Victor Ponta: Firmele de deszapezire au contracte incheiate de anul trecut. / In realitate: Contracte incheiate in regim de urgenta in timpul iernii, fara licitatie. Cele mai noi, semnate pe 23 si 24 ianuarie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 29 ianuarie 2014, 21:48 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Premierul Victor Ponta a declarat miercuri seara ca firmele de deszapezire au contracte incheiate de anul trecut, nefiind semnat niciun contract in acest an. "Nu, nici vorba. Nu are legatura una cu alta, firmele de deszapezire au contracte incheiate de anul trecut", a spus Ponta la Romania TV, intrebat daca in aceasta perioada de cod rosu este "vreme de imbogatit" pentru anumite firme de deszapezire. "O tampenie spusa nu stiu exact pe unde", a afirmat premierul. In realitate, mare parte dintre contractele de deszapezire au fost atribuite direct prin negociere catre firmele de deszapezire chiar in toiul iernii. In Bacau si in Vrancea (cel din urma, judet unde Guvernul a instituit starea de alerta), contractele de deszapezire au fost semnate in mare graba pe 23 si 24 ianuarie.

"Nu s-a incheiat si nu se incheie niciun contract acum. Tot ceea ce scoatem, scoatem de la rezervele de stat, deci nu se cumpara produse si toate utilajele care sunt folosite apartin atat firmelor care au deja contracte, doar ca le aducem din judetele unde nu este nevoie de ele, cat si MAI, autoritatilor locale si Armatei. (...) Nu s-a semnat niciun contract si nici vorba de asa ceva", a sustinut premierul, citat de Agerpres.

Majoritatea drumurilor nationale si toate autostrazile din sudul si sud-estul Romaniei au fost blocate in urma viscolului si ninsorii din ultimele zile. Pentru deszapezirea lor, statul roman plateste mai bine de 215 milioane de lei, iar mare parte dintre contracte au fost atribuite direct prin negociere catre firmele de deszapezire chiar in toiul iernii. In plus, in Bacau si in Vrancea (cel din urma, judet unde Guvernul a instituit starea de alerta), contractele de deszapezire au fost semnate in mare graba pe 23 si 24 ianuarie, chiar inainte de viscolul din weekend.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4536 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    pai si (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 21:51)

    sucaa [utilizator]

    anul trecut cine le-a incheiat? base? :)
    p-asta nu-l cred nici cand spune adevarul. presimt ca maine vinehotnews cu contracte semnate anul asta.
    dejala el ma astept la orice idiotenie...
    • +18 (20 voturi)    
      anul trecut era alt pm (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:18)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Anul trecut,2013 aveam alt pm iresponsabilul vesel, astăzi pm este Tonta_Lașu care fuge de orice răspundere, joacă baschet, merge la chermeze, se dă cu sania, face vizite oficiale la propriile ministere și agenții, o face pe savatul meteorolog, și minte, minte, minteeeeeeee
      • +12 (14 voturi)    
        Mizerabilul asta (Joi, 30 ianuarie 2014, 2:36)

        Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        de cate ori deschide gura, spune cateva minciuni (expresia populara e ca mananca ceva).
    • 0 (0 voturi)    
      de la Domnul ? (Joi, 30 ianuarie 2014, 19:36)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      "Tot ceea ce scoatem, scoatem de la rezervele de stat, deci nu se cumpara produse". In mintea sa putina, rezervele nu costa nimic. a auzit el ca sunt regenerabile :).
  • +40 (42 voturi)    
    Asa , si ??????? (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 21:54)

    polonyca [utilizator]

    Bah , tu ne crezi prosti pe toti ????? Aia iau banii si armata lucreaza !!!! Hai sictir.........ne vedem la DNA !!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 30 ianuarie 2014, 11:05)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Asta se cheama "externalizarea costurilor" companiilor private asociate politicienilor, pe buzunarul cetateanului. Cool!

      Mai tineti minte ce nervosi erau unii acum vreo luna ca nu ninge, fiindca erau dornici sa munceasca la deszapezire si sa ia banii alocati acesteia? Iaca a nins! Banii s-au luat, deszapezirea s-a facut de catre armata, pe buzunarul contribuabililui. Acum le intelegem cu totii nervozitatea :D
  • +16 (18 voturi)    
    Inca o minciuna cu picioare scurte.... (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:19)

    IancuJianu [utilizator]

    Si ce-i asa greu de verificat niste hirtii, ca firmele nu fac munca voluntara si banii nu se dau pe vorbe...
  • +14 (16 voturi)    
    CORUPTIE SI MINCIUNA GOFONATA (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:26)

    Clop [utilizator]

    Cred ca licitatiile pentru contractele de deszapezire ar trebui sa se incheie in toate prefecturile din Romania, cel mai tarziu, la 30 septembrie (in fiecare an). Chestiunea asta ar trebui legiuita.

    Nu pot sa accept faptul ca exista prefecturi care, zilele trecute, au agreat rapid niste firme pentru deszapezire, in regim de "cod rosu", cand suntem in plina iarna calendaristica si cu troiene de week end.
    Asta arata, fara dubiu, ca prefecturile prefera firmele de casa si jocurile politice pe banii contribuabililor, iar asta se numeste, CORUPTIE.
  • +2 (6 voturi)    
    partial poate sa fie adevarat (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:27)

    nero61 [utilizator]

    La licitatiile din toamna pt deszapezire, la multe loturi nu a fost depusa nici o oferta. Si atunci au fost incheiate contracte subsecvente sau aditionale cu firmele care erau pe acordul cadru anterior si care expira in decembrie 2013. Deci, practic, nu au fost semnate contracte, au fost semnate niste acte aditionale.
    • +4 (6 voturi)    
      Eroare majora!! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:52)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui nero61

      Ce spui nu e act aditional la o licitatie, e o atribuire clara de contract FARA LICITATIE!!
  • +15 (17 voturi)    
    ponta (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:29)

    Eugen_ [utilizator]

    Uitati-va bine la fata lui! Tocmai ne-a mai tras la toti o m...inciuna!

    pontel, ti se cam apropie o vizita la dna. Asigura-te ca are cine sa vina sa te sustina acolo la poarta. Un dragnea, un mazare, stii tu, oameni de vaza ai mafiei.
  • +11 (13 voturi)    
    Nu s-a semnat niciun contract si nici vorba de a (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:30)

    mihail nica [utilizator]

    aplicati scuza cu ceausescu : e dezinformat/
  • +11 (13 voturi)    
    DNA, in voi mai este speranta! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:33)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cred ca au gasit o vaca laptoasa cu astea 2 zile de ninsoare moderata ... Cred ca daca am translata la suprafata SUA ar fi avut SUA nevoie de PIB-ul pe un an sa deszapezeasca...
  • +14 (16 voturi)    
    Ce nesimtit (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:34)

    Wanheda [utilizator]

    Minte ca un porc. Cine-l mai crede?
  • +7 (9 voturi)    
    minciunile curg (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:47)

    nano2k [utilizator]

    Minciunile curg, apele ingheata.
    Si chiar daca au fost multe contracte incheiate anul trecut, ce? Nu mai trebuie deszapezit? Sau unde e logica?

    Dar asta e din ciclul un nebun arunca o piatra in apa si 100 de destepti (fraieri) incearca sa o gaseasca.
  • +14 (16 voturi)    
    E foarte simplu (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:08)

    Orpheus [utilizator]

    Cum stim cand minte Ponta? Deschide gura...
    • +8 (10 voturi)    
      ingheata apele (Joi, 30 ianuarie 2014, 0:17)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      si ne acopera nametii de cat minte asta
  • +9 (11 voturi)    
    Nu e bine, domnu' Ponta! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:09)

    Trojan.H [utilizator]

    Lacomia umple Brutaria!
  • +10 (12 voturi)    
    Oare cand minte asa pe fata (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:13)

    UnOarecare [utilizator]

    crede sau e chiar nesimtit?
    Ca doar sunt date clare cu contractele facute zilele astea pe genunchi, baronii USLinosi au asteptat prima zapada ca sa poata faulta sistemul public de licitatii si sa mai fraudeze niste bani de la bugetul statului.
  • +11 (13 voturi)    
    Draga dom`le PM (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:19)

    potaissa [utilizator]

    Asa sa-ti ajute Dumnezeu tie si mai ales familiei precum spui adevarul. Amen
  • +14 (16 voturi)    
    Cel mai cinstit guvern, nu uitati! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:23)

    Mr.J-H [utilizator]

    Doamne, ce serparie au votat romanii acum 2 ani!
    • +5 (7 voturi)    
      si acum ii ajuta (Joi, 30 ianuarie 2014, 0:18)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Mr.J-H

      exact aia pe care i-au votat - a venit ziua!
  • +9 (11 voturi)    
    mama lui de copy/paste (Joi, 30 ianuarie 2014, 1:24)

    Fane Babanu [utilizator]

    Cine-i pregateste raspunsurile lu Tonta mai fratilor? Faza nasoala este ca el chiar crede propriile lui minciuni. Este mult mai grav decat credem noi
  • +6 (6 voturi)    
    Material de constructie a mitomanului. (Joi, 30 ianuarie 2014, 7:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Unii artisti modernisti fac opere de arta construite din cele mai neasteptate materiale : dopuri, peturi, chibrituri, capace de sticle de bere, capete de sarmulite, etc.
    Monumentul minciunii, 'Premierul Bascalie' s-a construit, el, pe el, valorificand perfect calitatile politice ale unui vechi, de cand lumea , material : 'minciuna'.
    Mitomanul s-a auto-construit asa cum isi construeste paianjenul, instinctiv, plasa pradatoare.
    Viorel 'lucreaza', si el, instinctiv. Minte din instinct. Nu are 'memoria minciunii'. Nu stie cand, cum si de ce a mintit. Minte cu seninatate, pe un fond de bascalie compus tot de el.
    Cum sa nu ii admiri perfectiunea mizerabila? Cum sa nu iti fie scarba de acest monument al minciunii, al bascaliei de mahala?
  • +5 (5 voturi)    
    mascariciul (Joi, 30 ianuarie 2014, 8:32)

    zigot [utilizator]

    dezinformat si incompetent minte ca intotdeauna.
  • +7 (7 voturi)    
    premierul, paiatza trista ! (Joi, 30 ianuarie 2014, 8:52)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta este un ipocrit şi un farseur. El este bufonul curţii regelui. Nimic din ceea ce spune nu poate fi luat în considerare fiindcă totul se sprijină pe o minte bolnavă, pe o logică strâmbă şi pe o lipsă de caracter uluitoare.
    Acest "domnisor"este teleghidat in vorbire. Oare are un cip pe undeva ? Oricum ,nu este el atunci cind vorbeste.Daca peste 5 minute il intrebi ce a spus , ce va spune?? Sigur nici nu stie pe ce lume este
  • +7 (7 voturi)    
    Uitati-va bine la Ponta, (Joi, 30 ianuarie 2014, 9:08)

    John M. [utilizator]

    Ala nu e zambet...El ranjeste...Stiti ce zice?
    V-am mai "dus" o data, fraierilor !!!
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta minte cum respira (Joi, 30 ianuarie 2014, 10:04)

    OmulNou [utilizator]

    Asta stiam, ce mai e nou? Deasemenea stiam si ca aceste contracte sunt incheiate pe ochi frumosi cu metoda Sova: 1)oferi bani putini pentru deszapezire 2)firmele legitime se sperie 3)dai contractele cui vrei tu "in regim de urgenta". Ponta nu pacaleste pe nimeni, poate pe el insusi in mintea lui bolnava.
  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Joi, 30 ianuarie 2014, 10:07)

    electron [utilizator]

    Nu inteleg cum poate minti cu tata nerusinare?
    Vin mai multe televiziuni care demasca marlanie si el vine si zice ca nu nu ii adevarat. culmea ca sunt destui creduli care il si cred
  • +4 (4 voturi)    
    tratament (Joi, 30 ianuarie 2014, 11:41)

    catalin72 [utilizator]

    Mah Viorele,eu cred ca esti irecuperabil...dar totusi,ca tratament ,scrie de 1000 de ori "Minciuna are picioare scurte "
  • 0 (0 voturi)