Tensiuni la sedinta Comisiei Juridice din Senat pe proiectul de lege care elimina incatusarea inculpatilor pentru coruptie. Senatorul Serban Nicolae acuza Consiliul Superior al Magistraturii de "incompetenta crasa"/ Votul in comisie a fost amanat

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 21 aprilie 2015, 14:11 Actualitate | Politic

Serban Nicolae
Foto: Agerpres
 documente
Sedinta tensionata a Comisiei Juridice de la Senat, privind propunerea senatorului PSD Serban Nicolae de modificare a Codului de Procedura Penala prin care este eliminata incatusarea in cazurile de coruptie si introdusa masura "arestului sever". Nicolae a acuzat Consiliul Superior al Magistraturii, reprezentata la lucrarile comisiei prin judecatoarea Andreea Uzlau, de "incompetenta" si "aroganta", afirmand ca "erau vremuri cand aici venea presedintele sau vicepresedintele CSM".

Senatorul PSD Ioan Chelaru a cerut la randul sau ca de acum incolo CSM sa fie reprezentat, atunci cand se discuta legi de maxim interes, de presedintele sau vicepresedintele CSM. Votul in cazul acestui proiect legislativ privind modificarea si completarea Legii nr.135/2010 privind Codul de procedura penala a fost amanat pana saptamana viitoare, initiatorul urmand sa redacteze o varianta finala a propriului proiect care sa includa cateva amendamente si sa corecteze o eroare de redactare.

Senatorul Serban Nicolae si-a prezentat proiectul de lege in cadrul sedintei Comisiei Juridice, insa cand a ajuns la prevederea privind incatusarea a dorit sa se refere la punctul de vedere al Consiliului Superior Magistraturii, afirmand ca reprezentantii acestuia au dat dovata de aroganta si de o "crasa incompetenta".

"Ceea ce mi-a transmis CSM este de o crasa incompetenta, ca sa nu mai vorbesc de aroganta. Eu, din politete, am vrut sa consult CSM", a spus Nicolae, care a acuzat CSM ca s-a referit la un alt articol din legea 254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal decat ce avea el in proiectul de lege.

"Daca erati asa destepti observati asta", a spus Nicolae, continuand sa se adreseze reprezentantei CSM: "Ne ironizati, ne luati in bascalie si ne mai si certati. Va reamintesc ca aici suntem in Senatul Romaniei".

Judecatoarea Andreea Uzlau de la CSM a incercat sa explice ca "punctul nostru de vedere are mai multe aspecte" si a facut apel la "limitele dialogului institutional".

"Erau vremuri cand venea aici presedintele sau vicepresedintele CSM. Scrie negru pe alb, articolul pe care il citati nu exista, eu nu ma refer la persoanele condamnate", a spus Nicolae.

Tensiuni au existat si in dialogul cu reprezenantul Ministerului Justitiei - Alina Barbu, consilier juridic, ceea ce a determinat ca la finalul sedintei senatorul Ioan Chelaru sa ceara ca la astfel de discutii privind legi de interes maxim pentru opinia publica si mass-media sa participe presedintele sau vicepresedintele CSM iar din partea Ministerului Justitiei sa vina ministrul sau un secretar de stat.

Senatorul a reluat in sedinta ideile privind incatusarea si arestul preventiv.

In ceea ce priveste incatusarea, senatorul a afirmat: "Incatusarea si expunerea in catuse in spatiu public este o forma de umilire. Sunt unii oameni care vor sa isi acopere cu o haina catusele. Eu am propus o varianta, ea trebuie sa faca insa obiectul dezbateriii. Aceasta (incatusarea - n.r.) trebuie sa fie o exceptie. Daca mergeti pe strada si intrebati cand se incatuseaza o persoana, o sa vedeti ca lumea nu a inteles", a spus acesta.

El s-a referit si la faptul ca "detinerea unei functii" de catre o persoana nu poate fi considerat motiv pentru arest preventiv. "Detinerea unei functii la un anumit moment devine agravanta, el trebuie sa fie arestat pentru ca vrea sa influenteze prin functia lui. Masurile preventive niciodata nu se iau ca sa se infranga prezumtia de nevinovatie. Lasarea in libertate sa fie periculoasa pentru societate, nu fapta pentru care esti acuzat", a spus Nicolae.

"De ce am eliminat infractiunile non violente (coruptie, evaziune fiscala, din arestul sever - n.r.)? Tocmai pentru ca nu este pedeapsa anticipativa, pentru coruptie primesti pedeapsa (…) As face o propunere, acolo unde scrie suspiciune rezonabila sa fie inlocuit cu 'indicii temeinice'", a mai declarat Nicolae in sedinta comisiei.

Senatorul a explicat insa si ca a luat in considerare modificari la proiectul sau si ca exista o eroare de redactare in textul proiectului, astfel incat comisia a decis amanarea pana saptamana viitoare a unui vot privind raportul dat de Comisie. Senatorul Serban Nicolae, initiatorul, urmeaza ca pana joi sa prezinta o varianta rescrisa cu aceste modificari pe care sa o trimita comisiei.

Reamintim ca HotNews.ro a scris la finalul lunii trecute ca un grup de senatori PSD pregateste modificarea Codului de Procedura Penala astfel incat un politician cercetat pentru coruptie sa nu mai poate fi incatusat, arestat sau adus cu mandat, ci maxim anchetat sub arest la domiciliu. In schimb, se introduce o noua institutie juridica, asa numitul "arest sever", insa masura se aplica doar impotriva celor care comit infractiuni contra vietii, prin care s-au cauzat vatamarea corporala sau moartea unei persoane, infractiuni de trafic de stupefiante, trafic de arme, acte de terorism etc, faptele de coruptie fiind eliminate de la enumerare.

Vezi aici proiectul de lege
Vezi aici expunerea de motive

De precizat ca acest proiect are ca termen de adoptare tacita in Senat, prima camera sesizata, data de 7 mai.

Guvernul a dat aviz negativ acestui proiect.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4554 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    competentul (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:19)

    zigot [utilizator]

    recunoscut are un mod politicos, manierat de adresare
    nu unul mai arogant si chiar obraznic cum este cel al domnului serban; apropo, se imparte vre-o functie in psd ?
    • +12 (12 voturi)    
      one egg i a spus sa ste ain banca lui (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      nu apriceput..oricum cel putin un votant p$d intra pe Hotnews..sa le uram ca in 2016 sa nu ajunga in parlament ...AMIN !
  • -15 (15 voturi)    
    in cel mult (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:25)

    xanti [utilizator]

    1 luna DNA va fi infrant.
    • +6 (6 voturi)    
      Majoritatea din (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:08)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      parlament inclusiv toate partide abia asteapta desfiitarea DNA-ului !
  • +17 (17 voturi)    
    Justice wars: Atacul leprelor... (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:25)

    dadan [utilizator]

    Drumul spre mantuirea romanilor trebuie sa treaca cu sabia justitiei prin drojdia politica... se pare ca nu-i unul curat in tara asta... leprele aste au parghii de contraatac si au aerul acela perfid de fiinte superioare care cere o resetare in strada a principiilor democratice de reprezentanti ai poporului... ei sunt dusmanii din interior, soferul beat care insista sa conduca cu remorca plina de votanti iresponsabili... daca nu se linistesc cu binisorul , ii linistim noi cu facebokul si demonstatii organizate in toate orasele saptamanal pana facem masa critica sa dizolvam parlamentul, hai ca se poate, au demontrat-o din plin Clujenii, Bucurestenii, Timisorenii, toata tara...
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca exista DTT,formula veche ori petrol (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:56)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      sigur nu scapa paduchii dupa un tratament facut ca la carte.

      "Daca mergeti pe strada si intrebati" unde's hotii ... va spun sigur ca raspunsul este in parlament.
  • +9 (11 voturi)    
    erau vremuri.. (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:28)

    sachei [anonim]

    cind erai soferul lui catalin voicu, ai uitat???
  • +13 (13 voturi)    
    Circ uslamist (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:29)

    Daniels22026 [utilizator]

    La ce ne puteam astepta de la Serban Nicolae? Mereu in tabara coruptilor, cu trup si suflet.

    Conditiile de incatusare inca ar trebui sa fie obligatorii in cazul marii coruptii. E mai grav sa furi in grup organizat. Si inca e si mai grav sa furi de la stat, pentru ca asa se intareste mafia atotputernica.
  • +10 (10 voturi)    
    cand te bati in piept cu becali... (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:37)

    codo [utilizator]

    te alegi cu o "amarata" de judecatoare. Uite asa multstimabila comisie prin care s-au perindat/era sa se perinde nume grele de juristi eminenti s-a ales cu o "incompetenta" de judecatoare. pe principiul ca nu orice procuror poate ancheta un senator, nici orice judecator se poate afisa langa acesti ciobani mioritici. logic, nu?
  • +11 (11 voturi)    
    Cap de bivol (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:39)

    omezu [utilizator]

    Uitati-va un pic ce fata de borfas-infractor are. I-as da 10 ani de brutarie numai pentru mecla aia "politicoasa"
  • +9 (9 voturi)    
    Prezumptia de nevinovatie (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:44)

    Caligula [utilizator]

    Cu alte cuvinte ametitul asta vrea: "Arest Usor", arest sau "Arest Sever", cu toate ca toti inculpatii sunt considerati a fi nevinovati si egali in fata legii. Se pare ca mai vrea arestare cu catuse, cu catuse sub forma de haine sau cu catuse ne-expuse. Daca ineptiile astea ajung in codul penal, CEDO va fi nevoita sa lucreze la volum maxim.
  • +10 (10 voturi)    
    Olala, dar ce "competenti "ne sunt alesii penali (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:47)

    Plagarus [utilizator]

    Gata, „C'est fini la comedie!” Trebuie despaducheata gasca penala ce dezonoreaza Parlamentul si poporul roman!
  • -7 (7 voturi)    
    Manipulare? (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:51)

    dinu [anonim]

    In proiectul de lege nu am gasit nici o referire la politicieni.
    L-am citit, pentru ca am fost rev9oltat ca pe politicieni sa-i lase cu mainile libere si pe oamenii obisnuiti sa-i incatuseze.
    Insa... cine va se pare ca manipuleaza si nu inteleg de ce.

    Este vorba de inculpati, care pot fi agricultori, oameni de cultura, strungari, balerini si eventual si politicieni.
    Vreti sa detaliati in ce articol din propunere este vorba de politicieni?
    • 0 (0 voturi)    
      Da, (Marţi, 21 aprilie 2015, 20:38)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      dar fii convins că ţinta sunt politicienii!
  • +8 (8 voturi)    
    PSD a intrat cu bocancii in Codul Penal! (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:08)

    lili [anonim]

    Era de asteptat, speriati de actiunile DNA au inceput atacul la Codul Penal, la Codul pe procedura penala, la DNA, la CSM, la ICCJ, la toate institutiile care apara LEGEA !!
    Nu mai au nici o jena, au un tupeu fara margini, eu nu vad cine sau ce ar mai putea sa-i opreasca!
    MCVul pare chiar neputincios in fata astora, pentru ca NU le pasa!
    Frica lor de DNA e imensa stiindu-se TOTI cu bube-n cap si vor actiona de acum incolo exact asa cum vedem deja!
    Rusine, o adunatura de penali!
    Succes DNA, la puscarie cu penalii din politica romaneasca!
  • +8 (8 voturi)    
    ce treaba are parlamentul cu chestia asta? (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:18)

    Goya [utilizator]

    de ce Parlamentul trebuie sa stabileasca cine/cum/cand este incatusat? raspunde Parlamentul daca o persoana retinuta isi face siesi sau altcuiva rau? sau evadeaza? nu raspunde Parlamentul, raspunde tot politistul/jandarmul
    Cred ca asta e o chestiune mai mult tehnica, ce trebuie reglemetata de catre cei din bransa.
    Ii deranjeaza ca apar in presa parlamentari cu catuse? e simplu, sa nu mai fure
  • +4 (4 voturi)    
    O solutie simpla (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:19)

    Sagitarius [anonim]

    Ca sa nu mai fie nevoie ca "sarmanii" astia sa-si acopere catusele cu haine, io propun sa fie incatusati cu catuse imblanite: roz, mov, verde-brotacel etc.(functie de tipul infractiunii).
    Toata lumea multumita (mai ales cei care-s de mai mult timp in arest, gazdele, cum ar veni).
    • +6 (6 voturi)    
      Nu e simplu (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:23)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Sagitarius

      Unele infractiuni sunt de mai multe feluri. Politia va trebui sa umble cu trusa de culori dupa ea... ce mai, vor deveni artisti...
    • +3 (3 voturi)    
      M-am razgandit (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:50)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Sagitarius

      Poate ar trebui sa producem catuse cu charmuri pe ele - niciun motiv sa le ascunzi, vor iesi cu mainile pe sus. Cred ca asta il va multumi si pe Seban Nicolae. Putem sa le dam si la export. Atunci da parada de la DNA.

      De abia astept sa-l vad pe Sova.
  • +7 (7 voturi)    
    serbanele (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:19)

    coloneze [utilizator]

    stai calm ca incet incet te iau si pe tine baiete
  • +5 (5 voturi)    
    Serban Nicolae (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:56)

    AnduAndrei [utilizator]

    seamana prea mult cu Hugo Chavez
    • +4 (4 voturi)    
      sa ii dorim sanatate (Marţi, 21 aprilie 2015, 16:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      cat mai multa ! si frigiderul plin !
  • +7 (7 voturi)    
    ce tupeu are nesimtitul (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:58)

    jojo [anonim]

    mizeria asta de senator numai porcarii debiteaza.
    cine naiba l-a votat ca sa apere toti infractorii din parlament?
    eu daca te intalnesc vreodata mizerie, iti indrept falca nemernicule.
  • +3 (3 voturi)    
    Romania (Marţi, 21 aprilie 2015, 16:37)

    avantis [anonim]

    Cazul Dan Sova -Tariceanu.Pentru ca cei doi sunt legati ombilical .Va arata unde este acum Romania pe harta .Daca suntem in anii 90 sau 2015.
    Si zicea cineva la un moment dat ca Romania nu mai are clasa mijlocie.Va contrazic .Are , numai ca nu este independenta.
    Si daca situatia continua dupa cum se vede ca merge , societatea civila nu va mai avea nici o putere in Romania in destul de scurt timp.
  • +5 (5 voturi)    
    :o (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:46)

    Kevi [utilizator]

    Pai nu mai fura, *&#$@#%, daca nu vrei sa fii - vai de mine - umilit prin incatusare!
  • +3 (3 voturi)    
    Infractorii din parlament si guvern!!! (Marţi, 21 aprilie 2015, 20:11)

    mihai1986 [utilizator]

    In ce situatie grea e Romania, sa fie condusa de un guvern de infractori si legile sa le faca alti infractori, pentru ei, impotriva justitiei si interesului national...Singura speranta e justitia, trebuie sprijinita de societatea civila in aceste momente in care mafiotii o ataca din toate partile si incearca sa-i reduca din prerogative...Daca justitia rezista si continua pe acelasi drum, avem speranta intr-un viitor mai bun, toate celelalte sectoare, economic, invatamant, sanatate, ar beneficia de acest lucru...Daca insa castiga coruptii, vor continua sa ne sfideze si vor fura ceea ce a mai ramas de furat... Trebuie o atitudine clara si ferma din partea societatii fata de intentia acestor lepre din parlament...
  • +2 (2 voturi)    
    Si filitic (Miercuri, 22 aprilie 2015, 9:34)

    georgescu [anonim]

    Si filiticul asta sa taca,caci nu peste mult timp ii va veni randul acolo unde le este lor cel mai frica(beciul domnesc).Amin !