Cristian Busoi si-a cerut scuze dupa ce a folosit electoral simbolul Colectiv: Nu am intentionat sa ma folosesc de tragedia din Colectiv. Imi cer scuze

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2016, 22:57 Actualitate | Politic

Cristian Busoi, banner cu #colectiv
Foto: Facebook - Cristian Busoi

​Candidatul PNL la primaria Capitalei, Cristian Busoi, si-a prezentat scuze pe contul sau de facebook celor care s-au simtiti lezati de faptul ca a folosit pe un banner electoral tragedia din Colectiv. Politicianul liberal a afisat la o conferinta un banner urias cu imagini de la protestele de dupa tragedia de la Colectiv alaturate imaginilor cu dezastrul de dupa cutremulul din 1977.

Comentariul de pe facebook

"Am vorbit astazi, intr-o conferinta de presa, despre necesitatea consolidarii cladirilor din Bucuresti care prezinta risc seismic si am atras atentia ca nu suntem inca pregatiti sa facem fata unei noi tragedii, posibile in cazul unui eventual cutremur, asa cum ne-a demonstrat incendiul de la Colectiv.

Unele reactii au fost critice, intregul demers fiind suspectat de instrumentalizarea tragediei de la Colectiv intr-un exercitiu electoral de imagine. Marturisesc cu toata sinceritatea ca nu am intentionat acest lucru, iar celor pe care aceasta asociere i-a lezat in vreun fel le cer scuze. Inteleg ceea ce i-a deranjat si ii asigur de faptul ca nu am intentionat sa ma folosesc de ce s-a intamplat in tragedia de la Colectiv sau in cea intamplata in martie '77. Cred cu tarie ca astfel de evenimente nu trebuie uitate, ci trebuie sa invatam din ele si sa nu repetam greselile trecutului. Suntem datori sa punem pe primul plan SIGURANTA noastra, a copiilor nostri si a generatiilor care vin prin masuri concrete si durabile de reabilitare a cladirilor cu risc seismic, integrate unei strategii administrative responsabile si sensibile la problemele oamenilor!

Va invit sa urmariti mesajul meu integral (https://youtu.be/5j5o8NrRcIo) si sa reflectam impreuna asupra nevoilor reale pe care Capitala le resimte, cauzele tragediilor de proportii care au zguduit-o din temelii de-a lungul anilor."













Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
3436 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    PeNeLe (Luni, 11 ianuarie 2016, 23:06)

    bogdan192 [anonim]

    De ce mai candideaza baiatul asta pentru altceva decat un post de paznic de gaini? Serios PNL, chiar in halul asta?
    • +2 (2 voturi)    
      da (Marţi, 12 ianuarie 2016, 8:37)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      simplu. sunt praf. nu au oameni din moment ce il baga in fata pe baiatul asta care pe langa ca e corup pana in maduva oaselor si numele lui se leaga de toti dubiosii nici normal nu prea pare saracutul.
      • +1 (1 vot)    
        nici prea multi neuroni ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:54)

        dagenia [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        .... nu are domnul ... si sinapsele cam dau rateuri :)))
  • +5 (5 voturi)    
    Alo, Busoiule! (Luni, 11 ianuarie 2016, 23:29)

    klz [anonim]

    Ia zi mata cum ai castigat tu cateva milioane de euro pana la 37 de ani in conditiile in care esti bugetar de la 25 de ani si nu ai ridicat nici macar o singura afacere?!

    Nu iti ajung milioanele furate pana acum? Mai vrei si de la primaria capitalei?

    Lepre hotomane si ahtiate de bani.... Meritati plutonul mai mult decat l-a meritat Ceausescu!
  • +4 (4 voturi)    
    daca ieste busoi (Luni, 11 ianuarie 2016, 23:45)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    si nu iese nicusor dan atunci asta este, ne meritam soarta, sa nu va mai aud ca va plangeti de clasa politica daca tot pe ei ii votati.
  • +7 (7 voturi)    
    ok, dar raspunzi la 2 intrebari simple?! (Luni, 11 ianuarie 2016, 23:52)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Intelegem ca esti (putin) nesimtit-ca doar esti politician, ce naiba, treb sa calci pe cadavre!

    Dar:
    1) cum naiba ai ajuns multimilionar (in EURO) la nici 40 ani, fiind bugetar non-stop? Chiar cu toate salariil de sute de mii de euro de la Parlamentul European si nu ajungi sa ai actiuni la FP de aprox 2,5 mil euro+ N imobile, terenuri, conturi in EUR, LEI etc...! Ne spui si noua "reteta"-ca tare am vrea si noi sa stim cum e posibil 'legal'?
    2) si apropos de salariile de la PE-poate mai dai si pe acolo, caci apari intr-un top rusinos al absenteismului (intre europarlamentarii romani)- tinand cont ca salariile de acolo sunt platite din bugetul UE la care si noi contribuim cu taxe etc, nesimtitule! Sau nu ai timp sa stai la PE, caci trebuie facute invartelile din Romania, pe la partid, fini, etc?! Ce cauti atunci acolo, ocupi locul altuia care merita si ar fi facut mai multa treaba pt Romania!
    • +1 (3 voturi)    
      zau? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 0:56)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      il intrebi cum a ajuns milionar pe busoi?
      de iohanus nu te intereseaza?
  • +6 (6 voturi)    
    CB, un atlet desavarsit ! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 0:34)

    Susufler0 [utilizator]

    Cine spunea pe forum de acest politician ca e fraier ? Nu e fraier, e cinic ! Deci, iau foc toate site-urile, dau in clocot forumistii cand il vad pe cel supranumit Tweety vorbind astazi la o conferinta de presa, avand in fundal un banner urias cu imagini de la protestele de strada determinate de tragedia de la Colectiv si Cristian Busoi ne spune pe facebook ca nu a intentionat sa se foloseasca de tragedia de la clubul Colectiv in scop electoral si-si cere scuze daca noi asta am inteles. Credeati apoi ca incheie si se duce la culcare ? Da de unde! Asa ar fi facut un om care a gresit ! Nu este cazul politicianului liberal. Acesta a folosit prilejul pt a ne invita sa-i urmarim mesajul integral pe youtube, deci si-a continuat exercitiul electoral cu noi. Mai baiatule, bag de seama ca tu ai intrat printr-o gaura din gard in stadion, te-ai dezechipat, te-ai dus la linia de start , ai dat startul si ai inceput sa alergi, inainte ca paznicul sa descuie lacatul de pe poarta , si sa pofteasca publicul, juriul si pe ceilalti concurenti in stadion ! Esti sigur ca e bine ce faci ?
  • +2 (2 voturi)    
    hai sictir! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 7:52)

    lili [anonim]

    Esti in politica de ani de zile, ai devenit milionar in Euro la 30 si ceva de ani facand politica(adica furand!!) si NU ai facut nimic asa incat astfel de tragedii si altele la fel sa nu se intample!
    Ce "scuze"?!
    Sictir!!!
    Sper ca bucurestenii sa nu repete greseala Sorin Oprescu!