Alexandru Bajdechi, student in primul an la Facultatea de Drept, a inceput sa stranga semnaturi pentru demiterea primarului Radu Mazare prin referendum

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2014, 14:29 Actualitate | Administratie Locala

Alexandru Bajdechi
Foto: Facebook
Alexandru Bajdechi, student in primul an la Facultatea de Drept din Bucuresti, a declarat pentru HotNews.ro ca a inceput sa stranga semnaturi pentru demiterea primarului Constantei, Radu Mazare, prin referendum, daca acesta nu isi va da demisia asa cum a promis. Inainte de turul doi al alegerilor prezidentiale, Mazare a declarat ca se va retrage din viata politica daca Victor Ponta pierde cursa prezidentiala.

"Radu Mazare a declarat inainte de alegeri ca daca Victor Ponta nu iese presedinte, se va retrage. A mai declarat asta si in 2009 si nu s-a tinut de cuvant. Lupta mea cu el este una civica. Cand am fost reprezentant al elevilor i-am solicitat sa respecte legea si sa dea elevilor si studentilor reducere la transportul in comun, iar atitudinea lui a fost una nesimtita", a declarat Bajdechi.

Acesta spune ca pentru organizarea unui referendum pentru demiterea primarului Mazare este nevoie de aproximativ 75.000 de semnaturi.

"In acest demers nu sunt singur, prietenii mei de la Constanta se vor ocupa de asta, cu sprijinul meu. Vom incepe de azi deoarece la ora 7 va fi un protest impotriva lui Radu Mazare si cu siguranta se vor strange semnaturi. Maine, Radu Mazare va fi la CAB. Il voi astepta acolo. O sa-i scriu demisia si i-o dau sa o semneze. Daca nu doreste, ii arat ca a inceput procedura de referendum", a mai spus Bajdechi.

"Daca lucrurile si sistemul de zece ani nu se schimba, vreau sa ma retrag nu numai de la primarie, vreau sa ma retrag de tot. Nu m-am nascut politician, nu mor politician, nu-i nicio drama", a spus Mazare inainte de turul doi al alegerilor prezidentiale.

Bajdechi cerut la Tribunalul Constanta, pe 21 august, dizolvarea Consiliului Local Constanta pe motiv ca alesii locali nu s-au intrunit in perioada 23 iunie-23 august. Studentul spune, citand legea administratiei locale, ca in cazul in care Consiliul Local nu se intruneste timp de doua luni consecutiv, aceasta poate fi dizolvat. Procesul are termen pe 4 decembrie.

Alexandru Bajdechi a fost presedinte al  Asociatiei Elevilor din Constanta si al Consiliul Judetean al Elevilor Constanta, iar acum este student in anul I la Facultatea de Drept din Bucuresti.























30534 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    Excelent! (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:35)

    PaulAtreides [utilizator]

    Vreau o generatie care-si stie drepturile si nu se lasa condusi de baroni cu atitudine nesimtita!
    • +17 (17 voturi)    
      sincere felicitari... (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:55)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui PaulAtreides

      avem nevoie de asemenea tineri, pacat ca nu sunt promovati, acest tanar a avut initiative de mai bine de un an de zile iar lumea a aflkat de el abia acum, cand a cerut demisia ministrului educatiei, parca...
      tembeliziunile ne prezinta zilnic manelisti si curve de lux pe post de vedete... rusine acestor televiziuni!
    • +20 (20 voturi)    
      Asa apare o noua generatie de politicieni! (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:58)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui PaulAtreides

      II doresc succes si la mai multe! Asa trebuie inceputa politica!!! Asa trebuie sa incurajam si noi sa apara noii politicieni!
  • +26 (26 voturi)    
    BRAVO (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:39)

    tavix0 [utilizator]

    TOT RESPECTUL !!!
  • +25 (25 voturi)    
    /// (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:44)

    hmara [utilizator]

    Cand erai elev nu aduceai voturi, nu ai prezentat interes.
    Simplu.
    Doar pensionarii, asistatii contau pt Mazare.
    Bravo, eu te voi sustine.
  • +26 (26 voturi)    
    EXTRAORDINAR! (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:47)

    Daenerys [utilizator]

    Bravo, te felicit din suflet, ai un spirit civic laudabil!
    Din pacate sunt convinsa 140%(vorba lui Putin) ca Mazare nu va semna demisia aceea, astea sunt amenintari goale, ca in 2009 cand, dupa ce ca nu si-a dat demisia si nu a plecat in Brazilia asa cum a promis, ne-a mai taiat si lumina, apa si caldura pentru a ne pedepsi ca a iesit Basescu.
    Dar eu semnez din toata inima. Azi la 7 ai spus ca se poate semna? La Primarie, banuiesc? Voi fi acolo!
  • +8 (8 voturi)    
    unde? (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:01)

    cogdan [utilizator]

    Unde semnam daca nu suntem in Constanta? Nu stiu cand ajung exact, dar semnez impotriva lui Mazare cu draga inima.
    • +8 (8 voturi)    
      Formular (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:22)

      Daenerys [utilizator] i-a raspuns lui cogdan

      https://www.facebook.com/alexandru.bajdechi1?fref=ts

      Aici de pe pagina de facebook a lui Alexandru se poate descarca si semna tabelul si se mai pot citi informatii.

      Daca nu folositi FB aici este link-ul de download:

      https://drive.google.com/file/d/0B2UbDN_imYO5SGhua216NU1SaFk/view

      Tanarul Bajdechi mai scrie ca va anunta cum sa facem cu adunatul.
      Banuiesc ca asta e partea mai usoara, trebuie stranse in primul rand semnaturile.

      Cei din Constanta, descarcati si imprimati tabelul si impartiti-l pe la cine puteti, rude, vecini, prieteni...nu o sa fie asa usor sa strangem 75.000 de semnaturi, dar miza este mare, poate scapam naibii o data pentru totdeauna de acest Imperator al Republicii Autonome Constanta.
  • +8 (8 voturi)    
    subscriu (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:03)

    #SCHIMBARE [utilizator]

    unde semnam?
  • +10 (10 voturi)    
    75000 de voturi? (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:04)

    Gabu [utilizator]

    Floare la ureche daca lumea afla de strângerea de semnături...
  • +10 (10 voturi)    
    NU PUTEM SA VOTAM.... (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:07)

    schroedinger [utilizator]

    Dupa modelul PSD si noi cei din alte orase? Pe liste suplimentare!
    • +7 (7 voturi)    
      Fa-ti viza de flotant in Constanta! (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:48)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Atunci vei avea drept de vot si bye-bye Mazare!
  • +5 (5 voturi)    
    Alex Bajdechi (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:19)

    Un turist [anonim]

    Viitor presedinte? :D
  • +6 (6 voturi)    
    Formulare on-line (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:20)

    Pileati [utilizator]

    Eu si majoritatea cunoscutilor mei vrem sa semnam aceasta petitie.

    Fa-ti un site si pune acolo formularele sa le descarcam. Cum am strans semnaturi pentru Monica o sa strangem si pentru Mazare. Hai sa ne organizam putin ca se poate!
  • +5 (5 voturi)    
    Simpatic (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:35)

    mihnea2012 [utilizator]

    Si Mazare era activist civic in anii 90. Avea hotarari ale Curtii Constitutionale care erau mentionate in subsolul Codului Penal.
    Nu vreau sa fiu rau inteles.
    Este energic studentul, dar dupa o vreme i se va parea interesant sa intre in politica si apoi mai vedem noi pe cine reprezinta...
  • +6 (6 voturi)    
    Toata stima si tot respectul, ... (Luni, 17 noiembrie 2014, 16:27)

    Eu the first [utilizator]

    ... mai ales ca fiind constantean isi asuma niste riscuri semnificative, cu un primar ca Mazare.
  • +3 (3 voturi)    
    Un sincer bravo (Luni, 17 noiembrie 2014, 17:32)

    VASCO [utilizator]

    Urez succes inţiativei ce trebuie transformată întru-n adevărat ţunami care să spele ruşinoasa pată pe obrazul vechiului oraş antic.
  • +7 (7 voturi)    
    felicitari, te voi cauta... (Luni, 17 noiembrie 2014, 18:51)

    liviusmaximus [utilizator]

    Draga Alexandru,
    Te felicit ! Niste amici din Craiova te vor cauta pt consultanta. Primaria Craiova are mare nevoie de un demers similar !
  • +2 (2 voturi)    
    2Romania wLove (Marţi, 18 noiembrie 2014, 2:59)

    CostinPavel [anonim]

    ...dom mazare,mata esti?,roman de al nostru,patriot bazat!...auzi si matale ! , i-am scris si eu o scrisorica lu doamna olgutza ,ca era pe feisbuku lu nea Traian,stii matale dom' comandant,marinaru ala gajait, bautor de wiskeanu la greu!... Auzi bre nea radule, hai ca stiu ca esti bastan in pesede si n-ai frica de nimeni,nici macar de doamna aia in negru,Kovesi ,de se da mare si tare ls psrtidu lui matale!...
    ...auzi bre? ,pune-mi si mie o vorba buna la olteanca asta )apriga femeie,stiu ca o cunosti!), ca a zis ca ma bate rau daca ma prinde... ca i s-a parut luata peste picior in scrisorica,deoarece am injurat-o spre sfarsit, in limbi straine neeuropene,neortodoxe pe care nu le intelege...Te rog deci_o vorba buna ,da?
    Sa-ti esplic ca sa-ntelegi: madame olgutza ne promitea la toti terenuri cat cuprinde,daca vrem sa ne luam tara-napoi...(mme Macovei,saru mana sanatate!).
    Ei bine,Scrisoarea era asa(am pastrat o copie) :
    "...olgutzouuuu,făăă,fatăăăă... teren zici?!,teren?,...Ok! accept,ia-o mai domol,nu te-nnerva !...primesc,nu comentez !...dar as mai vrea si altceva...ne-o dai sau nu ne dai , nu ne minti, hai nu te face ...stiu ca pricepi...nu degeaba te porecleste lumea pe feisbuku lu dom'Basescu ,stii tu ,smardoiul(merci cozmin gusa!,sa ne traiesti si matale si lavinia!...) ,aidoma la madame firea un fel de ana paukere a propagandei mitomanului...
    Aaaaa...Basescu,ca era sa uit...e betivanu ala ofticos,bolnav,condamnat deja de dom' ciuvica si ceilalti copii de la ant3 ,aia de se joaca dea justitia in casa aia grivco parca...unde nu-si mai platesc chiria de vreun an juma...
    Ei,marinarul(ferea,da cu capu'!) care desi,si el sta ilegal cica in Cotroceni,de vreo doi ani juma cel putin,...dom' oprea de la militie nu-l poate prinde si pace frate ,sa-l evacueze odata de acolo...( alo dom'ponta?!nu mi-l arestezi?...mai esti ?!
    po(ptr.olgutza personal!):olgutzo,ti-o spune un batran,prieten,romăn de-al vostru!...Nu te mai enerva!...ma dezamagesti enorm!...
    Do'nt do this again ,o