Mihail Neamtu respinge acuzatiile de antisemitism, dupa ce a recitat din Radu Gyr: Negationismele la adresa Holocaustului sau ale Gulagului sunt respingatoare, extremiste si inacceptabile

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 8 noiembrie 2012, 12:26 Actualitate | Politic

Mihail Neamtu
Foto: Arhiva personala
Liderul Partidului Noua Republica, Mihail Neamtu, respinge acuzatiile de antisemitism si sustine ca a recitat din poezie "Ridica-te Gheorghe" a lui Radu Gyr, poet si ideolog legionar, pentru a onora "memoria taranilor ucisi de comunisti" si nu pentru a cautiona "aberatiile politice din tineretea" poetului.

"Sub steaua lui David ori sub crucea lui Hristos, mormintele tuturor victimelor totalitarismelor pot fi planse cu decenta si pietate. Negationismele la adresa Holocaustului sau ale Gulagului sunt respingatoare, extremiste si inacceptabile in discursul public al secolului XXI", afirma Mihail Neamtu, intr-un comunicat de presa, dupa ce a fost acuzat de Centrul pentru Monitorizarea si Combaterea Antisemitismului (MCA Romania) de incitare la extremism si de ignorare deliberata a antisemitismului promovat de legionari.

Mihail Neamtu precizeaza ca utilizeaza frecvent in discursul sau politic "o multime de referinte culturale" deoarece este "un om liber, uneori eclectic".

Liderul Noii Republici afirma ca, "pentru a combate pasivitatea mioritica" a citat adeseori exemplul Vitoriei Lipan din capodopera "Baltagul", in conditiile in care "Sadoveanu e un mare prozator" dar, sub raport politic, dupa 1948, "a fost un kulturnic nenorocit, nepasator fata de soarta unor poeti de geniu (precum Lucian Blaga)".

"La fel, Radu Gyr. Pagini memorabile sub raport estetic, dar o biografie indoielnica. In tinerete, omul a fost de-un oportunism jalnic. A sustinut cauza legionara prin anii ¬30, dar - la iesirea din inchisoare - a scris si pentru gazeta comunista "Glasul Patriei". Cu toate acestea strigatul din "Ridica-te Gheorghe, Ridica-te Ioane" razbuna suferinta a sute de mii de plugari si chiaburi inchisi de comunisti pentru un simplu motiv: dragostea de pamant si libertate", explica Mihail Neamtu.

"Cand am recitat "Ridica-te Gheorghe" am vrut sa onorez memoria taranilor ucisi de comunisti, iar nu sa cautionez aberatiile politice din tineretea lui Gyr. Cand am invocat modelul Vitoriei Lipan, am cautat sa elogiez feminitatea demna, iar nu sa sterg cu buretele mizeriile din biografia lui Sadoveanu", adauga Neamtu.

In aceste conditii, Mihail Neamtu considera ca sunt "regretabile" "incercarile de-a cenzura sentimentul curat, empatia, uzul metaforei sau recursul la arta: "E loc pentru emotie in fata unui tablou de Picasso, chiar daca afinitatile idelogice ale pictorului sunt respingatoare. E loc pentru o educatie literara ampla, chiar daca discernamantul politic trebuie exersat cotidian", argumenteaza acesta.

Centrul pentru Monitorizarea si Combaterea Antisemitismului (MCA Romania) il acuza, intr-un comunicat, pe liderul Partidului Noua Republica, Mihail Neamtu, de incitare la extremism si de ignorare deliberata a antisemitismului promovat de legionari.

MCA Romania considera ca lipsa unei delimitari clare a conducerii ARD de "atitudinea si declaratiile domnului Mihail Neamtu echivaleaza cu o aprobare tacita a unor viitoare politici publice vadit antisemite.

La lansarea candidatilor ARD, Neamtu a recitat poezia 'Ridica-te Gheorghe, ridica-te Ioane' semnata de Rady Gyr, poet si ideolog legionar, despre care Vlad Solomon a scris recent, intr-un text publicat in Revista 22, ca  "sunt personaje care incearca sa musamalizeze rolul (...) in incitarea la crime si violente".












4913 vizualizari
  • +10 (18 voturi)    
    ... (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:38)

    cosminemanuel [utilizator]

    cam are dreptate Neamtu aici, insa sitti cum se spune... nu conteaza ce e adevarat, ci ceea ce percepem cam fiind adevarat. Iar neamtu ar trebui sa se prinda ca nu are nicio sansa langa MRU.
  • +9 (13 voturi)    
    redactare (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:39)

    sindbad [anonim]

    La lansarea candidatilor ARD, Neamtu a recitat poezia 'Ridica-te Gheorghe, ridica-te Ioane' semnata de Rady Gyr, poet si ideolog legionar, despre care Vlad Solomon a scris recent, intr-un text publicat in Revista 22, ca "sunt personaje care incearca sa musamalizeze rolul (...) in incitarea la crime si violente".


    va rog clarificati textul asta, ca e iar l-ati postat si nu se intelege nimic din el.


    despre cine a scris Vlad Solomon ca...
  • -6 (22 voturi)    
    ****** (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:41)

    Andradda [utilizator]

    M. Neamtu o cam da in bara - tot mai des. Nu il acuz de antisemitism sau de alte prostioare. Insa nu are nici expretienta si nici fler politic.
    Daca experienta poate fi castigata in timp, flerul nu poate fi "achizitionat" pe parcurs.. ori te nasti cu el, ori n-o sa-l ai niciodata.
  • +22 (24 voturi)    
    raspunsul absolut OK (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:45)

    math [utilizator]

    Sunt curios ce poate obiecta MCA la acest raspuns. Daca un artist a avut si lucrari antisemite la momentul To atunci trebuie sa ardem in piete toata creatia lui ?

    Poezia nu are nici macar o virgula antisemita.

    Dar pentru campania electorala e buna interventa MCA. ce intelege bizonu' : Neamtu si cu Sova, acelasi lucru, niste nenorociti, toti fura, coruptie peste tot.......
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 9 noiembrie 2012, 9:24)

      LauraBalaura [utilizator] i-a raspuns lui math

      Din acelasi motiv ar trebui sa nu mai ascultam Wagner doar pentru ca a fost un antisemit?
  • -17 (23 voturi)    
    scandalos! (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:46)

    guitarist2 [utilizator]

    da, e la fel de grav ca si cum ar fi mentionat numele lui hitler...
    • +3 (3 voturi)    
      Ha ! ha ! (Vineri, 9 noiembrie 2012, 10:03)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui guitarist2

      nu Mihai neamtu mentioneaza numele, ci dimneata.
  • +21 (23 voturi)    
    Ar trebui sa ii cheme si in instanta (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:54)

    iMinte [utilizator]

    pentru denigrare si pentru dreptul la libera exprimare.
  • -13 (17 voturi)    
    Legiunea Arhanghelului Mihail (Joi, 8 noiembrie 2012, 13:11)

    pablo [utilizator]

    Cititi articolul lui Neamtu scris la 15 ani in revista Puncte Cardinale. Acela, primul, spune foarte multe. Cititi si celelalte articole scrise de junele Neamtu despre Capitan si despre Legiunea Arhanghelului Mihail. Oare e chiar intamplator ca il cheama Mihail? Sau ca semna uneori cu numele de Rafael (primul dintre arhangheli numit in Biblie, care apare inaintea lui Mihail si a lui Gabriel, si cu un rol mai discret, fiind mai ascuns, mai putin popular!!!)????????????????????
    Luati la purecat aventurile sale de cand s-a apucat de "partidul vietii" (copacul vietii), cititi biografia lui Corneliu Zelea, fara sa neglijati cele povestite de mai putin celebrul Stelescu (asasinat de CZ Codreanu printr-un comando de 10 fanatici - decemvirii, nebuni de bucurie ca au bagat 120 de gloante in el si ca i-au sfartecat tot trupul cu topoarele pentru ca l-a denigrat pe liderul lor spiritual!!!), cautati sa-i aflati stilul de viata, de unde capata si cere bani, ce haine si parfumuri ii plac, cum sta cu femeile - apropo e casatorit? e divortat? vaduv?, tinteste luxul si huzurul sau are un regim sever, auster si smerit de viata, e cu adevarat empatic cu sarmanii sau e doar un plan de manipulare in masa si de construire de imagine etc. Coroborati toate acestea, prezente si trecute, spuse si nespuse, scrise si nescrise si vedeti daca nu e cumva un fir rosu in toata povestea asta, un fir rosu ca o dunga pe buletin?! Vrea sa continue, oare patruns de constiinta unui destin mesianic, misiunea Capitanului si a Legiunii Arhanghelului Mihail, sa faca din neamul nostru "o turma cu un Pastor", asa cum scrie in finalul primului sau articol din Puncte Cardinale, sau e doar un joc de scena menit a-i facilita "asaltul asupra scenei politice"?! Care "asalt", pana la urma, seamana si el, izbitor de mult, cu asaltul gandit si pregatit de CZ Codreanu, dupa cum se poate deduce din paginile scrise de el in "Pentru legionari"...
    • +9 (13 voturi)    
      da, dom pablo (Joi, 8 noiembrie 2012, 14:09)

      the [utilizator] i-a raspuns lui pablo

      e un fir rosu conducator ... d'ala de ti-a ramas prins in placheu, din epoca de aur

      apropo, am vreo zece prieteni cu numele Mihai, esti de parere sa ma cert cu ei ?
      aoleu, si cu nevasta-mea Mihaela, ce fac ?

      cred ca o sa le spun La Multi Ani, ca azi e sf Mihail si Gavril ... da' sa nu ma torni la autoritati !!!

      matale esti pablo dupa picasso, sau dupa neruda ... astia cam fusera comunisti rau, ma rog, nu insinuez nimic ...
  • +17 (21 voturi)    
    Oameni triști (Joi, 8 noiembrie 2012, 13:26)

    teophag [utilizator]

    Dacă ești atât de obtuz încât nu poți diferenția între operă și viața autorului probabil îți meriți soarta. Sunt sigur că dacă domnii care au vociferat împotriva recitării poeziei lui Gyr ar fi citit-o, ar fi fost și ei mișcați (în măsura în care sunt familiari cu istoria claselor sociale inferioare din țara asta).
    • +5 (7 voturi)    
      mda... (Joi, 8 noiembrie 2012, 15:52)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui teophag

      Iar eu sunt anarhist, militant, revolutionar si anti-cleric...De ce?...
      Pai am citit si citat taaare mult din Zevaco prin adolescenta...
  • +10 (14 voturi)    
    mai lasati-ne in pace! (Joi, 8 noiembrie 2012, 13:39)

    schmoukiz [utilizator]

    Deja sunt la fel de plictisit, pe cat sunt de scarbit de ritualul asta al punerii cenusii in cap de catre orice persoana publica, pentru cele mai trase de par, daca nu inventate de-a dreptul suspiciuni si acuzatii.
    Asta se cheama dresaj social. Si daca politicienii romani (fie ei si din esalonul doi) se aliniaza umili cu palma intinsa, ca sa primeasca riglele si nuielusele in public, nici nu avem ce astepta de la ei cand vor fi pusi sa negocieze (de exemplu) imprumuturi pe multi ani de acum inainte.
    Iar divide et impera functioneaza magistral inca o data: stanga si dreapta se transforma in niste vigilenti "gardieni ai Revolutiei" si parasc cu sarg la "politia gandirii" orice vorbulita cat de cat interpretabila, care poate insemna eliminarea definitiva a unui adversar din viata publica.
    • +12 (12 voturi)    
      nu este nimic antisemit.... (Joi, 8 noiembrie 2012, 15:53)

      math [utilizator] i-a raspuns lui schmoukiz

      ...in poezia respectiva, nu este nici un graunte de cenusa in cap in raspunsul de mai sus.

      Uneori ma intreb daca voi intelegeti limba romana. Mi-aduc aminte de numele lui Ciausescu scris gresit pe ziduri in 1989.

      Sau poate vi se pare ciudat cand un om raspunde acuzatiilor ce i se aduc ?!
  • +14 (18 voturi)    
    ! (Joi, 8 noiembrie 2012, 13:42)

    melcul_naravas [utilizator]

    Am ascultat poezia "Ridica-te Gheorghe, ridica-te Ioane", pentru prima data, in fostul CPUN,recitata de poetul Ion Alexandru. M-a cutemurat si n-am gasit nici urma de anti semitism. Si Octavian Goga a avut niste rataciri politice,asta nu-i face cu nimic , mai putin frumoasa poezia. Neamtu are dreptate!
    • +8 (10 voturi)    
      Radu Gyr (Joi, 8 noiembrie 2012, 17:58)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

      Sunt de acord cu Mihai N eamtu. Daca i-am judeca pe artisti dupa comportamentul lor in viata privata si dupa opiniile lor politice am da la lada de gunoi o mare parte din cultura universala.
      Totusi as dori sa pun un bemolla afirmatia lui M.N. cum ca Radu Gyr ar fi fost un jalnic oportunist. Radu Gyr a fost inchis politic inainte de razboi, a fost trimis pe front in linia intai, alaturi de regizorul Haig Acterian (care a si pierit acolo) si de alti intelectuali ai timpului, a fost incarcerat dupa razboi de comunisti si a iesit in anul 1964 impreuna cu toti detinutii politici care ii stiau poeziile pe dinafara. Am facut o socoteala si mi-au iesit cam 26 de ani de puscarie pe care i-a executat pentru ca nu s-a dezis de crezurile lui politice asa gresite cum erau. Nu consider ca idealurile sale erau corecte, dar ii admir taria de caracter. Intr-adevar, a scris la Tribuna Romaniei dupa ce a iesit din inchisoare, dar cred ca a si platit zdravan pentru opiniile lui.
      Nu-l judecati cu atata asprime daca n-ati trait vremurile pe care le-a trait el. Era batran si bolnav cand a iesit din puscarie si trebuia sa supravietuiasca si el cumva.
      Multumiti-i lui Dumnezeu ca securitatea nu v-a presat si nu v-a cerut nimic.
  • +13 (15 voturi)    
    Neamtu (Joi, 8 noiembrie 2012, 14:12)

    Setalcott [utilizator]

    Raspuns cu zece clase peste anonimii aia de la MCA
  • -8 (10 voturi)    
    si totusi (Joi, 8 noiembrie 2012, 14:23)

    DrInOrice [utilizator]

    cineva mi-a spus ca l-a vazut pe Neamtu la Sambata, la biserica, facand salutul legionar intr-un grup de persoane, toti imbracati la fel si cu banderole. Se pare ca era in memoria unor victime ale comunismului, dar nu inteleg echipamentul si nici salutul legionar
    • +11 (13 voturi)    
      legionar (Joi, 8 noiembrie 2012, 15:41)

      seb75 [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Pai daca le-a fost vreodata frica comunistilori in tara asta, le-a fost frica de legionari.... aia i-au lichidat cand i-au prins.
      Pina una alta legionarii au luptat pt tara asta si pt natia romana, voi comunistilor/ democratilor de dupa 90 pt ce luptati: pt sovietele noi (UE)/bani...
      Uitati pt ce au murit milioane de romani in razboaie in secolele trecute... si vreti sa uitam si noi...
      Va veni vremea sa ne ridicam din nou...
      • -8 (8 voturi)    
        Doamne fereste.. (Joi, 8 noiembrie 2012, 16:06)

        DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui seb75

        fugi si acunde-te de unde ai venit..nu poti sa citesti o carte buna? sa ridici o hartie de pe strada? toti infierbantatii cu idei de revolutie..
        • +9 (9 voturi)    
          :) (Joi, 8 noiembrie 2012, 16:37)

          seb75 [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

          pina una alta eu sunt de aici.... tare-mi este ca tu ai aterizat de prin alte parti...
    • +6 (6 voturi)    
      nu te supara (Joi, 8 noiembrie 2012, 16:42)

      the [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      dumneata l-ai vazut cu ochii proprii, sau stimulezi massmedia ?
  • +13 (13 voturi)    
    Neamtu are dreptate, iar (Joi, 8 noiembrie 2012, 17:36)

    __alex__ [utilizator]

    MCA are reflexe de cenzura comunista. Dar daca am face un centru pentru combaterea nostalgiilor comuniste, care, pe acelasi calapod, ar cenzura orice referire la autor/simpatizant comunist, printre care oricum au fost evrei girla?

    Nu ar fi o miscare schizoida? MCA ar putea sa isi puna ca sigla ochelarii de cal.
  • 0 (0 voturi)    
    Radu Gyr (Duminică, 11 noiembrie 2012, 17:11)

    tzucu1 [utilizator]

    Rusine Mihai Neamu! Cum poti spune despre Radu Gyr ca a fost oprtunist ? El a luptat pentru Romania si Libertate ,impotriva comunistilor si jidanilor. Tu pentru cine lupti Mihai Neamtu. Fii cinstit si corect asa cum a fost si Capitanu .
  • 0 (0 voturi)    
    Si daca (Duminică, 11 noiembrie 2012, 22:15)

    KostasP [utilizator]

    ar fi antisemit care este problema, in general? De libertatea la exprimare ati auzit? Nu-l mai votati, daca asta va deranjeaza. Votati-l pe mru, el nu este antisemit, dimpotriva.