Secretarul general al PNL: "Busoi nu este candidat definitiv la Primaria Capitalei. Daca nu-si face profil de candidat, nu va fi sustinut"

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2016, 11:49 Actualitate | Politic

Cristian Busoi, banner cu #colectiv
Foto: Facebook - Cristian Busoi
Europarlamentarul Cristian Busoi nu este candidatul definitiv al PNL la Primaria Capitalei, fiind validat deocamdata doar de organizatia PNL Bucuresti, iar daca acesta nu isi face un "profil de candidat de acest tip" nu va primi sustinerea conducerii partidului, a declarat duminica seara, la Digi 24, secretarul general al PNL Ilie Bolojan.

"Legat de domnul Busoi, dansul a fost desemnat de catre organizatia PNL Bucuresti, in urma unui vot in forurile de conducere ca si candidat la primarie, are acest vot in spate. Dar nu a fost validat, deci nu este un candidat definitiv si, in mod cat se poate de clar, daca nu-si face un profil de candidat de acest tip, nu va putea fi sustinut de PNL, pentru ca nu avem cum sa mergem cu o varianta care sa nu se incadreze in ceea ce va spuneam, adica sa fie un om care are, din start, o sansa reala de a castiga" a declarat Bolojan.

Conducerea PNL se reuneste luni in sedinta, de la ora 13.00, pentru a valida o parte dintre candidatii la alegerile locale. Citeste mai multe.

Potrivit surselor HotNews.ro, candidatul la primaria Capitalei nu va fi luat in discutie la sedinta de luni, dar va avea loc in feburarie o masuratoare decisiva. Daca Busoi va sta tot sub zece procente, va fi schimbat.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3148 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    membru definitiv in comisia provizorie (Luni, 18 ianuarie 2016, 11:58)

    mnicku [utilizator]

    cam asa si cu votat dar nevalidat .Sinteti cazuri unice si ar trebui sa fiti in formol la medicina pt studii genetice de caz.

    Adevarul e ca bushonul/bishonul va reprezinta 100% , e croit dupa chipul, asemanarea si naravurile vostre .

    Bai voi chiar insistati sa confirmati ca sinteti cazuti in cap?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce-ar fi sa veniti cu cineva cu sanse? (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:07)

    aniod [utilizator]

    Poate gasiti persoane care au adus valoare adaugata reala, nu doar speculanti.
    • +1 (3 voturi)    
      Cineva cu sanse (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:27)

      sebas90 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ar fi chiar secretarul general al partidului Bolojan, actualul primar din Oradea.
    • -1 (1 vot)    
      T. Paleologu la RFI !!! (Luni, 18 ianuarie 2016, 13:02)

      lili [anonim] i-a raspuns lui aniod

      "candidati cu sanse"???!!

      "Vom avea de ales între diferite legume congelate"

      În opinia lui Theodor Paleologu, "votul proporţional dă mai mare putere comitetelor centrale, conducerii centrale din fiecare partid. Conducerea centrală e cea care decide listele. Veţi vedea la alegerile parlamentare tot felul de legume congelate din istoria recentă a partidelor noastre politice, care vor fi pe primele locuri pe liste numai şi numai pentru că sunt linguşitori cu şefii partidelor.
      Vom avea de ales între diferite legume congelate total decredibilizate şi uzate în ochii alegătorilor, dar care sunt curtezani ai şefilor de partide.
      Pe aceia îi vom vedea pe primele locuri la alegeri.
      În mod cert, la Bucureşti aşa se va întâmpla".

      http://www.rfi.ro/politica-84105-theodor-paleologu-abordam-alegerile-locale-din-bucuresti-intr-o-maniera-sinucigasa
  • 0 (4 voturi)    
    Un primar pentru bucureșteni. (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:16)

    mircea [anonim]

    Bușoiu a greșit promițând că va face cel mai mare spital ....Nu-i treaba primarului să facă spitale.Este treaba Guvernului.Primarul trebuie să asigure întreținerea și exploatarea construcțiilor publice existente,curățenie și circulație civilizată.Și Oprescu sa ocupat de spitale abandonând RADET,RATB,parcări și stabilirea unei circulații fluente.Si de spitale Oprescu sa ocupat să fure,sa văzut când a luat foc la maternitatea Giulești cum au fost făcute lucrările-prost de au murit niște copii.Bușoi dacă se vrea primar în București,să vină cu programe pentru populație,cu o organizare a PGMB pentru a rezolva problemele oamenilor.Sincer nu mai am încredere că unmedic este bunde primar în București.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca ar fi facut Fac. de Aeronave omu ar fi (Luni, 18 ianuarie 2016, 16:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      PROMIS BUCURESTENILOR O RACHETA ! Busoi a gresit pt ca s-a bagat in chestia asta care-l depaseste. Credeti ca partidul lui crede in el ? Pe naiba ! A fost insa singurul penelist dispus sa isi finanteze campania. Fiindca are bani, fiindca i s-a promis sprijin de tot felul, fiindca el personal nu are probleme cu justitia, a inceput sa creada ca poate fi primar. Necharismatic (doar Ciorbea e mai necharismatic decat el), lipsit de orice fel de cunostiinte despre Bucuresti, lipsit de vointa REALA de a face ceva pt Bucuresti ( am aratat mai sus de ce s-a inscris in cursa), Busoi are toate datele perdantului "la blana", cum se spune si -cred - ca Basescu a exagerat foarte putin atunci cand a spus ca-l invinge doar anuntandu-si candidatura la TV. Cred ca mai era necesar sa spuna si la radio si, intr-adevar, Busoi, putea sa plece acasa. Ce vreau sa spun prin asta. Tipul asta Bolojan, in limbajul de lemn al birocratului i-a spus de fapt, ca nu va fi candidatul PNL, pt ca are sanse doar sa faca partidul de ras, candidand. Asa ca dragi baieti si fete din PNL, altul la rand, daca intr-adevar va intereseaza primaria Bucurestiului. Si ar cam trebui sa va intereseze !
  • +1 (3 voturi)    
    Candidatul varza (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:17)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Busoi este dezastru. Imagine, carisma, pregatire, realizari.
    Mergeti pe mana lui Nicusor Dan si toata lumea va avea de castigat. E singura sansa sa bateti PSD-ul.
  • 0 (2 voturi)    
    ba, dimpotriva! (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:37)

    Martinezu [utilizator]

    Are un profil de candidat foarte bun, marca PNL.
    Daca ne gandim ca a fost votat Oprescu de doua ori si ca ar mai avea si azi inca o sansa, Busoi e chiar foarte nimerit.
    Sugestie: Faceti un schimb, aduceti un nou suflu in politica romaneasca.
    Propuneti candidati incrucisat. Mazare la Bucuresti, Chiliman la Brasov, Oprescu la Cluj, Marean- care este- la Iasi etc....sucess garantat 100%.
  • -2 (2 voturi)    
    "caraghios"...."legume congelate", zice Paleologu! (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:59)

    lili [anonim]

    "Candidaţii(PNL) nu înţeleg pe ce criterii au fost desemnaţi şi am impresia că sondajul care s-a făcut i-a luat în calcul numai pe amatori, numai pe cei care şi-au anunţat intenţia de a candida.
    Adică nu putem să avem un candidat numai pentru că ceilalţi sunt mai proşti, mă rog, nu toţi, dar într-adevăr cu Petre Roman ne-am fi făcut de râs, dar nu acesta este un motiv pentru a susţine pe cineva care e la 4% în sondaje.
    Eu am toată simpatia pentru Cristian Buşoi ca persoană, dar aici vorbim totuşi de lucruri serioase, de alegerile pentru primarul general al Bucureştiului.
    E caraghios să pui în sondaj Petre Roman, Costică Canacheu, Cristian Buşoi şi Ludovic Orban. Resursa umană a PNL se reduce numai la ei?", a declarat Paleologu luni, la RFI.

    Paleologu a opinat, totodată, că PNL ar trebui "să-şi pună cenuşă în cap" şi pentru faptul că l-a susţinut la Primăria Capitalei pe Oprescu.

    "În primul rând, PNL-ul trebuie să-şi pună cenuşă în cap pentru că l-a susţinut pe Oprescu.
    Nu a fost candidatul fostului PNL?
    Deci jumătate din PNL trebuie să-şi pună cenuşă în cap pentru că l-a susţinut.
    De asemenea, numirile de primari interimari de după suspendarea lui Oprescu sunt lamentabile, este o bătaie de joc la adresa bucureştenilor.
    Asta arată că, în 2012, partidele şi acum vorbesc de ale noastre - PNL si PDL au făcut liste pentru Consiliul General din care nu se poate alege o personalitate cât de cât plauzibilă.
    E foarte grav lucrul ăsta.
    Iarăşi, PNL nu-şi face autocritică pentru acest lucru, nu promite că va considera cu seriozitate lista consilierilor generali.
    Probabil vom asista la perpetuarea aceloraşi practici pur şi simplu sfidătoare la adresa cetăţenilor Bucureştiului" a spus el.

    El a spus că există posibilitatea ca la alegerile parlamentare românii să fie nevoiţi să aleagă între "diferite legume congelate, total decredibilizate şi uzate în ochii alegătorilor, dar care sunt curtezani ai şefilor de partide.
    In mod sigur la Bucuresti asa se va intampla"
  • +2 (2 voturi)    
    profil aerodinamic ,profil de picatura !!! (Luni, 18 ianuarie 2016, 13:34)

    andreesanu [utilizator]

    Busoi si profilul !!!,de unde profil daca Busoi n-are nici fata ???.
    PNL a fost surprins iar cu chilotii in vine !!!,iar a venit cu un papa lapte ca si candidat .
    Nici oameni nici fete nu mai aveti voi astia de la PNL !!!.
    Atit v-ati balacarit ,v-ati tavalit prin mizerii cu PSD si PC
    incit n-ai ce alege ,toti putiti ,toti patati,toti in conflicte cu legea sau in curs de urmarire .
  • 0 (0 voturi)    
    ce profil? (Luni, 18 ianuarie 2016, 17:38)

    redmc [anonim]

    Pozati-l doar din fata sau din spate, ca tot nu conteaza