VIDEO Scrisoare ultimativa de la Traian Basescu pentru Ponta, Antonescu si Zgonea: seful statului propune termene clare pentru respectarea recomandarilor din raportul MCV​

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 25 martie 2013, 11:46 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu le-a trimis, luni, o scrisoare comuna presedintelui Senatului, Crin Antonescu, presedintelui Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea si premierului Victor Ponta, in care propune o serie de termene clare pentru respectarea recomandarilor cuprinse in Raportul MCV. Printre urgentele semnalate de seful statului se numara adoptarea noului Statut al deputatilor si senatorilor "cu respectarea standardelor legale si morale europene", "asigurarea protectiei adecvate pentru sistemul judiciar si institutiile anticoruptie impotriva presiunilor nejustificate de orice natura", "revocarea membrilor Guvernului care fac obiectul unor actiuni in instanta pentru fapte penale" si desemnarea noilor sefi ai Parchetului General si DNA.



Premierul Victor Ponta a reactionat ironic la scrisoarea lui Traian Basescu: A cata scrisoare e asta, a II-a, a III-a? Apreciez ca mi-a scris si nu a postat pe Facebook.

Seful statului le propune celor 3 oficiali urmatorul "Plan de actiune":

1. Adoptarea, cu respectarea standardelor legale si morale europene, si punerea efectiva in aplicare a noului Statut al deputatilor si senatorilor.
termen: inainte de sfarsitul actualei sesiuni parlamentare.

2. Adoptarea unui cod de conduita al parlamentarilor.
termen: inainte de sfarsitul actualei sesiuni parlamentare.

3. Respectarea si executarea hotararilor judecatoresti.
termen: imediat-permanent.

4. Asigurarea protectiei adecvate pentru sistemul judiciar si institutiile anticoruptie impotriva presiunilor nejustificate de orice natura.
termen: imediat-permanent.

5. Revocarea membrilor Guvernului care fac obiectul unor actiuni in instanta pentru fapte penale.
termen: 30 aprilie.

6. Angajarea raspunderii membrilor Parlamentului pentru fapte de incalcare a regimului de integritate.
termen: 30 aprilie.

7. Desemnarea conducerii Parchetului General si a DNA.
termen: imediat.

8. Prevenirea si sanctionarea coruptiei privind achizitiile publice si dezvoltarea rolului ANI in acest domeniu.
termen: 30 aprilie.



"Stimate domnule Presedinte al Senatului,
Stimate domnule Presedinte al Camerei Deputatilor,
Stimate domnule Prim-ministru,

In cadrul discursului pe care l-am sustinut in fata Parlamentului, in data de 12 martie 2013, am pledat pentru inscrierea in centrul agendei politice a statului roman a trei teme care imi par esentiale pentru avansarea proceselor de integrare europeana.

Am subliniat cu acel prilej ca existenta unui stat de drept modernizat si consolidat - eficient in functionarea sa democratica si independent in desfasurarea actului de justitie -, adoptarea monedei euro si, nu in cele din urma, aderarea la spatiul Schengen sunt coordonatele care trebuie sa ghideze actiunea noastra comuna pe termen scurt si mediu. Am increderea ca sunt in asentimentul Dumneavoastra cand afirm ca fiecare roman se regaseste in aceste trei obiective prin aspiratiile de a trai si munci intr-un context de reglementari fondate pe acele principii care au generat securitatea si prosperitatea comunitatii euroatlantice din care facem parte.

Doresc sa reiterez, prin intermediul acestei scrisori, propunerea mea de a avea un parteneriat cu Parlamentul si Guvernul atat in ceea ce priveste asumarea in comun a celor trei obiective, cat mai ales pentru desfasurarea de actiuni coordonate si concertate in sensul indeplinirii lor.

Testul pe termen scurt al angajamentului nostru comun, Parlament - Presedinte -Guvern, pe directia consolidarii statului de drept modern il reprezinta intrunirea conditiilor pentru realizarea aderarii la spatiul Schengen inainte de sfarsitul acestui an. Cunoasteti foarte bine faptul ca deschiderea politica a tuturor statelor membre care vor vota decizia de extindere a spatiului Schengen cu Romania si Bulgaria a fost consemnata in documentele Consiliului Justitie si Afaceri Interne din 7 - 8 martie. Cunoasteti, de asemenea, ca exista state membre care s-au pronuntat public in ceea ce priveste legatura dintre aderarea Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen si progresele realizate in privinta indeplinirii conditiilor din Mecanismul de Cooperare si Verificare.

In opinia mea, a trata cu responsabilitate fata de cetatenii romani obiectivul Schengen presupune adoptarea si punerea in aplicare a unui plan de actiune centrat pe recomandarile cuprinse in raportul Mecanismului de Cooperare si Verificare, adoptat de Comisia Europeana in 30 ianuarie 2013 si aprobat de Consiliul Afaceri Generale din 11 martie 2013, inclusiv cu acordul reprezentantului Guvernului Romaniei prezent la lucrari.
In sensul celor de mai sus, va propun urmatorul Plan de actiune :


1. Adoptarea, cu respectarea standardelor legale si morale europene, si punerea efectiva in aplicare a noului Statut al deputatilor si senatorilor.
termen: inainte de sfarsitul actualei sesiuni parlamentare.
2. Adoptarea unui cod de conduita al parlamentarilor.
termen: inainte de sfarsitul actualei sesiuni parlamentare.
3. Respectarea si executarea hotararilor judecatoresti.
termen: imediat-permanent.
4. Asigurarea protectiei adecvate pentru sistemul judiciar si institutiile anticoruptie impotriva presiunilor nejustificate de orice natura.
termen: imediat-permanent.
5. Revocarea membrilor Guvernului care fac obiectul unor actiuni in instanta pentru fapte penale.
termen: 30 aprilie.
6. Angajarea raspunderii membrilor Parlamentului pentru fapte de incalcare a regimului de integritate.
termen: 30 aprilie.
7. Desemnarea conducerii Parchetului General si a DNA.
termen: imediat.
8. Prevenirea si sanctionarea coruptiei privind achizitiile publice si dezvoltarea rolului ANI in acest domeniu.
termen: 30 aprilie.

Va reamintesc, in acest context, ceea ce Consiliul Uniunii Europene stabileste cu prilejul fiecarei reuniuni in care se adopta rapoartele MCV, respectiv ca ᅡexistenta unui sistem administrativ si judiciar impartial, independent si eficace, inzestrat cu mijloace suficiente, este indispensabila pentru o buna functionare a politicilor UE si pentru a asigura accesul deplin al cetatenilor la toate oportunitatile oferite de apartenenta la Uniuneᅡ.

Imi exprim convingerea ca prin indeplinirea Planului de actiune (in forma pe care v-am propus-o sau intr-o varianta imbunatatita de dumneavoastra) si o atitudine proactiva in relatia cu Comisia Europeana si statele membre, vom putea apara mult mai bine interesele Romaniei, decat printr-o retorica agresiva, fara acoperire in fapte la noi acasa.

In opinia mea, punerea in aplicare a Planului de actiune, reprezinta singura optiune de natura sa sporeasca sansele de a obtine o decizie favorabila de aderare la spatiul Schengen inainte de sfarsitul acestui an.

In asteptarea raspunsului Dumneavoastra, pe care il sper foarte rapid, va rog sa primiti, stimate domnule Presedinte al Senatului, stimate domnule Presedinte al Camerei Deputatilor si stimate domnule Prim-ministru, asigurarea consideratiei mele inalte."





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4778 vizualizari

  • -12 (14 voturi)    
    din gama (Luni, 25 martie 2013, 12:20)

    evoque [utilizator]

    hai sa sicanam majoritatea sau sunt un perdant da ma bag in seama.
    Ce are ani cu achizitiile publice?! Pai nu avem anrmap, cnsc plus dna, etc. dom' prezident pastreaza talentul de a scrie pentru vremea cand trebuie sa scrii carti. Este adevarat ca aceste institutii functioneaza prost, insa cum naiba de nu s-a vazut acest lucru pe vremea lui boc si mru?! Tendentios! hmm.
    Cu desemnarea conducerii dna si a parchetului, perfect de acord, insa nu cu oamenii gen morar, kovesi, etc, care fac dosare dupa cum vreti, poate vrem sa vedem si ce se intampla cu videanu si baietii destept, cum se descurca berceanu cu straco si hai sa zicem hotelul din austria, etc.
    Cat priveste termenul de 30 aprilie, eu zic sa fie 1 aprilie :).
    Una peste alta eu zic sa trageti pe dreapta si sa mai renuntati la a incerca sa va astupati gafa cu pdl-ul, pentru ca aceasta scrisoare are rolul de a sterge ridicolul situatiei create de dumneavoastra cand cu despartirea de pdl.
    • +13 (17 voturi)    
      Circotas... (Luni, 25 martie 2013, 12:55)

      gigi62 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Pai tocmai procurori enumerati de tine au realizari ce se vad , chiar daca le vad numai oamenii cinstiti si nu penali si leprele. In rest esti doar circotas si daca in scrisoarea de mai sus vezi lucruri rele inseamna ca ....e tare greu
      • -5 (9 voturi)    
        probabil (Luni, 25 martie 2013, 13:23)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui gigi62

        ca sunt putin carcotas, insa fiecare guvernare are oile sale negre, asa cum am vrut si vreau ca nastase sa plateasca pentru smenurile sale, vreau ca si oile negre din timpul guvernarii pdl sa plateasca. Poate candva se va intelege ca trebuie terminat cu hotiile din banul public. Procurorii enumerati mai sus sau ocupat de unii, acum vreau procurori care sa se ocupe si de altii. Asa este in tenis.
        • +4 (6 voturi)    
          Inaltatoare gindurile tale (Luni, 25 martie 2013, 14:39)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          "trebuie terminat cu hotiile din banul public" Ai cumva si o parare despre oficialii cu dosare penale?
          • -2 (2 voturi)    
            prezumtia de nevinovatie functioneaza? (Luni, 25 martie 2013, 15:19)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Dosare poti sa ai si tu, cate vrei...trebuie doar noste plangeri.
            • -2 (2 voturi)    
              prezumtia de nevinovatie (Luni, 25 martie 2013, 16:26)

              evoque [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

              se aplica doar pentru basescu, udrea, videanu, berceanu, ................. daca sunt sau au legaturi politice cu usl atunci sunt penali, puscariabili, etc.
              • +3 (3 voturi)    
                Basescu, Udrea, Videanu, Berceanu (Luni, 25 martie 2013, 20:42)

                ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                in ochit tai ei sunt deja gata condamnati. Despre ce prezumtie de nevinovatie vorbesti?
                • 0 (0 voturi)    
                  sunt (Marţi, 26 martie 2013, 17:43)

                  evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

                  la fel de condamnati precum fenechiu.
            • +1 (1 vot)    
              Poate iti amintesti de Adrian Severin (Luni, 25 martie 2013, 20:37)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

              Alti doi europarlamentari afalti in similara cu a lui Severin au demisionat. Unul din ei a fost condamnat. A. Severin este si azi europarlamentar roman. De atita prezumtie de nevinovatie ni sa dus veste prin lume. Te incinta treaba asta? Pe mine nu.
              • -1 (1 vot)    
                daca (Luni, 25 martie 2013, 22:21)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

                maine vine si spune unul despre tine ca ai luat spaga, ce faci, te duci singur la puscarie? raspunde, ce faci? te incita?
                • 0 (0 voturi)    
                  Asa se spune despre Udrea, Videanu, Berceanu (Marţi, 26 martie 2013, 17:33)

                  ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                  Trebuie depusa o plingere penala la parchet. Stii foarte bine treaba asta. Justitia nu se face la televizor.
                  • 0 (0 voturi)    
                    exista (Marţi, 26 martie 2013, 17:44)

                    evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

                    planferi depuse, numai ca la parchet mai dainuie umbra lui morar si slabiciunea lui ponta.
    • +13 (13 voturi)    
      procurari (Luni, 25 martie 2013, 13:06)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Cred ca procurorii enumerati de tine... au relizat in cativa ani ce nu s-a realizat din'90 pana incoace.
      Daca te interesezi , pe documente nu vb ,vei observa
      nu s-a ocolit niciun partid.
      • -3 (5 voturi)    
        daca (Luni, 25 martie 2013, 13:26)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        as fi fost in locul lor as fi facut acelasi joc, insa eficienta lor reala este foarte slaba. Documente prezentate de ei, cu succesurile lor......, scuze, dar in a prezenta lucrurile intr-o anume culoare suntem o natiune super specializata, dupa atatia ani de comunism si post comunism suntem profesori.
    • +3 (5 voturi)    
      "nu cu oamenii gen morar, kovesi, etc, (Luni, 25 martie 2013, 14:36)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      "care fac dosare dupa cum vreti" Ai cumva vreo sursa credibila pe care se bazeaza afirmatia ta? Sau doar A3.
      Din cite imi amitesc pe Kovesi a numito Ponta pe la Bruxelles.
      • -1 (1 vot)    
        "seful statului propune..." unde gasesti functia ? (Luni, 25 martie 2013, 15:24)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Functia asta nu este definita de constitutia romana....seful statului.
        El isi spune asa si voi repetati ca papagalii.
        Cand spui "seful statului" lasi sa se inteleaga ca este chiar seful, iar seful e sef....hotaraste tot, dicteaza, decide...ca e sef.
        Oameni buni, nu exista un sef al statului roman !!!!
        Exista un presedinte, un prim ministru, parlament, etc.etc.
        Nu avem un sef !
        Asa este in democratie.
        Notiunea de sef al statului este opusa notiunii de democratie.
        cand o sa pricepeti?
        • +1 (1 vot)    
          De unde ai scos chestia asta Wizard of Oz? (Luni, 25 martie 2013, 20:54)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          "seful statului propune..."
  • -12 (14 voturi)    
    s-a acoperit (Luni, 25 martie 2013, 12:36)

    Doru_T [utilizator]

    Pentru diversele controale ulterioare, la locul de munca, se impune sa faci toate demersurile pentru a te asigura ca nu 'cazi rau". De ex: tre' sa-i pui pe angajati sa semneze fisa de instruire. Daca se intampla un accident de munca angajatorul e acoperit de hartii. Asta face si Base.
    • +5 (7 voturi)    
      Doru T (Luni, 25 martie 2013, 13:39)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Doru_T

      matale visezi inca lozinca aceea stiuta
      "eu muncesc, eu controlez, eu raspund !" ...
      • -1 (5 voturi)    
        se aplica in firma unde lucrez (germana) (Luni, 25 martie 2013, 15:34)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui the

        Voi, cei care incercati sa desfiintati postarile nebasiste prin parodieri cu directie comunism, Moscova, est, securisti.....cadeti destul de des in propriile capcane.
        Intr-o firma certificata ISO9001 si ISO/TS 16949 autocontrolul este prezent la fiecare operatie iar raspunderea este si individuala (pentru greseli de calitate a caror autor poate sa fie identificat cu exactitate, acesta se "bucura" de o sanctiune).
        Nu te mai arunca, daca nu cunosti.

        P.S. dupa '89 am constatat ca mare parte din stiinta conducerii intreprinderilor era copiata din vest, doar cateva cuvinte erau schimbate (nu aveau voie sa apara manager, profit....)
        In toate cursurile tinute in firma am recunoscut teoriile invatate inainte de '89.
        • +1 (1 vot)    
          W of O (Luni, 25 martie 2013, 17:58)

          the [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          scuze, maestre ... mor de placere cand citesc makarenko vestic ... si mai tare cand dau de destructivism documentat stiintific :)
          autocontrolul n-a fost inventat "in vest" inainte de 1989 - (ca sa-l constati matale dupa 1989, cum reiese din imbarligatul PS)
          inainte de revolutia industriala, orice artizan producator de fluiere, bricege, clopuri sau branza, practica autocontrolul ...
          lozinca si ISO9001 au aparut mult mai tarziu, cand s-a inventat si categoria aflatorilor in treaba ...
          promit sa nu ma mai "arunc", personal am firma in Franta si orice prost stie ca frantujii sunt mult mai nepriceputi in ISO si in munca decat vajnicii nemti :)
          dar asta nu are legatura cu subiectul, inca odata scuze ...
      • +1 (1 vot)    
        Alta e lozinca (Luni, 25 martie 2013, 16:01)

        Doru_T [utilizator] i-a raspuns lui the

        Nu, eu doar spun ca nimeni nu munceste dar macar cineva se acopera ca a "indemnat" la munca. Atunci va fi alta lozinca: "Eu v-am spus, voi n-ati vrut!". E tipic si doar la noi in tara.
  • -8 (16 voturi)    
    I pak (Luni, 25 martie 2013, 12:38)

    Mazeta [utilizator]

    Trădat în dragoste, singur și bătrân, președintele României continuă să trimită scrisori. Reproșuri, speranțe, lacrimi, amenințări, suspine, nimic nu mai poate învia divorțul definitiv dintre Traian Băsescu și poporul român.
    • +6 (6 voturi)    
      Da. (Luni, 25 martie 2013, 12:56)

      gigi62 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Te inseli.. o sa vezii...
    • -4 (6 voturi)    
      scopul (Luni, 25 martie 2013, 13:30)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      acestei scrisori este sa faca uitata iesirea imbecila prin care spune pa pa pdl. Daca te uiti atent la cele 8 puncte se vede ca au fost scrise "pe genunchi" si foarte tendentios. Omului ii merge prost, simte ca a ales gresit (sau poate corect) camasa din fata perdelei si se chinuie, atat cat mai poate, la cotroceni, restul probabil la mititica. Asta daca actualii majoritari au cohones.
      • +3 (5 voturi)    
        "actualii majoritari au cohones"? (Luni, 25 martie 2013, 14:42)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        Ai indoieli? Sunt cei mai tari la facut prostii.
    • +5 (7 voturi)    
      rebojour ... hehehe (Luni, 25 martie 2013, 13:43)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      adica dupa mintea matale, poporul roman = PDL ?
      sau a publicat Base inca un video de divort ?
      nu contest lirismul postarii tale, dar ca valoare absoluta, atingi pasunismul ... politic ...
  • +13 (13 voturi)    
    Sunt doar propuneri (Luni, 25 martie 2013, 12:50)

    Andradda [utilizator]

    Nicidecum un ultimatum.
    Un ultimatum presupune, prin definitie, luarea unor masuri drastice , imediat dupa termenul fixat de ultimatum.
    Nu vad nicio amenintare in propunerile facute de Basescu.
  • -10 (12 voturi)    
    disperarea cand ii vine ... (Luni, 25 martie 2013, 12:51)

    adrian8 [utilizator]

    saracu ... nu mai stie ce sa faca sa conteze si el putin ...

    pentru romani numai reprezinta nimic , de multa vreme ...
    nici macar in pdl (ultima lui speranta) numai conteaza ... e greu sa fi "autoritar" peste nimeni ...

    oricum nici in ultima clipa nu se dezminte .. ii ia pe toti dupa el , acum a desavarsit si distrugerea pdl ... bravo !
  • +14 (16 voturi)    
    *********** (Luni, 25 martie 2013, 12:55)

    Andradda [utilizator]

    Cartoful e fierbinte si este in mana USL.
    Dupa propunerile lui Basescu (deci, PROPUNERI, nicidecum un ultimatum), USL are 2 variante
    Ori incearca sa faca ceea ce au promis in fata UE.
    Ori il batjocoresc pe Basescu si trec imediat la represalii (suspendare).
    Probabil ca a 2-a varianta va fi pusa in aplicare.
    Cu toate ca este cam greu, si de data asta, sa-si motiveze suspendarea pe motiv ca Basescu a cerut USL sa-si tina promisiunile in fata UE.
    dar nimic nu este imposibil pe Dambovita, mai ales ca Voiculescu, Fenechiu, Plagiatorul se simt tot mai stransi cu usa (si cu USA)
    • -3 (5 voturi)    
      ai amestecat ...cartofii ... (Luni, 25 martie 2013, 14:12)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      de fapt a iesit .... piure ...

      ps. suspendarea (daca) e pentru modul prin care incalca constitutia (vezi evenimentele de zilele trecute vs pdl) nu scrisori de dragoste pe care le compune zilnic ocnasu asta ...
    • +3 (3 voturi)    
      ...iar.. (Luni, 25 martie 2013, 15:42)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ...Ponta este din ce in ce mai infantil...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu este ultimativa, este disperata! (Luni, 25 martie 2013, 17:12)

    Metec [utilizator]

    Omul acesta, Traian Basescu, va ramane un presedinte neinteles de poporul lui. Un popor orbit de manipulare televizata si de ghioraitul propriilor mate. De fapt, numai o mica parte din electoratul anti-Basescu este saraca, majoritatea o duce foarte bine, dar este asmutita nebuneste impotriva acestui om, de catre hotii neamului. Care si-au tras televiziuni.
    Chiar acest popor nu vede ca TB ii vrea binele? Ca vrea dreptate si democratie, ca parlamentarii si ministrii sa nu mai jecmaneasca poporul si sa raspunda in fata legii, ca orice alt cetatean? Cat de prost sa fii, ca sa crezi ce-ti spune un balos ca Ciuvica si sa nu vezi lupta anti-coruptie, constant dusa de presedinte?!