VIDEO Radu Mazare: Nu demisionez de la primarie. Nu iau decizia de a ma retrage din politica atunci cand vor adversarii

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:36 Actualitate | Politic

Primarul Constantei, Radu Mazare, a declarat marti, intrebat daca se retrage de la primarie si din viata politica, asa cum a spus ca va face daca dupa alegeri nu se schimba "sistemul construit in zece ani", ca nu isi va da demisia decat atunci cand va dori el, nu cand vor adversarii sai politici, relateaza Mediafax.
Radu Mazare a fost intrebat, la Curtea de Apel Bucuresti, unde a fost prezent la judecarea dosarului sau de coruptie, daca acum, dupa ce Victor Ponta a pierdut alegerile prezidentiale, va demisiona de la Primaria Constanta, asa cum a spus in ziua votului.

"Eu nu am spus niciodata ca plec daca nu iese Victor Ponta, am spus ca daca sistemul ramane la fel ma gandesc sa renunt. Sigur ca suntem intr-o democratie, sigur ca adversarii politici sunt bucurosi ca a iesit Iohannis si ii urez succes in mandat. Numai ca eu am fost ales de patru ori in Constanta, iar in ultimele trei randuri cu peste 65% din primul tur. Decizia de a renunta la mandatul de primar o s-o iau eu singur, si nu adversarii mei politici si nici un cetatean sau doi, sau zece. Voi pleca atunci cand cred eu de cuviinta. Decizia o mai pot lua cetatenii la alegeri. Este o chestiune personala, a mea, pe care o analizez si la care ma gandesc", a spus Mazare, dupa ce a iesit din sala de judecata.

Mazare a mai spus ca jurnalistii au inteles gresit declaratiile lui din ziua votului, precizand: "Am spus ca daca lucrurile si sistemul vor merge la fel in continuare si voi fi haituit pentru fiecare hartie, ma gandesc sa ma retrag".

Acesta a aratat ca daca va fi in continuare "un vanat al sistemului", se gandeste sa se retraga, pentru ca nu mai are sens ca orice hartie pe care o face sa fie ulterior verificata de organele de ancheta.

"Poate mi se da un consilier de la DNA sa ne faca o supervizare a documentelor pe care le semnam", a adaugat Mazare.

Primarul Radu Mazare a declarat duminica, cand a mers sa voteze in Constanta, la turul al doilea al alegerilor prezidentiale, ca daca "sistemul construit de Basescu, un sistem bazat pe ura", nu se schimba, el va iesi din politica.

"Daca lucrurile si sistemul pentru care umblu imbracat asa (in haine kaki si cu bereta rosie - n.r.) de zece ani nu se schimba, vreau sa ma retrag nu numai de la primarie, vreau sa ma retrag de tot. Daca sistemul construit de Basescu, un sistem bazat pe ura, pe incrancenare, va ramane, eu vreau sa ies din politica, pentru ca energia mea nu mai pot sa o dedic lucrurilor pe care le fac oamenilor si trebuie sa o dedic sa ma apar cu avocati, si nu mai am placere. Nu m-am nascut politician, nu mor politician, nu-i nicio drama", a spus Mazare.

Intrebat daca aceasta schimbare inseamna si modificarea justitiei, el a raspuns: "La maniera in care se face acum haituiala, da. Sigur, cine greseste, trebuie sa plateasca, asta e peste tot in lume, dar ca sa haituiesti zece ani, sa cauti fiecare lucru semnat cu acul, sa vezi poate-poate gasesti ceva, asta nu e justitie".


Primarul Radu Mazare a fost trimis in judecata de DNA in 28 octombrie 2008, alaturi de 36 de persoane, intre care Nicusor Constantinescu, presedintele suspendat al Consiliului Judetean Constanta, fosti si actuali functionari din Primaria Constanta si din Oficiul de Cadastru, mandatari si notari publici, in dosarul privind atribuirea nelegala a unor terenuri.
























5307 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Nu demisiona. (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:42)

    clint [utilizator]

    Nu cred ca mai ai mult si vei pleca de la primarie cu catuse !
    • +10 (10 voturi)    
      Brazilianul In Corzi (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui clint

      e gata Iguana...Constantenio..iesiti in strada..zi de zi si strigati ....Radu si Nicushor in acelasi Dormitor !!!
  • +20 (20 voturi)    
    decizia (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:42)

    thebblack [utilizator]

    nu o vei lua tu , e adevarat.

    o vor lua procurorii si judecatorii.

    n-o fi ziua ta, dar oricum, la multi ani.
  • +15 (15 voturi)    
    Bine, bine. (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:43)

    mitg [utilizator]

    Oare cât te mai țin baronii la putere?
  • +17 (17 voturi)    
    :) (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:05)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu ai inteles o treaba, marlane. Nu vorbim despre demisie, ci despre demitere. Sunt doua chestii separate care au, insa, acelasi final: tu la parnaie. :)
  • +9 (11 voturi)    
    Boulene (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:06)

    Taras Bulba [utilizator]

    Nu cand vor adversarii, cand ai promis tu, nesimtitule!

    N-ai zis tu ca pleci daca pierde Ponta?
  • +11 (11 voturi)    
    Cum mai mocofane? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:53)

    Wanheda [utilizator]

    Ai atatea optiuni, Poarta Alba, Jilava....mai gandeste-te.
  • +10 (10 voturi)    
    cineva sa-i cante (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:58)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Mazare si Nicusor in acelasi dormitor!
  • +13 (13 voturi)    
    dupa ce fumezi ceva... (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:58)

    urob [utilizator]

    nu mai fa declaratii in public.Nu de alta,dar unii chiar te iau in serios si-si fac asteptari prea mari.
    Asteptam cu rabdarea sa vina duba.
  • +8 (8 voturi)    
    Corect (Marţi, 18 noiembrie 2014, 23:09)

    Pseudonim17 [utilizator]

    Un borfas adevarat nu se impiedica in ratiune. El face pe nebunul pina la capat.
  • +10 (10 voturi)    
    Vei schimba locul (Marţi, 18 noiembrie 2014, 23:23)

    vasile-roaita [utilizator]

    De la primarie la brutarie.
  • +3 (3 voturi)    
    Vineri, 12.IX.2014, Congresul PSD Constanta (Marţi, 18 noiembrie 2014, 23:59)

    ofCAER [utilizator]

    Radu-Stefan MAZARE: "daca nu iese Ponta si nu se schimba modul de a vedea lucrurile, sanatate, nu mai stau" (sursa: HotNews, 13.IX.2014).
    V-ati convins ca, intr-adevar, Radu-Stefan Mazare "nu a spus niciodata ca pleaca daca nu iese Victor Ponta", nu-i asa?
  • +3 (3 voturi)    
    cum sa pleci (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 0:09)

    englez [anonim]

    acum cand ai un new look "a la hitler"
    mai ai uniforma aia nebunule??
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi si pacat sa te retragi acum! (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 0:28)

    Johanis [utilizator]

    Ce-i frumos de-abia acum incepe!
    Copy paste modelul Olgutei si nu mai misti nimic ca te leaga astia!
    Si ce salariul nu e tot pentru oameni!
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar te rugam sa stai pe aproape (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 2:06)

    John M. [utilizator]

    ca sa nu trebuiasca sa te aducem de pe nu stiu unde.
    Am auzit chestia asta, "Mazare si Nicusor in acelasi dormitor".
    Fa-ti bagajul de "internat". Ce o sa aveti de povestit asteptam intr-o editie princeps prin anul 2999 ca sa vi se reduca sentinta cu o zi.
  • +1 (1 vot)    
    Tu nu ai adversari Radule. (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 7:57)

    vali47 [utilizator]

    Vorbesti frumos,te comporti civilizat cu toata lumea,cine sa aiva ceva cu tine?Stai acolo Radule si tine-o tot asa.Sa nu pleci,ca vin astia de la DNA si te iau ei.De ce sa te obosesti.Apropo,cu fetele cum faci?Le iei cu tine?Daca raman,nu se mai atinge nimeni de ele.Cica au sifilis.
  • +2 (2 voturi)    
    Radule draga ai sa ai trei motive (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 8:12)

    potaissa [utilizator]

    D

    N

    A
  • +1 (1 vot)    
    Raducule imbraca-te de carnaval pt."baietzi"! (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 9:08)

    Plagarus [utilizator]

    The Penguins of Madagascar

    Din păcate, se bate pasul pe
    locul de veci, deschide mormântul!
    Exactitatea ce unește nu-i
    a unei destinații premeditate
    ci a unui pluton de execuție
    oprit și ordonându-i-se să încarce.
    O, cele mai scumpe nuci, de Madagascar.
  • +1 (1 vot)    
    Mai ai o uniforma (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 13:38)

    Martinezu [utilizator]

    Intre atatea uniforme crezi ca una in dungi ti-ar sta rau?
    Cum crezi ca ar primi detinutii un carnaval organizat de tine ? Hai du-te ! stim ca iti suride ideea.