Kelemen Hunor prezinta astazi proiectul de autonomie a Tinutului Secuiesc/ Surse: UDMR a renuntat la unele prevederi radicale din proiect

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2014, 9:24 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Kelemen Hunor prezinta astazi, proiectul de autonomie privind statutul Tinutului Secuiesc, intr-o conferinta de presa sustinuta la Cluj Napoca, la Cabinetul presedintelui UDMR, incepand cu ora 17.00 anunta site-ul Uniunii. Amintim ca HotNews.ro a publicat pe data de 9 septembrie o varianta integrala, in romana si in maghiara, a proiectului de autonomie. Aceasta propunea o forma radicala de autonomie pe criterii etnice, cu limba maghiara recunoscuta oficial alaturi de cea romana, cu simboluri si cu institutii proprii pentru asa numitul Tinut Secuiesc, care fac practic din regiune un stat in stat.
  • Potrivit surselor HotNews.ro, proiectul a fost revazut, fiind elimentate unele prevederi care au starnit controverse, cum ar aceea potrivit careia 2/3 dintre magistrati trebuie sa apartina comunitatii maghiare iar 1/3 comunitatii romanesti.
Intamplator sau nu, presedintele UDMR prezinta proiectul de autonomie a Tinutului Secuiesc in aceeasi zi in care are loc referendumul privind independenta Scotiei. Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, miercuri, la Sfantu Gheorghe, raspunzand unei intrebari, ca nu exista niciun fel de asemanare intre Scotia si Tinutul Secuiesc, o asemenea comparatie fiind o "greseala uriasa".

Intrebat despre comparatia pe care pe care unii o fac intre Scotia si Tinutul Secuiesc, Kelemen a raspuns: "Nu exista nicio asemanare intre Tinutul Secuiesc si Scotia. Din punctul meu de vedere, e o greseala uriasa sa faci astfel de comparatii, acolo e cu totul si cu totul alta situatie, iar daca cineva face o astfel de comparatie, inseamna ca nu a inteles nimic sau vrea sa creeze o diversiune". Kelemen a adaugat ca este "treaba" scotienilor si a britanicilor ce fac, pentru ca intr-o democratie trebuie ascultate ambele parti.

PSD s-a pronuntat impotriva proiectului de autonomie. Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat, saptamana trecuta, ca "nu exista nicio sansa" ca proiectul de autonomie propus de UDMR "sa prinda viata vreodata". El a precizat ca acest proiect de autonomie "nu este un motiv care sa intareasca colaborarea" intre partenerii de coalitie.

"Nu, nu cred in acest proiect, nu are nicio sansa de reusita, noi nu sustinem acest proiect, nu sustinem niciun fel de proiect de autonomie, suntem foarte fermi, Constitutia este foarte clara. Nu stim ce finalitate crede UDMR ca o sa aiba, dar nu s-a discutat nici in coalitia de guvernare, nici in Guvern un asemenea proiect. Fiecare poate sa aiba tot felul de dorinte, dar din punct de vedere institutional sau al unor eventuale sanse de reusita, nu exista nicio sansa ca acest proiect sa prinda viata vreodata", a spus Liviu Dragnea.

Ramane de vazut daca, dupa prezentarea oficiala a proiectului de autonomie de catre liderul UDMR, Kelemen Hunor, care este si candidatul maghiarilor la prezidentiale, Uniunea va ramane sau nu la guvernare.

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a reactionat saptamana trecut la proiectul de autonomie, anuntand  ca lansarea in spatiul public a unor teme ce depasesc cadrul constitutional in ceea ce priveste justitia reprezinta "o agresiune la principiile statului de drept".

Astfel, Consiliul reda articolul 152 al legii fundamentale, potrivit caruia "dispozitiile prezentei Constitutii privind caracterul national, independent, unitar si indivizibil al statului roman, forma republicana de guvernamant, integritatea teritoriului, independenta justitiei, pluralismul politic si limba oficiala nu pot forma obiectul revizuirii". CSM reaminteste si mai multe prevederi constitutionale privind infaptuirea justitiei in Romania, printre care si cele legate de statutul judecatorilor si cel al procurorilor si de instantele judecatoresti.

In replica, UDMR a acuzat CSM ca şi-a depăşit atribuţiile constituţionale exprimând un punct de vedere politic pe un proiect de lege apărut în presă, referitor la autonomia Ţinutului Secuiesc. ”Uniunea Democrată Maghiară din România îşi exprimă îngrijorarea faţă de poziţia CSM în privinţa proiecului de autonomie al Ţinutului Secuiesc. CSM, în calitatea sa de garant al independenţei justiţiei, şi-a depăşit atribuţiile constituţionale, exprimându-şi un punct de vedere politic, într-un subiect politic, cu privire la un proiect de lege apărut în presă. CSM nu are voie să se comporte ca un actor politic”, se arată într-un comunicat semnat de preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, dat publicitatii saptamana trecuta.












Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
7405 vizualizari
  • +12 (16 voturi)    
    cei de la Ibanesti (Joi, 18 septembrie 2014, 9:30)

    un domn [utilizator]

    sunt nerabdatori sa le citeasca...nepotii celor Asasinati la ip si Traznea la fel...multa lume e cu ochii pe ei..si decizia de a masalui pana acolo pentru a reeduca pe sustinatorii iudemere..e chestiune de...zile..ore...depinde cat se intinde pelteaua
  • +9 (11 voturi)    
    EFA (Joi, 18 septembrie 2014, 9:31)

    TudorMatei [anonim]

    ma uitam pe site la european free alliance, iar curvele astea UDeMeReu nu apar pe lista de membri. pai ce fel de autonomisti seriosi se doresc a fi daca nici macar nu sunt afiliati unde trebuie?!
    • +7 (7 voturi)    
      iude mereu (Joi, 18 septembrie 2014, 10:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui TudorMatei

      este asociatie, nu partid politic; faptul ca cei de la putere de azi de ieri si ..din 1990 au tolerat asta..arata ca in loc sa evoluam in 25 de ani..am involuat..iude mere trebuie sa aiba doar rol consulativ si nu rol decisional in Afacerile Interne ale Statului Roman...cei morti la Traznea si Ip..se rasucesc in mormant ca un burghiu
  • +8 (10 voturi)    
    Oare? (Joi, 18 septembrie 2014, 9:34)

    Cris07 [utilizator]

    Oare nu te saturi sa bati la o usa inchisa si incuiata mai ales cand stii ca nu e nimeni acasa?
  • +7 (9 voturi)    
    he he (Joi, 18 septembrie 2014, 9:39)

    Bittick [utilizator]

    parca-l vad pe Hunor cum sta in fata icoanei si se roaga sa castige secesionistii in Scotia... ca deh, asa au unii, idei putine da' fixe!
    • +5 (5 voturi)    
      singurul necaz e (Joi, 18 septembrie 2014, 9:57)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      ca "ideile" lor nu sunt putine.
  • +2 (4 voturi)    
    Respira! (Joi, 18 septembrie 2014, 9:54)

    miohaiham [utilizator]

    Ascundete si o sa te caute cineva pana la urma.Asta este politica si politicieni noștri iubiti.Suntem prosti tuturor dar suntem comunitari.La cum se scrie istoria azi o sa fim amintire nu parte in istorie.momentan multumesc DOTTORE si PSD!
    • +3 (5 voturi)    
      Nu uita (Joi, 18 septembrie 2014, 12:36)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui miohaiham

      sa le multumesti si altor partide care s-au perindat la putere din '89 incoace, nu numai psd-ului ! Ca eu nu-mi aduc aminte care partid/alianta nu au "apelat" la ei in lupta pentru ciolan ! Si nu uita sa le multumesti si alora care, in loc sa se duca la vot, chiar si numai pentru a pune 10 stampile pe buletinul de vot ca sa-l anuleze macar, au preferat sa stea acasa sa se plinga ca n-au cu cine vota !
      • +1 (1 vot)    
        Doamne.... (Joi, 18 septembrie 2014, 12:48)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui siska

        .... mare dreptate ai !!!! 100 %....!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Si eu care va credeam onesti!!! (Joi, 18 septembrie 2014, 11:12)

    lasa [utilizator]

    Chiar ca veti scoate la lumina toata frustrarea neamului romanesc batjocorit de lepre, oportunisti si parveniti ipocriti..
    Va credeam (UDMR-ul) mai culti, mai educati, dar se vede treaba ca lupu' si schimba parul, da' naravul ba!
    Suntem cu rusii in coasta si profitati de conjunctura. Sa dea Dzeu atata prosperitate si UDMR-ului si Ungariei, care asteapta Transilvania, pe cata legimitate are proiectul asta, in asemenea conditii.
    Sa nu va mai vad vreodata in guvernul Romaniei!
  • +8 (8 voturi)    
    Furmoasa simbolistica - azi referendum Scotia! (Joi, 18 septembrie 2014, 11:16)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Frumos moment ales de Kelemen Hunor azi cand se voteaza pentru ramanerea Scotiei in Marea Britanie sau pentru independenta. Asta ca tot declara ca cele doua cazuri: Tinutul Secuiesc si Scotia nu au nimic in comun. Pai inca nu, dar ce v-ati mai dori!
  • +8 (8 voturi)    
    Politrucii de la judete! (Joi, 18 septembrie 2014, 11:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ca sa devina credibil in randurile romanilor si chiar ale maghiarilor, UDMR ar trebui sa nu-si mai scoata in fata baronii lor. Sunt bine-cunoscuti, niste imbuibati smecheri.
    Baroni sunt nu numai presedintii de judet si consilierii judeteni.
    Dar, conducatorii politici ai judetelor - presedinte, consilierii, au o caracteristica in plus : sunt politruci atot-puternici pe toata intinderea judetulu, taie si spanzura, nu dau socoteala nimanui, au ajuns sa ii manevreze pe politicienii de la centru (prim ministru, ministri, parlamentari), deorece ei supravegheaza si conduc politic teritoriul, ei aduc voturi, prin intermediul primarilor. Centrul puterii este dependent total si vital de ei.
    Da, ei sunt doar niste politruci, acest cuvant fiind preluat din l. rusa, de pe vremea comunismului, insemnand : 'conducator politic'. Ei, politrucii, erau instrumentele principale cu care nomenclaturistii de la centru tineau in frau tara, populatia, erau 'belciugul din nasul eroilor necunoscuti.
    Acesti profitori - reminiscente ale comunismului-, ar trebui sa dispara imediat. Exista si la noi, ca in alte tari, prefecti, acestia trebuind insa sa fie selectionati, de populatie, prin vot, numai dintre independentii politic, neinregimentati in partide, sa dispara politrucii.
    • +7 (7 voturi)    
      gaterul Cherestoy a luat (Joi, 18 septembrie 2014, 11:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Padurile..implicit aerul curat...si a adus..inundatii..si fenomene extreme in Romania..aceasta actiune, infractiune in fapt este Atentat La siguranta Nationala !!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Hai Kelemars de aici (Joi, 18 septembrie 2014, 11:38)

    MirceaDude [utilizator]

    Asa e, nu e nici o asemanare intre Scotia si Tinutul Secuiesc.

    Sa zicem ca scotienii au dreptul la indepententa, pentru ca au fost o natie independenta inainte sa fie cuceriti de Anglia.

    Românii sunt in spatiul Carpato-Danubiano-Pontic de peste 2000 de ani, adica inainte sa ajunga hoardele barbare conduse de Atilla si inainte sa se auda de Imperiul Austro-Ungar.

    Problema grava este ca daca iese WC presedinte, orice poate deveni posibil...
  • +8 (8 voturi)    
    nu sunteti normali (Joi, 18 septembrie 2014, 11:58)

    copilash [utilizator]

    nici nu ar trebui sa se puna problema sa vorbim de nici un fel de autonomie
  • +2 (2 voturi)    
    Tinutul secuiesc, stapanit de 900 de ani de unguri (Joi, 18 septembrie 2014, 13:33)

    MG [utilizator]

    Tinutul secuiesc este stapanit de 900 de ani de unguri, si pe acest considerent, se vor autonomi.
    Ar fi ok daca tot acolo n-ar fi numeroase cetati dacice si castre romane care prin simpla lor prezenta ne indica adevaratii proprietari ai zonei.
    Secuii au venit si au alungat populatia autohtona facandu-se stapani. Acum vor ca noi sa recunoastem si chiar sa incuviintam aceasta ocupare.
    Nu se va intampla, chiar daca ii apreciez ca civilizatie.
  • +1 (1 vot)    
    Poezie maghiara fara bani (Joi, 18 septembrie 2014, 13:58)

    anaana [utilizator]

    UDMR e compus din scriitori ratati si taietori de lemne hoti. Eu votez pentru autonomia tinutului secuiesc daca macar unul din penibilii udmr-isti spune de unde se vor finanta ! Multi vor raspunde ca banii vin din Ungaria dar va sigur ca acolo justitia functioneaza , asa ca udmr-istii hoti vor vedea autonomia din puscariile de la Budapesta iar scriitorii ratati vor cersi linga podurile peste Dunare.
  • +1 (1 vot)    
    Hahaha.. "Prezinta" (Joi, 18 septembrie 2014, 14:17)

    sentenced [utilizator]

    Ce fac, se strang toti iuderemuistii si isi prezinta ei lor proiectul? :) Dupa cum ziceam si intr-un articol anterior, oamenii astia si-au pierdut complet simtul penibilului.
    Traiasca Romania Unita. Eu am stramosi care au murit pentru unitatea asta si in vecii vecilor nu voi sustine autonomia. Asta nu inseamna ca nu imi doresc o schimbare in Romania, mi-o doresc si eu cum si-o doresc toti romanii cu bun simt, dar eu visez la o Romanie puternica unita!
  • +1 (1 vot)    
    referendum ! (Joi, 18 septembrie 2014, 14:36)

    keiser_soze [utilizator]

    am mai spus asta referitor la acelasi subiect : referendum ! sa vedem cati vor fi de acord cu idiotenia asta !
  • +1 (1 vot)    
    Ma Kelemen tu esti ungur or secui ??? (Joi, 18 septembrie 2014, 14:37)

    andreesanu [utilizator]

    Ma Kelemen tu reprezinti UDMR iar asta-i o facatura de-a voastra ,voi reprezentati etnia maghiara (ungurii) din Romania,ai cu buletin de-s recunoscuti inregistrati ca cetateni romani si etnie unguri.Ce treaba ai tu cu tinutul secuiesc ???,citi sunt inregistrati ca si secui in Romania ???.Lasa-i pe secui sa vorbeasca.
    Si apoi ce ai fost tu ,ce esti daca nu respecti si nu recunosti Constitutia tarii tale ???,ce parlamentar esti ?,cind ai de gind sa recunosti Romania ca si tara ta ???.
    Zurbagii ca tine strica mintile oamenilor care traiesc impreuna de sute de ani fara sa-si dea in cap.Cind Ungaria isi baga coada in Romania ce-i asta ???,romanii au fost pe la Budapesta de trei ori !!!,nu vrem sa mai mergem decit in excursie si ca turisti si europeni nu ca adversari .
  • +1 (1 vot)    
    Probabil versiunile difera (Joi, 18 septembrie 2014, 15:22)

    Bogdan_100 [utilizator]

    In Romana este trecuta autonomie culturala pe model EU iar in Maghiara alipirea la Ungaria mare. Primii care sufera din cauza acestor indivizii sunt tocmai cei din comunitatea maghiara a caror reale interese (dezvoltare, mediu, economie, din zonele lor) sunt sacrificate de acesti impostori pentru a se mentine ei la putere si a isi desfasura ne-tulburati afacerile.
  • +2 (2 voturi)    
    terminati cu prostiile (Joi, 18 septembrie 2014, 15:34)

    w3m [utilizator]

    Ceea ce s-a intamplat prin punerea in circulatie a variantei de 'lucru' a fost testarea reactiilor inainte de a se trece la pasul 2.

    In pasul 2 UDMR vor sa arate ca sunt concilianti.
    Ei sunt intelegatori si nicigand nu au avut sa scrie aberatiile care aparusera acolo.

    UDMR (Ungaria+Rusia) deja negociaza cu noi si se joaca ca si cum am fi niste copiii prostuti.

    PS: tehnica agresiunii urmata de aparitia providentiala ca si niste salvatori pacifisit este de mult fumata si cunoscuta ca o tehnica a agresorului, patentata in KGB-ul rusesc.

    ex1. Siria - ne opunem oricaror sanctiuni internationale si inarmam regimul sirian. Apoi venim cu planul de a se preda armele chimice, care apropo puteau sa cada si in capul rusilor, iar intre timp toti au uitat ca noi pana ieri sustineam regimul respectiv.

    ex 2. Ucraina - trimitem cateva mii de mercenari si arme grele sa macelarim niste ucraineni, iar apoi venim cu convoaie umanitare.

    Pare putin fortata comparatia ...dar in realitate este aceeasi tehnica: tehnica agresorului devenit pritenos si conciliant.

    Nu avem nevoie de concesii din partea Dvs. dragi maghiari. Va toleram pana cand veti sari calul. Apoi veti intra pe un drum fara intoarcere.
  • 0 (0 voturi)    
    noinuvremautonomiatinutuluisecuiesc (Vineri, 19 septembrie 2014, 8:31)

    blagutiudan [utilizator]

    cred ca adoptarea autonomiei ar fi o mare greseala a Romaniei si ar defavoriza intreaga populatie romaneasca care traieste actual in judetele Mures, Harghita si Covasna ; populatie care isi duce viata intr-o foarte buna intelegere, de altfel, cu toti maghiarii cu care vine in contact.
    cred ca este un subiect foarte serios , care nu ar trebui bagatelizat de romani si de societatea politica.
    in principiu maghiarii au toate drepturile de care au nevoie pentru a duce o viata normala in Romania si in acest moment; iar adoptarea autonomiei este un act nejustificat de realitate si nu ar duce decat la discriminarea populatiei romanesti din acest teritoriu. toti cei care nu vor sti limba maghiara suficient de bine incat sa nu poata face fata unor examene pentru posturi de conducere nu vor accede la ele, in consecinta romanii nu vor mai fi factori de decizie la nici un nivel important administrativ, in institutii bugetare , invatamant, spitale, justitie. astfel romanii vor fi discriminati pentru ca o decizie la toate aceste nivele (si poate multe altele) luata de factorii de decizie care isi vor fi"castigat" acest drept de a conduce ii va defavoriza.
    in momentul in care un roman, se va lovi de o decizie nedreapta, va avea dreptul sa o conteste in instanta...... dar acolo instanta va fi formata dupa majoritate-deci ce dreptate va avea in final?
    un exemplu concludent, dupa parerea mea, este in comert unde cvasitotalitatea vanzatorilor la angazare sunt vorbitori si de limba maghiara (deci ce sanse ar avea cineva sa se angajeje pe un astfel de post daca nu vorbeste decat limba romana si romani, sau o alta limba dar nu maghiara). acest fat poate fi constatat cu usurinta in aceste 3 judete, el fiind prezent "de facto".
    in prezent, in destul de multe cazuri, dupa cum am putut constata, daca este un sef maghiar- el va face tot ce ii sta in putinta sa isi faca un "staf de conducere format tot din persoane cu nume (cel putin) maghiare, apoi aproape toate legaturile cu firme de paza