Stire actualizata

VIDEO Ponta, despre referendumul anuntat de Basescu: Dezamagire totala. Crin Antonescu: Nu discut mahalagisme

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 12 iunie 2013, 9:56 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a calificat drept o "dezamagire totala" anuntul facut marti seara de presedintele Traian Basescu privind un nou referendum pentru un parlament unicameral cu 300 de parlamentari, in timp ce liderul PNL, Crin Antonescu, a afirmat ca nu discuta "mahalagismele" sefului statului.

Cei doi lideri ai USL, care au avut miercuri dimineata o intalnire de urgenta, la Parlament, pe teme ce tin de revizuirea Constitutiei, au afirmat ca nu au discutat subiectul referendumului anuntat de Basescu.

"Noi discutam despre solutiile USL in domeniul guvernarii, proiectului constitutional, al regionalizarii (...) Aventurile, episoadele dl Basescu nu stau in atributiile si preocuparile noastre", a comentat Crin Antonescu, intrebat de ziaristi cum comenteaza acest subiect.

"Dezamagire totala", a spus Victor Ponta, adaugand: "Un nou scandal. Nu stiu daca ati remarcat, trebuie sa mai si muncim in tara, scandaluri am tot avut in ultimii anii".

Seful executivului a afirmat ca Traian Basescu "e cetateanul Romaniei" si are dreptul, ca presedinte, "sa faca ce referendumuri doreste".

"Guvernul guverneaza, nu da din gura pe la televizor", a continuat Ponta, precizand ca USL va indemna simpatizantii sai sa voteze Da la referendumul pentru noua constitutie, in timp ce Traian Basescu va indemna sa voteze Nu. "La final, tragem linie si vedem daca au fost mai multi Da decat Nu", a precizat el.



Victor Ponta a subliniat ca USL nu renunta la parlamentul bicameral, cu 300 de deputati si un numar de senatori in functie de regiuni si judete, care vor reprezenta "puterile locale".

"Facem un referendum, cate vrea dl presedinte. Sincer sa fiu, cred ca avem lucruri mult mai importante de facut. Pe mine nu o sa reuseasca dl presedinte sa ma atraga in niciun scandal", a mentionat acesta.

Crin Antonescu a fost intrebat de ziaristi cum comenteaza afirmatia lui Traian Basescu potrivit careia "defrisarea" presedintelui de atributii, cum prevede, in opinia sa, actualul proiect de revizuire a Constitutiei, ar face din seful statului o "paiata".

"Nu mai sunt dispus sa comentez toate elucubratiile dl Basescu (...) Mahalagismele dl Basescu nu le discut", a raspuns presedintele PNL.



Victor Ponta a sustinut afirmatiile lui Crin Antonescu, amintind ca in ultimele sapte zile a vizitat trei tari europene - Germania, Polonia si Slovacia - iar in ultimele doua cazuri presedintii sunt alesi prin votul populatiei.

"Nu mi se pare ca presedintii Poloniei, Germaniei si Slovaciei sunt paiate. Cred ca sunt declaratii neserioase si neeuropene. Toti presedintii din UE au atributii constitutionale in sens european, sunt oameni respectati si cu roluri democratice", a precizat primul ministru, adaugand: "Ne intoarcem la vremurile acelea proaste ale dl Basescu".

"Daca dl respectiv (Traian Basescu) sau altii pot considera paiata un presedinte care are atributii directe si complete in politica externa sau securitatea nationala,inseamna ca desconsidera fundamental aceste domenii de activitate si pana la urma aceasta natiune. Daca a inteles ca puterea unui presedinte este sa dezvolte mereu intrigi, sa distorsioneze votul cetatenilor, sa se suprapuna peste prerogativele guvernului, noi nu credem asta", a completat Crin Antonescu.

Liderii USL au avut o intalnire de urgenta, miercuri dimineata, la Parlament, la biroul presedintelui Senatului Crin Antonescu, informeaza B1 TV, pentru discutii pe tema revizuirii Constitutiei. "Am venit sa beau cafeaua cu Crin", a spus Ponta la venirea la Parlament. La intalnire a participat si viceprim-ministru Liviu Dragnea, senatorul PNL Tudor Chiuariu si senatorul PSD Ioan Chelaru. Intalnirea survine la nici 24 de ore dupa declaratiile dure ale presedintelui Traian Basescu la adresa Comisiei pentru revizuirea Constitutiei, condusa de Crin Antonescu, dar si pe fondul recentei vizite a premierului Victor Ponta la Berlin, unde cancelarul Angela Merkel a avertizat Romania ca trebuie sa respecte statul de drept.

Amintim ca presedintele Traian Basescu a anuntat marti, intr-o conferinta de presa la Palatul Cotroceni, ca a lansat procedura legala pentru un nou referendum cu intrebari similare cu cele din 2009: a) sinteti de acord cu Parlament unicameral,  si b) sinteti de acord cu maximum 300 de parlamentari. Presedintele a spus ca a lansat procedura pentru ca actuala comisie de revizuire a Constitutiei refuza sa introduca in legea fundamentala rezultatele referendumului din 2009. Basescu a spus ca va astepta rezultatul dezbaterilor de la Curtea Constitutionala pe amendamentele Comisiei Crin Antonescu pentru a declansa referendumul propriu-zis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11566 vizualizari

  • +42 (50 voturi)    
    Doamne Da (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:06)

    un domn [utilizator]

    sa isi anunte kkrau retragerea din viata politica..Doamne Da...asa scapam de plaga asta !
    • -38 (50 voturi)    
      Il suspenda pe Basescu (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:22)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cel mai probabil, la actuala reuniune de urgenta a USL, se discuta suspendarea lui Basescu. Pina in August 2013 avem referendum de demitere.
      • +46 (50 voturi)    
        Cu firman de la Angela? (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:34)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Fii serios, in secunda doi Ponta nu mai are unde merge decat la Moscova.
        • +27 (33 voturi)    
          Voiajul ca voiajul.... (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:02)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

          ... da' banii de la Bruxelles si investitorii germani de care vorbea Pontache crezi ca mai vin?
        • -8 (12 voturi)    
          asta da tragedie ... (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:41)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

          voi nu prea intelegeti ,ca "relatiile internationale" , pentru o tara bananiera ca romania , se cladesc doar pe spagi si "beneficii" , nu conteaza cine conduce , putea fi si ceausescu, atata timp cat isi luau "beneficiile" ...
      • +36 (40 voturi)    
        Pe ce motiv? (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:36)

        Procrastinator [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Știu că USL-ul este în stare să facă asta. Dar totuși ce motiv ar putea să dea pentru suspendare?
        • -21 (29 voturi)    
          Pe motiv de incalcare a vointei parlamentului (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:43)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Procrastinator

          Basescu va fi suspendat pe motiv de incalcare a vointei majoritatii parlamentare care nu doreste parlament unicameral cu 300 membri.
          • +18 (22 voturi)    
            gadea a prezis (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:02)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            dar si daca se intampla..vai de fizicu uslamishtilor din parlament va fi..vor fi una cu pamantul !
          • +26 (30 voturi)    
            Atunci (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:03)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Sa plece tot Parlamentul pentru ca nu respecta vointa poporului care l-a ales!

            Romania nu vrea un noi MAN! S-a inteles?
          • +30 (34 voturi)    
            popor>parlament (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:11)

            Procrastinator [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            În orice țară normală voința poporului (exprimată prin referendum validat) este mai puternică decât voința parlamentului...
            • +10 (12 voturi)    
              in ROMANIA (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:19)

              rakleta [utilizator] i-a raspuns lui Procrastinator

              doar aici , dar stai ai zis normala, deci nu in ROMANIA
              • +3 (3 voturi)    
                Anarhia salvează România? (Miercuri, 12 iunie 2013, 12:14)

                Procrastinator [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

                Și dacă România nu este normală o lăsăm să se degradeze în continuare? La ce aspirăm noi ca și popor?!?
            • +18 (18 voturi)    
              Tara este normala (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:42)

              sev [utilizator] i-a raspuns lui Procrastinator

              Anormal este grupul infractional USL.
            • +2 (2 voturi)    
              dar noi nu avem o tara normala (Miercuri, 12 iunie 2013, 12:37)

              goto [utilizator] i-a raspuns lui Procrastinator

              intr-adevar, intr-o tara normal si democratica vointa cetatenilor este mai presus de lege iar statul trebuie sa faca asa cum si-a exprimat poporul vointa, chiar daca asta ar isemna ducerea in faliment a tarii. vezi cazul islandei (parca) unde s-a facut referendum pentru ca populatia sa plateasca maimult pentru salvarea unei banci, altfel tara se indrepta spre faliment; rezultatul: populatia a refuzat sa plateasca mai mult iar statul afost nevoit sa respecte vointa poporului.
              la noi din pacate este invers: poporul este obligat sa respecte vointa politicienilor. iar legile sunt facute de elita politica pt politicieni si acolitii lor, si votate ca o turma de oi de cei din parlament in schimbul unui oscior. daca unul se ridica din scaun si face un referendum acel referendum este optional si pus in aplicare daca si cum convine clasei politice aflate la putere.
              deci la noi nu este democratie, la noi este dictatura.
              din pacate din aceasta situatie nu avem iesire. chiar si in cazul unei noi revolutii la putere va veni tot cineva din clasa politica iar ciclul se va relua.
              • -5 (5 voturi)    
                sa stam stramb si sa judecam drept.... (Miercuri, 12 iunie 2013, 14:30)

                Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui goto

                in 2009 basescu a suprapus referendumul ala cu alegerile pentru presedinte, incalcand orice lege electorala (unul din candidati isi facea campanie in fiecare sectie de votare, chiar in cabina de vot, cu niste chestionare populiste), doar pentru a mai lua niste voturi.
                Fara intrebarile alea super-hiper-populiste, Basescu nu mai ajungea la Cotroceni. De acord?
                Daca la un referendum ca ala, sau ca asta de-l pregateste acum, intrebam:
                - vreti saptamana de lucru de 3 zile?
                - vreti concediu de odihna de doua luni?
                - vreti salariu minim de 3000 euro?
                - vreti desfiintarea impozitelor?
                etc. etc......
                Parlament unicameral? De ce?
                Uite, de aia! Ca-i uram pe parlamentari (campania basescului impotriva Parlamentului, a parlamentarismului, a dat roade...da' asta nu e atacare a institutiilor statului.....nuuuuuuu....).
                Reducerea numarului de parlamentari se va face...dar de ce exact 300?
                De ce nu 100 sau 10?
                Ce valoare au raspunsurile la intrebarile basiste?
                Zero! Referendumul nu a fost decat un sondaj de opinie....nu valida o lege , mai importanta, un act international sau Constitutia.
                Era moftul unui om, cum o sa fie si acum.
                • +2 (2 voturi)    
                  maxim de 300... (Miercuri, 12 iunie 2013, 15:30)

                  echos [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                  300 e aproape de rădăcina de grad 3 din populaţia de pe listele electorale. Formula asta e larg utilizata în sistemele electorale din Europa
                  Deci la 18.423.066 am avea 264 parlamentari ... deci putem prezuma un maxim de 300!
                • +3 (3 voturi)    
                  esti departe (Miercuri, 12 iunie 2013, 16:09)

                  jescu [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                  Cand o explica cineva de ce e musai sa avem mai mult de 300 de parlamentari atunci ok. Eu n-am auzit pana azi vreo motivatie coerenta. Inteleg ca saptamana de lucru de 3 zile nu se poate, nici concediu de odihna de 2 luni dar un numar mai mic de parlamentari e de bun simt. Si a apreciat asta 75% din populatie.

                  Parlament unicameral ajuta la reducerea costurilor de functionare si la o simplificare a birocratiei. Daca e o singura camera, cine spune ca nu se poate organiza intern in diverse moduri cu 10 camere interne :). Isi pot face regulamentul de functionare dupa propriul plac... unii voteaza, altii aproba...Dar de ce trebuie 2 camere cu structuri administrative diferite, si sa mute actele de la un sediu la altul si inapoi ?

                  Ii uram pe parlamentari pentru ca nu se solidarizeaza cu lumea pe timp de criza, si nu dau exemplu ca pot sa accepte schimbarile. De altfel, vanzand mandatele cu 50k euro bucata coruptilor, de ce ar trebui sa ii iubim...? Iar la referendum si altii puteau sa adauge intrebari, nu dar Basescu. Nu a furat nici un start.
              • -5 (5 voturi)    
                sa stam stramb si sa judecam drept.... (Miercuri, 12 iunie 2013, 14:30)

                Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui goto

                in 2009 basescu a suprapus referendumul ala cu alegerile pentru presedinte, incalcand orice lege electorala (unul din candidati isi facea campanie in fiecare sectie de votare, chiar in cabina de vot, cu niste chestionare populiste), doar pentru a mai lua niste voturi.
                Fara intrebarile alea super-hiper-populiste, Basescu nu mai ajungea la Cotroceni. De acord?
                Daca la un referendum ca ala, sau ca asta de-l pregateste acum, intrebam:
                - vreti saptamana de lucru de 3 zile?
                - vreti concediu de odihna de doua luni?
                - vreti salariu minim de 3000 euro?
                - vreti desfiintarea impozitelor?
                etc. etc......
                Parlament unicameral? De ce?
                Uite, de aia! Ca-i uram pe parlamentari (campania basescului impotriva Parlamentului, a parlamentarismului, a dat roade...da' asta nu e atacare a institutiilor statului.....nuuuuuuu....).
                Reducerea numarului de parlamentari se va face...dar de ce exact 300?
                De ce nu 100 sau 10?
                Ce valoare au raspunsurile la intrebarile basiste?
                Zero! Referendumul nu a fost decat un sondaj de opinie....nu valida o lege , mai importanta, un act international sau Constitutia.
                Era moftul unui om, cum o sa fie si acum.
          • +13 (13 voturi)    
            corect, Antonescu ne ia de prosti (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:58)

            jescu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Cat era sa bage in noua constitutie rezultatul referendumului si nu mai ramanea Basescu cu ce sa mai iasa la televizor ? Nu incapatanarea lui Antonescu e defapt mahalagism ?

            Problema e ca in momentul asta mandatul de senator si de deputat se scoate la licitatie in interiorul partidelor de la 50000 de euro bucata. Ca sa nu le stricam "afacerea" se gasesc tot felul de motive. Au propus modificarea constitutiei cu 300 de deputati + minoritati + X senatori, numai ca lumea deja a stabilit deja ca vrea 300 sa fie cu totul.
          • 0 (0 voturi)    
            .... (Miercuri, 12 iunie 2013, 13:39)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            ha-ha-ha!
        • +12 (12 voturi)    
          Comment sters de user (Miercuri, 12 iunie 2013, 12:00)

          NL [anonim] i-a raspuns lui Procrastinator

      • 0 (2 voturi)    
        . (Miercuri, 12 iunie 2013, 12:20)

        rugantino [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        amen to that
    • +12 (16 voturi)    
      @dumitrica (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dream on..nu mai gafeaza Ponta ca in anu 2012..chiar daca e vara...kkrau va canta..eu vara totusi o sa dorm...
  • +38 (42 voturi)    
    trepidatii (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:07)

    demaGOGU [utilizator]

    se pare ca Matrozul le-a stricat petrecerea!
  • +54 (58 voturi)    
    Ha! (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:23)

    Andor74 [utilizator]

    Imi place de marinarul nost' !
    In precedenta Constitutie s-au bagat prevederi care largeau atributiile presedintelui pentru ca erau siguri ca va iesi Nastase.... si a profitat Basescu.
    Acuma vor sa reduca atributiile si ca sa fie siguri ca le iese modifica si pragul de referendum - iar iese Basescu la rampa.
    E bun unu' ca asta care sa le dea peste bot la toate derapajele astea aiurite.
    P.S. Stiu ca e un comentariu partizan, dar chiar nu-i pot suferi pe penalii alesi in parlament....
  • +35 (41 voturi)    
    Nesimtitul (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:34)

    nano2k [utilizator]

    Plagiatorul nesimtit a spus: "Am venit sa beau cafeaua cu Crin".

    Deci Constitutia pt ei se "rezolva" la o cafea, la o zeflemea.
    • +15 (15 voturi)    
      Hai sa bem si sa ne veselim... (Miercuri, 12 iunie 2013, 12:07)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Se pare ca uitasi de guvernul ''facut'' pe bancheta din spate, asa... intre doua drumuri...
      Chiar crezi ca putem discuta de responsabilitate si seriozitate fata popor, in cazul pacalicilor astora? Da-mi si mie macar un argument.
      Si de ce ar fi responsabili fata de "prostimea'' fara pic de simt civic? Care nici nu-si cunoaste interesul si nici nu vrea sa si-l apere?
      Mai bine... o berica, ceva!
    • +4 (4 voturi)    
      Ti s-a parut ca astia au respectat (Miercuri, 12 iunie 2013, 13:25)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Constitutia pina acum? Putin le pasa lor de Constitutie.
  • -12 (28 voturi)    
    dd in direct (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:44)

    iote [utilizator]

    e nasol frate, astia schimba constitutia si pe basescu nu-l intreaba nimeni?nu se poate asa ceva....iesiti frate in strada si protestati ca asa pe net toti sunteti mari si tari,,,,,
    • +18 (22 voturi)    
      intai (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui iote

      trebuie date antenele jos..apoi iesim in strada..rezolva odata cu antenele si ne vedem in strada
    • +18 (20 voturi)    
      Ar veni dar nu-i loc in piata... (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:05)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui iote

      .. de toti care au venit la indemnul lui Gadea sa faca revolutie ca in Turcia!
    • -3 (5 voturi)    
      pai cum ? .. afara ploua ... (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:38)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui iote

      ce naiba ...

      oricum nu risca ei sa iasa in starada din 2 motive :

      1. banii primiti (daca e cazul) sunt suficienti doar pentru cateva cuvinte dejectate pe forumuri .
      2. vrei sa rada si curcile cand se strang cad de o clasa de la scoala ?
  • -24 (32 voturi)    
    Mafiotul Basescu (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:57)

    Trojan.H [utilizator]

    Cam atit despre mafiotul Basescu, frate cu USL-ul, care a ingenuncheat Justitia.
    Acum vorbim despre suspendare :)
    • +14 (16 voturi)    
      inteleg ca esti anecdotic (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ca fratele tau busola ?
  • +28 (30 voturi)    
    Merry Christmas! (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:17)

    Hefaistos [utilizator]

    Hohoho... cand sa-si ureze vacanta placuta prin tarile calde... Cred ca s-au ofticat la maxim toti aia 600 care ar urma sa ramana 300...
    Chestia nu e ca Basescu e sau nu e nu_stiu_cum. E ca legea trebuie sa fie respectata chiar si atunci cand nu ne convine! CCR a zis ca trebuie introdus in constitutie? Comisia adormitului nu vrea. Punct si de la capat, mai intrebam o data boboru'. O data nu ajunge, facem de doua ori, pana inteleg si baietii ca asa trebuie.
    Constitutia asta facuta de USL pe genunchi nu e doar un substitut pentru o gramada de legi si norme (stupid, constitutia trebuie sa fie ca o dogma nu ca un compendiu din legislatie) dar ce-i mai grav e ca e facuta cu rea intentie. Mie personal imi arata ca un scut in jurul parlamentarilor si asa ceva e inacceptabil! In loc sa lasi justitia sa aiba acces la marii corupti tu practic le introduci in legea suprema IMUNITATEA perfecta si inamovibila.
    • +5 (5 voturi)    
      mai mult (Miercuri, 12 iunie 2013, 13:19)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Hefaistos

      noua constitutie lasa coruptii sa aiba acces la justitie, sa-i cheme la ordin de cate ori vor niste becali, antonescu, SRS sau altii...
      doar orbii si deceleratii cu 3 clase (si alea trecuta prin bunavointa invatatorilor de la sate) nu vad cat de mafiote sunt amendamentele la noua Constitutie.
  • +15 (15 voturi)    
    Le-a ramas cafeaua in gat (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:33)

    Alui [utilizator]

    Cacarau nu MAI poate discuta mahalagisme pentru ca si-o fi ars gatul cu cafeaua fierbinte. Ponta a fost dezamagit total de gustul cafelei, n-avea "gustul" antenelor, asa cum ii place lui.
  • +10 (10 voturi)    
    Acu pot sa organizeze ce referendum vor... (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:36)

    Alui [utilizator]

    USLamistii sunt total compromisi!
  • +16 (16 voturi)    
    Doi ratati (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:39)

    sev [utilizator]

    Doi incompetenti,doi incapabili,doi iresponsabili,intr-un cavant doi ratati.
  • +15 (15 voturi)    
    "Am venit sa beau cafeaua cu Crin" (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:54)

    furioasa [utilizator]

    Cata golanie la ditamai prim ministrul tarii .
    Cred ca le-a cam creat insomnii ,asta noapte ,declaratiile presedintelui !
  • +4 (4 voturi)    
    Referendumuri fara repetitie (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:55)

    ElToro [utilizator]

    Referendumuri fara repetitie: Sunteti de acord ca Edilul Sectorului 5 sa puna panselutze in loc sa faca adaposturi si camine sociale pentru oamenii strazii si pentru cainii maidanezi din fonduri europene? Sau alt referendum: Vreti sa revenim la Constitutia Bratienilor din 1923 si la monarhie constitutionala?
  • +12 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:59)

    [anonim]

  • +15 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 12 iunie 2013, 12:05)

    NL [anonim]

  • -4 (6 voturi)    
    Superb (Miercuri, 12 iunie 2013, 13:00)

    Gigi Kent [utilizator]

    "Daca dl respectiv (Traian Basescu) sau altii pot considera paiata un presedinte care are atributii directe si complete in politica externa sau securitatea nationala,inseamna ca desconsidera fundamental aceste domenii de activitate si pana la urma aceasta natiune. Daca a inteles ca puterea unui presedinte este sa dezvolte mereu intrigi, sa distorsioneze votul cetatenilor, sa se suprapuna peste prerogativele guvernului, noi nu credem asta"

    Ce ar mai fi de zis ...
    • +2 (2 voturi)    
      Multe ar mai fi de zis... (Miercuri, 12 iunie 2013, 14:03)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Pe cine reprezinta parlamentarii?
      Ce cauta si ce ar trebui sa reprezinte parlamentarii acolo?
      De a cui vointa trebuie sa se tina seama?
      • -2 (2 voturi)    
        Da da da ... (Miercuri, 12 iunie 2013, 16:42)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui morometu

        ... stiu, tu ai o problema cu parlamentarii ca sunt prea multi eu am o problema cu Basescu ca e (pur si simplu). Vedem la referendum cati sunt ca mine si cati sunt ca tine.

        Dar de vointa a 7.4 milioane de romani (cu vreo 2 milioane mai multi decat cei care l-au votat) nu mai ziceti nimic? A tinut Basescu cont de vointa poporului fix cum a vrut Aspazia de la CCR.

        Din realizarile politici de aparare si externe a domnului Basescu:

        1) A reusit sa nu ne scoata din NATO (unde ne-a bagat Iliescu si PSD-ul)
        2) A reusit sa nu declanseze un razboi cu Rusia (in pofida declaratiilor cunoscute si inutile de altfel)
        3) Pe plan extern a reusit, din interes pur personal sa ii comunice cancelarului german, tara foarte importanta din UE in care suntem si noi parte, ca o procedura existenta in Constitutie nu exista in viziunea sa

        Punctul 3 cred ca tine mai degraba de crima de inalta tradare decat de reprezentarea intereselor Romaniei pe plan international.
        • +1 (1 vot)    
          Tema era alta (Miercuri, 12 iunie 2013, 19:13)

          morometu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Chiar si intrebarile mele contineau alt subiect. In fara de Basescu mai aveti si alte'' justificari'' palpabile?
          Eu chiar cred ca sunt foarte multi parlamentari, degeba si fara rost. Nu stiu sa citeasca o lege ce s-o mai si inteleaga?
          Despre respectul prevederilor legale, tocmai ce ne-au demonstrat ca au calcat in picioare chiar si Constitutia.
          Si nu uita, toate cheltuielile si extravagantele lor se deconteaza din buzunarul meu, al tau, al copiilor nostrii. Nu mai invoc si altele de care chiar imi este lehamite.
          Totusi,in perioade de criza reduci cheltuielile bugetare. Macar atat respect !
          Cat despre cele 7,4 mil. cred ca s-au lamurit toti despre ce era vorba.
          Nu mai amestecati lucrurile ca la latrine...
  • +8 (8 voturi)    
    Demagog de scoala noua (Miercuri, 12 iunie 2013, 13:17)

    benicio [utilizator]

    Victor Ponta: "Un nou scandal. Nu stiu daca ati remarcat, trebuie sa mai si muncim in tara, scandaluri am tot avut in ultimii anii"

    Nu am remarcat nimic in ultimul an!

    Crin Antonescu: "Mahalagismele dl Basescu nu le discut"

    OK, dar de Boc filmat in poponetul gol a stiu sa rada, tocmai la Capatos in direct. Curat murdar...
  • -5 (5 voturi)    
    frica de a-l suspenda (Miercuri, 12 iunie 2013, 14:35)

    antitot [utilizator]

    naste monstrii,va costa scump USL aceasta teama de a da cu matroz de pamant.
    Inca nu e timpul pierdut,Germania e doar o sperietoare basista, investitiile acesteia sunt foarte mici si nu au cum sa ne afecteze.
    Daca nu e Germani vor fi altii care sa investeasca rusi chinezi indieni , doar sa vrem.
  • +2 (2 voturi)    
    mat cu regele (Miercuri, 12 iunie 2013, 14:54)

    liviusmaximus [utilizator]

    Mr base spune ceva foarte important, strecurat printre multele afirmatii : "Numarul monarhistilor a crescut mult de la 3% si cred ca sunt cam 15-18%.
    Ca politician sunt curios sa vad cat de prizata mai este monarhia acum. Un referendum insa pe tema monarhiei nu poate fi lansat fiindca nu respectca Constitutia, dar se poate gasi o alta solutie."
    intelegeti care ar fi rolul lui Ponta ? Intelegeti indirect si rolul lui Crin si cat de in van e munca lui de revizuire a constitutiei ?