Adrian Nastase, despre dosarul sau privind regimul armelor si munitiilor: De fapt, unii au regretat ca in seara de 20 iunie nu am folosit decat un singur cartus

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 19:04 Actualitate | Politic

Adrian Nastase afirma pe blog, in legatura cu inceperea urmaririi penale impotriva sa pentru savarsirea infractiunii de nerespectare a regimului armelor si munitiilor, ca avand dreptul sa detina pentru armele mele, de diferite calibre, cateva mii de cartuse - "ceea ce mi-ar fi 'permis', in ultimii 20 de ani, sa organizez un mic genocid, ceea ce nu s-a intamplat", scrie el ironic - considera ca "de fapt, unii au regretat ca in seara de 20 iunie nu am folosit decat un singur cartus din cele 400 din calibrul 38 special".

"Poate ca unii dintre voi s-au intrebat de ce nu am comentat deschiderea, acum, a dosarului cu cartusele sau de ce DNA a trimis la Curtea Suprema, in aceste zile, motivarea recursului in dosarul "Zambaccian". Simplu. Am considerat ca este vorba de coincidente. In plus, avand dreptul sa detin pentru armele mele, de diferite calibre, cateva mii de cartuse, ceea ce mi-ar fi "permis", in ultimii 20 de ani, sa organizez un mic genocid, ceea ce nu s-a intamplat, m-am gandit ca, de fapt, unii au regretat ca in seara de 20 iunie nu am folosit decat un singur cartus din cele 400 din calibrul 38 special", a scris joi, intr-un post scriptum la o postare pe blogul sau personal.

***

Procurorii Sectiei de urmarire penala si criminalistica a Parchetului General au dispus inceperea urmaririi penale fata de Adrian Nastase pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor, a informat miercuri Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie (PICCJ). Procurorii informeaza ca dosarul a fost disjuns din cel privind tentativa de sinucidere.

"In continuarea cercetarilor in cauza constituita ca urmare a disjungerii din dosarul privind tentativa de sinucidere a numitului Nastase Adrian, procurorii Sectiei de urmarire penala si criminalistica au dispus inceperea urmaririi penale fata de acesta sub aspectul savarsirii infractiunii de nerespectare a regimului armelor si munitiilor, prevazuta de art. 279 alin. 1 Cod penal", informeaza procurorii PICCJ.

In comunicatul de presa se precizeaza ca procurorii au constatat ca la data de 21 iunie 2012 Adrian Nastase detinea fara drept, la domiciliul sau, 359 cartuse calibru 38 special, in plus fata de cantitatea de 50 bucati mentionata in permisul de port arma, respectiv 6 cartuse calibru 338 Win si 34 cartuse calibru 222 Rem, pentru care nu era autorizat sa detina..

"Facem precizarea ca inceperea urmaririi penale este o etapa a procesului penal reglementata de Codul de procedura penala, avand ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, in nicio situatie, sa infranga principiul prezumtiei de nevinovatie", se mai arata in comunicat.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1441 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Adevar iti iesi pe gusa zgiriata (Joi, 28 martie 2013, 19:17)

    it_s__not_news [utilizator]

    "De fapt, unii au regretat ca in seara de 20 iunie nu am folosit decat un singur cartus "

    Da mai Bombo, me included, sau macar directia tevii trebuia sa fie verticala, ce dracu, trebuie sa-ti dea poporul lectii de sinucidere?
    • +7 (7 voturi)    
      eu nu (Joi, 28 martie 2013, 19:36)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

      eu vreau lumea sa-l arate cu degetu ca pe un hot ordinar. vreau ca lumea sa-l ocoleasca pe strada ca pe un paria.
      poate mi-era mila de el daca isi turna cenusa in cap si regreta fapta facuta. dar cand el tot insista pe dosar politic si ii se pare normal sa aiba milioane de euro din salariu de bugetar si apoi sa ne trimita sa-i numaram ouale.
      nu bombonel, faptul cai ai munitie in casa fara a avea dreptul nu este un dosar politic, este nesimtire si inconstienta.
      • +3 (3 voturi)    
        nici eu.. (Joi, 28 martie 2013, 21:28)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        a vazut si el cum e in pirnaie...desi cred ca a stat mai mult prin spital....sau poate la biblioteca sa scrie cele 3 carti...
  • +10 (10 voturi)    
    Nastase hitman mic ce esti... (Joi, 28 martie 2013, 19:21)

    Lok [utilizator]

    38 special garla pentru pistol, un incarcator de Walther si unul pentru M4a1. Mari planuri.

    Dar esti un cetatean oarecare si trebuie sa faci minimul amar de 2 ani, impartit cum doresti tu, la varsta ta inaintata cu boli autoprovocate.

    Intelegem.
  • +11 (11 voturi)    
    Mare psiholog Nastase (Joi, 28 martie 2013, 19:23)

    denvarel [utilizator]

    A ghicit exact gandurile mele. Pacat ca a folosit doar un cartus...
    • +7 (7 voturi)    
      Si mai pacat ... (Joi, 28 martie 2013, 20:08)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      ... ca nu l-a folosit cum trebuia!

      I-as sugera ca data viitoare sa nu ezite sa ceara ajutor. Sunt sigur ca sunt o multime care l-ar consilia. GRATIS!
  • +8 (8 voturi)    
    Un sinucigas are dreptul legal sa detina arme? (Joi, 28 martie 2013, 19:33)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Chiar sintem o tara vesela daca bombo are inca in posesie arme si munitie. Mai ales ca se stie foarte bine si cum tinteste.
  • +10 (10 voturi)    
    je ne regrette rien (Joi, 28 martie 2013, 19:35)

    vidoc [utilizator]

    Eu ,recunosc,regret nu ca nu a folosit mai multe cartuse ci faptul ca cel folosit nu si l-a tras ,barbateste,in cap.M-am saturat de ironiile ,deloc subtile,si de sfaturile unui puscarias,
  • +6 (6 voturi)    
    !!! (Joi, 28 martie 2013, 19:40)

    CMD [utilizator]

    Sint unul dintre ei!!
  • +5 (5 voturi)    
    Scapai tara de tine!!! (Joi, 28 martie 2013, 19:40)

    BineInformat [utilizator]

    ...faceai un bine acestei natiuni prostite de acolitii tai. Pe viata de cate ori alimentez autoturismul, o sa urez "de bine"!!! Totusi, daca ai ratat atunci, de ce nu mai incerci inca o data???
  • +5 (5 voturi)    
    luciiciu@gmail.com (Joi, 28 martie 2013, 19:43)

    lucadd [utilizator]

    Un cartus neutilizat corect poate cauza dureri, raniri, circ si paine pentru televiziuni... insa pus pe o teava bine orientata...de obicei spre tampla.... da rezultate scontate ... si poate incheia socotelile nefericitului cu repeziciune.
    Deci nu mai multe ci unul bine folosit maestre... dar nici aici nu excelezi cum ar trebui... acum inteleg de ce ati fost condamnat in cazul trofeului calitatii...(din cauza lipsei ei?) :)
  • +3 (3 voturi)    
    Yesssss.......... (Joi, 28 martie 2013, 19:57)

    polonyca [utilizator]

    Da cum ti-ai dat seama de asta ???:)))))))
  • +2 (2 voturi)    
    Daca si la vanatoare ... (Joi, 28 martie 2013, 20:05)

    Ptr52 [utilizator]

    ... iroseste, gloantele pacat de ele. Unul singur, folosit cu iscusinta era suficient. Asta daca ar fi dorit acest lucru dar, ... ma indoiesc!
  • +3 (3 voturi)    
    Parerea de rau (Joi, 28 martie 2013, 20:13)

    nano2k [utilizator]

    De regula un cartus ar trebui sa ajunga.
    Parerea de rau este ca a fost risipit.
  • +6 (6 voturi)    
    Adrian Nastase e din alta lume!!! (Joi, 28 martie 2013, 20:18)

    MirceaIo [utilizator]

    Adrian nu poate intelege ca nimeni nu poate fi deasupra legii. Cum!!!???...cand pana acum a fost un privilegiat, sa trebuiasca sa poarte si el "centura de siguranta"!!! Puscaria nu la "educat", n-a inteles nimic. S-ar putea sa ii fie rau in viitor.
  • +5 (5 voturi)    
    va inselati (Joi, 28 martie 2013, 20:25)

    den [utilizator]

    D-le Nastase !!! multi dintre noi regretam ca nu sunteti dupa gratii....
  • +5 (5 voturi)    
    ? (Joi, 28 martie 2013, 21:31)

    cotora [utilizator]

    nastase, daca aveam eu 2 cartuse, nu 400, acuma eram arestat, judecat si condamnat, apropos cu sinuciderea, a fost o mascarada inventata de tine, ti-a iesit prost regia
    • +4 (4 voturi)    
      nu cred ... (Vineri, 29 martie 2013, 13:31)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      iti poate confirma gabriela vranceanu firea, ea sustinea ca sa se faca controale la toti posesorii de arme sa vedem daca nastase este singurul care detine munitie ilegala... abia in cazul asta putem sa admitem ca nastase trebuie sa faca puscarie..., daca nu, este dosar politic...
      asta este logica uslasa cu care au indobitocit acest popor, legile nu sunt pentru alde nastase, sunt pentru cei multi si prosti...
      chiar nu inteleg de ce mai este in vigoare o asemenea lege, daca nu constituie infractiune sa detii armament ilegal...
  • +2 (2 voturi)    
    d-lor ,eu am.... (Vineri, 29 martie 2013, 1:33)

    luci30 [utilizator]

    o multime de nedumiriri.Cum a reusit -in putinul timp stat la inchisoare-sa scrie 3sau7 carti,cum a alfabetizat un detinut,cind a mai scris pe blog,cind inceteaza cu nesimtirea,cind i se va face confiscarea banilor iliciti,cind va fii tratat ca un penal ce este si la propiu si la figurat????
  • 0 (0 voturi)    
    excelent (Vineri, 29 martie 2013, 17:25)

    unnene [utilizator]

    nici un iubitor de nastase la postul asta :)) pai unde sunt ma lingaii de serviciu? vrajitorul din oz, calin_mattei si inca o gramada cu care nu mi-am mai incarcat memoria? :)) pai e frumos? sa nu planga nimeni? sa nu ii ia nimeni un cadouas cum a facut baba aia idioata la iesirea din parnaie? deci speram sa mai intri la brutarie cat de curand si in seara de dinainte sa nu mai ratezi :))