Traian Basescu: Imi pare rau pentru cele 127 familii din comuna Nana care au sechestru pe terenuri, ele suporta consecintele unor actiuni politice impotriva mea

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2015, 12:46 Actualitate | Politic

Traian Basescu afirma intr-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook ca regreta faptul ca 127 de familii din comuna Nana au sechestru asigurator pe terenurile agricole restituite in periaoda 1996-2010, despre care spune ca suporta consecintele unor actiuni politice indreptate impotriva sa. Fostul presedinte se mai intreaba in finalul mesajului de ce nu s-a facut nicio investigatie in perioada de trei ani in care proprietatea terenurilor a detinut-o firma italiana.

Mesajul lui Traiana Basescu:

"Imi pare rau pentru cele 127 familii din comuna Nana care au sechestru pe terenurile agricole restituite in perioada 1996-2010.
Pe fond, aceste familii suporta consecintele unor actiuni politice indreptate impotriva mea.
Nu exclud posibilitatea ca in procesul de restituire sa fi existat ilegalitati. Asta va constata justitia iar cei care au incalcat legea vor raspunde.
Sper ca astfel de investigatii sa se faca in toata tara, incepind spre exemplu cu judetele Vrancea si Timis.
Ioana Basescu a cumparat de la o firma italiana cele 290,4 hectare de la Nana in octombrie 2013 in baza inscrisurilor legale de la cartea funciara, cu deplina buna credinta
Oare de ce timp de trei ani cit timp firma italiana a detinut proprietatea terenurilor nu s-a facut nici o investigatie?"


Mesajul vine in contextul in care Tribunalul Calarasi a respins joi seara contestatia depusa de Ioana Basescu impotriva masurii asiguratorii dispuse de procurori asupra terenului din comuna Nana.

Procurorii au dispus sechestru pe 147 de titluri de proprietate, printre care si terenul fiicei fostului presedinte Traian Basescu Procurorii sustin ca s-au comis ilegalitati in momentul comasarii a peste 200 de ha de teren.

"Respinge contestatia formulata de petenta Basescu Ioana impotriva Ordonantei nr.236/P/2014 emisa de Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie la data de 16.02.2015 in dosarul nr.236/P/2014- Obliga contestatoarea la 300 lei cheltuieli judiciare catre stat. Definitiva. Data in camera de consiliu si pronuntata in sedinta publica", se arata in solutia pe scurt publicata deTribunalul Calarasi.

Ce presupune sechestrul asigurator:
  • Ioana Basescu nu are drept de dispozitie asupra terenurilor si nu le poate vinde
  • Proprietarul are insa posibilitate sa-l cultive si sa obtina in continuare beneficii de pe urma terenului (uzufructul)
In cazul in care Instanta va constata ca acea comasare s-a facut in mod ilegal, terenurile vor reveni la situatia juridica din acel moment, familia Basescu va pierde proprietatea, dar se va putea intoarce cu pretentii in Instanta impotriva vanzatorilor pentru a-si recupera suma platita.

Parchetul General a precizat vineri ca Ioana Basescu are calitate de martor in asa numitul dosar Nana, in care procurorii cerceteaza afacerea cu terenuri din judetul Calarasi, si ca a fost audiata in data de 2 octombrie 2014. Potrivit Parchetului General, in dosar sunt cercetati 11 suspecti de savarsirea infractiunilor de constituire a unui grup infractional organizat, fals material in inscrisuri oficiale, fals intelectual, fals in inscrisuri sub semnatura privata, uz de fals, conflict de interese, abuz in serviciu si spalare a banilor.

Potrivit contractelor de vanzare-cumparare, societatea Berfige, de la care familia Basescu a cumparat aceste terenuri, a platit pentru cele 35 de parcele de 290,41 hectare achizitionate in perioada 2009-2010 suma de 3,43 milioane lei. In 2013, terenul in suprafata de 290,41 hectare a fost vandut de catre societatea Berfige SRL  pentru suma de 5,84 milioane lei.

Fiica cea mare a presedintelui, Ioana Basescu, a confirmat in noiembrie 2013, pentru Hotnews.ro ca a cumparat ca pe o investitie.

"In data de 9 septembrie 2013, am achizionat un teren in suprafata de 290,41 ha, in judetul Calarasi, de la o societate romaneasca avand asociat unic un cetatean italian. Terenul a fost platit dintr-un credit bancar ipotecar in valoare de 1.028.507,55 euro si din surse proprii pana la concurenta sumei de 1.306.845 euro , adica suma 278.337,45 euro. Pretul negociat fiind de 4.500 euro pe ha. (...) Creditul a fost contractat in conditiile pietii si in limitele legislatiei in vigoare, pe 30 de ani, de la o insititutie bancara, cu scopul achizitionarii unui teren agricol si va fi rambursat in rate lunare. Pana in prezent am achitat 2 rate", a precizat Ioana Basescu .





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8601 vizualizari

  • -14 (44 voturi)    
    oh dear (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:33)

    demaGOGU [utilizator]

    si Nastase s-a consolat cu ideea ca a fost condamnat "politic" de Basescu, devine pedeapsa mai suportabila prin astfel de (auto)-justificari?
    • -7 (33 voturi)    
      JOS LABELE de pe Traian Basescu! Este.. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:59)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ...un fermier pasnic, care n-a facut rau nimanui, nici usturoi n-a..plantat si nici gura nu-i...mai tace...

      Spre deosebire de voi, eu incerc sa intru in gratiile presedintelui ,,nostra'', dupa ce si-a terminat mandatele...si nu cand era mare si tare...

      Apropo, nea Traiane! Pe unde pot sa intru fara sa ma vada presa, ca m-au chemat astia pe la ei, la una mica...un pix si-o foaie mica...Cum?..E-nchisa, fir-ar a dracu'... Ce, de ce te freci, te doare nasu'?...
      • +5 (9 voturi)    
        Sa nu fim naivi! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:45)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        Progresele privind justitia in cei 10 ani de mandat Basescu sunt uimitoare, dar pana la depolitizarea ei totala, mai ales in provincie, mai avem. Ponta a fost cel care a initiat dosarul de la Nana, desi vina o poarta o multime de primari PSD iar el iubeste justitia cum il iubim noi pe el. Ca sa fii martor ca Ioana Basescu intr-un proces dar sa ai terenurile sechestrate vis-a-vis de niste banuieli de coruptie privind propietarii precedenti, e cel putin hilara... chiar daca sechestru cuprinde si alte 127 de familii, ca sa para obiectiva. Practic, prin asfel de actiuni, PSD incearca de fapt decredibilizarea justitiei. Faptul ca justitia incepe sa se faca selectiv, e un semnal de alarma ca e folosita in lupta politica. Sa nu fim naivi, judecatoria dintr-un oras "rosu" cum e Calarasi" nu e ICCJ si nici macar Tribunalul Bucuesti. Orasul e calarit de baronii pesedisti si acolo tot ce misca e inca politizat...(Achitarea lui Surupaceanu la judecatoria Craiova dupa ce fusese initial condamnat la inchisoare cu executare e un precedent.)
      • +4 (10 voturi)    
        Excelente glume (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:21)

        math [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        Am ras cu lacrimi. Daca le faceai la Sinteza zilei se tavaleau miliarde de telespectatori.
        Continua, nu te lasa, tiranul este incoltit. Oamenii de cultura (ca tine si Ciuvica) trebuie sa lumineze masele de someri si pensionari.
  • -3 (45 voturi)    
    persecuție (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:44)

    Mazeta [utilizator]

    Rog băsescul să nu mai pună presiune pe justiție și să aibă încredere în Statul de Drept pe care l-a creat.
    • -6 (28 voturi)    
      esti "simpatic".. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:36)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ""Statul de Drept pe care l-a creat.""....marinarul nu a creat nimic...justitia a inceput sa "mearga" mai normal datorita presiunilor de afara si a rafuielilor dintre clanurile escrocilor de la putere..asta e adevarul...
      • +5 (7 voturi)    
        Bati campii! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:41)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        De-aia ai si fost exilat...
    • +10 (22 voturi)    
      Draga mea Mazeta! Nu te gaseam! Nu te pot.. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:03)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...cauta dupa nickname pentru ca este scris cu un font prea mic...intotdeauna te gaseam dupa nr-ul de minusuri...Ce spaima am tras...
  • +23 (25 voturi)    
    dar responsabilitatea??? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:46)

    IancuJianu [utilizator]

    "se va putea intoarce cu pretentii in Instanta impotriva vanzatorilor"
    Dar cei de la cartea funciara si notarii care semneaza si iau o gramada de bani, adica statul care ia zeciuiala pe tranzactie, de ce nu raspund? Pe aia sa-i traga la raspundere si sa acopere prejudiciul.
    In Constanta s-au dat mii de terenuri in care proprietarii de drept nici nu au vazut unde-i pamintul, imediat au semnat si actul de vinzare catre smekerii zilei - terenuri din zona Km5 (la veterani) zona Unirii, Primo, etc, La fel si in Costinesti, cei de la primarie "si-au tras" cite 8-9 terenuri de 500-1000 metri, pe care le-au vindut treptat, pe masura ce a crescut pretul. Cine raspunde? Cumparatorul de buna credinta, care trebuie sa platesca suma conform "caietului notarilor", unde preturile sint puse din burta, devenind experti fara diploma in evaluare....
    • -1 (1 vot)    
      Daca te ducea capul sa iei Nana pe (Duminică, 8 martie 2015, 15:33)

      Kado [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      un offshore acum nimeni nu avea nici o treaba.A trebuit sa epateze ca sa vada ca are si a nenorocit atata lume.Atata l-a dus capu...
  • -7 (33 voturi)    
    A inceput si asta sa o arda cu victima politica? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:48)

    Alo? [utilizator]

    ...

    Mi-e lehamite.

    ...

    Scarba.
  • +14 (24 voturi)    
    Pentru a afla adevarul (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:53)

    math [utilizator]

    ...urmariti cu atentie RTV si Antena3. Veti constata ca Telejurnalul din 1988/1989 cu Ceausescu era ceva interesant. Ceea ce prezinta acum posturile PSD este cu mult mai aberant si mai infect.
    Emisiunile sunt insa foarte atragatoare pentru multi pensionari si oameni fara ocupatie, singurele categorii sociale care au votat majoritar cu Ponta in noiembrie.
    Sa le urmarim si noi tovarasi !
  • -4 (30 voturi)    
    penibil (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:01)

    deveselu [utilizator]

    A început sa se vaite ca varanul simte el ceva
  • +12 (24 voturi)    
    Sa nu fim naivi! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:16)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Progresele privind justitia in cei 10 ani de mandat Basescu sunt uimitoare, dar pana la depolitizarea ei totala, mai ales in provincie, mai avem. Ponta a fost cel care a initiat dosarul de la Nana, desi vina o poarta o multime de primari PSD iar el iubeste justitia cum il iubim noi pe el. Ca sa fii martor ca Ioana Basescu intr-un proces dar sa ai terenurile sechestrate vis-a-vis de niste banuieli de coruptie privind propietarii precedenti, e cel putin hilara... chiar daca sechestru cuprinde si alte 127 de familii, ca sa para obiectiva. Practic, prin asfel de actiuni, PSD incearca de fapt decredibilizarea justitiei. Faptul ca justitia incepe sa se faca selectiv, e un semnal de alarma ca e folosita in lupta politica. Sa nu fim naivi, judecatoria dintr-un oras "rosu" cum e Calarasi" nu e ICCJ si nici macar Tribunalul Bucuesti. Orasul e calarit de baronii pesedisti si acolo tot ce misca e inca politizat...(Achitarea lui Surupaceanu la judecatoria Craiova dupa ce fusese initial condamnat la inchisoare cu executare e un precedent.)
  • +18 (22 voturi)    
    Doar CALARASI SI TIMIS ? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:28)

    solar [utilizator]

    ...dar Aradul,Caras Severin, Bihor etc? In jud Arad gurile rele au vorbit de mii de hectare cumparate prin interpusi de persoane sus puse(comunele Frumuseni, Fantanele,Secusigiu etc etc)Bine ca s-a trezit DNA acum !! In urma cu 10 ani ce au facut? Toata lumea stie de ex in jud Arad ce matrapazlacuri s-au facut cu improprietaririle lui nenea ILIESCU !! INCLUSIV CU PADURILE!!!Daca se zgandara oleaca pojghita legalitatii lui peste, sa vedeti ce o sa iasa la suprafata!! JAFUL NATIONAL!!N-as vrea sa exagerez, dar poate fi estimat la zeci de miliarde de euro!! ASTA E!! S-a produs de fapt o renationalizare mascata in favoarea statului securist-democratic!! Degeaba se supara unii si acuza tot felul de altfel de CORUPTIE!! Ea a fost zeci de ani ridicata la rang de politica de stat ,iar acum HOPA ! Ne-am trezit si noi. Dar e bine si asa.Am spus aici pe HN de zeci de ori ca lupta cu dobararea comunismului nu s-a incheiat. Perversitatea vechilor mentalitati si-au spus si isi spun cuvantul!! Dar de sus... pana jos,mai ales DE SUS au mers de-a busilea!! NOI SI-AI NOSTRI !!
    • +4 (4 voturi)    
      un denunt la DNA? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:35)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Se poarta denunturile - de ce nu incercati?
  • -6 (34 voturi)    
    Stia Domnul Traian BASESCU (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:20)

    SRA [utilizator]

    Stia Domnul Traian BASESCU ceva de la servicii din acea perioada ca este ceva putred in retrocedarea proprietatilor si ca exista intermediari care cumpara drepturile si le vand ? Eu cred ca stia altfel serviciile nu si-au facut datoria, aceasta este o alta problema, STAT FEUDAL.

    Daca a stiut inseamna ca nu a constientizat informatiile servicilor, in plus MRU stia foarte multe si ca premier si venit de la SIE. Va spune acestea un Expert Intelligence économique !
    • 0 (0 voturi)    
      Matale ai impresia ca ... (Duminică, 8 martie 2015, 21:41)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ... serviciile secrete sunt omul bun la toate al presedintelui, care le poate folosi dupa cum are el pofta, si pt. informatii de stat si pt. informatii private.

      Ei bine, nu e asa. Serviciile secrete nu-s musai niste organizatii foarte mari, nu-s musai nici foarte bine finantate, cel putin daca comparam Romania cu state mai bogate, si se ocupa cu culegerea de informatii de relevanta pt. statul roman, nu pentru diverse persoane particulare.

      Ma indoiesc sa se poata justifica cumva dpv al interesului sau a securitatii nationale o investigatie a legalitatii intabularii terenurilor cumparate de Ioana Basescu. Asa ca ce treaba ar fi avut serviciile secrete sa faca o asemenea investigatie?
  • -7 (35 voturi)    
    sa vezi si sa nu crezi (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:26)

    tepes [utilizator]

    Omul asta pur si s9mplu ii lipsit de rusine.
  • 0 (30 voturi)    
    Oare de ce timp de trei ani... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:48)

    lucky luck [utilizator]

    Poate pt ca era la acea vreme un sef de stat numit T Basescu?!? Foarte activ in vorbe, foarte pasiv in fapte...
    • +1 (11 voturi)    
      Poate pentru ca. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 19:37)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      ..a fost un premier Tonta, care si-a trimis Comisia aia tocmai cand seful ala de stat de care vorbesti a fost implicat in cumpararea acelui teren. Sa inteleg ca Tonta al tau a fost pana atunci la fel de parsiv in fapte si foarte activ in vorbe? Bravo! Sa-ti faci idolul harcea-parcea, nu e frumos!
      • +2 (10 voturi)    
        Disperat esti bai, nene (Sâmbătă, 7 martie 2015, 21:28)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Ce esti asa disperat frate sa-l aperi pe Base? Dai reply-uri in disperare la toti pe forum, sarind degraba in apararea basescului, ce esti asa agitat? Traieste si tu dreaq, mai lasa-l pe Base, ca esti deja intoxicat si intoxicant. Statul de drept isi va face datoria.
        • -1 (1 vot)    
          Statul de drept isi va face datoria. (Duminică, 8 martie 2015, 5:05)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          Am spus altceva? Unde l-am aparat pe Basescu? Am relatat niste fapte, nu niste pareri, dorinte si vise, ca voi.

          Tu nu poti sa traiesti de mine? Te-ai plictisit si vrei sa te faci auzit?

          Stii aia cu cainele care moare de drum lung.. Asa si cu tine, mori de grija mea.
      • +1 (7 voturi)    
        Da, si??? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:32)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Daca au fost nereguli de ce se grabeste Basescu cu afirmatiile detonante?

        Stiu ca este neplacut sa fii blocat, dar chestia asta se poate indrepta, dupa rezolvarea cazului, - ceri celor care au abuzat daune.

        Rabdarica si tutun!

        P.S.1
        De cand Base a sarit ca un martir sa o apere pe Nutzi care brusc a inceput sa spune multe si nu prea marunte poate sa inteleaga orice roman ca politica s-a facut cu multi bani murdari.

        P.S.2
        Ar trebui ca oamenii simpli sa ceara lamurirea acestor aspecte - depindem de liderii nostri care ar trebui sa actioneze in interesul general si nu cel particular al propriul lor buzunare - deci sa nu fure din banii publici si nici sa isi foloseasca influenta pentru a dobandi avantaje.

        Poate s-ar cere ca oamenii simpli sa ceara dreptate in justitie si sa cerea/propuna parlamentarilor noi reglementari care sa limiteze posibilitatile care conduc la abuzuri.
        • +1 (1 vot)    
          Naivitate? (Duminică, 8 martie 2015, 16:09)

          marki [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          „liderii nostri ar trebui sa actioneze in interesul general (...) deci sa nu fure din banii publici si nici sa isi foloseasca influenta pentru a dobandi avantaje.”
          Dacă ar fi așa, crezi că ar mai intra cineva în politică? Pentru un salariu „amărât” de parlamentar sau de ministru? Nu vedem cu toții cum politica de pe malurile Dâmboviței naște monștri? Că DNA-ul și-a mutat sediul în Casa Poporului? Că un fotoliu de parlamentar nu-i altceva decât o rampă de lansare către îmbogățire rapidă, averi nesimțite, prin hoții nenumărate, șpăgi, trafic de influență, licitații cu dedicații, etc?
          Nu cred că mai există vreo speranță de însănătoșire a clasei noastre politice...
      • 0 (6 voturi)    
        care idol? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:34)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Base este un om ca oricare om.
        Are parti bune si parti mai putin bune.

        Nutzi este partea cea mai proasta a lui Base -parerea mea!
  • -3 (29 voturi)    
    Bahahaha! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:48)

    Gigi Kent [utilizator]

    A devenit si asta victima politica?
    • -2 (12 voturi)    
      Bhaahahaa.. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 19:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Pai jijele nu a fost politic totul? Nu si-a trimis Tonta al tau "cainii" lui acolo? Sau cum a fost? Ia povesteste-ne tu cum a inceput cazul Nana, asa dupa versiunea ta nepolitica.

      Hai curaj, ca nu poti sa arati mai multa prostie decat pana acum, asa ca nu ai de ce sa-ti fie frica sa-ti debitezi tampeniile.
      • +1 (7 voturi)    
        Pai? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:24)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Care caini basistule?
        Aia din justitia independenta pe care a "construit-o" Basescu timp de 10 ani (ca asa se lauda)? ///
  • -3 (29 voturi)    
    Justitia (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:19)

    HansBrinker [utilizator]

    actioneaza la comanda politica?
    Asta nu e posibil. Stiu sigur ca Domnul Presedinte Traian Basescu a reformat Justia.
    Mare dilema: actioneaza Justitia abuziv, deci nu a fost reformata ori Traian Basescu a comis ilegalitati?
    • +9 (17 voturi)    
      Cretinism? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:26)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui HansBrinker

      Basescu a spus ca are incredere in justitie si ca nu exclude sa se fi produs ilegalitati in prima faza. Ce parere ai, dar raspunde-ti sincer, daca Basescu nu cumpara pamantul ala, mai trimiotea Ponta comisia de control, mai facea parlamentul comisie de ancheta?
      • 0 (8 voturi)    
        Aici nu-i (Sâmbătă, 7 martie 2015, 19:03)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui mariage

        vorba nici de comisie de ancheta nici de corp de control,e vorba de procurori!!!
        • -2 (4 voturi)    
          Aici.. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 21:45)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ...este vorba de cazul Nana si ce spune Basescu:

          "Imi pare rau pentru cele 127 familii din comuna Nana care au sechestru pe terenuri, ele suporta consecintele unor actiuni politice impotriva mea".

          Ce nu e adevarat in ce a spus?
        • 0 (0 voturi)    
          si cum? (Duminică, 8 martie 2015, 10:55)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          cum au ajuns procurorii LUI NITU [nu DNA] acolo?
          In urma Corpului de Control si a lui Fierea!
          Alea nu sunt actiuni POLITICE?
          A vizitat Corpul de Control ORICARE alt judet pe problema retrocedarilor?
          PS. A vizitat MUNICIPIUL Sibiu. Iti spune ceva?
  • -2 (14 voturi)    
    intrebari (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:39)

    speakinsilence [utilizator]

    Pana la urma, justitia e independenta sau nu?

    Care erau reactiile in presa/pe forumuri cand un politician acuza un dosar politic?

    Cine a initiat o actiune politica impotriva lui basescu?

    Poate aveam stat de drept in perioada basescu si nu
    johannis?

    Daca da, cine ar fi fost bine sa castige alegerile prezidentiale, udrea? (ponta nici nu merita mentionat)
    • +1 (7 voturi)    
      Justitia ... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 19:25)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui speakinsilence

      ...este oarecum independenta. Ce o sa constate justitia in cazul Nana, nu arata faptul ca justitia nu este independenta. "De ce numai la Nana?", asta este intrebarea. Pentru ca Tonta si-a trimis Corpul de Control acolo si a sesizat justitia (ca sa spun ca tine).

      Este independent Corpul de Control al Premierului?

      A facut Basescu o infractiune acolo? A constatat Corpul de Control ca Basescu a facut o infractiune?

      Iata, ti-am dat raspunsurile la intrebarile tale. Oriunde arunci cu o piatra si trimiti acolo Corpul de Control, sigur se vor gasi nereguli in cazul retrocedarilor (indiferent din ce partid a facut parte primarul respectiv).
  • -5 (7 voturi)    
    cea mai tare parere... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:50)

    ..13 [utilizator]

    Sa nu crezi...
  • -6 (14 voturi)    
    si viceversa (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:34)

    Kpriciu [utilizator]

    Dar va pare foarte bine ca merge Justita, domn ex-Presedinte, nu ?! ;)
  • +1 (7 voturi)    
    si mie imi pare rau (Sâmbătă, 7 martie 2015, 20:45)

    amycus [utilizator]

    pt. 10 milioane de familii care au avut asa un presedinte timp de 10 ani.
    cum se face ca tot ce atinge familia basescu devine caz penal?
    mircea basescu - urmarit penal
    ginerele - urmarit penal
    nana (ioana...) - suspiciune de ilegalitati si sechestru pe bunuri
    pupila baseskara, udrea - urmarita penal
    eba - penala in infatisare si in atitudine.
  • +2 (4 voturi)    
    pentru domnul Basescu (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:23)

    ..13 [utilizator]

    Sunt numeroase de astfel de povesti - mai putine insa dosare similare.

    Povestea asta a fost mai atent investigata, dar sunt multe la fel, dupa aceeasi schema.

    Nu vad de ce se mira dl. Basescu.

    Casa mamei mele a fost furata cu acte aranjate de cel putin 2 notari.

    Cazul sesizat - caz de crima organizata. sosit citatie pe o adresa gresita, recuperat invitatia de a sta de vorba cu procurorul - ghinion din nou - era procurorul Panait.

    Cazul clasat cu NUP.
    reluat procedura la Parchetul General - negasit dosarul cu acte si cu toata investigatia.

    O tara absolut minunata - imi pare rau ca sunt nascut in RO.

    Asa ca domnul Basescu sa inspire, sa expire si sa mai astepte un pic. Nu dauneaza grav sanatatii sale.

    Daca justitia abuzeaza are cai de atac!

    P.s. Va rog sa ma scutiti de minusuri!