Opt parlamentari au dezertat de la PPDD la grupul PSD. In acest moment, partidul lui Ponta are majoritate parlamentara fara liberali si PDL

de L. Pirvu     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2013, 13:50 Actualitate | Politic

Victor Ponta si Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Inca opt parlamentari din Partidul Poporului Dan Diaconescu (PPDD) au dezertat la UNPR si vor activa in grupurile PSD, anunta un comunicat al partidului condus de Gabriel Oprea. In urma dezertarilor de astazi, PSD are deja o majoritate parlamentara fara cele doua partide mari de dreapta, PNL si PDL. Asadar, PSD, UNPR, PC, UDMR si Minoritatile au in total 311 mandate, iar pentru a avea majoritate simpla are nevoie de 291 de mandate.

Cei patru senatori care au trecut de la PPDD la UNPR:
  • Ionel Agrigoroaei - senator ales din partea PP-DD in colegiul uninominal 1 din Circumscriptia electorala nr.24 Iasi
  • Florina-Ruxandra Jipa - senator ales din partea PP-DD in colegiul uninominal 12 din Circumscriptia electorala nr. 42 Bucuresti
  • Constantin Popa - senator ales din partea PP-DD in colegiul uninominal 3 din Circumscriptia electorala nr.10 Buzau
  • Marian Vasiliev - senator ales din partea PP-DD in colegiul uninominal 2 din Circumscriptia electorala nr.14 Constanta.

Cei patru deputati care au trecut de la PPDD la UNPR
  • Andrei-Razvan Condurateanu - deputat ales din partea PP-DD in colegiul uninominal nr.3 din circumscriptia electorala nr.14 Constanta
  • Ioan Hulea - deputat ales din partea PP-DD in colegiul uninominal nr.3 din circumscriptia electorala nr.5 Bihor
  • Nutu Fonta - deputat ales din partea PP-DD in colegiul uninominal nr.5 din circumscriptia electorala nr.26 Maramures
  • Iacob Puscas - deputat ales din partea PP-DD in colegiul uninominal nr.4 din circumscriptia electorala nr.34 Sibiu

Cei opt parlamentari au adus la cunostinta oficial presedintilor celor doua Camere ale Parlamentului, prin documente inregistrate la Senat si Camera Deputatilor, faptul ca incepand cu data de 12 decembrie 2013, se declara parlamentari UNPR si vor activa in grupurile Partidului Social Democrat.

Dupa achizitionarea celor opt parlamentari, grupul PSD a ajuns la 240 de parlamentari, iar majoritatea necesara pentru sustinerea Guvernului sau adoptarea legilor organice este de 291 de mandate.

Pentru o eventuala majoritate de conjunctura, UDMR si Minoritatile ar sustine un Guvern fara PNL, asta insemnand inca 44 de voturi (UDMR+Minoritati). Daca luam in calcul si parlamentarii PC (18 deputati si 9 senatori, adica 27 de parlamentari), PSD are deja o majoritate parlamentara fara cele doua partide mari de dreapta, PNL si PDL. Asadar, PSD, UNPR, PC, UDMR si Minoritatile au in total 311 mandate.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6142 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    bine jucat (Joi, 12 decembrie 2013, 13:53)

    demaGOGU [utilizator]

    PNL poate "defecta" in orice moment.
    • +7 (7 voturi)    
      Expeimetul PPDD ! (Joi, 12 decembrie 2013, 14:51)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Asta este un exemplu de Partid facut ''pe genunchi'' intr-o garsoniera!

      S fie o lectie pe care sa o invete orice investitor politic cum a fost DD in acest caz!

      Un partid fara valori, incropit doar sa satisfaca o nevoe de '' inlocuire a ciocoilor'' dezertarea politica poate fi totala, atunci cand ajungi sa imparti fuare pe strada si sa strigi in gura mare, ca la iarmaroc: - Cine vrea sa fie Senator, cine vrea Deputat?

      Fara o fundatie sanatoasa, orice constructie e in declin!
    • 0 (0 voturi)    
      mazeta....tu esti?...... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:33)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sau evoque sau gigi kent?....ca nu va ma stiu......
  • +29 (29 voturi)    
    Cei 70% sa vada asta... (Joi, 12 decembrie 2013, 13:56)

    SantaK [utilizator]

    Niste jigodii alese in parlament ca sa distruga tara!
    • +14 (14 voturi)    
      Singura solutie (Joi, 12 decembrie 2013, 14:05)

      A_Radu [utilizator] i-a raspuns lui SantaK

      Dizolvarea acestui parlament care nu mai reprezinta pe nimeni, decat pe ei insasi ...
      • +7 (7 voturi)    
        dar cand..... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:21)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

        ....au reprezentat ei pe cineva decat pe ei insisi ?

        Aceasta gasca de politicieni au demonstrat prin jaful organizat asupra tarii, ca singura lor preocupare este imbogatirea personala, in total dispret de legile pe care ei insisi le-au elaborat.

        Acum, vazand prostia alegatorilor si pentru ca sistemul le permite, au prins curaj si isi elaboreaza chiar legi pentru a jefui in liniste ceea ce a mai ramas.
  • +6 (8 voturi)    
    mda... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:10)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Deci Crin nu va fi presedinte...Acuma e oficiala treaba.
  • +2 (2 voturi)    
    Exprimare ciudata... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:14)

    lst [utilizator]

    Din titlu s-ar putea intelege ca pana acum PSDul a avut majoritate cu PNLul (corect!) si cu PDL-ul (oare?!?).

    Intr-o alta ordine de idei, ceea ce faceti in articol este doar sa aratati ca stiti aritmetica: 35%+8%+x%=y%

    Numai ca, dupa stiinta mea, in "coalitia" ale carei parlamentari i-ati insumat si exprimat in procente, ati adunat si "altceva", nu doar rezultatul scaderii "coalitie" minus "PNL".

    UDMR-ul, de exemplu.... Fara de care PSD-ul iar nu mai are majoritate.... nu-i asa?

    UDMR = 18 deputati + 8 senatori
  • +9 (9 voturi)    
    condurateanu (Joi, 12 decembrie 2013, 14:16)

    nash pandelica [utilizator]

    hahaha, marii jurnalisti ai lu dd !
    cavalerii luptei impotriva ciocoilor, azi stergatori la dos ai ciocoilor !
  • +9 (9 voturi)    
    curand (Joi, 12 decembrie 2013, 14:17)

    c2620521 [utilizator]

    o sa avem doar unicul si adevaratul si singurul partid legal - partidul mafiot roman.
  • +4 (6 voturi)    
    daca antonescu vrea sa fie un adevarat om de stat (Joi, 12 decembrie 2013, 14:18)

    nash pandelica [utilizator]

    pnl sa discute cu pdl si ce a mai ramas din pp dd si sa demisioneze cu totii din parlament, impunand anticipate.
    base ar parafa cu drag asa ceva.
    sa incepa cu demisia ministrilor pnl, criza guvernamentala, demisia din parlament si alegeri anticipate !
    sa arate liberalii ca mai au principia liberlae si sange in instalatia ...de partid.:)
  • +5 (5 voturi)    
    va fi interesant .... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:23)

    cbogdan [utilizator]

    Probabil vom asista la alt "joc". Interesant (nu am alt termen, poate "tragic" ar fi mai aproape de adevar)
  • +7 (7 voturi)    
    Mda..... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:23)

    polonyca [utilizator]

    Mari caractere....ce sa zic.... te apuca greata !!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    cand injustita devine lege, rezistenta e datorie (Joi, 12 decembrie 2013, 14:41)

    fartonicul [utilizator]


  • +2 (2 voturi)    
    Este o rusine . . . (Joi, 12 decembrie 2013, 16:26)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ce se intampla. Oamenii voteaza ceva si se aleg cu altceva. Pai eu daca am votat PP-DD din convingere sau din prostie trebuie sa fiu reprezentat in parlament de PP-DD si nu de Psd. CCR ar trebui sa se pronunte pe acesta problema pentru ca nu mai e mult si nu trezim cu partid unic in parlament fara ca acesta sa aiba votul populatiei. Aceasta migratie se intampla demult in Romania si nu este normal. Parlamentarul plecat de la un partid trebuie sa lase locul liber pentru cel de pe locul doi din alegeri de pe lista partidului respectiv.
    • +2 (2 voturi)    
      E o rusine cu acesti tradatori (Joi, 12 decembrie 2013, 20:01)

      marius123 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Eu am votat cu PP-DD. Nu stiu cam ma considera unii, dar eu ma consider educat, scolit, experiente in tara si pe afara. Am fost anterior PNL-ist. Sunt si acum liberal in gandire, chiar ultra-liberal. Nu impartasesc neaparat toate ideile PP-DD.
      Totusi, au am votat ca multi altii anti-sistem.
      Exista la acest moment un curent foarte puternic anti PP-DD, pentru a-l scoate din scena politica banuiesc.
      De ce am votat PP-DD? Pentru ca sunt foarte dezamagit de ce s-a ales din tara asta dupa '89. Si mai ales pentru ca situatia este datorata partidelor PSD, PNL, PDL care au fost in aceasta perioada la guvernare. Deci ii urasc. Traiesc din pacate intr-o tara de kkt.
      Si voi vota PPDD si in contiunare.

      P.S. Sunt foarte dezamagit de alegerile lui DD si mai ales de oamenii care s-au folosit de PP-DD sa ajunga deputati/senatori, care cum spunea DD nu si-ar fi imaginat never never ca cineva din familiile lor ca vor ajunge deputati/senatori.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Joi, 12 decembrie 2013, 21:09)

    drona [utilizator]

    Da' numai pentru sinceritate,pentru alegere,zero barat.Optiunea a fost de conjuctura si emotionala generata de OTV.De fapt,acesta este paridul,Elodia,OTV,DD,PP. Complicat,dar asta,E.DD.