AUDIO UPDATE Ministrul Culturii a spus ca bugetul pentru prevenirea si tratarea HIV/SIDA este prea mare: Nu inteleg. Nu suntem in Africa de Sud. Am fost cutremurat cate festivaluri  "Shakespeare" am putea face/ Ministrul, despre propria declaratie: Am facut doar o comparatie, nefericita, atata tot

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 16:28 Actualitate | Politic

Daniel Barbu
Foto: Agerpres
Ministrul Culturii, Daniel Barbu, a facut duminica, la Craiova, o declaratie surprinzatoare, afirmand ca Programului National de Prevenire si Control HIV/SIDA ii sunt alocati prea multi bani, mai exact jumatate ca buget din toate programele Ministerului Culturii, relateaza Gazeta de Sud. Acesta a spus ca "nu suntem in Africa de Sud" si ca s-ar putea face mai multe festivaluri "daca nu am avea acel program sau daca acel program ar fi la jumatate".
"La dezbaterile pe bugetul 2014, m-a frapat, m-a cutremurat cu adevarat urmatorul lucru. Credeti-ma, nu vreau sa par cinic in fata dumneavoastra, cu tot respectul pentru respectiva categorie de concetateni ai nostri. Bugetul, programul national pentru prevenirea si tratarea HIV/SIDA este jumatate ca buget din toate programele Ministerului Culturii. Deci, ai Ministerul Culturii si programul national de combatere si tratament HIV/SIDA. Jumatate. Unu la doi. Dupa parerea mea, nu suntem in Africa de Sud. Nu sunt milioane de concetateni afectati de acest hidos flagel al epocii noastre. Nu inteleg, eu personal. Am fost cutremurat cand mi-am dat seama cate Festivaluri 'Shakespeare' sau cat de amplu am putea face evenimentul, Festivalul 'Shakespeare' de la Craiova, daca nu am avea acel program sau daca acel program ar fi la jumatate", a spus ministrul Barbu duminica.



Legat de aceasta declaratie, Iulian Petre, directorul executiv al Uniunii Nationale a Organizatiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA, i-a cerut lui Daniel Barbu, printr-un comunicat de presa, sa-si ceara scuze public celor peste 12.000 de bolnavi HIV/SIDA.

Mai mult, UNOPA solicita si prim-ministrului Victor Ponta, dar si ministrului sanatatii, Eugen Nicolaescu, sa exprime public pozitia guvernului fata de cele declarate de domnul Daniel Barbu.

UPDATE 19.10 Ministrul Daniel Barbu a declarat prin telefon, la Digi 24, ca a facut o comparatie nefericita si ca "regreta profund" daca afirmatia sa "scoasa din context" a "lezat sensibilitatea cuiva", cerandu-si ulterior scuze.

"Am spus doar ca Programul de prevenire si tratament HIV/SIDA are o suma care e jumatate din toate programele Ministerului Culturii. Explicam unui public de oameni de cultura care ma intrebau despre finantarea unor programe culturale. Regret profund daca aceasta declaratie scoasa din context a lezat sensibilitatea cuiva, nu asta a fost intentia mea", a spus Daniel Barbu, prin telefon, la Digi24.

Acesta a adaugat ca nu a spus ca Programul HIV/SIDA primeste prea multi bani.

"Am facut o comparatie, recunosc e nefericita si atata tot", a punctat Barbu. "Profit de oportunitatea pe care mi-ati dat-o sa transmit scuzele mele, parerea de rau pentru faptul de a fi lezat sensibilitatea celor care s-au considerat lezati de aceasta afirmatie a mea, pe care o regret si imi cer scuze pentru a fi facut-o", a adaugat ministrul Culturii.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8267 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    doamne! (Luni, 9 decembrie 2013, 16:33)

    mihaiff [utilizator]

    astia sunt USL-isti nenica: nesimtiti, antisemiti, nepasatori, fara mila... si ponta tocmai se duce in africa de sud sa participe la inmormantarea simbolului africii de sud.
    • -25 (29 voturi)    
      nesimtiti, nepasatori, fara mila (Luni, 9 decembrie 2013, 19:26)

      endymion1 [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

      Tocmai ai descris perfect pe Basescu si pe membrii guvernelor Boc. Iti mai aduci aminte de masurile de austeritate si de declaratiile lui Boc si Basescu din perioada respectiva? USL sunt mici copii pe langa nesimtirea si lipsa de mila de care a dat dovada PDL.
      • +19 (21 voturi)    
        Eu (Luni, 9 decembrie 2013, 19:54)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

        nu zic ca Basescu si membrii guvernelor Boc n-or fi nesimtiti,nepasatori si fara mila,insa masurile de austeritate au venit pentru a indrepta masurile grosolane de stanga-vorba lui Antonescu-luate de Tariceanu impins de la spate de PSD.
        Na-i inteles,bre,nimic...!
        • +13 (13 voturi)    
          Corect (Luni, 9 decembrie 2013, 23:50)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          Punctat!
      • +1 (1 vot)    
        pai... (Marţi, 10 decembrie 2013, 8:53)

        UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

        unde e legatura cu Himmler asta mic?
    • +13 (17 voturi)    
      pupa-l-ar mama sidei (Luni, 9 decembrie 2013, 21:05)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

      derbedeul care se educa la latrinile lui felix vrea sa puna in poala ispravnicesei din craiova cat aai multe parale sperand sa-i permita sa sarute talpa condurilor puslamalei organizatoare de chiolhanuri si chermeze.
    • +18 (18 voturi)    
      RUSINE!!! (Luni, 9 decembrie 2013, 22:36)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

      PNL-ul mai are si alti "reprezentanti" in afara de Barbu, Marga, Nicolaescu si alte capete patrate? Rusine, halal ministru! Eu nu doresc sa-l mai platesc pe acest individ din munca mea!
    • +13 (15 voturi)    
      a fost o comparatie... (Marţi, 10 decembrie 2013, 0:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

      my arss. a fost o prostie din serai penseurilor lui gaga.
      de fapt, acest activist s'a remarcat la lins la latrina varanului, a mai gafat de multe ori.
      cand cu centrul vechi, a iesit din masina si, urmand exemplul lui ilici, i'a numit legionari pe cei din jurul sau.
      probabil ca n'au altul mai prost, sa'l schimbe.
      ca de, e vorba de ministerul culturii !

      asta si nistor, labarali varanici, sunt de tot rahatul.
      nistor ala e contestat de studenti, vor sa'l scoata din senatul universitatii.
      daca astia doi, universitar, plus ucenicul abramburicai de la educatie, au ceva ..academic in ei, atunci si jiji merita o diploma de doctor in drept.
    • +1 (1 vot)    
      Ce nesimtit e Barbu asta! (Marţi, 10 decembrie 2013, 10:34)

      Adriana10 [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

      Cata nesimtire...
  • +39 (41 voturi)    
    cu un ministru.... (Luni, 9 decembrie 2013, 16:39)

    translativus [utilizator]

    ....."cutremurat", viata culturala este de rahat.
    Na, ca fac si versuri !
    Cat priveste eventualele scuze pe care rinocerul le-ar prezenta bolnavilor de SIDA, acestea ar avea valoarea unei hartii igienice folosite.
    Monstrul cutremurat, a scapat pe trompa exact ceea ce gandeste.
  • +38 (40 voturi)    
    He-he-he (Luni, 9 decembrie 2013, 16:41)

    rad_prostii [utilizator]

    De ce sa-ti suplimenteze tie bugetul, ca sa apari candid sa spui ca nu tu ai organizat mizerabil targul de carte din Germania, ca mai apoi sa afli din presa ca tu esti vinovatul dezastrului? Daca-ti dam un leu marire dispari?
    • +21 (25 voturi)    
      bugetul i s-a marit (Luni, 9 decembrie 2013, 18:02)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      parlamentul i-a dat acestui netesalat un suplimeny de 300 000 lei de la Basescu drept multumire pentru dejectiile pe care le mananca la felix tv
  • +31 (31 voturi)    
    <br> (Luni, 9 decembrie 2013, 16:42)

    dum_i [utilizator]

    poate de ar fi o ruda de a lui cu sida sa vada cum e.

    nu am cuvinte de a descrie scarba si ura fata de animalele astea aduse si tinute la putere de 23 de ani de romani.
  • +36 (36 voturi)    
    avea (Luni, 9 decembrie 2013, 16:42)

    Adrian1 [utilizator]

    avea Caragiale o vorba: "Amice, esti idiot?"
  • +34 (34 voturi)    
    Domnule Barbu (Luni, 9 decembrie 2013, 16:43)

    RTK [utilizator]

    Ca sa poti merge la festival trebuie intai sa fii viu.
  • +35 (35 voturi)    
    spre informarea dl. ministru al Culturii (Luni, 9 decembrie 2013, 16:52)

    sorin3 [utilizator]

    Nu, nu sintem in Africa de Sud, din pacate!
    Sud-Africanii au autostrazi, au sistem de sanatate, au o economie solida, au un mediu de afaceri mult mai bun decit in Romania, si au o cultura puternica , fie ca e engleza, bura su africana.
    Ministrul sa-si de demisia daca nu e de acord cu bugetul adoptat de parlamentarii sai in o zi.
    • +5 (5 voturi)    
      Intr-adevăr, dl. ministru pare să nu știe... (Luni, 9 decembrie 2013, 23:56)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      ...prea multe despre RSA.
      Dar de ce ar ști? Africa de Sud e o putere industrială și sportivă, probabil și militară, pe când dl. ministru e mai mult cu culturile.

      Mă bucur, totuși, că lucrurile nu stau invers, altfel am fi fost obligați să-l auzim pe dl. Nicolaescu protestând, că doar nu suntem în Anglia.

      Da, fraza a fost scoasă din context, dar mă întreb: cine a avut nefericita idee de a-l introduce pe dl. Barbu în context?
      Că asemenea tragedii numai Shakespeare era în stare să ticluiască.
  • +38 (38 voturi)    
    O alta eroare a naturii... (Luni, 9 decembrie 2013, 16:54)

    czr [utilizator]

    O alta dovada a inteligentei..

    PS
    Daca-i dai ochelarii jos si-l pui sa vorbeasca, juri ca-i Chitoiu..
    Si anlog, Chitoiu cu ochelari juri ca-i Barbu..

    Nu radeti! Astai Guvernul Romaniei! Astia ii reprezinta pe cei 70% dinte votanti!
  • +26 (26 voturi)    
    Sfinta treime (Luni, 9 decembrie 2013, 16:57)

    adrian_rolland [utilizator]

    Ponta, Voicu si cu Barbu. Or mai fi si altii??
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca ai omis multi!! (Marţi, 10 decembrie 2013, 10:20)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Dar Sova, Nicolaescu, sarbu, ala de la interne, Crin, si multi multi altii.. ce iti sugereaza ???

      Corect este cred.. "sfanta" multime

      pentru ca in opinia mea, cam toti sunt o catastrofa si daca mai raman mult sa ne ... pastoreasca, nu stiu ce se va alege din noi
  • +21 (21 voturi)    
    Hm... (Luni, 9 decembrie 2013, 17:32)

    AliB [utilizator]

    ..as putea sa m-apuc sa-i explic ca medicamentele retrovirale sunt foarte scumpe si ca fiecare pacient trebuie sa ia o combinatie din ele in fiecare zi, drept care costul tratamentului pentru fiecare bolnav se ridica la cateva mii de dolari pe luna. Ceea ce inseamna ca, si daca in Romania sunt sub 15 mii de bolnavi, bugetul alocat lor trebuie sa arate o suma considerabila. Da, as putea sa fac asta......da' cum sa indraznesc eu sa comentez mandretea de ministru? Dl ministru Barbu este un exponent stralucit al poporului roman care dovedeste cu prisosinta ca noi, romanii, suntem policalificati sa ne dam cu parerea in toate. Pana acum era valabil pentru fotbal. Ma bucur ca actualii guvernanati se straduie sa imbogateasca lista.
    Si pentru prima oara in ultimii ani nu am absolut nici o obiectie cu privire la componeneta guvernului, pentru ca este o imagine fidela a noastra ca natiune: mincinosi, profitori, limitati si orgoliosi. Va recunoasteti in ei?
    • -10 (14 voturi)    
      Nu e justificat (Luni, 9 decembrie 2013, 17:51)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      Sunt cam 1 mil de romani bolnavi de Hepatita C. Probabil cei cu Hepatita B sunt ceva mai multi.
      Procentual 1 mil vine aproape 5% din populatie.

      12000 de cetateni infectati cu SIDA/HIV inseamna 0.06% din populatie. Anul trecut o cifra similara de cetateni au fost muscati de maidanezi in Bucuresti. Asa ca un buget imens doar pt 12000 de cetateni nu e justificat.
      Pt a intra pe lista de tratament cu interferon exista o comisie, stiu persoane care au fost refuzate la tratament pt ca pt ei e deja prea tarziu. Speranta medie de viata odata infectat cu HepC este de 12 ani. SIDA din ce stiu eu e considerata boala incurabila, doar se amana declansarea prin tratament. Asa ca ar trebui macar sa mai rareasca din cei tratati, de ex cei care-s consumatori de droguri sau cu alte boli grave sa fie scosi de la tratament, ca oricum "e prea tarziu pt ei".
      • +15 (15 voturi)    
        antrax-ul periculos ! (Luni, 9 decembrie 2013, 19:26)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui antrax

        De ce "sa mai rareasca din cei tratati" ? Nu mai bine i-ar impusca ? Ar fi mai eficient ! Nu credeti ?

        O astfel de gandire au avut si nazistii cand au inceput programul de eutanasiere a celor care "nu corespundeau" !

        Sunteti membru sau simpatizant USL ? Aveti acelasi mod de gandire !
  • +18 (18 voturi)    
    Cu asha specimen in fruntea ministerului... (Luni, 9 decembrie 2013, 17:35)

    bogdan1477 [utilizator]

    ... culturii, chiar de-ar fi bugetul pentru sida suficient sa cazezi toti bolnavii la hotel de 5 stele, tot n-ar merita sa scazi din el ca sa dai la ministerul culturii, sa-l cheltuie specimene ca tine.

    Adevarul e ca-n zona culturii USL are doar somitati. Fiecare personaj te face sa il regreti pe anteriorul, dupa care spui ca mai timp de cit asta nu se poate, dupa care urmatorul te contrazice, si tot asha.

    Cum sa te iei ba de bugetul bolnavilor de Sida? Stii tu citi bolnavi de sida sunt, ce costuri implica medicamentatia pentru ei?
  • +15 (15 voturi)    
    Haha (Luni, 9 decembrie 2013, 17:37)

    Alex S [utilizator]

    Pai combaterea HIV/SIDA este mult mai importanta decat ministerul lui care practic nu face nimic concret. Cultura o fac oamenii, scriitorii, actorii, in nici un caz statul. Trebuia bugetul 0 pt cultura.
  • +14 (14 voturi)    
    da' din alea 1,2 miliarde in plus (Luni, 9 decembrie 2013, 17:43)

    Gobelin [utilizator]

    la buget pentru SGG, cate festivaluri secspir ati face, dl Barbu?
    astept raspunsul dvs dupa sarbatori, cand le veti fi terminat de numarat.
  • +19 (19 voturi)    
    intrebare de zoologie (Luni, 9 decembrie 2013, 18:00)

    obsCUR [utilizator]

    de sub ce pietre, de prin ce balti primordiale, prin ce accident ajung specimene d-astea sa existe bai frate.

    cred ca nici alde becali/vadim/funar n-au luat-o prin ceapa asa rau.

    descoperim o patologie pshiatrica complet noua la asta
  • +13 (13 voturi)    
    Vuvuzeaua Pontalionului (Luni, 9 decembrie 2013, 18:34)

    Plagarus [utilizator]

    Daca se imbolnaveste " doctorul " de ceva rusinos prin Africa de Sud, se suplimenteaza fondurile M.S ?
  • +10 (10 voturi)    
    Deci: merita domnul asta un pic linsat sau nu? (Luni, 9 decembrie 2013, 19:22)

    it_s__not_news [utilizator]

    Observati ca adevaratul criminal nu sint eu, ci el.
  • +2 (2 voturi)    
    no comment... (Luni, 9 decembrie 2013, 20:09)

    Ava_ps [utilizator]

    Avea două posibilităţi de comparaţii nefericite, una nefericită şi atît (Educaţia), şi alta nefericită şi nesimţită (Sănătatea)... nu numai că a ales-o pe a doua, dar a dat exemplul uneia din cele mai urîte boli. Şi fiinţa aceasta abjectă este ministrul Culturii!
  • +3 (3 voturi)    
    si eu ma cutremur (Luni, 9 decembrie 2013, 21:11)

    bogdanlungu [utilizator]

    in fiecare zi cand ma trezesc si vad ca tot guvernul acesta de dobitoci este la palatul victoria (victoria cu v mic).
  • +4 (4 voturi)    
    daca (Luni, 9 decembrie 2013, 22:24)

    Adrian1 [utilizator]

    daca coledzii lui de partid si coalitie ar fura la jumatate din cat fura acum, ar fi destui bani si pentru festivale.
  • 0 (2 voturi)    
    HIV / SIDA (Luni, 9 decembrie 2013, 23:04)

    FlorescuIulia-Marina [anonim]

    http://infoinsider.ro/2011/09/29/sida-statul-sprijina-familia-o-mama-de-meserie-seropozitiva-incaseaza-1-000-de-euro-pe-luna/
  • +2 (2 voturi)    
    cum ? (Marţi, 10 decembrie 2013, 0:09)

    dkz [utilizator]

    asta e cumva oligofren ?
    asta e ministrul culturii in Romania ???
  • +2 (2 voturi)    
    D-le Ministru, (Marţi, 10 decembrie 2013, 0:21)

    John M. [utilizator]

    Oricate programe culturale ati derula prin ministerul acela, cand faceti o asemenea afirmatie nu rezulta decat un singur lucru: ca sunteti un analfabet total incompatibil cu orice fel de functie care are de-a face cu arta sau politica.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e frumos sa te legi de persoane dar (Marţi, 10 decembrie 2013, 1:07)

    UnOarecare [utilizator]

    nu ma pot opri sa nu remarc ce fata de depasit are. Trebuia sa stea la catedra lui ca acum a ajuns incompetent conform Principiului lui Peter.
    Eu nu pot sa inteleg cum un om de buna credinta poate vota sau activa impreuna cu PSD-ul lui
    Iliescu si Nastase care au distrus tara asta sau cum un pretins intelectual sa se subordoneze unui plagiator gogonat ca Ponta. Incredibil ce fac emotiile primare din oameni.
  • +3 (3 voturi)    
    Barbule, demisia a rămas singura cale (Marţi, 10 decembrie 2013, 1:16)

    AnokooAnoko [anonim]

    Prima greşeală ar fi scuzabilă, dacă ministrul şi-ar cere scuze publice pentru ea, pretextând o rătăcire de moment a minţii. Dar să afirme că i s-au scos vorbele din context, adică să-i facă mincinoşi pe cei care îl mustră pentru enormităţile pe care le-a debitat, asta e prea de tot. Pentru asta scuzele nu mai sunt suficiente, se impune o demisie de onoare (dacă a auzit cumva de cuvântul ăsta, pe când făcea doctoratul)
  • +2 (2 voturi)    
    De unde vin astia din guvern?! (Marţi, 10 decembrie 2013, 5:40)

    John M. [utilizator]

    Ori escroci, ori prosti, ori puscariabili...Barbu e un prost indiferent de cat Shakespeare stie. Gasesti oameni mai onesti, mai intelepti si mai copetenti intr-un singur tramvai decat in tot guvernul Ponta.
  • +2 (2 voturi)    
    avem cel mai destept, cel mai inteligent (Marţi, 10 decembrie 2013, 7:08)

    alizee [utilizator]

    cel mai cult (dece nu si cel mai frumos) ministru al culturii!
    Dar asa va place dumneavoastra sa discreditati bunul simt si omenia cuiva ajun pe merit intr-o functie publica...
    aaaaaaaa... cum?! nu suntem la antena 3 aici???!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire !! (Marţi, 10 decembrie 2013, 9:43)

    silvia_sunei1385883132370 [utilizator]

    Stau si ma intreb,de cat timp au nevoie romanii sa isi
    dea seama pe cine au votat ? Declaratii cretine,zilnic
    se vand ''gogosi''poporului de catre premierul tarii...,in
    timp ce in linia a doua ..se voteaza legi care ii scapa
    pe infractori , legi care sunt numai in avantajul lor...iar
    noi stam si privim ca prostii..., sa nu spun ca sunt o
    gramada care mai si cred in acesti politruci !!!
    VAI DE MAMA NOASTRA DE TARA SI NEAM !!!
    Lui Stefan cel Mare , Vlad Tepes,etc,le-ar fi rusine cu
    noi urmasii lor !!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    gafeur de anvergura (Marţi, 10 decembrie 2013, 10:33)

    benicio [utilizator]

    "parerea de rau pentru faptul de a fi lezat sensibilitatea celor care s-au considerat lezati de aceasta afirmatie a mea".
    Marfa pentru Cronicuta :)