Traian Basescu, despre Ilie Sarbu: Incidentul de la vanatoarea cu Nastase lasa urmari evidente/ Sarbu: Este sub demnitatea mea sa intru in acest joc

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 5 decembrie 2013, 18:33 Actualitate | Politic

Traian Basescu a facut un atac asupra senatorului PSD Ilie Sarbu joi seara, in cadrul conferintei de presa de la Palatul Cotroceni,in contextul comisiei parlamentare pentru terenul de la Calarasi luat de fiica sa, afirmand ca "tata socru" (al premierului) "a facut niste aprecieri neplacute la adresa mea dar ma tem ca nu eu am fost la vanatoare cu Nastase iar incidentul care s-a petrecut lasa urmari evidente." Sarbu a declarat ulterior la Antena3 ca presedintele este "tensionat", iar referitor la afirmatia sefului statului despre incidentul de la partida de vanatoare cu Adrian Nastase, a spus ca "este sub demnitatea mea sa intru in acest joc, pentru ca as putea sa spun lucruri mult mai grave."

Ce a declarat presedintele: "Eu stiu ca fiica mea a luat cinstit un credit, a cumparat cinstit un pamant de la un investitor italian si orice ar scormoni nu poate gasi nimic ilegal - nici trafic de influenta, nici conditii preferentiale, nici pamant luat de la morti sau ce mai spunea tata socru. El a facut niste aprecieri neplacute la adresa mea dar ma tem ca nu eu am fost la vanatoare cu Nastase iar incidentul care s-a petrecut lasa urmari evidente."

Raspunsul lui Ilie Sarbu: "Este sub demnitatea mea sa intru in acest joc, pentru ca as putea sa spun lucruri mult mai grave."

Presedintele Traian Basescu l-a atacat dur pe premierul Victor Ponta intr-o conferinta de presa desfasurata joi, la Palatul Cotroceni. Basescu l-a numit pe Ponta "profund corupt", acuzindu-l ca il favorizeaza pe Sebastian Ghita (care controleaza RTV) sa obtina contracte pe banda rulanta cu statul in domeniul IT. Basescu l-a acuzat de coruptie si in cazurile Rosia Montana si Rompetrol.

"Il cunosc bine pe Traian Basescu, este tensionat, si comisiile astea cred ca ii dau nopti albe si normal ca atunci vine si incearca ceea ce a incercat intotdeauna, se transforma in justitiar. Vrbeste de fapte de coruptuie guvernamentala pe care nu le poate demonstra.

Despre banii alocati ministerului Dezvoltarii: "Nu vorbeste de ceea ce s-a intamplat de ce era cand era dna Udrea la acest minister. Atunci cerea dl Basescu sa i se dea bani", a declarat Sarbu la Antena 3.

Marti, Sarbu l-a atacat din nou pe presedintele Traian Basescu, sugerand ca acesta este bolnav si ar fi necesara "o comisie neutra, din afara" care sa-i evalueze stare de sanatate. "S-ar putea din punct de vedere al sanatatii sa nu mai poata. Si asta e foarte grav. Am ajuns in faza in care nu stie ce face. E cea mai grava situatie de pana acum", a declarat la Parlament Ilie Sarbu.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5761 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    cine a inceput? (Joi, 5 decembrie 2013, 18:37)

    mihaiff [utilizator]

    un joc pe care tocmai "tata socru" l-a inceput. ce mincinos. cred ca l-a deranjat mai mult apropierea de nastase.
    • -10 (14 voturi)    
      DW (Joi, 5 decembrie 2013, 21:05)

      MindoiuFlorin [anonim] i-a raspuns lui mihaiff

      Preşedintele Traian Băsescu este caracterizat ca fiind vanitos, subiectiv şi inconsecvent de către Deutsche Welle
      • +5 (7 voturi)    
        asa e (Joi, 5 decembrie 2013, 23:10)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        dar e o stofa mult mai buna decat ce ne ofera USL ( panza de sac rupta de molii )
      • +4 (6 voturi)    
        da (Joi, 5 decembrie 2013, 23:26)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        ma, e caracterizat de pepine, slugoiul varanului, infiltrat la dw. Coleg cu tine la intact-ul aceluiasi negricios.
      • +3 (5 voturi)    
        despre DW (Joi, 5 decembrie 2013, 23:42)

        f.c. [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        Deutsche Welle fiind Horatiu Pepine care scrie pentru DW, nu ? Cred ca toata lumea care a citit articolele scrise de acesta stie unde ii sint simpatiile.
    • +6 (8 voturi)    
      Interesantă o concluzie ce reiese... (Joi, 5 decembrie 2013, 21:55)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

      ...din declarația d-lui Sîrbu: demnitatea este însușirea care împiedică pe cineva să spună lucruri grave.
      Mi se pare că e o neconcordanță aici și mi-o explic prin una din trei posibilități:
      - fie dl. Sîrbu a început fraza cu o idee în minte, după care i-a venit altă idee mai bună;
      - fie putem crede că, în general, acuzațiile teribile împroșcate cu voioșie de oamenii politici, sunt doar niște absurdități ce trebuie ridiculizate;
      - ori, pur și simplu, când spune "grave", se referă la tonalitate, care ar putea să-i fie, într-adevăr, influențată de regretabilul accident.
      • +5 (7 voturi)    
        si ar mai fi una : (Vineri, 6 decembrie 2013, 8:14)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        declaratiile lui de marti erau in conformitate cu demnitatea sa.
        joi insa, cand si-a incasat replica, nu mai era conform cu demnitatea sa sa intre in "dialog".
        daca era atent la lectiile de fizica elementara din gimnaziu, ar fi retinut a treia lege, aceea a actiunii si reactiunii.
    • +1 (1 vot)    
      tata scrotu a inceput (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:58)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

      si se pare ca nu e in stare sa termine...
  • +29 (33 voturi)    
    sarbule acum cateva zile... (Joi, 5 decembrie 2013, 18:42)

    Lucian P. [utilizator]

    Iti era in concediu demnitatea? Cand ai spus ca presedintele tarii tale are nevoie de consultatii medicale "ca nu mai poate" si "nu stie ce face"... Mama voastra de tupeisti...
  • +27 (31 voturi)    
    Pe bune ? (Joi, 5 decembrie 2013, 18:43)

    capsunel [utilizator]

    Pai cand comentai vrute si nevrute despre Basescu nu era sub demnitatea ta ?
    p.s. Glumeam. Toti stim ca voi nu aveti habar de demnitate.
    • +5 (5 voturi)    
      demnitatea la comunisti? Iluzii amare... (Joi, 5 decembrie 2013, 22:45)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui capsunel

      Sarbu este ca si Ponta un individ fara demnitate, ma refer aici la demnitatea celui responsabil de soarta celor care i-au ales. OPORTUNISTI. JEGURI.
  • +22 (26 voturi)    
    Intai sa aiba socrul minor demnitate! (Joi, 5 decembrie 2013, 18:49)

    soundtrack [utilizator]

    Nu poti clama o calitate pe care nu o ai si nici apela la un sistem axiologic al altora.Toarshu' securist sarbu sa-si numere bine banii furati ca altceva nu poate.Sa multumeasca in genunchi prostimii ca pe votul lor au ajuns lichele ca el in glossolalia de la casa boborului, o hardughie grotesca, adecvata creaturilor sugatoare de sange care-o populeaza.
    • -11 (13 voturi)    
      Securist (Joi, 5 decembrie 2013, 20:57)

      MindoiuFlorin [anonim] i-a raspuns lui soundtrack

      Nu stiu Sarbu, dar chioru a fost securist 100% si mai e si betivan
      • +4 (6 voturi)    
        securist dovedit (Joi, 5 decembrie 2013, 21:24)

        luciaS [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        de Basescu nu s-a dovedit asa ca ,,ciocu mic"
      • 0 (4 voturi)    
        Păi dacă nu știți... (Joi, 5 decembrie 2013, 21:58)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        ...n-ar fi mai bine să vă informați?
        Că altfel, procedați într-un mod similar cu cel pe care îl descrieți în comentariul despre sinceritate.
      • +4 (6 voturi)    
        Ati baut impreuna? (Vineri, 6 decembrie 2013, 0:43)

        cestmoi [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        Ati semnat actele de politie politica impreuna? Daca nu, mai taci d... din gura, ca ne-am saturat de acuzatiile postacilor!
  • +25 (29 voturi)    
    ipocrizie (Joi, 5 decembrie 2013, 18:51)

    pragmatism [utilizator]

    Tata-socru, nu-ti place cand ti se aduce un atac la persoana??? Pai ... mai alaltaieri latrai pe la toate tembeliziunile ca Basescu este in pragul dementei!!! Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!!!
  • +20 (24 voturi)    
    Foarte bine, (Joi, 5 decembrie 2013, 18:51)

    Kepler [utilizator]

    Basescu! Trebuia sa reactioneze si a facut-o f bine!
    Ponta si tata socru au pierdut f mult in aceasta situatie
    si numai ei doi sint vinovati si pt o pierdere substantiala de voturi in 2014! De fapt, ar trebui schimbati imediat pt prostia uriasa de care dau dovada.
  • +22 (26 voturi)    
    sirbu (Joi, 5 decembrie 2013, 18:53)

    f.c. [utilizator]

    Si unde era demnitatea aia cind a declarat ca e dement Basescu ? Chestia cu multiple personalitati se pare ca e in familie...
  • +22 (26 voturi)    
    Sunt stupefiat! (Joi, 5 decembrie 2013, 19:04)

    potaissa [utilizator]

    Pai de cand are Sarbu demnitate?????
    • -10 (12 voturi)    
      auzi raspuns (Joi, 5 decembrie 2013, 21:04)

      MindoiuFlorin [anonim] i-a raspuns lui potaissa

      Raspunde la o intrebare despre pamant: Sincer, deci da si raspunsuri mincinoase Halal presedinte, cum dracu il rabda pamantul
      • +3 (5 voturi)    
        Ai semnat tu actele de vanzare-cumparare? (Vineri, 6 decembrie 2013, 0:44)

        cestmoi [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        Ai acordat tu creditul? Daca nu, vezi mai sus!
    • 0 (0 voturi)    
      re potaissa... (Vineri, 6 decembrie 2013, 16:32)

      luci30 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Gropile lui Ouatu redivivus----pt. cei mai tineri,periferie a Bucurestiului plina de alde sirbu,pontalai si cacarei,care-si aparau ,,demnitatea,,prin laturile ce le aruncau in strada(la propiu si figurat)
  • +19 (23 voturi)    
    Demnitatea lui don Coyotte (Joi, 5 decembrie 2013, 19:22)

    catalin72 [utilizator]

    Aha ,sa intelegem ca declaratiile "turbate" de zilele trecute erau de mare tinuta etica ,ce mai ,exprimau pe deplin demnitatea !
  • +17 (21 voturi)    
    care demnitateeeeee (Joi, 5 decembrie 2013, 19:23)

    ca_32 [utilizator]

    care demnitate ba ipocritule, pana mai ieri jigneai ca la usa cortului acum brusc ti-a aparut demnitatea..., ma intreb astia or avea rude, prieteni... oare ce cred aia despre ei...
  • +16 (20 voturi)    
    Ilie Sarbu sufera de andropauza (Joi, 5 decembrie 2013, 19:27)

    Gryphus [utilizator]

    Ilie Sarbu zis si "popa" era sa-l omoare pe Nastase...nu se stie daca l-a impuscat intentionat sau din cauza unor probleme medicale !
  • +13 (17 voturi)    
    cu si fara oo (Joi, 5 decembrie 2013, 19:30)

    Aramis [utilizator]

    Nu te cobori ca tot degeaba ai face-o, nu mai este nimic de vazut
  • +15 (19 voturi)    
    De ce se tem PSD-istii oare? (Joi, 5 decembrie 2013, 19:40)

    Cristiann80 [utilizator]

    Sunt de acord cu Presedintele cand spune ca este posibil sa fie afectat psihic baronul Sarbu dupa patania cu vanatoarea, ramanand fara oo. Ma intreb de ce sunt asa de agitati toti PSD-istii? Ce-i mana sa faca atata tam-tam pe subiecte care nu intereseaza populatia? Sa ascunda oare catastrofa guvernarii? Inseamna ca este foarte rau si grav ce se intampla la Guvern. Cu atat mai mult incep sa-i dau dreptate lui Basescu in tot ceea ce face cu bugetul si tot ceea ce sustine la nivel declarativ.
    • -9 (11 voturi)    
      Adevarul (Joi, 5 decembrie 2013, 21:02)

      MindoiuFlorin [anonim] i-a raspuns lui Cristiann80

      adevarul este ca base incearca deturnarea de la subiectul cu jaful facut cu pamantul
      • +3 (5 voturi)    
        si (Joi, 5 decembrie 2013, 21:27)

        luciaS [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        ce ne facem cu jaful facut de ponta?
      • +1 (3 voturi)    
        Observați, totuși, că în declarațiile... (Joi, 5 decembrie 2013, 22:00)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        ...președintelui subiectul "pământ" nu este evitat.
        Acesta ar fi un indiciu că presupunerea pe care o faceți e puțin hazardată.
      • +1 (3 voturi)    
        Adevarul. Ce stii tu despre "adevarul"? (Vineri, 6 decembrie 2013, 3:51)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        Bati campii si spui "adevarul". Pai daca erau siguri pe ei ca Basescu a facut vreo ilegalitate, se duceau fuguta mare la "otoritatile" de "resort" si-i faceau plangere.

        Dar asa fac o "Comisie" la care nici macar nu-s asuma raspunderea, ca sa ce? Sa ii ia boi de pe mosie?

        Du-te cu "adevarul" tau si .. Da' ce spun eu aici? Vad ca esti "nou" si cu multe comentarii despre acelasi "adevar". Sigur te-au detasat pe-aici alde Poanta si ai lui.

        Auzi, cat se mai da pe un comment? Sau e pe ora?
      • 0 (2 voturi)    
        esti la (Vineri, 6 decembrie 2013, 11:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        a treia postare si tot idioata este?
  • +10 (16 voturi)    
    Domnisoara (Joi, 5 decembrie 2013, 19:42)

    Isidor_b [utilizator]

    Sarbu se teme ca a devenit Domnisoara dupa incidentul de la vanatoare? Ca s-a infiripat o idila intre el si Bombonel? Ca i-a luat lui Nastase copilul de suflet spre a-l da fiicei lui? Doar nu era sa ii recomande un Barbat. S-a bucurat ca a gasit tot do Domnisoara si pentru fiica lui!
  • +11 (19 voturi)    
    Preotul din mlastina! (Joi, 5 decembrie 2013, 19:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Sarbu: 'Este sub demnitatea mea sa intru in acest joc'.
    Popa Ilie vorbeste de demnitate! Tocmai el, care a declansat si intretine (dirijeaza) atacul de mahala, in parlament, impotriva presedintelui Traian Basescu.
    In popor, se spune : 'Oamenii insemnati (cu defecte incurabile) sunt oameni rai'. Cam rautacioasa afirmatia dar asta e!
    Preotul vanator, tata socru, a fost 'insemnat' de Adrian Nastase, cu alice de vanatoare, exact acolo unde l-a durut mai atare, lasandu-l infirm pe viata (fizic si psihic)..
    Il dor consecintele acestei insemnari (infirmitati).
    Are impresia ca oricine il intalneste ii ocheste locul cu pricina si rade in sinea lui, zicandu-si (in gand) : 'Ce faci sefu'? Cum te descurci cu numai jumatate de putere?
    • -10 (12 voturi)    
      Insemnati (Joi, 5 decembrie 2013, 21:13)

      MindoiuFlorin [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Mai insemnat decat chioru ce vrei si mai are un defect; bautura
      • +4 (6 voturi)    
        se pare (Joi, 5 decembrie 2013, 21:28)

        luciaS [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        ca ai o idee singura dar aia e fixata, cred ca ar trebui sa te tratezi
      • +3 (5 voturi)    
        Interesant postac (Joi, 5 decembrie 2013, 21:31)

        Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui MindoiuFlorin

        Esti membru al guerilei digitale? Cum sunteti repartizati? Per publicatie online? Per articol? Vad ca i vreo 3 postari pe un singur articol si diferenta de opinie pentru majoritatea postarilor din acest articol e -2? Ai 2 conturi? Te mai rabda pamantul? Treci iarna? Ti-ajung banii de facturi?

        Vorbim in Martie. O sa plangi cu facturile din Decembrie - Februarie in mana!
  • -1 (11 voturi)    
    Gluma de autobaza (Joi, 5 decembrie 2013, 20:59)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Mojic.
    • +1 (3 voturi)    
      Este. Totuși mă bucur că la acuzațiile... (Joi, 5 decembrie 2013, 22:04)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      ...de "demență" și "iresponsabilitate" s-a contraatacat cu o glumă, și nu cu o sculă din autobază.
  • +2 (4 voturi)    
    Tata socru Ilie Sarbu vrea o dinastie la Cotroceni (Joi, 5 decembrie 2013, 21:40)

    abel [utilizator]

    Se pare ca Basescu ii cam pune bete in roate. Visul lui tata socru este ca Victor Ponta sa devina Presedinte si sa lase mostenire copiilor Cotroceniul... Nu e asa greu de priceput...
  • +2 (4 voturi)    
    auzi la el (Joi, 5 decembrie 2013, 23:12)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Auzi la tata socru, sa citesti sa nu ti vina sa crezi. Ieri il trimitea pe Basescu la azil, acum se decreteaza peste astfel de discutii injositoare.
    Ce ipocrit ..
  • -1 (3 voturi)    
    limba romana (Vineri, 6 decembrie 2013, 8:50)

    sorin3 [utilizator]

    "Traian Basescu a facut un atac asupra senatorului PSD", la prima citire m-am asteptat sa primesc informatia ca TB a facut un atac de cord...