Victor Ponta: Cei din PNL-PDL scot oamenii in strada, le voi face plangere penala la procurorul general, vedem atunci daca le mai place sa faca politica din justitie

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2015, 15:18 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Facebook
Presedintele PSD, premierul Victor Ponta, i-a avertizat luni, in sedinta Comitetului Executiv al partidului, pe cei din PNL ca va depune o plangere penala la procurorul general al Romaniei in cazul in care Opozitia va chema oamenii sa iasa in strada pentru a manifesta fata de actualul guvern.

"Vreau sa va rog sa facem un apel foarte hotarat la responsabilitate catre cei din PNL-PDL. Cred ca intr-o democratie lucrurile nu se transeaza in strada, prin forta. Si nu vreau sa fim pusi in aceasta situatie. Am inteles ca ei aduc 1.000 de oameni, noi putem aduce 10.000. Daca ei pot sa aduca 10.000, noi putem aduce 100.000, dar cred ca este cea mai mare greseala pe care poate sa o faca Romania in acest moment.

Fac un apel la ultimul dram de minte pe care sper ca il mai au dl Blaga si dna Gorghiu, sa inteleaga ca nu poti sa dai foc unei tari si ca ne vom adresa procurorului general al Romaniei cu sesizare penala pentru savarsirea infractiunii prevazute de art. 397 alin. (2) din Codul penal. Si procurorul general, conform procedurii, ca si la mine, ii declara suspecti si ii cerceteaza. Si vedem atunci daca le mai place sa faca politica din justitie. Putem sa facem acest lucru, sper sa nu fie cazul", a spus Ponta in debutul sedintei Comitetului Executiv National extraordinar al PSD.

Ce prevede articolul din Codul Penal invocat de Ponta:

ART. 397 din Codul Penal (2)
"Intreprinderea de actiuni violente impotriva persoanelor sau bunurilor savarsite de mai multe persoane impreuna, in scopul schimbarii ordinii constitutionale ori al ingreunarii sau impiedicarii exercitarii puterii de stat, daca se pune in pericol securitatea nationala, se pedepseste cu inchisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea exercitarii unor drepturi".

La sedinta CEx a PSD sunt prezenti, in afara de liderii PSD, presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu, presedintele UNPR Gabriel Oprea si presedintele PC Daniel Constantin.

Declaratiile lui Victor Ponta in sedinta PSD:

  • Va supun atentiei trei lucruri importante: Daca exista in continuare foarte clar, si eu cred ca exista, dorinta de a continua o guvernare buna si de a spune un lucru foarte clar: vrem sa traim intr-o tara in care guvernele nu se schimba decat pe cale legala si constitutionala, adica prin alegeri sau prin vot in Parlament, nu prin actiunea unui procuror, nu prin alte metode, care reprezinta lovitura de stat daca s-ar aplica, ci doar prin metodele constitutionale
  • Daca exista sprijinul pentru asa ceva, sunt gata sa continui sa ma bat, alaturi de dvs, pana la capat. De altfel, vineri avem motiunea de cenzura si cred ca atunci se va vedea daca exista alta majoritate. E foarte clar ca nu exista
  • Al doilea lucru pe care vreau sa vi-l propun este legat de faptul ca noi, toti cei prezenti aici, avem obligatia sa sprijinim o justitie independenta si avem si obligatia sa indreptam acolo unde sunt probleme de abuzuri, si e vorba de cetatenii tarii, nu de noi. Noi, alegandu-ne viata politica, ne-am ales si riscurile de rigoare. E vorba de cetateni simpli care nu au puterea si avantajul pe care il am eu acum de a vorbi in fata atator oameni puternici care stiu ce inseamna batalia
  • Al treilea lucru, vreau sa va rog sa facem un apel foarte hotarat la responsabilitate catre cei din PNL-PDL. Cred ca intr-o democratie lucrurile nu se transeaza in strada, prin forta. Si nu vreau sa fim pusi in aceasta situatie. Am inteles ca ei aduc 1.000 de oameni, noi putem sa aducem 10.000. Daca ei pot sa aduca 10.000, noi putem sa aducem 100.000, dar cred ca este cea mai mare greseala pe care poate sa o faca Romania in acest moment.
  • Fac un apel la ultimul dram de minte pe care sper ca il mai au dl Blaga si dna Gorghiu, sa inteleaga ca nu poti sa dai foc unei tari si ca ne vom adresa procurorului general al Romaniei cu sesizare penala pentru savarsirea infractiunii prevazute de art. 397 alin. (2) din Codul penal. Si procurorul general, conform procedurii, ca si la mine, ii declara suspecti si ii cerceteaza. Si vedem atunci daca le mai place sa faca politica din justitie. Putem sa facem acest lucru, sper sa nu fie cazul

Vinerea trecuta, Vasile Blaga, copresedinte al PNL, i-a cerut demisia premierului Victor Ponta si a anuntat ca in ziua dezbaterii motiunii de cenzura, programata pentru vineri, liberalii vor organiza un lant uman in jurul Palatului Parlamentului.

Premierul Victor Ponta este urmarit penal pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala in forma continuata si spalarea banilor in dosarul Turceni - Rovinari, fapte pe care le-ar fi savarsit in perioada in care era avocat. De asemenea, DNA cere Camerei Deputatilor avizarea urmaririi penale pe numele premierului si pentru conflict de interese.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
19383 vizualizari
  • +59 (61 voturi)    
    1 Aprilie Strike Back (Luni, 8 iunie 2015, 15:20)

    un domn [utilizator]

    umor de autobaza ai mea dottore..
    • +51 (51 voturi)    
      Soparla asta din Noul Cod Penal, e cu dedicatie? (Luni, 8 iunie 2015, 15:32)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      S-a terminat cu protestele, se trece direct la revolutii? Sau nici revolutii nu mai avem voie?
      • +24 (24 voturi)    
        1907 sau 13/15 iunie 2015 (Luni, 8 iunie 2015, 15:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        din clipurile cu mineri prezente pe platforma youtube se Poate Invata..ce Masaj merita p$dishtii..si in general INTREAGA clasa politica de penali !
        • +11 (11 voturi)    
          din nefericire...... (Luni, 8 iunie 2015, 16:33)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          .....plagiatorul mincinos si urmarit penal, impreuna cu gasca de sustinatori, sunt in stare sa declanseze un razboi civil (ca mineri nu prea mai sunt), doar ca sa isi pastreze "doctorul" in functie.
          Acum se vede, clar, dispretul fata de noi al acestor indivizi dar si perfidia acestui sistem politic in care numirile de cumetrie in posturi de forta ale statului, produc accente dictatoriale ale "emanatilor".

          "Desteapta-te romane"
          • +6 (6 voturi)    
            Aloooo, aloooo (Luni, 8 iunie 2015, 18:19)

            NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui novator

            tovarasi ! Stati linistiti !
            Parca revad scena ! Ce a patit ala de striga ? Ca am uitat !
            • +3 (3 voturi)    
              pai ce sa pateasca..... (Luni, 8 iunie 2015, 18:48)

              novator [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

              .....l-au executat "priatenii" care mai apoi, ne-au "executat" pe noi. De fapt, noi ne-am "sinucis" prin votul populimii inghesuite la pomana.
          • +1 (1 vot)    
            curioasa si stramba este (Marţi, 9 iunie 2015, 8:00)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui novator

            mintea comunistilor astora de la psd, in frunte cu prim plagiatorul tarii.
            a uitat iernile lui 2010, 2011 cand scotea contracost 20-30 insi (prezentati de latrine, realitati si romaniitv ca 2000-3000) in piata universitatii???
        • +7 (7 voturi)    
          ...ce legatura au evenimentele din 1907? (Luni, 8 iunie 2015, 16:46)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui un domn

          cu furaciunile cu ACTE, ale lui sova-ponta, dosarul a fost instrumentat de ANAF inca din 2011, motiv pentru care ponta a desfiintat formula veche a anafului, crezind ca dispar acuztiile la adresa lor pierzindu-se dovezile inclusiv dosarul lui Blejner,
          1907, hotii de atunci, n-au putut trece legea, prin care taranii primeau mai multe drepturi,
          sunt oamenii mai prosti(chiar daca voteaza ...) acum, daca da atunci lasa-i pe infractori sa fure cu acte ca au de unde,
          acum legile exista si trebuie repectate de tot poporul, nu numai de cei care muncesc,
          • +4 (4 voturi)    
            Octav Bancila - 1907 (Luni, 8 iunie 2015, 16:59)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui anonim

            cauta pe ..prin poze...asa TREBUIE sa ii intampinam pe p$dishti !!!! sin genere pe intreaga clasa de lichele penale din politica damboviteana !!!
      • +34 (34 voturi)    
        Lynch reloaded (Luni, 8 iunie 2015, 15:39)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Eu cred ca VVP va fi primul personaj linsat de multime din istoria moderna a Romaniei daca o tine tot asa.
        • +9 (9 voturi)    
          NESIMTITUL (Luni, 8 iunie 2015, 16:42)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

          DACA MAFIA ROSIE nu pelaca, atunci, da, trebui alungata cu pietre. Altfel nu vom scapa de ei.
        • +1 (1 vot)    
          VVP e (Luni, 8 iunie 2015, 20:01)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

          si sigur primul PM (daca nu si cel mai) lins...in direct in Plenul Parlamentului.

          Linsaj merita cei ce au implementat aceasta imunitate parlamentara!

          Oricum, nu-mi miros a bine aceste incitari...si razbunari.
          • 0 (0 voturi)    
            imunitatea (Marţi, 9 iunie 2015, 8:04)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

            parlamentara ar trebui sa fie doar pentru activitatea politica care se presupune a se face in sandramaua aia numita parlament.
            pentru restul,...., la puscarie, daca si-au bagat si mainile si picioarele, si neamurile si mai stiu eu ce, de-au furat.
            multumim din inima partidului si vesnicului conducator, tovarasul iooooooon ilieeeeescu.
      • +20 (20 voturi)    
        Revolutie oricand (Luni, 8 iunie 2015, 16:05)

        Alex Hotnews [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        " se trece direct la revolutii? Sau nici revolutii nu mai avem voie? "

        Prin definitie, orice revolutie ce rastoarna un regim politic este de fapt ilegala. Toate revolutiile la timpul lor au fost de fapt ilegale. Asta nu inseamna ca nu au schimbat lucrurile in bine ... au fost bune.

        Constitutia oricarei tari deomcratice protejeaza dreptul al protest pasnic. Ponta, aceasta mizerie de sobolan, mizeaza pe prostia (din pacate dominanta) din Romania ca va fi impresionata de amenintari goale si trimiteri la constitutie si cod penal: cuvintele cheie din art 397 citat sunt "actiuni violenta". Nimeni nu a pomenit de asa ceva ... a! ba da, parca pensionarii PSD-isti scosi in strada de antena 3 au luat la bataie jurnalisti.

        Deci, in strada! Marsuri, urlete, huiduieli, scandari. Toate intra la capitolul protest "protest pasnic". Daca suntem atacati, avem dreptul la riposta (legitima aparare).

        Nu mai e de stat acasa.
    • +34 (34 voturi)    
      Zău asa (Luni, 8 iunie 2015, 15:37)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui un domn

      si eu care credeam că Pictor Monta a atins maximul penibilului . Că doar PSD-ul are voie să scoata oameni in strada stiam , că tu ai rude sau apropiati numite prin functii cheie si la o adică iti pot face un serviciu stiam si asta , că tu arunci România in aer după care dai vina pe opozitie vedem cu totii dar să mor eu , când au instigat cei din PNL la violenta ca să iti răstoarne ”cel mai cinstit guvern ” ? Oamenii au făcut apel la cetăteni să poată forma un amărât de lant uman in jurul parlamentului plin de hoti , ce dracu .
      Eu cred doar că esti disperat si mă tem că ai si ceva probleme psihice . Nu-i nimic , vei găsi consolare la zdup , ba chiar iti poti forma si un guvern la câti preteni ai acolo . Se va numi , să zicem : ” Cel mai cinstit guvern de după gratii ” !!!
      Eu zic că suna bine .
    • +32 (32 voturi)    
      Derbedeu... (Luni, 8 iunie 2015, 15:45)

      berrula [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Ani in sir a instigat oamenii sa iasa in strada, prin "antene si romanii-tv", distrugand sistematic statul de drept , justitiia, democratia, jocul politic elegant, fiind o coada de topor al statului mafiot in formare acest "tonta". E un derbedeu!!!
    • +17 (17 voturi)    
      FALS (Luni, 8 iunie 2015, 16:16)

      anti_q [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      N-au decat PSD-ul sa isi numeasca alt premier. Premierul Ponta nu este guvernul!!! Daca Ponta isi da demisia pentru ca s-a compromis, asta inseamna ca s-a schimbat GUVERNAREA????? Inseamna ca e lovitura de stat??? Asta ne ia intruna de prosti.
  • +55 (55 voturi)    
    Numai PSD-ul.. (Luni, 8 iunie 2015, 15:22)

    Alius [utilizator]

    ...are voie sa scoata oamenii in strada.
    • +39 (39 voturi)    
      autocare (Luni, 8 iunie 2015, 15:29)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      si sa ii care cu autocarele...
    • +28 (28 voturi)    
      OOO, ei pot aduce si minerii (Luni, 8 iunie 2015, 15:36)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      sau resuscita mortii la vot.
      • +9 (9 voturi)    
        Minerii (Luni, 8 iunie 2015, 16:02)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Crezi ca minerii il mai urmeaza pe asta?
    • +33 (33 voturi)    
      astia trebuie scosi cu pietre de la guvernare (Luni, 8 iunie 2015, 15:36)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      ei au blocat parlamentul 2 luni de zile in 2012 si erau in strada cu oamenii fara autorizatii.
      acum nu s-a blocat nicio institutie.
      au blocat parlamentul, ccr-ul, monitorul oficial si guvernul in vara lui 2012 ca sa-l dea jos pe base si tot nu au patiti nimic.
      brusc cum au iesit cativa in strada acum impotriva lui este ilegal.
      pe bune oameni buni, chiar numai eu simt ca se pune de-o dictatura?
      in curand nu mai avem voie sa iesim in strada sau sa criticam guvernul?
      cat ar trebui sa-i mai lasam?
    • +5 (5 voturi)    
      plimbare (Luni, 8 iunie 2015, 16:22)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      ;) (c) Antena 3
    • +4 (4 voturi)    
      Ca in Ferma Animalelor (Luni, 8 iunie 2015, 20:03)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      Porcii !!!!
  • +35 (35 voturi)    
    demisia (Luni, 8 iunie 2015, 15:23)

    dum_i [utilizator]

    Demisia plagiatorului mafiot este un atentat la siguranta nationala!

    Sa vina minerii de la Rosia Montana sa-l protejeze pe semizeu!
  • +38 (38 voturi)    
    tocmai pentru a evita (Luni, 8 iunie 2015, 15:23)

    maria [anonim]

    asemenea interpretari politicianiste trebuie sa iesim cu totii in strada! sa eclipsam pe obositii aia care cica fac opozitie. Sa iesim pro DNA, anti- coruptie, anti Ponta in speta de fata! Haide iobagule, nu mai suge la soric ca se transforma in sugiuc!!!!
  • +23 (23 voturi)    
    vino... (Luni, 8 iunie 2015, 15:25)

    rochiri [utilizator]

    ..cu minerii....VV \Poftea!
  • +29 (29 voturi)    
    Ce vrea de fapt sa transmita (Luni, 8 iunie 2015, 15:25)

    IonC [anonim]

    In traducere libera: procurorul general va cerceta, ca doar e omu nostru si face ce ii spunem noi.
  • +37 (37 voturi)    
    Incepe delirul? (Luni, 8 iunie 2015, 15:29)

    MPopa [utilizator]

    Cum a fost cu manifestatiile organizate de USL pentru schimbarea lui Basescu? Sau cu "plimbarea" in jurul Cotroceniului initiata de Antena 3? Alea ce au fost?
    Ce ma intriga e faptul ca PSD-ul e speriat de moarte de orice miscare populara, oricat ar fi de firava. Poate din cauza ca e o metoda pe care au folosit-o, o inteleg si pe care si-ar dori sa o utilizeze in exclusivitate?
  • +42 (42 voturi)    
    Cum mai Pinocchio? (Luni, 8 iunie 2015, 15:30)

    edvro [utilizator]

    Cand Antena3 si PSD-ul "invitau" oamenii la o "plimbare" in jurul Cotroceniului sau cand cretinoidul ala de Dogaru, un securist jegos, "manifesta pasnic" ....astea nu erau tot anti-democratice?

    E o vorba care spune ca toate se platesc pe lumea asta. Lasa ca va veni ziua cand vei plati incepand cu omorul procurorului Panait si terminand cu milioane de euro furate.
    • +21 (21 voturi)    
      Latrina 3 si zombii aferenti din decor (Luni, 8 iunie 2015, 15:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui edvro

      nu se pun..ar spune Dottore
  • +22 (22 voturi)    
    Hopaaa (Luni, 8 iunie 2015, 15:35)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Cand cerea poporului sa "iesim in strada in numar mare" impotriva lui Boc? A?
    Asta ori e mare nesimtit ori are tupeu si ne crede prosti! Eu cred ca ambele...
    • +10 (10 voturi)    
      nu ne crede (Luni, 8 iunie 2015, 16:26)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      unii chiar cred chiar si acum ce spune asta.
      evident ca el care a dat doua guvernari jos ca sa ajunga prim ministru acum considera lovitura de stat...
      evient ca el care a pierdut la ultimile alegeri considera ca are inca mandat de la populatie.
      evident ca nu avem voie sa-l criticam ca doar este doctor in copy-paste.
      sincer asta este dus rau cu pluta si devine periculos.
      in ritmul acesta, in cateva saptamani o dam in razboi civil si cam atat asteapta rusia...
      este oare doar o coincidenta refuzul lui ponta...?
  • +11 (13 voturi)    
    Ponta are dreptate (Luni, 8 iunie 2015, 15:35)

    oaia proasta a lu'Ponta [anonim]

    Nu iesiti in strada! Nu depuneti motiuni de cenzura!
    Lasati-i sa moara innecati in propriul r@hat!

    Pana si o gaina e mai desteapta, pentru ca se impiedica cand o fugareste cocosul. Numai Ponta nu stie sa profite de nici o ocazie ca sa plece de la guvernare.
    • +8 (8 voturi)    
      nu se ineaca nene (Luni, 8 iunie 2015, 16:21)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui oaia proasta a lu'Ponta

      ei respira rahat, stai linistit. Pana nu-i da careva jos, ei stau acolo bine-mersi.
  • +21 (21 voturi)    
    Ponta care nu stie sa citeasca (Luni, 8 iunie 2015, 15:37)

    Cornel [anonim]

    Pai ia uite ce zice legea:
    "Intreprinderea de actiuni violente"

    Deci cu alte cuvinte atat timp cat demonstratiile sunt pasnice e ok bai Dottore.
  • +15 (15 voturi)    
    se încalcă Constituția; e mai simplu cu minerii (Luni, 8 iunie 2015, 15:41)

    visio [anonim]

    părerea mea!
  • +19 (19 voturi)    
    ipocrizia asta... (Luni, 8 iunie 2015, 15:44)

    liviu_ [utilizator]

    cand erati in opozitie nu era bine...

    ceea ce face ponta acum este sa puna presiune mai ales pe cei ce vor sa iasa in strada si cei care ies sa fie asociati cu un pardit si nu cu vointa lor...

    el poate scoate mai multi in strada?! sa-i reaminteasca cineva ca si-a furat-o la alegeri, ca partidul lui e in cadere libera si ca iohannis are pe FB de 2 ori mai multe likeuri ca el.... doar zic...

    omul asta devine penibil

    in aceste momente arata cat de disperat este si sunt convins ca este in stare sa faca orice ca sa scape...
    trebuie sa ne asteptam la niste legi speciale pentru el, la atacuri clare impotriva justitiei si impotriva romanilor in general.
    • +3 (3 voturi)    
      devine penibil ?!!! (Luni, 8 iunie 2015, 20:36)

      delia [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Nesimtitul de ponta e penibil de la inceput! Cind te gindesti ca avea putin si devenea presedinte! Cineva ,mai sus, spunea ca va ajunge sa fie linsat... Cine sa-l linseze? Noi romanii nu sintem in stare sa ne mobilizam nici cind arde! Eu cred ca cei penibili sintem noi, pt ca ponta e inca ministru!
  • +12 (12 voturi)    
    Draga domnule Ponta... (Luni, 8 iunie 2015, 15:48)

    Klaus_CT [utilizator]

    Scurt si la obiect: Esti terminat!
    Spre deliciul nostru, al astora care chiar suntem mandri ca suntem romani, caci traim aici ca sa va suportam pe voi, jeguri corupte, in timp ce platim taxe si impozite, suntem fericiti ca te zbati si ca o sa te duci de unde ai venit. Din submediocritate! Eventual si la mititica.
  • +10 (10 voturi)    
    democratia statului mafiot PSD (Luni, 8 iunie 2015, 15:49)

    Inuka [utilizator]

    Olalala, ne-am speriat si am fugit in casa. :o
    Bine ca nu a spus ca va aduce minerii din nou sa planteze flori in Piata Universitatii.
    Vai vai draga Pinochio, dar cand se plimba echipa de curling de la Antena3 cu pensionari platiti cu 100 lei pe zi in fata Cotrocenului cum era? Dreptul la exprimare libera, plimbare sau sa ne aducem aminte cu dorinta altui descreierat ce e pe cale sa ajunga la racoarea, Oparescu pe nume, de a face Piata Universitatii o "agora" in care oamenii sa prostesteze liber, fara autorizatie si repercursiuni.
    Daca nu e "plimbare" impotriva "dictatorului" orice manifestatie e ilegala si trebuie starpiti protestatarii cu bastoane de cauciuc si furtune de apa.
    Cam asta e democratia - a la Victor-Viorel, plagiator, hot de bani publici si mincinos profesionist.
  • +8 (8 voturi)    
    Așa a zis și Ceaușescu (Luni, 8 iunie 2015, 15:56)

    mr_mojo [utilizator]

    Și dacă ies de bună-voie? A, le facem dosare; și dacă ei nu plătesc amenzile fiindcă sunt date de o guvernare ilegitimă și pot demonstra asta în justiție? Și dacă fiecare din cei care iau amendă îl dau în judecată pe VV pentru suprimarea dreptului de liberă exprimare?
  • +7 (7 voturi)    
    Pai si de ce nu o face? (Luni, 8 iunie 2015, 15:56)

    Uee [utilizator]

    De ce nu face plangere? Acolo scrie clar: "DACA se pune in pericol securitatea nationala". Cu un premier care ascunde astfel de lucruri nu se pune in pericol securitatea nationala? Si daca iti dai demisia, ce ? Ia foc tara ? Nu se mai poate fara tine ?
  • +7 (7 voturi)    
    Perfect, exact ca la alegerile din noiembrie (Luni, 8 iunie 2015, 15:57)

    derblauereiter [utilizator]

    cum stie el exact ce trebuie sa spuna ca sa ne scoata pe toti in strada, chiar si pe cei care nu eram tocmai convinsi...

    ori consilierii aia care il indruma sunt oamenii lui Coldea de la SRI, ori asa e el baiat inteligent si orientat in mod natural.
  • +6 (6 voturi)    
    uitucul (Luni, 8 iunie 2015, 15:57)

    ionescu ion [anonim]

    Si voi ati scos oameni in strada platiti sa-l dea jos pe basescu
  • +6 (6 voturi)    
    Nu pot sa cred, (Luni, 8 iunie 2015, 15:58)

    mcv [utilizator]

    Nu pot sa cred, Nu pot sa cred, Nu pot sa cred,...
    • +2 (4 voturi)    
      Te-a dezamagit ? (Luni, 8 iunie 2015, 16:20)

      Uee [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Te-a dezamagit motanel ?
  • +8 (8 voturi)    
    In Germania "tara democratica" (Luni, 8 iunie 2015, 15:59)

    cladob [utilizator]

    in anul 2012 presedintele a demisionat fiind suspectat de procurori pentru cazuri de coruptie:

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Christian_Wulff#Retragerea_din_func.C8.9Bie

    Politica nu inseamna ocupare de pozitii, comportamente je suis l'état, sau lupta de grup pentru putere.
    • +5 (5 voturi)    
      l'etat c'est moi (Luni, 8 iunie 2015, 16:56)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      in rest cu totul de acord :)
  • +10 (10 voturi)    
    100.000 (Luni, 8 iunie 2015, 16:01)

    dtor [anonim]

    Daca voi aduceti 1.000 de oameni sa protesteze impotriva unui premier penal noi aducem 100.000 de oameni sa ... sa ce? Daca PNL ii aduce cu un scop voi cu ce scop ii aduceti sa-i casapeasca pe aia 1.000?

    Sau altfel spus: daca totusi amenintarea mea cu legea nu functioneoaza nu-i nimic, o vom incalca si noi dar cu 100.000 de oameni.

    Sunt curios ce ar trebui sa le zica Ponta la aia 100.000 ca sa ii scoata afara. Si pe caldurile asta, saracii batrani...
  • +10 (10 voturi)    
    adica nu-i bai ca-s de vina daca sunt Prim Ministr (Luni, 8 iunie 2015, 16:01)

    MBA [utilizator]

    Adica nu conteaza ca am trisat daca acum sunt PM!!! Sunt de-asupra legii, cat timp sunt PM! Nu va puteti lua de mine si orice gest impotriva a ceea ce vreau eu, de la oricine, fie si din partea DNA, sunt ilegale. Marş mă!!
  • +8 (8 voturi)    
    Disperat (Luni, 8 iunie 2015, 16:05)

    decedat [anonim]

    Orice comentariu e inutil.
  • +8 (8 voturi)    
    hai sictir ! (Luni, 8 iunie 2015, 16:06)

    lp [utilizator]

    n-am nimic mai mult de spus decat Puie Monta
  • +10 (10 voturi)    
    deci (Luni, 8 iunie 2015, 16:06)

    torna_fratre [utilizator]

    Avem un Pinnochio care mai nou ameninta si santajeaza.
    Nitu are acum dovada video.
    Cand ameninti ca faci plangere penala daca x face nu stiu ce se cheama amenintare.
    Cand spui ca tu spargi doua geamuri daca x sparge 1 geam se cheama santaj.
    Monta a luat-o pe aratura.
    Sigur ,Nitu, va trebui sa decida ...incalca legea ca sa-l apere pe interlop?Sau il cheama pentru explicatii la PG?
    Sah la Nitu.
  • +8 (8 voturi)    
    se simte disperarea (Luni, 8 iunie 2015, 16:06)

    cdv [anonim]

    ce-mi place
  • +3 (5 voturi)    
    Adevarul trist ... (Luni, 8 iunie 2015, 16:11)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Romanii s-ar mobiliza si poate ca l-ar schimba pe Ponta daca ar avea cu cine, cum au aratat ca sunt capabili la alegerile prezidentiale.
    Opozitia se imbata cu apa rece la fel cu a facut-o si la referendumul de demitere a lui TB:

    - atunci au considerat ca cei care nu au votat de fapt si-au exprimat sustinerea pentru TB si implicit PDL

    - acum considera ca rezultatele de la ultimile prezedentilate sunt datorate partidelor pentru care a candidat Iohannis si ca au un merit pentru victorie

    Daca maine ar fi anticipate nu cred ca s-ar schimba raportul de forte politice, de asta sunt aprope sigur.
    • +2 (2 voturi)    
      Cu ... (Luni, 8 iunie 2015, 22:20)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      Mircea Cartarescu...sau...Cristian Diaconescu...sau Mugur Isarescu...sau Monica Macovei..sau Dacian Ciolos...sau Mihai Neamtu ! Ori mai fi macar 10 oameni de buna credinta in toata lumea politica romaneasca !
      • 0 (0 voturi)    
        te rog (Marţi, 9 iunie 2015, 12:51)

        JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui luiz

        scoate-l pe Mugur Isarescu din lista ...
  • +8 (8 voturi)    
    DIASPORA în stradă (Luni, 8 iunie 2015, 16:11)

    OnePiece [utilizator]

    ar trebui să se adune românii de peste granițe în fața ambasadelor, așa ar crește cel mai bine presiunea asupra problematicii demisiei.. presentimentul meu e că degeaba protestăm în țară.. ăsta nu are intenția să demisioneze până nu ne terfelim imaginea țării în fața străinilor... poate nici atunci..
    • +6 (6 voturi)    
      Eu mi-am facut datoria la prezidentiale. (Luni, 8 iunie 2015, 16:41)

      decedat [anonim] i-a raspuns lui OnePiece

      In schimb cei din tara au stat si acceptat relaxarea lu' Ponta prin Dubai, in conditile in care el ramanea prim-ministru si bugetul pe 2015 nu era aprobat. Asa ca lasati diaspora in pace si adunati-va sa-l dati jos.

      Parca atunci cand a fost reales Basescu toata lumea urca ca nu e posibil sa impuna diaspora un presedinte si ca nu ar trebui sa aiba drept de vot. Vorba aia, usor cu pianul pe scari.
  • +8 (8 voturi)    
    Daca Ponta nu era mincinos si tradator, (Luni, 8 iunie 2015, 16:13)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    nu mai iesea nimeni in strada.

    Ponta fura si minte cum respira si incearca sa dea vina pe PNL si PDL. Ponta chiar n-are pic de onoare sau constiinta.

    Avem un premier bolnav.
  • +9 (9 voturi)    
    STRADA (Luni, 8 iunie 2015, 16:14)

    emigrant [anonim]

    Ieri jandarmii au fost f violenti..Le e frica de strada. Deci strada va fi solutia. Derbedeii astia nu stiu decit de frica.
  • +8 (8 voturi)    
    deci (Luni, 8 iunie 2015, 16:15)

    Gicu_007 [utilizator]

    io spun ca omu' asta, poanta, chiar NU CREDEA ca intr-o buna zi va ajunge Justitia si la el, atata de mare si tare se credea.
  • +7 (7 voturi)    
    Asteptati perioada corecta (13-15 iunie) (Luni, 8 iunie 2015, 16:21)

    Unu Sicunu [anonim]

    Toarshu' Viorel
    Am vorbit cu Toasrhu' Iliescu si a zis ca mai are cateva garnituri de tren cu panselutze ramase din 1990.
    Nu mai au flori...da' funrtunele de cauciuc sunt ok, inca.
    Sa venim la Bucuresti?
    Ne sunati dumneavoastra? Sa stiti ca noi avem si livrare in aceeasi zi, la ce ora doriti, doar sa ne dati adresa (in afara de Pta Universitatii, ca la noi in abatajul on-line e adresa implicita).
    In rest...aveti 99% reducere la prima comanda...ca tare ne mai prictisim p'acilea ...
    PS: Daca nu gasim bilete de tren nu-i problema ...gasim noi ''o garnitura'' sa venim sa va ajutam cadoar nu o sa lasam Bucurestiul neplantat cu flori in prag de vara
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta trăiește în altă lume. (Luni, 8 iunie 2015, 16:31)

    vali47 [utilizator]

    Ponta trăiește într-o lume în care își închipuie că nu trebuie să răspundă în fața nici-unei legi.Dacă spune PNL-PDL înseamnă că nu știe că în România nu există o asemenea formațiune politică,așa cum nu există PDSR,FSN(fost recent USL),PSDR și câte și mai câte formațiuni politice hidoase,denumiri sub care sa ascuns încontinuu și au mințit românii mincinoșii,trădătorii de neam și țară,hoții(inclusiv plagiatorii).Ponta dovedește că actualul PSD este tot fostul Partid Comunist cu apucăturile lui brutale.Amenințările lui Ponta arată o instruire în spirit comunist a acestuia și PSD în loc să facă un pas spre democrație a făcut un pas înapoi spre comunismul stalinist.
  • +9 (9 voturi)    
    idiot sinistru (Luni, 8 iunie 2015, 16:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    bai boule cand miscari de strada te-au adus la putere atunci erau bune? nesimtitule!
  • +8 (8 voturi)    
    Strategie corecta. (Luni, 8 iunie 2015, 16:37)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu PNL-PSD trebuie sa fie in spatele revolutiei care il va spulbera pe Ponta. Avem nevoie ca miscarea de revolta impotriva celui care isi inchipuie ca este vataf pe mosie si poate fura taxele contribuabililor nestingherit sa fie pornita de la societatea civica in general. Sa nu fie politica, sa fie poporul impotriva lasului mincinos si derbedeu!
  • +8 (8 voturi)    
    Iar cei din PSD (Luni, 8 iunie 2015, 16:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cei din PSD fura, fura incontinuu, guvernul e adunatuira de penali, parlamentul e plin de mafioti. Oamenii ies in strada pentru ca s-au saturat de aesti HOTI neocomunisti si secursti (sau progenituri de-ale lor):Pontac e hot, turnator acoperitplagiator, discipolul puscariasului Nastase si al criminalului Iliescu. De aceea au iesti oamenii in strada. ALEGERI ANTICIPATE ! HOTII LA PUSCARIE !! ILIESCU SA FIE JUDECAT ! JOS MAFIA ROSIE SI ACOLITII LOR (UNPR; PC; UDMR)
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta (Luni, 8 iunie 2015, 16:49)

    nimrod [utilizator]

    Wow! L-a luat gura pe dinainte... Ăsta se crede în '46, cu Armata Roşie de partea lui... Incredibil ce-a putut să spună. A devoalat, din interior, condiţia de partid comunist sub acoperire a PSD-ului, lipsit de caracter şi pus pe represiune. Râd de mă tăvălesc!
  • +4 (4 voturi)    
    declaratie Ponta la tv (Luni, 8 iunie 2015, 17:24)

    userrr [anonim]

    Sa nu uitam de : http://www.cronicipebune.ro/prima-pagina/victor-ponta-pinocchio-decembrie-2014-demisionez-daca-dna-va-cere-urmarirea-mea-penala/
    • +2 (2 voturi)    
      e un schechi Vacanta Mare (Luni, 8 iunie 2015, 17:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui userrr

      Dottore fiind Garcea !
  • +4 (4 voturi)    
    www (Luni, 8 iunie 2015, 17:44)

    revolutionar [anonim]

    pai nu ai sa mai apuci sa faci plangere ,SARLA ORDINARA
  • +3 (3 voturi)    
    hallo socola (Luni, 8 iunie 2015, 19:22)

    neurino [utilizator]

    ba, tati, da' tu cum i-ai dat jos pe Boc si pe Ungureanu??
  • +2 (2 voturi)    
    cred ca (Luni, 8 iunie 2015, 19:32)

    mario [anonim]

    face plingere penal si impotriva celor care au iesit in strada la revolutie.
  • +3 (3 voturi)    
    traducere (Luni, 8 iunie 2015, 19:42)

    nash pandelica [utilizator]

    in intelesul doftorului in dreptu, plangere penala la procurorele jena ral, inseaman de fapt ca'i ordona lui nitzu si'l roaga pe cumatru ghinarar sa puna jindarii pe demonstranti.
    no mercy for the wick ! :)

    dle, tre' sa recunoasteti cu totii, ca ilici kaghebici si fostii comunisti, aia care au intemeiat pesedeaoa, aka mitrea, zgrebenciuca si altii, aia erau mari democrati, comparand cu nepotii de azi.
    dottore este intruchiparea lui al batran, avid de putere, mincinos, cu apucaturi diktatoriale.

    ilici si ai sai, macar au incercat sa salveze aparentele.
    palavramentele din anii 90, erau modele de demokratie, comparand cu ce este azi in deal.
    bonbon a fost cel care a dat tonul restaurarii diktaturii de partid, tendinta spre partid unic.
    usl'amul a fost emanatia invataturilor lui bonbon 4houses.
    studentu' sau, sau mai bine zis, studentii sai, dottore, cazaciok, nitzu si multi altii, varsati prin palavrament, au intrecut cu mult asteptarile.

    dottore, cu autorul lui ghitza, a inlaturat orice influenta a iliciului si a generatiei sale.

    hahaha, sloganul lor este: noi n'am fost comunisti !
  • +1 (1 vot)    
    Cu alte cuvinte... (Marţi, 9 iunie 2015, 13:43)

    akillies [utilizator]

    "Bah vreau sa distrugem Opozitia ca m-am saturat sa tot aud vuvuzelele alea cerandu-mi sa repsect principiile statului de drept, sa las Justitia sa isi faca treaba, sa nu mai atac Judecatorii si Procurorii..!! Bah, m-am saturat..sa ma scapati de ei si de sustinatorii lor ca nu mai aveti afaceri cu Statul in umratorii 20 de ani!"

    Eu cred ca e cazul sa lasam Jandarmeria fara chitantiere!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg, au devenit demonstratiile interzise? (Marţi, 9 iunie 2015, 15:56)

    LiviuX [utilizator]

    Si la fel, de ce sa faca apel la justitie, nu e mai simplu sa cheme minerii? E si mai eficient, rapid si fara urmari in buna traditie a partidului si ilustrului lui conducator.