UPDATE Tariceanu propune initierea procedurii de suspendare si demitere a presedintelui / Replica lui Basescu: Intru in campanie si nu o sa le fie bine

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2014, 21:09 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, propune initierea procedurii de suspendare si demitere a presedintelui Traian Basescu, intr-o scrisoare deschisa facuta publica vineri. Conform documentului, citat de Agerpres, propunerea are ca baza probatorie "nenumaratele incalcari ale prevederilor constitutionale puse in opera de Presedintele Romaniei in anii 2013 si 2014".

Tariceanu inainteaza si un calendar: suspendarea de catre Parlament a presedintelui in preajma datei de 23 septembrie si organizarea referendumului de demitere pe data de 2 noiembrie, aceeasi zi in care se organizeaza primul tur de scrutin al alegerilor prezidentiale.

Potrivit lui Tariceanu, "coincidenta datei primului tur al alegerilor prezidentiale cu referendumul de demitere va crea premise favorabile indeplinirii cvorumului legal de 50%+1".

"Zilele urmatoare vom da publicitatii 'Cererea de suspendare', textul pe baza caruia ii vom invita pe toti parlamentarii sa ni se alature pentru initierea procedurii de demitere a presedintelui Romaniei. In cazul in care cel putin o treime din numarul total al parlamentarilor va semna initiativa, textul urmeaza a fi inaintat de Parlament Curtii Constitutionale pentru obtinerea avizului consultativ. Parlamentarii PLR vor fi primii care vor semna acest demers", se precizeaza in comunicatul transmis de presedintele Senatului.

Calin Popescu Tariceanu aminteste ca, pe data de 25 iunie 2014, Parlamentul a adoptat o declaratie in care se arata ca Traian Basescu nu mai este indreptatit sa asigure prestigiul, integritatea morala si legitimitatea functiei prezidentiale, motiv pentru care trebuie sa isi asume de indata demisia, avand in vedere "atingerea grava si iremediabila adusa prestigiului functiei prezidentiale prin implicarea fratelui presedintelui Romaniei in fapte de coruptie extrem de grave".

"Pe data de 21 august a.c., in calitate de presedinte al Senatului, am dat publicitatii urmatorul comunicat: Actiunea electorala fatisa desfasurata ieri in sediul Administratiei Prezidentiale alaturi de delegatia PMP si declaratiile facute de presedintele Romaniei la postul de televiziune B1 ma obliga sa adopt o pozitie de protest privind incalcarea repetata de catre domnia sa a prevederilor constitutionale. (...) Presedintele tarii a dat ieri dispozitie Parchetului General, in direct la B1, sa infiinteze o comisie rogatorie intr-o afacere in care ar putea fi implicat unul dintre numerosii sai adversari politici, a mai anuntat in numele Administratiei Prezidentiale ca a cerut o serie de dosare unui ziarist, ca si cum Presedintia s-a transformat in organ de ancheta, l-a atacat indirect pe ziaristul Catalin Tolontan, cel care se ocupa cu investigarea jurnalistica a 'Galei Bute', in care Elena Udrea e suspectata de fapte de coruptie grave. Pe langa toate acestea, implicarea sa activa in infiintarea Fundatiei Miscarea Populara, marturisita tot la B1, si propaganda electorala fatisa si sustinuta pentru PMP si candidatura Elenei Udrea nici nu mai par incalcari ale Constitutiei atat de grave", mai precizeaza Tariceanu.

Potrivit sursei citate, interventia directa si institutionala a lui Traian Basescu la presedintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, in problema portofoliului si candidatului Romaniei la functia de comisar european si in scopul sustinerii pe aceasta tema a pozitiei presedintilor de partid, Vasile Blaga si Klaus Iohannis, reprezinta o noua escaladare a practicilor prezidentiale neconstitutionale si o dubla incalcare a Constitutiei de catre presedintele Romaniei.

Pe de alta parte, Traian Basescu intrebat, in conferinta de presa sustinuta la Newport, dupa summit-ul NATO, daca ii este teama de o noua suspendare din functie a declarat: "Intru in campanie si nu o sa le fie bine, sa stiti ca in campanie am capacitate uriasa de revitalizare".












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
26549 vizualizari
  • +118 (130 voturi)    
    Ce, ma ... (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:12)

    Herodot [utilizator]

    ... vrei sa te joci si tu putin de-a presedintele?
    • -52 (68 voturi)    
      a spus ca-l lasa pe zgonea (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:42)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      oricum, ce mai conteaza o luna in plus sau in minus?
      • +58 (68 voturi)    
        cica motocicleanu o are mica (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        unu care o pazea pe ioana..a aflat
        • -37 (53 voturi)    
          crezi? (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:59)

          apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          e cam greu sa pacalesti 5 (cinci) femei sa te ia de sot daca o ai mica
          • +49 (53 voturi)    
            Nu-i pacalesti (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:02)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            Dar la bani lui, poate fi și fată
            • +37 (39 voturi)    
              nu va mai inflamati (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:44)

              sebagain [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

              tariceanu cauta publicitate gratis facuta pe seama functiei pe care o are.
              • +14 (14 voturi)    
                :)) (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 13:07)

                unnene [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

                si daca ar fi sa citam chiar din motocicleanu: functiei "care o are" ca e si agramat.
              • +10 (10 voturi)    
                pai tot.." pe seama functiei pe care (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 16:14)

                Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

                ..o are" sa initieze primul referendum privat.. adica din banii lui..

                La urma urmei are chef omul de referendum, sa-l plateasca.. ca doar nu din banii nostri
          • +83 (87 voturi)    
            Ponta si Tariceanu sunt disperati! (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:15)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            Stiu ca nu pot castiga prezidentialele si atunci sunt in stare de orice. Merg la rupere, pentru ei nu mai exista varianta opozitiei, ci doar la putere sau la puscarie!!!
            • +38 (42 voturi)    
              unde merita? (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:31)

              monaana58 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              la puscarie!
            • +45 (47 voturi)    
              hahaha (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:24)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              la rupere inseamna sa'i rupa base.
              caci, odata suspendat de palavrament, automat si constitutional, intra in propria sa campanie.
              si'i va dezbraca, unul cate unul.
              atunci se va vedea daca o au mica. :))

              nu cred ca o vor face, vor numai sa faca valuri, sa abata atentia de la iohanis si monica.
              ceea ce ar fi o socoteala gresita, caci ar intra dottore in campanie, atat cu dna nutzi, cat si cu base.
              astia doi il fac taitzei. cat e el de mincinos si guraliv.

              e o prostie sa mai creada ca poate scoate voturile de la referendumul trecut.
              dr. victor minciunel tonta nu scoate mai mult de 3.5 mil.

              ar fi de rasul curcilor, ca base sa'i scoata si pe dottore, si pe kraut johanis.
              blaga ar cadea de apoplexie daca ar iesi
              dna nutzi.
              nutzi presedinta si diaconescu consilier sef.
              iar base, consiler din umbra si sef de campanie pmp in alegerile din 2016. :)

              sa'si faca conac la nana si sa aiba acolo intalnirile secrete.
              ba, sa cumpere si un post tv, poate chiar antenna. :)))
            • +31 (33 voturi)    
              CSAT - STS (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 1:10)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              singurul scop posibil al acestei manevre este controlul total al CSAT si prin el al STS - Serviciul de Telecomunicatii Speciale
              • +15 (15 voturi)    
                tara sub stapanirea hotilor, (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:01)

                rov [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                a tiganilor, a tradatorilor si a comunistilor...
                Cum zicea Merkel, valorile si democratia nu le poti apara de alegatori.
            • +11 (11 voturi)    
              ... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 10:23)

              nutunut [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              o varianta doar,mai este pentru ei valabila :puscaria........
              • +6 (6 voturi)    
                pai... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 14:51)

                gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui nutunut

                da, dar asta doar daca traditionalii absenti la vot vor intelege ca nu exista alta varianta decat sa aleaga raul cel mai mic si vor iesi de data asta masiv sa voteze...sa speram ca le va da Dumnezeu gandul cel bun...
                • +5 (5 voturi)    
                  raspuns gaboiu (Duminică, 7 septembrie 2014, 7:19)

                  Livut [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

                  Tariceanu nu are nici o sansa si el stie bine acest lucru- chiar in cazul unui referent Basescu va iesi victorilos deoarece romanii isi dau seama de raul facut Romaniei de clica Ponta Tariceanu Dragnea etc.De fapt PSD nu a avut succes nici cu lovitura de stat
                  Nu ai nici-o sansa tariceanu urcate pe motocicleta si paraseste Romania ca ne-am plictisit de mutra si imbecilitatile tale.
          • +33 (37 voturi)    
            si lacatushu Mihai Viteazu e liber (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:16)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            de verigheta..ce sa fie ? ce sa fie ? stress ul de vina ? ..pushcaria dupa Lovitura de Stat din 2012 sa fie de vina ?...probabil
          • +25 (29 voturi)    
            POate e asa! (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:20)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            Dar... daca nu e, de ce nu au ramas cu el?!
            Ca n/or fi fopst toate... proaste sau... fufe, sau... dupa malai!
          • +29 (33 voturi)    
            Nope! (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:26)

            Nanavd [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            Nu le-a pacalit deloc. Dar, dar exista ceva ce le-a stimulat sa suporte pe fleasca: numele, banii si renumele ca au legturi cu alde Motomoliceanu. Apoi, orice divort se lasa si cu ceva depagubiri 'substantiale'. Asa ca...s-ar putea sa o aiba chiar ffff mica, asa cum ii place colegului sau ffff credincios, Pictor Vonta sa comunice cei place lui ffff mult.
          • +21 (27 voturi)    
            5! (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:15)

            maxxie jazz [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            Pai tocmai d-aia a avut 5. Si probabil ca, oricate ar avea, tot frustrat o sa fie. Hotul nu renunta la nevinovatie :)
          • +16 (18 voturi)    
            Iti zic eu cum a stat treaba... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 2:29)

            Serban. B [anonim] i-a raspuns lui apa nu e uda

            Le-a spus ca e virgin si ca nu vrea sa isi piarda... virginitatea pana in noaptea nuntii...
            Stii cum e... sexul l-a ucis si totusi a ramas virgin.
          • +20 (22 voturi)    
            Las' ca are limba lunga (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 2:33)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            luuuunga pana la Moscova.
          • +8 (8 voturi)    
            /// (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 10:55)

            hmara [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            fix ca la ''motocicleta'' se uitau alea.
            hai diebase, judeca si tu , ce naiba, nu te-ai saturat de atata prostie ???
          • +8 (8 voturi)    
            La traseistele acelea (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 16:56)

            banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            nu a contat de cate centimetri o are, ci cat de gros este PORTOFELUL acestui vagabond.
      • +28 (32 voturi)    
        doar naiv? (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:43)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        A. nu numai ca nu permite legea [constitutia] ca Zgonea sa fie interimar
        dar
        B. presedintele suspendat [deci care NU si-a completat mandatul] are voie sa candideze.
        • -17 (21 voturi)    
          sa candideze (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:09)

          apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          ai impresia ca ar mai castiga din nou?
          • +10 (10 voturi)    
            Risca careva? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 9:01)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            alde Tradiceanu?
            sau Ponta?
        • +7 (17 voturi)    
          raspunsuri (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:12)

          apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          A) se da indisponibil si atunci functia revine sefului camerei deputatilor, gaseste o solutie, se da plecat sau in concediu
          B) o fi ca prea zici cu foc :))
          pai eu zic sa candideze ca a fost suspendat deci nu a avut mandatele complete :))
        • +23 (25 voturi)    
          pentru cinic (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:31)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Pana il suspenda , pana strange semnaturi Basescu ,trece data limita de inscriere in cursa. Pacat.
          Daca lui Tariceanu ii trecea ideea asta tampita prin cap acum cateva luni ( ca tot invoca fapte din 2013 ) votam si eu pentru suspendare. Si astfel ii deschideam calea lui Basescu pentru un nou mandat la Cotroceni.
          • +5 (5 voturi)    
            legea? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 9:02)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            nu are nevoie de semnaturi. Ciudat, dar real....
      • +3 (7 voturi)    
        Conteaza enorm! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 8:47)

        Un_Oarecare [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        Miscarea ei cred ca este gandita de ei, dar este starnita de Basescu, si evident in folosul lui Basescu. Basescu nu se simte bine in pozitie de forta si asta s-a vazut la alegerile parlamentare, cand cei sustinuti de ei au pierdut cu maiestrie! Pozitia lui favorita si cand a fost primar si in restul alegerilor castigate de el este cea de VICTIMA. Acum, in preajma alegerilor a ajunge VICTIMA este AUR pentru el. Oricum nu mai avea decat o luna doua de presedentie, timp in care nu putea decat sa faca niste ironii in direct la adresa lui VVP (nu, nu Vladimir Vladimirovici Putin!). Dar spectrul politic se va imparti: cine il sustine pe Basescu va avea enorm de castigat, cine ii sustine suspendarea va pierde alegerile. Inca odata, nu stiu cine a gandit aceasta miscare in favoarea lui, dar este GE NI A LA!
      • +4 (4 voturi)    
        /// (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 10:53)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        zevzec ca si idolii tai.
        visati in continuare
    • +55 (59 voturi)    
      da, viseaza si el..... (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:51)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      ....la Cotroceni si pentru ca nu are inspiratie la noi minciuni, fredoneaza jalnic vechea manea cu "jos Basescu" .
      Prost momentul, prost interpretul !
      • +36 (40 voturi)    
        Te pomenesti ca si asta (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:21)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        vrea carti de vizita cu... Presedinte interimar!
        Bai, ce tari sunt peneleii astia!
      • +13 (15 voturi)    
        President of the Senate (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:01)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        http://www.dreptonline.ro/legislatie/statutul_deputatilor_senatorilor.php

        Ma intreb pentru cine este scrisa legea 96/2006, daca ma gandesc la portretul parlamentarului roman.

        *Between 1996 and 1997, he served as Minister of Industries and Commerce in Victor Ciorbea's government.
    • +33 (37 voturi)    
      De acord! (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:15)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Sa faca referendum, de acord! Insa daca populatia respinge si acum, atunci sa urmeze instant demisia intregului guvern si a intregului parlament. Ce ziceti, va bagati? Do you feel lucky, punk?
      • -10 (14 voturi)    
        pe ce te bazezi? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:13)

        apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        tot pe boicot?
        • +7 (7 voturi)    
          Orice (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 7:46)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

          arma folosita impotriva comunistilor, este buna!
          Cea mai buna ar fi mitraliera, dar....
    • +24 (28 voturi)    
      Casa lui a fost a securitatii, loc de intilnire (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:55)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Inainte de 89, casa in care statea alde sultanul cu 5 neveste (de aia moare de foame, ca a impartit de 5 ori ce a furat, asta pe cine dezbraca ia de nevasta) a fost casa de intilniri a securitatii. Adica avea securistul care il recrutase nevoie de un loc discret pentru o discutie "amicala" cu un dusman al poporului, ii dadea telefon si il trimitea la film. "Daca la sfirsitul filmului vezi lumina, du-te si bea o bere, iti decontam sau iti ajunge din ce-ti dam pe luna?", asta ii spunea 'contactul'. Evident, vrea presedinte sa-l scape pe seful lor, Voiculescu Dan, actualmente cu domiciliul la Rahova! Basca alti penali, adica aia care ne conduc, ca mafiotii, din puscarie!
    • +6 (8 voturi)    
      N-a invatat de la Cacarau (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 8:45)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Ce de-a presedinte era el in 2012. Si ce departe a ajuns cu joaca asta.
      Timp in care Romania nu era guvernata, si nici condusa. Guvernata nu e nici acum, dealtfel.
    • +8 (8 voturi)    
      evolutie (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 9:09)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      tariceanu-razgandeanu-motocicleanu-penibileanu
  • +79 (85 voturi)    
    Se pare ca... (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:14)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... in afara de a fi omul PSDului , mai este si omul rusilor... ceea ce este foarte grav, tinand cont de ce functii a avut in stat...
  • +65 (69 voturi)    
    tariceanurss (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:17)

    Eugen_ [utilizator]

    Este bineinteles o simpla coincidenta ca fix astazi, dupa anuntarea concluziilor summitului NATO, apare si aceasta propunere.
    • +46 (48 voturi)    
      coincidenta nr. 2 (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:49)

      Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

      Continuam seria de coincidente:

      Este bineinteles tot o simpla coincidenta ca fix astazi, dupa anuntarea concluziilor summitului NATO, apare si stirea ca mazeta... pardon, gazeta de perete a kremlinului, postul tv Russia Today, va fi "adus" in Romania de catre Dan Musetoiu, director de programe la The Money Channel. Stirea e tot aici pe Hotnews.
      • +9 (11 voturi)    
        cum s-ar putea ... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:46)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

        boicota/orpi/reclama/desfiinta total acest canal?
  • +60 (62 voturi)    
    Tariceanu suspenda. (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:18)

    MirceaGeorgescu [anonim]

    Da sotia cea noua stie? Asta da barbat! Tupeu de familist.
  • +70 (72 voturi)    
    Las-o balta, nene (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:18)

    trilulilu [utilizator]

    sau hai sa fie, dar sa dizolvam si parlamentul, care vb aia, nu mai reprezinta pe nimeni, si sa fie votare in toata regula, tot tacamul.
    Ce zici? Cu conditia asta eu sunt de acord,
    sa pun o gramada de stampile in noiembrie.
    Una ici, una colo si iaca, nu mai emigrez :-)
    • +52 (54 voturi)    
      Corect! (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:51)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui trilulilu

      Adica va supune suspendarea lu' Base acestui parlament nelegitim, supraponderal, alcatuit din 600 de trintori, dupa ce poporul a "indeplinit cvorumul legal de 50%+1" spre a cere 300.
      De ce nu propune acest mare om politic dizolvarea parlamentului?! Tocmai ca sa se ajunga la numarul de parlamentari vrut de popor...
  • +45 (47 voturi)    
    ALO ! (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:20)

    niku56 [utilizator]

    ALO, D. TARICEANU, nu va mai ajuta "MOLICEANU" si va bagati singur in seama ?
    • +7 (9 voturi)    
      Poate... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 1:17)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui niku56

      s-a pensionat.
  • +43 (45 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:21)

    MártonGábora [anonim]

    Bravo, mai Amoroso! Sa sti, ca viitorul presedinte inchipuit de mine pentru urmatorii anii este un geniu lovit de marfar ca tine. Mult suuces in desavirsirea contructiei liberalizmului de tip balcanic.
  • +66 (68 voturi)    
    penibil pina la capat (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:22)

    andimi [utilizator]

    omul acesta tine neaparat sa fie penibil pina la capat! Sa te inhami tu la carma PSD si sa ai pretentia ca esti liberal adevarat!
    • +48 (50 voturi)    
      Pardon !!!! (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:24)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      "Libertin" !!! Nu liberal....libertin , asta e cuvantul....
    • +46 (48 voturi)    
      Tradiceanu... (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:43)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      un tradator pana la capat.
      Ce trist personaj!
      Este o vorba care spune despre cum, pana la urma, uleiul sta deasupra apei, oricat l'ai amesteca. Asa si cu asta: oricat ar da'o in an invartita si amestecata, tot un politician de doi bani este.
      Sa-ti fie rusinica mica, Taricene.
  • +48 (50 voturi)    
    Taricelul (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:23)

    nano2k [utilizator]

    Supranumit "Soţul în serie" :))
    • +30 (32 voturi)    
      pe hartie (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      dar in pat ? nici viagra nu il ajuta
  • +53 (55 voturi)    
    E de inteles (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:28)

    STEFAN A. [utilizator]

    A nascut a 5-cea nevasta si are multe cheltuieli . Oricum politic e un mort care inca umbla . Iar sondajele secrete privind sansele lui Ponta (unica lui salvare) sint tot mai defavorabile .
    • +36 (38 voturi)    
      Tare (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:44)

      obs. [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Cea de-a 5 soție sopteste ,, moli fi tare,, dar el a inteles greșit.
      Tariceanu aceasta dragusana a politicii românești.
      Tariceanu vrea in top- la categoria ,,penibilul politicii românești,,.
      Cand Basescu urma sa plece in SUA, peste noapte hotareste împreuna cu Atanasiu retragerea trupelor românești din Iraq, acum face propuneri trăsnite.
  • +46 (48 voturi)    
    alt traseist (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:34)

    looser72 [utilizator]

    asta nu e linistit pana nu ajunge si el coleg cu "ala" de la antene ???
    • +28 (30 voturi)    
      "ala" de la antene (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:55)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui looser72

      nu-i este "coleg" ci ii este sef! Si tocmai pt ca sefu' acu' nu mai poate sa-l suspende pe Base, hahaha, ca de, e putin plecat intr-un concediu mai lung :D, sluga asuda...
  • +44 (46 voturi)    
    ? (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:37)

    uzu [utilizator]

    din penibil in ridicol...
    smecherie de mahala.
    cheltuim bani ca sa ce ? sa-l demitem pe base care isi inceteaza oricum mandatul.
    • +21 (23 voturi)    
      "din penibil in ridicol" (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:03)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      este cea mai "la obiect" caracterizare a demersului!
  • +41 (43 voturi)    
    Totul pentru PSD (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:38)

    ty [utilizator]

    La cate prostii a facut pana acum cei ce au pierdut au fost cei cu salarii si pensii mici. Doar nu o sa defileze primul PSD-ul cu suspendarea. Au nevoie de un grajdan.
  • +36 (38 voturi)    
    N-are rost (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:43)

    lalaverim [utilizator]

    Atat timp cat legea cu 30% nu a intrat in vigoare, nu are rost sa pierdem 30 mil € cat ar costa referendumul.
    Poate insa Ponta o sa fie mai speriat de suspendare cand o sa ajunga presedinte pentru ca va fi mai usor de suspendat decat a fost Basescu.
  • +43 (45 voturi)    
    Mda... (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:43)

    European [utilizator]

    Tara arde si boul se piaptana!
  • +46 (50 voturi)    
    Cretinitatea e o conditie obligatorie in PLR? (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:43)

    neagoe [utilizator]

    Ba, Moliceanu! Ne stregem la fund cu propunerea ta. De ce:
    1. Va trebui ca Ponta sa dea socoteala de ce cheltuie un pogon de bani pentru un referendum propus de prietenul sau dus cu pluta.
    2. Basescu sa aiba liber in campania electorala? Te spurca Dragnea!
    3. Idea de suspendare e dictata de intelegerile ascunse pe tema autonomiei pe care le au PSD, PC, UNPR, PLR cu UDMR? Moliceanu, incearca sa ma contrazici daca poti.
    • +14 (16 voturi)    
      Imposibil (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:54)

      geag [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Nu este buna nici sa te stergi la fund; este scrisa pe hirtie velina
  • +32 (34 voturi)    
    Tradiceanu? Ohh, acest facocer traseist (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:45)

    Parzivall [utilizator]

    deja la a 5-a femeie, un "om" cu adevarat de incredere.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu e el de vina. (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:54)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

      E femeia. Eterna femeie ... :)
  • +39 (41 voturi)    
    doamne ! (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:48)

    tot [utilizator]

    Se impune de urgenta un control psihiatric pentru toti membrii guvernului si parlamentului !
  • +36 (38 voturi)    
    Rudimentar si revansard (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:49)

    Don Ciccio [utilizator]

    Filozofia tariceanului de APACA: scoala-te tu, ca sa ma asez eu!
    • +26 (28 voturi)    
      i s a asezat de la a III a casnicie (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

      dar ..e secret de stat
  • +45 (47 voturi)    
    ... (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:50)

    uncetateansimplu [utilizator]

    La cat de idioti si disperati sunt astia 2, era clar ca fac ei ceva sa se compromita 100%, abia acum incepe circul
    Motocicleanu si FaPontache, cei mai mari penibili ai acestei tari.
    Adevarul ca la asa tara, nu puteam avea o altfel de "oglinda"....
  • +28 (30 voturi)    
    INVIDIA !!!!! (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:09)

    cetateanul roman [utilizator]

    Pai daca am reusit doar portofoliul Ajutorului Umanitar la Bruxeles cred si eu ca vor sa-l suspende pe BASE. Cred ca politica suspendarii lui Base este singura politica pe care o poate face acest individ. Pofteste si el sa vada cum este sa stai in fotoliu lui Base. Poate se ia ceva de pe el. si devine din politruc om politc.
  • +35 (37 voturi)    
    Intamplarea face... (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:11)

    Observator roman [utilizator]

    ...sa-l fi cunoscut inca din tinerete (anii '80) pe 'Kuki' Tariceanu. Era un tip usuratic si atat. Acum vad ca implineste vorba lui Victor Eftimiu "De lichele sunt satul, dati-mi o canalie!"
  • +26 (28 voturi)    
    are logica (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:15)

    ValentinV [utilizator]

    Ponta se teme ca s-ar putea sa si piarda alegerile in turul 2. Si atunci, cum imaginea lui Tariceanu e oricum compromisa, il foloseste pe post de agitator (ca sa nu se murdareasca Ponta pe manute). Si daca nu iese Ponta, Tariceanu interimar ar putea sa le rezolve unele ...nevoi PSD-istilor. Miza e mare.
  • +31 (33 voturi)    
    Eu zic sa iesiti in strada!! (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:24)

    soundtrack [utilizator]

    Au ajuns sa scuipe si pe votanti, chiar daca au nevoie de ei pt. a-si legitima miseliile. Romania destabilizata de rusi prin unguri si prin agentii din demnitati, recte tariceanu et. co.!!!
    De unde bani pt. atatea suspendari comise de tractoristii lui mao, lenin, kim...?De la acestia din urma??
  • +28 (30 voturi)    
    Duceti-l pe Tariceanu la psihanalist, (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:24)

    ofCAER [utilizator]

    ca sa ne confirme acest specialist ca in subconstientu' lu' Tariceanu (care, fiindca veni vorba, nu are decit subconstient!) suspendarea presedintelui nu este altceva decit metamorfozarea suspendarii sotului de catre sotie, c-asa-i in psihanaliza, rolurile se inverseaza. Iar in viata de zi cu zi suspendarile tre' sa ajunga la numar divorturile...
    P.S. Tariceanu, la felul cum gindeste, demn se dovedeste de numele de Tariceanus! Nu vi se pare si d-stra?
  • +35 (37 voturi)    
    Propunere legislativa (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:24)

    ipolitic [utilizator]

    De acum incolo, in fiecare an, la inceputul sesiunii parlamentare, sa se suspende Traian Basescu din functia de fost presedinte. Referendumul ar putea fi cuplat cu masurarea tensiunii si glicemiei, cu acordarea unei diplome de participare. Bineinteles, votul ar fi secret, dar numai pentru cei care voteaza pentru.
    Rog pe cei interesati, sa vina la Obregia, cu poza lui Tariceanu in mana.
  • +30 (32 voturi)    
    Ae fi posibil oare ??? (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:28)

    Mirobo [utilizator]

    Ca calin sa fie omul FSB ?
    • +27 (29 voturi)    
      Da. (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:27)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      E omul rusilor. A mai vrut odata sa retraga trupele din Iraq.Averile facute de acest individ se bazeaza pe rapt, fraude, se apropie funia de par!
    • +20 (22 voturi)    
      daca francezii su batut palma ptr Mistral (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      motocliceanu...a batut palma cu Bloody mir..prin olimpiada de la soci...via dottore plagiatorre
  • +24 (26 voturi)    
    tariceanule (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:34)

    K.V [utilizator]

    nu mai ai credibilitate gagiule.ca si politician esti un ratat.au vazut romanii ce om esti asa ca fa ce si cat mai poti, cat mai o functie acolo sus.adios
  • +20 (22 voturi)    
    Chestia asta trebuie încurajată! :) (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:36)

    Kentt [utilizator]

    Dacă fac asta, Victor Viorel îşi poate lua adio de la funcţia de preşedinte.
  • +16 (18 voturi)    
    astia (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:03)

    ggna [utilizator]

    vor sa-l alegem a cincia oara presedinte...
  • +22 (24 voturi)    
    Sub deviza (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:04)

    zizi_m [utilizator]

    "Uite draga ca mai pot!", acest penibil s-a trezit vorbind.
  • +26 (28 voturi)    
    Mda! (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:16)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Încă un candidat pe care cu siguranță Mișcarea Focul Dacic nu îl va susține la prezidențiale.

    Deci, după Victor Ponta, trecem pe lista candidaților pe care nu îi vom susține și pe... Călin Popescu Tăriceanu.

    Un om care mie cel puțin mi-a arătat că politica de pe la noi poate coborî mult mai jos decât am crezut. Știm cu toții că mai sunt două luni până la alegerile prezidențiale.

    Știm cu toții situația din Ucraina. Știm cât de periculoasă ar fi o destabilizare a României acum. Mai ales că în Parlament se va discuta curând controversatul și în același timp utopicul proiect al autonomiei teritoriale a autoproclamatului așa-zis Ținut Secuiesc.

    Ei bine, în acestă atmosferă încinsă „ilustrul” nostru „politician”, Călin Popescu Tăriceanu, vine cu o propunere șoc: suspendarea Președintelui.

    Astfel, d-l candidat la Președinția României , „propune inițierea procedurii de suspendare și demitere a președintelui Traian Băsescu, într-o scrisoare deschisă făcută publică vineri”. (conform Hotnews).

    Motivele: nenumăratele încălcări ale Constituției României în perioada 2013-2014.

    Nu vreau să expun aici motivele reale (cele pe care le consider eu a fi reale) ale acestei inițiative iresponsabile promovată brusc de acest domn care ar trebui, în opinia mea, să părăsească în tăcere lumea politică românească (ca mulți alții de fapt) dacă ar avea decență.

    Vreau doar să-i adresez lui Călin Popescu Tăriceanu doar patru întrebări:

    1.Ați luat în calcul costurile morale și materiale ale unui astfel de gest politic(destabilizator în mod clar pentru țara) și ce urmări nefaste ar putea avea el acum pentru România?
    2. Ce beneficiu ar aduce României această suspendare?
    3. Credeți că ura d-stră viscerală față de Traian Băsescu trebuie satisfăcută cu orice preț?
    4. Ale cui interese slujiți de fapt? Că pe ale acestei țări în mod sigur NU!

    Poate încercați și voi prieteni să le găsiți un răspuns...

    Pentru a reconfirma încă odată poziția Mișcării Focul Dacic și a fi bine înțeles de toată lumea,
  • +27 (29 voturi)    
    Cum s-ar uita Europa la astia... (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:28)

    Teris [utilizator]

    ...admitand ca unul dintre ei ar ajunge presedinte?!
    Indivizi mai mult decat mediocri cu idei putine si fixe!
    • +2 (2 voturi)    
      Europa oricum nu-i baga in seama nici pe ponta (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 20:39)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Teris

      nici pe motocicleanu. Poate China, dar am oarece indoieli. Chinezii vor doar bani si nimic mai mult.
  • +25 (31 voturi)    
    deci ăsta era planul lui Putin :) (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:35)

    visio [utilizator]

    hai să destabilizăm România :) apoi hai să inventăm ținutul secuiesc :) adevărul este că scenariul dela Revoluția din 1989 nu a mai ținut în 2012; spectacolul acela ieftin cu vila lui Băsescu, și spumele Turnătorului Voiculescu (și el un mic rus la origini)...
    Tăriceanu cred că este hermafrodit: nu știe când este republican și când este monarhist; cert este un singur lucru: dacă nu vine mohamed la munte, se duce muntele la mahomed; apropo, în acest text, munte se va citi pușcărie...
    Sincer acum, dacă eram în locul lui Băsescu, băgam toți parlamentarii în pușcărie...deci, Tăricene, fă-ți pachetul pentru că ai stat la masa Revoluției...și este o masă plină de sânge; time`s up for you, trădător mic ce ești!
    • +6 (8 voturi)    
      Era langa iliescu si patriciu (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 9:00)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui visio

      iar in fata lor, la masa, negocia Coposu cu acesti tradatori de neam care isi au originea in inima kgb.Filmul a fost difuzat pe televiziuni.Ce cautau acesti doi indivizi, patriciu si tariceanu, in barca liberalismului devereme ce se aflau chiar langa iliescu. mai era si Roman pe-acolo, alt fiu de kgb-ist! Misiunea lor a fost distrugerea Romaniei, vanzarea ei la fier vechi si aducerea poporului in stare de pribegie si pauperizare. Nu mai spun ca si fostii secretari de pcr si fidelii lor si-au avut partea de cascaval in fiecare administratie locala.
  • +25 (27 voturi)    
    1+1 =3 (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:41)

    2vest [utilizator]

    - PSD este disperat. Ponta pierde in sondaje. Daca Tariceanu ajunge interimar macar asa obtin si ei ceva. Vor promolga legile admistiei (Martea neagra- the conclusion). Va admistia tot ce e PSD si misca pe la mititica.
    - Basescu ajuns in campanie va crea o miscare de dezbinare intre PDL si PNL.
    - Campania nu va mai fi despre dece e Ponta bun de presedinte ci despre "jos Basescu". Asa vom avea un presedinte strecurat pe usa din dos. Fara sa fi spus si altceva in campanie.
    - Parca e un articol in constitutie care zice ca presedintele nu poate fi suspendat in ultimele 6 luni de mandat. Parca!
    • +10 (14 voturi)    
      articol din constitutie (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:26)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui 2vest

      Nu, din pacate, nu.

      Exista articolul 89 care interzice dizolvarea Bar-Lamentului de catre Presedinte in utimele 6 luni ale mandatului acestuia din urma.
    • +4 (4 voturi)    
      Suspendare (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 7:37)

      obs. [utilizator] i-a raspuns lui 2vest

      Nu, căci nimeni nu a avut o imaginatie atat de bogata ca cineva s-ar putea gândi la asa ceva. Prevederea este cea normala, președintele nu poate suspenda Parlamentul.
      • +1 (3 voturi)    
        pai... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 15:03)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui obs.

        aici avem o problema...si presedintele si parlamentul sunt alesi ai poporului... reciproca ar fi trebuit sa fie valabila, evident tot prin referendum... demult nu mai erau 600 de somnorosi acolo...
  • +20 (24 voturi)    
    abc (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:16)

    sinergie [utilizator]

    tara arde si baba se piaptana...halal politica.Lacheul lui Ponta ,nea Tariceanu joaca si el ruleta ruseasca cu Basescu.
    Asta da stofa de demnitar!ce-ai facut o viata intreaga?in viata personala a schimbat femeile ca pe chiloti si in politica a virat de la 'dreapta la stanga' dupa osul aruncat de psd.
    In loc sa ajute economia tarii sa ''duduie'' asa cum ne aburea intr-o vreme (pe care sigur a uitat-o) ne vinde pastile expirate cu suspendarea presedintelui.
  • +14 (16 voturi)    
    Asta i infectat (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:17)

    miohaiham [utilizator]

    Prostia i Parlament e un virus periculos.L au luat aproape toti.Epidemie.sa i izolam bine ca altfel viitorul e sumbru
  • +21 (23 voturi)    
    Basescu si oficialii UE (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:17)

    nedumeritul [utilizator]

    Faptul ca Basescu e luat in seama si crezut in cea ce spune de catre oficialii UE i-a speriat peste masura pe Ponta si Tariceanu si au ajuns la concluzia ca doar cu suspendarea pot sa limiteze contactele lui Basescu cu oficiali UE.
    "trebuie impiedicat sa mai vorbeasca cu strainii pentru ca pe el il cred strainii ,nu pe noi,trebuie suspendat cat mai urgent"
  • +15 (17 voturi)    
    vad ca (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:28)

    ws [utilizator]

    vad ca lumea ii crede retardati pe psd-isti, tariceanu inclus.

    nu e asa. nu poti face toate ticalosiile din lume - de la lovitura din 2012 la og cu traseismul - si sa ramai la putere prost fiind.

    psd e un partid de mafioti, fara indoiala, dar nu sunt prosti. fura, si ii conving pe pagubiti ca i-au ajutat de fapt. spun minciuni, si minciunile lor au suport mediatic. comit abuzuri, dar legea nu se intoarce impotriva lor (tiberiu nupu poate da mai multe detalii aici).

    deci baietii sunt pusi pe treaba, si o fac foarte bine, atata timp cat de doi ani de zile castiga alegerile.

    regards,
    ws
  • +28 (30 voturi)    
    la summit-ul NATO (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:33)

    nedumeritul [utilizator]

    La summit-ul NATO Basescu nu numai ca a fost bagat in seama dar a fost si foarte eficient si acest lucru le-a provocat criza de isterie Pontacilor de aceea incearca sa faca astfel incat vocea lui Basescu sa nu mai ajunga la public sau in strainatate....sper sa nu se treaca la procedee tip Dallas....
  • +24 (26 voturi)    
    Ordinul vine din Rusia. Tradarea e din Romania. (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 1:15)

    neagoe [utilizator]

    E foarte simplu. Basescu este pedepsit de Putin pentru atitudinea antirusa. Intre Kiseleff 6 si 10 se colaboreaza intens...

    Prin TRADAREA gruparii Ponta-Tariceanu se urmareste slabirea flancului sudestic al NATO.
    • -9 (11 voturi)    
      Ai uitat sa adaugi... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:48)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Votati Udrea!

      :D
      • +5 (7 voturi)    
        Eu votez DNA. Sic! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 17:18)

        neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Deci recomand, votati DNA!
  • +21 (25 voturi)    
    Ce-i promis e promis (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 1:22)

    takada [utilizator]

    Basescu a promis ca va intra in campanie,iata ca de abia asteapta ca bolsevicii pesedisti sa faca pasul.sa curga berea si mai luati-va ceva chipsuri.

    In orice caz e o soparlita tipic securisto-kaghebista,ca sa acopere rezultatul Summitului NATO.
    Bolsevicilor kaghebisti de la noi nu le plac ca NATO se implica tot mai mult aici,si astfel au inceput cu soparle gen cea de mai sus.vor mai fi astfel de faze.ei nu se lasa,stapanii lor din est ii platesc mult ca ei sa cante pe ritm de kazaciok.
    la fel si faza cu "autonomia secuiasca",tot soparlita securisto-kaghebista pentru a afuma mintea romanilor.
    Rusul kaghebist nu doarme,e speriat de prezenta NATO la "granitele" lui.sa-l facem sa nu doarma de teama.
  • +12 (14 voturi)    
    Daca asta e hatarul (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 6:14)

    Dana Bob [anonim]

    Economia duduie , justitia merge snur , taxele sunt mai mici si mai putine etc asa ca nu mai avem alte prioritati!
    Daca Tariceanu face suspendarea pe banii lui sunt de acord!
  • +19 (23 voturi)    
    Lichelele, pionii de sacrificiu ai FSN- PSD! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 6:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    Niciodata Moliceanu (la vointa si la minte, tare-n altceva, in urma cu multe decenii, pe cand era manechin vestimentar), nu a strlucit prin moralitate, a fost intotdeauna un oportunist, care a profitat de proptele ad-hoc aflate pe val intr-o perioada sau alta (FSN via Patriciu, securitate via Quintus, Lazarescu - tatal adoptiv, prin Traian Basescu - proaspat ales presedintele tarii,etc.).
    Acum i s-au flescait cvasi-total claritatea mintii, demnitatea. I-a ramas teapan numai mersul de fost manechin neinsufletit. (de vitrina).
    Flescaiala i se trage de la efortul de a parea 'om de caracter' si, mai ales de la uzura fireasca pe care i-au provocat-o eforul de a satisface cele cinci neveste si numeroasele legaturi extra. In special 'actuala', spun sursele, mai tanara cu 35 de ani, da prea mult curs pornirilor specifice varstei ei.
    Moliceanu si-a pus ultima speranta de palpaire in viata, in PSD, urmasul FSN-ului - inventia lui Ilici, cel care a scos, din intinarea ceausista, cele mai nobile idealuri ale comunismului.
    Cum s-ar zice : Moliceanu a revenit la prima lui dragoste politica : cu FSN a inceput, cu FSN termina.
    FSN (actualul PSD) l-a rasplatit cu calitatea de a-i fi 'coada de topor). I s-au cerut, in schimb, cateva dovezi de continuare a subordonare, printre acestea fiind si aceea de a scoate pe goarna propunerea de suspendare si demitere rapida (blitz-krieg-ul brand Felix), a presedintelui Traian Basescu, diversiune prin care sforarii din PSD vor sa abata atentia poporului de la dezastrul accelerat in care mitomanul-plagiator prabuseste tara.
    Notiunea de lichea are un inteles de ceva cu textura de molusca, moale, flescait, nevertebrat, asa cum arata azi Moliceanu - nume diversionist, care inseala aparentele., pentru nevestele aflate pe 'lista de asteptare'.
    • +11 (11 voturi)    
      un netrebnic (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 13:14)

      unnene [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      acest neispravit care plangea alaturi de alti nenorociti (SRS, Roman) de se rupea camesa pe ei ca a crapat un mare hot al natiunii (aka paturiciu) vrea sa ne mai dea inca una la gioale. dupa ce a adus tara in pragul falimentului cheltuind (ca si cum erau banii lu' ma-sa) 3 mld. eur din privatizarea BCR, ne cheama acum cu avant proletar sa-l demitem pe marinar. pur si simplu nu se impaca cu ideea ca piratul i-a facut pe toti muci si acum vor sa-i fure roata de la bicicleta asa macar sa simta ca au facut si ei ceva. strategia e clara: coalizarea electoratului asa zisului USL (care traieste) sa-i voteze pe ei, ca sa putem fi provincie ruseasca. marele electorat al lor de de maxim 4 mil cu tot cu teleorman care face cat zece (se stie ca pentru presedintie trebuie peste 5 mil voturi). asa ca motociclene poti sa latri cat vrei tot la dracu va duceti. dixit
  • +8 (8 voturi)    
    retardat (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 8:29)

    minerva [utilizator]

    asta a ramas cu mintea in 2007...!
  • -9 (11 voturi)    
    Se zvoneste (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 10:04)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ha ha ha. iar au luat basisitii foc. Dupa faza cu Cretu - comisar European I-a lovit si Tradiceanu cu "suspendarea". Nu mai fiti asa ingrijorati de costuri chiparosilor ca se organizeaza impreuna cu alegerile prezidentiale. Iar va e frica de vot? Vedem atunci cate milioane de "kgbisti" (ca atat va duce capul) vor vota pentru demiterea manelistului de Basescu.

    Basescu merita un ultim sut in fund din partea istoriei.


    PS Imi place ca a zis dl Basescu ca intra in campanie. De parca nu ar fi in campanie pentru PiMP deja....
  • +7 (7 voturi)    
    SUSPENDARE (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:14)

    SkySurfer [utilizator]

    Europa arde si baba se piaptana ! In loc sa se preocupe de treburi serioase, responsabile, care vizeaza nivelul de trai al poporului si siguranta acestuia, acest individ cocotat in scaunul inalt al parlamentului are o singura preocupare: sa-l dea jos pe Basescu si sa-i ia locul. Nu va reusi decat sa se umple de ridicol(daca mai exista loc,dupa demonstatia de imoralitate realizata cu succes!)si sa mai dea o gaura in bugetul tarii, care si asa nu sta prea bine.
  • +6 (8 voturi)    
    Perdele (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:40)

    feisbuk [utilizator]

    Jocul de sah "hai cu suspendarea" presupune doi nebuni. Unul e Ghise. Ghici care e al doilea.
  • +6 (8 voturi)    
    Esti hazliu... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:26)

    John M. [utilizator]

    Sper sa te vedem in curand la "D'ale lui Mitica"...Acolo ti-e locul, martzafoi batran...
  • +7 (9 voturi)    
    Scormonitorul in gunoaie, omul de incredere! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Detractorii presedintelui Traian Basescu nu mai au 'hodina'.
    Cauta neincetat, din ce in ce mai febril, pe masura apropierii alegerilor, "subiecte" de atac impotriva acestuia.
    Conform programului elaborat de catre echipa de campanie a PSD (FSN, ca sa inteleaga tot poporul!), un punct important, in care ei isi pun mari sperante, este angajarea unui grup numeros de activisti romi - profesionisti recunoscuti ai meseriei de gunoier-, care sa scormoneasca minutios in halda de gunoi de la Glina, pana la straturile din '89, care au intrat deja in arheologia locului, sa scoata la suprafata si cele mai mici urme care ar fi o dovada irefutabila ca presedintele a incalcat grav constitutia, in repetate randuri.
    Resturile care par sa contina urme valoroase, adevarate perle exploatabile in campania organizata la scara nationala, prin care sa se asigure victoria lui Viorel in alegeri, vor fi trimise unui laborator de cercetari, condus de un pesedist de incredere, care sa emita buletine legalizate, dovezi ale incalcarii grave, repetate, a constitutiei, de catre Basescu si de toata familia lui (inclusiv Maria Basescu!).
    Evident, destituirea lui Traian Basescu, supusa deciziei poporului in aceasi zi cu alegerile, ar aduce un plus substantial, eliminatoriu, in favoarea lui Victoras.
    Importanta extrema a momentului 2 Noiembrie 2014 a determinat ca 'greii din FSN-PSD' sa il numeasca pe omul de conceptie Moliceanu presedinte onorific al actiunii 'Scormonirea in gunoaie, decisiva pentru succesul mitomanului!', iar romii din echipa sa primeasca o pensie, pe viata, cuprinsa intre 1000 si 4000 euro/luna, functie de numarul de valori doveditoare scoase la iveala Bine inteles, cu conditia ca plagiatorul-sef sa castige alegerile.
  • +15 (17 voturi)    
    Tariceanu.. (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 13:15)

    tenismenul [utilizator]

    este inapt dpdv mental. Daca el isi inchipuie ca poate obtine chiar si 10k de voturi se insala amarnic. Degeaba se leaga de Basescu, fiindca Base' a fost deasupra lui tot timpul. Nu sunt partizan Basescu. Tariceanu nu trebuie sa uite ca Basescu, cat a fost presedinte a adunat tot felul de informatii compromitatoare sau nu. Oricum, nu are nici o sansa. Poti sa alegi un presedinte tradator? Tariceanu nu este altceva decat o scula in mana lui Ponta. Tandemul Ponta-Tariceanu ar fi cea mai oribila situatie de dupa '89.
    Daca cele doua lichele continua campania de defaimare a lui Base', acest din urma va iesi la rampa. Sa te tii atunci!
    • -5 (7 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 16:08)

      gigelcontra [utilizator] i-a raspuns lui tenismenul

      Da, se vede, nu esti partizan al lui Basescu. Nu inteleg cum pot fi oamenii atat de naivi incat sa mai aiba incredere in vreun politician roman.
  • +8 (10 voturi)    
    Propunerea lui Tariceanu (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 13:40)

    Logicrational [utilizator]

    Problemele de zi cu zi a majoritatii populatiei nu mai depind de presedinte. Depind de guvern si parlament.
    Si avand in vedere ca o ducem prost, mai degraba am merge la un referendum de demitere a lui Tariceanu, Zgonea, Victor Ciorba, Ponta.
  • +7 (9 voturi)    
    Propunerea lui Tariceanu (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 14:15)

    Logicrational [utilizator]

    Dar de ce nu un referendum de demitere a lui Tariceanu? Si asa nu face decat prostii.
    • +2 (2 voturi)    
      Tariceanu (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:50)

      RoFa [utilizator] i-a raspuns lui Logicrational

      trebuie de urgenta internat la nebuni in camasa de forta!
  • +7 (9 voturi)    
    Se citeste disperarea! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 14:30)

    analiza [utilizator]

    Va dati seama ce disperare este in tabara lui Putin?
    Acuza lovitura data de NATO, care a inceput sa se miste si sa ia masuri concrete, strategice si decisive pentru a contrabalansa situatia din Marea Neagra. Cel care a reusit sa conduca evenimentele catre acest deznodamant este presedintele Basescu, conducatorul Romaniei.
    Va rog sa vizualizati harta Marii Negre: la nord Rusia (cu Ucraina sub atac si nesigura), la sud Turcia (rusii sperand sa diminueze influenta americane, odata cu orientarea islamica actuala), la est Georgia si celelalte foste republici, in prezent controlate intr-un fel sau altul de rusi si cu forte limitate), la vest Bulgaria (tara NATO, dar ingenuncheata de servicii si oligarhii de la rasarit). Ramane Romania, adversar clar, declarat si decis sa-si pastreze independenta (sub steaua lui Basescu), tinta permanenta a rusilor, despre care Putin a spus ca trebuie "sa se astepte la ce este mai rau".
    Deci, conform principiilor clasice ale serviciilor secrete, rusii incearca sa limiteze amploarea dezastrului, sa salveze ce se poate si sa pedepseasca pe incomozi, pe fondul marsului lor de cucerire a Marii Negre.
    In acest context, au ajuns sa-si foloseasca si "asseturile" cele mai valoroase; este un moment critic, dat de alegerile prezidentiale, in care partida rusa poate sa castige foarte mult. Asa se explica dece il folosesc acum - chiar cu riscul sa-l compromita grav - pe insusi Tariceanu. Nu isi pot permite sa cedeze si arunca totul in lupta. Sa nu ne surprinda daca mai arunca in lupta si alte forte, asa cum au facut in trecutul apropiat cu minerii manevrati de oamenii lor.
    Astfel, raspunsul romanilor pe care il vor da la urne va fi decisiv pentru viitorul imediat si mediu al tarii - dar si pentru interesele strategice rusesti. Sa speram ca steaua noastra norocoasa ne va ajuta din nou, ca despre ratiune - mai greu.
    Cat despre suspendare, nu are decat scopul sa deschida calea furtului la urne, controlul strategic si intoarcerea arbitrariului.
    • +4 (4 voturi)    
      Nici occidentul nu sta degeaba! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:37)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui analiza

      Sunt convins ca NATO va avea sute de agenti, SUA, si UE cateva mii pe-aici.Nu stau ei la mana lui putin chiar daca au contracte comerciale si de alte naturi cu rusii. Razboiul informational e ciudat si imprevizibil.Oricum, e mai bine sub umbrela NATO decat sub opinca bolsevica. Amintiti-va cate zeci de mii de romani dislocati din Basarabia si Bucovina au murit in Siberia, in lagare de munca pt. nemernicii de comunisti.
  • +1 (3 voturi)    
    probabil ca la fiecare divort, la partaj, (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 14:37)

    __alex__ [utilizator]

    Tariceanu ceda o parte din neuroni. Si asa a ajuns sa vorbeasca ca prostul tirgului...
  • +5 (7 voturi)    
    Un manechin al liberalismului un alt deghizat (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 14:44)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Un fel de "coloana a cincea"(grup de trădători în slujba oponentilor, care aplica diversiuni, pentru a dezorganiza,slabi, statul de drept ) detasata dintre liderii ce se revendicau ca fiind de dreapta, ca tariceanu, norica nicolai, ciorbea, voiculescu mai la vedere si altii inca disimulati ca ghise, blaga servesc dintotdeauna psd&haita ! Acum isi indeplinesc doar sarcina momentului :
    1 sa confuzeze publicul/cetatenii ANTI-PSD care merge la vot ;
    2 sa-i scarbeasca, sa-i tina acasa pe cei pe care nu-i conving sub lozinca "aceeasi mizerie" .
  • +8 (10 voturi)    
    Hmmm... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 14:49)

    DănuțFlorian [anonim]

    Imi explica si mie cineva cum a ajuns Tariceanu presedintele senatului si cum indrazneste să candideze la presedentie? Adica la cat a furat si in ce stadiu a adus tara, in perioada in care a fost prim-ministru, ar trebui să faca puscarie (el si toti cei ca el).
  • -3 (5 voturi)    
    De ce era nevoie de aceasta amenintare? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 16:46)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Se intimpla ceva cu neuronii domnului presedinte... nasol. Toata lumea stie ca Basescu este deja in campanie electorala, aparent ca s-o sustina pe Whoodrea, in fapt sa-ti aranjeze numirea ca premier din orice pozitie de tragere. De ce o fi trebuit sa dea pe gura asa ceva?
  • +4 (6 voturi)    
    Ruso-ceanu zis Tariceanu (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 17:22)

    Irist [utilizator]

    Cred ca este agent putinist. Credeti ca lui Putin ii place pozitia Romaniei, NATO, atitudinea lui Basescu?!
    Cum de s-a potrivit asa de bine ca in loc sa vorbim de succesul NATO, chiar de succesul Romaniei (si implicit a lui Basescu) sa vina Tariceanu cu o asa bazaconie si sa ocupe spatiu TV cu balivernele lui?! Cred ca el - Tariceanu sa fie invinuit de Inalta TRADARE si trimis in judecata (si pt destabilizare tara). N-ar fi bine sa-l trimitem pe Tariciu alaturi de Voiculescu?
  • +2 (2 voturi)    
    comentariu (Duminică, 7 septembrie 2014, 7:12)

    Livut [utilizator]

    In doprinta de atrage voturile antibasiste si de al sprijini pe Ponta Tariceanu ( acest panglicar fara scupule facator de valuri ) vrea sa incalce toașe legile dar nu va avea succes- si el stie bine asta dar mai face un tzunami pe scena politica . Taricene prostia minciuna si greselile se platesc greu in pokitica mai devreme sau mai tarziu.In curand nimeni nu mai va auzi de oameni ca tine Ponta Dragnea sau Mazare fiindca sunteti niste gunoaie ale istoriei
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 7 septembrie 2014, 8:08)

    Sorin. [utilizator]

    Daca va amintiti acum multi ani cand nenorocitu asta a fost premier, in ultima zi ca premier a triplat taxa auto de poluare. Oricum il uram din tot sufletu' dar de cand cu faza asta cu taxa de poluare nu suport nici sa aud de el, si acum are tupeu sa vorbeasca ///
  • 0 (2 voturi)    
    La lupta Luminatia Ta! (Duminică, 7 septembrie 2014, 8:45)

    tontu [utilizator]

    Suspenadti-l cel putin o sa avem circ, ca pe cine punem presedinte si asa nu conteaza, pentru ca oricum ne conduc altii...
  • +1 (1 vot)    
    Tăriceanu - un vânzător de neam şi ţară ! (Duminică, 7 septembrie 2014, 18:59)

    VASCO [utilizator]

    Venit în politică cu grupul tinerilor liberali a dovedit a fi un simbol al nemerniciei călcând cu paşii varanului veninos peste cadavrele speranţei şi onoarei acestui neam.
    Poate nu are relevanţă faptul că tânăr fiind, a doua soţie a sa a fost fica ambasadorului în Izrael, funcţie cred de prim rang şi încredere având în vedere rolul acestuia în plotica relaţiilor speciale, promovate cu mare diplomaţie intre Beghin şi Arafat, Reţin aspectul ca un posibil important compromis, semnal al acestui actual infiltrat în politica mare.
    Sub zodia Varanului a dat în numele Dreptăţii şi Adevărului lovitura de graţie evoluţiei democratice în anii 2005-2008 când ca prim ministru a implementat şi promovat "politica profund antidemocratică" de a conduce ţara cu un guvern cu o reprezentativitate de 20 %, restul fiind acoperit de
    jocul compromisuri ingenios manipulate cu asistenţa şi antenele turnătorului Felix, pe două
    linii principale, respectiv :
    - aplicarea în numele liberalismului a unei deşănţate politici de promisiuni şi reglementări socialisto- demagogice dictate de marele tovarăş de drum, prin sporuri fără limită legiferate fără acoperire, pe care formal solicită a nu fi aplicate, etc.
    -aplicarea cu consecvenţă a programul Varanului de eliminarea prin promovarea unor politici bolşevice contrare statului de drept pentru eliminarea preşedintelui şi subordonarea justiţiei,.
    Consecvent angajamentului său de vânzător
    după 2012 părăsind cu bagajul de mână căminul conjugal al PNL, trece fără neruşinare pe locul doi in fruntea statului ca exemplu viu al decăderii morale a cestei societăţi, susţinut de 1,5 % din "gherila liberală" restul fiind acoperit cu plata prin fapte specifice fiecărui asasin de idealuri.
    Ruşine, d-le Tăriceanu, mie şi mie ruşine cum de am văzut o clipă în Dvs. un demn urmaş al brătenilor al eminentului Domn Lăzărescu.
    Vă drogaţi ca trâitorii canalelor subterane cu arginţii trădări unor nobile şi necesare idealuri pentru salvarea acestui popor.
  • +1 (1 vot)    
    Suspendare (Luni, 8 septembrie 2014, 10:21)

    Johnxxx [utilizator]

    Sau trezit retardatii din som, pina acum ce ati facut "domnule"tariceanu, va fost teama de ce ati facut in timpul mandatelor de premier cind ati ajutat prietenii sa cumpere petrom si dupa aceea sa vinda mai departe in detrimentul celor multi. Mergeti si bagati capul in nisip si sa nul mai scoateti pina nu va zicem noi cei multi