VIDEO Ponta ii trimite lui Traian Basescu o scrisoare in care ii transmite ca nu mai e valabil pactul de coabitare. Reactia Presedintiei: Ponta spune minciuni intr-un document oficial

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 august 2014, 19:12 Actualitate | Politic


 "Domnul prim-ministru Victor-Viorel Ponta nu se dezminte nici de aceasta data si continua sa spuna minciuni intr-un document oficial cu antetul Guvernului Romaniei" - astfel comenteaza purtatorul de cuvant al sefului statului, Bodgan Oprea, scrisoarea trimisa de Ponta presedintelui.Premierul Victor Ponta ii trimite o scrisoare presedintelui Traian Basescu, in care ii spune ca nu mai este valabil pactul de coabitare. Informatia, publicata initiala de Mediafax pe surse, a fost confirmata de Guvern, care a remis presei scrisoarea trimisa de premierul Victor Ponta presedintelui Traian Basescu. Anuntul vine la o zi dupa ce presedintele Basescu a afirmat ca a reusit sa semneze acest pact deoarece "slava Domnului" Victor Ponta a fost un politician mai slab decat el si, tot in aceeasi zi, ziaristul Antena 3 Radu Tudor l-a intrebat pe primul ministru daca are curaj sa denunte acest pact.


  • Vezi in articol scrisoarea trimisa de Ponta

Aceasta scrisoare vine dupa ce presedintele Traian Basescu a declarat in urma cu o zi ca a reusit sa-l pacaleasca pe premierul Victor Ponta sa semneze acest pact de coabitare, bazandu-se pe "lipsa de experienta" a primului ministru.

Intrebat, intr-un interviu acordat B1 TV, daca l-a pacalit pe primul ministru la semnarea acelui pact, Traian Basescu a raspuns: "Da, a fost un politician mai slab decat mine".

Denuntarea acestui pact de catre Victor Ponta vine si dupa un articol publicat tot marti de realizatorul Antena 3 Radu Tudor, pe blogul lui, in care ziaristul il intreba pe primul ministru daca are curaj sa renunte la aceasta "coabitare".

"Aveti curaj sa rupeti in public pactul cu Traian Basescu? Sau mai aveti rezerve de suportabilitate nebanuite? Eu (si cred ca foarte multi din tara asta) nu mai avem rabdare", scria Radu Tudor, intr-un articol intitulat "Aveti curaj, dle Victor Ponta?"

Scrisoarea trimisa de Victor Ponta (Sursa - Guvern):


"SCRISOARE DESCHISĂ

 
Domnule preşedinte

Am luat act de declaraţiile dumneavoastră, din data de 05 august 2014, conform cărora Pactul de colaborare instituţională a reprezentat ”o păcăleală”. Pe această cale, vă reamintesc ceea ce aţi afirmat, ca răspuns la întrebarea unui jurnalist cu privire la acest document: ”Da, l-am păcălit pe Victor Ponta cu pactul de coabitare. Eu eram cu spatele la zid! Aveam o majoritate de 70%, care putea să nici nu discute cu mine...”.

Acest document a fost semnat de mine din dorinţa de a evita o nouă criză politică şi pentru a da un semnal că în România instituţiile pot funcţiona normal, indiferent de persoanele care le conduc. Vă readuc aminte că, în acea perioadă, tocmai dumneavoastră aţi fost cel care aţi prezentat documentul, în public, liderilor europeni, printre care preşedintelui de atunci al Comisiei Europene şi preşedintelui Parlamentului European, dar şi ambasadorilor acreditaţi la Bucureşti. Acest document a fost adus la cunoştinţă partenerilor României, ca o dovadă că suntem capabili să asumăm regulile democratice şi să veghem la buna funcţionare a instituţiilor. 

Eu rămân în continuare convins că, în orice situaţie politică şi dincolo de orice dispută personală, preşedintele şi prim-ministrul trebuie să colaboreze pentru binele public. Din păcate, dumneavoastră aţi arătat în mod repetat că nu sunteţi interesat de acest lucru.

Ţinând cont de declaraţiile pe care le-aţi făcut în data de 05 august, amintite anterior, devine evident că Pactul de colaborare instituţională nu mai produce efectele politice şi instituţionale pentru care a fost întocmit. În urma afirmaţiilor pe care le-aţi făcut public în ziua de marţi, devine clar pentru toţi românii, dar şi pentru partenerii noştri că aţi semnat acest document cu rea-credinţă, fără a vă asuma în realitate principiile sale.

Prin urmare, vă aduc la cunoştinţă pe această cale faptul că, în actualele condiţii, nu mai pot considera valabil Pactul de coabitare instituţională semnat în decembrie 2012".



"Domnul prim-ministru Victor-Viorel Ponta nu se dezminte nici de aceasta data si continua sa spuna minciuni intr-un document oficial cu antetul Guvernului Romaniei" - astfel comenteaza purtatorul de cuvant al sefului statului, Bodgan Oprea, scrisoarea trimisa de Ponta presedintelui, in care acesta anunta ca pactul de coabitare cu Traian Basescu nu mai este valabil. Prin intermediul declaratiei purtatorului de cuvant al sefului statului, Traian Basescu  ii "recomanda" premierului Victor Ponta "sa se mai gandeasca daca, intr-adevar, doreste denuntarea Acordului de colaborare institutionala intre presedintele Romaniei si prim-ministrul Romaniei".

Citeste aici toata reactia presedintiei






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21906 vizualizari

  • +23 (33 voturi)    
    penibil ... (Miercuri, 6 august 2014, 19:17)

    adrian8 [utilizator]

    bine ca nu a asteptat dupa alegeri ...
    • +28 (30 voturi)    
      OUL ŞI PONTA (Miercuri, 6 august 2014, 23:54)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      http://www.eukarya.ro/enciclopedie/regnul-animalia/pasarile--aspecte-privind-reproducerea/pagina-7
      --------------------------------------------------------------------------
      Ponta se crede pe val, este sigur ca va fi presedintele de bloc comunist al Romaniei, daca a iesit la drumul mare, ca un lotru, ca sa rupa pactul de coabitare.

      Dar eu cred ca Ponta i-a scris public, nu presedintelui Romaniei, ci unui presedinte de bloc din cartier, pe cand vroia sa sa-i explice cum e cu restanta la banii de intretinere a tarii, dupa episodul Cotroceni.

      Modul de adresare este, din start, cabotin.
      Unui presedinte de tara, nu i te adresezi public cu litere mici cand ii scrii functia, ci trebuie sa utilizezi uzantele de protocol.
      Ori stim cu totii ca "boase" se scrie mereu cu "P" mare.

      Se vede clar ca Ponta se credea la miuta din cartierul rosu al baronilor, de unde scuipa coji de seminte in capul electoratului.
      • 0 (2 voturi)    
        totusi, ce-a urmarit Basescu? (Joi, 7 august 2014, 12:33)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        1. Ponta n-a respectat pactul ala, asa ca e egal daca l-a denuntat sau nu.
        2. Mi se pare totusi lipsit de tact raspunsul lui Basescu la provocarea lui Marean. Ce a urmarit, sa-l umileasca pe Ponta? Unii zic ca TB se elibereaza de pact pentru a avea mainile libere in perioada urmatoare. Hai sa fim seriosi: avea vreo jena din cauza pactului? Mie mi se pare ca TB le-a dat apa la moara celor care il acuza pe de rea-credinta.
    • +5 (7 voturi)    
      După alegeri, va fi necesar... (Joi, 7 august 2014, 11:22)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ...un nou pact: între Victor Ponta, fost candidat la președinție, Victor Ponta, fost prim ministru, și celelalte personalități cu același nume.
  • +43 (49 voturi)    
    Ponta a cazut din nou in capcana (Miercuri, 6 august 2014, 19:18)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    intinsa de Basescu, lasandu-l liber sa atace fara nicio retinere guvernarea Ponta.
    • +25 (27 voturi)    
      Ce bine, gata cu plictiseala! (Miercuri, 6 august 2014, 21:33)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Ca tot s-a terminat procesul Varanului. De acum urmeaza un nou sezon fierbinte cu spume!

      Si da, ghici cine va fi de acum cu spatele la zid! Tot Pontotocul!
  • -12 (50 voturi)    
    Na! Pe dl. Presedinte la mancat undeva... (Miercuri, 6 august 2014, 19:30)

    Lucky1 [utilizator]

    Nu inteleg ce castiga dl. Basescu acum, mai ales incercand sa dovedeasca la televizor ascendenta sa asupra lui Ponta. Cred ca este o tactica gresita, la fel cum cred ca este nociva afirmatia despre Monica Macovei: "acum ca a castigat al doilea mandat la PE are garantata o pensie de 4000 euro pe luna, mai vrea si pe la presedintie..." Este foarte urata aceasta afirmatie, nici nu pot crede ca a spus asa o mizerie despre Macovei.
    Sa nu uitam: Basescu nu prea a facut nimic la Primarie, iar ca Presedinte nu a reusit sa coaguleze fortele progresiste ale tarii pentru a conduce la o stabilizare a democratiei pe cand Macovei a reusit sa transforme profund Justitia formand colective care au lucrat eficient iar la PE a avut realizari nete ce au facut sa fie extrem de pretuita. Dintre toti parlamentarii europeni romani tocmai pe Macovei s-a gasit sa o acuze de mercantilism?
    • +7 (11 voturi)    
      Si eu ma intreb (Joi, 7 august 2014, 7:56)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Oare chiar pe Macovei s-a gasit sa o critice?

      Din pacate, oricate calitati de luptator are Basescu, n-a inteles sa mentina niste oameni puternici care la un moment dat i-au stat alaturi: Plesu, Liiceanu, Macovei, etc...

      De aceea au reusit ratatii astia din USL_PSD_PNL,...sa ajunga astfel la putere.

      Hai bai Base, in ultimul ceas renunta sa mai ataci oameni care chiar pot sa ajute Romania!
      Concentrati-va toti impotriva interlopilor PSD ....si PNL in proportie de 90% carevasazica.
      • -6 (6 voturi)    
        SI ALBA CA ZAPADA? (Joi, 7 august 2014, 10:48)

        ciufy [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        celelalte paride, imaculate, nu?.... ca de asta au votat romanii 70% usl, de imaculate ce erau si de bune ce au fost
  • +27 (39 voturi)    
    pontanac (Miercuri, 6 august 2014, 19:30)

    Eugen_ [utilizator]

    Daca n-ai sti cine a semnat scrisoarea, mai ca ti-ar veni sa spui "uite un om politic responsabil, care se gandeste sa fie bine in tara ca sa nu fie rau".

    Mi-e greata de tine ponta. Nici cu Basescu nu ma prea pot mandri. Dar special pentru ponta/dragnea/hrebenciuc/sarbu am doua cuvinte: Noiembrie si Macovei. Temeti-va.
  • +37 (45 voturi)    
    Pueril... (Miercuri, 6 august 2014, 19:31)

    denvarel [utilizator]

    Imi aduce aminte de cantecul ala:
    "Ce bine-mi pare ca ai luat teapa"

    La spartul targului s-a prins prostul ca rade toata lumea de el si se supara. Se apuca si scrie o scrisoare...
  • +40 (44 voturi)    
    din acest moment (Miercuri, 6 august 2014, 19:31)

    xanti [utilizator]

    Antena 3 va pune presiune pe Ponta pentru legea amnistiei si gratierii pentru a-l elibera pe Varan dupa decizia judecatorilor.
    Prin ruperea pactului se doreste neasumarea obligatiilor in justitie de catre Ponta.
  • +35 (43 voturi)    
    Copilasul Victorel ... (Miercuri, 6 august 2014, 19:40)

    mionut [anonim]

    ... isi ia jucariile si pleaca, imbufnat si suparat ca Traienel l-a pacalit!

    Cum poate omul asta sa fie atat de infantil?

    Cum poate omul asta sa fie prim ministrul unei tari?
  • +36 (44 voturi)    
    I-a ciuruit (Miercuri, 6 august 2014, 19:42)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sint 7,4 milioane de uslamisti. Si Basescu ii ciuruieste periodic. De unul singur sau aproape singur.

    De admirat cum ii determina pe uslamisti sa vorbeasca zilnic despre el. Si cind tace presedintele luni de zile, uslamistii tot despre Basescu vorbesc. De fapt nu sint doar meritele presedintelui. Mai este si prostia uslamista implicata in dominarea copioasa. Ca pe taur in arena, asa i-a jucat matadorul pe cei 7,4 milioane de dobitoci. Frumos spectacol!
  • +16 (20 voturi)    
    pai... (Miercuri, 6 august 2014, 19:47)

    y_daddy [utilizator]

    si ce?
  • +39 (43 voturi)    
    HAI LASA-MA! (Miercuri, 6 august 2014, 19:48)

    schroedinger [utilizator]

    Si ce o sa faci copy-paste? Mai pui de-o suspendare?
    Penibil este putin spus!
  • +28 (38 voturi)    
    Am ras cu pofta! (Miercuri, 6 august 2014, 19:49)

    neagoe [utilizator]

    Prostu' nu e prost destul daca nu e si fudul!

    Ha, ha, ha! Miau!
  • +6 (22 voturi)    
    sunt curios ce.. (Miercuri, 6 august 2014, 19:52)

    exilatul [utilizator]

    cuprinde acest "pact" si la ce a servit.....ca de 2 ani se balacaresc amindoi pe unde apuca...ce mizerie umana!!
  • +24 (28 voturi)    
    face greseala (Miercuri, 6 august 2014, 19:54)

    sebagain [utilizator]

    dupa greseala. Asta inseamna ca s-a hotarat sa nu mai castige alegerile?
  • +30 (36 voturi)    
    Am citit si scrisoarea lui Ponta (Miercuri, 6 august 2014, 19:56)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    dar observ ca nu renunta la minciuni. Schimba putin, dar fundamental ca sens, fraza rostita de Presedinte si in mod marsav o pune intre ghilimele. In plus, in timp ce Presedintele dadea un sens constructiv semnarii pactului cu un Ponta rauvoitor, acesta din urma ii atribuie Presedintelui reaua credinta. Exact inversul realitatii.
  • +26 (34 voturi)    
    Si asa Ponta a distrus Romania, (Miercuri, 6 august 2014, 19:56)

    Matrafirefox [utilizator]

    a aratat clar ca este o lichea de cea mai joasa speta si ca nu poate colabora decat cu alte lichele ca el, facandu-ne de ras in strainatate si speriind investitorii.
  • +37 (45 voturi)    
    ok... (Miercuri, 6 august 2014, 20:00)

    rezis [utilizator]

    ...asteptam filmuletele promise de la cotroceni! Nu exista nici un pact pentru nedifuzarea lor!
  • +10 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 august 2014, 20:05)

    iliescu13 [utilizator]

    asa si?...
  • +31 (35 voturi)    
    Pact de coabitare. (Miercuri, 6 august 2014, 20:06)

    MirceaGeorgescu [anonim]

    Pacaliciul a fost pacalit! Daciana stie? Un politician trebuie sa aiba fler, dar el duce lipsa de asa ceva. O fi crezand ca-i vorba de fluier, ca la baschet. Jalnic pentru un Dottore!
  • +23 (27 voturi)    
    Vai... (Miercuri, 6 august 2014, 20:08)

    Mari.an [utilizator]

    Vai, s-a dus linistea noastra ...
  • -22 (32 voturi)    
    Pactul nu mai este valabil demult (Miercuri, 6 august 2014, 20:12)

    dumitrica [utilizator]

    Citat: "Victor Ponta ii trimite lui Traian Basescu o scrisoare in care ii transmite ca nu mai e valabil pactul de coabitare."

    Denuntarea pactului de coabitare Basescu - Ponta de catre acesta din urma este o pura manevra electorala deoarece respectiva intelegere nu mai este valabila inca din 2013, mai precis din momentul in care Kovesi a ajuns sefa DNA-ului si a inceput, la ordinele presedintelui, sa faca dosare penale care loveau in PSD.
    • +20 (22 voturi)    
      Interesant mai esti (Miercuri, 6 august 2014, 21:49)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Totusi, apreciez ca recunosti ca dosarele sunt penale, nu politice.

      Vad ca esti un anonim foarte informat, ia zi-ne: sa bage laba in banul public tot Kovesi cu Base ii impune?
    • +16 (18 voturi)    
      Esti sigura ca "la ordinele presedintelui"? (Miercuri, 6 august 2014, 22:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Rep: A ramas o enigma nominalizarea Laurei Codruta Kovesi la DNA, in conditiile in care baronii PSD cu probleme sperau sa scape de "justitia lui Basescu". Care au fost motivele care v-au determinat sa o sustineti pe Laura Codruta Kovesi? Traian Basescu?
      Victor Ponta: Nu, Traian Basescu nu a vrut-o pe Kovesi acolo initial. Dupa aceea, sigur ca a fost de acord.
      De obicei Ponta pentru cea ce face are grije sa fie altcineva vinovat.
  • +23 (27 voturi)    
    Palada il sedeaza pe " doctorul " Viorel ! (Miercuri, 6 august 2014, 20:16)

    Plagarus [utilizator]

    Ce fel de cetățeni europeni să ne considerăm? Sunt numeroși românii patrioți, chiar dornici să facă ceva pentru schimbarea imaginii atât de deformată.
    Diaspora întodeauna a fost privită ca o molimă, dar este "importantă" în alegeri pentru obținerea voturilor.
    Este dezolant; să fii arătat privit de către străini drept căpșunari și răufamați. Dar contribuie cu miliarde de euro la PIB-ul României. Au taxele consulare cele mai mari și mă întreb pentru ce plătesc astfel de sume în loc să fie eliminate definitiv?
    A devenit o placere " pneumatica " a " doctorului " Ponta sa-l afuriseasca pe presedinte ?
    Nu cumva se naşte un nou tip de totalitarism sofisticat, o „dictatură a confuziei” (Bertrand Vergely)
  • +14 (18 voturi)    
    pact (Miercuri, 6 august 2014, 20:17)

    MihailNica [anonim]

    CARE PACT ?
  • +26 (28 voturi)    
    slab Ponta (Miercuri, 6 august 2014, 20:21)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    a facut jocul lui Base care acum se poate implica 100% in campanie
  • +18 (22 voturi)    
    a damblahot.... (Miercuri, 6 august 2014, 20:23)

    timp tamp [utilizator]

    Mitomanu a dat în dambla, după o zi călduroasă cred că are nevoie de SMURD, cu o găleată de buline....să nu crape
  • +25 (29 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 6 august 2014, 20:25)

    alex34 [utilizator]

    Eu cred ca fraiericiul acum s-a pacalit, asta si urmarea base cand a declarat si asta a pus botul repede ca un frustrat fara cap.
    f bine, acum chiar ca base nu mai are nimic de pierdut si poate face publice orice informatii compromitatoare asupra lui pontilica
  • -20 (32 voturi)    
    Prea tarziu... (Miercuri, 6 august 2014, 20:27)

    Gigi Kent [utilizator]

    E mult prea tarziu. Nu trebuia semnat si deci legitimat TB din 2012. Trebuia facuta propunerea de PM si in functie de reactia lui suspendat din nou si demis. Dupa ce ai pus omul lui la DNA e prea tarziu...
  • +19 (23 voturi)    
    mda... (Miercuri, 6 august 2014, 20:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    catelusul respecta ordinele... pardon pisicul asculta de Felix Motanu' .
  • +22 (26 voturi)    
    Infantil (Miercuri, 6 august 2014, 20:29)

    StefanB52 [utilizator]

    Tonta asta. Bine ca nu l-a rupt dupa prezidentiale.
  • +31 (35 voturi)    
    Ponta Plagiatorul (Miercuri, 6 august 2014, 20:29)

    Akoo [utilizator]

    Ca de obicei când este lovit sub centură de către Băsescu, Ponta denaturează adevărul încercând să scape din corzi. Băsescu nu i-a păcălit pe români, nici cancelariile occidentale, aşa cum pretinde Ponta. Băsescu l-a păcălit pe el, pe Ponta, obţinând o victorie nesperată exact atunci când "nu mai avea gloanţe". Acum, după doi ani în care l-a ajutat pe Băsescu să supravieţuiască politic, pactul nu mai are nicio valoare. Denunţarea lui este o "victorie" doar pentru acest Don Quijotte al politicii româneşti care este Plagiatorul Ponta.
    • +5 (7 voturi)    
      Bravo, ai prins "esenta" (Miercuri, 6 august 2014, 22:19)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Akoo

      :)
  • +23 (27 voturi)    
    e timpul sa se schimbe ceva in Romania.... (Miercuri, 6 august 2014, 20:30)

    brahmenau [utilizator]

    Nu asa se conduce o tara...nu pe canale tv sau cu scrisori deschise si comentarii infantile...DE aia suntem unde suntem dupa 25 de ani de obercaiala in ceata. O tara cu potentialul Romaniei, o tara serioasa si cu politicieni constienti de rolul lor in a conduce economia si a asigura linistea in societate, nu poate fi multumita cu situatia actuala.
  • 0 (28 voturi)    
    rusine (Miercuri, 6 august 2014, 20:30)

    lulu1 [utilizator]

    La un astfel de nivel, presedinte si premier, este posibila o astfel de abordare? Cum poti sa spui ca l-ai pacalit sa semneze o intelegere de buna coabitare la nivelul celor mai importante institutii ale statului? In ce tara traim?
    Cum poti sa spui ca presedintele unui stat este nebun?
    Imi este rusine de oamenii care ma reprezinta in aceste doua institutii ale statului. Fericiti romanii care si-au facut o viata in alta tara. Indiferent care, aici este balamuc.
    • +2 (4 voturi)    
      Pacalit (Joi, 7 august 2014, 9:35)

      DinuA [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

      Mircea Marian a pronuntat cuvantul "pacalit", nu Basescu.
      • +2 (4 voturi)    
        mda .. (Joi, 7 august 2014, 11:17)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

        si ala a zis "da" .

        oricum cuvantul corect era 'prostit' ..dar nu putea marean sa nu incerce sa o rotunjeasca ...
    • +2 (6 voturi)    
      realitatea (Joi, 7 august 2014, 9:56)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

      Unul il face pe celalat ,,nebun" alalat il face ,,sluga".Sa mai spuna cineva ca astia nu se merita unul pe altul !
  • +22 (26 voturi)    
    Victore ,mosule (Miercuri, 6 august 2014, 20:32)

    potaissa [utilizator]

    tu inca tot n-ai inteles: cine vrea sa se pise cu dulaii trebuie sa si poata ridica piciorul...
    Si tu nu poti....
  • +27 (33 voturi)    
    pacaliciul..... (Miercuri, 6 august 2014, 20:41)

    translativus [utilizator]

    ......nu mai are nicio sansa !

    Cu pact sau fara, Base l-a jucat pe degete iar iesirile isterice pe care le are, denota furia neputincioasa a invinsului.

    Vom avea o toamna fierbinte si sa speram ca dezvaluirile ce vor urma, vor induce in marea masa a cetatenilor scarbiti de actualii politicieni, nevoia acuta de schimbare a acestui sistem politic perfid si odata cu el si disparitia tuturor escrocilor si mincinosilor, care nu le-a fost de ajuns ca au jefuit tara dar ne-au mai si indatorat pe nai nulte generatii.
  • +23 (27 voturi)    
    daca nu se semna (Miercuri, 6 august 2014, 20:44)

    Kepler [utilizator]

    acest pact intre acesti doi dusmani, Romania ar fi fost poate chiar data afara din UE. Ponta a fost cel care a profitat cel mai mult de pe urma acestui pact.
    • +10 (12 voturi)    
      daca nu se semna o trimitea pe Daciana (Miercuri, 6 august 2014, 22:51)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      acasa. Va dati seama? Si saracu pm s-a pozat cu lista lui Barosso cu cele 10 puncte. Cautati pe facebook.
  • +8 (14 voturi)    
    ... acu la spartu' tirgului ... . (Miercuri, 6 august 2014, 20:45)

    Observatore [utilizator]

    ... cum suna o prima promisiune din campania din alegeri in virtutea careia ati facut 70 % ?
  • -15 (25 voturi)    
    Asa si?! (Miercuri, 6 august 2014, 20:54)

    GRANDFATHER [anonim]

    Maine "Chiriasul" de la Cotroceni si "Plagiatorul" de la Victoria vor fi convocati la US Embassy de catre noul insarcinat cu afaceri, Mr. Dean Thonpson, care in calitate de "monitor general", le va aplica cateva "corectii" conform "metodei lancasteriene", ii va pune in genunchi pe coji de nuca si ii va pune sa scrie de cate o mie de ori fiecare: "Pactul de coabitare este in vigoare si nu poate fi denuntat unilateral!" (Nu acum si nu aici in Far-Eastul Europei si cu gospodin Putin la usa!) .
    Dupa aceasta "mustruluiara" , cei doi se vor intoarce la palatele lor si spre seara, in prime-time, vor da fiecare o declaratie in care vor spune ca dincolo de adversitatile personale si de declaratiile recente, din ratiuni de "interes national", "pactul de coabitare" este si ramane in vigoare pana pe 22 decembrie 2014! Asa sa ne ajute Dumnezeu! Amin!
  • +18 (24 voturi)    
    ce trist.... (Miercuri, 6 august 2014, 20:57)

    bogdanlungu [utilizator]

    acum pe base o sa-l buseasca plansul.....
  • +24 (30 voturi)    
    1-0 pentru Basescu (Miercuri, 6 august 2014, 20:57)

    Shinobi-Shiro [utilizator]

    D-le VVP...cam tarziu! Ai luat teapa, te-a facut presedintele...se vede ca esti necopt politic. Cum te numea Iliescu...Carlanul parca? Sau Pisicutul...a...nu...ala era tot presedintele Basescu. Asta este, fiecare creste in functie pina isi atinge nivelul de incompetenta...asa si tu!
  • +28 (34 voturi)    
    :) (Miercuri, 6 august 2014, 21:06)

    uzu [utilizator]

    l-a spart.
    cu asta l-a terminat pe Basescu.
    SPPul sa fie in garda ca ne putem astepta ca dupa citirea acestei scrisori, presedintele sa incerce sa se spanzure !
    :)
    mare bou e Ponta ... si mari sunteti si voi pentru ca-l vezi pune in curand presedinte !
  • +18 (20 voturi)    
    Un pact am avut si noi... (Miercuri, 6 august 2014, 22:47)

    n.dumiritu [utilizator]

    Mai intii, o chestie formala: incepe "Domnule preşedinte". Era totusi adecvat: "Domnule Preşedinte," (oare cita satisfactie iti procura genul asta de ireverente?).
    Mai apoi, zice in scrisoare: "Acest document a fost adus la cunoştinţă partenerilor României, ca o dovadă că suntem capabili să asumăm regulile democratice şi să veghem la buna funcţionare a instituţiilor." Tocmai mi-am propus sa redactez niste hirtii care sa ma arate capabil sa fiu sef ONU. Acel pact era o gluma, nici nu trebuia sa existe intre niste oameni responsabili. Cind spui acum ca principiile din hirtie sint bune, ni le insusim, dar nu mai e buna hirtia (pt.ca o rupi), e lipsit de logica sa-l invinuiesti pe celalalt ca nu a pus si nu pune pret pe hirtie. Zici ca principiile sint grozave, crezi in ele, le asumi din datorie, le-ati scris si pe o hirtie, ca sa vada toata Europa ca sinteti responsabili, tu iubesti principiile alea, ai vrea sa le iubeasca si celalalt cum le iubesti tu, dar ala e un capos, asa ca tu te repezi si rupi hirtia, acuma va trebui sa i le reciti din memorie cind te intilnesti cu ala ca sa-i reprosezi ca e un capos. Si asta dupa ce ala ti-a bagat hirtia aia pe git, ca tu oricum nu aveai nevoie de o hirtie ca aia ca sa faci tot ce scrie acolo. Hirtia va obliga pe amindoi, tu te achiti exemplar si tot tu o rupi spunind ca celalalt nu o respecta. Nu e logic.

    Ultima obs: evitati formularile "devine clar pentru toţi românii..." etc. Ma indoiesc ca vedem toti atit de limpede ca dvs.
    • +13 (15 voturi)    
      Punct ochit (Joi, 7 august 2014, 0:18)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Punct lovit. Foarte buna observatia si comentariul. Scrisoarea il readuce pe pm in 2012 cand a dat lovitura de stat. Practic recunoaste ca a creat o criza si ca putea, daca vroia , sa faca si mai mult rau tarii si oamenilor si ca nu avea de gand sa respecte regulile unui stat democratic. Ce o fi in capul lui acuma?
  • +12 (14 voturi)    
    O incurajare pentru nenea-Felix! (Joi, 7 august 2014, 7:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Asa cum fac plozii rasfatati, carlanul mitoman - plagiator, isi ia jucariile si pleaca din coabitare, ca o mica speranta pentru Felix, ca imberbul premier va da o ordonanta de urgenta pentru 'interzicerea accesului in puscarii a infractorilor din categoria lui'.
  • -1 (11 voturi)    
    Uite-asa pacalitorul a (Joi, 7 august 2014, 8:10)

    xrogo [utilizator]

    fost pacalit,sa vedem acum cum se justifica,ca el n-a zis nimic de pacaleala,sa vedem reactia celor din UE,dupa care umbla cu peticul de hartie sa se laude,ce vor zice acum cand vor afla ca de fapt era o pacaleala?
  • +3 (5 voturi)    
    SCRISOARE DESCHISA. Domnule prim-ministru, (Joi, 7 august 2014, 9:36)

    ofCAER [utilizator]

    Am luat act de scrisoarea deschisa a d-stra, din data de 06 august 2014, prin care ati denuntat Pactul de colaborare instituţională (ala, stiti d-stra care).
    In scrisoarea din data de 06 august, amintita anterior, este scris (!): "...aţi prezentat documentul... liderilor europeni, printre care preşedintelui de atunci al Comisiei Europene şi preşedintelui Parlamentului European, dar şi ambasadorilor acreditaţi la Bucureşti".
    Acu', iaca de ce v-am scris: pai sa nu uitati sa prezentati SCRISOAREA liderilor europeni, printre care preşedintelui de atunci al Comisiei Europene şi preşedintelui Parlamentului European, dar şi ambasadorilor acreditaţi la Bucureşti!
    P.S. Apropo: nu prea stiti cum se foloseste in ortografie virgula, d-le prim-mindru roman.
    Nota. Citeva pasaje din scrisoarea mea sunt reproduse intocmai dupa scrisoarea lui. Deci sunt absolvit de plagiat. Sa fie clar.
  • +6 (8 voturi)    
    Viorel "doctorul "catastrofa in tzara ce se scuf (Joi, 7 august 2014, 10:19)

    Plagarus [utilizator]

    " Refuzul de a continua pactul al plagiatorului Victor Ponta, un ex-procuror notoriu pentru lipsa lui de onestitate, care n-a ezitat să ia apărarea penalilor din guvern sau parlament, e flagrant. Şi nu doar din cauza minciunilor pontiste din trecut.
    Nu ştiu democraţie europeană autentică, în care premierul să nu fi aruncat prosopul, ori să fi fost obligat de tovarăşii săi de partid să-l arunce, după implicarea într-un dosar ca al baronului de Mehedinţi, Duicu. Fiindcă nu în vid s-a petrecut traficul de influenţă implicând promisiunea de acordare, ca favoruri, a unor posturi la cârma unor instituţii cheie ale puterii executive şi judiciare, între care la conducerea poliţiei şi a DNA, organismul însărcinat să depisteze şi să trimită în judecată pe marii corupţi.
    Pentru acest prezumtiv trafic există, dincolo de cei vinovaţi în faţa legii, responsabili politici în carne şi oase. Unul dintre ei şi cel mai important este chiar premierul. Chiar dacă nu se va putea proba vina lui în termenii codului penal, ceea ce a răzbătut până în prezent în spaţiul public despre circumstanţele presupusului delict de corupţie la nivel înalt e suficient.
    Ponta e vătaf peste guvern, peste sediul său, peste birourile din care s-a comis, potrivit DNA, traficul de influenţă. Tot Ponta e, ca premier, şeful miniştrilor săi. Şi, ca atare, răspunzător pentru ei, inclusiv pentru susţinerea acordată ministrului justiţiei, Cazanciuc.
    nsăşi arestarea lui ar fi trebuit să-l determine pe Ponta să se disocieze urgent de el. Dar premierul, aliatul unui Dan Vociulescu alias Felix a făcut invers. A sărit şi în apărarea lui aşa cum şi în trecut a ţinut să condamne cele mai eficiente instituţii ale justiţiei româneşti, singurele care mai despart ţara de un destin de republică bananieră, mai degrabă decât să se desolidarizeze de marii corupţi şi delincvenţi.
    Cum se explică astfel de aiuritoare loialităţi neeuropene ale lui Victor Ponta? Dar atitudinile baronilor săi, care-l vor preşedinte? (P.M.Iancu)
  • +4 (6 voturi)    
    pacaleala si pactul (Joi, 7 august 2014, 10:29)

    barba-neagra [utilizator]

    Din cele afirmate de Presedinte eu personal am retinut faptul ca "pacaleala", cu alte cuvinte compromisul, s-a referit EXCLUSIV la justitie.
    Presedintele Basescu a avut puterea (sustinuta fara rezerve de liderii Europei) de a negocia o divizare a actului urmaririi penale: Nitu balalau Procuror Sef, Kovesi sefa la DNA.
    Nitu si-a facut datoria fata de Partid dand NUP-uri peste NUP-uri in cazuri cum ar fi armele lui Nastase, profesorii spagari, analfabetii care au votat de mai multe ori la Referendum (si cate altele or mai fi fost).
    Kovesi si-a facut datoria fata de Justitie si statul de drept continuand sa dea in judecata siruri de ministri si baroni corupti.
    Ruperea pactului poate insemna si INLOCUIREA DNEI KOVESI! Altfel nu pot citi ratoirea lui Miki.
  • +7 (9 voturi)    
    Ponta trezeste-te (Joi, 7 august 2014, 11:22)

    misa2002_2006 [utilizator]

    pactul de coabitare nu isi mai avea rostul dupa ce tu si PSD-ul si Crin Antonescu si PNL-ul, ati decis ca nu mai sunteti infratiti..pactul nu era cu tine.. era cu USL...
    ai cazut intr-o mare plasa a comentariilor lui Basescu si ma rog la DUMNEZEU SA TI SE INCHIDA GURA AIA SPURCATA, PE VECI!
    sa nu mai apuci sa faci declaratii politice si de nici un alt fel la TV..sa nu te mai vedem..
    esti cea mai slaba veriga din ISTORIA GUVERNARII si vorba lui Andrei Gheorghe...IESI AFARA!!!...
  • +1 (5 voturi)    
    Rusine (Joi, 7 august 2014, 15:33)

    vodatepes [utilizator]

    Am vazut comentarii pro si contra. Multi au febra si posteaza pe aici comentarii care nu au legatura cu realitatea. Doi oameni politici isi ridica poalele in cap si se acuza unul pe altu de pacaleala. Ba idiotilor noi am votat ca voi sa jucati PACALICI ? Deci recunoasteti ca nu faceti nimic in afara de taiat Frunze la ciine si de a juca PACALICI.Voi stati acolo in functi pe bani nostri Nu va dati seama ca toata acesta tiganeala face rau tarii. Straini si in primul rand europeni vor spune Uite si la tigani astia. Se confirma ca nu sunt de incredere asa cum au fost e sute de ani. Tigani de cea mai joasa speta. Un bulibasa care se cearta cu primul tigan si ii rade in fata ca la pacalit. mare branza. A iesit Bulibasa si acuza pe toti doar sa o promoveze pe piranda lui Elena. Ce are domnule cu Monica Macovei? Monica Macovei nu se compara cu piranda Elena. Dupa ce isi termina Bulibasa mandatul la ce partid se va duce, scuze la ce satra se va duce? La Partidul Moartea Pasiuni? Si ce va spune satra? Ura a venit Bulibasa pe care nimeni nu mai are incredere ca doar joaca PACALICI, ALBA-NEAGRA. Credeti ca o sa mai fac cineva cu el o intelegere? Nu . Ba Pacalicilor plecati cu toata satra voastra in India.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta şi-a dat cu levierul în genunchi (Joi, 7 august 2014, 16:09)

    Akoo [utilizator]

    Afirmaţia lui Ponta: "Scopul acelui acord era ca să primesc rangul de prim-ministru - şi l-am primit" arată că renunţarea la pact pe care a anunţat-o acum implică renunţarea şi la calitatea de prim-ministru. Bine zice C.T.Popescu: "Ponta şi-a dat cu levierul în genunchi".
  • 0 (0 voturi)    
    cameleon (Marţi, 12 august 2014, 22:11)

    mistydo [utilizator]

    ba e pisic... ba e motan...