Calin Tariceanu: "O eventuala rasturnare a guvernului pe cale judiciara ar fi cea mai grava incalcare a statului de drept"

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2015, 21:40 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu-Tariceanu, presedinte al Partidului Liberal Reformator, afirma, intr-un comunicat remis redactiei, ca "o eventuala rasturnare a guvernului pe cale judiciara ar fi cea mai grava incalcare a statului de drept, a principiului separatiei si echilibrului puterilor in stat din ultimii 25 de ani. Democratia nu ar mai fi atunci, in Romania, decat o forma fara fond".

"Victor Ponta se bucura in continuare de intregul sprijin al liberalilor ramasi fideli atat valorilor liberalismului, cat si votului popular masiv din 2012. Consideram ca o eventuala rasturnare a guvernului pe cale judiciara ar fi cea mai grava incalcare a statului de drept, a principiului separatiei si echilibrului puterilor in stat din ultimii 25 de ani. Democratia nu ar mai fi atunci, in Romania, decat o forma fara fond. Datoria noastra in acest moment si in fata unor astfel de amenintari este ca sa aparam statul de drept, democratia si, mai ales, drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor", spune Tariceanu, potrivit comunicatului de presa remis de presedintele PLR

Presedintele PLR adauga faptul ca "institutiile judiciare pot sa ancheteze, dar nu trebuie sa schimbe nici majoritati parlamentare si nici guverne. In caz contrar, democratia in Romania ar fi doar o lozinca si ne-am intoarce la perioada de instabilitate politica si conflicte, pe care am lasat-o in urma acum sase luni".  

In acelasi timp, Calin Popescu Tariceanu subliniaza faptul ca presedintele Klaus Iohannis ar trebui sa ii acorde premierului Victor Ponta prezumtia de nevinovatie.

"Am constatat cu ingrijorare ca, in ochii DNA, prim-ministrul Victor Ponta a devenit suspect chiar in ziua in care noul PNL a depus o motiune de cenzura impotriva Guvernului, fara speranta rezonabila ca aceasta sa intruneasca o majoritate in Parlament. Ca si in vara anului 2012, institutiile judiciare par sa intervina din nou cu mijloace represive intr-un proces politic democratic.(...) Ingrijorarea s-a transformat in surprindere atunci cand presedintele Romaniei a cerut demisia sefului Guvernului. Ar fi potrivit ca domnul Iohannis sa-si aminteasca ca in toamna anului trecut a cerut votul concetatenilor sai in timp ce era trimis in judecata. Peste sase milioane de cetateni i-au acordat atunci prezumtia de nevinovatie si l-au ales ca presedinte al Romaniei. S-ar cuveni ca domnul Iohannis sa le imite exemplul si sa-i acorde domnului Ponta aceeasi prezumtie".

Presedintele PLR mai spune ca actuala coalitie de guvernare este una care si-a putut indeplini angajamentele fara blocaje din partea presedintelui Romaniei si "fara certuri politice permanente".

"Romania este acum pe un drum bun: avem o crestere economica solida, printre cele mai mari din Europa, avem o agenda de masuri economice liberale, incluse in noul Cod Fiscal, cu efecte care se fac deja simtite pentru romani. Toate acestea au fost posibile si pentru ca am avut - pentru prima data in multi ani - o coalitie de guvernare care a putut sa isi faca datoria fara blocaje politice din partea Presedintelui si fara certuri politice permanente. In aceste zile, nu trebuie sa ne intoarcem din nou la instabilitate politica, la guverne facute pe genunchi cu aceeasi oameni incompetenti din cabinetele Boc", mai spune Tariceanu.

Premierul Victor Ponta s-a prezentat vineri dimineata la DNA, iar procurorii au anuntat printr-un comunicat oficial ca "au dispus efectuarea urmaririi penale fata de Ponta Victor-Viorel". Procurorii DNA il acuza pe Ponta de urmatoarele infractiuni: fals in inscrisuri sub semnatura privata (17 infractiuni); complicitate la evaziune fiscala in forma continuata; spalarea banilor. De asemenea, "procurorii au constatat ca se impune continuarea urmaririi penale fata de Ponta Victor-Viorel si sub aspectul savarsirii a trei infractiuni de conflict de interese, dintre care una in forma continuata (doua acte materiale) fapte aflate in legatura cu functia sa de prim-ministru al Romaniei".


Citeste mai multe despre   









8007 vizualizari
  • +65 (71 voturi)    
    Sa mori tu ?????!!!! (Vineri, 5 iunie 2015, 21:44)

    polonyca [utilizator]

    Da hotia si minciuna si ridicate la rang de politica , astea cum ar fi , ce crezi tu bah........????? Derbedeule...!!!!
    • +34 (40 voturi)    
      Ei, hai (Vineri, 5 iunie 2015, 23:15)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Elucubratiile lui C. A. P. Tariceanu generate de middle age crisis, nimic nou.
      • +11 (11 voturi)    
        /// (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 8:12)

        CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        In Ungaria presedintele si-a dat demisia cand l-au prins cu plagiatul. La fel si ministrul apararii in Germania. Cand esti la guvernare si esti prins cu furtul, demisionezi. Ca altfel iti pierzi mandatul in alte moduri.

        Iar la FIFA chiar "pe cale judiciara" au ramas fara mai toata conducerea, dupa ce au arestat o mare parte. Si chiar cu catuse la tv, cum nu-i place lui Taricean. N-am auzit sa tipe cineva ca nu e stat de drept in Elvetia.
    • +33 (37 voturi)    
      eee (Vineri, 5 iunie 2015, 23:16)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Tariceanu e si el cu mana pana la cot bagata...

      Un alt cocalar hot.
    • +29 (33 voturi)    
      Exact asa AM GANDIT SI EU! (Vineri, 5 iunie 2015, 23:27)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Sa vezi cand va pica, ce de roti i se vor invarti in jurul gatului!
      Sictir, moticilene cu numar nemasurat de neveste!
  • +46 (52 voturi)    
    Vorbeste vorbe... (Vineri, 5 iunie 2015, 21:52)

    The Wisest Fool [utilizator]

    Primul ministru este urmarit penal -> parlamentul trebuie sa il demita -> parlamentul voteaza un nou prim-ministru (care in baza majoritatii actuale va fi tot de la PSD)

    Nicio rasturnare a guvernului. Doar un prim ministru uns cu toate alifiile care trebuie sa plece.
  • +54 (58 voturi)    
    Auzi la el!!! (Vineri, 5 iunie 2015, 21:53)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cica "Datoria noastra ... este ca sa aparam statul de drept, democratia si, mai ales, drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor"

    Mai Taricene, furatul nu este vreun drept cetatenesc in democratie. Nici macar presedintele Senatului n-are voie sa fure, nici macar sa declare pe dos votul senatorilor, tot nu are voie. Numai pentru asta si ar trebui sa zaci ani la beciul domnesc.

    Iar cu statul de drept, de cand esti Taricene cu el in gura??!! De cand cand voiai sa te anunte Monica Macovei in guvern, daca exista dosare penale ale ministrilor??!! Cum e cu statul de drept, nesimtitule?!
    • +39 (43 voturi)    
      Tipul asta....... (Vineri, 5 iunie 2015, 22:25)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      .....este din ce in ce mai penibil sau poate ca este doar ingrijorat de ce i se poate intampla si lui si evident, uita sa adauge la "democratia si, mai ales, drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor", faptul ca institutia pe care o conduce ar trebui desfiintata pentru ca, in mod democratic, cetatenii au cerut doar 300 de daunatori si o singura camera de dezmat.

      Dar ce conteaza ce vor cetatenii ?!
  • +50 (56 voturi)    
    Prostul satului .... (Vineri, 5 iunie 2015, 21:57)

    SHEAPA [utilizator]

    A vorbit. Va rog, hartie igienica sa se stearga la gura.
    • +3 (3 voturi)    
      are (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 12:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      rebengiuc, de la revolutie, daca i-o mai fi ramas dupa ce a jucat intr-un film chiar alaturi de marele guru al rahatului romanesc, iooooooon iliescu.
  • +47 (53 voturi)    
    eroare de pod (Vineri, 5 iunie 2015, 22:01)

    Kpriciu [utilizator]

    Cea mai grava atingere a statului de drept este faptul ca un premier urmărit penal se afla inca in fruntea Guvernului României, taricene!
    • +26 (32 voturi)    
      si ca presedintele senatului (Vineri, 5 iunie 2015, 23:21)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      ii ia apararea. Jalnic!
  • +42 (44 voturi)    
    Se ajunge si la tine, (Vineri, 5 iunie 2015, 22:08)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    stai linistit (probabil ca nu...), nu scapi.

    Ai noroc ca au 7000 de dosare la DNA, e, cum se zice, "just a matter of time'.

    Vine Ziua Judecatii, iar tu si hotii cu care "lucrezi" veti plati.
  • +35 (39 voturi)    
    poate catelusu lu ponta (Vineri, 5 iunie 2015, 22:08)

    liviu_ [utilizator]

    sa explice si de ce crede acest lucru?!
    d c este atac la statul de drept ca un premier URMARIT PENAL!!! sa-si dea demisia?!
    si de ce nu este atac la statul de drept ca un potential infractor sa conduca tara si sa dea legi?! sau ca imaginea romaniei sa fie asociata cu un urmarit penal...
    tariceanu il apara pe ponta stiind ca daca pica ponta, cariera lui politica este terminata
  • +26 (32 voturi)    
    Asta simte ca se apropie si de el? (Vineri, 5 iunie 2015, 22:12)

    LiviuX [utilizator]

    Ce vrea sa zica prin "rasturnare a guvernului pe cale judiciara"? Faptul ca e arestat un ministr sau chiar prim-ministru nu inseamna rasturnare de guvern. Urmatorul prim-ministru poate foarte bine sa mentina guvernul daca vrea, e alegerea lui. Si apoi, chiar daca guvernul e rasturnat de parlament, in noul guvern tot pot fi mentinuti si membri ai precedentului cabinet.
    Partea cu sustinerea ar fi insa de-a dreptul hilara daca nu ar veni de la presedintele senatului! Adica daca cineva are sustinere, poate sa fure sau sa faca ce vrea? De unde pana unde? Deci si eu daca am sustinere, pot sa ma apuc de furat? Pai sunt sigur ca toti hotii din inchisori pot gasi sustinere la ceilalti detinuti si deci trtebuie eliberati dupa parerea lui!
  • +32 (36 voturi)    
    Tariceanu da cu praf... (Vineri, 5 iunie 2015, 22:17)

    MBA [utilizator]

    in ochii romanilor. Dupa logica sa, Justitia, ca sa "se pastreze echilibrul puterilor in Stat", nu are voie sa-si faca treaba, daca asta implica efecte politice. E doar pana la un punct. Doar pentru catei...Ciudata logica...
  • +27 (29 voturi)    
    Eu stiam ca (Vineri, 5 iunie 2015, 22:27)

    ostrogotul [utilizator]

    in statul de drept se respecta justitia. Tu stii altfel?
  • +24 (26 voturi)    
    pai da... (Vineri, 5 iunie 2015, 22:28)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Stai ca te salta si pe tine baietii... sa vedem dupa ce culoare va avea mocheta aia din capul tau...
  • +21 (23 voturi)    
    Vezi ca esti sub pod si cade Sterlingul pe tine (Vineri, 5 iunie 2015, 22:39)

    Plagarus [utilizator]

    Legea-i una singura pt. toata pegra penala a politicienilor ,inclusiv a manechinilor de catafalc cum esti tu Popescule Tariceanu !
    Sterling , Portile de Fier 2 , Rosia Montana ( tufa Tariceanu a fost si ministru al industriilor )..... !
    Tariceanu a incalcat, dispozitia din Legea petrolului nr. 238/2004 care dispune ca un acord petrolier se incheie cu cistigatorul unui apel public de oferta (art. 30 alin .2), deci actul aditional si “contractul” din anexa la actul aditional ar putea fi considerate nule absolut, pentru cauza ilicita.
    Cum stam cu ancheta Parchetului legata de aceasta magarie de sute de milioane de Euro si cum stam cu ancheta parlamentara legata de acest contract si Dl. Tariceanu?

    Nu-i doar senil ci si prost gramada mos Calin :
    “Noi vorbim tot timpul de un Parlament care nu este credibil. Uitaţi-vă la paradoxul societăţii româneşti. Singura instituţie cu adevărat democratică din ţară, care este Parlamentul, este cea mai puţin credibilă şi populară. Instituţiile nedemocratice din România – Armata, Biserica – sunt cele mai credibile. Este un element de reflecţie foarte serios, la care merită să vă aşezaţi şi să vedem ce putem să facem cu toţii să dăm Parlamentului prestigiul de care are nevoie " (CPTariceanu )
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Vineri, 5 iunie 2015, 22:43)

    rerenenegate [utilizator]

    S-a prostit asta la batranete, pacat...
  • +21 (23 voturi)    
    copy/paste de la ceausescu (Vineri, 5 iunie 2015, 22:47)

    cristi22 [utilizator]

    Si altii au zis ca nu raspund decat in fata Marii Adunari nationale, care era parlamentul de atunci.
  • +24 (26 voturi)    
    Penalul apără penali, Normal: (Vineri, 5 iunie 2015, 22:49)

    Kentt [utilizator]

    tocmai de aceea a fost pus în fruntea Senatului.
  • +14 (16 voturi)    
    cel putin TEORETIC (Vineri, 5 iunie 2015, 22:59)

    kripton [utilizator]

    este posibil sa ai un escroc prim ministru.
    daca justitia l-a prins cu mata-n ,trebuie sa se astepte pana ce dementu' isi termina mandatu' ....
    fii domnule serios!!
  • +14 (14 voturi)    
    aha (Vineri, 5 iunie 2015, 23:01)

    ampersand [utilizator]

    Watergate-Nixon iti spune ceva?
  • +17 (17 voturi)    
    Asta este (Vineri, 5 iunie 2015, 23:45)

    vasile-roaita [utilizator]

    ultima zbatere si agonie a hotilor din guvern si parlament. Mai devreme sau mai tirziu veti fi judecati pentru totte hotiile si magariile pe care le-ati facut. Ca nu acum si peste un an sau doi tot veti fi judecati.
  • +15 (17 voturi)    
    e din ce in ce mai funny (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 0:20)

    AliKimiku [utilizator]

    bunicutul
    Va sa zica punerea sub acuzarea unul, doi, trei, patru ... treisprezece ministri din cel mai curat/cinstit/ supercalifragilistic guvern nu este rasturnare a guvernului pe cale judiciara dar cand latul procurorilor ajunge la unicul, neinlocuibilul, ne egalabilul prim-ministru atunci e lovitura de stat si nu alta.
    Eu cred ca Tariceanu are niste scheletzei simpatici prin dulap si stie ca dulaii DNA-ului dabia asteapta sa il ia la puricat.
  • +14 (16 voturi)    
    va (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 0:28)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    rog nu mai publicati delirul penibil al acestui gunoi uman, sint lucruri mai importante care merita atentia publicului in acest moment.
  • +15 (15 voturi)    
    so trezit mos tagarzta... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 0:54)

    strelka [utilizator]

    sezi bland, ai fost si ai ramas un manechin... acum la batranetze lucrurile au degenerat, ce poate sa faca unu` care a primit plocon o functie asha babana ca a ta, in genunchi isi apara stapanul`......jigodiilor.....
  • +16 (16 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 3:10)

    redmc [utilizator]

    Carevasazica daca justitia ancheteaza pe cineva ales democratic inseamna sfarsitul statului de drept iar noi credeam ca prostii pe invers.
  • +17 (17 voturi)    
    zise manechinul: statul sunt eu! (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 4:03)

    Razvan_M [utilizator]

    Hai sictir, ticalosule.
  • +5 (5 voturi)    
    Primul motociclist al tarii bate campii (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 8:10)

    feral [utilizator]

    Cum ar putea fi aplicarea legii o incalcare a statului de drept ?! E o fractura logica. Popescu asta a devenit mortal de comic !
  • +5 (5 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 8:19)

    Irizat [anonim]

    "Victor Ponta se bucura in continuare de intregul sprijin al liberalilor ramasi fideli atat valorilor liberalismului, cat si votului popular masiv din 2012."
    /// nu a sesizat ca din 2012 si pana cum, am mai avut un vot popular masiv in noiembrie 2016 unde poporul i-a dat un sut in dos lui Tonta.
    Cat priveste "valorile liberalismului", sa ne povesteasca cum a aprobat el retehnologizarea de la Portile de Fier cu VA Tech, intr-un contract de 1 mlrd, iar dupa "retehnologizare", turbinele merg la o capacitate mai mica decat inainte si -ce e mai important- cu defectiuni!
    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1236512-miliard-euro-aruncati-dunare-afacerea-portile-fier.htm
    Pana la urma nu este nicio surpriza atitudinea acestui /// Tariceanu. Asa cum ne-a invatat Parlamentul, solidaritatea intre borfasi functioneaza mereu. Sa speram ca DNA o sa-l trimita si pe individul asta sa-si petreaca batranetile printre fostii lui colegi de pungasii.
  • +4 (4 voturi)    
    se vrea ''om''... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 9:40)

    astronaut [utilizator]

    de dreapta dar are mentalitate de COMUNIST sadea , ca si Pontache semnalizeaza dreapta (vest) si face stanga (est) , cu alte cuvinte niste farseuri , dealtfel se vede si dupa cum sau adunat psd , pc , plr si interesul national in frunte cu generalul clipici !!!
  • -4 (6 voturi)    
    vocea ratiunii a vorbit din nou (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 10:00)

    nu_am [utilizator]

    Dar pe cine intereseaza cu adevarat statul de drept ? Toti dictatorii inlatura opozitia precum Iohanis: Is acuza pe nederept de fapte penale, eventual de inalta tradare. Ihanis e un Hitler modern. DNA e un Gestapo modern. Heil Iohanis!
  • -1 (5 voturi)    
    Concluzia necesara (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 10:21)

    Flinder [utilizator]

    Concluzia la toate opiniile de mai sus e clara si simpla: CARACTERE PRIMITIVE platite sa ponegreasca si sa insulte, in dispretul adevarului, CEL MAI BUN GUVERN SI PRIM MINISTRU AL ROMANIEI, desi cunosc foarte bine performantele economice si sociale ale lui. Cine nu ajunge la struguri spune ca sunt acri...
  • +3 (3 voturi)    
    hehehe (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 11:05)

    action [utilizator]

    ///. Daca pica Ponta si PSD dispare din politica.
  • +4 (4 voturi)    
    domnul Bilețel-Tăriceanu trebuia să fie în pușcări (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 16:01)

    visio [utilizator]

    pentru că umbla cu bilețele de influențare a Justiției!
  • +4 (4 voturi)    
    daca respectai statul de drept , mai taxicene (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 18:12)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    la care faci referire, nu ar fi trebuit reluat votul in cazul sova, nesimtitule.