Robert Cazanciuc catre PNL: Organizarea de "manifestari politice ilegale" poate atrage raspunderea penala

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2015, 15:58 Actualitate | Politic

Robert Cazanciuc
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, le atrage atentia liberalilor ca organizarea de "manifestari politice ilegale" in scopul impiedicarii exercitarii puterii de catre Parlament sau Guvern poate atrage raspunderea penala.

"Ca ministru al justitiei mi se pare inadmisibil si contrar practicilor democratice constitutionale ca PNL sa foloseasca un act de procedura al unui procuror pentru a cere demiterea unui guvern legitim si a crea instabilitate politica majora. Este impotriva tuturor angajamentelor asumate de Romania cu partenerii sai europeni si transatlantici ca PNL sa foloseasca justitia pentru a-si rezolva incapacitatea de a convinge populatia si membrii Parlamentului cu un program politic solid, coerent care sa ajute Romania si nicidecum sa o intoarca acolo unde se afla in anii 2009-2011", a afirmat Cazanciuc, intr-un comunicat transmis Agerpres.

Precizarea vine dupa ce Vasile Blaga, copresedinte al PNL, i-a cerut demisia premierului Victor Ponta si a anuntat ca in ziua dezbaterii motiunii de cenzura, programata pentru vineri, liberalii vor organiza un lant uman in jurul Palatului Parlamentului.

Comunicatul ministrului Justitiei a venit la scurt timp dupa ce si presedintele PSD, premierul Victor Ponta, i-a avertizat luni, in sedinta Comitetului Executiv al partidului, pe cei din PNL ca va depune o plangere penala la procurorul general al Romaniei, pentru ca cei din opozitie ar fi instigat oamenii sa iasa in strada.










4057 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    Raspandacul lui Dottore (Luni, 8 iunie 2015, 16:01)

    un domn [utilizator]

    alt glumetz cu program satoiric..Umor de Autobaza..deh..sunt de Stanga !
    • +15 (15 voturi)    
      Prim Procuror-ul a terminat Dosarul Revolutiei? (Luni, 8 iunie 2015, 16:35)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      La revolutie au murit peste 1000 de persoane si baiatul parfumat pazeste gardurile lui Ponta?

      Acum cine foloseste justitia ca sa fie protejat?

      Cu ce se ocupa Prim Procurorul Romaniei?

      Sa-I cerem si lui Demisia!
    • +2 (2 voturi)    
      Dar hotiile lui Ponta nu aduc raspunderea penala!! (Luni, 8 iunie 2015, 22:51)

      grasu [anonim] i-a raspuns lui un domn

      deci daca te impotrivesti hotilor poti sa raspunzi penal dar daca fur, cum a furat premierul ponta nu raspunzi penal.
  • +12 (12 voturi)    
    e clar (Luni, 8 iunie 2015, 16:02)

    Mos Andrei [utilizator]

    orice manifestatie anti-ponta o sa fie de acum "organizata de PNL". astia vor folosi institutiile statului impotriva populatiei.
  • +15 (15 voturi)    
    perfect... (Luni, 8 iunie 2015, 16:02)

    liviu_ [utilizator]

    in acest caz va rugam frumos sa va legati la maini si sa va indreptati incet-incet spre jilava... nu dealta da si complititatea se pedepseste (plimbarea din fata controcenilor in caz ca aveti amnezie)
    PS: si santajul se pedepseste de asemenea... tot penal
  • +22 (22 voturi)    
    Fire-ai al dracului de lichea... (Luni, 8 iunie 2015, 16:09)

    Kata [anonim]

    Da' voi cand va "plimbati" pe langa Cotroceni cum era ? Javra ordinara!
  • +11 (11 voturi)    
    mda... (Luni, 8 iunie 2015, 16:11)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Nu mai sunt mineri, ca daca mai erau...jar mancati de la Pontao!
  • +15 (15 voturi)    
    Ce mai zice doamna Ponea? (Luni, 8 iunie 2015, 16:14)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Mai e suparata ca n-ai reusit s-o pui sefa de sectie la DNA in mod ilegal?

    Ai semnat hartia Cazanciuc, esti puscariabil, trebuie doar putintica rabdare, ajunge DNA si la tine, stii cum e, "please stay on the line...".
  • +18 (18 voturi)    
    definiții (Luni, 8 iunie 2015, 16:18)

    dromihete [anonim]

    ce e aia o "manifestare politică ilegală" ?
    • +14 (14 voturi)    
      Re: definitie (Luni, 8 iunie 2015, 16:27)

      plictisitu [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

      O manifestare politica ilegala este acea manifestare politica care nu este organizata de PSD.
    • +11 (11 voturi)    
      anti-PSD (Luni, 8 iunie 2015, 16:42)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

      anti-Ponta, anti-ce-vrea-muschiu-meu de dottore.
    • +11 (11 voturi)    
      Cazanciuc demisia ! (Luni, 8 iunie 2015, 16:42)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

      Cazanciuc amenință populația și mai este ministrul justiției?Nimeni nu a spus de manifestări ilegale și Cazanciuc amenință și declară EL că este ilegal.Valea și cu el.Să meargă înaintea lui Ponta la Jilava ca să-i pregătească locul.Dacă îl apără pe Ponta înseamnă că este implicat în potlogăriile lui Ponta.
    • +6 (6 voturi)    
      Spontan e ilegal? (Luni, 8 iunie 2015, 17:28)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

      sau poate face ponta un miting la care se striga jos ponta. E ilegal? Au mai patit si alti . . .
  • +7 (7 voturi)    
    Stai bre, nea Cazanciuc! (Luni, 8 iunie 2015, 16:29)

    Gabu [utilizator]

    Da' tu de unde stii ce vor face oamenii? Voi asa ati fi facut? Sau ati facut deja de la Revolutie incoace, culminand cu manifestatiile din 2012!
  • +6 (6 voturi)    
    Plimbare pe langa Cotroceni (Luni, 8 iunie 2015, 16:32)

    Ionut [anonim]

    Cred ca s-au referit la o plimbare libera pe langa Cotroceni :))
  • +5 (5 voturi)    
    manifestațiile sunt cu autorizații, legale, etc (Luni, 8 iunie 2015, 16:32)

    visio [anonim]

    ce atâta stres?!
    • +3 (3 voturi)    
      Atenție la termenii folosiți (Luni, 8 iunie 2015, 19:41)

      dromihete [anonim] i-a raspuns lui visio

      Tovarășul din titlu spune: "Manifestări politice ilegale".
      Tu vorbești de manifestații.
      Conform DEX, manifestare si manifestație sunt 2 termeni complet diferiți.
      Pentru o manifestație, într-adevăr, conform legislației este nevoie de o autorizație.
      Legea însă nu prevede absolut nimic referitor la manifestări. Dacă ar prevedea ceva, natura ar fi prima care ar intra în pușcărie.

      Exprimarea tovarășului, ori exprimă analfabetism, ori exprima tendințe autocrate: "aici sunt permise doar mișcările politice aprobate de partid."
  • +7 (7 voturi)    
    Vai ce scut-i cazaCIOCUL fameliei Ponta ?! (Luni, 8 iunie 2015, 16:34)

    Plagarus [utilizator]

    roberTE fa-te ca lucrezi,pune-ti picioru-n ghips, ca-i gata '' dr. pONta !
  • +9 (9 voturi)    
    legalitate (Luni, 8 iunie 2015, 16:40)

    nimrod [utilizator]

    Domn' ministru, am o nedumerire: revolutiile, cum ar veni, ca si manifestari politice insa, sunt legale sau ilegale?
  • +10 (10 voturi)    
    E disperare mare (Luni, 8 iunie 2015, 16:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    De au scos pana si cartita adormita de la justitie. Ca si la Ilici, "tehnocratii de partid" erau pastrati ca ultima reduta de aparare daca latraii (pop, olguta si alte jeguri) pierdeau lupta si perdeaua de fum a minciunilor se risipea. Ponta ca si nastase nu va cadea din puterea opozitiei ci din tradatorii din psd gata sa-i apere scaunul lor. Deja sunt multi in psd ce il au pe pnta primul dusman mai rau decat opozitia (bleaga, pasiva, aflata la remorca evenimentelor)
  • +6 (6 voturi)    
    ajunge el si rahatul asta la puscarie (Luni, 8 iunie 2015, 17:17)

    ucc [utilizator]

    is speriati de tremura rahatul in ei....toti....si asta si Tariceanu...e alerta mare intre hotimea romaniei.
  • +4 (4 voturi)    
    dar voi cand incitati lumea in 2012 (Luni, 8 iunie 2015, 17:40)

    cuuc [anonim]

    cum era ? 1 an cu suspendare doar ?!
  • +4 (4 voturi)    
    hai sa ne bagi la puscarie daca vrem sa protestam (Luni, 8 iunie 2015, 17:45)

    yellowdog [utilizator]

    impotriva derbedeului monta, hai sa o vad si pe asta facaturilor
  • +4 (4 voturi)    
    da dottore, dam foc la autobuze...cum ne-am vorbit (Luni, 8 iunie 2015, 18:00)

    ernst [utilizator]

    cred ca domnului cazanciuc i-a soptit cineva in casca sa dea foc la autobuze, "cum ne-am inteles".
  • +2 (2 voturi)    
    caz (Luni, 8 iunie 2015, 20:52)

    marian [anonim]

    cand ati scos oamenii in strada sa-l dati jos pe basescu presedintele alesal Romaniei,cum a fost trebuie sa raspundeti odata pentru asta jeguirilor