Monica Macovei, despre interceptari: Sistemul costa 1 miliard de euro. Nu se poate face peste noapte, CCR stie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 martie 2016, 20:09 Actualitate | Politic

Monica Macovei
Foto: Parlamentul European
Monica Macovei considera ca judecatorii CCR sunt "intelepti" si vor acorda un ragaz de un an pentru ca DNA sa achizitioneze echipamentele necesare interceptarilor, dar si o perioada in care sa fie valabile cele deja efecutate in dosarele in lucru, astfel incat acestea sa nu fie aruncate in aer.

"In acest moment, toate serverele de interceptare sunt la SRI, ele costa foarte mult, peste 1 miliard de euro, in plus, ai nevoie de interpreti pentru, de pilda, diferite dialecte arabe, nu doar pentru engleza sau franceza. Mai sunt activitatile de filaj sau de inregistrare ambientala, care sunt probe in procese sau in anchete", a precizat fostul ministru al Justitiei intr-o emisiune la B1 TV, potrivit unor extrase postate pe pagina sa de Facebook, citeaza Mediafax.

Ea mai spune ca nu este vorba doar despre DNA, ci de DIICOT, iar toate echipamentele trebuie cumparate. "Din aceste motive, nu se poate face o mutare peste noapte, a doua zi dupa motivarea deciziei Curtii Constitutionale. Si stiu asta si judecatorii Curtii Constitutionale si, de aceea, cred ca au intelepciunea sa dea un termen de cel putin un an de zile pentru a se cumpara aceste servere si pentru angajarea si pregatirea personalului", a mai explicat liderul M10.

Macovei mai spune ca exista mai multe variante de rezolvare: (1) o institutie independenta, care sa asigure interceptarile pentru toti procurorii si politistii din tara (2) la parchete, cum este in Germania, dar trebuie concentrat intr-un singur loc, pentru ca va fi greu de dotat cu aparatura fiecare parchet in parte si (3) sistemul american, unde FBI - serviciul de informatii interne - are in competenta si criminalitatea federala si foloseste mijloace de supraveghere tehnica.

Fostul ministru al Justitiei mai afirma ca, daca in cazul condamnatilor definitiv situatia este clara, adica nu se revine asupra deciziei si nu se pot face procese de revizuire, problema apare in legatura cu dosarele aflate in lucru sau sunt in proces - dosarul Microsoft, dosarele lui Madalin Voicu si Paun, dosarele lui Elena Udrea sau Alina Bica, ori cele cu presedintii de consilii judetene.

"Daca nu se da un termen pana la care sa se procure aceasta aparatura de supraveghere tehnica si o perioada in care sa fie valabile interceptarile deja efectuate, atunci s-a terminat cu anchetele si cu aceste dosare - sunt aruncate in aer. Este ceva de neimaginat si sunt convinsa ca judecatorii CCR sunt intelepti si vor da o perioada de circa un an de zile - trebuie discutat cu Ministerul Justitiei de cat timp este nevoie - pentru procurarea si punerea in functiune a aparaturii", conchide fostul ministru al Justitiei.

Laura Codruta Kovesi, procurorul sef al DNA, a declarat joi ca trebuie intarit Serviciul Tehnic al Directiei Anticoruptie prin care vor fi puse in aplicare autorizatiile de interceptare, dupa ce va aparea motivarea CCR cu privire la neconstitutionalitatea interceptarilor facute de servicii.

Pe 16 februarie, Curtea Constitutionala a declarat neconstitutional un articol din Codul de Procedura Penala care reglementeaza supravegherea tehnica dispusa direct de procuror sau care poate fi facuta, la cererea procurorului, de catre alte organe specializate ale statului. Judecatorii au cerut clarificarea sintagmei "alte organe specializate ale statului".

In acelasi timp, joi, CCR a declarat neconstitutional alineatul din Codul de procedura penala care permitea revizuirea hotararilor judecatoresti definitive
, cu privire la latura penala, in cazul in care acestea s-au intemeiat pe o prevedere legala ce a fost declarata ulterior neconstitutionala.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
7539 vizualizari
  • +9 (25 voturi)    
    Bravo Monica (Sâmbătă, 5 martie 2016, 20:53)

    Razvan_M [utilizator]

    Imi place ca exista oameni politici care fac declaratii publice si in favoarea Romaniei ca stat de drept.

    In articolul asta mi-a atrasa atentia ultimul paragraf: "In acelasi timp, joi, CCR a declarat neconstitutional alineatul din Codul de procedura penala care permitea revizuirea hotararilor judecatoresti definitive, cu privire la latura penala, in cazul in care acestea s-au intemeiat pe o prevedere legala ce a fost declarata ulterior neconstitutionala." Este ingrijorator faptul ca o hotarare penala definitiva, intemeiata pe o prevedere legala neconstitutionala, nu poate fi revizuita - si aici mi se pare ca este facuta o regula speciala pt. cazul in care au fost declarate neconstitutionale interceptarile facute de SRI. Cred ca trebuia gasita o modalitate administrativa de a face trecerea de la interceptari SRI la interceptari realizate de o institutie supusa controlului judecatoresc, fara ca CCR sa fie nevoita sa faca salturi logice.
  • -12 (34 voturi)    
    . (Sâmbătă, 5 martie 2016, 21:29)

    rerenenegate [utilizator]

    Tindeam sa votez cu ea la prezidentiale. Bine ca nu am facut-o, e prostisoara (nu ca ceilalti ar fi mai buni).
    • 0 (0 voturi)    
      Prostioara? (Luni, 7 martie 2016, 9:49)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      De ce folosesti diminutive? ;-)
  • -17 (35 voturi)    
    Legea-i lege (Sâmbătă, 5 martie 2016, 21:29)

    Mazeta [utilizator]

    Legea nu se discută și trebuie aplicată fără întârziere. Eu zic că 5 zile este suficient pentru evacuare.
    • +1 (5 voturi)    
      Asta da! (Duminică, 6 martie 2016, 17:53)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      constipatie
  • -3 (25 voturi)    
    MONICA MACOVEI NU ARE DREPTATE ! (Sâmbătă, 5 martie 2016, 21:57)

    Susufler0 [utilizator]

    "Daca nu se da(...) o perioada in care sa fie valabile
    interceptarile deja efectuate, atunci s-a terminat cu anchetele si cu aceste dosare- sunt aruncate in aer."
    Spusele Monicai Macovei sunt hazardate. Eu inteleg socul domniei sale la aflarea deciziei Curtii Constitutionale prin care a fost declarat neconstitutional articolului din codul de procedura penala referitor la supravegherea tehnica facuta de "alte organe specializate ale statului". Toti cei care uram coruptia si pe corupti am fost socati de aceasta veste. Dar de aici si pana la a cere o dispensa pt interceptarile deja facute pana la data pronuntarii deciziei Curtii, in dosare aflate in curs de solutionare e cale lunga. Solutia corecta este aceea de a inlatura inregistrarile din ansamblul probator administrat in cauzele aflate inca pe rol. Doamna Macovei vrea insa, nici mai mult, nici mai putin, ca interceptarile facute in baza articolului declarat neconstitutional sa fie considerate "valabile" o anumita perioada de timp. Cererea este uimitoare ! Ea nu are dupa parerea mea nicio baza legala. Cred ca singura solutie este cea legislativa.
    Aici se intra pe insa pe terenul celor care nu au nici un interessa se grabeasca,dar nici unul !
    • +4 (12 voturi)    
      Va lasati dusi de nas (Duminică, 6 martie 2016, 17:07)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Gresiti, si tu si Monica, si altii. Va lasati dusi de nas.

      Mafia tocmai incearca si partial reuseste sa scoata coruptia din siguranta nationala. Ori coruptia nu numai ca intra in siguranta nationala a oricarei tari. Dar e cea dintai prioritate a sigurantei nationale, la noi si oriunde in lume. Coruptia este unica explicatie a saraciei oricarei tari din lume. Coruptia limiteaza drastic libertatea antreprenoriala si economica, coruptia saraceste lumea, provoaca violente si razboaie, mentine inapoierea si spiritul gregar, limiteaza accesul la informatie, coruptia promoveaza provilegiile mafiei si infractorilor, coruptia promoveaza birocratia si nedreptatile, coruptia se infiltreaza si influenteaza permanent institutiile statului, coruptia iroseste cea mai mare parte a bugetelor locale si nationale, coruptia se opune progresului social, promoveaza minciuna si traficul de influenta, santatajul si teama de mafie, si asa mai departe.

      Toate relele societatii sunt conectate la fenomenul coruptiei. Iar voi va aluturati infractorilor care vor sa scoata coruptia din siguranta nationala. E valabil in oricare tara. Cum sa irosesti bogatia informationala a serviciilor secrete despre mafie?! Orice fir informational conduce la grupari infractionale organizate. Cum de sunteti de acord cu asa ceva, sa limitati accesul informatiei catre justitie?!
      • -1 (7 voturi)    
        DNA VA LUCRA FARA SUPORTUL SRI ! (Duminică, 6 martie 2016, 19:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Insinuezi ca Mafia a reusit sa patrunda pana la Curtea Constitutionala si sa influenteze sau chiar sa determine adoptarea unor hotarari corespunzatoare intereselor sale. Or, ceea ce s-a intamplat nu este altceva decat dovada ca in Romania functioneaza Statul de Drept iar justitia actioneaza strict in limitele constitutionale impuse de Constitutie. In fond prin hotararea adoptata Curtea a actionat doar asupra unei rotite ce compune complexul angrenaj al Statului de Drept, fara a-i opri mersul. Poate un timp viteza angrenajului va fi alta, pana cand DNA se va adapta noilor conditii. Atat ! Cat timp CSAT nu va da o hotarare prin care sa scoata coruptia din randul pericolelor ce atenteaza la siguranta nationala a Romaniei, lupta impotriva ei va continua.
        • +5 (7 voturi)    
          Nu insinuez nimic (Duminică, 6 martie 2016, 23:10)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Romania este stat de drept iar decizia CCR e corecta. De fapt nu avem nici o problema in afara de orgoliul SRI.

          Coruptia este prevazuta ca vulnerabilitate in Strategia Nationala de Aparare a Tarii pentru perioada 2015-2019, desi normal ar fi fost sa fie clasificata la categoria amenintari. Ma rog, nu mai conteaza din moment ce a fost cuprinsa in strategie.

          Deci SRI-ul si toate serviciile secrete au mandat de la presedinte sa colecteze, sa prelucreze si sa furnizeze informatii despre coruptie, catre alte institutii ale statului, ca parte a securitatii nationale, Q.E.D.

          Deci nu avem nevoie de acel articol neconstitutional din Codul de Procedura Penala. Iar mecanismul de colaborare institutionala ramane acelasi, datorita strategiei de securitate a tarii, intrucat coruptia este cuprinsa in aceasta strategie.
      • +2 (4 voturi)    
        CCR - atentat la justitie!!! (Luni, 7 martie 2016, 9:51)

        mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Ai dreptate, ganditi-vă cate date si informatii provin doar din mandate pe siguranta nationala facute de SRI, care dupa decizia CCR NU VOR MAI PUTEA FI FOLOSITE IN DOSARE PENALE!!! Deci pur si simplu inlaturi niste potentiale probe ca sa trimiti niste corupti in judecata!! Si pentru ce? In conditiile in care SRI nu este decat un prestator pentru justitie si totul se face cu autorizarea judecatorului! Unde este incalcarea vietii private??? Toti coruptii gen udrea, bica , toti ceilalti politicieni trimisi in judecata dupa eforturi enorme ale procurorilor ne vor rade in nas...Coruptii de-abia asteapta! Cred ca CCR da o lovitura sub centura justitiei...Vrem un CCR apolitic, format doar din magistrati alesi in urma unei proceduri transparante!!!
        • +2 (2 voturi)    
          CE TARE : "GEN UDREA, BICA..." (Luni, 7 martie 2016, 14:45)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

          Dar de ce nu, gen Hrebenciu, Nicolescu, Bunea Stancu, Mazare, Nicusor Constantinescu ?
          PS. Ce ti-e si cu "preferintele" astea !
          PPS Acum nu vad nici macar un "strop" din atentia, vigilenta si severitatea cu care ati primit legea big brother.
  • -19 (31 voturi)    
    Ce legătura are Macovei cu DNA-ul?! (Sâmbătă, 5 martie 2016, 22:14)

    dumitrica [utilizator]

    De ce se erijează Monica Macovei in avocat al DNA-ului? Traian Băsescu, adevăratul șef al DNA-ului, SRI-ului, SIE și altor servicii, își vede autoritatea subminata. Si-a scos purtătorul de cuvânt, Monica Macovei, pentru a convinge lumea ca el Băsescu trebuie sa asculte pe cine vrea când vrea ca sa-i facă dosar exact la momentul politic potrivit pentru a obține avantaje personale.
  • -11 (23 voturi)    
    Monica Macovei a baut ceva? (Sâmbătă, 5 martie 2016, 23:06)

    dbdb [utilizator]

    Nu de alta, dar interceptarile telefonice din dosare se fac in centralele firmelor de telefonie, nu la SRI sau din duba neagra!
  • -11 (33 voturi)    
    Mai tata, (Sâmbătă, 5 martie 2016, 23:11)

    Grexit [utilizator]

    ...de unde scoti, madam, cifrele astea? Esti specializata si in tehnica IT de interceptari? Vad ca te pricepi la toate, ca Leana a lu Impuscatu'.
    • -6 (20 voturi)    
      miliarde si milioane (Duminică, 6 martie 2016, 1:19)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

      Miliardul asta de euro este in mintea aburita a madamei, la fel ca cele doua milioane de voturi furate la referendum.
    • -1 (3 voturi)    
      Corect! (Luni, 7 martie 2016, 9:52)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

      Exact asta vroiam sa scriu si eu. Se vede ca madam n-are nicio treaba cu domeniul tehnic.
  • +1 (11 voturi)    
    punct tintit, punct ochit (Duminică, 6 martie 2016, 10:41)

    revo [utilizator]

    Pai asta era si scopul: inchiderea sau macar subminarea celor mai grele dosare! Mai fratilor si d-na Macovei, intelegeti odata ca suntem in era lui "punct si de la capat", in care "pas cu pas" se vor inchide dosarele si vor fi spalati de toate pacatele toti membrii de vaza ai USL-ului mai viu si mai puternic ca oricand!
    Si Kovesi a inteles foarte bine chestia asta, de-aia nici nu a luat pozitie, ca e fata desteapta, nu are cum sa lupte de una singura impotriva tuturor. Mai sta putin dupa care sper sa-si negocieze bine viitorul. Sper din toata inima sa ajunga, ca si Macovei, intr-un post pe care il merita, la Bruxelles sau in alta parte, udeva unde chiar este nevoie de ea.
    In alta ordine de idei: a avut Moise Guran o mica prezentare a numelor vizate in dosarele la care a participat si SRI-ul cu interceptari, si am vazut ca sunt numai greii mafiei transpartinice.
    Cei din CCR care s-au zbatut cel mai mult pentru adoptarea deciziei au fost Daniel Morar si /// de Pivnicereasa. Si atunci stai si te intrebi: ce stia Base despre Morar de l-a facut sa plece prin demisie?
    Eh, multi veniti, putini chemati!
  • -7 (13 voturi)    
    Acum e clar ? (Duminică, 6 martie 2016, 10:43)

    taticutu [utilizator]

    Ati vazut cum s-a devoalat adevaratul scop al SRI ? Anexa a DNA-ului !!!
    Ati vazut statistica interceptarilor pe "siguranta nationala " si cele pentru DNA ale SRI ? Te cutremura !
    Asta-i statul de drept cu care se lauda unii !!!
  • -7 (11 voturi)    
    fete cu breton: (Duminică, 6 martie 2016, 11:31)

    Gustav555 [utilizator]

    Macovei, Kovesi, Camelia Bogdan, Udrea...
  • +1 (5 voturi)    
    Enuntul cheie (Luni, 7 martie 2016, 0:24)

    UpNext [utilizator]

    care a creat probleme de constitutionalitate pare sa fie "alte organe specializate ale statului", fata de care judecatorii (CCR?) au cerut clarificari.
    Atunci:
    - de ce NU au fost facute solicitari in acest sens cu mai mult timp in urma? Situatia tine de ani de zile!
    - care ar fi ACUM problema de a se clarifica dpdv tehnic/administrativ acest impediment si de a admite in continuare suportul tehnic al serv. de informatii, situatie comuna si normala in SUA, UE si multe alte tari democratice?
    - apare aproape evident ca se incearca tergiversarea/stingerea unor dosare "extrem de sensibile" si de deranjante pentru segmentul mega-mafiot romanesc.
    - este o comanda externa???
    • +2 (2 voturi)    
      CURTEA CONSTITUTIONALA NU SE POATE (Luni, 7 martie 2016, 16:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      AUTOSESIZA !
      Prin urmare ar fi trebuit ca avocatii , marii maestri ai marilor mafioti , anchetati, judecati si condamnati pt fapte de coruptie, sa fie interesati de aceasta chestiune si sa o aduca in atentia Curtii de fiecare data cand aveau prilejul.
      De ce nu au facut-o ?