Victor Ponta: Sprijinul fiscal pentru rate si acciza la carburanti nu figureaza in scrisoarea de intentie cu FMI. / Luni voi anunta oficial acordul privind o noua majoritate stabila pentru Guvern

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 februarie 2014, 20:22 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: HotNews / DP
Premierul Victor Ponta a anuntat miercuri seara ca scrisoarea de intentie cu FMI nu contine referiri la acciza pe carburanti si nici la sprijinul fiscal pentru rate. Pe de alta parte, premierul spune ca acordul privind o noua majoritate parlamentara stabila pentru Guvern va fi anuntat luni.

Potrivit primului ministru, sprijinul fiscal pentru rate si acciza la carburanti nu figureaza in scrisoarea de intentie cu Fondul Monetar International: "Nici nu aveau ce cauta acolo ( in scrisoarea de intentie cu FMI - n.red.) in sensul in care acciza este un act in vigoare ori intr-o noua scrisoare nu se trec decat viitoare obligatii, nu ceea ce este deja in vigoare, iar proiectul cu sprijinul fiscal pentru rate a fost discutat cu FMI, este agreat de ei, nu este niciun fel de problema, deci nu trebuie sa fie in scrisoare, nu este o obligatie pentru Romania", a precizat Ponta, intr-o interventie telefonica la Romania TV, potrivit Agerpres.

Presedintele Traian Basescu a anuntat miercuri ca va semna scrisoarea cu FMI cu conditiile ca in document sa nu fie trecute acciza pe combustibil si "celebra electorata".

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a anuntat miercuri ca Guvernul a aprobat memorandumul cu Fondul Monetar International (FMI). Constantin a precizat ca documentul urmeaza sa fie transmis presedintelui Traian Basescu, spre aprobare.

Pe de alta parte, primul ministru spune ca acordul privind o noua majoritate parlamentara stabila pentru Guvern va fi anuntat luni: "Da, astazi am discutat nu doar cu UDMR-ul, ci si cu alte grupuri politice din Parlament cu exceptia PDL - ca sa nu lasam loc de interpretari, prin persoana domnului Blaga PDL si-a anuntat foarte clar intentia de a ramane in continuare in Opozitie - in asa fel incat marti, cand merg in Parlament, sa existe o majoritate si chiar o majoritate, sigur nu ca aceea care a fost pana acum, stabila pentru Guvern. E normal lucrul acesta", a spus Victor Ponta intrebat daca a purtat discutii cu reprezentantii UDMR si care au fost concluziile.

Premierul a adaugat ca luni o sa anunte oficial "daca si cum va arata acordul privind asigurarea unei majoritati, cu grupul minoritatilor, cu UDMR si cu oricine altcineva va sustine Guvernul": "Luni o sa va anunt ce anume am discutat cu cei care sustin Guvernul. Pana luni nu exista decat zvonuri. Eu nu pot sa va anunt decat cand sunt lucruri stabilite, nu pot sa raspund la toate zvonurile. Sunt atat de multe incat nici daca as sta sa raspund la ele toata ziua nu ar fi suficient. Luni va anuntam deciziile pe care le luam", a mai spus Ponta intrebat daca in discutiile cu UDMR s-a vorbit de acordarea de posturi de ministru sau vicepremier in noul Guvern reprezentantilor Uniunii.

























5225 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Ma insel? (Miercuri, 26 februarie 2014, 20:38)

    Bazil [utilizator]

    Mi se pare ca premierul nostru pupa mana de la Cotroceni.
    • +17 (19 voturi)    
      Nuuu... (Miercuri, 26 februarie 2014, 21:09)

      Unu-2 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Prins la colt a dat un pic inapoi. Poate o luna o sa-l vedem pe Victor Ponta cel Frumos, dupa care vor fi toate cum au fost. Nu se face razboi pe 2 fronturi, acum ca relatia cu Crin s-a stricat. Da' isi revine el repede ...
      • +20 (20 voturi)    
        Atentie mare ! (Joi, 27 februarie 2014, 0:25)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

        Bai, cu asta, trebuie sa citeasca Presedintele fiecare paragraf in parte, sa numeroteze paginile si sa le semneze pe fiecare in dublu exemplar ca nu stii niciodata cu PM ...
      • +1 (1 vot)    
        raspuns Unu 2 (Vineri, 28 februarie 2014, 7:08)

        LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Unu-2

        Gresit, acciza pe carburanti se va introduce din aprilie fiindca Dragnea & company o doresc iar Ponta le e dator ca l-au adus la putere. La fel si la rate care este o masura populista si demagogica menita sa insele pe prosti. Acestea nu apar in scrisoarea de intentii pt ca presedintele sa nu aiba motive sa nu o semneze
    • +17 (17 voturi)    
      da te inseli , micul muc minte din nou (Miercuri, 26 februarie 2014, 23:16)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      sau e ceva neobisnuit ?
    • +6 (6 voturi)    
      nu bazil (Joi, 27 februarie 2014, 9:19)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      minte ca de fiecare data.
      doar babele, mazetele si asistatii il cred.
    • +4 (4 voturi)    
      Se pare nu are altă (Joi, 27 februarie 2014, 9:28)

      marga 2 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      alegere,nu este așa de stăpîn pe situație cum pozează.......
  • +33 (33 voturi)    
    Asa ViVi, guverneaza baietzash (Miercuri, 26 februarie 2014, 20:39)

    Wanheda [utilizator]

    baga tara in rahat pana peste buze. Dati bah demisia, ca esti prea incompetent pt un scaun asa de mare...mergi inapoi la Xerox.
  • +20 (22 voturi)    
    Tactica comunista (Miercuri, 26 februarie 2014, 20:49)

    trigger [utilizator]

    Electorata , ca va fi sau nu aplicata, aduce voturile zecilor de mii de persoane cu dificultati in plata ratelor. Acestia traiesc cu speranta ca psd-ul o va pune in aplicare. Pe langa cele cateva zeci de mii de "rau " platnici a ratelor la banci, psd-ul va atrage si voturile rudelor acestora.
    Acelasi lucru il putem spune si despre legea admistiei si gratierii. Mii de votanti, rudele celor care ar putea fi gratiati sau iertati, vor vota cu speranta ca portile puscariilor vor fi deschise de catre psd , iar cei dragi lor se vor intoarce mai repede la..."locurile de munca" . Nu la cele 1 milion, stati linistiti!
    Voturile castigate prin aceste doua promisiuni vor compensa pierderile de voturi in cazul introducerii accizei pe combustibil.
  • +26 (26 voturi)    
    Minti!! (Miercuri, 26 februarie 2014, 21:23)

    Mr.J-H [utilizator]

    Mincinosule!! E o reactie gen Pavlov in urma fiecarei afirmatii pe care o faci, mincinosule!!
  • +21 (21 voturi)    
    Che " doctor " de doi poli PM-Mousetzunache (Miercuri, 26 februarie 2014, 22:04)

    Plagarus [utilizator]

    Total depasit de palaria PM, mult prea mare pt. caputzul lui nemobilat suficient.
  • +23 (23 voturi)    
    DACA... (Miercuri, 26 februarie 2014, 22:12)

    romania_curata [utilizator]

    ,,,,smecherasul asta de cartier reuseste sa ne ia 40 bani/litru fara sa fie aruncat inca din 1 aprilie la cosul de gunoi al istoriei, inseamna ca ne meritam soarta de...mamaligari!!!
  • +14 (14 voturi)    
    "Dotore" (Miercuri, 26 februarie 2014, 22:12)

    A-lex [utilizator]

    Cand terminati cu acorduri si imprumuturi.....ce va ramas de praduit in tara ...nu mai acopera nici acordul...nici imprumutul20-30 mild E....si cat mai furati.....iese iar pe minus
  • +13 (13 voturi)    
    Aparitii si disparitii intr-un document Guvern-FMI (Miercuri, 26 februarie 2014, 23:02)

    Clop [utilizator]

    Ce aveam in 3 februarie 2014:

    "Recamierul" ...[ Victor Ponta a anunţat luni seara, în urma discuţiilor finale cu reprezentanţii misiunii FMI, Comisiei Europene şi Băncii Mondiale, că acciza suplimentară de 7 eurocenţi la carburanţi se va aplica de la 1 aprilie şi că scrisoarea de intenţie va fi semnată de preşedintele Traian Băsescu, întrucât acesta le-a transmis finanţatorilor internaţionali că va semna dacă "acciza" nu va apărea în document.]

    "Sigur, acciza intră în vigoare de la 1 aprilie. Preşedintele a zis că, dacă nu mai apare scris acciza, va semna. Am fost asigurat că în urma discuţiei de ieri dintre FMI, CE, BM şi preşedintele Traian Băsescu că şi preşedintele va semna. Eu cred că, până la urmă, preşedintele României va înţelege, dincolo de jocurile politicianiste, că este important să avem un acord cu FMI, Comisia Europeană şi Banca Mondială. ", a spus Ponta.

    Sursa: http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/acciza-victor-ponta-fmi-acord-fmi-acciza-7-eurocenti-1_52efbe25c7b855ff560a998c/index.html
  • +8 (8 voturi)    
    oameni buni... (Joi, 27 februarie 2014, 6:15)

    nedumeritul [utilizator]

    Se uita Europa, SUA si Rusia la noi.
    Ucraina si Moldova la fel...
    Nu mai spun de iSRAEL SI iRAN.....
    parca am fi o gradinita de oligofreni care se cearta pe jucarii....
    • +4 (4 voturi)    
      oameni rai (Joi, 27 februarie 2014, 6:28)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      Noua nu ne pasa de parerea astora ! Sper ca imi intelegi ironia!
      Noi facem ce vrem!
      Noi vrem sa intram intrun club select dar vrem sa ne dam in stamba !
      Ai nostri politicieni par a fi niste copii care se cearta pentru jucarii!
    • +3 (3 voturi)    
      Scuza-ma, dar nu ma simt (Joi, 27 februarie 2014, 9:14)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      oligofren deloc. In schimb imi pare ca ponta chiar este.
    • +2 (2 voturi)    
      eheheee (Joi, 27 februarie 2014, 10:10)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Din gradina asta de oligofreni si-au facut ei averile de ASF-isti nesimtiti.
  • +5 (5 voturi)    
    " Doctorul " au ma doare-n guvernare ! (Joi, 27 februarie 2014, 7:11)

    Plagarus [utilizator]

    Reporter: Luaţi în considerare ideea de a renunţa la acciza aceea de 7 eurocenţi pentru carburant?
    Victor Ponta: Păi nu e în Legea bugetului. Eu încercam să vă spun…
    Reporter: Da, ştiu asta că nu e în Legea bugetului…
    Victor Ponta: Păi şi cum se poate renunţa la ceva ce nu e în legea respectivă?
    Reporter: Daţi ordonanţă de urgenţă şi o scoateţi din modificarea adusă la Codul Fiscal. Aşa cum a fost modificat, poate fi remodificat.
    Victor Ponta: Şi din ce plătim hotărârile judecătoreşti? Două miliarde. Ca să nu mai vorbesc…
    Reporter: Păi nu era pentru autostrăzi şi infrastructură?
    Victor Ponta: Păi nu, nu..
    Viorele nu mai fa Romania Neserioasa si ia aminte:te-ai intrebat oare de ce la asha crestere economica incasarile la buget n-au crescut?
    Sau de ce la asha crestere economica mai e nevoie de acciza de 7 centi, de cass la chirii, de taxa de stilp, etc? iti spun eu de ce: pentru ca e o crestere bazata 50% pe agricultura nefiscalizata si 50% pe scaderea deficitului de cont curent. Adica e o crestere statistica.
  • +4 (4 voturi)    
    Minti cu nerusinare narcisistule! (Joi, 27 februarie 2014, 8:44)

    OmulNou [utilizator]

    Nu te crede nimeni, da nimeni!
    • +3 (3 voturi)    
      ai uitat de (Joi, 27 februarie 2014, 11:41)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      pontalaşul
      pontadeputatul
      pontaantenistul
      pontachefliul
      pontabaschetbalistul
      pontaginerica
      pontabona
      pontasotul
      pontagadea
      pontaghita
      pontasova
      pontazgonea
      pontabasebasebase
      pontabalamuc
      pontatampeanu...
      • +2 (2 voturi)    
        primmincinosul (Joi, 27 februarie 2014, 17:16)

        claonic [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        primmincinosul