Cazanciuc, despre plangerea lui Iohannis la DNA impotriva lui Dragnea: Divergentele politice nu trebuie rezolvate prin intermediul plangerilor penale

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 septembrie 2014, 11:53 Actualitate | Politic

Ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, a declarat miercuri, in legatura cu plangerea formulata de Iohannis la DNA pe numele lui Dragnea, pentru initierea OUG 55 privind migratia alesilor locali, ca nu crede ca divergentele politice trebuie rezolvate prin intermediul plangerilor penale, transmite Mediafax.

"Cred ca exista cai tot politice de a rezolva atunci cand avem conflicte politice, nu prin intermediul justitiei. Am spus si in Parlament, acum doua zile, am facut un apel la clasa politica in aceasta perioada, sa nu introducem justitia in disputele politice. (...) Daca avem divergente politice, sunt cai tot politice de a le rezolva", a spus Robert Cazanciuc la intrarea in sediul Consiliului Superior al Magistraturii, intrebat despre sesizarea DNA de catre presedintele PNL in cazul lui Liviu Dragnea, pe care il acuza de abuz in serviciu pentru OUG 55.

Presedintele PNL, Klaus Iohannis, a depus marti o plangere penala la Directia Nationala Anticoruptie impotriva vicepremierului Liviu Dragnea, pentru initierea ordonantei de urgenta 55/2014 care permite migratia politica a alesilor locali pentru 45 de zile, potrivit surselor citate de Mediafax, care publica fotografia documentului.

Plangerea penala depusa la DNA a fost semnata de Klaus Iohannis, principala acuzatie fiind cea de abuz in serviciu, "impotriva numitului Dragnea Liviu Nicolae, sub aspectul infractiunii de abuz in serviciu, prevazuta de art. 132 din Legea nr. 78/2000, rap. la art. 297 Cod penal".

Iohannis reclama faptul ca "au fost aduse vatamari" prin OUG 55/2014 tuturor candidatilor la alegerile prezidentiale si in general interesului public care vizeaza desfasurarea alegerilor in conditii de egalitate de sanse si de legalitate.


Citeste mai multe despre   






















1911 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    pai daca avocatul poporului este o sluga psd-ista (Miercuri, 10 septembrie 2014, 12:04)

    snowflake [utilizator]

    atunci incearca si iohanis sa atace aceasta oug cum poate.
  • +14 (14 voturi)    
    auzi la ei (Miercuri, 10 septembrie 2014, 12:20)

    sucaa [utilizator]

    cand ei suspenda, schimba legi, depun plangeri la dna pentru fostii ministri, ei se plang de o plangere penala?
    sa inteleg ca sunt sanse sa piarda in justitie?
    si ca ministru al justitiei nu ai voie sa sfatuiesti pe cineva sa nu se adreseze justitiei.
    adica va faceti un avantaj politic printr-o OU si apoi va plangeti ca sunteti parati in justitie pentru asta?
    cam ce cale politica exista sa-l facem pe seful tau pacaliciul sef sa nu suspende lgi ca sa-si faca armata de primari? ca de strigat s-a tot strigat politic sa nu se dea OU. v-a durut in cot. acum vrei rezolvare pe cale politica?
    chiar nu ti-e rusine bai cumatrul de plagiator? :)
    • +2 (2 voturi)    
      Cazancioc sugereaza poate (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:15)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ca ar trebui rezolvate cu pumnii...
      Sau in stilul cel mai drag PSD...cu spaga.
  • +11 (11 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 12:26)

    goto [utilizator]

    politica este deasupra legii. asa se comporta si asta vor toti politicienii. dau legi in interesul lor. modifica legile dupa bunul plac. si cand se lovesc de legi se declara politicieni, adica dumnezei. o casta inchisa in care nu patrund decat cei care detin puterea sau slugile lor.
    e timpul ca justitia sa intre sa faca ordine si in politica. ca si ei sa respecte legile tarii, pentru ca altfel tot noi avem de suferit. e timpul ca politicienii sa afle ca normal ei se afla in slujba cetatenilor, nu in slujba coruptilor care se afla in spatele lor. e timpul ca cei alesi sa isi faca treaba pentru care sunt pusi acolo (si aici ma refer in special la avocatul poporului), nu sa pupe in fund conducatorul prea-iubit .
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo! corect spus (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:38)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui goto

      Polticienii nu trebuie sa fi edeasupra justitiei, ci JUSTITIA DEASUPRA politicienilor.
      Niste nesimtiti acesti indiziz auto intitulati "clasa politica" a Romaniei.In fapt multi sint borfasi cu acte in regula,unii dintre ei chiar si condamnati definitiv.
      Iar noi,romanii, niste prosti ca continuam sa votam oameni de o calitate atat de joasa.
      Oare cand incepem sa ne desteptam?
  • +9 (9 voturi)    
    Domnu' Ministru, (Miercuri, 10 septembrie 2014, 12:34)

    Armadilo [utilizator]

    Nu realizati ca va umpleti de ridicol?

    Nu va dati seama ca nu mai este nimeni dispus in PSD la negocieri politice? Sau ca oricine negociaza cu voi iese in pierdere?

    Omul vostru Dragnea a abuzat de lege si de prerogative, asta se cheama incalcare de lege, care trebuie sanctionata ca atare.

    Nu mi se pare normal sa schimbe o astfel de lege cu 2 luni inainte de alegeri pentru a pune presiune pe primari, care sunt implicati direct in organizarea alegerilor. II UN ABUZ!!!

    Asa numitul avocat al poporului doarme in papucii statului si nimeni nu ii poate face nimic.

    Voi de la PSD ati abuzat statul roman de 2 ani incoace cum nu o mai facut nimeni dupa revolutie.

    Va lipseste bunul simt si simtul realitatii, domnule Cazanciuc! Acoperiti din postul de ministru al justitiei, tocmai ceea ce legea condamna.
  • +12 (12 voturi)    
    Pai... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 12:39)

    hot news [utilizator]

    ... asta nu este o divergenta politica, ci este un mare furt in scopul fraudarii masive a alegerilor.
    Si furtul - din cate stiu eu - e de natura penala, nu-i asa, tovarase Cazancioc?
  • +5 (5 voturi)    
    Nu a semnat (Miercuri, 10 septembrie 2014, 12:53)

    Daniels22026 [utilizator]

    Chiar el Cazanciuc, ministrul Justitiei NU a semnat ordonanta impricinanta din partea guvernului. Tocmai el!!!
  • +4 (4 voturi)    
    cui ii e frica de justitie? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 13:22)

    baimarean [utilizator]

    Din cauza acestor "cai politice" alese, a ajuns tara asa cum a ajuns.
    Alba-neagra politica a mers si inca mai merge de minune cand nu exista o minima frica de Legi.
  • +6 (6 voturi)    
    dupa cazaciok (Miercuri, 10 septembrie 2014, 13:50)

    nash pandelica [utilizator]

    ruda si probabil coleg la doktorat al lui dr. viktor minciunel tonta, azi p.m. a ro, incalcarea legii este permisa, daca e pe criteria de ...idiologie.

    astfel, guvernul, a incalcat legea, printr'o ordonanta de urgenta idiologica.

    cum e turcu', si pistolu' !
  • +1 (1 vot)    
    datoria (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:14)

    minos [utilizator]

    Este de datoria oricarui cetatean, fie politician sau nu, sa faca plangere penala, daca se constata incalcarea legii penale. Intr-un caz penal, negociere inseamna favorizarea infractorului.
  • +1 (1 vot)    
    Si (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:46)

    miohaiham [utilizator]

    Cum am putea sa scăpăm de voi cu toate hotiile voastre Tovarășe ?
  • +1 (1 vot)    
    in traducere (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:25)

    un anonim [utilizator]

    radem, glumim, ne porcaim la tv dar nu depunem plangere la DNA ca daca intra astia pe fir ajungem toti la puscarie
  • +1 (1 vot)    
    Daca taceai doar pareai misel (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:28)

    Razvan_M [utilizator]

    Acum ai confirmat.
  • 0 (0 voturi)    
    Ai (Joi, 11 septembrie 2014, 6:13)

    TadeusParascovici [anonim]

    cumva o musca pe caciula?