Tribunalul Bucuresti a trimis la Curtea Constitutionala o sesizare in privinta alegerilor locale intr-un singur tur. Autorul sesizarii este ziaristul Liviu Avram care si-a depus candidatura pentru Primaria Capitalei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 14:55 Actualitate | Politic

Curtea Constitutionala
Foto: Curtea Constitutionala
O instanta a Tribunalului Bucuresti a decis sambata sa admita o exceptie de neconstitutionalitate ridicata asupra a doua articole din Legea alegerilor locale, printre care si cel prin care s-a stabilit alegerea primarilor intr-un singur tur, scrie Adevarul

Judecatoarea Luminita Calciu, de la Tribunalul Bucuresti, a decis sambata, la ora 11,20, sa trimita la Curtea Constitutionala o exceptie de neconstitutionalitate ridicata de candidatul independent A.A.L. la functia de primar general al Capitalei. A.A.L. si-a depus candidatura la Biroul Electoral Municipal Bucuresti pe 13 aprilie, iar doua zile mai tarziu aceasta i-a fost respinsa, pe motiv ca, in loc de 18.000 de semnaturi de sustinere, a depus o lista cu doar trei semnaturi, scrie sursa citata. 

Jurnalistul Liviu Avram a confirmat pentru HotNews ca el este autorul sesizarii si a declarat ca a a vrut sa arate ca oricat de mare ar fi o majoritate politica din Parlament aceasta trebuie sa se supuna justitiei. 

El a explicat ca a facut aceasta contestatie la Curtea Constitutionala pentru ca "regulile impuse de majoritatea parlamentara mi s-au parut incorecte pentru o democratie". 

Intrebat daca are un avocat care l-a reprezentat, Liviu Avram a spus pentru HotNews ca ca s-a reprezentat singur la tribunal si ca se va reprezenta singur si la Curtea Constitutionala.

Adevarul aminteste ca articolul 50, alineatul 2 din legea 115/2015 privind alegerile locale impune candidatilor independenti sa depuna o lista cu sustinatori de cel putin 1%, ceea ce pentru municipiul Bucuresti ar insemna peste 18.000 de semnaturi. 

"Am ales cifra de 3 semnaturi prin analogie cu solutia adoptata de catre Parlament in ceea ce priveste numarul de semnaturi necesare pentru constituirea unui partid politic, solutie adoptata dupa ce Curtea Constitutionala a decis ca cerinta de a prezenta 25.000 de semnaturi pentru formarea unui partid este o ingerinta excesiva asupra dreptului de asociere si a declarat-o ca fiind neconstitutionala. Aceasta cifra a reprezentat, asadar, singurul reper valid din punct de vedere legal fata de care m-am putut raporta atunci cand am intocmit lista de semnaturi¬, a justificat autorul sesizarii, pentru sursa citata, numarul mic de semnaturi in sesizarea depusa la instanta. 

Odata cu contestatia fata de respingerea candidaturii, Liviu Avram a ridicat si exceptia de neconstitutionalitate a articolului 50 alin. (2) din legea alegerilor locale, pe motiv ca reprezinta o ingerinta excesiva asupra dreptului de a fi ales.

Curtea de Apel Bucuresti (CAB) a respins, vineri, cererea PNL de anulare a hotararii de guvern care prevede organizarea alegerilor locale pe 5 iunie intr-un singur tur de scrutin, transmite Agerpres. De asemenea, instanta a respins solicitarea PNL de sesizare a Curtii Constitutionale.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
12327 vizualizari
  • +59 (67 voturi)    
    Alegeri intr-un singur tur sunt neconstitutionale (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:10)

    zzztop [utilizator]

    Din pacate PSD si PNL au votat impreuna alegeri intr-un singur tur dar au relaxat in acelasi timp crearea unor noi partide politice cu doar 3 membri.

    Cele doua miscari impreuna practic le-au asigurat fragmentarea opozitiei si practic faptul ca pot castiga alegerile locale FARA ca cei pe care-i propun sa primeasca MAJORITATEA voturilor exprimate. Ceea ce este anticonstitutional, antidemocratic pentru ca practic anuleaza rolul alegerilor democratice. Candidatii lor pot sa castige alegerile si cu 10%-20% din voturile exprimate.
    • +18 (26 voturi)    
      Inca n-au aparut minusarii (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:47)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      deocamdata ai 5 + :), unul de la mine.
      • +25 (31 voturi)    
        Pai de ce ar da minus? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:15)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Cui i se pare democratic sa ai castigatori ai alegerilor care NU sunt votati de aproape 90% din alegatori?

        Asta e un simptom al dictaturilor nu al democratiilor.
        • -8 (26 voturi)    
          unde ai vazut tu castigatori cu 90%? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:37)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          nici iliescu in 1990 nu a avut 90% :))))
          nici macar participarea nu e de 90%
          • +11 (13 voturi)    
            Bine nu 10% ci 30% (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 18:08)

            zzztop [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

            Hai sa spunem ca majoritatea castigatorilor o sa aiba in jur de 30%-40% din voturi. Cum poate intr-o democratie sa castige alegerile cineva care a strans o minoritate a voturilor exprimate? Adica 60%-70% au votat impotriva lui si totusi el castiga alegerile???

            Si daca consideri ca prezenta la vot este in jur de 40%, practic candidatul castiga desi reprezinta 30%*40% = 12% din cetatenii cu drept de vot. Asta nu e un vot reprezentativ si democratic.
        • -12 (14 voturi)    
          alegerea primarilor intr-un singur tur (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 19:44)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          E o aberatie. Dar in acelasi timp, e o aberatie sa schimbi legea chiar inainte de alegeri (vezi cazul demiterii lui Basescu, cand s-a incercat schimbarea cvorumului).

          Singura modalitate ar fi ca CCR sa declare neconstitutionala legea. Eu nu mai tin minte daca a contestat cineva aceasta lege cand au votat-o toti cu 5 maini, dar daca a fost contestata, si CCR a respins contestatia, acum are ocazia sa se compromita definitiv si sa dea o decizie diferita.

          Totusi, cei care vor sa schimbe legea, ar trebui sa-si asume, nu sa faca contestatie printr-un nimeni, care cica si-a depus candidatura, si care are 0 sanse si daca se face in 5 tururi.
          • +4 (6 voturi)    
            ai memoria scurta.. (Duminică, 17 aprilie 2016, 9:34)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            de fapt, mai corect ar fi sa spunem ca tii minte doar ce-ti convine. in afara de exceptiile de neconstitutionalitate admise in tribunale, legea putea fi contestata la CCR fix de aia care au votat-o... guvernul Ponta si caricatura aia de avocat al poporului numit de Ponta. evident ca nu au facut-o.
            • 0 (0 voturi)    
              de PNL nu putea fi contestata ? (Luni, 18 aprilie 2016, 22:09)

              ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Sau de PDL ? Sau de oricare din parlament ?
    • -16 (22 voturi)    
      te-ai dus dupa fenta pnl (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:43)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      pnl sustine ca vor fi castigate alegeri cu 20% din voturile exprimate, ceea ce e complet fals.
      si 10 candidati daca exista primul tot va avea 30% din cei prezenti la vot in primul tur
      si nu garanteaza nimeni ca sustinatorii celor de pe locul 3-10 vor veni la vot si in turul 2, in realitate prezenta la turul 2 e mai scazuta la locale, verifica statisticile.
      deci nu e deloc sigur ca peste 50% in turul 2 inseamna semnificativ mai mult decat 30% in primul tur.
      apropo, cand a facut blaga alegerile intr-un tur in 2012 ca sa mai pastreze ceva primari nu sarea nimeni ca e nedemocratic :))
      • +5 (17 voturi)    
        Parca n-ai stii de ce nu sareau ... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 17:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Pt ca era vorba de pesedei !
        PS. Totdeauna vor sari in sus impotriva pesedeilor cei care nu tin cu pesedistii,( care sunt "urmasii" fesenistilor, care erau urmasii comunistilor, care erau urmasii bolsevicilor sovietici). Si, indiferent de ce arata votul romanilor la o alegere sau la alta, totdeauna pesedeii sunt mai putini decat cei care sar impotriva lor si nu pt ei !
  • +23 (27 voturi)    
    solutia nu este la CCR (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:13)

    xanti [utilizator]

    Este la noi.
    Daca am iesi la vot masiv PSD nu ar castiga mai nimic.
    In loc sa se foloseasca de justitie PNL ar fi trebuit ca de la castigarea alegerilor de catre KJ sa creasca in sondaje dar ineficienta si trocul cu Mihalache si-au spus cuvantul.
    Acum fac pe nebunii ca nu le convine un singur tur.
    Daca stam in casa sau la terase cu mici si bere o vom vedea pe Firea 4 ani.
    • +24 (34 voturi)    
      Alegerile intr-un singur tur nu sunt democratice (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:25)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      PSD si PNL au 'gandit' alegerile intr-un singur tur in asa fel incat fragmentarea voturilor sa asigure castigarea alegerilor locale de catre candidatii lor.

      Practic au incercat sa asigure candidatilor lor castigarea alegerilor fara sa obtina majoritatea voturilor. Ceea ce este profund anti-democratic.

      Ex. daca sunt 10 candidati si in medie fiecare strange 10% din voturi, castiga cel care are 10% + 1 vot DESI 90% din alegatori NU-L vor.

      Cat de democratic si constitutional e asta?
      • -20 (26 voturi)    
        bati campii cu exemplele tale (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:48)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        mai bine vezi rezultatele din 2012 de la locale si parlamentare sa vezi daca a existat vreo localitate sau colegiu in care s-a castigat cu 10%
        sigur, atunci sistemul era bun ca avantaja pdl-prele, acu nu mai e bun ca avantajeaza psd :))
        • +4 (6 voturi)    
          2012 (Duminică, 17 aprilie 2016, 7:39)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          asta e filmul ala apocaliptic sau anul in care judetul teleorman a avut prezenta la vot de 140% ? eu zic sa o iei mai usor cu pianul pe scari, pt ca noi n-am uitat si n-am iertat ce s-a intamplat in anul ala. faptul ca 3 mil de romani nu au fost lasati sa voteze in strainatate, iar aia care sunt anti-psd sunt cei care chiar muncesc , si sunt vreo 3 mil si aia in tara care tin restul de putori, oare cu cine a votat restul pana la 10 ?

          cand din 10 insi, 2 nu apuca sa voteze, 3 voteaza anticeva, si restul de 5 voteaza ceva pt ca ceva-ul ala ia de la primii 5 bani cu japca ca sa le ofere astora o galeata de plastic. cam asta explica omul de mai sus, daca nici acum n-ai priceput, du-te la un medic. o sa fie moka, pt ca eu sunt plecat mai mult de 183 de zile pe an din tara, si chiar daca nu stau acolo platesc pt tine CAS-ul 5%

          si probabil n-o sa pot sa votez anul asta.
    • -18 (24 voturi)    
      abia astept sa-l votezi pe marian munteanu :)) (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:44)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      abia astept sa fie alegeri in 2 tururi
      sa vad cum ong-urile care-l injura azi pe marian munteanu isi vor plange in pumni :))))
      • +12 (14 voturi)    
        MM (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:55)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Este iepure
        • -16 (22 voturi)    
          iepure sau nu daca e in turul 2 rad cu lacrimi (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:32)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          pentru mine alegerile in 2 tururi sunt un motiv de bucurie maxima in orice scenariu:
          turul 2 intre firea si munteanu - rad de ong-urile care injura psd si pe marian munteanu in acelasi timp
          turul 2 intre firea si faraonu' nicu nicusor dan - pierde faraonul rad imediat, castiga faronul rad dupa un an cand o sa va vad mai dezamagiti decat de iohanus
          oricum ar fi pentru mine iese bine :))))
          p.s. sper totusi ca bucurestenii nu-s atat de fraieri sa voteze pe ala care isi propune sa nu faca nimic ;)
        • +9 (9 voturi)    
          nu e (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 23:35)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          iepure, e musca de pisoar.
    • -15 (21 voturi)    
      Pai iesiti 100%,si tot o sa castige PSD, (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 17:49)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      geaba va scremeti voi!!!
      • +3 (7 voturi)    
        mirele tu esti? (Duminică, 17 aprilie 2016, 8:20)

        ouyang [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        acelasi limbaj de mahala ca ala lui palada. ti-a mai tras tara o sapuneala. nu ti-e de-ajuns?
      • +3 (7 voturi)    
        pai?.. (Duminică, 17 aprilie 2016, 9:37)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        toata lumnea stie ca la alegerile in doua tururi PSD nu mai castiga de vreo 16 ani.. primarie, presedintie.. le pierd pe toate. daca si la consiliile judetene s-ar aplica constitutia, am scapa si de ultimii dinozauri pe care DNA inca nu a reusit sa-i infunde.
  • +16 (22 voturi)    
    O idee care (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:16)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    ar putea rasturna toata situatia insuportabila de acum.
  • +23 (23 voturi)    
    Le-a stricat planul PNListilor (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:25)

    bobyrou [utilizator]

    Le-a stricat planul PNListilor. Sunt sigur ca nu se asteptau ca cererea lor, a penelistilor, sa fie aprobata pentru ca motivele au fost extrem de slabe si asta intenionat.
  • +14 (20 voturi)    
    Alinutza, nu ai de ce sa fii suparata ! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:31)

    Susufler0 [utilizator]

    Si ce daca Jurnalistul Liviu Avram ajunge singur, nu ajutat de marii juristi ai PNL (pe astia i-o fi consultat si Dan Tapalaga ?), la Curtea Constitutionala iar acolo se va reprezenta tot singur si, dupa cum suna unul din motivele contestatiei, are toate sansele sa castige ? Importanta e victoria si cine profita de ea, nu cine o aduce !
    PS Veti putea reface USL in toata tara impotriva partidelor locale si regionale, impotriva partidelor mici PMP, M 10 s.a.
    PPS. Macar cand o veni momentul sa nu uitati sa-i multumiti lui Liviu Avram !
    • -3 (23 voturi)    
      abia astept alegeri in 2 tururi la capitala :)) (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:45)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sa vezi ce blat faceti voi cu firea si munteanu :))
      • +8 (14 voturi)    
        "Voi" ? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Ma confunzi, amice !
        PS. In comentariul meu, pe care vad ca te straduiesti sa-l comentezi, dar nu prea reusesti, m-am referit, in mod evident, la "ei", nu la "ai mei".
        PPS. "Mai trage-o data" !
        • -15 (17 voturi)    
          era o ironie la adresa "reface usl" (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:26)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          era o ironie la adresa celor care vad blat intre psd si pnl :))
    • +2 (4 voturi)    
      CCR nu judeca decat ce i se cere (Duminică, 17 aprilie 2016, 12:12)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      CCR nu are de raspuns decat la contestatia lui Liviu Avram, aia a unei parti, la misto, din USL e moarta si ingropata. Cum sa aduci ca argument ca nu e democratic pentru ca doar o parte a electoratului alege un primar?

      Pai cum e la legi in parlament, cand se prezinta jumatate plus unul din numarul deputatilor sau al senatorilor si voteaza legea jumatate plus 1 din numarul celor prezenti. Nu iese tot cam la un sfert din posibilii votanti? Se numeste majoritate relativa, iar asa-zisii juristi penele ar fi trebuit sa stie. Fac insa un cadril de prost gust!
      • +2 (4 voturi)    
        Totul se invarte-cred- in jurul cuvantului (Duminică, 17 aprilie 2016, 14:37)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

        "reprezentativitate". E reprezentativa majoritatea relativa sau majoritatea simpla, sau cea calificata. Constitutia, in LITERA ei nu spune ce inseamna reprezentativitate. In SPIRITUL Constitutiei, in acceptia mea, Liviu Avram are dreptate : reprezentativitatea este data de majoritatea simpla.
        Dar eu sunt subiectiv si-mi doresc alegeri in 2 tururi. Si nu sunt decat un cititor amator al Constitutiei, asa ca...
  • +3 (5 voturi)    
    Pfff (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 18:29)

    ggna [utilizator]

    Da ce bucurie la PNL!!!! Pe toate posturile! :)
  • +6 (8 voturi)    
    NU INTELEG (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 20:18)

    Geo7 [utilizator]

    Cum o lege asa nedemocratică cu un ales dintr-un tur, ce împiedică oamenii să schimbe conducătorii corupți a putut rezista până acum? Cât de neimplicați sunt cei ce locuiesc în țară să fi luat atitudine? O asfel de lege unde oamenii gândesc și acționează ar fi murit în fașă... Imnul național este fără sens pentru majoritatea tăcută, neimplicată și adormită ....
  • +13 (15 voturi)    
    Multumesc (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 22:13)

    ILMA [utilizator]

    Laudabila este initiativa jurnalistului Liviu Avram. Este si un exemplu de initiativa civica individuala. Nici nu indraznesc sa ma gândesc ce va fi daca hotararea Curtii va fi favorabila si data in timp util. Ce va fi in tabara majoritarilor dar si in cea a opozitiei care a votat cu doua maini un singur tur pentru ca apoi sa faca astfel incat sa ramana cum am stabilit: nu se poate. Uite ca s-ar putea sa se poata!
  • -2 (4 voturi)    
    ! (Duminică, 17 aprilie 2016, 0:08)

    tudorr [utilizator]

    Votul nu e un drept ci e o obligatie! Sa se schimbe legea si rezultatele ar fi fost altele de +20 de ani incoace!
    • 0 (4 voturi)    
      DREPT, OBLIGATIE SAU BATAIE DE JOC? (Duminică, 17 aprilie 2016, 8:22)

      ILMA [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      La noi votul nu e inca o obligatie pentru ca nicio lege nu impune prezenta la vot. Utilitatea unei asemenea legi nu e in chestiune aici si acum. Problema de actualitate stringenta e sa afle alesii ca trocurile pe care le fac uneori (cam des) in parlament, la vot, au rezultate dezastruoase pentru cetateni, pentru democratie. In plus, demonstreaza un dispret suveran fata de respectarea legii, a constitutiei si a cetatenilor in numele carora clameaza/ pretind ca actioneaza. Gargara! De fapt, isi impun bunul plac si relele interese. E bine ca oamenii sa iasa in numar cat mai mare la vot (au si facut-o in ultima vreme) dar e bine si ca alesii sa respecte legea si sa nu-si ia alegatorii de prosti. Iar când o fac, e foarte bine sa li se impuna, de catre justitie, respectarea criteriului constitutionalitatii atunci când voteaza. Ceea ce a facut in exremis Liviu Avram ar fi trebuit sa faca avocatul poporului. Pentru ce n-a facut-o? Pentru ce exista aceasta institutie? Ar mai fi fost si altii care puteau sa faca ceva dar au preferat varianta ”hai-sa-ne-facem-ca- facem-alegeri-un-tur-bani aruncati-bataie de joc.”