VIDEO Crin Antonescu, despre declaratia lui Voiculescu privind apropierea PNL de Basescu: Profund nerusinata, ma dezgusta

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 15:59 Actualitate | Politic

Presedintele PNL Crin Antonescu a declarat sambata, intr-un interviu pentru Gandul, ca declaratia presedintelui fondator al PC, Dan Voiculescu, privind o  apropiere a PNL de Traian Basescu este una "profund nerusinata".

"Declaratia domnului Voiculescu, conform careia PNL s-ar apropia si i-ar zambi presedintelui Traian Basescu, este o declaratie profund nerusinata. PNL a fost adversarul permanent si radical si va ramane adversarul lui Traian Basescu, al sistemului politic al lui Traian Basescu pana cand acest sistem va fi eliminat. Nu am avut niciun moment o apropiere de Traian Basescu, dimpotriva tensiunile in interiorul USL, intre PNL si PSD, intre mine si Victor Ponta au fost generate de momentul coabitarii, de momentul negocierii sefilor parchetelor cu Traian Basescu si nicidecum invers. De aceea, afirm ca declaratia privitoare la apropierea PNL de Traian Basescu, coroborata cu declaratia ca PNL ar avea o atitudine imorala fata de PSD din partea lui Voiculescu este o declaratie profund nerusinata", a afirmat Antonescu pentru Gandul.

Intrebat daca aceste declaratii conduc la o stare de nervozitate si iritare in interiorul PNL, Crin Antonescu a raspuns: "Nu. PNL are teme mari, PNL este parte a guvernarii, PNL are agenda de guvernare, PNL are o agenda politica cu obiective importante. Cat priveste starile personale in fata unor asemenea declaratii, ele nu sunt nici de nervozitate, nici de iritare, ci de dezgust".

Mai mult, liderul PNL sustine ca presedintele PC, Daniel Constantin, s-a comportat in ultima perioada ca "un subordonat al lui Victor Ponta".

Crin Antonescu a mai precizat ca nu a avut nicio discutie cu Dan Voiculescu despre suspendarea presedintelui Traian Basescu si ca acesta din urma nu poate fi acuzat de inalta tradare.

Presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a declarat sambata ca PNL a incercat, nu de putine ori, avand atitudini imorale fata de PSD, "sa se imprieteneasca" cu Traian Basescu si PDL pentru a avea rezultate maxime la alegerile de anul viitor.

"In legatura cu partenerii nostri din USL, observam ca PSD se consolideaza, PSD se pregateste pentru a avea rezultate maxime anul viitor cand sunt doua randuri de alegeri, europarlamentare si prezidentiale. E normal sa se pregateasca, ca orice partid politic care vrea sa aiba rezultate bune. PNL, celalalt partener al nostru, incearca, nu de putine ori, avand actiuni frivole vizavi de partenerii politici din USL, PNL ne-a jignit si pe noi de cateva ori, continua sa aiba atitudini cel putin imorale vizavi de PSD, incearca sa zambeasca, sa se imprieteneasca cu Traian Basescu, cu PDL, cu alte forte politice, dintr-un singur motiv - doreste si el ca orice partid sa aiba rezultate maxime la alegeri", a spus Voiculescu la sedinta Consiliului National al PC.
























5353 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    turnatorul de RUDE, cel mai mare praduitor, (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 17:29)

    fosta zoezoe [utilizator]

    vrea sa ne mentina in paradigma kgb-ista consolidata de haznale : basisti si antibasisti si cine e impotriva mea e basist ! Asta mai merge numai la cei care-ti mananca din palma si care altfel ar ramane nemancati!
    • 0 (0 voturi)    
      afirmatii fara acoperire (Duminică, 17 noiembrie 2013, 13:37)

      AIKO100 [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Am observat faptul ca Antonescu este luat de val si face niste afirmatii fara acoperire.
      • 0 (0 voturi)    
        Antonescu ... (Luni, 18 noiembrie 2013, 11:04)

        CerasellaIonescu [anonim] i-a raspuns lui AIKO100

        Aveam o parere diferita . Se pare ca antonescu m-a dezamagit cu aceste declaratii ce nu il avantajeaza deloc ...
    • 0 (0 voturi)    
      Antonescu regreta (Luni, 18 noiembrie 2013, 12:43)

      AlinAche [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Antonescu era putin somnoros si nu si-a dat seama de ce vorbeste. Cand a realizat, si-a cerut scuze si a promis ca nu mai face.
  • +31 (37 voturi)    
    Praf in ochii prostilor!!! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 17:37)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Cacarau si Felix se prefac ca simuleaza...ca se cearta!...
    Nu-i luati in seama, doar vor sa ne amageasca pentru a ne rade in nas dupa alegeri cand isi vor strange tovaraseste mainile!...
    • -1 (7 voturi)    
      ai dreptate în 80% din ce spui (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 18:45)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      diferența de 20% este fix procentul pnl de care mai are nevoie pdl să intre la guvernare pe ”ușs din față”; și, foarte trist pt Căcărău, este că pdl va obține acest procent; psd a racolat suficienți ”parlamentari” din ppdd și pdl cât să guverneze singuri; desigur că nu pot avea președintele pt că nimeni nu e atât de cretin să voteze o slugă a comuniștilor la președenție; cu atât mai mult un căcărău; pnl va ajunge la mâna pdl-ului și asta se întâmplă numai din cauza lui patriciu, omul care l-a impus pe căcărău; sincer, și eu îmi doresc să fac bine românilor și vreau ca numele meu să rămână după mine, în sensul bun evident; întrebarea este dacă pot aduce valoare, dacă pot aduce un plus de bine societății în care trăiesc; cam așa s-a gândit și căcărău, numai că s-a gândit incomplet; trebuia să își amintească de chiuluri și de prostiile uriașe car eîi ieșeau din gură; s-a spus despre el că e cel mai bun orator al României de ceva vreme încoace; chiar așa? și infractorul Adrian Năstase vorbește fără hârtie în față, și totusi a făcut pușcărie; exact cum v-a face și căcărău; cunosc indvizi excelenți oratori; patronul meu vorbește 5 limbin străine, perfect; și vine caraghiosul ăsta de căcărău și se dă mare, sau vine Plagiatorul și îmi spune cât este de...hoț; ce ar fi putut face o slugă de-a lui Ceaușescu decât să fure, sau să plagize; revenind, vine turnătorul șef și îi dă peste nas lui căcărău; ce s-a întâmplat de fapt? felix i-a deschis ușa căcărăului; de ieșit, acesta se va cere singur afară; exact ca la orice loc de muncă: noi nu te obligăm să îți dai demisia, însă îți facem viața grea; și căcărău ar fi trebuit să știe că felix și-a turnat propriile neamuri, deci un neica nimeni ca el va fi ca un strănut pt Turnătorul șef; deci, ai dreptateȘ circul este de ochii noștrii și pentru liberali...vara viitoare, vor fi băncile Cișmigiului pline de liberali...la o tablă ceva, la depănat de amintiri...
      revenind la treburi serioase, cu impozitele omului de rând cum rămâne?
    • +2 (6 voturi)    
      EXACT (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 18:53)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Astia joaca alba neagra. "Sper sa fie multzumit Basesu acum"!!!!
  • +9 (17 voturi)    
    Bine Crizel , (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 18:12)

    potaissa [utilizator]

    dar pe vremea cand bateai tobele de doua ori pe zi cu ``Jos Base `` la haznalele lui Felix nu era nerusinat nimeni ,nu? Intrebarea saptamanii: Care dintre voi e zdreanta? Probabil amandoi....
    • 0 (2 voturi)    
      Asta-i o treaba deosebita (Duminică, 17 noiembrie 2013, 3:34)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      din partea lui Felix.

      Bravo!
  • +7 (11 voturi)    
    -teatru- (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 19:06)

    adonis84 [utilizator]

    Mapetii din politica ... Nu au realizat ca's si ei oameni mari, nu copii. Lasati joaca si la munca mai bine!
  • +5 (11 voturi)    
    la munca bai (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 21:40)

    liviusmaximus [utilizator]

    Bai varane . Bai crin. La munca bai. Aucrescut impozitele, vine iarna, lssati-ne naibii cu campaniile voastre electorale interminabile. Vrem sa traim, nu sa vedem zoaiele voastre zilnic.
  • +2 (6 voturi)    
    Unul mai moral ca celalalt. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 22:02)

    dezamagitul [utilizator]

    Au si cine sa vorbeasca despre moralitate.Un turnator notoriu cu un iresponsabil , imatur. Cat ii mai tolerezi Doamne .
  • +1 (7 voturi)    
    talibani (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 22:56)

    radu9931 [utilizator]

    astia de la hotnews sunteti, cred, ca niste sectanti sau un club de autisti, traiti in lumea voastra. mai lasati fanatismele astea de doi lei, mai priviti lumea din jur, mai cititi o carte, aveti grija de voi. altfel, aveti nevoie de ajutor ... calificat. ( e pentru comentatori si postaci, platiti sau sinceri, saracii de ei ...)
  • +3 (7 voturi)    
    Crin Antonescu abandonat (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 23:05)

    Vlad-I [utilizator]

    Voi ati vazut un intelectual care sa-l sustina pe Crin Antonescu ?
    • 0 (4 voturi)    
      As puncta aici un aspect... (Duminică, 17 noiembrie 2013, 2:42)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      apropos de ce spune Vlad.
      Sa spunem ca sunt lucruri in viata la care nu te pricepi. Fie ca nu te duce mintea, fie ca nu ai educatia necesara sa emiti o parere pe subiectul respectiv. Cu toate astea vrei sa te pozitionezi de o parte sau de alta intr-o dezbatere, sa zicem. Pai domnule, daca tot nu te pricepi, macar uita-te in jur si vezi cine pe cine sustine si vezi daca ai cat de cat respect pentru acel cineva.
      Cu alte cuvinte, daca cel care ma critica (lauda) are tot respectul meu, ascult la ce spune.
      Este cacarau evitat, chiar criticat de intelectuali, ba, eu nu ma pricep da' o'r stii ei ceva. Ia mai da'l in... pe cacarau!
    • +1 (3 voturi)    
      Ce-i aia inelectual (Duminică, 17 noiembrie 2013, 3:35)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      si cine-i crin antonescu?
    • 0 (0 voturi)    
      pe Iliesiu! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 11:00)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      care ii face pantofii cu organul lingual la fiecare moment. E chiar patetic !
      PS. Renate Weber o fi intelectual?
  • +2 (4 voturi)    
    Scenarii Felix-useliste! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 6:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Gasca uselista, ghidata de Felix, lanseaza pe piata scenariu dupa scenariu, ca sa aiureasca plebea, sa dea impresia 'unitatii in diversitate'.
    In acest ultim scenariu, Felix mimeaza divergente cu Cacarau, il dojeneste "aspru", sugereaza ca ar fi mai apropiat de PSD-ul gastii lui Viorel.
    La instructaj, Felix le spune : 'atentie la mine, azi ma fac ca dau eu in Cacarau, maine ma fac ca dau in Viorel, poimaine va faceti voi ca dati unul, intr-altul, raspoimaine voi va faceti ca dati toti in mine!'; s-a inteles? v-a intrat in cap? trebue sa mai repet?'
  • +1 (1 vot)    
    Scenarii! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 10:31)

    hotnewsfil [utilizator]

    Scenarii Felix-useliste!
    Gasca uselista, ghidata de Felix, lanseaza pe piata scenariu dupa scenariu, ca sa aiureasca plebea, sa dea impresia 'unitatii in diversitate'.
    In acest ultim scenariu, Felix mimeaza divergente cu Cacarau, il dojeneste "aspru", sugereaza ca ar fi mai apropiat de PSD-ul gastii lui Viorel.
    La instructaj, Felix le spune : 'atentie la mine, azi ma fac ca dau eu in Cacarau, maine ma fac ca dau in Viorel, poimaine va faceti voi ca dati unul, intr-altul, raspoimaine voi va faceti ca dati toti in mine!'; s-a inteles? v-a intrat in cap? trebue sa mai repet?'
  • 0 (0 voturi)    
    oare cine-l crede ? (Duminică, 17 noiembrie 2013, 10:42)

    ivanescu [utilizator]

    ...daca aceste declaratii ar fi corecte si nu facute de dragul de a ajunge presedinte ,mai sa-l crezi pe antonescu ....dar dupa cum se vede ,politica este o minciuna si o facatura ,acesti politicieni nu reprezinta decat circul si neputinta boschetarilor care au ajuns sa ne conduca ......o rusine si o mare dezamagire !....ce parere aveti daca D. Liceeanu ar fi propus presedinte ?...clasa de redusi mintal ce mizerii de comentarii mai scorniti ca sa-l denigrati pe acest om de care nu-mi este rusine !
  • 0 (0 voturi)    
    * (Duminică, 17 noiembrie 2013, 11:18)

    abcdar [utilizator]

    în relativitatea cultivată simţită ca o cădere din pom
    pompele funebre sunt cele mai optimiste
    se simulează decenţa pân' la ultimul atom
    of, politică de vitrină ?! faci poză pentru reviste?

    indecizia duce la decizii proaste în ţara
    unde "temporarul" e lucrul cel ai permanent
    la mine-n Bucovina Flutur bâzâie aripioara
    iar voi vă certaţi pe-un banal argument ?!

    România-i moartă, gata de îmbălsămare
    vorbele zboară, semnificaţiile rămân
    depresia, bah, e lipsa hranei emoţionale
    căci nu se mai iubeşte român pe român

    în supa de lacrimi a vremurilor noastre
    ne păcălim pe limbă, ne urâm în inimi
    nu mai avem timp de prostiile voastre !!!
    nici voi n-aţi avea ( de-aţi avea lacrimi )

    dragilor, puneţi cearta pe-o inscripţie de cruce
    nu murdăriţi ţara , iubiţi-o, vă rog!!!
    nu lăsaţi impotenţa mentală să vă-ncurce
    găsiţi (GĂSIŢI) calea spre dialog !!!

    în adâncurile citrice ale creierului public
    mai e urma (după amputare) a unei speranţe
    c-aveţi şi inteligenţă nu doar fire de bobletic
    şi că ştiţi (barem atât) ROLUL UNEI ALIANŢE
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Luni, 18 noiembrie 2013, 13:49)

    caspa1 [utilizator]

    In zadar tot încearcă presa sa scrie articole care sa arate vreo ruptura în USL, acest lucru nu se va întâmpla niciodată.