Purtatorul de cuvant PSD, reactie la acuzatiile lui Iohannis: Vreau sa cred ca iritarea presedintelui nu este rezultatul lobby-ului celor care nu mai pot fura bani din Sanatate

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2015, 15:25 Actualitate | Politic

Gabriela Podasca
Foto: Agerpres
Purtatorul de cuvant al PSD, Gabriela Podasca, afirma intr-un comunicat de presa ca "vrea sa creada" ca atacul facut de presedintele Klaus Iohannis la adresa Guvernului privind blocajul legat de cardul de sanatate "nu este rezultatul lobby-ului celor care nu mai pot fura bani din Sanatate". De asemenea, PSD il acuza pe voalat pe Iohannis ca tine partea concernului austriac Holtzindustrie, cu o zi inainte de seria de mitinguri impotriva companiei austriece.

"Am vazut astazi declaratiile presedintelui pe diverse teme. PSD a participat la toate consultarile convocate de presedinte. Guvernul a respectat relatia institutionala cu acesta, la fel si Parlamentul. Noi suntem preocupati ca linia corecta de pana acum sa fie mentinuta. Sunt foarte multe lucruri importante de facut pentru Romania si nu ne preocupa disputele.

Vreau sa cred ca iritarea de astazi a presedintelui Iohannis nu este rezultatul lobby-ului celor care nu mai pot fura bani ca urmare a introducerii cardului de Sanatate. Asa cum vreau sa cred ca respingerea Codului Silvic nu a fost rezultatul lobby-ului unei firme din industria lemnului", precizeaza PSD.

Presedintele Klaus Iohannis a acuzat vineri guvernul ca a pregatit "prost" introducerea cardului national de sanatate si a precizat ca va avea o discutie cu premierul Victor Ponta pe aceasta tema.

"Guvernul a pregatit prost cardul national de sanatate", a raspuns Klaus Iohannis, intrebat de presa cum comenteaza dezbaterile legate de introducerea acestui instrument.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3124 vizualizari
  • -6 (10 voturi)    
    Aici PSD are dreptate (Vineri, 8 mai 2015, 15:51)

    hauel [anonim]

    Santa Klaus a reactionat cam dur, avand efectul benefic al introducerii cardului.
    Daca pe alte teme gen coruptie, sunt de acord sa-i mustre.

    Pe tema asta chiar nu are sens. Cel mult sa le ceara sa faca tot posibilul pentru a remedia eventuale deficiente.

    Dar mai stii....dupa lobby cu lemnul si legile silvice...nu-i exclus ca KJ de fapt sa sara de fund in sus la cerintele unor firme germane si austriece de medicamente...care isi vad vanzarile scazute.

    Ideea e ca circuitul medicamentelor poate fi: Firma germana-> aduse in piata RO -> spitale si farmacii care le deconteaza la morti -> medicamente scoase din piata RO-> revandute pe piata EU.

    Statul ramane doar cu plata!

    Deci? Face KJ lobby la acest circuit de frauda? Tot ce e posibil.
    PNL a detinut mult timp ministerele sanatatii.
    • +3 (7 voturi)    
      lobby fac cetatenii (Vineri, 8 mai 2015, 16:49)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui hauel

      care nu pot beneficia de serviciile de sanatate din cauza bulibashelii din sistem.
      Cum e posibil ca firma care l-a implementat sa incaseze banii si sa intre in insolventa inainte ca sistemul sa intre in functiune? E incompetenta, prostie, hotie, o combinatie intre ele?
    • +3 (7 voturi)    
      asa v-au invatat la sedinta KGB? (Vineri, 8 mai 2015, 17:47)

      titi [anonim] i-a raspuns lui hauel

      au declansat bolsevicii 'jihadul'. Probabil au primit go-ul de la est.

      Iohannis, tine-te tare, nu uita ca ai fost votat de 55% dintre romani, iar Ponta nu are nicio legitimitate decat sustinerea chinezilor si a rusilor.
  • +10 (12 voturi)    
    O alta Gabriela arunca stupizenii din Pod(asca) (Vineri, 8 mai 2015, 15:51)

    Plagarus [utilizator]

    Incep loviturile sub centura,rau intentionate si cu soparle marca PSDerbedei !
    Dupa leit motivul "flotei", o sa sara sigur cu padurile .
    Iohann ia-i bisturiul guvernamental, " doctorului " Ponta Viorel.
    • +5 (7 voturi)    
      Interesantă această Gabriela (Vineri, 8 mai 2015, 16:59)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Nu are absolut nimic:

      - Zero Conturi
      - Zero Mașini
      - Zero Pământuri
      - Zero Locuințe

      - Zero experiență aș putea adăuga. Cum de a sărit cineva de pe băncile facultății ( facultatea: "Comunicare şi relaţii publice, Facultatea de litere" ) direct la Ministerul pentru relaţia cu Parlamentul ?

      Vă rog să vă delectați:

      http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=292&cam=2&leg=2012&pag=5&idl=1

      Cam tupeistă PSD-ista la adresa lui Iohannis.
  • +9 (11 voturi)    
    asta-i dublura perfecta a madamei Firea.... (Vineri, 8 mai 2015, 15:55)

    lili [anonim]

    Unde naiba au gasit-o PSDeii lui Ponta pe cucoasa asta agresiva ?!
    Copie perfecta, tafnoasa si aroganta a cucoanei Gabriela Firea!
    Imaginea perfecta a PSDului lui Ponta!
    Sila!
    Madam cum te cheama, daca ai sti sa citesti ca lumea, ai intelege ca Johannis NU are nimic cu cardul de sanatate, asa cum NU are nimeni normal la cap din tara asta, dar el are de spus, asa cum au de spus cei care zilele astea au pierdut ore-n sir la CAS, ca Guvernul NU a pregatit deloc introducerea cardului de sanatate!
    Te-as trimite sa stai tu, cucoana de PSD arogant, la coada la CAS, sa lesini acolo langa amaratii pe care i-am vazut la TV si de care NU va pasa!
    Nesimtitilor, NU va pasa!
    Aroganta si agresivitate, asta vedem la PSDul lui Ponta!!
    SILA!
    RUSINE!!
    Votati PSD!
    O adunatura de ipocriti, aroganti si incompetenti, asta sunteti!
  • +7 (9 voturi)    
    Klaus n-a auzit de 'institutia suspendarii'? (Vineri, 8 mai 2015, 15:56)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ponta a facut o miscare 'la smecherie' in relatia cu Iohannis : a numit o 'fatuca' (asa i-ar zice Cristoiu) impertinenta in functia de 'purtator de cuvant' si i-a dat liber sa faca 'declaratii politice', in care sa dea de-a berbeleacul cu Marele (dar micul) Klauschen., declaratii cu care sa-l testeze pe neamt, sa vada daca va apuca sa raspunda (printr-un 'altfel de raspuns') inainte de a i se termina mandatul.
    Sa vedem daca Klauschen se va supara si-si va jucariile, sa se joace cu ele intr-un colt al palatului, sau va urma invataturile potrivite unor asemenea situatii, prevazute detaliat in Codul 'Pas cu Pas'.
  • +5 (7 voturi)    
    "lucruri importante" (Vineri, 8 mai 2015, 15:56)

    liviusmaximus [anonim]

    am regasit sintagma " lucruri importante" de mii de ori in discursurile lui ponta si ale purtatorilor de vorbe psd. Ceva REALIZARI IMPORTANTE ? luam lista promisiunilor celor 3-4 guverne cinstite ponta ? fonduri UE ioc. investitii ioc. locuri de munca ioc. marile proiecte ioc. schimabrea constitutiei ioc. regionalizare ioc. lege electorala moderna ioc. doar jocuri de imagine ce se fac DEJA, pt alegerile din 2016. abia ne-am trezit din referendumuri, alegeri, etc, etc. mai faceti si o pauza si mai treceti si la munca dlor politicieni ! Includ aici si pnl+pdl care pare ca a disparut odata cu antonescu... parlamentul asta al nostru munceste ceva ? avocatul poporului ?
  • +7 (9 voturi)    
    ce e barbat ...ce e femeie p$dista (Vineri, 8 mai 2015, 15:58)

    un domn [utilizator]

    same s...t
  • +4 (6 voturi)    
    vreau sa cred.... (Vineri, 8 mai 2015, 16:03)

    sebi [anonim]

    ca declaratia doamnei nu e rezultatul tampeniei ci al slugarniciei fata de plagiator !
  • +3 (5 voturi)    
    vreau sa cred.... (Vineri, 8 mai 2015, 16:03)

    sebi [anonim]

    ca declaratia doamnei nu e rezultatul tampeniei ci al slugarniciei fata de plagiator !
  • +7 (9 voturi)    
    cata nesimtire (Vineri, 8 mai 2015, 16:08)

    sebi [anonim]

    Astea au fost dintotdeauna principalele caracteristici ale bolsevicilor: tupeul, nesimtirea, grosolania, mistoul ieftin, propaganda populista desantata... si altele care-mi scapa acum din cauza nervilor..

    Adica oricine vede bolnavii stand la cozi din cauza cardului lor (de marit salariile la medici nu intra in discutie, ci doar de marit birocratia medicala), vede cum Ponta ia de unul singur hotararea sa vanda tarom si aeroportul la islamisti, si tot ei sunt revoltati.

    Iohanis e prea domn, a zis ca decat sa fie mitocan mai bine pierde. A castigat, si pe moment bolsevicii au lasat ciocul mic. Dar, greseala mare: astia, cand vad ca le merge, ti se suie-n cap. Asa sunt comunistii, n-ai ce le face.

    Cine e cucoana asta garbriela si ce legitimitate are ea sa manifeste un astfel de limbaj si comportament fata de presedintele ales al tarii? Nu ti-e rusine, cucoana?
  • +5 (7 voturi)    
    Opinie (Vineri, 8 mai 2015, 16:09)

    Adrian Popescu [anonim]

    Iritarea pesedintelui este si iritarea mea . Ma numar printre cetatenii care contribuie la un sistem de sanatate public ( pentru ca sint obligat de o lege timpita ) . Ma numar printre cetatenii care nu sint de acord cu o astfel de modalitate de a avea acces la contributiile mele la acest sistem , atunci cind sint bolnav . Prin urmare , institutiile nenorocite ale statului roman sa faca bine sa imi ofere alternativa la acest card nu sa ma oblige sa il folosesc doar pentru ca asa considera niste neaveniti din ineriorul acestor institutii .
  • +6 (8 voturi)    
    neeeah ... (Vineri, 8 mai 2015, 16:20)

    getodacul [utilizator]

    E defapt rezultatul lobby-ului chelnerilor si barmanilor, ca nu mai pot lua bacsis fara sa dea bon.
  • +7 (9 voturi)    
    Atacul lui Iohanis (Vineri, 8 mai 2015, 16:20)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    este rezultatul prostiei incredibile a Pe$eDistilor care nu gandesc inainte sa faca ceva.
  • +3 (5 voturi)    
    Cea mai buna aparare a hotilor: striga "Hotii!" (Vineri, 8 mai 2015, 16:34)

    Excelsior [utilizator]

    Si prostii ii voteaza!
  • +3 (5 voturi)    
    PSD l-a executat pe Johannis (Vineri, 8 mai 2015, 16:52)

    Andradda [utilizator]

    Fara absolut nicio legatura cu tema de politica externa, PSD-eaua si-a aratat fata hâda si mitocaneasca, numindu-l pe Johannis, in doua fraze scurte: si corupt si mincinos.
    Corupt pt ca PSD l-a asociat imediat cu hotii care fura in sistemul sanitar, si mincinos pt ca a sustinut ca nu are absolut nicio legatura cu concernul austriac , cu toate ca respingerea legii de catre Johannis a avut exact aceleasi argumente cu ale concernului respectiv.
    Mai pe sleau spus, Johannis a intrat direct si fara menajamente in malaxorul abjectiei PSD-iste. Ceea ce va urma este de la sine inteles. Daca Johannis nu se conformeaza dorintelor Plagiatorului, va fi facut praf si pulbere de mass-media si de toata sleahta behaitorilor PSD-isti.
    Ramane de vazut daca Johannis isi va baga coada intre picioare sau va arata ca este un adevarat barbat de stat si nu o simpla marioneta, iar pt a dovedi ca are caracter de luptator si ca nu se teme de PSD, Johannis ar trebui sa-l demita urgent pe Mihalache. Pana nu va face acest pas nu va avea nici succes si nici autoritate la Cotroceni.