau sa mai vad parlamentari cu permisul suspendat pentru alcool, viteza, depasirea coloanei etc., dar sa merg EU in siguranta pe soselele Romaniei.
  • +8 (10 voturi)    
    incredibil!!!!! (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 21:32)

    adyQ [utilizator]

    absolut incredibil!!! altceva nu mai pot sa zic...am ramas fara cuvinte.........
  • +10 (12 voturi)    
    În UK l-ar fi obligat partidul să demisioneze (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 21:41)

    Harald [utilizator]

    ... chiar și fără să vină cu o asemenea inițiativă legislativă. Se mai întâmplă ca un parlamentar să încalce legea, dar Cătălin Rădulescu pare să o ignore complet.
  • +6 (6 voturi)    
    javrele pesediste (Duminică, 1 mai 2016, 8:04)

    verdeata [utilizator]

    ce să zici mai mult?
  • +3 (3 voturi)    
    Ăsta-i PSD.Nu le place legea. (Duminică, 1 mai 2016, 12:14)

    asavreau [utilizator]

    Celor de la PSD le place anarhia.Le place ca ei să dicteze cine-i vinovat și cine nu-i.Ei nu sunt niciodată vinovați.Trebuie trimiși la groapa de gunoi a istoriei.O lege ca asemenea indivizi să nu ajungă în Parlament nu are cine să o dea.Noi putem să scăpăm de ei.Vin alegerile.Hai să nu mai votăm PSD-un partid cu un președinte condamnat la închisoare și cu parlamentari unul mai borfaș ca altul.
  • +3 (3 voturi)    
    ce asteptari sa avem de la un deputat (Duminică, 1 mai 2016, 12:31)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    care are presedinte de partid un condamnat pt. hotie ?
  • -3 (5 voturi)    
    Moama cati revoltati (Duminică, 1 mai 2016, 18:23)

    misunel [utilizator]

    incercati macar sa fiti corecti..omu' a zis sa le inlocuiasca cu camere fixe (asa cum e in majoritatea tarilor din Europa ,tarile alea pe care tot le mentionati..''da..acolo e asa..'' ),nu sa desfiinteze radarele de tot ..acu' ..oricat de anti psd as fi eu ,incerc sa fiu oarecum obiectiv ..
    Cand are dreptate,are dreptatea...preventia e varza,se sta la panda pentru norma de amenzi in timp ce in orase fiecare parcheaza cum vrea,intersectiile blocate tot mai des,oamenii mor pe treceri de pietoni..in majoritatea oraselor din Ro .
    Hai , ''beheheheh behehe '' alinierea in turma la minusuri .
    • +2 (2 voturi)    
      Preventie?? (Luni, 2 mai 2016, 13:03)

      viorrell [utilizator] i-a raspuns lui misunel

      Eu am primit peste 100 de euro amenda in Bruxelles ca urmare a depasirii vitezei intr-un tunel, unde a fost montat discret un radar temporar, cateva zile - desi nu mergeam mai repede decat alte masini. Si de atunci conduc mai incet. Imi povesteau prieteni englezi ca la ei se practica controlul vitezei din masini de politie in miscare in traffic. Doar doua exemple de tari din vest, de care se intampla sa stiu in mod direct.
      Preventia oferita de radarele fixe este limitata la portiunile vizate (zone cu grad de risc ridicat). Daca in Romania am avea doar radare fixe (si ele nu ar fi montate la fiecare 500m pe toate strazile), am afla mai des de soferi care conduceau cu 150/h in oras, dar dupa accidente in care si-au pierdut viata n oameni nevinovati... (chiar azi era o stire despre un tanar in cautare de senzatii care conducea pe Splaiul Unirii cu 175 km/h - nu este sigur in ce s-ar fi oprit daca nu era oprit de politie).