Busoi, despre declaratia lui Gorghiu: "Titlurile au fost rupte din context, a explicat o situatie procedurala. Am votul unanim al organizatiei Bucuresti/ Sunt de 19 ani in PNL, accept orice decizie"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2016, 12:47 Actualitate | Politic

Cristian Busoi
Foto: cristianbusoi.eu
​Prim-vicepresedintele PNL Cristian Busoi a declarat vineri ca titlurile care au aparut in presa privitoare la declaratiile liderului PNL Alina Gorghiu legate de candidatura sa la Primaria Capitalei au fost scoase din context, afirmand ca accepta orice decizie pe care conducerea partidului o va lua.

Amintim ca Alina Gorghiu a declarat luni, la Digi 24, ca Busoi  este la acest moment propunerea organizatiei PNL Bucuresti pentru Primaria Capitalei, insa "ramane de vazut" daca acesta va ramane candidatul oficial al partidului.

Si secretarul general al PNL, Ilie Bolojan, a declarat, duminica seara, la acelasi post de televiziune, ca nominalizarea lui Busoi nu este certa. "Legat de domnul Busoi, dansul a fost desemnat de catre organizatia PNL Bucuresti, in urma unui vot in forurile de conducere ca si candidat la primarie, are acest vot in spate. Dar nu a fost validat, deci nu este un candidat definitiv si, in mod cat se poate de clar, daca nu-si face un profil de candidat de acest tip, nu va putea fi sustinut de PNL, pentru ca nu avem cum sa mergem cu o varianta care sa nu se incadreze in ceea ce va spuneam, adica sa fie un om care are, din start, o sansa reala de a castiga", a declarat Bolojan.

Intrebat, la finalul unei conferinte de presa, cum comenteaza declaratiile atat ale lui Gorghiu cat si ale lui Bolojan, Busoi a raspuns: "Am discutat cu doamna Gorghiu. Titlurile care s-au pus sunt putin rupte din context. Dumneai a explicat o situatie procedurala foarte corecta. In ceea ce priveste ceilalti colegi nu vreau sa dialoghez prin intermediul presei."

"A existat un vot unanim in 8 decembrie. Oranizatia Bucuresti este aceea cu cea de astazi. Presedintele s-a schimbat, acum este Catalin Predoiu, iar domnia sa a reafirmat ca exista o hotarare care nu este pusa sub semnul intrebarii. Eu sunt de 19 ani in PNL, de la varsta de 18 ani, tin foarte mult la PNL, accept orice decizie. Am in acest moment o pozitie de euroaparlamentar la Bruxelles, pot servi interesele Romaniei. Astept terminarea procedurilor interne si decizia colegilor mei" a mai spus Busoi.

Intrebat daca ia in calcul o retragere in cazul in care sondajul care se va face in perioada urmatoare va arata un rezultat slab asa cum a arata sondajul de la sfarsitul anului trecut, Busoi a raspuns:

"In cazul in care se va face o astfel de analiza si este bine venita, decizia o vor lua in mod colegial, comun, colegii din conducerea centrala. Vom avea o discutie foarte aplicata si obiectiva pe orice analiza."

Amintim ca surse liberale au declarat pentru HotNews.ro ca, in cazul in care in sondajul care ar trebui sa fie finalizat in februarie Busoi are sub 10 procente, acesta va fi schimbat.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
1972 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    Schizo (Vineri, 22 ianuarie 2016, 12:49)

    valahiandusk [utilizator]

    Soarecele asta mic nu prea este pe traba lui
  • +10 (10 voturi)    
    un mare.... (Vineri, 22 ianuarie 2016, 12:50)

    dan [anonim]

    ..... papagal al PNL. Este si un mare borfas in plus fata de calitatea de papagal.
  • +7 (7 voturi)    
    Colectiv. (Vineri, 22 ianuarie 2016, 13:02)

    Johanis [utilizator]

    Strada cerea politicieni noi. Experienta politicienilor vechi, mai ales a celor foarte vechi, ne-a adus la acest nivel de trai. Ei au prosperat, noi suntem alergati si umiliti prin toate institutiile de personaje care se cred de nemiscat de pe post. Totul este putred in administratie.
    Batjocura si organizare ca-n comunism!
  • +9 (9 voturi)    
    Cum adica "titluri scoase din context"? (Vineri, 22 ianuarie 2016, 13:10)

    LiviuIordache [utilizator]

    Asta stie ce vorbeste? Pai bineinteles ca titlurile sunt scoase din context, de unde vrea sa fie scoase, din burta? Sau sa fie titlu de 1.000 de cuvinte, ca sa nu fie scoase din conext? Toate facaturile isi dau cu parerea, iar in asta zace un mic dictator de gradinita ce nu s-a pomenit! Ar face el titlurile si toate alea, cum intelege el cu mintea chitita pe furat, bine antrenata, de vreme ce are la Turnu Severin, plus Drobeta, o casa de 1.000 m p locuibili! Scara mea de boc, cu 40 de apartamente, 10 etaje, are in total 2.500 m p! Asta sta in juma de scara! Haplea in spilhozen, ce i-o fi trebuind?
    Si la urma-urmei, Bucurestiul nu poate avea un primar un locuitor al orasului macar de 20 de ani? Scormonim prin fundul tarii dupa toate piticaniile?:
  • +8 (8 voturi)    
    Busoi..who the f..is Busoi? (Vineri, 22 ianuarie 2016, 13:15)

    bigbrother [utilizator]

    Inca un ilustru necunoscut care nu s-a remarcat prin nimic vrea sa conduca un oras cu 2 mil de locuitori. Tapalaga indica foarte clar ca asta e un soarece mic care va fi pe post de marioneta pentru deciziile altora (http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20733842-cea-mai-mare-bataie-joc-dupa-colectiv.htm)

    Mai rau pentru el este ca Basescu se pregateste sa intre din nou pe scena politica. Si spun asta ca cineva care l-a votat de fiecare data (ca o solutie alternativa versus PSD, nu ca m-a convins cat de bun este). Nu stiu ce candidat ar avea succes in fata lui Base la primarie, cel mult Ponta sa fie contracandidat (ma refer ca nivel de popularitate).

    Deci, PNL, trezirea, atat ca partid cat si ca mentalitate, sunteti depasiti rau de evenimente.
  • +4 (4 voturi)    
    Politicale (Vineri, 22 ianuarie 2016, 13:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Alte figura din partidul uslaș condus de politruca Gorghiu și fesenistul Blaga. E tris, dar peneleaua nu mai e partid ce adunătură de politruci
  • +1 (1 vot)    
    Nu așa se câștigă alegerile. (Vineri, 22 ianuarie 2016, 13:41)

    mircea [anonim]

    Contrele între membrii aceluiași partid sunt neproductive,așa cum sunt și propunerile megalomane.Oamenii în general fug de schimbare.Vor ce au să fie bine administrat și să funcționeze.Dacă se mai face și altceva,fără a-i afecta și fără bani de la ei,vor vedea ei dacă este bine.Oricum este o prostie să faci lucruri megalomane,lăsând utilitățile de izbeliște.A făcut asta Oprescu și a pus București-ul pe butuci.Primarul care vine trebuie să arate cum îndreaptă prostiile lui Oprescu,cum face ca bucureștenii să se simtă bine în orașul lor(al lor,nu al primarului sau consilierilor generali).Bușoi spune că este un liberal de aceiași factură cu Johannis,spune,dar nu face.Punct și de la capăt,nu înseamnă continuarea megalomaniei predecesorului.
  • +2 (2 voturi)    
    atunci accepta EJECT si valea (Vineri, 22 ianuarie 2016, 14:03)

    mnicku [anonim]

    ...
  • +2 (2 voturi)    
    independenti (Vineri, 22 ianuarie 2016, 14:14)

    sampras [anonim]

    De ce trebuie sa fie primariile controlate politic? De ce trebuie sa fie primarul liberal sau social democrat?
    Problema cu primarii alesi politic e ca ei nu sunt votati pt un program, ci pt ca sunt primarul PSD/PNL/ETC. Apoi ei raman datori partidului, si urmeaza un sir de contracte cu baietii destepti ai partidelor, prin care isi platesc candidatura. Fiind vorba de partid mari, in mod cert cateva primarii tot vor castiga, asa ca sponsorii nu au nici un risc cand finanteaza camapani. Stiu sigur ca de undeva isi vor scoata investitia, Daca nu de la bucuresti de la IAsi, daca nu de la Constanta de la Brasov. In plus fondurile sunt alocate in functie de culoarea politica a primarului, nu de criterii obiective.
    Daca atat primarii cat si consilierii locali ar fi exclusiv independenti primul efect ar fi ca ar trebui sa vina cu programe reale, nemaiavand girul unui partid in spate, sa le aduca voturi. O campanie la nivel local e foarte ieftina. La sate aproape ca ai timp sa vorbesti personal cu majoritatea alegatorilor. La orase iti poti face campanie online extrem de ieftin, sau pe radiourile locale.Nu mai e nevoie sa bati renumele unui partid, doar sa-ti faci cunoscut programul. Iar sponsorii ar avea reticente sa arunce cu banii, pt ca daca sponsorizeaza un candidat in Bucuresti si nu castiga...nu mai exista un partid care sa-i trimita in alta localitate sa obtina contracte sa-si recupereze investitia.
    In plus un primar ales politic are impresia ca are spatele asigurat de sprijinul politic, si e mai tentat sa incalce legea, decat unul care stie ca nu are pe nimeni in spate.
    Daca toti primarii ar fi independenti, fondurile s-ar aloca pe criterii obiective. Se poate face un algoritm clar, ce sa tina cont de nr de locuitori, de taxele platite de firmele din localitate la bugetul tarii, de volumul de fonduri europene atrase, etc.
    Sa nu-mi veniti cu exemplul Oprescu, ca omul numai independent nu era, si nici consilierii locali nu erau.Daca era independent PSD avea candidat
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte corect! (Vineri, 22 ianuarie 2016, 14:57)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Postarea de mai jos se dorea a fi raspuns pentru dvs.
  • +1 (1 vot)    
    Foarte corect! (Vineri, 22 ianuarie 2016, 14:35)

    Johanis [utilizator]

    Un primar trebuie sa fie un simplu administrator care gestioneaza banii oamenilor colectati drept taxe in scopul imbunatatirii conditiilor de trai ale acestora. Si atat!
    Ce rol are un administrator de bloc?
    De ce un bloc nu are cate un administraor pe fiecare scara sau pe fiecare etaj?
    Daca fondurile colectate pentru curatenie, scoli, transport, parcari, spatii de joaca sau de sport, etc s-ar duce intr-un singur cont (al PMB) n-ar fi mai usor de urmarit?!
    Pentru ce ne trbuie SAPTE PRIMARII intr-un singur oras?
    Stie cineva pe se s-au dus banii unei familii platiti drept taxele si impozite in ultimii 25 de ani?
    Suma se poate aproxima, dar ce a primit bucuresteanul pentru aceste taxe?
    Circulam pe aceleasi strazi din comunism, parcam aiurea pentru ca nu exista parcari, copiii merg la sport in cluburi private, la scoli si gradinite private.
    Ciudat cum, atata timp cat natalitatea scade, oferta locurilor in gradinite private creste!

    Ce fac politicienii dragi noua?!
    - interzic claxonatul
    - cresc amenzile
    - cresc taxele si impozitele
    - arunca zeci de milioane de euro pe studii de fezabilitate, consultanta si panselute.

    Deci nimic concret pentru cetatean.
  • 0 (0 voturi)    
    nici o paguba pentru Busoi! (Vineri, 22 ianuarie 2016, 17:28)

    lili [anonim]

    Sta bine mersi la Brussels, uitati-va la Declaratia de avere, de cand e la Brussels deschide cont dupa cint cu sute de mii de Euro, a devenit milionar in Euro dupa ce-a ajuns la Brussels incepand cu anul 2007!
    Normal ca trage cu dintii de PNL, asa a ajuns milionar in Euro!
    Poti avea price meserie in Romania, NU ajungi nicicum milionar in Euro daca nu ai legatura cu politica!
  • 0 (0 voturi)    
    Muppets (Vineri, 22 ianuarie 2016, 18:19)

    Vasilache [anonim]

    Asta e baiatul! Daca ma puneti cu placere daca nu, tot e bine! Cu figura lui de UTC-ist cred ca ar rupe inima babelor care il iubeau pe Ceausescu. In rest, uite omul face milioane de euro, nu din euro-parlamentar unde salariul nu este atat cat il declara el. Mai mult se foloseste de pozitie pentru a "spala" o mare parte din banii negrii. Evident, baiatul e mai decriptic, el stie mai bine ce-a vrut sa zica Gorghiu! Asa ca se mai cauta in buzunare si mai da si la partid ceva ca sa-l tine ziarele pe prima pagina sa-l vada cei din statul sau. Un fel de Borcea al oltencelor care cara galeata in cap!
  • +1 (1 vot)    
    Star Trek (Vineri, 22 ianuarie 2016, 23:29)

    miohaiham [utilizator]

    Engage!
    • +1 (1 vot)    
      "Sarman canar, ti s-a parut / (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 16:44)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miohaiham

      Ca zarile ti s-au deschis. / Dar n-a fost doar,decat un vis / Ranit tu ai cazut." Twetty, cheltui bani cu nemiluita si in final, te-apuci si fredonezi Phoenix ... a paguba !