VIDEO Monica Macovei: Ponta, Tariceanu si UDMR fac jocul Moscovei lansand teme ca suspendarea sau autonomia

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 septembrie 2014, 12:58 Actualitate | Politic

Candidatul independent la Presedintie Monica Macovei a declarat duminica, intr-o conferinta de presa, ca Victor Ponta, Calin Popescu Tariceanu si conducerea UDMR "fac acum jocul Moscovei" lansand teme privind suspendarea presedintelui si, respectiv, proiectul autonomiei Tinutului Secuiesc.

"Ponta, Tariceanu si conducerea UDMR fac acum jocul Moscovei, lansand aceste teme", a precizat Monica Macovei, aratand ca aceste subiecte "paraziteaza Romania inutil si produc o criza politica", transmite Mediafax.

Ea aratat ca niciuna dintre aceste teme nu are legatura cu agenda cetateanului, ci poate produce o criza politica ce ar avea drept consecinte plecarea investitorilor si sanctionarea Romaniei de catre partenerii europeni, inclusiv cu taiearea fondurilor.

"Este iresponsabil sa produci o criza politica atunci cand ai un conflict, un razboi la granita de est a Romaniei, cand Federatia Rusa ataca si cand sunt si declaratii ale presedintelui Ucrainei care se refera la amenintarea chiar impotriva Romaniei", a apreciat Macovei.

Ea a aratat ca proiectul autonomiei Tinutului Secuiesc lansat de UDMR "nu face decat sa zgandareasca si sensibilitatile romanilor si pe ale maghiarilor" si ca "constient sau inconstient" cei care fac asemenea declaratii fac in realitate "jocul Moscovei impotriva intereselor Romaniei".



Macovei a mai spus ca tema privind suspendarea presedintelui tarii este "foarte grava si falsa" pentru ca presedintele isi termina mandatul in doua luni si lansarea acestei teme "insulta inteligenta romanilor".

"Daca presedintele tot pleaca care-i logica sa-l suspenzi de acum?", a adaugat Macovei, care a aratat ca face apel "la acesti politicieni sa incerce sa fie responsabili".

Intrebata cine ar avea de castigat din suspendarea presedintelui tarii, Monica Macovei a aratat ca romanii ar avea de pierdut ca ar fi o criza politica si ca "poate Ponta ar castiga" dorind sa atraga voturile anti Basescu.

Presedintele Senatului, liderul PLR Calin Popescu Tariceanu, propune initierea procedurii de suspendare si demitere a presedintelui Basescu, el avansand si un calendar, vizand suspendare in preajma datei de 23 septembrie si referendum de demitere in 2 noiembrie, ziua primului tur al prezidentialelor.

Presedintele Traian Basescu declara, vineri, raspunzand unei intrebari legate de un eventual demers pentru o noua suspendare a sa din functie, ca intra in campanie "si nu o sa le fie bine", el adaugand ca in campanie are "capacitate uriasa de revitalizare".

Traian Basescu a fost intrebat, in conferinta de presa sustinuta la Newport, dupa summit-ul NATO, daca ii este teama de o noua suspendare din functie. "Intru in campanie si nu o sa le fie bine, sa stiti ca in campanie am capacitate uriasa de revitalizare", spunea seful statului.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4689 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    "Ferma animalelor" (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:23)

    mono61 [utilizator]

    UDMR doreşte crearea unui stat etnic pe teritoriul României. Dacă va fi creat, va avea acest stat societate civilă? Pentru că astăzi maghiarii din România nu au societate civilă sau au dar nu se adresează şi românilor. Nu am văzut şi nu am auzit măcar o poziţie raţională a vreunui bacsi al comunităţii faţă de proiectul de autonomie.
    • +7 (11 voturi)    
      Tot sistemul politic romanesc face jocul Rusiei! (Duminică, 7 septembrie 2014, 18:45)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mono61

      In frunte cu PSD si Ponta, tot sistemul mafiot vrea o apropiere de Moscova si o indepartare de Occident. Totul e legat de mana lunga a justitiei care baga pe capete la puscarie lideri ai acestui sistem. Daca nu scapam de Ponta si ai lui, tara va intra intr-o perioada de dezintegrare morala, politica si economica, cu efecte devastatoare. Mergeti la vot si apoi in strada daca Ponta va frauda alegerile asa cum cred, caci nu mai are sanse de a castiga altfel alegerile.
  • -4 (10 voturi)    
    31 aug 2013 (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:30)

    Mazeta [utilizator]

    M. Macovei: „Și noi am vrut regionalizare, și USL a spus: nu vrem regionalizare. Acum vor să schimbe Constituția și vor regionalizare.”
  • +9 (13 voturi)    
    Monica Macovei (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:31)

    tenismenul [utilizator]

    Dintre toti candidatii la prezidentiale d-na Monica Macovei mi se pare cea mai serioasa, cea mai cu picioarele pe pamant, mai ancorata in realitate.Dansa ataca toate subiectele fierbinti din sfera politica si economica privind situatia din Romania si nu numai.
    Monica Macovei da dovada de resposabilitate in ceea ce priveste soarta Romaniei, fata de Ponta si Tariceanu care nu fac decat sa induca instabilitate. Tot ce fac acestia din urma este distructiv.
  • +7 (9 voturi)    
    Din pacate (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:33)

    MoemBius [utilizator]

    Ar trebui sa recunosc ca are dreotate!

    Dar nu toti oamenii de rand pot intelege!
    Acum ceva timp stateam si ma intrebam de ce atatea coincidente intr-un timp atat de scurt!
    Uite a aparut si coonfirmarea!
  • +3 (9 voturi)    
    penibilul Nistorescu (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:36)

    roman diaspora [utilizator]

    cine l-a pus pe acest PAPAGAL sa compromita TVR? TVR-ul este al omului de rand din marile orase pana-n cucuietii din deal. Cine-i permite acestui individ sa manipuleze poporul, proprii mei parinti care nu receptioneaza alt post tv?
    Conducerea TVR, D-le Tanase, se aude? Se poate si mai penibil? D-na Macovei nici n-are voie sa raspunda ca Nistorescu o repede ca Iliescu si ai lui demonstrantii din Piata.
  • -8 (16 voturi)    
    e ceva democratic,nu jocul Moscoveiq (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:41)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dna Macovei,fost mare procuror bolsevic nu prea intelege principiile democratiei.
    Relatia Ungaria cu Rusia,e foarte slaba.
    Sunt niste schimburi comerciale,dar atat.
    Iar aceia din Tinutul Secuiesc vor autonomie in cadrul UE si al NATO si mi se pare normal sa le fie acordata.
    Nu inteleg care e problema dnei Macovei,ii e frica cred eu,ca daca cele 2 judete vor obtine autonomia,UE va include aceste judete in Schengen,inaintea Romaniei.
    Dna Macovei sa nu uite ca nu prosteste pe nimeni pozand in "procuror democrat" atat vreme cat nu si-a schimbat mentalitatea si nu intelege ce inseamna libertatea omului de rand,in cadrul legilor europene.
    Spre exemplu,Scotia vrea sa se desparta de Marea Britanie si sa se alature Consiliul Nordic,alaturi de Norvegia,Danemarca,Suedia,Finlanda,Islanda,Groenlanda.
    Nimeni nu s-a apucat sa spuna ca e mana lui Putin acolo.
    Iar guvernul Marii Britanii sprijina populatia din Irlanda,Tara Galilor,Scotia sa invete limbile lor native,celtice cu bani de la guvern.
    La noi,a fost mare scandal pana sa se accepte inscriptiile bilingve si folosirea limbii maghiare,in admnistratia celor 2 judete.
    Asa ca dna Macovei face la fel cum face Putin,care ,la fel ca bolsevicii,duce o politica agresiva de deznationalizare a minoritatilor vorbitoare de limbi fino-ugrice din Rusia.
    Crede dna Macovei ca Ungaria,una din cele 3 natiuni vorbitoare de limbi fino-ugrice din UE nu stie care e politica lui Putin,referitoare la minoritatile fino-ugrice din Rusia?
    Si atunci,cum ar putea Ungaria sa sprijine pe Putin?
    • +1 (5 voturi)    
      ai scris inutil de mult (Duminică, 7 septembrie 2014, 19:16)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      la " procuror bolsevic " s-au oprit toti din citit si ti-au dat minusul. Poate ai scris ceva cat de cat inteligent in continuare dar pe aici nu sunt acceptabile sloganurile de la Antena 3 .
    • +4 (4 voturi)    
      Fals! (Duminică, 7 septembrie 2014, 21:41)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Draga , nu te supara, dar stai prost cu informatiile sau esti un simplu dezinformator si pot spune si manipulator.Ori nu esti ancorat in realitate. Sau mai stii poate esti un simplu naiv. Tu compari situatia din UK, cu situatia din Ardeal?Daca nu cunosti situatia, atunci informeaza-te!
    • 0 (0 voturi)    
      Fals (Luni, 8 septembrie 2014, 11:22)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      In spiritul propagandei lui ponta numai minciuni.
      - Relatia Ungariei cu Rusia este, sub Orban, extrem de puternica, fiind prilej de ingrijorare si pentru UE.
      - Autonomia TS sub NATO e op aberatie- presupune o armata a TS
      - A invata o limba e una a face din ea limba nationala e alta. UK incurajeaza invatarea limbii welsh sau celtice dar limba oficiala e engleza.
  • +4 (8 voturi)    
    Logica suspendarii (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:48)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Inititatorii suspendarii se gandesc ca un referendum de demitere organizat in primul tur al alegerilor prezidentiale va aduce la vot suficient de multi oameni, care vor vota si pentru Presedinte, astfel incat Victor Ponta sa devina Presedinte din primul tur. Victor Ponta nu rezista unei confruntari in turul 2 pentru ca singurul subiect la care se pricepe este "Basescu, Basescu, Basescu!". Niciodata nu va putea spune "am un proiect", ci "ceilalti sunt de vina, eu vreau, dar Basescu se opune".

    Asadar, subiectul de campanie inainte de primul tur va fi "Sa il demitem pe Basescu", nu "Votati-ma pe mine pentru ca stiu sa fac aia, aia, aia".
  • +2 (6 voturi)    
    AJUTOR (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:49)

    justiarul [utilizator]

    Stimata Monica Macovei cum putem sa ne implicam in campania d-voastra de strangere de semnaturi si de sustinere a candidaturii ?
    • +3 (7 voturi)    
      voluntariat (Duminică, 7 septembrie 2014, 17:58)

      jeckyll [utilizator] i-a raspuns lui justiarul

      http://macoveipresedinte.ro/ - acolo sunt toate detaliile
  • +2 (6 voturi)    
    E un adevar !!!! (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:49)

    polonyca [utilizator]

    E un adevar simplu si evident !!! Trebuie insa scos in evidenta, explicat pe indelete si constant !!! Oamenii tre sa inteleaga cine apara interesele tarii si cine nu !!! E nevoie de timp pt asta...si de multe eforturi !!! Pt binele national insa.....merita facute aceste eforturi !! Cineva tre sa se ingrijeasca si de tara asta !!! Si noi , toti , tre sa hotaram cine va face asta !!! Este de o importanta vitala insa.....cine va face asta !!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Constient! (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:51)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    "constient sau inconstient" cei care fac asemenea declaratii fac in realitate "jocul Moscovei impotriva intereselor Romaniei".
    - Eu cred ca o fac constient. Sau, mai stii? Poate o fac la ordin!
  • +3 (7 voturi)    
    tăriceanu e bolșevic (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:56)

    timp tamp [utilizator]

    Tăriceanu a fost implantat de kgb-istul Iliescu să demoleze și partidul Liberal la momentul potrivit, el a guvernat cu sprijinul partidului bolșevic, a vrut să subjuge justiția dar a luat peste gheruțe de la Băsescu, iar din acest motiv vrea să suspendarea.
    Crearea unei crize politice are scopul ieșirii țării din UE ȘI NATO!
  • +2 (6 voturi)    
    Tari a mai incercat asta... (Duminică, 7 septembrie 2014, 14:02)

    Dianora [utilizator]

    Imi amintesc cum a incercat sa scoata trupele romane din razboiul din Irak fara acordul aliatilor, la povestea cu ostatecii... Atunci lumea spunea ca-l influenteaza Patriciu care avea afaceri in spatiul ex-sovietic. Se vede treaba ca are si afaceri proprii: de, sase neveste, nu stiu cate pensii alimentare, obrazul subtire .....
  • +2 (10 voturi)    
    monica (Duminică, 7 septembrie 2014, 14:03)

    nash pandelica [utilizator]

    a ramas singurul catindat ce merita un vot.

    tarliceanu uita ce'a patit altul care mai facuse un calendar, chiar mai amanuntit si mai bine pus la punct.
    nu e bine, oricand, sa calci pe urmele altuia, mai ales a unuia cantonat.:)

    fara diaconescu si predoiu, monica ramane cel mai credibil catindat.
    este unul din catindatii pe care ii vad capabili, dupa numararea voturilor.
    aveam dubii privind capabilitatea sa in politica externa si reprezentarea tzarii.
    credt ca va face fatza, fara problem.

    regret paozitia lui pavelescu/pntcd.
    poate ca nici el nu'i mai breaz ca nutzi, tonta....

    cat despre kraut halomis, se pare ca e cam parasit.de noroc si ortaci.
    ma asteptam sa'i vad pe kkrau, predoiu, mru, colegii in marele partid, nepotii bratienilor, facand ciorchine in jurul catindatului unic, cu multe iesir si luari la refec a taberei lui dottore, a guvernarii tonta.
    l'au lasat singur pe bietul neamtz, care tace ...prezidential.:))

    bravo monica, ai patru voturi asigurate !
  • -10 (14 voturi)    
    Doamna Macovei (Duminică, 7 septembrie 2014, 14:11)

    pentru_eugen [utilizator]

    Doamna Macovei, sau doamna macovei, cu m mic, ca ce faceti dumneavoastra in ultima vreme, de cand ati lansat candidatura petru prezidentiale, nu merita nici un respect de la mine, de la minoritatea maghiara. Daca vreti sa fiti presedinte, inseamna ca vreti sa fiti presedintele pentru toti cetaceni al acestei tari. Dar si eu sunt cetatean roman(unul din 668471 cetatean romani de etnie maghiara din trei judete-Harghita,Covasna,Mures) si cetatean maghiar, si transmit din regiunea, unde vrem sa fie Autonomia Tinutului Secuiesc, ca in agenda noastra exista aceasta tema.
    • 0 (0 voturi)    
      Ca minoritate (Luni, 8 septembrie 2014, 11:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui pentru_eugen

      Nu aveti respectul majoritatii pentru modul in care va promovati obiectivele. Drepturile minoritatii maghiare in Romania trebuie sa fie exact cele ale minoritatii Romane din Ungaria, nici mai mult nici mai putin, ori sunt mult peste. Standardele EU in materie de minoritati sunt cu mult depasite in privinta comunitatii maghiare. Modul dublului limbaj - una in tara, alta in strinatate nu dovedeste decat duplicitate. PS exprimarea agramata si confuza o pun pe cunoasterea insuficienta a limbii nationale a tarii in care faceti admonestari candidatilor la presedentie
      • 0 (0 voturi)    
        Ello (Luni, 8 septembrie 2014, 12:37)

        pentru_eugen [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Nu stiu ce legatura are cu romanii in ungaria, cu maghiarii in romania, cand maghiari in ardeal sunt indigeni, cand romanii in ungaria au mutat acolo, ei au ales sa traiasca acolo, cand ardealul stim si noi, ca face parte din romania numai dupa Trianon(RIP). PS despre cunoasterea limbii nationale a tarii unde locuiesc. Eu vorbesc si scriu foarte frumos in limba maghiara, sa stiti. Cu limba romana, cu maini, cu picioare, dar pot sa ma descurc si pentru mine, ajunge.
  • +4 (6 voturi)    
    stam linistiti... (Duminică, 7 septembrie 2014, 14:21)

    sareta [utilizator]

    Fara probleme!Vom avea si un comisar european care sa ne acorde un eventual ajutor umanitar......
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Duminică, 7 septembrie 2014, 21:40)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      daca nu pipaim banii de la dezv. regionala, macar fondurile de pomeni sa le avem.
      ca, de, cand esti cu mierea, te mai lingi pe deshte.
      cinci ani, de acum incoloe, se vor face pomeni cu faina, ulei si orez de la ue.

      auzii in seara asta ca daca'l suspenda pe base, interimar fi'va lacatusul de vagoane, colegul lui misu caftangiu, stimatul tov. zgornea de peste olt.
      tzarisoara va fi in maini sigure,
      doi iinterimari repetenti la scoala, in ultimii doi ani la cotrocesti.
      halal sa'ti fie, mandra romaine !
      mandru ca sunt rroman, de'al repetentului si plagiatorului....:(

      am inteles ca nato va apara estul.
      poate ne apara si de...ai nostril..
      altfel, ii las pe ei sa apere estul si ma mut in flancul vestic.
  • -7 (11 voturi)    
    Daca nu ar fi trist, ar fi de ras (Duminică, 7 septembrie 2014, 14:27)

    CICEROnescu [utilizator]

    Inca mai prinde cu rusii, kgb, Stalin ?
    • +7 (11 voturi)    
      Spre nefericirea ta DA (Duminică, 7 septembrie 2014, 17:34)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      nu vezi ce fac rusii in Ucraina? Ce-au facut prin Georgia, Daghestan etc? De ce nu-ti vezi tu de tara ta mai bolshevicule? Vezi-ti de colhoznicii tai vodcari si lasa lumea civilizata in pace...n-avem nevoie de mujici muradri si puturosi.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ca 3% (Luni, 8 septembrie 2014, 14:10)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Cam atat are doamna Macovei. 3%. Deci nu prea mai prinde. Sa folosesti faptul ca "Putin e de porc" (ceea ce e real) ca argument pentru "sa-l tinem in brate pe Basescu" denota grave probleme de logica elementara.
  • +9 (11 voturi)    
    psd a ruinat industria românească (Duminică, 7 septembrie 2014, 14:47)

    visio [utilizator]

    ion iliescu a dat liber la furat și la venirea minerilor; sălbaticii aceia din adâncuri care au făcut de râs România; nu le ajunge 10 veți să își spele păcatele; același ion iliescu, omul rușilor, care a scăpat teroriștii; aceeași teroriști care sunt azi în Ukraina; ion Iliescu a promovat nulități ca Pont aPlagiatorul, un individ mai retard decât Elena Ceaușescu; ast aa făcut ion iliescu, constantinescu, blaga, căcărău, tăriceanu, patriciu, ioan nicolae, etc, din țara asta; cum este posibil să vină infractorul ioan nicolae în fața celro care îi aduc profit și să îi trimită acasă, în șomaj tehnic, motîvând că Statul nu îi dă gazul gratis? Unde este Justiția? Unde sunt procurorii? Unde este Tiberiu cel care umplea dubele cu elevi?
  • +11 (13 voturi)    
    Tariceanu (Duminică, 7 septembrie 2014, 15:11)

    Caligula [utilizator]

    E interesant ca propunerea de initiere a suspendarii presedintelui e facuta tocmai de cel care prin constitutie urmeaza sa-i ia locul - iar motivele tin de jocul secret a lui Ponta in nominalizarea ilegala a unui comisar european suspectat de a fi in slujba Moscovei. Exista aici un conflict de interese care spune mult despre Tariceanu in conditiile in care el nu a dovedit capacitatea de actiune pe care Basescu o are mai ales in NATO - interesul Romaniei e neglijabil pentru Tariceanu.
  • +7 (9 voturi)    
    argumentatie corecta (Duminică, 7 septembrie 2014, 15:35)

    urob [utilizator]

    A zis lucrurilor pe nume.Nimic mai mult.Respect!
  • +10 (12 voturi)    
    Sa nu ne miram ! (Duminică, 7 septembrie 2014, 17:06)

    Plagarus [utilizator]

    Adevăratele atentate împotriva democrației cum a fost încercarea de comasare a alegerilor sau modificările aduse procedurii de suspendare a președintelui au constituit și ele momente de involuție a societății românești în parcursul pe care și-l dorește spre deplina compatibilitate cu principiile și valorile europene..
    De ce se ascundeau in 2007 întâlnirile lui Popescu-Tăriceanu,cu Alexandr Kondyakov -consilier (oare pe ce probleme?) al preşedintelui rus Vladimir Putin. Consilierul partener al manechinului mai era şi secretar al masoneriei ruse, ocupându-se de diverse activităţi precum: consultanţă politică (nu agricolă), relaţii internaţionale, activităţi de informaţii şi analiză cu funcţii avute la agenţia ITAR-TASS, la Academia de Ştiinţe din Moscova, şef al rezidenţei serviciilor secrete la Londra şi, ca o concluzie, coleg la KGB cu Putin
  • +7 (9 voturi)    
    E adevărat din păcate. (Duminică, 7 septembrie 2014, 17:39)

    ploiesteanu [utilizator]

    PSD-ul preferă să câștige alegerile cu orice preț și cu susținere din oricare parte, indiferent dacă acea parte îi vinde voturile cotra autonomiei așa zisului ținut secuiesc. Sunt în stare să sacrifice orice, inclusiv Ardealul ca să ajungă să aibă și președinte, să desfințeze DNA-ul cum au promis, și să guverneze liniștiți ca pe vremea lui Iliescu când au fost prădate de feseniști judecători și polițiști Bancorex și alte câteva bănci. Tot așa, cum s-a întâmplat atunci când n-a răspuns nimeni pentru tot jaful, inclusiv înstrăinarea flotei, tot așa nici acum nu va răspunde nimeni.
  • +4 (6 voturi)    
    E adevărat din păcate. (Duminică, 7 septembrie 2014, 17:39)

    ploiesteanu [utilizator]

    PSD-ul preferă să câștige alegerile cu orice preț și cu susținere din oricare parte, indiferent dacă acea parte îi vinde voturile cotra autonomiei așa zisului ținut secuiesc. Sunt în stare să sacrifice orice, inclusiv Ardealul ca să ajungă să aibă și președinte, să desfințeze DNA-ul cum au promis, și să guverneze liniștiți ca pe vremea lui Iliescu când au fost prădate de feseniști judecători și polițiști Bancorex și alte câteva bănci. Tot așa, cum s-a întâmplat atunci când n-a răspuns nimeni pentru tot jaful, inclusiv înstrăinarea flotei, tot așa nici acum nu va răspunde nimeni.
  • -4 (8 voturi)    
    M-ati pierdut (Duminică, 7 septembrie 2014, 19:42)

    Taras Bulba [utilizator]

    M-ati pierdut cu aceasta declaratie, Ms. Macovei!

    Zicea cineva mai sus ca este singurul politician cu "picioarele pe pamant" :) Serios, cat de strain de realitate poti fii incat sa implici Moscova in luptele de putere dambovitene?!
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e chiar asa... (Duminică, 7 septembrie 2014, 20:03)

      redmc [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Spre deosebire de Ponta care din orice subiect face o legatura fortzata sa mai injure odata regimul Basescu, Monica Macovei are intr-un fel dreptate. E periculos ca un personaj atat de mancat de ura care pune ambitiile personale mult deasupra tarii, cum e Tariceanu sa fie la comanda CSAT timp de doua luni pana la instalarea viitorului presedinte. Evenimentele din Ucraina sunt absolut imprevizibile.
    • -2 (2 voturi)    
      Te-ai prins... (Luni, 8 septembrie 2014, 1:58)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Intrebarea este Moscova ca Moscova insa ce zice Beijingul? Trebuie suspendat si demis Basescu sau nu?

      Deci o suspendare / demitere care oricum se suprapune cu terminarea mandatului (e de fapt un vot de blam simbolic dar foarte puternic) e sinonima cu nu stiu ce instabilitate politica in raport cun nu stiu ce razboi la granite tarii. Pai eu zic sa-l lasam pe dl Basescu sa fie Presedinte pana pleaca si Putin ca sa avem "stabilitate" politica.

      Daca nu va candida Dan Diaconescu doamna Macovei poate candida cu succes la titlul "cel mai penibil candidat".

      Vestea buna e ca dupa ce va fi exclusa din PDL si dupa ce va lua 0,0001% la alegeri vom scapa definitiv de procurorul comunist Macovei.
  • +2 (2 voturi)    
    basescu..basescu (Duminică, 7 septembrie 2014, 22:48)

    TeodorGligor [anonim]

    Singurul subiect pentru Ponta, fara el nu are ce spune si nici un alt motiv pentru care ar fi votat presedinte.

    Sa ne fereasca D-zeu ca acest oportunist mitoman sa ajunga presedinte.