VIDEO/ FOTO Busoi, candidatul PNL la Primaria Capitalei, vrea reconsolidarea cladirilor cu risc seismic/ Busoi leaga tragedia din Colectiv de riscul unui mare cutremur, pe un banner urias

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2016, 12:39 Actualitate | Politic

Cristian Busoi, banner cu #colectiv
Foto: Facebook - Cristian Busoi
Prim-vicepresedintele PNL Cristian Busoi, desemnat candidat al liberalilor pentru Primaria Capitalei, propune construirea unui spital de urgenta in Bucuresti care sa fie cel mai mare din estul Europei si demararea unui program privind consolidarea cladirilor cu risc seismic, informeaza Agerpres. "In cazul unui cutremur, Colectiv se poate multiplica de zeci de ori", a sustinut Busoi, care a afisat la conferinta un banner urias cu imagini de la protestele de dupa tragedia de la Colectiv si de la concertul trupei Goodbye to Gravity, alaturate imaginilor cu dezastrul de dupa cutremulul din 1977.

"Bucurestiul nu are o infrastructura sanitara capabila sa faca fata tuturor problemelor generate de o trauma colectiva. Toate problemele generate de lipsa de investitii suficiente intr-un sistem de sanatate din Bucuresti au aratat ca avem nevoie de o schimbare. Aceasta schimbare inseamna asumarea unui proiect major si anume acela al construirii unui mare spital de urgenta - cel mai mare din estul Europei, care nu doar sa rezolve problemele specifice de acest fel, dar care sa rezolve si problemele de sanatate cu care se confrunta bucurestenii si nu numai", a declarat Busoi, intr-o conferinta de presa.

Potrivit estimarii lui Busoi, este nevoie de doi ani pentru constructia acestui spital.

In ceea ce priveste consolidarea cladirilor, el a facut referire la tragedia de la Colectiv.

"In cazul unui cutremur, Colectiv se poate multiplica de zeci de ori. In cazul unui cutremur de peste 7 grade pe scara Richter putem vorbi de un numar foarte mare de victime - morti, raniti, cateva zeci de mii cel putin", a spus el, afirmand ca valoarea unui program pentru consolidarea cladirilor ar fi de 400 de milioane de euro.

Prim-vicepresedintele PNL a indicat ca in prezent exista, potrivit unei statistici a Primariei Capitalei, 672 de cladiri care se afla in clasa I de risc seismic, in ultimii 14 ani fiind reabilitate dintre acestea doar 18. El a declarat ca acest fapt a fost cauzat de lipsa de preocupare a vechii administratii si de legislatia greoaie.

"Cred ca viitoarea administratie a Bucurestiului va trebui sa asume demararea un program de reabilitare a cladirilor cu risc seismic care sa fie prioritatea Bucurestiului. Asum ca in trei luni dupa iunie 2016 sa fie pregatite toate procedurile in cazul in care si legislatia se va schimba pana atunci si va fi un demers pe care si parlamentarii PNL sper sa-l faca, iar in maximum sase luni se va demara un program amplu pe multe fronturi de consolidare a celor 672 de cladiri", a afirmat Busoi.



La conferinta de presa in spatele lui Busoi a fost afisat un banner cu imagini de la cutremurul din 1977 si de la Colectiv cu mesajul "Bucuresti, trezeste-te! 1977#cutremur-2015#Colectiv".

"Daca reamintim oamenilor drama din 1977 si drama din 2015 vor intelege ca nu mai este timp (...) si ca trebuie sa treaca la actiune", le-a explicat Busoi jurnalistilor care l-au intrebat de ce ales acest afis pentru conferinta sa de presa, potrivit Mediafax. 

Foto (sursa: Facebook - Cristian Busoi)

UPDATE Postarea acestuia pe Facebook, cu bannerul in fata caruia a vorbit in timpul conferintei, a primit numeroase comentarii critice de la utilizatori. Unul dintre cele mai apreciate dintre acestea: "Colaj cu poze luate cu japca de pe net, exploatarea politica a unei tragedii, confiscarea unor proteste anti-sistem, comparatie stupida cu seismul din 1977. Busoi isi ia Capitala inapoi! Sau nu."



Citeste mai multe despre   









1934 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    si sa faca si o autostrada suspendata (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:16)

    trient [utilizator]

    Ca nu-l doare gura sa promita. Ba 3 la pret de 2 din acelasi motiv.

    Asta imi aduce aminte de ideea aia care aparea obsesiv odata la cativa ani - sa facem Otopeniul hub regional, cel mai mare din EE, ca avem pozitie strategica etc. etc. - intre timp pe turci ii durea in paispe si uite care unde sintem.

    Nu-i mai simplu dom'le sa ne propunem chestii decente in loc de megalomanii aberante? Sincer l-as vota probabil cu doua maini pe unul care promite rezolvarea parcatului ilegal, decat constructii care se vad de pe luna.
    • +1 (3 voturi)    
      si-a facut si imnul de campanie deja (Luni, 11 ianuarie 2016, 14:16)

      alin [anonim] i-a raspuns lui trient

      Cristi, cristi, cristi lasanee, lasaaneeeee (si se repeta la infinit)
  • +5 (5 voturi)    
    Si un cimitir de lux pentru bucuresteni. (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:16)

    Johanis [utilizator]

    Asta-i pohta ce-am pohtit!

    Spitale, cimitire, crematorii!

    Om cu viziune liberala!

    Vai de capul nostru!
  • +4 (4 voturi)    
    sub Bucuresti (Luni, 11 ianuarie 2016, 14:23)

    gabriel4west [utilizator]

    Mai baieti, de ce nu va ganditi voi sa o luati de jos in sus ?? Nu am nevoie de CEL MAI MARE SPITAL DIN ESTUL EUROPEI - am nevoie ca cineva sa sistematizeze si repare tot ceea ce este SUB BUCURESTI - conductede apa, de termoficare , de gaze --- adica ganditi-va cum sa NU INBOLNAVITI OAMENII, nu cum sa ii tratati dupa ce i-ati inbolnavit. Si abia dupa ce ati terminat cu ce este dedesubt, ganditi-va si la ce faceti deasupra.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu avem nevoie (Luni, 11 ianuarie 2016, 14:28)

    veronica [anonim]

    ...este ultimul lucru de care avem nevoie. Sunt suficiente spitale care ar trebui inbunatatite. De ce medicii intr-un spital de stat te omoara cu zile, dar aceeasi medici la privat au cea mai mare grija de tine?! In ceea ce privesc cladirile cu risc seismic, jumatate ar trebui darmate - chiar daca au importanta arhitectonica (sunt prea degradate ).As schimba legislatia astfel: dai cu semnatura pe proprie raspundere tot ce promiti. Nu ai facut, esti bun de plata ! Tot ce se pierde in perioada aia !Clauza ! Asa cum se intampla la privat cand firma iti plateste un curs/mba de 10000 euro - daca au bagat degeaba banii, platesti !
  • +3 (3 voturi)    
    atit il duce capul !!! (Luni, 11 ianuarie 2016, 15:10)

    andreesanu [utilizator]

    Macar dupa 26 de ani o fi in primaria capitalei o lista de probleme ,de prioritati !!!.
    Sa visezi cai verzi pe pereti !!!,au visat :Lis;Halaicu;Oprescu !!!.
    Centura capitalei !!!,Terminarea metroului ...;Mutarea in primaria renovata !!!.Aces direct Aeroport -Gara de nord sau Metrou !!!.
  • +3 (3 voturi)    
    Povesti... (Luni, 11 ianuarie 2016, 17:25)

    Serban [anonim]

    De 26 de ani nu s-a facut nimic in domeniul consolidarii blocurilor afectate de cutremure...Este nevoie de o strategie guvernamentala deoarece problemele care trebuie rezolvate sunt complexe si sunt necesare fonduri extrem de mari.... Toti asteapta un cutremur pentru ca aceste imobile sa cada si pe locurile respective sa inceapa batalia " dezvoltatorilor" imobiliari, ciubucele grase si afacerile imobiliare extrem de profitabile....Acesta este trista realitate. Pe nimeni nu intereseza ce se intampla cu oamenii ca inca vietuiesc acolo... Multe dintre aceste imobile trebui daramate pentru ca este mult prea scump si prea complicat sa le consolidezi... Primaria nu are la ora actuala posibilitati de relocare pe termen de 2-3 ani a celor care traiesc in aceste imobile si nici fonduri suficiente si in plus, nici constructorii nu se prea inghesuie....Asa ca, totul este la nivel de palavre...
  • +1 (1 vot)    
    Grandomania ne omoară. (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:26)

    mircea [anonim]

    Bucureștiul are nevoie să-i fie rezolvate problemele mărunte,care îl sufocă fizic și psihic pe bucureștean.Parcările,circulația auto și a pietonilor , curățenia,termoficarea.Nu-i trebuie mărețe spitale noi și cele existente să fie abandonate.Și așa Bucureștiul are probleme cu întreținerea celei mai mari clădiri din lume-Palatul Parlamentului,nefinalizat și care trebuie modernizat,Catedrala,altă gogoriță scumpă și o fudulie fără rost.Și Megamoscheia lui Ponta trebuie abandonată,indiferent cine plătește pentru realizarea ei,problemele ulterioare vor fi tot ale locuitorilor din București.Bușoi este tânăr,dar folosește termeni din propaganda lui Ceaușescu,oferindu-ne un viitor măreț ,lăsându-ne într-un prezent tenebros.
  • +1 (1 vot)    
    Pomenile sociale s-au terminat in 90!!! (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:27)

    andreesanu [utilizator]

    Cine a vrut casa si-a cumparta si-a facut !!!,
    Povestile despre consolidare o sa dureze pina vor cadea acele darimaturi pe ei .
    Consolidare =CARPEALA ,iar carpeala nu tine o vesnicie si nici garantii nu ofera !!!.
    Solutia este una singura, dar n-au curajul sa spuna deschis -trebuie darimate toate blocurile avariate de seism si construite altele dupa normele elaborate dupa 1977 pentru a rezista la seisme de gradul 8 pe scara Richter.
    Nu va imbatati cu apa chioara !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Altu (Luni, 11 ianuarie 2016, 20:50)

    Adrain Nastase [anonim]

    Alta Javra in politica romaneasca. Tu n ai murit ma in colektiv?

    Iti plac sporturile extreme?

    Sari naibii cu parasuta poate te izbesti de pamant. Anunta ne cand sari, sa venim sa te filmam....