HARTA INTERACTIVA Barometrul turismului electoral la Turul II al alegerilor prezidentiale. Vezi statistica finala pe fiecare judet

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:14 Actualitate | Politic

Voturile pe lista suplimentara - final - turul 2
Foto: Hotnews
La alegerile din 16 noiembrie - al doilea tur de scrutin al prezidentialelor din 2014 - pe listele suplimentare, acolo unde sunt trecut alegatorii care voteaza in alta localitate decat resedinta lor - au fost contabilizate 1.190.066 de voturi, adica 10,49% din totalul celor exprimate pe tara. In Turul I ponderea era de 10,08%. Ca si atunci, judetele fruntase sunt si acum Ilfov, Cluj, Iasi, Timis, dar si judete fara centre universitare, fara prea multe atractii turistice si fara vreun grad ridicat de urbanizare/industrializare precum Olt, Giurgiu, Mehedinti, Calarasi, Dolj sau Valcea.

Media pe tara - 10,49%:

Topul judetelor care sar de media nationala:

1. Ilfov - 22,59% / 55.163 voturi

2. Cluj - 15,84% / 66.361 voturi

3. Giurgiu - 15,58% / 22.373 voturi

4. Timis - 15,03% / 58.456 voturi

5. Mehedinti - 14,21% / 21.877 voturi

6. Olt - 13,57% / 34.896 voturi

7. Calarasi - 13,06% / 21.180 voturi

8. Iasi - 12,3% / 51.104 voturi

9. Dolj - 11,64% - 44.146 voturi

10. Valcea - 11,49% / 25.327 voturi

11. Teleorman - 10,88% / 23.689 voturi

12. Gorj - 10,84% / 21.235 voturi

  • HotNews.ro a monitorizat in toata ziua votului din Turul II situatia voturilor pe listele  suplimentare in toate judetele din tara si va actualiza incontinuu harta interactiva din articol.
  • UPDATE Vezi pe harta situatia de la ora 21:00, inhiderea urnelor. Media nationala: 10,49%


Vizualizare hartă mai mare

Nu se vede harta pe mobil? O poti accesa aici.


Peste 10% din voturile in Turul I la nivel national au venit de pe listele suplimentare

Proportia voturilor pe listele suplimentare
Foto: Hotnews
La alegerile prezidentiale din 2 noiembrie, pe listele speciale au fost inregistrate nu mai putin de 963.987 de voturi, adica 10,08% din totalul voturilor exprimate de romanii din tara.

Surprinzator sau nu, pe langa marile judete cu centre universitare sau zone urbanizate/industrializate, in topul judetelor cu zeci de mii de voturi pe listele suplimentare sunt judete puternic rurale, fara multi studenti, fara multi turisti si nu foarte industrializate (gradul de industrializare este un indicator pentru existenta navetistilor).

Performere la votul pe lista suplimentara sunt multe din judetele din sudul tarii precum Giurgiu, Mehedinti, Olt,  Calarasi, Teleorman, adica exact judetele in care Opozitia a fost practic destructurata in urma Ordonantei de urgenta care a permis migrarea alesilor locali. Vezi aici o analiza despre cum PSD a devenit practic partid - stat in aceste judete.

Judetele in care s-a votat pe liste suplimentare peste medie (Procent  - Numar voturi):

1. Ilfov: 19,87% - 39.518
2. Cluj : 15,58% - 51.960
3. Giurgiu: 14,34% - 18.465
4. Timis : 13,73% - 43.463
5. Mehedinti: 13,21% - 17.577
6. Olt: 12,87% - 28.542
7. Calarasi: 12,38% - 16.761
8. Iasi: 12,12% - 43.113
9. Valcea: 11,60% - 21.721
10. Salaj: 11,26% - 11.799
11. Teleorman: 10,94% - 20.767
12. Dolj: 10,80% - 34.241
13. Gorj: 10,58% - 17.391


Judetele suspecte de turism electoral, radiografiate de HotNews.ro


HotNews.ro a tratatat pe larg acest subiect si a insistat asupra numarului suspect de mare de voturi pe listele speciale. De mai bine de o saptamana am scris materiale si analize, am scris despre situatia la nivelul intregii tari, am tratat situatia si in raport cu racolarile de primari, iar joi am publicat si o lista exhaustiva cu marii performeri la capitolul voturi "speciale" din judetele din topul de mai sus.

De altfel, am analizat in detaliu fenomenul votului pe lista suplimentara in mai multe jduete din topul de mai sus:

Citeste si:

Gandul, reportaj cu camera ascunsa printre primarii PSD: Pai ce, aia de pe suplimentara au venit singuri? Nu vin singuri//Eu vreau duminica sa am 150% prezenta la vot


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

32378 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Clujul e albastru, verde, dar nu rosu (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:55)

    CafeaTare1309092215328 [anonim]

    Doamne, luati culoarea aia rosie de pe Cluj ca murim cand vedem! NU suntem si nu vom fi rosii! EVER!
    • +1 (1 vot)    
      CafeaTare, mai ia o gură Calm (Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:27)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui CafeaTare1309092215328

      Cu cât sunt mai mulți pe Listele Suplimentare din Județ cu atât este mai roșu pe hartă.
      Iar Clujul este un județ cu foarte mulți studenți.
  • 0 (0 voturi)    
    PETITIE (Duminică, 16 noiembrie 2014, 15:23)

    Fabian.M [utilizator]

    Va rog sa semanti petitia pentru verificarea listelor suplimentare!
    https://secure.avaaz.org/ro/petition/Biroul_Electoral_Central_Sala_Palatului_Ion_Campineanu_Nr2_Bucuresti_Verificarea_listelor_suplimentare_ale_alegerilor_Pr/?dYeyFib&pv=8
    • +2 (2 voturi)    
      Mai bine postate online (Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:23)

      Mari.an [utilizator] i-a raspuns lui Fabian.M

      Ar trebui ca toate listele suplimentare sa fie scanate si puse pe site-ul BEC asa cum exista procesele verbale.
      Avand lista online, ii va fi mult mai usor fiecaruia sa se regaseasca pe liste.
      Pentru cei din diaspora: veti avea surpriza sa va gasiti si pe lista permanenta in satul unde v-ati nascut, si pe lista suplimentara in locul unde traiti acum.
      Pentru cei din tara: chiar daca ati votat acasa, primaria are lista cu CNP-uri si PSD o poate folosi pentru fraudarea votului pe liste suplimentare in alte localitati.
      PUNETI LISTELE SUPLIMENTARE PE INTERNET
  • +1 (1 vot)    
    frauda (Duminică, 16 noiembrie 2014, 16:53)

    dezabuzatul [utilizator]

    Toate listele suplimentare din judete precum Mehedintiul trebuie verificate. Ce turism e in judetul acesta? S-au organizat de cateva zile pesedeii pentru plimbarile electorale.
  • -2 (2 voturi)    
    surprinzator (Duminică, 16 noiembrie 2014, 16:56)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    In judetele cu cei mai multi studenti si in judetele unde se merge la tara in mod traditional cu ocazia oricarei vacante sunt cele mai multe voturi pe listele suplimentare. Cu siguranta e frauda! Nu are cum sa fie altceva.
  • 0 (2 voturi)    
    Acum... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:33)

    Taras Bulba [utilizator]

    Ramane de vazut care "sistem" a functionat mai bine... Sa speram ca nu al lui Ponta!
  • +1 (1 vot)    
    Turism electoral fara precedent! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:59)

    Ovidiu C. [utilizator]

    Este de neimaginat ce se intrampla! Pe strada Panciu din fata sectiei de votare organizata la scoala 179 din Bucurestii Noi dar si pe starzile din jur, am numarat atunci cand am fost la vot cu familia in jurul orei 17, peste 20 de masini cu numere de inmatriculare din SM, AG, IF, IS, HR, BT, TM, GJ, BR s.a.m.d. Toate televiziunile sunt concentrate doar pe votul din diaspora, iar in tara se voteaza/fraudeaza masiv pe liste suplimentare. Nimeni nu pate face nimic????????
    • +2 (2 voturi)    
      Incep sa cred ... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:29)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu C.

      ... ca singura solutie e una violenta.

      Pe frica si lipsa de reactie a populatiei se bazeaza tot sistemul de influenta al mafiei socio-politico-economice care e PSD. Daca trepadusii care pun in practica ordinele ce le vin de sus si-ar lua-o pe coaja cu cvasi-regularitate, asa, macar de descarcat nervii, dupa fiecare situatie din asta, cre' ca s-ar gandi de doua ori daca-i mai tin in spinare pe cei ce ne fura.
  • +2 (2 voturi)    
    CNP-uri FALSE ,metoda Dragnea de fraudare . (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:24)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    CNP-uri FALSE !In sectiile de vot controlate de psd ,se inscriu voturi pe baza unor liste de CNP-uri false ,a unor persoane inexistente.Fraudarea alegerilor a fost pregatita din timp de Dragnea si Ponta prin emiterea Ordonanței de Urgență nr. 45/2014 privind modificarea și completarea Legii nr.370/2004 pentru alegerea Președintelui României , impiedicarea voturilor cetatenilor din strainatate si ordonanta de migrare a primarilor .
    Metoda de fraudare inventata de Dragnea ,NU poate fi identificata ,in intervalul scurt de timp ,pana la validarea scrutinului de catre BEC ! Dupa aceea ,listele cu cnp-uri falsificate se pot pierde ,plus ca nici macar DNA -ul nu va avea curajul sa verifice listele si sa infirme rezultatele .
    Ponta trebuie alungat prin iesirea oamenilor in strada! Nu exista alta solutie .
  • +1 (1 vot)    
    Ilfovul este OK (Luni, 17 noiembrie 2014, 1:57)

    marvio [utilizator]

    Desi procentul de votanti pe liste este mare in jud. Ilfov, este normal: sunt foarte multi bucuresteni care au domiciliul in Bucuresti (apartament vechi) si resedinta in Ilfov (casa noua). Astfel se explica si de ce Ilfovul a votat in proportie de 80%. Suspecte sunt insa judetele in care astfel de situatii sunt mult mai rare.