VIDEO Situatie scandaloasa la Comisia de Sanatate, unde trebuia dezbatuta legea anti-fumat. Asteptare de trei ore, cu muzica pe YouTube si intrebari fara raspuns/ Legea anti-fumat, amanata pe saptamana viitoare, prin mesaje​

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2015, 13:18 Actualitate | Politic

Fumator
Foto: MorgueFile.com
Este ora 12.53 si deputata Aurelia Cristea (PSD) anunta in sala Comisei de Sanatate ca presedintele Comisiei i-a transmis, printr-un SMS, ca sedinta acesteia se amana. Pe ordinea de zi a acestei sedinte, pe primul punct, se afla proiectul de lege care prevedea interzicerea fumatului in toate spatiile inchise, proiect aflat practic la un pas de votul final in plen. Membrii Comisiei, cu putine exceptii, nu se afla in sala, sau au venit apoi au plecat, intrucat presedintele Comisiei nu a venit invocand o serie de pretexte. Insa printre cei care au fost lasati sa astepte se numara presedintele Societatii de Pneumologie si presedintele Societatii de Cardiologie, acesta din urma dand drumul la muzica la un moment dat pentru a puncta asteptarea.
  • Deputatul Florin Buicu, presedintele Comisiei, a declarat ulterior pentru HotNews.ro ca amanarea s-a produs din lipsa de cvorum si din cauza ca a existat o sedinta comuna cu alta comisie care s-a prelungit.
Proiectul legislativ care prevede interzicerea fumatului in toate spatiile inchise - spatiile inchise de la locul de munca, la locurile de joaca pentru copii, in unitatile sanitare, de invatamant, precum si cele destinate protectiei si asistentei copilului - si care se refera inclusiv la tigarile electronice, a fost scos de pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor in urma cu doua saptamani. Motivul este o adresa a Consiliului Concurentei adresata deputatilor care solicita lamurirea unui amendament adoptat la acest proiect privind comercializarea produselor din tutun in spatiile de trecere din magazine.

"Dupa intocmirea raportului de catre Comisia de sanatate a Camerei Deputatilor a venit o adresa din partea Consiliului Concurentei legat de un amendament care interzicea afisarea tigarilor in locurile obligatorii de trecere", a spus atunci presedintele Comisiei pentru sanatate, Florian Buicu.

Marti insa, Buicu nu s-a prezentat la Comisia pe care o conduce, cel putin nu in sala de la Camera Deputatilor unde a fost asteptat, mai intai pentru ca a avut loc o sedinta comuna cu comisia de invatamant, apoi pentru ca a mers la o sedinta la Senat.

In jurul orei 11.30, cand s-a aflat ca Buicu se afla la Comisia de Invatamant, Cristea, impreuna cu Marius Vintila si alti trei ONGisti, cu presa pe urmele lor, s-au deplasat pana la usa comisiei de invatamant, ca sa ii transmita lui Buicu faptul ca vor ramane atat cat este nevoie. Din precizarile lui Cristea, acesta a promis ca dupa acea sedinta comuna se intoarce in sala de drept a comisei. Lucru care nu s-a mai intamplat.

Nici membrii comisiei nu s-au inghesuit sa vina, singurul care a stat mai mult in sala fiind deputatul PNL Horia Cristian.

In jurul orei 12.30, dr. Gabriel Tatu-Chitoiu, presedintele Societatii de Cardiologie, a deschis YouTube si a dat drumul melodiei "In asteptarea ta", spre incantarea presei si a celorlalti activisti din "Romania Respira".

Activistul Marius Vintila, prezent la sedinta si sustinator al proiectului, a filmat acest moment:

La comisa de sanatate a Camerei in asteptarea presedintelui Comisiei Florin Buicu, care incearca pentru a patra oara amanarea intrarii legii antifumat in spatii publice in plenul camerei. DJ: Dr. Tatu Chitoiu, presedintele Societatii Romane de Cardiologie... In fundal Gilda Lazar CEO la JTI, pe care nimeni nu stie cine a chemat-o la lucrarile Comisie de Sanatate.

Posted by Marius Vintila on 8 Decembrie 2015
De asemenea, Ramona Brad, coordonator de comunicare la "Romania Respira" acuza faptul ca la dezbaterile comisiei au venit, ca si data trecuta, reprezentanti ai industriei tutunului - de la JTI si Phillip Morris, lucru ce ar incalca prevederile unui tratat international.

Este vorba de art. 5.3 din Conventia Cadrul pentru Cotrolul Tutunului, ratificat de Romania in 2009, care prevede astfel: "In stabilirea si implementarea politiclor de sanatate publica referitoare la controlul tutunului, Partile vor actiona pentru protejarea acestor politici de interesele comerciale sau de alt tip din industria tutunului, in conformitate cu legea nationala."

De altfel, deputatul Horia Cristian a avut o discutie care parea destul de tensionata cu Gilda Lazar de la JTI Romania, in sala comisiei.

Activistii isi afirma determinarea de a face toate demersurile posibile ca legea sa treaca, insa pe holuri si in colturi sunt voci care se intreaba cine nu doreste de fapt aceasta lege si daca va trece vreodata.

La finalul zilei, deja la ora 13.40, intr-o declaratie pentru presa, Cristea s-a declarat "jenata" de situatia in care au fost pusi invitatii la dezbateri si a declarat ca va solicita sa se discute legea intrucat este vorba de doar un articol ce trebuie modificat.

De subliniat ca Buicu si Cristea fac parte din acelasi partid, PSD.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5582 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    trebuie sa iesim in strada.. (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:25)

    akillies [utilizator]

    ..din nou, ca sa fie demisi acesti "parlamentari"?
  • -15 (21 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:26)

    HP [utilizator]

    Sa astepte mult si bine.
    • +12 (16 voturi)    
      .. (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:48)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Dar altfel vrei o țară ca afară, este?
      • -5 (11 voturi)    
        Er... (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:44)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        ...deloc, daca "o tara ca afara" inseamna restrangerea drepturilor individuale si imixtiunea statului in viata cetatenilor.
        • +2 (6 voturi)    
          Si... (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:36)

          StefanBalan1 [anonim] i-a raspuns lui HP

          Prin drepturi individuale te referi la dreptul tau de a-i otravi pe cei din jur?
          • +1 (1 vot)    
            Nu (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:16)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui StefanBalan1

            Ma refer la dreptul de a fuma, care nu e o activitate ilegala.

            Daca statul stie mai bine, si vrea cu adevarat eliminarea problemei, de ce nu interzice tutunul, comercializarea si vanzarea ?

            Cei afectati de fumat sunt fumatorii, nu nefumatorii.

            Deci, de ce nu se rezolva problema ? Prohibitie, la fel si cu alcoolul. Sa fim toti sanatosi tun, ca asa ne poarta grija statul.

            Incearca sa raspunzi la aceasta intrebare.
            • -1 (1 vot)    
              ... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 23:15)

              daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui HP

              Pentru ca tutunul nu este ilegal iar prohibitia nu are niciun efect daca este aplicata cu forta.

              Dar tutunul ii afecteaza si pe nefumatori iar asta e un lucru dovedit. Daca tu alegi sa fumezi, e traba si dreptul tau. Noi ceilalti care nu vrem sa fumam nu vrem sa fim intoxicati de altii.
              • +1 (1 vot)    
                Lol (Joi, 10 decembrie 2015, 16:12)

                HP [utilizator] i-a raspuns lui daydr3am3r

                Deci cei care sunt cu adevarat afectati, adica fumatorii - "e ok, pentru ca tutunul nu e ilegal".

                Pai de ce nu e ilegal, daca vrei sa rezolvi problema ?

                Pentru ca de fapt nu vrei sa rezolvi problema cea mai mare, esti doar un populist infect care se baga in treaba business-urilor ca asa are chef neica nimeni de pe strada.

                Hai, jet. La cofetarie.
                • -1 (1 vot)    
                  Mdah... (Joi, 10 decembrie 2015, 18:13)

                  daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui HP

                  Mdah. Acum inteleg cu cine am de-a face. Ai macar idee ce e populismul inainte sa ma faci populist?

                  Care ma rog e problema cea mare din punctul tau de vedere? Fumatul in sine? Pe ce baza legala vrei sa il interzici? Ai idee macar cum s-a ajuns ca anumite droguri sa fie interzise? In tarile normale si civilizate cel putin.

                  E usor de zis, mai greu de facut. Din multe puncte de vedere. E de ajuns sa analizezi impactul economic al unei astfel de masuri si iti faci o idee.

                  Dar deh, foarte usor sa dai din gura si sa te dai inteligent nu?
    • +7 (9 voturi)    
      la pariu ca esti fumator ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:13)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui HP

      .... sustinator al drepturilor fumatorilor ....

      uite-aici unu' cu cateva clase peste tine, cu studii juridice, care iti explica faptul ca NU EXISTA DREPTUL DE FUMATOR !!!!

      http://www.contributors.ro/editorial/nu-exista-dreptul-legal-la-fumat-o-explica%c8%9bie-juridica/
      • -1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 23:22)

        daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui dana eugenia

        Exista libertatea de a face ce doresti cat timp nu ii afecteaza pe cei din jur.

        Fumatul ii afecteaza dar doar in anumite conditii.

        La fel cum si condusul unei masini ii poate afecta pe pietoni.

        Asa cum ai dreptul sa mananci mancare de la fast food, ai si dreptul de a fuma, chiar daca ambele sunt nesanatoase.

        Articolul ala prezinta mai de graba de ce nu AR TREBUI sa existe dreptul la fumat su cum ar fi ideal insa in prezent nu exista, nicaieri in Europa, baza legala pentru a interzice definitiv fumatul. De aia este interzis doar in spatii publice inchise. Pe strada vei vedea oameni care fumeaza oriunde in lume si nu se poate face nimic.
  • +8 (10 voturi)    
    Să le spunem că vor sta acasă. (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:42)

    mircea [anonim]

    Trebuie să le spunem parlamentarilor,că dacă nu votează legea vor sta acasă,nu vor mai fi votați.Prea au dat numai legi în interesul lor.Și vom avea grijă să le anulăm și legile date în interesul parlamentarilor.
  • +12 (14 voturi)    
    Jenant (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:47)

    OzzyO [utilizator]

    Sunt fumător, dar bătaia de joc este evidentă în acest caz. E evident pentru toată lumea că producătorii de tutun fac presiuni imense pentru ca acestă lege să nu intre.
  • -14 (14 voturi)    
    nu e graba! (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:56)

    airamerica [utilizator]

    Nu e nici o graba, legea poate sa astepte linistita, sa astepte pana la Pastele cailor!
  • +6 (6 voturi)    
    Presedinte Comisie (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:56)

    Marius Andrei [anonim]

    E NEVOIE din nou de INTERVENTIA tuturor! Abuzul Presedintelui Comisiei pentru Sanatate si Familie trebuie SANCTIONAT de noi toti! Nu este primul gest de acest gen al acestui domn deputat, care este si medic de sanatate publica! Adresa dumnealui de email: florin_buicu@yahoo.com, tel. 0740031202. E cazul sa va auda, nu se mai poate asa! Pana la urma, vom respira din toate aceste incercari de "sufocare" venite din partea unor alesi ai neamului!
  • +9 (13 voturi)    
    ? (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:01)

    Natasa [utilizator]

    Nu vreau sa intru in polemici, dar toti cei care lauda civilizatia tarilor prin care ajung, curatenia, respectarea legilor etc le admira asa pe un tablou in muzeu dupa care vor sa se intoarca in cocina? E clar ca presiunile sunt mari ca legea sa nu se adopte, dar chiar exista fumatori fericiti ca viciul lor umple buzunarele unora si le da lor "dreptul" de a afuma pe oricine oriunde??
    De ce nu pot merge sa mananc ceva, sa beau o cafea, sa stau pe o banca in parc fara ca "dreptul" unui fumator sa imi incalce dreptul meu de a respira? Stiu raspunsurile, schimba banca, restaurantul, strada, stadionul pe care se tine un concert, curtea spitalului sau a scolii! Mananca la Mc Donald's! Mergi in padure daca nu vrei sa socializezi in fum! Cine te-a pus sa faci copii, da-le sa manance acasa, ce atatea iesiri!
    • +6 (6 voturi)    
      Scuze, (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:51)

      Alfabetix [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      am apasat sagetica gresit, trebuia sa iti dau plus!
      Perfect de acord cu legea anti-fumat!
  • +9 (11 voturi)    
    Hai, mai luati-ne la misto ca... (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:13)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Cazul clasic. Interese financiare uriase, sanatatea populatiei o aruncam la gunoi. Banul sa iasa. Nesimititi,
    Putem asista si noi oare, ca cetateni la astfel de dezbateri ? As vrea sa ii cunosc personal pe membrii acestei comisii. Nu de alta, dar daca imi nenorocesc plamanii peste tot in tara asta, ma gandesc ca i-ar putea interesa parerea mea.
    Baieti, votati legea si mergeti mai departe. Rabdarea noastra are limite si voi faceti efortui mari sa le atingeti.
    Suntem cu ochii pe voi. Rau de tot.
    • 0 (0 voturi)    
      Lol (Vineri, 11 decembrie 2015, 22:37)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Sanatatea populatiei ? Cum anume ii ajuta legea asta pe fumatori ? Ca din ce vad, ii ajuta pe nefumatori.

      Daca ar fi fost vorba de sanatatea populatiei, ar fi cautat sa interzica vanzarea tigarilor, punct. Adica sa atace raul la sursa.

      Insa asa, fumatorii pot fuma in continuare, deci nu rezolva nimic.
  • +8 (8 voturi)    
    niste spagari (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:20)

    cosmin [anonim]

    Ar fi cazul ca DNA ul sa intre pe fir si sa vada de ce Dl Buicu ar asa un dribling bun, probabil l-a invatat la A.S.A ca tot e deputat de MURES. Statistica spune, 30% fumeaza , deci la restul le e interzis in localurile publice , ce sa mai vorbim de fam cu copii. Rusine Dl. BUICU de ce faci si ce ai facut prin SPITALUL JUD. MURES.
  • +3 (3 voturi)    
    Presedinte Comisie (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:03)

    Florin Buicu [anonim]

    Abuzul Presedintelui Comisiei pentru Sanatate si Familie trebuie SANCTIONAT de noi toti! Nu este primul gest de acest gen al acestui domn deputat, care este si medic de sanatate publica! Adresa dumnealui de email: florin_buicu@yahoo.com, tel. 0740031202. E cazul sa va auda, nu se mai poate asa! Pana la urma, vom respira din toate aceste incercari de "sufocare" venite din partea unor alesi ai neamului!
  • +5 (5 voturi)    
    Coalitia Romania Respira (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:06)

    Marius Andrei [anonim]

    Urmariti si sustineti aceasta Coalitie pe FB.Este singura care se implica in lupta cu acesti corupti.
  • 0 (0 voturi)    
    DNA (Marţi, 8 decembrie 2015, 21:54)

    Dan [anonim]

    probabil o fi dat ceva banuti reprezentantii companiilor din industrie...sa o mai amane, sa o mai intoarca, sa o mai dea de pamand....sa mai caute ceva...putin trafic de influenta probabil....oare DNA-ul ii pe fir?
  • -2 (4 voturi)    
    Despre ce vorbiţi? (Marţi, 8 decembrie 2015, 21:58)

    MB [anonim]

    Se doreşte interzicerea fumatului în spaţiile publice inchise. De ce doar în cele inchise? Pe trotuar, când aştept la semafor sau în staţiile de autobuz este mai puţin nociv fumatul? Ce este acest spaţiu public? Ce este un spaţiu privat? Cum se definesc ele? Când despre un spaţiu privat, care se adresează unui grup de oameni, se poate afirma că încalcă drepturile celorlalţi indivizi, care nu fac parte din grupul respectiv? Localurile exclusive pentru femei sunt legale? Dar interzicerea accesului bărbaţilor în aceste localuri este legală? Plajele pentru nudişti sunt legale? Păi cum rămâne cu copiii, dar cu cei care consideră nudismul imoral, nociv şi şi-i deranjează? Şi atunci de ce sunt interzise localurile pt fumători? De ce legea nu permite, aşa cum permite cea actuală, să existe şi localuri pentru fumători? EXCLUSIV pentru fumători.
  • 0 (0 voturi)    
    E ca si (Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:21)

    un Revoltat [utilizator]

    ... cu Lupul paznic la oi...
    Așteptam sa ne apere de fum de Țigara taman fumători Înrăiți...
    Miroase a abuz sau a neglijența in serviciu