Gabriel Oprea ameninta cu retragerea de la guvernare daca PSD modifica "pe furis" Codul Penal: I-am spus-o si lui Victor Ponta, le-am spus-o si colegilor de coalitie. Pe noi ne pierd de parteneri

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 14 iunie 2015, 10:25 Actualitate | Politic

Gabriel Oprea la ProTV
Foto: Captura Pro TV
Liderul UNPR Gabriel Oprea a amenintat cu retragerea de la guvernare daca PSD modifica pe furis Codul Penal in Parlament si spune ca i-a transmis si premierului Victor Ponta si PSD-ului acest lucru.

"I-am spus-o si lui Victor Ponta, le-am spus-o si colegilor de coalitie. In momentul in care constatam ca se lucreaza, de exemplu, la Codul acela Penal - unii, pe furis, vor sa-l modifice - sau se doreste un atac asupra statului roman, pe noi de pierd de parteneri", a declarat Gabriel Oprea in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica la ProTV.

"Vreau sa va spun ca problemele de justitie, in general, eu nu le discut. Eu, Gabriel Oprea, membru al Guvernului, dar si presedinte UNPR, militez pentru intarirea justitiei, si asta puteti verifica. Avem doi piloni, interesul national si statul roman. Si militam, intr-adevar, pentru intarirea statului roman", a spus vicepremierul.

Gabriel Oprea a declarat joi seara, la Antena3, inaintea motiunii de vineri ca "il sustine total pe Victor Ponta, si uman si politic. Uman, pentru ca suntem prieteni. Pe de alta parte il sustin politic. Este un guvern bun, poate deveni chiar foarte bun".

Comisia Juridica a suplimentat ordinea de zi la inceputul sedintei de marti cu 22 de proiecte legislative ce vizeaza modificarea Codului Penal si Codului de Procedura Penala, pentru care urmeaza ca institutiile din domeniul judiciar sa dea puncte de vedere pana saptamana viitoare.

Presedintele Inaltei Curti, Livia Stanciu, precum si presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, Marius Tudose, au fost prezenti la sedinta de marti a Comisiei Juridice din cadrul Camerei Deputatilor. Reprezentantii insitutiilor au cerut, la unison, amanarea discutiilor. Desi presedintele CSM a cerut explicit cel putin 14 zile pana cand vor putea oferi un punct de vedere, deputatii au stabilit, prin vot, un termen de o saptamana.  

Ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, a declarat, vineri, ca nu a luat "deocamdata" o decizie de a se inscrie in UNPR si ca a avut mai multe discutii, "de-a lungul timpului", cu vicepremierul Gabriel Oprea.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
16222 vizualizari
  • +56 (62 voturi)    
    Intrebare: De ce aveti 4 stele de general? (Duminică, 14 iunie 2015, 10:42)

    JG [utilizator]

    Intrebare din emisiune: De ce aveti 4 stele de general? Ati facut razboiul?
    Raspuns "genial" (de grandoman): Am fost in ... 6 teatre de operatii! (adica a fost, in calitate de ministru de interne si al apararii, IN VIZITA de lucru p-acolo ...)
    • +40 (40 voturi)    
      Interesant este (Duminică, 14 iunie 2015, 11:08)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Cum va vota UNPR-ul daca PSD incearca modificari in plina zi in parlament, nu... pe furis?!
      • +29 (29 voturi)    
        bine-nteles ca va vota...... (Duminică, 14 iunie 2015, 12:37)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        .....in favoarea coalitiei infractorilor , asa cum a facut-o mereu.

        A inceput marea abureala, inainte de alegeri dar degeaba isi face vant "generalul". Va avea sustinere doar din gasca acelorasi inghesuiti la pomana, care nici ei nu il cred dar care se bucura tamp la biata "kila" de ulei si punga de plastic, furand astfel din "bazinul PSD-ului.

        In rest, aceleasi minciuni despre interesul national pe care tocmai l-au sabotat, prin sustinerea unui urmarit penal in functia de PM.
      • +17 (17 voturi)    
        Putina rabdare...:) (Duminică, 14 iunie 2015, 13:36)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        De lucrat se lucreaza demult la Codul Penal, deci ramane cum am vorbit. Gabriel Oprea va trada...cand trebuie. Acum e prea devreme si negocierile sunt in toi. smile emoticon
      • +13 (13 voturi)    
        oprea cel cu justitia (Duminică, 14 iunie 2015, 17:56)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        deci, mai draga, sa ne amintim chinuind memoria...

        cand s'au pritocit codurile penale, dl. ghinarar era menistru armatei si lupta pt. pensile militarilor, in batalie cu colonelul slinos din strada. la asumare, ginararul era in patratica rezervata guvernului. el si partidul sau, si'au asumat codurile penale, in cadrul guvernului sau in palavrament, sprijinind guvernul boc.
        si aia era cu interesu' national pe buze. :)

        acum, o rasuceala cu 180 de grade ar pune la indoiala integritatea sa morala, politica, va trebui sa lamureasca cand a fost cu...interesul national ...

        daca el si partidul sau sprijina modificarile in coduri, inseamna ca isi neaga pozitia, ii scade mult cota politica, ar fi un motiv serios sa fie numit tradator. un ghinarar nu tradeaza !:)
        dupa sfatul de taina de la curtile de la cotrocesti, probabil ca nu se va clinti de la interesul national, chiar cu riscul sa piarda multe locuri in viitorul palavrament.

        deci, hotararea sa va fi luata cu adevarat, dupa ce cantareste castiguri contra pierderi.
        probabil ca, va invinge interesul national, stabilitatea, tzarisoarea...rrrromania ! :)

        chiar si la dottore apare o problema cu partidul sau, anume ca el a participat la elaborarea codurilor, macar formal, si s'a mai si laudat cu independenta justitiei in anii sai la viktoria, cu progresele in mcv si impaunarea cu alegerea, propunerea codrutzei la dna.
        si el va avea mult de gandit. si cred ca, pt. buna sa intelegere, in viitor, cu justitia, se va opune in partid, si, cred io, ca de aici i se va trage. si va trebui sa plece.

        plecarea sa ar crea conditii pt. niste transhumante in palavrament si, cine stie, il vom putea vedea pa predoiu la viktoria.
        • +1 (1 vot)    
          super analiza (Duminică, 14 iunie 2015, 21:39)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          dar fara solutii...inca.
        • +1 (1 vot)    
          O"ALTA GAZA" ? (Luni, 15 iunie 2015, 12:23)

          ezechiel [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

          Exista in tara noastra o presa vanduta, o presa a celor care vor haos, instabilitate, dezordine si scandal; sa exagereze argumentele taberei antinationale; cei care ar face orice sa talibanizeze Romania, sa o transforme intr-o alta Gaza unde sa “bombardeze” in voie;. Sunt platiti nu pt. journalism ci doar pentru a-i exclude total pe ceilalti.
    • -18 (32 voturi)    
      păi (Duminică, 14 iunie 2015, 11:13)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui JG

      „In 2004, Traian Basescu il cataloga pe Gabriel Oprea drept “seful mafiei personale a lui Adrian Nastase”.

      Intre timp, relatiile dintre cei doi s-au imbunatatit, presedintele decorandu-l pe Oprea in octombrie 2009 si avansandu-l la gradul de general cu 4 stele.”
      • -10 (12 voturi)    
        Bună observație! (Duminică, 14 iunie 2015, 12:03)

        marki [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Așteptăm, deci, următoarea decorație... :)
        • 0 (0 voturi)    
          4 stele... (Luni, 15 iunie 2015, 10:58)

          Johomann [anonim] i-a raspuns lui marki

          Ce ? il face maresal ?
      • -6 (18 voturi)    
        pai (Duminică, 14 iunie 2015, 12:42)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        CAPITOLUL IV: Acordarea gradelor si inaintarea cadrelor militare in gradele urmatoare
        Articolul 45
        (1)Acordarea gradelor si inaintarea in gradele urmatoare se fac dupa cum urmeaza:
        a)gradele de general si amiral in activitate si in rezerva, in timp de pace si in timp de razboi, prin decret al Presedintelui Romaniei, LA PROPUNEREA MINISTRULUI APARARII NATIONALE, dupa consultarea colegiului ministerului;

        probabil generalul Izmana indeplinea toate criteriile birocratice stabilite pentru avansari pe timp de pace, iar Ministrul Apararii de la acea vreme a stabilit ca fortele armate romane nu se pot lipsi de respectiva avansare. Iar vina ii apartine lui Traian Basescu.
      • +19 (27 voturi)    
        Si ce e cu asta? (Duminică, 14 iunie 2015, 13:16)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Voi fedesenaro-putinistii ati ramas blocati in anul de gratie 2014. Basescu e acum istorie. Ca v-a tras-o de mai mute ori de nu va rveniti nci acum e altceva. Realitatea e ca la un partid ca al vostru nici nu e greu sa v-o traga cineva. Oricum Iohannis se pregateste si el sa v-o mai trga odata. Cat despre Oprea, daca e asa cum il descrii si partidul vostru are principii, de ce ati colaboarat cu el?
        • -5 (15 voturi)    
          intrebare simpla (Duminică, 14 iunie 2015, 13:59)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

          In ce an a fost creat unpr ul condus de oprea, cine a tras sforile si ce partid/persoana a sprijinit?

          Scurt si la obiect, daca se poate.
          • +13 (15 voturi)    
            Si eu repet intrebarea (Duminică, 14 iunie 2015, 14:54)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

            Daca e un partid creat pe=ntru sprijimul lui Basescu de ce fedesenarii au colaboarat cu el cand au rasturnat guvernul PDL? Scurt si la obiect.
            • +7 (7 voturi)    
              din motive (Duminică, 14 iunie 2015, 18:11)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

              de ...cumetrie. si mai ales, interesu' national :)

              deci, partidul ala a fost pionu otravit, pe esichierul lui base. cand a venit timpul, a facut ce trebuia.

              psd n'a avut niciun interes sa ia puterea inainte de iesirea din criza.
              cand au vazut ei cum sta cu vistierie, au intins'o de la guvernare, in 2009l.
              de la guvernarea centrala, ca pe la judete, nicusor si radu von mazare erau tot acolo, la butoane, la fel si dragnea la teliorman, ala de la focsani, si multi alti baroni. deci, erau, oarecum, si la guvernare.

              necazul psd a fost ca boc n'a urmat modelul tarliceanu si n'a mai colaborat...

              si, mai draga, nici oprea, nici altii n'ar mai fi trecut de partea rosie, daca boc ramanea la guvernare. pe boc nu l'ar fi tradat pedelistii care l'au lasat jos pe mru.

              daca pdl rezista pana la locale, ar fi organizat alegerile si ar fi avut multe sanse sa guverneze si azi. asta a fost una din marile greseli ale lui base. s'a speriat de strada, de propaganda.

              insusi dottore a recunoscut ca, daca boc nu demisiona, n'ar fi reusit la motiune.
              si interesu national n'ar fi schimbat partea de strada.
        • +4 (16 voturi)    
          Cred ca Iohannis e istorie! (Duminică, 14 iunie 2015, 14:01)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

          Basescu e mai actual ca niciodata...
          • +11 (13 voturi)    
            Intr-un fel da (Duminică, 14 iunie 2015, 14:59)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Basescu este cel care, daca nu a initiat, cel putin a sstinut actuale campanie anticoruptie asa ca din acest punct de vedere este actual. Dar din punctul de vedre al detinerii unor functii oficiale este istorie. Totusi javrele astea de postaci fedesenari il tot pomenesc, ca si cum ar detine in continuare functii in stat. Au ramas blocati pe o idee fixa si nu mai scapa de ea. Cred ca si peste vreo 10 ani tot Basescu va fi vinovat pentru tot ce s-a intamplat in tara intre 2015 si 2025. In viziunea lor.
      • +8 (8 voturi)    
        interesu national (Duminică, 14 iunie 2015, 17:58)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ar trebui sa stii.:)
  • +30 (30 voturi)    
    pe fata (Duminică, 14 iunie 2015, 10:47)

    Vlad [anonim]

    Pai nu e pe furis ... e pe fata. Nu e ca si cum nu s-ar sti ce se intampla in Parlament sau ce se face in Guvern. Lucrurile astea au aparut in presa ...

    Actele normative nu se modifica daca nu sunt supuse dezbaterii si apoi votate in plen.

    Lucrurile astea se stiu, toata lumea le stie, ori tocmai asta ingrijoreaza.
    • +17 (17 voturi)    
      din... (Duminică, 14 iunie 2015, 11:31)

      yyyxxx [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      ...pacate nu e chiar asa, Ponta poate merge pe ordonanta de urgenta daca are aviz pozitiv de la ministerul justitiei. De asta e scandalul mare cu Cazanciuc care s-a mutat la Unpr.
      • +14 (14 voturi)    
        familia :) (Duminică, 14 iunie 2015, 12:05)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui yyyxxx

        Pai nu s-a mutat ... sunt doar discutii. Totusi ce valoare ar avea mutarea in conditiile in care Oprea e nasul baiatului lui Ponta ?
  • +21 (25 voturi)    
    Ce mincinos ordinar!? (Duminică, 14 iunie 2015, 10:57)

    JG [utilizator]

    Ce mincinos ordinar!?
    Cand si-a dat asta deminsia ca s-au redus pensiile militare???
    • -11 (21 voturi)    
      pai nu avea cum (Duminică, 14 iunie 2015, 11:31)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui JG

      de abia il rupsese basescu din psd si-i crease unpr-ul: uniunea interesului personal transpartinic.

      asta dovedeste ca are si el un pic de onoare si nu i-a tras-o imediat creatorului sau, basescu
  • +31 (31 voturi)    
    Suna bine (Duminică, 14 iunie 2015, 10:58)

    Daniels22026 [utilizator]

    Suna bine declaratia marelui "patriot" Oprea. Cine stie ce contracte bugetare, inca neaprobate, ascunde declaratia asta. Dar plagiatorul o sa semneze ce trebuie, si pacea penala va continua.
    • +11 (11 voturi)    
      ei tot prieteni raman, romanii pierd... (Duminică, 14 iunie 2015, 11:59)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Aici este vorba de un teatru pus la cale de cei doi mari romani, care au doar o singura dorinta: sa ramana la ciolan.
      Rusinos si scirbosi, amandoi prin comportamentul lor, sfidind romanii care nu stiu cum sa-si duca zilele de azi pe maine.
    • +18 (18 voturi)    
      "Marele patriot" cam ce gandeste, (Duminică, 14 iunie 2015, 12:50)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Imi place de Ponta dar imi place si de Covesi,,,,, Sunt un om cu coloana,,,,,la 90 de grade aplecat. Am dat jos guvernul MRU si il iubesc pe Ponta chiar daca are enspe dosare si plagiate. Sunt un general cu stele....Eu sunt speranta Romaniei , furaciunii si hotiei!!!! Va trimitem in strainatate sa faceti 4 5 miliarde de euroi pe an si noi sa avem curve si golani acasa......Voi trimiteti bani si noi ii papam si mai dam si ceva la asistati si bugetari ca sa ne aleaga din nou , hahahaha.
      Voi puteti sa ne numarati ouale ca noi oricum va dam pe mana rusilor.
  • -11 (23 voturi)    
    daca... (Duminică, 14 iunie 2015, 10:58)

    yyyxxx [anonim]

    ..e real si isi mentine pozitia Oprea isi spala toate pacatele de pana acum
    • +6 (6 voturi)    
      nu zau? (Duminică, 14 iunie 2015, 15:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx

      deci orice gunoi de om, daca-ti face tie un serviciu, gata, s-a spalat de zecile de mizerii comise anterior? declaratia asta te inscrie, definitiv, in categoria gunoaielor; un oportunist ieftin, de-o meschinarie penibila.
      • -3 (3 voturi)    
        un astfel de (Duminică, 14 iunie 2015, 21:31)

        yyyxxx [anonim] i-a raspuns lui srpc

        comentariu te face pe tine ///. Nu ne cunoastem , nu te-am jignit si ca sa folosesti astfel de termeni inseamna ca ai mari probleme cu cei 7 ani de acasa. Nu e nimeni vreun fan a lui Oprea (si chiar daca as fi scris ca sunt oricine are dreptul la propria opinie fara sa fie injurat de oameni cu 2 clase, i se spune democratie) pur si simplu miza modificarilor codurilor penale este enorma pentru toata societatea. E mult mai important decat frustrarile de 2 lei.





        0
    • +1 (1 vot)    
      hahahaha ... yyyxxx, tu mai crezi in zane ? (Luni, 15 iunie 2015, 13:43)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx

      Gabriel Oprea si UNPR sunt, alaturi de UDMR, cele mai mari curve politice. Au fost scuipati si pupati de toti. Vomati si reingurgigati fara urma de jena. Ceea ce ei numesc "interes national" si "compromis politic" e de fapt curvasareala pe interes...

      https://www.youtube.com/watch?v=D0Da-1uTN0g

      Gabriel Oprea este una dintre curvele principale din bordelul ala numit Parlamentul Romaniei. Iar cand il aud ca vorbeste de "interesul national" ma umfla rasul, e ca si cum o curva i-ar spune clientului ca-l iubeste in timp ce-i ia banii :-))))

      580 de curve, cum au votat la Sova si Ponta ? IMPOTRIVA. Cum s-au organizat ei asa repede si bine la Martea Neagra ? IMPECABIL. 144 dintre ei investigati ca si-au angajat rude la cabinetul parlamentar. Circa 10% au probleme cu legea (condamnati, urmariti penal, trimisi in judecata) - 52 din 564 la Feb 2015 (vezi http://www.gandul.info/politica/cine-face-legile-in-romania-1-din-10-parlamentari-este-condamnat-urmarit-sau-trimis-in-judecata-intr-un-dosar-penal-13869367)

      Si tu mai crezi in zane ? :-)))))))))
  • +23 (23 voturi)    
    Gabriel Oprea (Duminică, 14 iunie 2015, 11:03)

    dan surpateanu [anonim]

    Nu iti poti construi enuntul pe teme false.
    Pe mine m-ai pierdut la - e un guvern bun. Nu ca sunt impotriva guvernelor, ci pentru ca asta al lui Victor Viorel e dezastruos, personal nu inteleg cum rezista lumea in tara.
    Evident ca Oprea n-ar pleca din romania, doar are mustatile pline de laptic si miere.
    Ba hotilor, o sa va punem pe tepe, la intrarea in oras.
    • -5 (13 voturi)    
      Corect. E un guvern dezastruos. Asta au... (Duminică, 14 iunie 2015, 12:52)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui dan surpateanu

      ...tot scris-o, spus-o si repetat-o si PNL-ul in motiunea de cenzura (selectez doar: recesiune economica, scaderea veniturilor la bugetul de stat, scaderea puterii de cumparare a pensiilor si salariilor, nesustenabilitatea reducerii CAS si a TVA la unele categorii de produse si servicii, guvern ineficient cu excedent (unde am mai pomenit asa ceva?), tot felul de pomeni electorale in invatamant si sanatate, cumpara avioane militare in loc de vita Kobe, samd). Si eu ma mir cum rezista si ii mai suporta lumea in tara...
      • +8 (10 voturi)    
        un pic de propaganda? (Duminică, 14 iunie 2015, 13:49)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui EU-74-RON

        inafara de osanale catre Ponta stii si altceva?
        1. cresterea preturilor si accizelor maresc PIB [habar n-aveai asa-i?] si uite crestere economica si urale
        2. excedent la ce? e cumva deficitul bugetar macra zero? sau taind investitiile avem bani necheltuiti? analfabet economic dar urlete de entuziasm
        3. nesustenabilitatea o zice FMI. Dar ce stiu ei fata de Orlando, VVP si tine?
        4. ce sume suplimentare s-au dat in sanatate, inafara de SANKI indemnizatie pt rezidenti? AI asistenta mai buna?
        5. Asteapta sa vorbeasca arestatul de la RAPPS si vedem si ce e cu vita Kobe. N-o fi mancat-o chiar el?
        • -5 (7 voturi)    
          FMI? (Duminică, 14 iunie 2015, 15:26)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          nu ti-e rusine sa pomenesti numele acestor asasini economici, aflati in slujba marii finante mafiote internationale?
  • +16 (18 voturi)    
    Oprea si Ponta (Duminică, 14 iunie 2015, 11:07)

    geta [anonim]

    1. Ponta e un mincinos.
    2. "Cine se aseamana se aduna."
    3. Oprea si Ponta sint aliati.
    Deci, Oprea este un mincinos.
    In aceasta situatie ce valoare au spusele lui?
    • +1 (1 vot)    
      eu pot demonstra in doar 2 pasi :-)))) (Luni, 15 iunie 2015, 14:10)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui geta

      1. Gabriel Oprea 15.06.2010 "Victor Ponta nu are nici un Dumnezeu. ... mi-am dat demisia din Guvern si partid pentru ca nu am vrut sa aduc Crima Organizata in guvern ..."

      2. Gabriel Oprea 26.04.2014 "[V. Ponta] ... a imprimat o alta mentalitate in politica romaneasca, a venit cu o viziunea proaspata si corecta, a dat Romaniei o voce cu adevarat lipsita de trecut si o privire orientata clar cu hotarare spre viitor..." si alte limbi etc...
      24.03.2015 "Victor Ponta, un băiat tânăr şi de mare viitor"


      Are sens sa ne uitam si invers, cum Ponta l-a numit "un mare tradator" si apoi "un mare prieten" :-))) ? ... dar la Ponta e deja cvasi-cunoscut pe intregul continent ca minte cum respira...
  • +19 (19 voturi)    
    nulitatile si penalii dau lectie de moralitate (Duminică, 14 iunie 2015, 11:11)

    mnicku [utilizator]

    culmea ca sint si promovati.
    "daca ataca statul de drept ne pierd de parteneri"---- bai smechere defect dar in 2012 ce naiba au facut pretenii tai, in martea neagra ce ati facut ? in 2 si 16 noiembrie ce ati facut ? ce memorie scurta ai.

    un Ipocrit ordinar .
  • +16 (16 voturi)    
    pe langa rusinea ca suntem asimilati cu tiganii (Duminică, 14 iunie 2015, 11:12)

    rov [utilizator]

    a mai aparut si rusinea de a fi niste jigodii si curve politice, ce stam capra pe neasteptate la dusman.
    E cea mai grava mizerie ce putea sa o faca un lider al acestei tari. Toate faptele penale si minciunile palesc in fata acestei idiotenii supreme. Cred ca si cel mai dobitoc votant pesedist se simte prost cu acest pontalau idiot. Nu putea face ceva mai grav.
  • -6 (18 voturi)    
    Nu va inteleg... (Duminică, 14 iunie 2015, 11:13)

    Lucky1 [utilizator]

    ...de ce-l criticati acum pe Oprea? Nu va convine ca declara pe fata sustinerea statului de drept?
    V-ar conveni mai mult sa declare ca sustine eforturile PSD si ale lui ponta pentru asasinarea Justitiei?
    Pariez ca si in acel caz, si pe buna dreptate, v-ati fi exprimat dezacordul.
    Atunci de ce nu-l incurajati acum, cand declara ca este gata sa faca un lucru bun?
    • +7 (11 voturi)    
      simplu (Duminică, 14 iunie 2015, 12:00)

      simplu [anonim] i-a raspuns lui Lucky1

      findca minte...
    • +11 (13 voturi)    
      clar ca nu intelegi ! (Duminică, 14 iunie 2015, 12:50)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Pe noi nu ne intereseaza "declaratiile" ci faptele.
      Ori oprica, tocmai l-a aparat pe urmaritul penal care, dupa fasul cu motiunea de cenzura, declara fioros ca "hai sa ne apucam de treaba", in timp ce se urca in avionul care il ducea in spatele lui Putin, asa cum ii sta bine oricarui lingau.

      Despre acest eveniment, generalul de armata nu sufla o vorba ca deh, doar este mare "partiot" si serveste "interesul national".
    • +7 (9 voturi)    
      noi intelegem......e teatru, nu-i real ce spune .. (Duminică, 14 iunie 2015, 12:56)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Nu te uita ce spune ponta si oprea ci uitate ce fac acesti tovarasi.....pentru statul de drept, si mai cu seama ce fac pentru interesele lor personale.
      Aici este un joc, si cei creduli chiar cred ce spun.
      Si tovarasul Iliescu exact in urma cu 25 de ani spune vorbe mari, sufacind democratia la care aspirau romanii.
  • +12 (12 voturi)    
    rebranduire si renegociere (Duminică, 14 iunie 2015, 11:18)

    Peredhil [utilizator]

    In primul rand,termenul "pe furis" e discutabil.O propunere votata heirupist gen "Udrea files" nu s-ar califica.
    In al doilea rand,UNPReaua,cu invitatii lansate figurilor gen Mazare sau Nicusor hot Dobrojea,e doar o optiune de repliere.Aceleasi Marii ciorditoare,alta palarie,cu pana "interesului national"
    E posibil sa pacaleasca totusi cativa.Si,daca jocurile lor unsuroase duc la caderea dezastrului de prim ministru actual,e un pas necesar.Atat ca urmatoarea miscare ar trebui sa fie debarasarea de colcaitorii aciuiati prin partidu' ghinararului.Pentru ca, desi un magar poate fi aruncat la sacrificiu,nici restul turmei nu trebuie lasata sa pasca ce vrea ca pe tarlaua fara stapan.
  • +14 (14 voturi)    
    Iar asta? (Duminică, 14 iunie 2015, 11:28)

    curiosu [anonim]

    Ba m-am saturat de astia. Incepusem sa cred ca sunt singurul, dar ieri, cand am intrebat daca stie cineva un partid cu program,cu masuri concrete,oricat de mic ar fi, am vazut ca si altii sunt in cautare de asa ceva. Dar nimeni n-a gasit. Ma refer (spuneam si ieri) la un partid care sa nu mai spuna "vom reforma invatamntul" si atat. Sa spuna cum o face. Ce masuri ia. Dar nu din alea cu "vom mari salariile profesorilor". Ca alea sunt tot vorbe goale. Sa vina sa spuna "vom plati profesorii in functie de rezultatele elevilor la examene, ca sa fim siguri ca-si dau interesul la clasa si ca sunt motivati sa se autoperfectioneze. Fiecare elev isi alege 3 materii, ii dam test la inceput de an, corectat de alt profesor, alt test la sfarsit de an, corectat tot de alt profesor, daca elevul e in progres salariul profesorului e unul motivant. Daca nu...nu. Asa promovam meritocartia si incurajam autoperfectionarea profesorilor, pt ca sistemul nu se poate perfectiona fara perfectionarea cadrelor didactice"
    Doar ca nimeni nu stia un astfel de partid. Si daca atata lume vrea cu adevarat o alternativa, pai hai sa o oferim. Hai sa facem un partid care sa vina cu solutii, cu masuri legislative concrete in fiecare domeniu, de genul celei de mai sus. Eu mai am o gramada, sunt convins ca si voi, le punem cap la cap si vedem ce iese. Daca ne strangem 3 inscriem si partidul. Nu o sa castigam, nu intram in parlament, dar oferim un model de campanie asa cum il vrem noi. Facem campanie exculsiv pe facebook, macar sa testam daca lumea chiar vrea masuri concrete. Fara investitii financiare (decat daca ajungem chiar sa-l inscriem, ca atunci trebuie sa platim un avocat la tribunal, daca nu e unul din membri avocat). Deci...daca vreti cu adevarat sa promovati un model de campanie bazat pe masuri, scrieti un mail la partidulsmart@gmail.com. Ii zicem Partidul Smart, facem o pagina de Facebook si vedem cum prinde. Sunt curios daca e cineva dispus sa se implice, repet, doar cu idei, nu financiar
    • +1 (3 voturi)    
      ...M10... (Duminică, 14 iunie 2015, 12:50)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui curiosu

      ...este ce cauti...
      • +5 (5 voturi)    
        Nu prea (Duminică, 14 iunie 2015, 13:53)

        curiosul [anonim] i-a raspuns lui ALTAN

        M-am uitat pe programul ei, am spus si ieri, am cautat orice partidulet mic sa vad ce program are. N-aveam cum sa ratez M10.
        Uite, daca tot era exemplul meu din educatie, in programul lor de educatie sunt numai vorbe goale, despre valor abstracte. Pai mai oameni buni...cum vreti un invatamant de calitate fara profesori care sa-si dea interesul? Chiar nu se gandeste nimeni ca profesorii trebuiesc platiti in functie de rezultate? Poti sa schimbi 20 de programe scolare. Daca profesorul ia acelasi salariu si daca elevii sunt olimpici si daca sunt analfabeti nu vei schimba nimic. N-am vazut nimic despre sprijinirea invatamantului in IT. Pai e singurul domeniu in care putem fi competitivi si sa castigma salarii mari. Dar scoatem prea putini specialisti. Chiar nu se gandeste nimeni sa dea o bursa de 200 de lei copiilor care aleg un liceu informatic? Pe parcursul intregului liceu bursa e de sub 2400 euro. Ti-o scoti in 3 luni dupa ce se angajaza ala din impozitul pe salariu. Asa mai bine il lasam sa se faca economist, sa-i platim somaj. Genul asta de masuri vreau sa vad.
    • +6 (6 voturi)    
      implicare (Duminică, 14 iunie 2015, 14:15)

      curios [anonim] i-a raspuns lui curiosu

      Asa cum ma asteptam, toata lumea e de acord, curg like-urile, dar nici un mail. Toata lumea e e acord ca e nevoie de o schimbare, nimeni nu vrea sa se implice. Si asta arata ca perceptia noastra, aia ca nimeni n-ar vota un astfel de partid, e gresita. De fapt nimeni nu e dispus sa-l faca. Daca ar fi gata facut, sa vina cu o campanie inteligenta si cu masuri concrete ar avea sustinere, dar nimeni nu e dispus sa se implice s-l creeze. Toti vrem numai sa votam una astfel de partid, dar suntem dezamagiti ca nimeni nu-l face, si ca cei care-si fac partide au idei putine si fixe si campanii bazate pe atacul celorlalti, in loc sa se concentreze pe oferirea de solutii cat mai bune la cat mai multe probleme. Nu cumva suntem vinovati ca nu venim noi cu alternativa, daca tot credem ca a nevoie de ea?
  • +7 (7 voturi)    
    Il sustii pe el, ma umilesti pe mine! (Duminică, 14 iunie 2015, 12:39)

    mcv [utilizator]

    Militezi pentru intarirea justitiei, sustinand "uman si politic" un individ care ma umileste pe mine ca cetatean, aratandu-mi in fiecare secunda ca el este deasupra legii, in comparatie cu mine?
    Cui i te adresezi, domnule, cand vorbesti, vorbe?
    Invoci interesul national si statul, dar toate, pana la Ponta, nu-i asa?
    D-le individ, esti la fel de vinovat ca si plagiatorul. Chiar mai vinovat, pentru ca din cauza sustinerii tale "politice si umane", acest individ compromite fix ce te lauzi tu ca sustii: interesul national si statul.
    Cum atunci esti tu in stare sa aperi aceste concepte, cand tu insuti le dinamitezi?
    Daca si tu mizezi pe prostia oamenilor, uita-te putin in istorie si vezi ce-a iesit din aceasta " socoteala"!
  • +7 (11 voturi)    
    Ia sa-i examinam noi mai atent mesajul (Duminică, 14 iunie 2015, 12:42)

    Sparafucile [utilizator]

    De ce ? Cum de ce ? Nu se observa ca este un discurs de viitor PREZIDENTIABIL ? E clar ce doreste dl Oprea : sa ajunga Presedintele Romaniei , cindva . Cindva , cind ? Pai in 2019 cind Johannis isi termina unicul mandat la care ar fi putut spera vreodata . Caci inca unul , ne macina banuiala ca nu merita . Deie Domnul sa ne contrazica prin fapte si sa ne schimbam parerea . Deci ce face dl Oprea ? Se pozitioneaza de pe acuma ca un vajnic aparator al valorilor statului de drept . Dar ca sa ajunga presedinte in 2019 trebuie sa mai faca ceva : sa-i traga , treptat , treptat , PSD-ul de sub picioare lui Ponta . A si inceput , l-a racolat pe Cazanciuc . Stati pe-aproape , se anunta intimplari interesante .
    • +1 (1 vot)    
      Sparafucile.. (Luni, 15 iunie 2015, 0:51)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Comentariile tale sunt superficiale. Oprea fara PSD nu exista, face 3% in alegeri. La fel si partidul conservator. Blaga, Oprea, Ponta, Marian Petrache (PNL Ilfov), Udrea, Florentin Pandele casatorit cu Vrancioaia Firea fac un blat incredibil in politica. Ponta, Cazanciuc, Maior, Oprea sunt rude. Crezi ca tradeaza ei cumetriile, banii pentru interesul national sau pentru tine? Vreti sau nu, sperati sau nu singurul care mai poate face ceva este Iohannis ajutat de Dumnezeu si licurici. Situatia este extrem de grava. Este momentul de cumpana: dictatura 25 de ani sau eliberare pentru 100. Licuriciule te-am asteptat 70 de ani. Daca tot ai venit, fa-ti treaba pana la capat.
  • +5 (5 voturi)    
    sigur (Duminică, 14 iunie 2015, 13:38)

    Natasa [utilizator]

    Asta e fratele lui Ontanu in inteligenta si matrapazlacuri. CIne naiba il crede ca s-ar pune rau cu Ponta? Jeg la jeg trage!
  • +7 (7 voturi)    
    hehe, ce schema se pregateste! (Duminică, 14 iunie 2015, 13:57)

    vasile snowden [anonim]

    Eu daca as fi de la PSD acum as vrea sa se intample cam asa.

    1. Sa ies de la guvernare ca sa pot sa am mai multe sanse la alegeri in 2016.

    Insa as vrea in continuare:
    2. Sa-si pastreze imunitatea ponta. check.
    3. Sa iasa cumva onorabil. Gen probleme medicale sau retragere UNPR. Pe cale de check.
    4. Sa promulg mofificarile la codul penal. Pe cale de check.
    5. Sa ramana in continuare UNPR la guvernare. Pe cale de check. ;)
    6. UNPR sa pastreze aceleasi portofolii in noul guvern. Mai ales Justitia. :) Check!
    7. Justitia + Presedentia Camerelor = Nu se vor mai reface modificarile. Check.
    8. Avem si internele in noul guvern care va face alegerile in 2016. Check.
    9. Avem si pe salvatorul national Oprea inapoi dupa 2016 si eventual candidat in 2019. Check.

    Mai dureaza un pic ca sa apucam sa cashuim. Pe cale de check. :)

    Daca PNL pica in plasa asta de a face guvern cu UNPR inseamna ca sunt mana in mana.
  • +8 (8 voturi)    
    macait patriotic pe tema justitiei (Duminică, 14 iunie 2015, 13:57)

    Adrian_. [utilizator]

    dar in acelasi timp UNPR nu refuza pe nimeni, oricat de penal si cercetat esti, daca ai functie de parlamentar esti primit cu bratele deschise.
  • +7 (7 voturi)    
    hmmm (Duminică, 14 iunie 2015, 14:00)

    Nevermind [utilizator]

    la cat de fotogenic e oprea, cred ca v-ati chinuit sa-i gasiti o poza mai mult decat decenta, data fiind persoana. schimbati si voi tabara sau sunteti deja cu interesul national? :D
  • +5 (5 voturi)    
    Tarita (Duminică, 14 iunie 2015, 14:06)

    FlorinOprea1 [anonim]

    Ietete, s-a intarit tarita principialitatii in generalul cu strampi!
  • +8 (8 voturi)    
    UNPR= UDMR (Duminică, 14 iunie 2015, 14:32)

    Andradda [utilizator]

    Practic, UNPR a preluat functia de "santajist oficial al puterii", functie care vreme de 25 de ani a apartinut exclusiv UDMR. Pe de o parte UNPR face ochi dulci opozitiei de fiecare data cand e vb de gargara ieftina, iar pe de alta parte ameninta puterea ca, fara ei , Plagiatorul e pierdut..
    Dar, de fapt, absolut totul se rezuma la anihilarea DNA, pt ca in UNPR s-au adunat toti infractorii fugiti din alte partide, de frica justitiei. Cu Oprea in frunte!
  • +2 (2 voturi)    
    noah... (Duminică, 14 iunie 2015, 15:29)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ca o defectat Oprea mai repede decat ne-am fi asteptat.
  • +1 (3 voturi)    
    Borfasii,inebuniti deOrea si de arsita de afara! (Duminică, 14 iunie 2015, 15:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Declaratia recenta a lui Gabriel Oprea, desi lasa loc de dud-intors, i-a bagat totusi ii sperieti pe borfasii de toate rangurile, politicieni sau nu.
    Borfasii au dat sfoara in tara, s-au adunat cu miile in pietele publice ale marilor orase (chiar in unele comune mai rasarite) si, pe caldura de 32-35 de grade C de la pranz, uzi leorca de transpiratie (curgea apa de pe ei!), au inceput sa strige toti, parca dirijati de la un centru de comandaa : 'Vrem la racoare. vrem la racoare, vrem la racoare!'.
  • +1 (9 voturi)    
    Plângere pentru tentativă (Duminică, 14 iunie 2015, 19:03)

    ploiesteanu [utilizator]

    de lovitură de stat. Acuzat: DNA și Johanis. Dacă te iei de Ponta e lovitură de stat !. Cred că pentru România se va ajunge la o decretibilizare ceva în genul perioadei mineriadei. Doamne, dâ-le minte cretinilor de PSD-iști!
    • +2 (2 voturi)    
      Lacrimosa pentru U.E. si altii (Duminică, 14 iunie 2015, 20:31)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Am dat minus din greseala, imi cer scuze.

      Porcusorul nr. 1 al patriei este pe campii astazi, pentru ca are in spate padocul cu grohalai.

      Nu mai comenteza nimeni astazi despre ofiterul acoperit, care sta inca bine insurubat in scaun, dar din alta functie.

      http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-18302109-cazul-ponta-ofiter-acoperit-sie-patru-motive-pentru-care-esential-aflam-adevarul.htm

      Sa vedem cat mai rezista :D.
  • +3 (3 voturi)    
    I-auzi ia! (Duminică, 14 iunie 2015, 22:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deci pina acum PUNS a fost complice la furturi, fraude etc si a acoperit toti mafiotii din parlament si, brusc, vor sa fie fete mari. OAre de ce?
    • +2 (2 voturi)    
      Este in .. (Luni, 15 iunie 2015, 1:02)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Este in continuare parte la furt, dar il forteaza pe Ponta sa-i dea un contract de zeci de miloane prin zona de energie si bonus cativa lachei ( a se citi parlamentari PSD) care ajutati de apa si sapun sa-i spele de acuzatii pe colegii de la UNPR.
  • +2 (2 voturi)    
    ”Pe noi ne pierd de partener”...! (Luni, 15 iunie 2015, 0:00)

    solar [utilizator]

    Pai, sigur ca da... Generalul ...din el s-a trezit si simte nevoia... de fermitate: A FOST DESTUL 25 DE ANI DE ANARHIE IN TARA ASTA !
    N-a spus tocmai el cu gurita lui ca are in spate un partid de ... 1 milion (???) de adepti mai militarosi de felul lor ?
    • 0 (0 voturi)    
      Adica.... (Luni, 15 iunie 2015, 2:13)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Prea multa anarhie, va oferim solutia unei dictaturi militare. Sa ne fereasca Dumnezeu! Cand armata face politica e de rau!
    • +1 (1 vot)    
      Nu, a spus ca-si propune sa aiba (Luni, 15 iunie 2015, 11:29)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui solar

      pana in 2016 un milion de membrii ! E -ca si partid -la fel de fantima ca si pc si plr .A primit cu drag o gramada de psd-isti dupa ordonanta de migratie.Adica chiar fonta/dragnea/psd i-a facut partidul . Acolo se regenereaza, se vopsesc si revin cand va fi nevoie !
  • +1 (1 vot)    
    Primul protector al puscariabililor e nicolicea (Luni, 15 iunie 2015, 7:44)

    deval [utilizator]

    El a orchestrat si martea neagra dle Oprea ! Putea sa o faca fara stirea dvs ? Nu e nevoie sa faceti pe prostul ! Strategia de aparare (interesul national) include coruptia ca si vulnerabilitate pentru siguranta nationala si statul de drept ! Ati semnat in CSAT asta acum vre-o sase ani. Masurile anti-coruptie trebuie sa fie amplificate si nu restranse iar dvs slujiti interesul national al coruptilor fara frontiere si aveti legatura cu binele Romaniei tot atat cat UDMR....
  • +2 (2 voturi)    
    vai de tara asta ce-a ajuns.... (Luni, 15 iunie 2015, 8:58)

    lili [anonim]

    Sa depinda de acesti analfabeti din partidul lui Oprea, "seful mafiei personale a lui A Nastase", parca asa ii zicea T Basescu!
    Sila!
  • 0 (0 voturi)    
    ''interesul national'' (Luni, 15 iunie 2015, 15:15)

    iancu victor [anonim]

    Oprea gabriel spunea ca ''la baza'' este ofiter de justitie'';FALS!! La baza opreagabrielul este chelner!! Profesiune nobila care i-a fost de mare ajutor in viata!!! L-a ajutat sa ''simta'' de la distanta unde sunt mari cantitati de laturi consistente,la preturi mici!!!!
    Din pacate Victor PONTA va regreta faptul ca l-a tradat pe CRIN ANTONESCU pentru opreagabriel. Va intelege si VICTOR PONTA ca pentru ''succesuri'' viitoare este absolut necesara DEPARAZITAREA,DEZINSECTIA SI DEZINFECTIA PARTIDULUI.Capusele unepere,udemereu,etc. treb'e indepartate .Marile decizii politice nu trebuie sa depinda de o gasculita tradatoare,traseista,netrebnica jegoasa politic,etc...precum cele exemplificate.Si nici de grupul ''Minoritatilor''.Este O GRAVA EROARE CA ''doi-trei''pecenegi sa decida soarta ROMANIEI!! E valabil si pentru ''opozitie''.Alinuta se pare ca a fost intepata de un viespe,de aceea nu este coerenta!!! ''Buldogul'' are o problema!!!!