Alina Gorghiu a fost aleasa noul presedinte al PNL: "Am avut o competitie eleganta. O sa ne deschidem ca partid, o sa acceptam orice resursa de valoare" / Klaus Iohannis: "Votul imi confirma dorinta PNL de a se reforma"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 18 decembrie 2014, 11:27 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Agerpres
Alina Gorghiu, deputat PNL de Bucuresti, a fost aleasa noul presedinte al formatiunii, dupa ce presedintele ales Klaus Iohannis si-a anuntat retragerea din functie. Ea a primit 48 de voturi, iar contracandidatul sau Ludovic Orban, 27. Gorghiu a fost sustinuta de Iohannis, in timp ce Orban, de Crin Antonescu.

Ea va fi co-presedinte al PNL alaturi de Vasile Blaga, pana la Congresul partidului din 2017.

Alina Gorghiu si Ludovic Orban au sustinut o conferinta de presa comuna.

Declaratii Alina Gorghiu:
  • Simt nevoia sa multumesc tuturor colegilor mei care astazi au inteles un lucru pe care populatia l-a inteles de multa vreme, si anume ca PNL este un partid mare, care a fost obligat la votul din 16 noiembrie sa  mearga intr-o directie in care electoratul din Romania o cere.
  • Am avut astazi o eleganta competitie. Vreau sa il felicit pe colegul si prietenul meu Ludovic Orban pentru felul in care a inteles sa ne raportam astazi la vot.
  • Indiferent cum era rezultatul votului de astazi v-am promis ca eu si Orban vom sta la aceeasi masa. Vom lucra in aceeasi echipa. Mesajul pe care l-am dat colegilor mei a fost unul de unitate.
  • O sa ne deschidem ca partid, o sa acceptam orice resursa de valoare si sa stiti ca, chiar daca s-a discutat ca va fi atat de greu din punct de vedere al resurselor umane sau chiar din punct de vedere sentimental sa reorganizam PNL, nu am uitat nicio clipa ca adversarul nostru este PSD vom avea o strategie cat de curand.
  • Acest partid va fi un partener de incredere al presedintelui Romaniei si va continua proiectele pe care si le-a asumat.

Declaratii Ludovic Orban:
  • Chiar daca am fost in competitie cu Alina Gorghiu, in momentul in care s-a incheiat sunt alaturi de presedintele PNL Alina Gorghiu
  • M-am simtit nedreptatit, este uman, pentru faptul ca dl presedinte Klaus Iohannis a sustinut-o pe Alina Gorghiu, desi a avut o alta optiune vreau sa va spun limpede si clar - sunt in prima linie pt punerea in practica a proiectului Klaus Iohannis
  • Alina Gorghiu are avantajul de a fi o figura noua. Este envoie si de experienta si alina Gorghiu are experienta si intreaga mea experienta ii va sta la dispozitie.
  • Ii rog pe cei care m-au votat sa o sustina pe doamna presedinte al PNL.

Declaratii facute de Klaus Iohannis, dupa finalul sedintei:
  • Astazi in fata colegelor si colegilor mi-am anuntat demisia din PNL pentru a fi in situatia potrivita pentru preluarea mandatului de presedinte al Romaniei, lucru care se va intampla duminica.
  • In cadrul acestui birou politic a fost ales noul presedinte al vechiului PNL, copresedinte al noului PNL in persoana Alinei Gorghiu si tin sa o felicit public.
  • Felul in care biroul politic a actionat, a votat imi confirma dorinta PNL de a se reforma, de a se moderniza, de a fi partidul care arata cum trebuie sa se faca politica in Romania pentru a fi mai aproape de oamenii care ne voteaza si ne pun in aceste pozitii publice.
  • Cu aceasta ocazie vreau sa multumesc public partidului meu de care m-am despartit astazi.
Klaus Iohannis sosise la sedinta in timp ce Ludovic Orban dadea declaratii, el afirmand: "Sa-l lasam pe Ludovic sa-si faca numarul", transmite Agerpres.

Inainte de inceperea sedintei, Alina Gorghiu, Ludovic Orban si Crin Antonescu au dat declaratii.

Alina Gorghiu a afirmat ca ii ureaza succes contracandidatului sau.

"Eu cred ca toate trebuie discutate la vremea lor. Am venit astazi sa-mi prezint candidatura si sa castig un vot. Despre ce se va intampla dupa discutam si eu si Ludovic Orban, in aceeasi masura, vom fi amandoi la declaratii. Nu pot sa va spun de acum cine castiga fiindca sunt absolut convinsa ca va fi o competitie deschisa, corecta", a spus Gorghiu, intrebata cum va face fata unei copresedintii in noul PNL cu Vasile Blaga.

Ea i-a urat succes contracandidatului sau, Ludovic Orban, si a spus ca isi doreste ca rezultatul acestei zile sa fie un interimat care sa duca la consens in PNL.

"Nu am venit sa-l provoc pe Ludovic Orban, nu am venit sa contracandidez un amic, un coleg, ci am venit sa transmit un mesaj colegilor din care sa intelegem ca PNL are astazi, prin plecarea lui Klaus Iohannis la Cotroceni, prin castigarea de catre Klaus Iohannis a alegerilor, ocazia la unitate reala, de care nu s-a bucurat foarte mult in ultima vreme, si are ocazia sa stabileasca odata pentru totdeauna, definitiv, daca mai era nevoie, ca este reala dreapta in Romania", a mai aratat deputatul PNL.

"Astazi nu numai ca nu ma retrag ci dimpotriva imi afirm cu si mai mare tarie candidatura pt ca eu conider ca este legitima, care practic urmareste cateva obiectiva precise. I-am spus lui Klaus Iohannis ca si daca ar avea de gand sa ma sprijine sa nu isi manfeste aceasta optiune. Daca voi ajunge presedinte eu garantez ca pnl va deveni cel mai loial, cel mai serios partener al presedintelui klaus iohannis", a declarat Orban inaintea sedintei.

La randul sau, Crin Antonescu a confirmat ca il sustine pe Orban, dar ca asta nu presupune un "dramatism" si ca in cadrul PNL nu exista o batalie intre tabere.


"Este o decizie sau o miscare care face parte din arsenalul deciziilor care se iau intr-un partid. Oricine dintre vicepresedinti, conform statutului, avea dreptul sa candideze, deci mi se pare ceva normal", a spus Antonescu, referitor la decizia Alinei Gorghiu de a candida la sefia PNL.

El a spus sa tineretea reprezinta un atu si in viata politica.

"Tineretea intotdeauna chiar si in politica este un atu. Evident ca tineretea nu este suficienta niciodata, dar nu cred ca se poate face un enunt general de felul un om tanar cu necesitate poate conduce un partid si nici enuntul un om tanar nu poate conduce un partid. Sunt oameni tineri si in general daca observati media de varsta a liderilor in politica europeana a scazut. Ganditi-va doua partide foarte vechi din Marea Britanie sunt conduse de oameni foarte tineri. Pentru mine tineretea sau varsta nu este un criteriu. Dl Quintus are, de exemplu, momente de mare tinerete si cunosc tineri care au fost in permanenta batrani", a declarat Antonescu, inainte de sedinta BPN al PNL.

"Pentru mine nu este o batalie intre tabere. Pur si simplu este un vot pe care il dau si il dau cui am spus, ceea ce nu este un capat de tara sau vreo batalie organizata intre mai multe tabere, in niciun caz pentru mine", a afirmat Antonescu.

In cadrul BPN, Iohannis si-a anuntat retragerea de la sefia PNL, ca urmare a alegerii sale ca presedinte al Romaniei.

Cel care va fi ales copresedinte al noului PNL va fi interimar, pana la congresul din 2017.

Citeste si:





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

32502 vizualizari

  • -16 (52 voturi)    
    Atentie! (Joi, 18 decembrie 2014, 11:30)

    scepticu [utilizator]

    Vine o noua haita de sacali hamesiti!
    • +34 (40 voturi)    
      Gorgiu e compromisa (Joi, 18 decembrie 2014, 12:18)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      A fost sageata gruparii Vlasov/Troaca-David si initiatoarea trecerii Oficiului Registrului Comertului de la Ministerul Justitiei la Camera de Comert.
      Faptul in sine este de o gravitate exceptionala,insasi intentia aceste grupari de a-si atribui prin Lege incasarile de la ORC fiind o tentativa de frauda prin Lege si exemplu graitor de Coruptie prin Lege.
      Gorghiu este plantata acum din nou sageata in functia de Sef PNL.
      Johannis trebuie sa clarifice acest aspect.
      Sprijina el pe Gorghiu desi stie ca a fost implicata in tentativa de frauda si a savarsit un act de coruptie prin initierea unei Legi in favoarea unui grup care s-a dovedit infractional si care grup dorea sa confiste venituri din serviciul public ?
      Stie de legaturile cu gruparea Vlasov/David?
      De ce nu se gasesc oameni curati sa vina la conducerea PNL?
      • +15 (19 voturi)    
        Aceeași întrebare (Joi, 18 decembrie 2014, 15:07)

        Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Aceeași întrebare o am și eu, nu găseau un OM CURAT în tot PNL-ul?!
        În februarie 2014, în “marţea neagră”, Alina Gorghiu a votat DA pentru amnistie, amnistia fiind “bun”; în august 2014, Alina Gorghiu pretinde că amnistia este “rău”. Poate ține în mână de fier struțo-cămila liberală un om care balansează așa?!
        • +9 (15 voturi)    
          si io am o intrebare (Joi, 18 decembrie 2014, 15:52)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

          este, oare, klauz, altfel decat mult hulitul base ?!
          el a fost ales presedintele tutulor romanilor, echidistant, fara amestecuri in treburile de partid.
          deocamdata, cu ala grasu la consilieri si cu aleasa inimii, gorghiu, lasa de inteles ca va fi un presh de partid, ca isi pune oamenii sai, cei care l'au servit.
          mare primeneala la penelea...
          mai mult o sulemeneala, o spoiala cu farduri si sclipici.
          presedintele arbitru a fluierat si cand a fost vorba de schimbarea guvernului. a spus clar, ca un nejucator, cum ca va face tot ce poate sa'si aduca partidu' lui gorghiu la putere.

          se pare ca, omul nou este tot ala creat in epoca de aur....

          si cand mi'aduc aminte cum aruncau cacaraii usl'amici cu noroi in base, care nu era echidistant, isi punea oamenii sai, guverna...

          ce e romanesc, nu piere !
          ..chiar daca are nume nemtzesc...
          • +1 (11 voturi)    
            Stii cum sta treaba ? (Joi, 18 decembrie 2014, 17:36)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Deocamdata sunteti suparati si va inteleg. Dar cu prima campanie electorala o sa apara 100 de bloggeri si comentatori pe toate site-urile astfel incat sa ai impresia ca atat Klaus cat si tipa asta perseverenta sunt cei mai imaculati si democratici oameni din Romania. Oare cand o sa va prindeti ca ati fost si sunteti manipulati prin cel mai simplu mod posibil ?
            • +9 (9 voturi)    
              Geniul A. Gorghiu studia la 4 universitati odata!! (Joi, 18 decembrie 2014, 19:06)

              dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              CV-ul Alinei Gorghiu este o incurcatura totala, aceasta trecindu-si in palmares o multime de institutii universitare, de stat si particulare, frecventate. Cel mai probabil CV-ul este partial fals, fraudulos. Trebuie verificat exact ce diplome a obtinut cu adevarat noua presedinta a PNL.

              CV Alina Gorghiu:

              1997 --- absolventa a liceului Vlaicu Vodă din Curtea de Argeș.

              1997 - 2001 --- a urmat cursurile Facultății de Științe Juridice și Administrative din cadrul Universității Creștine Dimitrie Cantemir din București.

              2002-2003 --- a făcut studii post-universitare de specializare în Științe Penale Criminologie la Facultatea de Drept din cadrul Universității București.

              2004 - 2006 --- master în domeniul Dreptul penal al afacerilor in cadrul Universității Hyperion.

              octombrie 2006 - noiembrie 2006 ---- a urmat studii post-universitare la Colegiul Național de Apărare, specializarea Securitate și Apărare Națională în cadrul Universității Naționale de Apărare.

              noiembrie 2005 – iunie 2007 --- master de Comunicare și Relații Publice la Facultatea de Comunicare și Relații Publice David Ogilvy.

              octombrie 2004 – iulie 2008 --- Facultatea de Științe Economice, Juridice și Administrative, specializarea ECTS, Universitatea din Pitești.

              septembrie 2006 --- doctorand al Facultății de Drept al Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași.

              Sursa: Wikipedia

              La o privire atenta vedem ca in toamna lui 2006 Alina Gorghiu invata la nu mai putin de 4 institutii imprastiate prin tara iar in perioada 2005 - 2006 la trei. In paralel si lucra:
              - "Din ianuarie 2005 până în iulie 2007 a deținut postul de avocat – asociat coordonator în cadrul “Gorghiu, Pop și Asociații – Societate civilă de avocați.”
              - "2004 - 2008 consilier local in Consiliul Sectorului 5 Bucuresti."
              Sursa: Wikipedia

              Cum poti desfasura atitea activitati simultan?! Ceva este puternic in neregula cu CV-ul acestei Alina Gorghiu.
            • +1 (1 vot)    
              rspuns colonel turcescu (Vineri, 19 decembrie 2014, 17:53)

              LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              Felicitari cand postezi aduni numai voturi negative oare nu gandesti ca postezi numai aberante invatate de la RTv si A3 Oare nu poti gandi si tu ?
        • +4 (6 voturi)    
          N-au nici ei cu cine (Joi, 18 decembrie 2014, 20:48)

          BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

          Toti sunt manjiti, mai mult sau mai putin.
        • +1 (3 voturi)    
          Pai... (Vineri, 19 decembrie 2014, 7:08)

          Daenerys [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

          ...si eu mi-am tot pus intrebarea aceasta iar si iar si iar de-a lungul timpului, de cate ori veneau propuneri pentru presedinti de partid, ministri, purtatori de cuvant samd. Poate pentru simplul fapt ca acestea sunt pozitii care necesita o oarecare "experienta" in politica nu se poate gasi nimeni cu un trecut impecabil care sa le ocupe.
          Caci, cel putin pana acum(nu vreau sa fiu pesimista, sa afirm ca asa va fi pentru totdeauna) a face politica in Romania chiar asta a insemnat, sa te manjesti. Ei nu ar fi ajuns unde sunt daca nu s-ar fi tavalit prin noroiul din cocina, cu ceilalti porci. Cred ca la ora actuala termenii astia "om curat din PNL" sunt un oximoron, ma refer la cei din pozitii de putere.

          Doar sa fi ales pe cineva de 20 de ani din structurile de baza ale partidului, care nu a avut treaba cu politica pana saptamana trecuta. Asa poate aveam vreo sansa.
        • 0 (2 voturi)    
          raspuns Ana Armanca (Vineri, 19 decembrie 2014, 17:50)

          LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca

          Nu avem dreptul sa ne bagam in treburile interne ale PNL - ne intereseaza viitorul asta e principal si daca domnii dce la PNL au votato pe Dna Gorghiu inseamna ca au considerat ca este capanbila de aceasta functie- nu trebuie sa ne intereseze viata particulara sau trecutul ne intereseaza viitorul
          Restul comentariilor gen RTv sau A 3 sunt maidan fara importanta
      • +17 (19 voturi)    
        Bataie de joc! (Joi, 18 decembrie 2014, 15:47)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Cum era de asteptat, madam Gorghiu a ajuns sefa PNL. N-am asteptari de la aceasta doamna, facand parte din echipa lui Vlasov. Intre Alina Gheorghiu si Gabriela Firea e doar o diferenta de ani, de bratari si inele...
        • +7 (11 voturi)    
          Si (Joi, 18 decembrie 2014, 17:18)

          MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          o diferenta de numar de barbati, luati cu acte si divortati sau ingropati si de copii multi si ortodocsi si buni romani, facuti cu fiecare in parte sau mosteniti. Au ales si ei, in cadrul partidului, ce am ales noi la scara nationala, o pucista mai mica si chiar razgindaca. Uite, ce mosteniri lasa Razgindeanu in partid!
        • -7 (11 voturi)    
          ciocu mic (Joi, 18 decembrie 2014, 17:32)

          mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Tu oricum ai asteptari doar de la basisti. Ani de zile nu ai fost deranjat de faptul ca Basescu era inconjurat de « echipa » Udrea-Cocos-Bica-Blejnar-Bercea Mondialu-etc… Ai tacut malc. Iar acum o compari pe Alina Gorghiu cu Firea ?? Nu ea, ci Udrea voastra, a basistilor, poate fi comparata cu Firea !
          • +4 (8 voturi)    
            Bati campii! (Joi, 18 decembrie 2014, 19:16)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

            Ai vazut-o vreodata pe Udrea la Antena 3 urland impotriva statului de drept si a justitiei cum a facut madam Gorghiu care a trecut prin patul unor Bogdan Olteanu sau Mihai Voicu in drumul ei sper politica la varf? Uselistule, n-ai inteles nici tu votul din 16 Decembrie, nu-i asa? Iti spun eu ce trebuie sa faci. Pleaca din tara! E singura sansa ca sa scapi de puscarie...
            • +1 (1 vot)    
              rspuns MarianEugen (Vineri, 19 decembrie 2014, 18:08)

              LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Cand a fost votata ca presedinte s-a luat in considerare activitatea politica si capacitatea de conducator a Dni Gorghiu viata particulara nu conteaza decat pt maidanezi care nu au altceva sa posteze
              Oare ce sti despre activitatea Dnei Gorghiu ? nimic - decat maidanurile receptionate de la RTv si A3 ?
          • +2 (6 voturi)    
            nu intra (Joi, 18 decembrie 2014, 19:58)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

            alinutza in pantofii lui nutzi !
            asta fara dar si poate !
            dna nutzi este cea mai tare femeie din politichia romaneasca.
            voi o urati pen'ca il urati pe base.

            apropos, cred ca va prelua biroul lui caccarau, ala cu vestita canapea. :)
          • +1 (1 vot)    
            raspuns Mihai (Vineri, 19 decembrie 2014, 18:03)

            LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui mihai2013

            Cred ca ar trebui sa te trateze un medic neorolog si in perioada de spitalizare sa nu mai citim aberatiile tale
        • +1 (1 vot)    
          raspiuns MarianEugen (Vineri, 19 decembrie 2014, 18:00)

          LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Intre Dna Gorghiu si firea este o mare diferenta- ultima educata la Voiculescu A3 in care creierul debiteaza numai rautati ( nu trebuie sa il alegem pe Iohannis ca nu are copii etc etc) Nu se poate compara o schizofrenica cu un om rational precum Dna Gorghiu. Propun sa lasam timpul sa isi spuna cuvantul si dupa aceea sa comentam
          Problema este a PNL si daca dansi au dorito ca presedinta inseamna ca o cunosc bine si o apreciaza.
      • +7 (9 voturi)    
        asa e! nasol... (Joi, 18 decembrie 2014, 17:06)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        "Pe 21 februarie cinci deputaţi (Alina Gorghiu, Aurel Vainer, Marko Attila, Mircea Grosaru şi Florin Iordache) şi un senator (Klárik László Attila) au depus la Senat o propunere legislativă prin care cer trecerea Oficiului Naţional al Registrului Comerţului de la Ministerul Justiţiei în subordinea Camerei de Comerţ şi Industrie a României. În expunerea de motive a proiectului parlamentarii au menţionat că Registrul Comerţului funcţionează acum deficitar şi este rigid. "Sistemul registrului comerţului aflat în subordinea Ministerului Justiţiei se dovedeşte a fi unul rigid, lipsit de capacitatea de adaptare rapidă a sistemului informatic care să permită procesarea datelor", se menţionează în expunerea de motive" http://www.mediafax.ro/economic/culisele-mutarii-registrul-comertului-de-la-ministerul-justitiei-la-camera-de-comert-ce-a-negociat-romania-cu-ue-10675582
      • +1 (1 vot)    
        raspuns Frank (Vineri, 19 decembrie 2014, 17:45)

        LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Frank777

        Nu ai dreptate - nu trebuie sa ne bagam si sa judecam treburile interne din PNL nu avem acest drept-daca dansi au hotarat prin vot ca Dna Gorghiu are calitatile necesare de presedinta PNL este dreptul lor. Corect este sa asteptam un timp si dupa aceea sa comentam activitatea politica ( si nu mai politica ) a Dnei Gorghiu Important e ca Dna Gorghiu si PNL sa sprijine presedintele in activitatea domnieisale de restructurarea Romaniei
    • +18 (26 voturi)    
      PNL isi alege seful propus cu o zi inainte! (Joi, 18 decembrie 2014, 12:32)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      Din cei doi candidati la sefia PNL unul, Alina Gorghiu (vezi: http://www.curentul.info/2012/images/stories/2012/12/03/01-atac.jpg), a fost de tip surpriza propus cu o zi inainte si sustinut de seful actual al partidului. Care este seriozitatea alegerilor din PNL daca votantii afla cu 24 ore inainte unul din aspirantii la titlul de presedinte.
      • +15 (25 voturi)    
        Ca la Plenara a XXX a CC al PCR (Joi, 18 decembrie 2014, 13:08)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Propuneri tovarasi?
        Tovarsul x este propus de tovarsul y.(se stia de ieri)Activistii PCR isi dau aceptul.Toti tovarasi voteza pentru tovarasu y.Impotriva? se abtine cineva?In unanimitate tovarasul y este ales.
        Traiasca partidul tovarasi.
        • +1 (1 vot)    
          raspuns Frank 777 (Vineri, 19 decembrie 2014, 18:10)

          LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Frank777

          Chiar iti e dor de dictatura PCR si plangi ca Ponta- dictatorul nu a ajuns la Cotroceni Vremurile au trecut si nu se vor mai intoarce cu toate presiunile PSD
  • +20 (26 voturi)    
    Nedumerire (Joi, 18 decembrie 2014, 11:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mihai Voicu o va voita? Dar Bogdean Olteanu? Cite contracte cu statul a avut duduca Alinuca?
    • +6 (14 voturi)    
      detaliaza (Joi, 18 decembrie 2014, 14:07)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Contracte si/sau contacte?
    • +1 (1 vot)    
      raspuns Ochii pe voi (Vineri, 19 decembrie 2014, 18:13)

      LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce curios esti - cred ca ar trebui sa te intrebi cum va ajuta Dna Gorghiu pe Dl Iohannis sa lupte pt un stat de drept sabotat de clica PSD/baroni PSD
  • +17 (17 voturi)    
    ... (Joi, 18 decembrie 2014, 11:59)

    rerenenegate [utilizator]

    Eu pariez ca va castiga AG. E evident. LO n-are nici o sansa cum n-a avut de cate ori a incercat sa candideze.
    Nu stiu daca e bine sau rau, dar astea sunt sansele.
  • -3 (25 voturi)    
    UN MARE PAS SPRE SCHIMBARE.. (Joi, 18 decembrie 2014, 12:14)

    Johanis [utilizator]

    ar fi alegerea Alinei Gorghiu. Clasa politica romaneasca trebuie sa treaca printr-o schimbare majora si asta reiese si din votul romanilor.
    • -6 (18 voturi)    
      e timpul sa se faca loc la femei (Joi, 18 decembrie 2014, 12:56)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      ca totusi a lucrat ceva parlamentari ca sa ajung acolo
    • +2 (8 voturi)    
      S-a votat. E vremea purtatorilor de cuvant. (Joi, 18 decembrie 2014, 13:38)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      .....
  • +19 (21 voturi)    
    Nu va bucurati, fiindca voi urmati !!!!! (Joi, 18 decembrie 2014, 12:19)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Nu vad decat o confirmare continua a celor strigate in 16 noiembrie ! Nu ma intereseaza defel cine conduce mareee partid nici pnl, nici pdl ci CE conduce .Si aici e tot zero care se numeste chiuariu, votul prin corespondenta, analiza economica a bugetului, a masurilor psd etcetc
    • -1 (19 voturi)    
      "sa va bucurati, noi suntem retardati" (Joi, 18 decembrie 2014, 12:58)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      ar trebui sa fie moto-ul revolutionarilor din 16 noiembrie. O sa iesiti in strada sa urlati impotriva comunismului in timp ce oamenii incompetenti si mafia pun pana pe PNL.
      • -1 (15 voturi)    
        breh tov colonele (Joi, 18 decembrie 2014, 13:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        sa zici mersi ca nu te a linshat vreun Revolutionar atunci pe 16.11.14..INSA te asteptam pe 22.12.14 sa Iti Aranjam Freza !
  • +22 (26 voturi)    
    unul mai breaz ca altul (Joi, 18 decembrie 2014, 12:22)

    DoruCireasa [anonim]

    Amandoi, doi corupti. Orban: cifra de afaceri a firmei lui Nelu Iordache a crescut de 10 ori intr-un singur an cat a fost ministru al Transporturilor Orban (ca sa nu vorbesc de parasirea locului accidentului), Gorghiu, pe lista de plata a lui Vlasov ca arbitru la Curtea de Arbitraj a CCIR si, totodata, initiatoarea unui proiect legislativ privind trecerea Oficiului Registrului la CCIR-ul lui Vlasov.
  • +6 (20 voturi)    
    Lasati-l pe Orban (Joi, 18 decembrie 2014, 12:28)

    EuInsumi [utilizator]

    cu chitara lui..la asta se pricepe
  • +7 (19 voturi)    
    Iar pierde lautaru :)))) (Joi, 18 decembrie 2014, 12:40)

    CICEROnescu [utilizator]

    Destin de looser.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa o fi? (Joi, 18 decembrie 2014, 17:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Dupa ce a pus-o pe aceasta tupeista cu moravuri indoielnice, dar care stie sa sisi serveasca clientela, se pare ca da.
  • +14 (20 voturi)    
    o stire (Joi, 18 decembrie 2014, 13:16)

    freestyle [utilizator]

    Antonescu a fost întrebat, joi înaintea unei şedinţe a PNL, de către o jurnalistă, în legătură cu o afirmaţie făcută de acesta la un interviu pentru gândul.live, despre Klaus Iohannis.

    „Spuneaţi despre domnul Iohannis că vorbeşte puţin şi gândeşte cât vorbeşte...”, i-a spus jurnalista lui Antonescu.

    „Nu. Am spus – dacă veţi consulta textul, ceea ce vă recomand, dacă tot aveţi această aplecare - veţi vedea că nu am spus «şi», ci am spus «dar». Diferenţa dintre «dar» şi «şi» e mare, dar nu cred că dumneavostră sunteţi predispuşi la consideraţii filologice. Cuvintele însă există şi ele au un rost”, a replicat Antonescu.
    • +1 (3 voturi)    
      pffft (Joi, 18 decembrie 2014, 17:00)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      asta-i clasa noastra politica.vorba cuiva celebru:n-ai cu cine domne'.daca spera cineva ca se curata dreapta,e timpul sa-i treaca.dovada e mai sus
  • -5 (17 voturi)    
    Ii urez succes d-nei Gorghiu (Joi, 18 decembrie 2014, 13:29)

    freestyle [utilizator]

    desi ma indoiesc ca va putea face fata fesenistilor si basistilor din PDL.
  • +15 (17 voturi)    
    asa (Joi, 18 decembrie 2014, 13:41)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    la conferinta de presa de dupa sedinta johannis il avea la dreapta sa pe marele mialache, competentul consilier si viitor sef al cancelariei prezidentiale. Are un mic defect acest mialache, seamana leit cu ponta, ghita si restul la caracter, limbaj si comportament, in rest e ideal ca sef al cancelariei.
  • +12 (14 voturi)    
    Mare atentie la cuvinte (Joi, 18 decembrie 2014, 13:49)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Omul n-a spus "e senin si e soare pe cer", "pentru ca" a spus " e senin, dar e soare pe cer".

    Pe intelesul fostului presedinte: Nu e de ajuns sa schimbi conjunctia ca sa dai alt inteles frazei.

    Cit despre noua presedinta, amintirile mele, recunosc, neclare, nu-i sint deloc favorabile. Parca era la un moment dat in haita de dulai, impreuna cu Mircea Diaconu.
  • +6 (8 voturi)    
    Blaga ce spune ? (Joi, 18 decembrie 2014, 14:05)

    PARSOR [utilizator]

    " dorinta PNL de a se reforma..( PDL+PNL) .. !?
    Sa-l lasam pe Ludovic sa-si faca numarul....; adica avea de facut un numar ?
    ...ca este reala dreapta in Romania ( .PNL+PDL) ..!?

    "....in cadrul PNL nu exista o batalie intre tabere"
    (..care tabere ? cele din PNL sau PNL si PDL)
  • -5 (19 voturi)    
    e cea mai buna alegere (Joi, 18 decembrie 2014, 14:16)

    Bubico [utilizator]

    Alina Gorghiu este o solutie foarte buna. Tanara, razbatatoare, necompromisa, destupata.
    A fost cea mai buna alegere intre Atanasiu si Orban! Felicitari, Alina! Inspirat Iohannis.
    • +8 (8 voturi)    
      necompromisa?!? (Joi, 18 decembrie 2014, 17:31)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui Bubico

      hahahaha
  • +12 (16 voturi)    
    PNL=PSD aceiasi porcarie.. (Joi, 18 decembrie 2014, 15:07)

    Lim Vasy [utilizator]

    Alina Gorghiu, latratoare feroce la nadragii lui Traian Basescu, asa o tin eu minte. CE calificare profesionala are doamna ? In ce este ea specializata ?
    • -6 (8 voturi)    
      spre cinstea ei... (Joi, 18 decembrie 2014, 17:37)

      mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui Lim Vasy

      Spre cinstea ei, da, a fost o adversara neimpacata a lui Basescu si a sectantilor lui abjecti. Si iata ca 16 noiembrie a confirmat-o si pe ea si pe multi altii: Ponta si Basescu si-au luat fiecare sutul de rigoare, romanii vau votat CU TOTUL altceva. PNL este primul partid care a inteles ca e nevoie de figuri proaspete, necompromise, in politica, spre deosebire de PDL care defileaza cu Blaga si de PMP cu Udrea. De PSD nici nu mai zic...
  • -5 (13 voturi)    
    Fara legatura... (Joi, 18 decembrie 2014, 15:17)

    Vade Retro [utilizator]

    ...cu subientul, dar Alina mi se pare superba. :)

    Daca se pricepe si la politica, cu atat mai bine!!
    • -6 (8 voturi)    
      FELICITARI (Joi, 18 decembrie 2014, 15:57)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Vade Retro

      Alinei Georghiu! Femeile pot face minuni! in politica!!
  • +1 (9 voturi)    
    Iritare mare si frustrare printre rosiori (Joi, 18 decembrie 2014, 16:17)

    Wanheda [utilizator]

    Curg minusurile in disperare; las ca pana-n primavara pica si Pisicania si haleluia cu voi; rubla a picat deja...jale mare prin conturile voastre bancare. Buhahahahahaha.
  • +12 (16 voturi)    
    deci (Joi, 18 decembrie 2014, 16:25)

    TenziCarbone [anonim]

    acum este foarte bine ca Noul Presedinte sustine o blonda patata atat politic,scandalul Vlasov,cat si
    personal,dovedit,amantlicuri cu Mihai Voicu,
    Bogdan Olteanu,fruntasi ai PNL,Dl Blaga este chiar
    fericit!!Deontologii nu spun nimic de "valoarea"
    presedintei PNL,!cata ipocrizie!!Hadeti Dl Tapalaga
    argumentati :De ce merita sa fie presedinte de partid
    Alina Gorghiu si Elena Udrea sa fie pusa la zidul
    infamiei!
    • -5 (7 voturi)    
      poate pentru ca... (Joi, 18 decembrie 2014, 17:40)

      mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui TenziCarbone

      poate pentru ca Elena Udrea nu stie cine e "presedintele Norvegiei"? Sau poate pentru ca Elena Udrea "n-a stiut nimic" de afacerile sotului ei cu retrocedari sau pentru ca e prietena la catarama cu Alina Bica? :)
      Intre Udrea si Gorghiu nu incape comparatie...iar cea mai mare diferenta este si cea mai evidenta: Udrea e basista, Gorghiu este exact opusul.
    • 0 (6 voturi)    
      un lucru bine facut ! (Joi, 18 decembrie 2014, 17:45)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui TenziCarbone

      Mi-au placut alegerile blitz din PNL; un lucru bine facut !
    • +3 (3 voturi)    
      Simplu ! (Joi, 18 decembrie 2014, 17:47)

      ionescu_ion [utilizator] i-a raspuns lui TenziCarbone

      E mai putin blonda.
    • +4 (4 voturi)    
      pt.TenziCarbone (Joi, 18 decembrie 2014, 17:59)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui TenziCarbone

      De ce pui si tu intrebari incuietoare d-lui TAPALAGA?Vrei sa vezi/vedem public pe care dintre cele doua blonde o place? Elena Udrea , clar, nu e ...genul lui.L-a lamurit demult CACARAU ca doamna Alina nu are poseta asortata cu pantofii.
  • +10 (12 voturi)    
    Uimitor (Joi, 18 decembrie 2014, 17:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dezamagitor! MA dezic de un asemene partid. Aceasta tipa care a cunoscut multe asternuturi, a servit grupuri clientelare si interese mafiot, a avut contract cu statul dubioase si a si-a facut cariera politica dupa ce a absolvit doar universitati fabrici de diplome, sa ajunga sa conduca un partid ! ULUITOR!
  • +6 (8 voturi)    
    Dupa alegeri, asta e duduia care s-a dus la A3? (Joi, 18 decembrie 2014, 17:58)

    Maniu [utilizator]

    daca asta stau lucrurile e nasol, Orban n-a fost niciodata cu comunistii.
  • +1 (5 voturi)    
    PNL da un refresh (Joi, 18 decembrie 2014, 18:33)

    Metec [utilizator]

    Nu-i rau, domnu' Iohannis! Dama bine este, da bine cu gura (nu va ganditi la prostii...), tanara, frumusica si cu aer intelectual... Sa vedem mai departe, ca de vorbe frumoase suntem doldora!
    PS: vad ca unii de pe aici l-ar fi preferat pe Orban... Ce naiba, pacaliciul ala?! Nu am auzit de la omul in cauza nimic vrednic de atentie, de cand evolueaza in politichie, adica de peste 20 de ani... Era baiatul de tigari al lui Patriciu si nu si-a depasit niciodata conditia.
  • +6 (8 voturi)    
    Sa speram (Joi, 18 decembrie 2014, 18:38)

    M.aura [utilizator]

    Ca pe ecranele patriei nu va rula "Blonda presedintelui" - episodul 2. :)

    Televizionistic, AG are o prezenta ok; dar CV-ul sau nu indica semne de meritocratie, mai degraba ridica semne de intrebare . S-a demonstrat, inlocuirea cu tineri politicieni nu inseamna si reusita sau reforma. Schimbarea de generatie trebuie dublata si de integritate si competenta.
  • +4 (6 voturi)    
    Are si asta doctorat... (Joi, 18 decembrie 2014, 19:36)

    gugurila [utilizator]

    ... i l-a facut tot cine i l-a facut lui Ponta?
    • -1 (3 voturi)    
      Nu e doctorand din 2006! (Joi, 18 decembrie 2014, 22:05)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Trebuia sa-l termine in trei ani, conform legii.
  • +1 (1 vot)    
    comentzriu (Vineri, 19 decembrie 2014, 17:38)

    LiviuDrula [anonim]

    Stimata Dna Gorghiu
    Sincere felicitari pentru ca ati fost aleasa ca Presedinta a noului PNL si sper din tot sufletul ca PNL sa faca echipa buna si sa sprijine pe noul Presedinte Iohannis in lupta sa cu baronii locali PSD si de fapt cu neocomunistii PSD in frunte cu dictatorul Ponta care nu mai are ce cauta in politica
    Sper ca toti libderalii autentici ( il excludem de la inceput pe parvenitul Tariceanu om PSD ) sa se uneasca in lupta grea cu CIUMA ROSIE PSD
    Asa sa ne ajute Dumnezeu.