Cea mai mare bataie de joc dupa Colectiv

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2016, 18:29 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
​Stabilirea candidatilor la alegerile locale reprezinta un prim test pentru a evalua cat respecta partidele din juramintele ca se vor schimba si cat valoreaza de fapt criteriile de integritate adoptate cu mare pompa de PNL si PSD. Nu si-a facut nimeni mari iluzii, dar macar acum putem verifica. Primii pusi in fata testului adevarului sunt liberalii. PNL se va reuni luni intr-o sedinta pentru a bate in cuie o prima lista a candidatilor deja validati. De pe aceasta prima lista nu lipsesc nici trimisi in judecata pentru fapte de coruptie, nici traseisti, care erau pana mai ieri in PSD. Aici liberalii pica testul. Dar marea bataie de joc, sfidarea totala se numeste Cristian Busoi, candidatul pentru Bucuresti.

  • ACTUALIZAT Cine sunt cei 20 de candidati PNL pentru primariile municipiilor resedinta de judet, deja validati de partid

  • De notat ca, vineri seara, in timpul unui interviu la B1TV, Busoi s-a prezentat ca fiind unul din candidatii partidului, o nuanta importanta si o noutate, avand in vedere ca nimeni nu stie sa existe vreun contracandidat. Potrivit surselor HotNews.ro, candidatul la primaria Capitalei nu va fi luat in discutie la sedinta de luni, dar va avea loc in feburarie o masuratoare decisiva. Daca Busoi va sta tot sub zece procente, va fi schimbat.

    Rareori mi-a fost dat sa vad un politician mai putin carismatic, mai netalentat si insipid, sustinut cu atata indarjire impotriva tuturor evidentelor. Cred ca la acest capitol se poate compara linistit cu Elena Udrea. Busoi, la fel ca Udrea la vremea ei, se bucura de sustinerea neconditionata si de neinteles a sefului statului si de proptele la varful Sistemului, desi nimic nu-i recomanda. Vorbesc cu destui liberali rusinati ca partidul lor defileaza cu un candidat atat de slab si vulnerabil. Nu stiu cata legenda si cata realitate gasim in implicarea sefului SRI, dar toti liberalii cu care vorbesc sustin ca a fost impus de Eduard Helvig. Aici ma vad obligat, in contul onestitatii, sa spun ce stiu: Helvig neaga ca ar fi implicat, dar cert este ca in partid cam toata lumea este convinsa de contrariul.

    Apoi, nu se prea intelege din ce motiv liberalii insista cu un candidat care reuseste performanta de a sta inutil zile in sir prin studiourile televiziunilor si de a trece neobservat. Am avut ocazia sa schimbam cateva cuvinte. Nu mai indoiesc de inteligenta, ambitia si determinarea acestui tanar politician. Cred, de asemenea, ca este, ca individ, mult peste media colegilor de partid. Ca politician este, insa, un dezastru. N-a dovedit nici mari capacitate administrative, iar marele sau proiect pentru Bucuresti se rezuma la constructia celui mai mare spital din Europa de Est.

    Pe langa toate aceste probleme de fond, Busoi afiseaza o declaratie de avere cu prea multe semne de intrebare. In spatele figurii sale inocente se vad umbrele baronului Duicu si ale finilor abonati la despagubirile acordate de ANRP, iar cand deschide gura scuipa un munte de platitudini asezonate cu prostii. Exista toate motivele sa avem dubii serioase asupra integritatii sale.

    Desigur, liberalii au toata libertatea de a continua sfidarea pana in februarie, de a incerca marea cu degetul, poate-poate candidatul lor cu aripi de plumb va decola in sondaje si se va ridica peste ametitorul prag de 10%. Si, la ce le va folosi? Ce sens are negarea realitatii? In caz ca exista un dram de adevar in legenda impunerii lui din afara partidului, cu ce-l ajuta pe Helvig unul ca Busoi? Bun, au fost colegi de partid, ii leaga o amicitie de cand erau colegi in Parlamentul European, dar justifica toate astea siluirea liberalilor in a accepta in cel mai important oras din Romania o candidatura artificiala? In plus, scorul obtinut in Bucuresti conteaza enorm la parlamentare. 

    Si n-ar fi, totusi, singura aberatie dupa tragedia de la Colectiv. Nici nu stiu cine poarta o vina mai mare: partidele sau masa alegatorilor din Bucuresti? Cum e posibil sa-i gasim, sus, in sondaje, pe unii ca Gabriela Firea, Ecaterina Andronescu, Calin Popescu Tariceanu si Victor Ponta. Aici vorbim de sansele lor intr-o eventuala cursa pentru primaria Capitalei, nu de masuratori la nivel de tara. Alti oameni de bine din sistem s-au gandit ca n-ar fi rau sa-l incerce putin si pe Adrian Thiess, fostul sef de campanie al lui Sorin Oprescu. Cat a fost primar, a prabusit Capitala sub greutatea coruptiei si incompetentei din mandatul sau? Nu-i de mirare ca, intr-un astfel de desert electoral, Traian Basescu se joaca de-a candidatura (in ce priveste alternativa la vechile partide, incepand cu Nicusor Dan si alte tentative de coagulare, de tipul M10 vom discuta intr-un text separat).

    Bun, partidele au vina lor, mimeaza schimbarea si fac tot cum stiu ele. Dar publicul? Cele 25, 30 de mii de oameni care au iesit pe strazi s-au dovedit a fi suficient de multi cat sa dea jos un guvern, dar ma tem ca acestia sunt cam toti. Nu-i deloc putin lucru intr-o tara lipsita pana acum cativa ani de o constiinta civica autentica, dar pare inca mult prea putin.

    O simpla cronologie ne ajuta sa intelegem mai bine cat de putin le pasa partidelor, amploarea actului de sfidare, bataia de joc care continua chiar si dupa o tragedie soldata cu zeci de morti si raniti, avand drept cauza principal un mod corupt de a face politica si administratie. Asadar, sa recapitulam.

    Pe 30 octombrie are loc incendiul de la clubul Colectiv din Capitala. PNL Bucuresti il voteaza pe data de 9 decembrie, in unanimitate, candidat la primaria Capitalei pe Cristian Busoiu. Pe data de 11 decembrie, Consiliul National de Coordonare al PNL il confirma, adoptand in paralel un set de zece criterii de selectie a candidatilor de care, dupa cum vedem azi, nu s-a prea impiedicat nimeni. Conform acestor criterii, pe listele PNL nu trebuia sa vedem azi politicieni cu dosare penale.

    Fanfaronada a tinut o luna de zile, timp in care ecourile protestelor de dupa Colectiv s-au stins, iar politicienii s-au intors la vechile obiceiuri. Neseriozitatea socheaza, in acest caz, cel mai putin. Revoltator este cinismul abisal. In Bucuresti, acest oras parca blestemat sa aiba parte etern de o proasta administratie, liberalii se puteau osteni ceva mai mult in cautarea candidatului potrivit. Este cea mai mare bataie de joc dupa Colectiv: desemnarea unui candidat care nu s-a remarcat pana acum decat prin incercarea de a se catara pe cadavrele tragediei din 30 octombrie 2015 si printr-o declaratie de avere greu se justificat.


    Citeste mai multe despre   











    Citeste pe Stirile ProTV

    VIDEO Expozitie la Muzeul National de Istorie: obiecte vechi de sute de ani au fost replicate cu ajutorul capacelor de plastic

    Mii de capace de plastic care in mod normal ajung la gunoi au fost transformate in exponate la Muzeul National de Istorie. Dupa topire, prin intermediul tehnologiei 3D, plasticul a copiat piese vechi de mii de ani.
    37768 vizualizari
    • +2 (12 voturi)    
      Pai (Duminică, 17 ianuarie 2016, 18:46)

      zarzarea [utilizator]

      nu cred ca miza este neaparat Primaria Generala pentru liberali.

      Mai interesant, din punctul meu de vedere, ar fi sa vedem cine este candidatul liberalilor pentru primaria Sectorului 1.

      Pe cine intereseaza Primaria Generala? Toti fug ca de dracu.

      Pe cine nu intereseaza Primaria Sectorului 1, unde sunt adevaratele finante si o mai mare discretie?
      • +11 (19 voturi)    
        Intereseaza cat mai mult din ciolan (Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:46)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui zarzarea

        Toti is o mare gashca acolo sus iar cei din Provincie slugile lor. Statul Roman este un organism mafiot si gata. Aia care mai ganditi cat de cat nu va mai amagiti aiurea. Tot ce se mai intampla bun e din cauza interventiilor exterme, daca e sa-i lasi la mana lor pe astia, in doua decade Romania nu mai exista in forma actuala.
        • -9 (17 voturi)    
          dlui Tapalaga ii pare rau ca (Duminică, 17 ianuarie 2016, 22:53)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

          sunt prea putini prosti in Bucuresti, sa inteleg, si tot lobby-ul de presa si toate milioanele cheltuite pentru propaganda pe anumite canale se duc pe apa sambetei.
        • +5 (7 voturi)    
          Pentru gogu (Luni, 18 ianuarie 2016, 13:32)

          Pentru gogu [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

          Pentru gogu :
          In Bucuresti nu sunt asa de multi prosti, dar sondajele sunt facute de acelasi Grup Infractional Organizat, care scoate din burta cifre care sa se potriveasca cu cit au ei de gind sa fraudeze.
          De aceea infractorii, coruptii si likelele din psd au scoruri bune in sondaje, pentru ca sondajele sunt masluite, iar alegerile sunt fraudate masiv si confirma sondajele lor mincinoase.
      • +6 (8 voturi)    
        Poate n-ai inteles blatul (Luni, 18 ianuarie 2016, 11:44)

        sile [anonim] i-a raspuns lui zarzarea

        PDL/PNL vine cu candidati slabi (Blaga, Prigoana, Busoi) sa nu deranjeze PSD, iar in contrapartida, PSD nu faca nazuri cand se impart lucrari in CGMB.
      • 0 (2 voturi)    
        Legea alegerilor dintr-un singur tur (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:31)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui zarzarea

        E simplu, de anul asta se aplica Legea alegerilor dintr-un singur tur.

        In toate localitatile mici PNL si PSD raman cu primarii existenti, in orasele mari si mai ales in Bucuresti fac blat; asa ca PNL "tranteste meciul" cu Busoi iar PSD nu are alta grija decat sa-si adreseze propriul electorat antenist - pt. care Gabi Firea e o optiune cat se poate de fireasca.

        Tot ce sper este ca cei care isi doresc cu adevarat o alternativa sa nu se lase aburiti de un "vot util" pt. Busoi - e blat oricum, deci n-are sens sa votam "util" .
    • +6 (18 voturi)    
      ! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 18:58)

      Kpriciu [utilizator]

      JOS psd pnl punr pmp alde udmr!
      Toti sunt aceeași mizerie, niște hoti.
      Partide noi, oameni noi în politică trebuie să vină.
      • +1 (5 voturi)    
        ??? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 23:27)

        Observer [anonim] i-a raspuns lui Kpriciu

        Cine ar fi acestia?
        • +7 (11 voturi)    
          De data asta eu chiar am variante (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:36)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Observer

          Nicusor Dan si USB la locale, M10 la parlamentare.

          Macar nu sunt in situatia altor alegeri cand in afara partidelor traditionale chiar nu aveam alternative.
          • -4 (8 voturi)    
            ce mica e Romania (Luni, 18 ianuarie 2016, 15:12)

            apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

            ce mica trebuie sa fie Romania pt tine daca toate sperantele tale se leaga de 2 oameni: nicusor dan si monica macovei, ca doar nu vrei sa-mi spui ca m10 reprezinta si altceva
            oricum spre ca te pricopsesti cu ei, poate iti vine mintea la cap
    • +16 (30 voturi)    
      Foarte bine (Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:11)

      Marius [anonim]

      Cu candidati gen Busoi, Firea, Basescu are si Nicusor Dan o sansa.
      • -25 (49 voturi)    
        de ce l-ai alege pe nicusor dan? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:36)

        apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        de ce l-ai alege pe nicusor dan? proiectul lui pt bucuresti este sa nu se schimbe, sa nu se modernizeze :)) cum sa-l votezi pe unul ca asta?
        • -8 (26 voturi)    
          n'are el treaba..dà-i pace! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:45)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

          ...parca dupa treaba cu Colectiv au aparut niste tarabe cu moaca omului care intinde o mana...parca, nu sunt singura pt ca imi e sila de astia sa le mai retin si campaniile...
          So, daca Danut asta srl a iesit dupa care un eveniment sa ne aminteasca de moaca lui ..asociata cu evenimentul, nu?... Atunci care e diferenta dintre el si Busoi...?!

          Adica, ce facu asta pana la campania electorala? Asta ma intereseaza? Starni el ceva? Cu manutele lui doua...ce facu el noua ?
          • +3 (7 voturi)    
            La alegerile din 2012 (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:38)

            derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui srah

            Nicusor Dan a luat 70.000 de voturi, mai mult decat orice primar de sector din Bucuresti.
            • 0 (6 voturi)    
              si care e legatura? (Luni, 18 ianuarie 2016, 15:13)

              apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

              a candidat intr-un singur sector?
              a luat mai multe voturi ca a luat din 6 sectoare, pe cand primarii au luat doar din sectorul lor
              capisci?
        • +5 (17 voturi)    
          de unde ai scos-o?.. (Duminică, 17 ianuarie 2016, 22:06)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

          Uniunea Salvati Bucurestiul si Nicusor Dan au fiecare pe site liste de propuneri concrete pentru administrarea orasului. unde e aia cu "sa nu se modernizeze"?
          • -6 (10 voturi)    
            bd uranus (Luni, 18 ianuarie 2016, 3:44)

            apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            pai s-a opus construirii bulevardului uranus
            e suficient pentru mine ca sa imi dau seama de viziunea lui
            • +10 (12 voturi)    
              Pai si instanta s-a opus (Luni, 18 ianuarie 2016, 11:48)

              sile [anonim] i-a raspuns lui apa nu e uda

              Omul nu s-a opus proiectului, s-a opus faptului ca s-a realizat ilegal. La fel ca in cazul multor altor proiecte.

              Dar vad ca ai uitat deja de autorizatiile anulate in instanta sau de demolarea in week-end, pe viscol a Pietei Matache. La vremea respectiva Oprescu s-a jurat ca o da jos doar ca sa o mute in alta locatie.
              • -4 (10 voturi)    
                mare monument, ce sa-ti spun (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:26)

                apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui sile

                era o cloaca infecta iar cine voia sa o salveze nu stie pe ce lume se afla, in ce secol suntem
                • +2 (4 voturi)    
                  Cum le stii tu pe toate (Luni, 18 ianuarie 2016, 15:46)

                  sile [anonim] i-a raspuns lui apa nu e uda

                  Pai daca era o cloaca infecta de ce era clasificata ca monument istoric? De ce n-a declasificat-o Oprescu, dupa care ar fi fost liber sa o darame fara sa-l intrebe nimeni, nimic.
                • +2 (2 voturi)    
                  Nu intelegi nimic (Luni, 18 ianuarie 2016, 18:22)

                  MasP [anonim] i-a raspuns lui apa nu e uda

                  Ca era o cloaca infecta sau nu , era datoria Primariei sa o reabiliteze asa cum se face peste tot in lumea civilizata. Pe logica ta, iti propun o solutie superba de modernizare a orasului : toate blocurile de pe marginea marilor bulevarde sa fie demolate pentru a extinde bulevardele. Ei ce zici, pare geniala solutia ? Scapam si de hidoseniile alea si avem toti loc cu masinile
                • +3 (3 voturi)    
                  ce sa spui?.. (Luni, 18 ianuarie 2016, 18:29)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

                  pai daca e monument sau nu, este extrem de important. legea protejeaza monumentele... nu votezi primarul care respecta legea? poate urmatorul abuz te va afecta personal..

                  chiar daca era "o cloaca infecta", cu o suma mai mica decat cea platita pentru demolare ar fi putut fi renovata. era o cladire frumoasa.. ar fi avut potential. si Covent Garden din Londra ar arata la fel dupa zeci de ani de nepasare.
        • +7 (13 voturi)    
          De ce as alege pe altul ? (Luni, 18 ianuarie 2016, 8:01)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui apa nu e uda

          Sau mai bine spus ce au facut ceilalti ca sa obtina votul meu ? Macar Nicusor Dan a reusit cat de cat sa-i mai blocheze sa distruga ce-a mai ramas din arhitectura veche a orasului. Iar legat de modernizare, ar fi bine sa dai o tura prin orasele din Europa de Vest (chiar si multe din Est) ca sa intelegi ce inseamna modernizare. Modernizare nu inseamna sa tai bulevarde pentru masini demoland tot ce e vechi si generand poluare uriasa in oras, nu inseamna sa construiesti ilegal peste tot si oricum, nu inseamna sa faci pasaje care sa genereze si mai mult trafic, nu inseamna sa construiesti stadioane de sute de milioane de euro care stau goale, etc, etc. Se poate si fara astfel de chestii, cu un transport public bine pus la punct , cu respectarea legii in ce priveste constructiile din oras, etc.
          • -4 (8 voturi)    
            a murit turismul fara hala matache (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:24)

            apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            a murit turismul in bucuresti ca nu mai avem hala matache :)))
            zona respectiva era un focar de infectie plin de sobolani bine ca a demolat-o
            "modernizare nu inseamna sa faci pasaje care sa genereze si mai mult trafic" aceeasi gandire ca_catindatu
            apropo, sper sa iasa ala primar, sa va iasa pe nas in 2 ani maxim, meritati, poate va vine mintea la cap
            • +2 (2 voturi)    
              Au facut-o altii inaintea noastra (Luni, 18 ianuarie 2016, 18:15)

              MasP [anonim] i-a raspuns lui apa nu e uda

              Ca sa te schimbi , trebuie sa inveti de la altii atunci cand tu nu ai niciun fel de cunostinte.
      • -14 (22 voturi)    
        si (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:24)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        nulitatea busoi e mai bun ca nicusor dan, de fapt orice candidat e mai bun ca nicusor dan.
        • +12 (14 voturi)    
          Te-ai ars (Duminică, 17 ianuarie 2016, 22:35)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui bec

          Gurita ai dreptate: Busoi este esenta noului PNL (OldPNL+PDL). Un mare ZERO da ticalosit politicianist, ecscroc, hot, corupt etc. ce mai adevarate "LICHELE". Consilierii la sectoare si PG vor fi tot aaia in proportie de 99% 1-2 care au calcat in strachini ( n-au votat cand a trebuit sau au uitat sa cotizeze) vor disparea. Ce mai: partidu lu Johannel fara prihana.
    • +32 (36 voturi)    
      no way (Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:33)

      giigi [utilizator]

      "Cred ca la acest capitol se poate compara linistit cu Elena Udrea."
      Udrea mai arata un bust, mai niste picioare pe post de argumente, asta n-are decat fata aia de pacalici.
      • +2 (16 voturi)    
        rezon! (Luni, 18 ianuarie 2016, 0:08)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui giigi

        dar HN nu se putea abtine sa nu mentioneze pe EU. Desi nu candideaza nicaieri.
        • 0 (6 voturi)    
          n-ai de unde sa stii (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:42)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          poate se face concurs de miss la Poarta Alba.
    • -1 (11 voturi)    
      cre' ca le-a dat cineva in cap...! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:58)

      Codruta N [utilizator]

      Sau le-a dat droguri... sau cevaaaa.... >:

      Dupa ce s-au aliat cu un partid (PD) care CLAR fusese respins de electorat (pierzandu-si, in felul acesta identitatea - acu' mai degraba vezi pedisti decat liberali, pe la toate chestiile PNL) s-au hotarit sa puna candidati la primarii persoane care CLAR n-au nici o sansa!
      Nu e vorba numai de Busoi - atat la mine in oras cat si in alte orase, vezi pe cate unii pe care numai habar n-am ce minune i-ar face sa castige!

      Ori au luat shpaga de la PSD (sau altii?) ca sa piarda, ori le-a dat cineva droguri, ori le-a tras cineva una-n cap!
      • +3 (7 voturi)    
        Ce spunea Frunzaverde ? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 23:10)

        gazania [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Ca fara pdl in veci nu castigau alegerile . Iar apoi cu tupeu sa spuna ca-i vor da de-o parte. Ca nu mai vezi liberali e ceva firesc, toti liderii sunt prin puscarii. In afara de Orban mai e vreunul ? Cat despre psd, ce sa mai zic , doar sunt fostii lor prieteni si aliati, de ce n-ar fi si acum .Asta nu ca pdl ar fi mai bun dar pnl nici atat, acel USL nu-l voi uita niciodata.
      • +1 (1 vot)    
        iar emotii? (Luni, 18 ianuarie 2016, 11:19)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        in destule orase ff mari candidatii cu mari sanse vin din partidul "clar respins" [de tine?]. Falca, Boc etc defileaza.... Busoi ofteaza, la sectoare e gol, pe la Constanta si Iasi bate vantul.
        Noroc ca nu s-au hotarat candidatii la judete, ca sa nu trebuiasca sa plangi in hohote.
    • +16 (22 voturi)    
      Actualul PNL (Duminică, 17 ianuarie 2016, 20:30)

      CaiusCosades [utilizator]

      nu (mai) are nicio legatura cu partidul istoric cu aceeasi denumire. Daca dupa 1989 legitimare si legitimitatea era data de prezenta in partid a unor vechi liberali - D.A. Lazarescu, R. Campeanu, N. Quintus, etc. in prezenta majoritatea candidatilor propusi sau vehiculati, prin urmare cei mai buni membri ai partidului, sunt niste traseisti politici fara nicio legatura cu doctrina liberala fiind doar purtatori de stindard ai interesului propriu; persoane de o moralitate mai mult decat indoielnica cu pronuntate carente morale carora li s-ar putea dedica fara nicio retinere "Apelul catre lichele" al d-lui. Liiceanu. In fine, suntem o natie pe care n-as da-o exemplu pozitiv iar politicienii n-au cum sa fie altfel.
      • +6 (12 voturi)    
        Ce exemple ai dat..... (Luni, 18 ianuarie 2016, 0:15)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CaiusCosades

        Toti cei trei mentionati sau dovedit a fi fost informatori ai securitatii. Mai mult, Campeanu a fost adus de urgenta de la Paris, cu avion special, sa infiinteze Partidul Liberal astfel incat sa fie controlat de securisti, caci Iliescu a avut surpriza ca sa vada infiintat partidul lui Coposu. Iar Campeanu s-a achitat cu slugarnicie de sarcina primita - aceea de a discredita fostul partid liberal.
        • 0 (0 voturi)    
          Ceea ce nu schimba cu nimic (Luni, 18 ianuarie 2016, 18:12)

          CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          datele problemei. Actualii nu-s cu nimic mai buni, ba dimpotriva - asta-i parerea mea. Retoric ma intreb - in ce lume traim daca aceste prostituate politice fara pic de rusine ne decid - intr-o mare masura - destinul.
    • +14 (18 voturi)    
      Doua motive (Duminică, 17 ianuarie 2016, 20:30)

      FlorinG [utilizator]

      1. Nimei nu are curaj sa se bage acum in ciorba primariei capitalei.

      2. Uitati-va la Busoi. Seamana cu Gîdea. Poate avea alegatori din belsug, aia care i-au ales pe Oprescu, Halaicu, Lis. (Videanu si Base nu-s din gasca "si hoti si prosti").
    • +16 (22 voturi)    
      Tariceanu in PNL? A luat-o Gorghiu razna? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 20:46)

      neagoe [utilizator]

      Umbla vorba, chiar foarte apasat, ca Tariceanu ii face curte Alinutei. Poate chiar si lui Vasilica.

      Cum s-or pupa oare declaratiile pro-justitie si pro-DNA ale PNL cu cele parca graite de ultimul interlop din Romania, aka Tariceanu?

      Daca PNL face vreo alianta cu ALDE sau daca Doamne fereste chiar fuzioneaza, nu mai ramane decat un pas sa dizolve DNA si anume sa bata palma cu PSD. Dar parca am mai vazut chestia asta PNL(cu ALDE)+PSD. Exact. La USL!
      • +7 (9 voturi)    
        aldie si penele (Luni, 18 ianuarie 2016, 7:33)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        aceeasi mizerie...in fond alina godspodina este un samsar iar motocicleanu un engrossit...cine se aseamana se aduna...
    • +3 (7 voturi)    
      desi... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:25)

      liviu_ [utilizator]

      am avut sperante când a iesit iohannis.... incep sa fiu din ce in ce mai sigur ca o sa-l regretam pe emil Constantinescu când pleaca asta si cu partidul lui...

      ce se poate face sa se inceapa un rahat de reforma in partide/?!?!?!?!
      aparent nici 60 si de morti nu e sificient...

      incep sa fiu din ce in ce mai sigur ca pentru o reforma reala o sa mai trebuiasca vreo 4-5 morti... dar din tabara enumerata in articol...
    • +11 (17 voturi)    
      Aproape ca puneti la inima supararea si nu merita! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:35)

      Susufler0 [utilizator]

      D-le Dan Tapalaga, va vad tare nemultumit de liberali, ca l-au pus pe Busoi, ca insista cu Busoi, ca Busoi nu are nicio sansa, etc. Si ce va pasa dvs ca l-au pus pe baiatul asta necarismatic, netalentat, fara proiect ? Pesedistii au candidati mai seriosi ? Chiar dvs ati raspuns corect ca nu. Firea, Andronescu, pline de charisma !!! Cu proiecte pt Bucuresti !!! Oameni politici validati !!! Nici un partid nu are oameni potriviti in acest moment, pt ca nu i-a cautat in propriul activ de partid. Daca ii cauta acum si ii gasesc, nu e timp sa-i familiarizeze pe bucuresteni cu noile chipuri. Daca totusi i-au gasit din timp dar candidatii sunt "sportivi", adica nu au resurse pe care sa le puna la bataie pt a acoperi macar o parte din costul campaniei, sunt inutilizabili. Busoi a fost poate singurul liberal care a eshibat in fata conducerii PNL, resursa financiara si atunci... a fost alesul. Datorita DNA, partidele se vor arata reticente in a cheltui fonduri proprii generoase astfel ca au capatat o importanta deosebita candidatii care pot cheltui banii lor in campanie. Asta-i - cred - motivul pt care PNL se face de ras cu Busoi, iar disperarea lor ca in februarie Busoi va fi in sondaje tot sub 10% ,este de inteles pt ca atunci vor trebui sa vina cu un alt candidat, mai bun dar si cu finante. Credeti ca la PSD gandesc altfel ? Pun pariu ca daca o sa fie de ales intre Firea si Andronescu o vor alege pe... cea mai cu bani ! Si tot asa la fiecare partid, mai putin la cele fara sansa, acolo unde formatiunile politice gen M 10, MP, Nicusor Dan, isi pot permite luxul sa prezinte candidati charismatici dar "sportivi". PS Imi permit sa va contrazic. Nu stabilirea candidatilor pt alegerile locale reprezinta "cea mai mare bataie de joc dupa Colectiv", ci modificarea criteriilor de integritate, deja stabilite pt ca Presedintele PSD sa poata ramane in fruntea partidului si la fel ca el si altii :parlamentari, Presedinti de Consilii Judetene, etc
    • +7 (9 voturi)    
      greu greu (Duminică, 17 ianuarie 2016, 22:05)

      ioan stan [anonim]

      reforma politica incepe cu presedinti de partide , si apoi cu PARLAMENTUL.....
      trebuie modificat codul electoral sa fie alegeri din doua tururi ..la primarie ..
      si doar 300 la generale..
      pana cand nu se va intampla asta ...nu exista reforma ..
      asadar ..in strada ...din nou ..cat mai multi ..

      sa va fereasca Doamne Doamne..sa vrem noi altceva decat o reforma politica ..petrecuta legal..

      faceti legi ...in sensul corect pentru societate ..si nu pentru voi..

      pana nu este prea tarziu ..
    • +4 (6 voturi)    
      Cea mai mare bataie de joc dupa Colectiv? (Luni, 18 ianuarie 2016, 0:55)

      Hohey [utilizator]

      Cea mai mare a fost atunci cind unui ranit la Colectiv i s-a cerut sa returneze banii pentru doua zile de spitalizare...

      Stabilirea candidatilor la alegerile locale...generale...prezidentiale nu are vreo legatura su suferuntele acestui popor...nu de acaum...dintotdeauna!!!
      • 0 (0 voturi)    
        ...pai tocmai ca erau doua zile de nespitalizare (Luni, 18 ianuarie 2016, 23:39)

        weiss [anonim] i-a raspuns lui Hohey

        Ranitului din colectiv i s-au cerut banii platiti pt. doua zile in care el trebuia sa stea in spital, dar el nu a stat; ce atita scandal pt. ceva foarte firesc?
    • 0 (4 voturi)    
      Propunere candidat (Luni, 18 ianuarie 2016, 2:34)

      URAGANU [anonim]

      Eu doresc sa fiu urmatorul Primar al Capitalei.

      Sunt nimeni, dar iubesc Bucurestiul de cand m-a nascut mama si sunt dispus sa ma sacrific pentru el.

      Si va iubesc si pe voi, cei 3/4 tarani ajunsi la Oras si acum cu buletine de capitala.

      Nu promit nimic, dar va asigur de o dictatura transparenta in cel mai pur mod. Ce vor face, ragai sau vomita va fi LIVE, non-stop, ca sa vedeti TOT.

      Asta pot oferi, transparenta pana la chiloti. Exact ca in Japonia. Toate proiectele si voturile online si LIVE. Bucuresteanul va fi telecomanda mea.


      Multumesc.
    • 0 (6 voturi)    
      Cea mai mare bataie de joc dupa Colectiv. (Luni, 18 ianuarie 2016, 2:57)

      Spirt [utilizator]

      Asa cum Basescu a fost un pic de mai bine fata de Iliescu, daca gandesc, alegatorii decid oameni mai buni. Clasa politica este o reflexie a populatiei. Politicienii sunt niste ticalosi, inseamna ca si alegatorii sunt. Deci nu asta este bataia de joc, dupa mine!
      Cea mai mare bataie de joc mi se pare ca au inchis stadioane, teatre, sali de cinema, cluburi, care n-au avut probleme cu secolele cu focul, sa nu care cumva sa ia foc acum.
      Asa ca nu mai invocati numele Colectivului, ca deja in tara este privit cu ura acest lucru. Da, e o tragedie ca 63 de oameni tineri au murit, dar masurile ulterioare au fost de o tampenie specifica doar romanilor. O simpla interdictie la artificii in interior si totul ar fi fost OK.
    • +1 (7 voturi)    
      Cei 25000 (Luni, 18 ianuarie 2016, 6:09)

      simi [anonim]

      Nu reprezinta populatia capitalei.Cei 25000 nu au maturat puterea momentului.Au plecat ei singuri profitand de tragica intamplare.
      De la aceste premisa trebuie plecat in analiza d-voastra d.le Tapalaga si o sa va surprinda concluziile la care o sa ajungeti.Cu bine.
    • +4 (6 voturi)    
      Prea tarziu (Luni, 18 ianuarie 2016, 7:49)

      CititorulComentator [utilizator]

      Acum nu mai are nici o valoare, sansa a fost atunci cand s-a iesit in strada dar oamenii s-au oprit, dovada ca oamenii sunt usor de prostit...nu degeaba suntem "condusi" de mafioti.

      Atunci tebuia luat cu asalt tot si instaurat ordinea, rupt capul la toti comunistii si hotii, penalii si puscariasii asa zisi politicieni. Nu s-a cerut reducerea numarului de infractori din parlament la 300, nimic...

      Acum bagati articole de-astea (toata stima pentru dl. Tapalaga) dar e tarziu, lumea doarme in liniste de Iohannis, pas cu pas :)
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e nimic socant in asta! (Luni, 18 ianuarie 2016, 8:20)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

      Dupa zeci de ani de zile tot n-ati inteles ca PNL, P$D, PMP, ALDE, UNPR sunt aceeasi mizerie?

      Serios, chiar n-ati inteles ca "partidele" astea sunt exact la fel?
    • +3 (3 voturi)    
      Cu barca pe ulita dupa ev Colectiv (Luni, 18 ianuarie 2016, 8:58)

      padrepadrone [utilizator]

      Partidele au vina lor, publicul are vina lui, iar presa are meritele ei, stimate jurnalist de mare si infinita deontologie profesionala.
      Oarecum aveti chiar dreptate sa acuzati publicul, dar va opriti dupa constatare si gata: exact ca-n tren, respectiv cine face impotriva vantului risca sa cada dupa scara.
      Publicul romanesc este imbacsit de constiinta supravietuirii de foarte mult timp, civicul nu poate strapunge ideologia supravietuirii cu orice risc tocmai in mandra noastra democratie orriginala.
      Care democratie originala aseaza pe cele mai inalte culmi ale nesimtirii politica bine facuta a institutiiei primei doamne, a furtului cinstit de la stat, a plimabatului cu barca pe ulita, a nenumarate exemple si cuvinte politice care consacra societatea romaneasca actuala impotriva normalitatii, samd...
      Iar dvs elogiati cu sfanta indignare tradarea liberalilor , curat usele; de parca pana la Colectiv tot raul din RO avea o unica identitate, nu-i asa ?
      Pacat de incercarea aproape reusita de deturnare a evidentei: partidele politice fac ce fac pentru ca vor si pentru ca pot, iar publicul tace pentru ca toata lumea si presa tac....sa faci ce zice popa, nu ce face popa, sau presa.
    • +1 (1 vot)    
      Varza. (Luni, 18 ianuarie 2016, 9:38)

      delavrancea [utilizator]

      "Noroc" cu evenimentul "Colectiv" , "BRAND"-ul unor patroni inconstienti in combinatie cu autoritati incompetente si corupte.
      Parte perdanta -tinerii si familiile lor la care se mai adauga si sentimentele pe care le incearca restul polulatiei.
      Incep sa cred ca va FOLOSITI de asemenea evenimente.
      Nu va sta in putere sa generati schimbare doar scriind.
      Succes in continuare.
    • +2 (4 voturi)    
      Mda ..... (Luni, 18 ianuarie 2016, 9:39)

      vladf [utilizator]

      Busoi este cal mort, aruncat inainte sa incaseze pumni si suturi, probabil o sa apara unul gen Orban, nu ca este mai grozav dar macar are charm si notorietate.
      Cei de la PNL nici macar nu vor sa auda sau sa se uite in gradina PDL pt. un candidat asa ca o sa moara pe limba lor.
      P$D este in pracurvism orchestrat de mr. Dragnea, partid condus de un penal care incearca sa ii calce pe toti pe gat sa se spuna, astia o sa moara de ciuda prin implozie.
      Primaria capitalei o sa fie luata de Base fara prea mult efort, poate chiar de un om a lui Base, unul tinut in buzunarul de la piept si scos pe tusa la timp.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Luni, 18 ianuarie 2016, 10:11)

        alex [anonim] i-a raspuns lui vladf

        Pai umbla vorba deja ca o sa apara un tinerel, scolit in strainatate, care s-a tot plimbat pe la Cotroceni in ultima vreme.
    • 0 (4 voturi)    
      Toți știu că Primăria va fi a lui Băsescu (Luni, 18 ianuarie 2016, 10:23)

      cic [anonim]

      Toți știu că Primăria Generală va fi a lui Băsescu.
      Partidele nu vor să cheltuiască banii degeaba, așa că cine are bani și vrea să candideze, cum are și vrea Bușoi, este lăsat să o facă.
    • 0 (2 voturi)    
      busoi (Luni, 18 ianuarie 2016, 13:12)

      Ion Artemista [anonim]

      Gestul lui Busoi este unul rusinos și incalificabil. PNL s-a făcut din nou de râs în fața bucureștenilor!
    • +1 (1 vot)    
      busoi (Luni, 18 ianuarie 2016, 13:12)

      Eftimiu Alex [anonim]

      Daca șansele pentru a câștiga alegerile pentru capitală erau oricum mici pentru Busoi, acum tind spre zero
    • 0 (4 voturi)    
      Primar politician,de ce? (Luni, 18 ianuarie 2016, 14:46)

      Arthur [anonim]

      Vad ca mai toti comentatorii insista ca la Bucuresti ne trebuie un candidat "cat mai politician"!De ce? Eu ca bucurestean de 4 generatii mi-asi dori ca primar sa fie un bucurestean get beget ,care sa aiba spritul bucuresteanului si care sa aiba si ceva "patriotism local"! Ultimii 3 primari alieni de la Ciorbea la Videanu,trecand prin Base,s-au dovedit ori dezinteresati ori pusi pe jaful orasului. Poate de aceea spiritul specific al bucuresteanului a fost inabusit de valul de navalitori din Moldova,Oltenia si/sau Teleorman (sic) care au venit la cariera si jaf,iar "bastinasi" cu vechime nu au mai ramas mai mult de 30% din ce erau in '89!Apoi primarul trebuie sa fie un bun manager si mai ales onest,caci de lucrat lucreaza echipa de specialisti ,care aleasa dupa competenta face treaba buna ! Asa ca maestrul "alien" Tapalaga sa-si vada de locul lui de bastina si sa nu mai aleaga el primarul bucurestenuilor caci se pricepe decat la macovisme!
      • +1 (3 voturi)    
        intre noi bucurestenii de 4 generatii (Luni, 18 ianuarie 2016, 16:21)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

        daca nu stim cat de cat limba romana nu scriem pe forumuri, iar daca totusi scriem, ne dam teleormaneni, ca rad "aleinii" astia de noi...
      • 0 (0 voturi)    
        In '89 nu mai erau "bastinasi" (Luni, 18 ianuarie 2016, 20:48)

        noturs [anonim] i-a raspuns lui Arthur

        Industrializarea din "Epoca ce aur" a schimbat pe veci, irecuperabil, etnic si cultural, Bucurestiul!
        Cei care construisera candva "Micul Paris" de pe Dambovitza nu au urmasi, ei nu erau de aceeasi origine sociala sanatoasa a constructorilor de mai tarziu ai centrului civic...!
    • +1 (3 voturi)    
      De ce #Colectiv? (Luni, 18 ianuarie 2016, 14:56)

      Arthur [anonim]

      Busoi a fost foarte criticat ca ar fi exemplificat lipsa de adecvare a serviciilor in fata unor catastrofe prin imagini de la tragedia de la #Colectiv. Tapalaga de baga in ecuatia alegerii candidatului la primaria Bucurestiului acelasi tragic eveniment? Acolo a fost in principal indolenta si neglijenta criminala a tinerilor administratori care nu au respectat nicio norma PSI si au mai si supra-aglomerat incinta cu de 5 ori mai multi spectatori decat maximul admis de autorizatia de functionare. Care e legatura cu candidatura lui Busoi,care tocmai a promis ca se va ocupa de reorganizarea acestor servicii?
      • -1 (1 vot)    
        Florin Piersic-Castravetele (Luni, 18 ianuarie 2016, 16:28)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

        E exact ca in sceneta ...
        Una doua leaga totul de nefericitul eveniment.
        Dar copiii arsi in maternitate?

        Daca nu ma insel au schimbat numele Pasajului "Marasesti" in "Colectiv"-numele de firma a unuia ce s-a trezit patron peste noapte.
        Nici macar nu pot sa pun in "balanta "cele doua nume.
        "Marasesti" REPREZINTA cu totul altceva.
        Da de la niste idioti la ce sa te astepti.
        Sila mi-e de toti.

        Sunt in gand cu tine "De ce Colectiv?"
    • +1 (1 vot)    
      Cea mai mare.... (Marţi, 19 ianuarie 2016, 14:51)

      tenismenul [utilizator]

      bataie de joc dupa Colectiv nu sunt candidatii la alegerile locale 2016, ci clasa noastra politica care a aprobat in mare secret, RELOCAREA DE MIGRANTI pe teritoriul tarii, conform http://www.flux24.ro/exclusiv-in-mare-secret-romania-a-aprobat-relocarea-de-migranti-pe-teritoriul-tarii/. Ce pare aveti d-le Tapalaga? De ce nu scrie asa ceva si hn?