Ilie Sarbu vrea sa-si dea demisia de la sefia grupului PSD din Senat. Se speculeaza ca socrul lui Victor Ponta va pleca de tot din partid si din Parlament - surse

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2015, 11:17 Actualitate | Politic

Ilie Sarbu
Foto: Agerpres
UPDATE 13.25  Senatorul Mihai Fifor a declarat, marti, pentru HotNews, ca "este o idee" ca el sa-i ia locul lui Ilie Sarbu in functia de lider al Grupului PSD din Senat. Fifor este perceput ca fiind tot din tabara Sarbu-Ponta.

UPDATE 12.57 Senatorul social-democrat Serban Nicolae sustine ca functia de lider de grup nu ii este una "straina" si ca, teoretic, nu s-ar teme de responsabilitatea pe care aceasta o implica insa, in opinia sa, o posibila schimbare a sefiei grupului PSD din Senat ar trebui realizata astfel incat "sa nu bulverseze grupul". 

"Am auzit si eu de posibilitatea asta (ca Ilie Sarbu sa demisioneze de la sefia grupului senatorial PSD - n.r.), n-am insa certitudinea ca se va produce, mai ales ca n-am mai discutat cu Ilie Sarbu si nu ne-am intalnit nici la reuniunea Senatului. Nu stiu decat la nivel de stire pe surse. Altminteri, functia de lider de grup nu imi e foarte straina. Am indeplinit in mod formal aceasta functie intre 2006 si 2008, liderul grupului fiind presedintele Iliescu, dar eu am preluat o buna parte din atributiile legate de BP si de negocieri cu celelalte partide", a declarat marti, pentru Agerpres, senatorul PSD. 

Potrivit acestuia, daca schimbarea sefiei grupului s-ar produce ca urmare a unor "animozitati personale" ar putea exista riscul ca grupul sa piarda senatori. 

Senatorul Ilie Sarbu intentioneaza sa-si anunte demisia de la conducerea grupului PSD din Camera superioara a Parlamentului, au confirmat pentru Agerpres surse din formatiunea social-democrata.

Conform unor surse din apropierea conducerii PSD, citate de Digi24, Ilie Sarbu va demisiona din Partidul Social Democrat si din Parlament si este interesat de un post la Curtea de Conturi.

Potrivit surselor citate de Agerpres, aceasta intentie a fost discutata in cadrul reuniunii de luni a conducerii PSD.

Ilie Sarbu ar urma sa faca acest anunt cel mai probabil in viitoarea reuniune a grupului parlamentar.

Presedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, preciza luni ca liderii partidului se vor intalni cu senatorii social-democrati duminica, iar cu deputatii - luni. 

Conform acelorasi surse, un posibil inlocuitor al lui Sarbu la conducerea grupului ar fi senatorul Serban Nicolae. 

Alte surse sustin ca ar fi vorba de Mihai Fifor, presedintele Comisiei pentru transporturi si energie din Senat.










11487 vizualizari
  • +28 (28 voturi)    
    mai pleaca un elefant (Marţi, 25 august 2015, 11:20)

    sachei [anonim]

    dar altul decit serban nicolae nu gaseati mai baieti????
    • +12 (16 voturi)    
      Multumim domnule Flaorian BICHIR! (Marţi, 25 august 2015, 14:09)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Eu sunt convins ca emisiunea dumneavoastra de la B1TV, in care ati vorbit despre acoperitii si fantomele securitatii, i-au intunecat viitorul politic a domnului SARBU!

      Sunt complet convins ca emisiunea a generat nopti de insomnii lu socrelu' care nu a iesit imediat cu decizia luata...

      Multumim,
      • +5 (5 voturi)    
        Sabin (Marţi, 25 august 2015, 18:05)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Sabin Orcan. e emisiunea lui. Iar Bichir e f.f. religios deci nu poate fi Flaorian..
        • +4 (4 voturi)    
          IS aka Tata Socru (Marţi, 25 august 2015, 22:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          e Popa Cu acte in regula sau e Ofitzeru 666 ? in slujba banului ?...One Egg ))))
        • +3 (3 voturi)    
          Asa este... (Miercuri, 26 august 2015, 8:56)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Dar fara invitatul potrivit, emisiunea d-lui Orcan nu ar fi avut acelasi success!

          Imi cer scuze pt stalcirea numelui... o greseala de tastare....
    • +6 (6 voturi)    
      nu va bucurati! (Marţi, 25 august 2015, 18:50)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      plangeti,plangeti,plangeti!
      daca ajunge asta la Curtea de Conturi,va fi vai si amar de banul public!
      va avea ca obiectiv principal stergerea urmelor guvernarii,salvarea golanilor locali si fluidizarea jafului banului public!
      nu va bucurati!
      ps:cica urmeaza catalin voicu la sefia dna.
  • +33 (33 voturi)    
    Se impute treaba (Marţi, 25 august 2015, 11:21)

    je [anonim]

    Se trage la un loc calduti.

    Mai stiu cativa: Vacaroiu, Bogdan Oltean, etc..
  • +24 (24 voturi)    
    da (Marţi, 25 august 2015, 11:22)

    george [anonim]

    icet incet scapam de ciuma
    • +13 (13 voturi)    
      OAre (Marţi, 25 august 2015, 12:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui george

      Adica cei care ramin nu sunt tot niste hoti ordinari? Niste ticalosi care au furat cit au putut, ei s clientela lor?
    • +20 (20 voturi)    
      nu scapam (Marţi, 25 august 2015, 12:20)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui george

      Va fi inalt functionar public la Curtea de Conturi...si acolo sunt niste salarii, da mama, mama....Sarbu pleaca la mai bine, (binele lui, bineinteles).
    • +25 (25 voturi)    
      Scăpati de draqu (Marţi, 25 august 2015, 12:28)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui george

      tu nu auzi că vrea să se duca la Curtea de Conturi ? De ăstia nu scăpăm decât iesind cu ciomagul in strada .
      • +4 (4 voturi)    
        IS este satan 666 (Marţi, 25 august 2015, 22:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

        ochiu banului...ciudat..parca era popa ..BOR ce parere are despre PreaSfintia Sa IS ?
  • +46 (46 voturi)    
    ce inseamna sa fii securist bolnav de putere (Marţi, 25 august 2015, 11:32)

    vindicomvs [utilizator]

    "este interesat de un post la Curtea de Conturi"

    la peste 65 de ani.
    • +7 (7 voturi)    
      ce (Marţi, 25 august 2015, 16:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      nu face omu pentru binele tarisoarei ?! 3:)
  • +26 (26 voturi)    
    asta vrea sa fuga din Romania (Marţi, 25 august 2015, 11:32)

    un domn [utilizator]

    ar trebui interdictie la granitza....
  • -23 (27 voturi)    
    baiat destept (Marţi, 25 august 2015, 11:39)

    millenium [anonim]

    Se pune la adapost,ceva norma in tara lui Johanis unde se face politie politica dupa cum spune Cristoiu.
    • +22 (26 voturi)    
      Nu e tara lui Iohannis, (Marţi, 25 august 2015, 11:51)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      e tara mafiotilor transpartinici, in principal din P$D si PNL, derivati din comunist-oportunistii F$N.

      Iohannis e practic irelevant in politica interna.
      • +16 (16 voturi)    
        focul DNA ului e foarte fierbinte (Marţi, 25 august 2015, 13:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        incepe sa "scorojeasca" trandafirii iliescieni...
      • +1 (1 vot)    
        nu (Marţi, 25 august 2015, 23:01)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        e irelevant, e absent in politica externa, unde practic nu exista, iar in politica interna tine spatele coruptilor. Pentru pdsr-pnl e presedintele perfect.
        Cea mai mare teapa pe care am luat-o din '90 incoace.
  • +18 (18 voturi)    
    Schimbare cu Vacaroiu... (Marţi, 25 august 2015, 11:52)

    Johanis [utilizator]

    ori pleaca la mai bine, ori apare dosarul de la DNA.
    Sa nu uitam ca si ginerele sau si-a dat demisia inainte de a incepe urmarirea penala impotriva sa.
  • +15 (15 voturi)    
    Un mafiot (Marţi, 25 august 2015, 12:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Securistii au inceput sa se incaiere intre ei. Dupa ce au furat cit au putut, acum vor sa isi spele imaginea. CInd va infunda puscaria acest NESIMTIT fesenist profitor si imbuibat, cu familia lui de politruci cu tot?
    • +5 (5 voturi)    
      cat de curand (Marţi, 25 august 2015, 16:09)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      speram. Serpi ordinari...
  • +14 (14 voturi)    
    gnoi (Marţi, 25 august 2015, 12:18)

    cristian82 [anonim]

    un gnoi de om, zis si popa dracu pt ca a activat in randul clerului. se zvoneste ca a trantit usa catedralei la revolutie si oamenii care cautau adapost au murit pe scari. multi din cei cu mult sange pe maini, la revolutie si ulterior la mineriade, au avut nu doar o cariera fulminanta ci si o longevitate, stabilitate si influenta inexplicabila si absurda in politica, portofolii etc. este posibil sa se fi scapat cineva sa-i spuna ca e anchetat asa ca aplica tehnica bunului sau coleg voiculescu.
    vrea la curtea de conturi? interesant daca ne gandim ce poate face de acolo si interesant daca ne gandim ca obisnuieste sa bea cafeaua la hotelul timisoara apartinand, fratilor cristesti, privatizatorii industriei din timisoara cu terenuri subevaluate, pt care nu se stie daca si cat au platit impozite pt ca grupul nu produce practic mare lucru decat vanzarea de terenuri pt mall-uri...
  • +15 (15 voturi)    
    Tata socru' se pune la adapost (Marţi, 25 august 2015, 13:04)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    de furtuna decesului politic al lui Ponta.

    La un moment dat in politica damboviteana, trebuie sa lasi ambitiile deoparte si sa-ti gasesti un locsor unde poti sa mesteci bani fara sa faci nimic.
  • +12 (12 voturi)    
    Bravooooooo! (Marţi, 25 august 2015, 13:13)

    Bob Dylan [anonim]

    Minunat!
    Agricultura din Timis va avea numai de castigat.
  • +13 (13 voturi)    
    Mare economist (Marţi, 25 august 2015, 13:17)

    Aron Deleanu [anonim]

    este popa Ilie.
    • +17 (17 voturi)    
      Nici el nu știe ce este! (Marţi, 25 august 2015, 13:50)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Aron Deleanu

      De când la castrat Năstase,Ilie Sârbu a fost un trepăduș fidel al aripii comuniste a PSD.Discret a insistat și susținut comunismul și politicile de demobilizare națională.Ilie Sârbu a făcut așa,să-ți fie o scârbă de politică și oamenii politici din România.Dacă ginerele lui Victor Ponta este nesuferit,Ilie Sârbu este scârbos la înfățișare și la vorbă.
      • +2 (2 voturi)    
        touche...zici ca l ai pictat (Marţi, 25 august 2015, 22:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        pe PreaSintia Sa 666 IS
  • +13 (13 voturi)    
    se strange latzul. (Marţi, 25 august 2015, 13:43)

    mos ion roata [utilizator]

    Popa securistu agricultor simte ca se apropie sfarsitul .
  • +10 (10 voturi)    
    Afuriseste-l Doamne ca ne-a belit cu Viorel ! (Marţi, 25 august 2015, 14:31)

    Plagarus [utilizator]

    Caterisit de servicii ?!
    Sper ca urmeaza si 'acoperitul", ginerica cel penal !
  • +7 (7 voturi)    
    serban? (Marţi, 25 august 2015, 15:05)

    zigot [utilizator]

    psd ul are multi flamanzi!
    • +2 (2 voturi)    
      P$D (Marţi, 25 august 2015, 22:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Party ...Money (shpagas)...Distruction for ...nation
  • +8 (8 voturi)    
    Se retrage sau se adaposteste sa nu-l loveasca (Marţi, 25 august 2015, 15:38)

    deval [utilizator]

    trenul (TGV-ul)DNA ? Ca e clar ca prefera procurorii lui Nitu celor ai lui Kovesi ! Noi asteptam de multa vreme niste dosare (se tot anunta prin presa) pe care el, cu urechea lui fina , le aude probabil ca se apropie ! A si fost pe la DNA , ca martor cica...
    Apoi cum sa se duca la Curtea de conturi ? Acolo nu ajunge sa fi facut ASE nici pentru a fi portar in 2015 ! Trebuie sa ai experienta practica de ani de zile ca auditor financiar ! Si sa fi fost securist, popa sau politician nu constituie un avantaj ! Dinpotriva .....
    • +3 (3 voturi)    
      sa Iti Ajute Dumnezeu !!! (Marţi, 25 august 2015, 22:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui deval

      DNA..este T(rain) e G(rand) auresc....V(itesse) itejii de la DNA !!!...RESPECT DNA !!!!...notre respect pour DNA !!!!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Marţi, 25 august 2015, 16:21)

    zigot [utilizator]

    prima si singura decizie buna de cand ai intrat in politica!
    cu o conditie: sa o pui in practica
    in aceasta situatie pot spune: multumesc dle sarbu!
  • +10 (10 voturi)    
    cum se face politica in Romania... (Marţi, 25 august 2015, 16:24)

    lili [anonim]

    Ilie Sarbu preot de profesie, a intrat in politica in 2000!
    In urma lui ca politician lasa:
    - o fiica Daciana Sarbu analfabeta ajunsa la al 2-lea mandat de europarlamentar, fiica aranjata pe viata cu un salariu urias si o pensie pe masura!
    - un ginere V Ponta ajuns Prim Minsitru, desi NIMIC nu-l recomnada in afara populismului si a incompetentei evidente!
    - o avere uriasa atat pentru el cat si pentru familia fiicei sale!
    Uite mai jos cum se face avere in Romania, ca altceva NU a lasat nimic in urma Ilie Sarbu dupa atatia ani ca politician!
    Sila!
    Asa arata toata clasa politica romaneasca, o adunatura de hoti care si-au aranjat averile lor si ale copiilor lor!
    http://www.romanialibera.ro/special/dezvaluiri/ilie-sarbu-ascunde-un-apartament-in-cartierul-de-lux-al-lui-nicu--niro---390446

    Si dupa atatia ani in care NU a facut nimic pentru ROMANII care l-au ales, Ilie Sarbu va ajunge la Curtea de Conturi a Romaniei, loc caldut unde responsabiliatatea = ZERO iar salariul urias!
    Trai pe vatrai, ce munca la privati, cand la stat esti aranjat pe viata, cu averi uriase!
    Mai ramane sa-l vedem pe Ponta in CSM!
    • +2 (2 voturi)    
      daciana a zis ceva de lantzuri (Marţi, 25 august 2015, 22:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui lili

      premonitie ? sau vrea un Shooting Show cu zabrele ?
  • +3 (3 voturi)    
    Las' (Marţi, 25 august 2015, 16:39)

    gigifisiune [utilizator]

    ca se duce la UNPR
  • +9 (9 voturi)    
    nu se poate! (Marţi, 25 august 2015, 17:35)

    miculescu-rucar [utilizator]

    nu este adevarat!
    mai tineti minte cum se plangea ponta ca are plangeri de la baronii locali ca nu pot cheltui banii ptr investitii din cauza Curtii de Conturi?
    gata! se trimite raspopitul castrat sa emasculeze singura institutie care se mai opune inca jefuirii banului public!
    noaptea mintii!
  • +3 (3 voturi)    
    guru (Miercuri, 26 august 2015, 7:33)

    guru [anonim]

    Eminenta cenusie din PSD se retrage dar fiind ofiter acoperit SIE (unde la bagat si pe Victoras sa mai castige si el un ban) are si el un papusar de control in spate. Cine o fi ofiterul de control? Abia acela este adevarata eminenta cenusie.
  • +2 (2 voturi)    
    mafiotus (Miercuri, 26 august 2015, 8:15)

    dobitocus [anonim]

    Extraordinar, fabulos. Din partea mea o stire buna de mentionat era daca aflam ca a murit in chinuri.
  • 0 (0 voturi)    
    si-a facut plinul ,se retrage acum (Vineri, 28 august 2015, 0:22)

    ivanescu [utilizator]

    se rerage la castelul din Italia sa-si liga ranile.