VIDEO Ponta ironizeaza scrisoarea lui Basescu: A cata scrisoare e asta, a II-a, a III-a? Apreciez ca mi-a scris si nu a postat pe Facebook

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 25 martie 2013, 12:29 Actualitate | Politic

"A cata scrisoare e asta, a II-a, a III-a? Apreciez in primul rand ca a trimis o scrisoare si nu a postat pe Facebook. Presedintele crede ca daca a trimis scrisoare nu o sa se mai vorbeasca de PDL. O sa raspundem in scris', a afirmat luni premierul Victor Ponta, chestionat de jurnalisti in legatura cu scrisoarea adresata in aceeasi zi de seful statului primului ministru si presedintilor celor doua camere ale Parlamentului.

Presedintele Traian Basescu le-a trimis, luni, o scrisoare comuna presedintelui Senatului, Crin Antonescu, presedintelui Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea si premierului Victor Ponta, in care propune o serie de termene clare pentru respectarea recomandarilor cuprinse in Raportul MCV. Printre urgentele semnalate de seful statului se numara adoptarea noului Statut al deputatilor si senatorilor "cu respectarea standardelor legale si morale europene", "asigurarea protectiei adecvate pentru sistemul judiciar si institutiile anticoruptie impotriva presiunilor nejustificate de orice natura", "revocarea membrilor Guvernului care fac obiectul unor actiuni in instanta pentru fapte penale" si desemnarea noilor sefi ai Parchetului General si DNA.
























2222 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    piontalau (Luni, 25 martie 2013, 12:39)

    sucaa [utilizator]

    altceva mai poti sa faci? in afara de a face mistouri ieftine si copy/paste, tu te pricepi la ceva cu adevarat?
    acelea sunt punctele ce trebuie sa le rezolve Romania ca sa intre in schengen, nu este nimic de ras acolo, dincontra, este de plans. ca si persoana ta de altfel...
  • +11 (15 voturi)    
    dispretul e fata de romani (Luni, 25 martie 2013, 12:41)

    edif [utilizator]

    Romanii cu atat raman, cu dispretul si bascalia lui Ponta
    • -8 (10 voturi)    
      sigur ... (Luni, 25 martie 2013, 12:53)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui edif

      dispret fata de romani a fost ala cand te tii de scaun cu dintii (vezi cazul "masa-verde") .
      • +8 (8 voturi)    
        sigur (Luni, 25 martie 2013, 13:07)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        cand se incalca reguli, nu vad de ce trebuie sa dai satisfactie. acolo a fost defat adevaratul dispret fata de reguli, legi si bun simt. dar pt voi aceste lucruri sunt SF :)
        • -1 (5 voturi)    
          mai draga :) (Luni, 25 martie 2013, 15:25)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          dispret e atunci cand minti cu nesimtire un popor intreg .

          cand iesi si spui ca depui demisia in 5 minute , apoi dupa 10 minute te reazgandesti .

          cand urlii sa vina romanii la vot , ca tu esti un luptataor , ca tu nu vrei sa castigi pe chichite ale legii .. la masa verde sau pe sub praga (ca gandaceii) .... iar a doua zi vi si urlii iar cum ca romanii cu onoare nu trebuie sa vina la vot , ca e onorabil sa stea romanii acasa ca sa catigi tu ca un adevara "barbat" "onorabil" .
          si astea sunt doar 2 exemple notabile , din sutele de minciuni marca ocnasu' .
          • 0 (0 voturi)    
            Demisia (Luni, 25 martie 2013, 17:18)

            rokoro [anonim] i-a raspuns lui adrian8

            Te referi la Antonescu cand a zis ca demisioaneaza si se retrage din politica daca nu reuseste sa stranga 50% + 1 din voturi si sa il demita pe Basescu???
      • +5 (7 voturi)    
        iete,te,te... (Luni, 25 martie 2013, 13:14)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Pai, adriane optule, nu te mai fofili... Semneaza cu numele intreg , ce ti-e rusine? - ADRIAN NASTASE!! Ca ai real talant de...politicianist,baiatule.
        • -1 (3 voturi)    
          bine mai ... (Luni, 25 martie 2013, 15:27)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui solar

          Solar Gigel .. nu ? asa te cheama ?

          vad ca ai multe argumente pertinente la ceea ce am spus eu ....
          felicitari pentru inteligenta deosebida de care dai dovada prin acest remarcabil si covarsitor contra argument .
  • +10 (14 voturi)    
    Cine rade la urma... (Luni, 25 martie 2013, 12:44)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Glumitele de adolescent intarziat, votat prim ministru de o populatie debusolata, tin loc de...guvernare.
    Nimeni nu scapa de nota de plata... Capisci Pinochio ?
    • -6 (8 voturi)    
      asa fie .. (Luni, 25 martie 2013, 12:52)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      sper sa ai dreptate .

      oricum pana la nota lui de plata , vine cea a basului .. abea astept !
      • +6 (8 voturi)    
        Base in 2 ani termina (Luni, 25 martie 2013, 13:03)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Dar ma gindesc cu groaza ca ajunge Kakarau presedinte cu onomatopeele lui - A, daaa, asa e, Oh, daaa Ihââââ...
        • +3 (5 voturi)    
          te inseli iancule-jianule... (Luni, 25 martie 2013, 13:22)

          solar [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          te inseli iancule -jianule. KKrau nu va ajunge prezident. S-a dus baba cu colacii si de data asta. Poate ajunge prezident intr-o tara ... FOSTA UE!! Punem pariu? Sa vedem are curaj? au curajul cei care l-au votat sa cada exact la fundul prapastiei,votandu-l? Daca au, atunci au si vom fi cu totii ...au, au, au ,au !!!! Asa ca , stii ce face domnul CACARAU? Se pisa contra vantului !!!
          • 0 (0 voturi)    
            Adica (Luni, 25 martie 2013, 19:05)

            Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui solar

            el vrea la vest si noi o luam spre est, el priveste in viitor noi ne indreptam spre trecut, el vrea la dreapta noi alegem stanga. Cacarau e de-al nostru, altul e personajul care se pune contra noastra.
        • -1 (3 voturi)    
          ok ... merge si asa .. (Luni, 25 martie 2013, 15:28)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          sunt dispus sa astept 2 ani si apoi sa il vad pe bas acolo unde ii este locul .
      • +5 (5 voturi)    
        Ura... ca stare la romani. (Luni, 25 martie 2013, 13:08)

        Cetatean-roman [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Eu sper sa n-ai dreptate...
    • -2 (4 voturi)    
      Tie iti plac doar glumele lui Base (Luni, 25 martie 2013, 13:08)

      DanBruma [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      alea cu "pasarica". Ghidushule!
      • 0 (2 voturi)    
        sau aia cu (Luni, 25 martie 2013, 15:29)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

        "eram baut" ... ;)
  • +8 (10 voturi)    
    hmm (Luni, 25 martie 2013, 12:46)

    Googol [utilizator]

    observ cu îngrijorare o atitudine din ce în ce mai prezentă a mitomanului, în loc să răspundă obiectiv întrebării, vine cu ironii obosite, de clasa a II-a, dar de fiecare dată. asta dovedește că politicienii care ne guvernează au probleme grave de comunicare și nu numai, probleme care derivă clar din lipsa de soluții concrete pentru creearea unui trai mai bun.
    • -1 (3 voturi)    
      pai da ... (Luni, 25 martie 2013, 15:30)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Googol

      dar ce frumoase si iubite de voi erau ironiile de gradinita ale basului , la orice intrebare pertinenta venita ...

      cat despre solutii .... au fost vazute foarte bine in ultimi ani !
  • +6 (8 voturi)    
    ? (Luni, 25 martie 2013, 13:30)

    cotora [utilizator]

    ponta, un raspuns de smecheras, de mitic, un raspuns de dispret fata de tara si fata de romani, isi bati joc de ei, tu urmaresti interesele tale personale si de partid, apropos pe tine te-a votat electoratul pentru pomeni sociale, nu ca sa-ti bati joc de tara si de romani
  • +2 (4 voturi)    
    Într-o ţară normală... (Luni, 25 martie 2013, 15:15)

    senator [utilizator]

    ... un politician normal nu ar fi aşteptat nici prima, nici a doua, nic a n-a scrisoare de la preşedinte, ci ar fi făcut ceea ce era de făcut. Dar unii căţei aşteaptă să-i tragi de lanţ ca să-şi dea seama ce au de făcut.