Raluca Turcan (PNL): "De acum exista indicii temeinice: Pentru PSD justitia e ciuma si Sova e muma"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2015, 10:16 Actualitate | Politic

Raluca Turcan
Foto: Agerpres
​Vicepresedintele PNL Raluca Turcan afirma, cu privire la modificarile aprobate luni de Senat la Codul de Procedura Penala ce presupun "indicii temeince" in loc de "suspiciune rezonabila" pentru arestarea preventiva, ca pentru PSD "justitia e ciuma" si Dan Sova "muma", considerand ca aceste modificari reprezinta o "lovitura" prin care se blocheaza practic arestul preventiv.

"De acum exista indicii temeinice: pentru PSD justitia e ciuma si sova e muma. Chiar muma lui victor ponta. Lovitura din Senat prin care se blocheaza practic procedura arestului preventiv demonstreaza cat de frica le este celor din PSD de justitie. Isi iau masuri de precautie cu speranta ca toti cei care pot fi acuzati de coruptie vor beneficia de un statut privilegiat. Se vor preface ca nu este vorba despre ei, isi vor mentine functiile si, cu aroganta si suficienta, ne vor da lectii de moralitate. Se vor transforma in victime iar pe cei fara probleme in justitie ii vor face sa se simta marginalizati."

Deputatul liberal sustine ca PSD mutileaza legile in interes national.

"Pentru mutilarea legilor in interes personal, pentru apararea apropiatilor prin sacrificarea institutiilor statului, PSD trebuie sa plece", afirma Turcan intr-o declaratie de presa.

Amintim ca plenul Senatului a adoptat luni amendamentul a trei senatori privind inlocuirea sintagmei "suspiciune rezonabila" cu "indicii temeinice" la dispunerea arestarii preventive, asa cum fusese in vechiul Cod de Procedura Penala.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1518 vizualizari
  • -2 (4 voturi)    
    ete na (Marţi, 12 mai 2015, 10:35)

    codo [utilizator]

    las ca trimite seful vostru KJ modificarea la CCR pentru neconstitutionalitate sau o intoarce la parlament. nu are si el parghiile lui? mai ramane doar sa se trezeasca.
  • -6 (8 voturi)    
    Blondina, (Marţi, 12 mai 2015, 10:37)

    xrogo [utilizator]

    o luasi pe aratura cu decontarea deplasarii profesorilor,vad ca nu te astampari,recidivezi,iti place sa te faci de cacao neaparat!!!
    • +3 (3 voturi)    
      haha (Marţi, 12 mai 2015, 10:55)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      o fi luat-o pe aratura blondina, dar nu e nimic fals in ceea ce spune. pentru tine si altii ca tine, din 2016 incolo o sa ramaneti doar voi cu pensionarii, cu ponta si cu puturosii care prefera ajutor social in loc sa lucreze (e si o stire, cauta pe net) caci restul ne cautam meleaguri mai bune
    • +2 (2 voturi)    
      Ai si partea cu logica (Marţi, 12 mai 2015, 11:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Blondule! Concret la ce te referi ca "a luat-o pe aratura". In critica partidului de infractori PSD sau in critica incercarii unor infractori precum sova de a se ascunde in spatele imunitatii.
  • +6 (6 voturi)    
    100 % adevarat !!! (Marţi, 12 mai 2015, 10:41)

    polonyca [utilizator]

    Si tot mai evident....si-au recapatat tupeul si , iata , "Martea neagra" se repeta , se reia , prin tactica "aprobarii tacite"....... "creierele" lor ..gandesc prin "laboratoarele absconse ale PSD" si apoi , ne baga totul ..... pe sub usa , in cel mai marsav mod posibil !!!!
  • -2 (2 voturi)    
    oare mai ai tupeu in tine (Marţi, 12 mai 2015, 12:16)

    nabucodonosor [anonim]

    Deci...Sova trebuie arestat..sa fie..dar D-na Turcan uita de colegii dansei care dunt deja condamnati la puscarie...Dl Costin Gheorghe va spune ceva D-na Turcan..e condamnat..de ce nu-si da demisia..???
  • 0 (2 voturi)    
    Sa scriem si aici, poate ne citeste. (Marţi, 12 mai 2015, 13:26)

    klaus [anonim]

    Pe contul de facebook al doamnei Turcan nu este loc de comentarii negative.

    Asa ca punem aceeasi intrebare si aici.

    Cum se face că doar 20 de senatori PNL din cei 63 existenți au votat împotriva initativei PSD?
    • 0 (0 voturi)    
      63 de senatori PNL? (Marţi, 12 mai 2015, 15:32)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui klaus

      sa vedem:
      "amendamentul a trecut cu 81 voturi pentru si 26 impotriva".
      adica din 105 senatori, 63 sunt ai PNL?
      halo, spuneti-le si astora din PNL, ca nici ei nu stiu ca au deja majoritate in Senat.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL sustine tacit P$D (Marţi, 12 mai 2015, 15:06)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Bai hotilor, s-a vazut cand P$D vroia sa-i atace pe procurori ca PNL s-a abtinut.

    De ce n-a votat impotriva? Raspundeti la intrebare, ipocriti liberali ce sunteti.