ACTUALIZAT

PSD, decizii privind Capitala: Gabriela Firea, validata candidat la Primaria Generala/ PSD si ALDE merg pana la urma separat. Dragnea: "Avem electorate putin diferite"/ Colaborare cu UNPR in trei sectoare

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 12:40 Actualitate | Politic

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
PSD si-a stabilit candidatii si strategia de aliante cu ALDE si UNPR pentru Capitala in cadrul unei sedinte a Comitetului Executiv National care a durat putin sub doua ore. Liviu Dragnea a anuntat echipa pe care PSD o sustine - candidati proprii la sectoare mai putin la sectorul 2 acolo unde il vor sustine pe liderul UNPR Neculai Ontanu, primarul in functie, in frunte cu Gabriela Firea la Primaria Generala.

"Propunem o femeie foarte cunoscuta si foarte priceputa" a spus presedintele PSD despre Firea, care este vicepresedinte al partidului, purtatorul de cuvant si liderul organizatiei PSD Bucuresti, precum si senatoare. 

Candidatii PSD:
  • Primaria Generala: Gabriela Firea
  • Sectorul 1: Dan Tudorache
  • Sectorul 2: Neculai Ontanu (UNPR)
  • Sectorul 3: Robert Negoita
  • Sectorul 4: Daniel Baluta
  • Sectorul 5: Daniel Florea
  • Sectorul 6: Gabriel Mutu
Dragnea a anuntat pe pagina sa de Facebook lista candidatilor, publicand imediat dupa sedinta, inainte sa iasa la declaratiile de presa, o fotografie colaj cu toti cei sapte, ceea ce indica faptul ca decizia fusese luata cu mai mult timp inainte.




PSD si ALDE vor merge separat la alegeri, cu candidati proprii/ Cu UNPR in sectoarele 1,2 si 6
 
Desi Tariceanu a anuntat joi ca s-ar fi inteles cu Dragnea in cursul zilei de miercuri si vor merge impreuna in Capitala, pana la urma decizia a fost sa mearga separat, atat in privinta candidatilor la primarie cat si pentru Consiliul General, pentru ca ulterior sa faca majoritati.

"Din toate analizele realizate de noi si de toti cei cu care ne-am consultat, cea mai buna varianta este ca PSD, ALDE si UNPR sa aiba candidaturi separate pentru lista de consilieri generali. UNPR nu doreste sa-si puna candidat pentru Primaria Capitalei, va merge cu lista separata doar la Consiliul General, ALDE urmeaza sa se hotarasca, probabil ca vor pune candidat.

In tara, discutiile raman deschise, sunt unele judete unde deja discutiile sunt avansate si au hotarat impreuna cum vor merge, iar in Parlament colaborarea va fi la fel de buna, eu sper chiar si mai buna fata de ultima perioada", a spus Dragnea.

"Cu ALDE au existat analize pe care le-am facut si noi, si dumnealor si din aceste analize a reiesit ca si pentru PSD, si pentru ALDE, din punct de vedere electoral, este mult mai bine sa se mearga separat. Vorbim de electorate putin diferite si interesul si al nostru, si al colegilor de la ALDE este ca fiecare partid sa obtina maximum din potentialul pe care il avem" a fost explicatia lui Dragnea.

Intrebat de ce se face alianta doar in sectoarele 1, 2 si 6 cu UNPR, Dragnea a raspuns: "acolo exista sprijin concret si serios din partea UNPR". 

Surse politice au declarat pentru HotNews.ro inca de joi ca sunt probleme si vineri s-ar putea anunta o separare intre ALDE si PSD.

Dragnea si Tariceanu nu s-ar fi inteles pe de o parte pentru ca ALDE ar fi dorit mai mult decat era PSD dispus sa ofere si pe de alta parte pentru ca Tariceanu nu ar dori o alianta cu UNPR.

Citeste aici mai multe despre negocierile dintre Dragnea si Tariceanu.

  • Firea: Sunt un om care iubeste curatenia si la modul propriu si la figurat. Cred ca in primaria Capitalei trebuie sa facem curatenie de jos pana sus.

Ce a spus Firea despre validarea sa:

"Ma onoreaza ca am primit in ultima perioada mii se mesaje din partea bucurestenilor care au spus ca ma sustin pentru aceasta candidatura. Pentru ei intru in aceasta lupta care nu este una pentru fotoliul de primar general al Capitalei, nici pentru a cuceri primaria Capitalei, ci pentru a creste calitatea vieti bucurestenilor Prea multi politicieni sau batut pentru scaune si pentru cladiri, pentru sedii, nu este si caz meu.

In ceea ce ma priveste, sunt un om de actiune, sunt un om care iubeste curatenia si la modul propriu si la figurat. Din punctul meu de vedere, principala mea preocuparea va fi aceea a unei capitale curate, aerisite de tot ce inseamna un trafic ingreunat, dar m-als referi si a curatenia morala. Cred ca in primaria Capitalei trebuie sa facem curatenie de jos pana sus si in ce priveste birocratia, coruptia, precum si prezenta unor oameni care nu se gandesc la bucuresteni, ci doar la propriile interese. Cat priveste programul concret si complet acesta va fi prezentat in foarte scurt timp in echipa noastra."












6889 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    pai s au decis ... (Vineri, 18 martie 2016, 13:03)

    un domn [utilizator]

    P$D merge pe mana lui Nichusor
    • +12 (14 voturi)    
      Udrea Psd-ului (Vineri, 18 martie 2016, 14:29)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      acelasi tupeu dar cu mai mult venin la vfirea
      • +3 (3 voturi)    
        vai ce sublim (Vineri, 18 martie 2016, 16:28)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        o sa se integreze si voluntariul absolut in bucuresti, intrebarea este cat de des o va face avand in vedere ca primaritza o sa fie cam bizi :)
        PS: Asteia nici nu ii trebuie clientela personala pentru ca o are deja :)
    • +3 (9 voturi)    
      susținerea PNL, unica șansă a lui Nicușor (Vineri, 18 martie 2016, 14:32)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Singura unică a lui Nicușor Dan e să se retragă Ludovic Orban iar PNL să-l susțină.

      În caz contrar, cu voturile divizate între Nicușor & PNL, madam Gabriela Vrânceanu Firea-Pandele va fi viitoarea Primăriță a Bucureștiului.
      Să te ții atunci!
      • +2 (14 voturi)    
        no way (Vineri, 18 martie 2016, 15:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        M10, Ciucu. PUNCT !

        firea si nicushor..going down !
        • +4 (8 voturi)    
          a, da Ciuciu (Vineri, 18 martie 2016, 16:05)

          FFF T [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Scuze,am uitat, voturile vor fi și mai divizate între Nicușor Dan& Ludovic Orban și Ciuciu ăsta de la M10. Bravo!
          Când o s-o vezi pe Gabi Firea-Pandele râzând din fotoliul de primar, cu mafiotul de Robert Negoiță lângă ea, o să-ți dai seama ce bine a fost să-l susții pe domnul 1% Ciprian Ciuciu. Inutil să mai zic, toate divizările de voturi sunt cadouri pentru famiglia Pandele.
          • +3 (3 voturi)    
            PNL, PSD.. (Vineri, 18 martie 2016, 16:31)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

            ...care-i diferenta?...
          • +2 (2 voturi)    
            vei vedea (Vineri, 18 martie 2016, 16:47)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

            fierea..iese doar ..la operatie NU la Primarie !
      • -3 (5 voturi)    
        basaule (Vineri, 18 martie 2016, 23:22)

        NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        daca nu-ti convine, fa-ti bagajul si VALEA, ca nu te obliga nimeni sa stai in capitala
        rade-o, fugutza....FIREA VA MATURA CU CONTRACANDIDATII ...se vede cat de disperati sunteti dupa postari hahaha
        Apoi o sa luam si majoritate parlamentara, yum yum
        Si referendum pt demiterea lu ciolanis....de data asta nu mai baga ue nasu'
  • +19 (19 voturi)    
    Spuneti direct (Vineri, 18 martie 2016, 13:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hotii ale hotii ca sa ii reprezinte. Un partid rosu de mafioti si securisti, nu poate urmari decit cum sa fure mai mult.
    • -7 (13 voturi)    
      Eu zic sa nu votam mafiotii si securistii, (Vineri, 18 martie 2016, 14:55)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      mai bine votam hotii si nemernicii proveniti din fostele guvernari basiste!!!
      • +6 (8 voturi)    
        Nu nene.. (Vineri, 18 martie 2016, 15:18)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ..trebuie sa fii consecvent: tu mergi pe mana acelorasi hoti care au pus mana pe tara in 1990.
  • +16 (18 voturi)    
    familia (Vineri, 18 martie 2016, 13:18)

    mos ion roata [utilizator]

    este foarte importanta.Cine nu are copii nu poate spune ca si-a indeplinit rolul fata de societate.Cine are mai multi soti la activ este demn de a candida la functii inalte.(campanie electorala)
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Vineri, 18 martie 2016, 16:13)

      verdi [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      seamana cu definite animalelor de prasila
  • +11 (15 voturi)    
    De ce as vota una care se lasa usor? (Vineri, 18 martie 2016, 13:39)

    Mariusica.a [utilizator]

    Era in doliu si a prins ocazia cu acela din voluntari, si si-a oferit intimitatea? Si se da doamna la te-ve? sa fie sanatoasa
  • +22 (24 voturi)    
    Firea e o femeie haina, (Vineri, 18 martie 2016, 13:47)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    n-am auzit de vreo alta femeie din politica, in nicio tara, sa aiba atata venin.
  • +13 (15 voturi)    
    FIREA - UNICAT (Vineri, 18 martie 2016, 14:28)

    Johanis [utilizator]

    Nu stiu daca mai avem in Romania un cuplu (sot - sotie) care sa detina functia de primar?! Asta daca va castiga madam Firea.
    Cam mare riscul, toate ouale in acelasi cos. Cuplul Pandele / Firea risca destul de mult. In caz de , Doamne fereste, DNA-ul descopera ceva, pot pleca amandoi catre Rahova! Curata nebunie!
    O intrebare pt candidata Firea; ce va recomanda, stimata doamna, sa decideti pe banii bucurestenilor?
    • +4 (6 voturi)    
      Rapuns (Vineri, 18 martie 2016, 14:38)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Ei si tu acum :)) O recomanda... Ma gansesc si revin ca am un lapsus.
  • +7 (9 voturi)    
    Priviti! (Vineri, 18 martie 2016, 14:32)

    Daniel Manaila [utilizator]

    Viitorul primar general al Bucurestiului. Sper ca fraza sa ramana doar la nivel de ironie!!! Sper!
  • +10 (12 voturi)    
    cu tzatza (Vineri, 18 martie 2016, 14:32)

    nahir [utilizator]

    fierea in frunte, Bucurestiul va deveni mandru cartier in metropola Voluntari.
  • +13 (15 voturi)    
    Firea: varianta feminina a lui Ponta (Vineri, 18 martie 2016, 14:33)

    hopshio [utilizator]

    Scenarii:
    1. daca castiga, intr-un an doi va avea soarta lui Oprescu, (pe traseiul cunoscut de orice psdist: DNA, spital, boli, basescu, antena 3, etc);
    2. daca nu castiga o rad cei din psd.

    In cel mai rau caz trebuie suportata un an doi. Ceea ce nu e putin.
  • +10 (10 voturi)    
    bai, sper sa nu (Vineri, 18 martie 2016, 14:56)

    DrInOrice [utilizator]

    Adica, totusi... sa nu iasa tzatza asta inveninata
    • 0 (0 voturi)    
      Crezi ca merita altceva bucurestenii? (Vineri, 18 martie 2016, 20:35)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      La alegerile locale precedente au ales la toate primariile doar primari USL E drept ca nu toti au ajuns pana la finele mandatului . . . (Oprescu, Chiliman, Vanghelei, Piedone)
      Asta este cand toti sunt la putere.
  • +12 (12 voturi)    
    cand credeam ca nu se poate mai jos (Vineri, 18 martie 2016, 15:01)

    zaboo [utilizator]

    ...
  • -1 (9 voturi)    
    Firea... (Vineri, 18 martie 2016, 15:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ....deocamdata, nu are adversar!

    intrarea Matrozului in cursa va transforma campania ptr Bucuresti in cea mai mare tiganeala de dupa '90.

    un alt candidat cu priza la populace bucurestean este avocatul Piperea.
    • +3 (3 voturi)    
      ptiu...ai fumat turba (Vineri, 18 martie 2016, 16:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ptiu ce hidos...
  • +8 (8 voturi)    
    Iar Ontanu ?! (Vineri, 18 martie 2016, 15:04)

    Idealistu [utilizator]

    Nu mai scapam de asta ? Ce nenorociri sa mai faca ?
    • +2 (2 voturi)    
      nu e panica man (Vineri, 18 martie 2016, 16:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      se duce dupa izmenaru...imediat dupa alegeri
  • +5 (7 voturi)    
    numai candidati... (Vineri, 18 martie 2016, 15:10)

    liviu_ [utilizator]

    alesi pe spranceana...

    sa vedem ce trimite PNL...

    oricum la capitala m-am lamurit... orban vs firea... nici macar nu stiu care dintre ei e mai rau
    • +2 (6 voturi)    
      Nicusor Dan vs Firea (Vineri, 18 martie 2016, 15:29)

      lavla [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sper sa se pastreze tendinta si sa se ajunga la o confruntare Nicusor Dan vs Firea.
      • +3 (5 voturi)    
        alegeri într-un singur tur (Vineri, 18 martie 2016, 15:48)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui lavla

        Să-ți dau o veste proastă: alegerile sunt într-un singur tur. Asta înseamnă că dacă Firea obține 25% din voturi, Ludovic Orban 20% iar Nicușor Dan 15%, madam Firea obține mandatul de primar (chiar dacă voturile lui Obran și Dan dau împreună 35% și chiar dacă la un al doilea tur Firea ar fi pierdut).

        Not fair? Desigur. Dar după aceste reguli nebune se va juca în alegerile locale de anul acesta!
        • 0 (0 voturi)    
          Ca urmare , (Vineri, 18 martie 2016, 16:20)

          Rdu [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          daca PNL nu vrea sa dea capitala pe mana PSD sa sustina un candidat al USB sau M10.
        • +1 (3 voturi)    
          Strada Decide (Vineri, 18 martie 2016, 16:50)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          fierea...nu are sanse !
  • +5 (9 voturi)    
    sper (Vineri, 18 martie 2016, 15:26)

    lavla [utilizator]

    Sper sa il retraga PNL-ul pe Orban si sa il sustina pe Nicusor Dan! Ar bate-o pe Firea si ne-ar scapa de inca 4 ani cu primar PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Dom doctor, Goagal sau Pimpu (Vineri, 18 martie 2016, 16:02)

    Locke Lamora [utilizator]

    is mici copii pe langa asta. Inca nu ati vazut nimic.
    • +2 (2 voturi)    
      fierea pimpa daca iese (Vineri, 18 martie 2016, 16:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Doamne fereshte...in Strada va fi Deranj Foarte Mare; matracuca este Phonta 2.o
  • 0 (2 voturi)