Klaus Iohannis, atac dur la Guvernul Ponta: Guvernul a pregatit prost cardul national de sanatate / E un scandal public

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2015, 12:53 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Presedintele Klaus Iohannis a acuzat vineri guvernul ca a pregatit "prost" introducerea cardului national de sanatate si a precizat ca va avea o discutie cu premierul Victor Ponta pe aceasta tema.

"Guvernul a pregatit prost cardul national de sanatate", a raspuns Klaus Iohannis, intrebat de presa cum comenteaza dezbaterile legate de introducerea acestui instrument.

Acesta a aratat ca a vazut "mii de oameni care stau la coada" si a vorbit despre "un scandal public".

"Evident ca voi vorbi pe aceasta tema" cu primul ministru Ponta, a mai spus Klaus Iohannis.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14659 vizualizari
  • -23 (43 voturi)    
    a prins glas (Vineri, 8 mai 2015, 12:57)

    xanti [utilizator]

    Ficusul
    • +24 (38 voturi)    
      da, duritatea acuzatiei (Vineri, 8 mai 2015, 13:21)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      m-a dat pe spate, l-am si vizualizat parca dand cu basca in Ponta.
  • +42 (54 voturi)    
    deci ! (Vineri, 8 mai 2015, 13:00)

    nash pandelica [utilizator]

    nu..e..un..lucru..bine..facut..
    lucrurile..trebuie..sa..se..schimbe..
    am...zis.!
  • +48 (60 voturi)    
    ma mir (Vineri, 8 mai 2015, 13:02)

    chiuariu [utilizator]

    ponta pregateste totul perfect. de vina sunt medicii care au sabotat introducerea cardului. ca sa nu mai vorbim de pacienti, care s-au imbolnavit pe 4 mai, in loc sa o faca cu o saptamina mai devreme.
  • -7 (41 voturi)    
    hopaaa, sa trezit prezidentu' (Vineri, 8 mai 2015, 13:02)

    mnicku [utilizator]

    da pina acuma unde ai fost ?? ... scuze am uitat, tu esti cu deplasarile
  • +32 (34 voturi)    
    N-am inteles... (Vineri, 8 mai 2015, 13:12)

    dragos_k [utilizator]

    ...unde e duritatea. Bagati si "Soc! N-o sa-ti vina sa crezi!" daca tot ati inceput cu de-astea.
    • +4 (4 voturi)    
      Nici chiar asa! (Vineri, 8 mai 2015, 15:13)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

      Ar face concurenta la evz.
    • +3 (9 voturi)    
      Ei, n-ați înțeles! (Vineri, 8 mai 2015, 16:08)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

      Președintele trebuie încurajat să se „exprime”. Ăsta e un pas. Primul. Vor urma și alții care vor urni, poate, căruța din loc.
      Deja mă simt mai bine... :)
  • -16 (22 voturi)    
    vorbe (Vineri, 8 mai 2015, 13:22)

    BalanVasile [anonim]

    as fi inteles reprosurile presedintelui vis-a-vis de premier daca domnia sa ar fi avut vreo intentie de a intra in contact si cu alte tari decat cele din UE. daca rezumam domnia sa a vizitat dupa ce a a ajuns primul om in romania;d-na merchel,maria sa regele, ilegal al romaniei,moldova de dincolo(de unde nu a venit cu nici un mesaj).eu am inteles si probabil ca nu sunt sigurul,ca domnia sa are misiunea de a repune in functie regalitatea in romania! de ce? pai iata ca se va pune in discutie in parlamentul romaniei,nu cel sasec, introducerea coroanei regale pe steagul romanesc! de ce?
  • +16 (24 voturi)    
    Sa nu stricati "relatia impecabila" (Vineri, 8 mai 2015, 13:23)

    zum-zuum [utilizator]

    Deci, mai cu mila, domnule presedinte.
  • +27 (31 voturi)    
    DEMISIA V V P.. (Vineri, 8 mai 2015, 13:30)

    Johanis [utilizator]

    Ar fi un gest normal. Adica, te duci la arabi pe banii statului, dar in vizita privata, cu socrul la subrat si alti cativa acoliti. Normal era sa fi mers si doi-trei priceputi din opozitie.
    Cardul de subrezire a sanatatii este o mare (ca multe altele) a actualului guvern. Imaginile transmise din cabinete amintesc de cozile din diaspora, de la votare.

    Partea plina a paharului: Presedintele a prin glas!
  • -3 (25 voturi)    
    base ar fi injurat inainte sa fie probleme (Vineri, 8 mai 2015, 13:39)

    jackalphonse [utilizator]

    si postacii besiti ar fi avut vise "explozive" fara sa se mai uite daca s a rezolvat ceva.
    asta trebuie sa faca un presedinte, cum face Iohanis. spumele la gura este malai pentru un electorat manelizat.
  • +23 (27 voturi)    
    Normal (Vineri, 8 mai 2015, 13:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Era ceva de furat de aici? Daca nu de ce ar fi pregatit Ponta mai bine introducerea cardului de sanatate? PSD e interesat numai atunci cind e rost de jefuit ceva parai
    • +6 (8 voturi)    
      Si bietii pacienti s-au dus (Vineri, 8 mai 2015, 14:18)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      la bancomat sa scoata bani de pe cardul de sanatate. Mult mai degraba se vor trezi datori la sistemul de sanatate ca toate datele personale sunt acolo.
    • +6 (8 voturi)    
      A pregatit vreodata ceva bine ponta: (Vineri, 8 mai 2015, 23:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      - doctoratul?
      - suspendarea presedintelui Basescu?
      - alegerile prezidentiale?
      E un politician ghinionist. Tot ce face iese rau. Nu doar pentru el.
  • +11 (15 voturi)    
    iohannis... (Vineri, 8 mai 2015, 14:00)

    liviu_ [utilizator]

    tace mult prea mult la ce tampenii face monta
  • +15 (17 voturi)    
    Viorele da-ti jos halatul si du-te la UPU,via DNA (Vineri, 8 mai 2015, 14:12)

    Plagarus [utilizator]

    Arafatul, secretar de stat in MAI, are mari batai de cap din cauza anchetei demarate de procurorii DNA in cazul ambulantelor de la Cluj, o combinatie realizata de “parintele SMURD-ului”,iar Ponta Viorel era interimar ministru al sanatatii care si-a pus semnatura pe documentul aditional din postura de ordonator de credite.
    Sare si Ciurel sa-i pateze ''doctoratul " lui Ponta transmitandu-i inca sefului Executivului sa nu “uite de datoriile vechi” dar si faptul “ca nu va merge singur la puscarie!”
    Datoriile mai vechi sunt combinatiile financiare ale celor doi, care au debutat in 2007 – 2008, cu contractul incheiat de Complexul Energetic Rovinari, condus atunci de acelasi Ciurel, cu Casa de Avocatura Sova, din care VIOREL PONTA s-a infruptat din plin, la modul cat se poate de oficial, dovada cele peste 12 miliarde lei vechi pomenite in declaratiile de avere pe anii 2007 si, respectiv, 2008.
    Mai mult,contractul vadit ilegal de vanzare de carbune in Serbia, sub pretul de productie, a fost incheiat de CIUREL cu acceptul lui PONTA, chiar in timpul campaniei electorale pentru alegerile prezidentiale, cand toti pesedistii aveau certitudinea ca PONTA va deveni presedinte si va transforma DNA-ul intr-o institutie decorativa. (gorjnews.ro)
  • +12 (16 voturi)    
    In materie de incompetente Ponta e etalon ! (Vineri, 8 mai 2015, 14:59)

    andreesanu [utilizator]

    Dle presedinte ,ai inceput sa vezi cu cine ai de-a face !!!
    nu-i o noutate incompetenta lui Ponta !!!.
    Mai deunazi ti-a demonstrat si iresponsabilitatea de care da dovada cand a sters-o ca bagabontul pe sest la arabi !
    Inconstient s-a dovedit Ponta ca nici dupa 3 ani de minciuni nu are Master-plan pe transporturi avizat de UE !!!,absorbtie fonduri europene blocate de 1 MILIARD

    Si trupa de 2 lei a PNL nu are motive de motiune de cenzura la repetentul de Ponta in materie de guvernare.
    Dupa 4 guverne Ponta inca n-a trecut clasa inca n-a descifrat ABCdarul guvernarii !!!.
  • +11 (13 voturi)    
    doctorasul viorel ponta (Vineri, 8 mai 2015, 15:05)

    hopsinoi [utilizator]

    Doctorasul Viorel Ponta nu ar rezista nici o saptamana intr-o firma privata.

    Te astepti la ceva bun de la el?
  • +5 (13 voturi)    
    Avertisment ultimativ! (Vineri, 8 mai 2015, 15:35)

    hotnewsfil [utilizator]

    Klaus Iohannis ar face bine sa nu-l perturbeze pe premier, sa-l lase sa guverneze, sa nu se mai amestece unde nu-i fierbe oala, daca nu vrea sa-i trimita Ponta 'Corpul de Control' pe cap, sa nu-i mai dea bani pentru administratia prezidentiala si pentru calatorii cu avioane de lux, daca nu vrea sa i-l retraga pe Mihalache. Pai, ce! Asa le-a fost intelegerea?
  • +7 (9 voturi)    
    Glumitele de Ferentari d'ale lu' Ponta (Vineri, 8 mai 2015, 15:35)

    Sani [utilizator]

    De ceva vreme l-am vazut toti pe Ponta revenind la zambetul sau superior si 'glumitele' de smecheras interlop.
    Eu personal m-am ingrijorat vis-a-vis de pozitia lui Iohannis - vezi trecutul acestuia de USL-ama!

    Cred ca vom vedea o adevarata clarificare a obiectivelor presedintelui, dupa cum Ponta ramane la aceasta atitudine sfidatoare sau va reincepe sa fie umil ca in perioada de dupa alegeri!
  • +5 (7 voturi)    
    Acum merge ... (Vineri, 8 mai 2015, 16:20)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Problema este alta: CINE PLATESTE CARDURILE TIPARITE GRESIT CARE SUNT IN NUMAR DE 5 MILIOANE? Din 10milioane de carduri 5 milioane sunt "gresite" , de aici si debandada de luna asta. Cine va raspunde pentru asta?
  • +1 (7 voturi)    
    ma (Vineri, 8 mai 2015, 16:41)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    doare de cardul asta exact cit il doare pe tariceanul de la cotroceni. Dar despre initiativele GIO prin care se doreste castrarea justitiei si impunitatea parlamentarilor si altor hoti mai mici, vad ca tariceanul sas nu are nimic de comentat. Probabil va comenta dupa ce se va intimpla faptul, la urma urmei tot premierul varanului ramine.
  • -3 (5 voturi)    
    Nu inteleg care este problema (Vineri, 8 mai 2015, 22:42)

    tdr [utilizator]

    cu cardul de sanatate .Eu l-am primit prin ianuarie , am fost cu el in aprilie la medicul de familie si l-a activat . Ieri am fost sa-mi iau reteta lunara , nu era nimeni la usa medicului , i-am dat cardul , l-a verificat ,mi-am luat reteta si asta a fost totul . Nu inteleg de ce este vinovat Ponta ca unii nu au primit cardul , sau ca unele carduri au fost tiparite gresit.Sau ca niste idioti nu s-au interesat timp 6 luni sa-si procure cardul ori s-au dus sa-l activeze in ultimul moment , pe 4 mai. Asa sunt unii romani ," lasa-ma sa te las " si pe urma dau vina pe premier pentru delasarea lor, ca sa nu zic nesimtire. In plus , sunt si alte "verigi "in lantul cu cardurile , care nu au avut interes in emiterea lor (ex . medicii )
    Ponta este vinovat pentru tot ce nu merge in tara asta ! Nu spun ca mor de dragul lui , dar cautati si alt tap ispasitor . N-ati zis nimic timp de 10 ani si acum va "indignati "! Tot Ponta este de vina ca ioha isi plimba mumia la cumparaturi la Paris si Bruxelles pe banii nostri ? Nici unul din ceilalti sefi de state n-a fost cu consoarta De fapt este vinovat , nu trebuia sa le deconteze cheltuielile ,daca avea dreptul sa faca asta .
    • +3 (3 voturi)    
      Bre, daca n-ai fi dat-o pe vrajeli pontiste (Sâmbătă, 9 mai 2015, 15:41)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui tdr

      as fi crezut ca esti interesat in mod real sa intelegi ce s-a intamplat. Cand am citit-o p-aia cu ' Ponta n-ar trebu sa fie tap ispasitor' pentru ce nu merge bine in tara si p-aia cu Iohannis care merge la shopping la Paris si Bruxelles pe banii nostri, m-am lamurit, esti propagandist pontist si aplici metoda pontista de a "minimaliza" greselile, cand sunt ale lui si de a face din nimic ceva, cand e vorba de Iohannis si PNL. Vedeti, bre, ca asta v-a ingropat la alegerile prezidentiale, lumea s-a desteptat si saturat de baliverne si manevre si puteti sa scrieti voi pana lesinati sau sa dati la A3 non stop cele mai gretoase scorneli, ca lumea deja le trece prin filtru, nu mai inghite toate prostiile si exact astea o sa va coste la alegerile viitoare.
      Hai sa-ti zic de ce zic ce zic: 1. Ponta este responsabil de aplicarea legii cu cardurile de sanatate, daca actiunea mergea bine, lua laudele, daca nu merge bine, strange scuipatii, analizeaza ce n-a mers bine si data viitoare se ingrijeste sa faca mai bine. Asta daca e barbat adevarat, daca e si el in stare sa faca ceva ca lumea! Atata timp cat actiunea a avut probleme, indiferent ca nici lumea nu a fost suficient informata ce si cum, ca sistemul nu a fost testat cum suporta atat de multi utilizatori, atata timp cat s-au facut cozi si sistemul se blocheaza si nu functoneaza cum trebuie, PONTA E DE VINA, ca lui ii revine responsabilitatea sa pregateasca bine actiunea respectiva, exact ce ii reproseaza Iohannis.
      2. L-ai vazut tu pe Iohannis la shopping la Paris si Bruxelles? hai, pe bune!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Observ ca (Vineri, 8 mai 2015, 22:46)

    tdr [utilizator]

    unii vorbesc despre problemele penale ale lui Ponta , dar nimeni nu pomeneste de dosarele alesului, ascunse de justitia "corecta si independenta ". Sunteti penibili in orbirea voastra , domnilor ! Cat de curand veti realiza pe cine ati votat ! Spre stiinta , nu l-am votat pe Ponta , dar sigur nu l-as fi votat pe ki.