Centrul pentru Monitorizarea si Combaterea Antisemitismului despre discursul lui Mihail Neamtu:  Scandalos, revoltător și împotriva legislației în vigoare/ Se face vinovat de incitare la extremism, de ignorare deliberată a antisemitismului promovat de legionari

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2012, 21:53 Actualitate | Politic

Centrul pentru Monitorizarea si Combaterea Antisemitismului (MCA Romania) il acuza, intr-un comunicat, pe liderul Partidului Noua Republica, Mihail Neamtu, de incitare la extremism si de ignorare deliberata a antisemitismului promovat de legionari. MCA Romania consideră că lipsa unei delimitări clare a conducerii ARD de “atitudinea și declarațiile domnului Mihail Neamțu” echivalează cu “o aprobare tacită a unor viitoare politici publice vădit antisemite”. La lansarea candidatilor ARD, Neamtu a recitat poezia “Ridica-te Gheorghe, ridica-te Ioane” semnata de Rady Gyr, poet si ideolog legionar, despre care Vlad Solomon a scris recent, intr-un text publicat in Revista 22, ca  sunt personaje care  “încearcă să muşamalizeze rolul (...) în incitarea la crime şi violenţe”.

Comunicatul MCA Romania despre declaratiile lui Mihail Neamtu:

"Domnul Mihail Neamțu a ales să promoveze ideologi legionari care au fost și rămân responsabili pentru crimele comise împotriva cetățenilor români vinovați de a se fi născut evrei.

MCA România consideră scandalos, revoltător și împotriva legislației în vigoare discursul domnului Neamțu din data de 5 noiembrie a.c. susținut la evenimentul public de lansare a unei noi alianțe politice. Versurile recitate în fața unei numeroase asistențe fac parte din „opera” unui membru de seamă al Mișcării Legionare, comandant legionar și șef al regiunii Oltenia.

Dacă în trecut domnul Mihail Neamțu, atunci când a îmbrățișat doctrina legionară, a avut posibilitatea și scuza să invoce lipsa sa de educație cu privire la crimele împotriva umanității comise de legionari, în prezent, conform informațiilor publicate de presă, domnia sa se face vinovat de incitare la extremism, de ignorare deliberată a antisemitismului promovat de legionari, de promovarea publică a unor personaje de la marginea istoriei care poarte responsabilitatea multor crime împotriva umanității.

Demersul domnului Neamțu este si mai grav el fiind un demers manipulativ făcut, cu bună știința, în scopuri electorale.

Aceasta stare de fapt este mai mult decât îngrijorătoare. Domnul Mihail Neamțu este un tânăr educat, cu aspirații politice pe termen lung. Din păcate, gruparea politica condusă de către domnul Neamțu se alătură astfel altor mișcări naționaliste aflate la granița cu extremismul. Astfel de curente politice ignoră faptul că în România trăiesc și cetățeni români de altă naționalitate și religie.

MCA România constată că nu este prima dată când politicienii aleg exaltarea sentimentelor naționaliste și ura ca mijloace ideale pentru a-și promova și atinge interesele electorale. Ei se adresează celor care confundă naționalismul cu patriotismul, mesajul lor știrbind imaginea întregii societăți românești. Folosirea, de către unii politicieni, a acestor metode condamnabile și contrare valorilor europene este dovada incapacității lor de a răspunde nevoilor reale ale alegătorilor.

MCA România reamintește politicienilor că, la protestele de la București, din ianuarie 2012, protestatarii i-au respins pe reprezentanții mișcărilor legionare care au vrut să li se alăture, spunând un „NU!” clar politicii bazată pe ură și resentimente.

MCA România consideră că lipsa unei delimitări clare, a conducerii noii grupări politice de atitudinea și declarațiile domnului Mihail Neamțu, echivalează cu o aprobare tacită a unor viitoare politici
publice vădit antisemite."


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

11095 vizualizari

  • +18 (60 voturi)    
    Iata de ce trebuie sa fim prieteni cu ungurii (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:07)

    V.R. [utilizator]

    Noi, est-europenii, putem doar impreuna sa facem fata unor puteri superioare noua din mai multe puncte de vedere si care nu ne vor neaparat binele. Libertartea de exprimare reprezinta una din valorile europene in asediu de catre astfel de organizatii hiper-guvernamentale. Acest lucru devine cu atat mai important cu cat Obama si democratii sai au castigat alegerile in SUA.

    A nu se intelege ca am ceva cu evreii; majoritatea sunt oameni OK, fara indoiala. Dar acest tip de grupari politic-corecte (care atrag nu doar multi intelectuali evrei de stanga, cat si multi gentili) trebuie sa ne lase in pace si sa nu-si vare nasul cand vine vorba de valorile noastre.
    • +13 (23 voturi)    
      felicitari domnule tapalaga! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:42)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      postarea dvs. de pe facebook a functionat!

      komisarii se intoarce :)
    • +27 (49 voturi)    
      Foarte frumos spus! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:46)

      Crop [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      A cenzura nu este o optiune buna. Nu vad ce a fost extremist la Neamtu cand a recitat o poezie creata de un om cu idei Nationaliste care la acea vreme erau denumite Legionare. Am dreptul ca in tara mea sa ma pot exprima liber ori de cate ori simt nevoia si doresc s-o fac! Nu mi se pare normal ca niste platiti degeaba sa vina sa-mi spuna ce e rasist si antisemit. Daca pe noi ne jignau in Franta si Italia , nimeni nu s-a sesizat , dar daca un Roman recita o poezie scrisa de un Legionar ,e de rau . Hai sictir!
    • +10 (34 voturi)    
      "Valorile noastre" universale (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:43)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Sa recunoastem greseala. Mihail Neamtu avea de unde alege versuri mobilizatoare. A ales foarte prost pentru o manifestare politica. Intre ARD si miscarea legionara nu exista nici o apropiere ideologica. ARD-ul nu si-a propus sa apeleze la violenta, sa ameninte statul de drept sau sa incalce legea.

      Iar chestia cu "valorile noastre" necriticabile, poti s-o lasi balta. Toata lumea are dreptul sa se exprime despre toata lumea.
      • +4 (26 voturi)    
        ard si'a permis (Joi, 8 noiembrie 2012, 1:11)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        sa inglobeze niste formatiuni crestine !
        si nu da bine la organizatia aia ofensata.
        • -4 (22 voturi)    
          Fals (Joi, 8 noiembrie 2012, 2:51)

          mvr [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Daca asta era motivul, organizatia aia ofensata s-ar fi putut lua de o gramada de alti membrii ARD -- dar s-au luat doar de Neamtu, care nu e prima data cand gafeaza si calca in strachini.
          • +14 (20 voturi)    
            gafa ? sa recisti (Joi, 8 noiembrie 2012, 9:36)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mvr

            o poezie anti comunista, impotriva colectivizarii ?
            io cred ca oarganizatia aia a gafat !
            adica, luand partea comunistilor lui pauker, rautu, roman...
            caci, utilizand o metoda asemanatoare cu a lor, de judecata, asta au facut, au combatut ..anticomunismul !

            apropo, cum vezi c o serie de autori si carti sunt interzise in israel ?
            fratii grimm,muzica lui wagner ?
            in schimb, se pot intoxica cu mein kampfi in tara de adoptie, in sua, unde mein kampf poate fi cumparat in banres & noble.

            cat despre alti crestini, n'au gasit motive, inca.

            am o poezie pentru organizatia lui solomon:

            "sunt mar de langa drum si fara gard
            la mine'n ramuri poame rosii ard
            drumetule sa iei fara sfiala
            ca n'ai sa dai la nimeni socoteala."

            deci, la mere rosii nu dai socoteala.
            dai la gheosrghe si ..ioana....
            jenant pentru societatea in care traim.
            • -7 (11 voturi)    
              Este gafă, dar nu pentru că e anticolectivizare (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:10)

              aqualung [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              Ci pentru că e o poezie a unui lider legionar. Nu legionar de rând, ci lider al legionarilor, demnitar în timpul regimului Sima-Antonescu.

              Nu cu Wagner și Frații Grimm se face comparație, ci cu Alfred Rosenberg și Julius Streicher.

              Indiferent ce a scris după aceea, el provine dintr-o cavernă a antidemocrației, totalitarismului și xenofobiei și, deși poezia poate fi publicată și citită fără vreo cenzură, să o folosești la întruniri politice ale unei grupări democrate este o mare.

              Faptul că lumea îi sare în apărare lui Neamțu când a greșit în mod atât de evident arată cam câtă cultură civică au românii, chiar și cei mai destupați la cap, și cam cât naționalism sălășluiește încă în mințile noastre, rămas din îndoctrinările făcute în timpul școlii.
      • -5 (17 voturi)    
        ABSOLUT CORECT ! (Joi, 8 noiembrie 2012, 7:41)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Chiar dacă Radu Gyr a fost, în sine, un om cinstit (și crunt persecutat de comuniști) NU MAI AVEM VOIE să ne inspirăm sub nici o formă din mișcarea legionară (care, din punct de vedere practic, a fost pînă la urmă o mare aiureală). Mai ales după cooptarea multora în Partidul Comunist la finele anilor 1940 ar trebui să suflăm și-n iaurt FIINDCĂ EXTREMELE SE ATING.
        • 0 (2 voturi)    
          nu zau (Joi, 8 noiembrie 2012, 19:54)

          argoman [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          Asta nu e miscare legionara,este o poezie extrem de frumoasa.
  • +44 (64 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:17)

    politic_incorect [utilizator]

    deci ce altceva a mai spus dl Neamtu in afara de a recita o poezie apartinand unui scriitor controversat - chiar legionar sau sustinator al ideologiei legionare?! am cautat si nu am gasit discursul incriminator.
    inseamna ca daca il citez pe Knut Hamsun (printre altele castigator al premiului nobel pentru literatura dar si admirator declarat al lui hitler) se subintelege ca sunt rasist si antisemit si pe viitor o sa ma alatur unei grupari extremiste?!
    mi se pare ca asociatia de mai sus aduce ceva lezare dreptului la libera exprimare...
    • +11 (11 voturi)    
      nu e nimic de inteles (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:39)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

      adevarata problema este ca toti pampalaii se inflameaza la auzul cuvantului 'legionar', dar n-au citit poezia, cu atat mai putin cunosc imprejurarile in care a fost creata (intr-o inchisoare comunista). n-ar fi oare mai bine daca articolele astea ar fi scrise intr-o cheie ceva mai echilibrata? eventual puneti si amarata aia de poezie!?...
    • -1 (1 vot)    
      nu e asa greu de inteles (Joi, 8 noiembrie 2012, 18:40)

      andreipena [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

      Pe de o parte, Radu Gyr nu a fost doar un oarecare simpatizant legionar. Cred ca ar fi utila o consultare a biografiei sale. Pe de alta, nu cred ca, daca ati cita din Knut Hamsun ceva cu iz nationalist la un eveniment politic, nu v-ati trezi cu reactii asemanatoare. Vad ca nu suntem pregatiti sa aruncam la gunoi nici comunismul, nici fascismul.
      • +1 (1 vot)    
        poezia... (Joi, 8 noiembrie 2012, 21:32)

        politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui andreipena

        nu are nimic antisemit, doar nationalist - un sentiment de aftfel atent cultivat pe taram evreiesc de la cea mai frageda varstra.
        si nu sunt de acord ca cele doua doctrine trebuie aruncate la cos. fac parte din istoria noastra si trebuie tratate cu toata seriozitatea, motiv pentru care admir modul in care germania, reaminteste cetatenilor ei, in fiecare zi, imensul derapaj istoric pe care l-au trait.
        ceea ce eu consider ca se arunca la cos, este memoria celor care au suferit in timpul holocaustului in momentul in care astfel de asociatii se prostitueaza politic luand pozitii cu iz de blat electoral.
        • -1 (1 vot)    
          nu poezia e de vina (Joi, 8 noiembrie 2012, 22:29)

          andreipena [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

          Ma repet: Radu Gyr nu e un oarecare in istoria legionara. Iar legionarii si-au purtat antisemitismul si ura pentru democratia "burgheza" ca pe sfintele moaste. Daca il citezi pe poetul-emblema al unei miscari organic antisemite la un eveniment care lanseaza candidatii miscarii tale politice, te faci vinovat, in cel mai favorabil caz, de iresponsabilitate. Nu prea mai are importanta daca poezia este despre flori sau despre tarani, nu? Nu suntem la un seminar de literatura postbelica, ci la un eveniment politic. Aruncam la gunoi = condamnam fara echivoc. Dvs ce ati inteles?
          • +1 (1 vot)    
            inteleg... (Vineri, 9 noiembrie 2012, 2:41)

            politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui andreipena

            termeni precum literatura, libera exprimare si nu pun egal intre politica si circ fara lege: politica trebuie si ea sa fie un act civilizat in care o opera literara sa nu fie infierata de inclinatiile politice ale autorului. poezia nu are nimic antisemit iar asociatia acuzatoare exagereaza. si consider ca este mult mai grav decat citarea nefericta la un eveniment politic dintr-un scriitor controversat. dl neamtu isi face rau cel mult carierei politice, respectiva asociatie face rau memoriei unor oameni care au suferit.
            daca optiunile politice ale scriitori ar fi criteriul aprecierii operei acestora, am ramane cu o literatura universala foarte saraca.
            eu inteleg ca in politica nu tebuie uitate reguli de bun simt si ca o manifestare politica trebuie sa fie mai mult decat circ pe paine. atitudinea belicoasa de "sa musc, sa rup" o las in seama dvs. si ma intorc la lecturile personale postbelice, antebelice, samd.
    • +5 (5 voturi)    
      OH, NU ! (Joi, 8 noiembrie 2012, 19:26)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

      Pai hai sa ardem in p-ta publica scrierile lui Mircea Eliade, Emil Cioran, convorbirile cu Petre Tutea, sa desfiintam filozofia lui Constantin Noica, sa interzicem piesele lui Eugen Ionesco, si nu nu numai ale lor si nu numai in Romania ci in intreaga lume. Cum de isi permit francezii sa se mandreasca cu Cioran *al lor* si cum de isi permit sa-l considere pe Cioran ca cel mai important moralist dupa Voltaire atata timp cat la un moment dat, in tinerete, a cochetat cu miscarea legionara? N-am avut niciodata nimic cu evreii, ba dinpotriva, i-am apreciat si le-am luat apararea ori de cate ori s-a ivit ocazia, le-am admirat felul cum isi educa copii, le-am admirat unitatea de care dau dovada si felul cum se ajuta intre ei, dar de data aceasta este prea mult. Din nefericire, in mintea unora dintre urmasii celor napastuiti candva s-a ajuns pana acolo incat sa creada ca poporul roman este xenofob si ii atentionez ca se insala amarnic iar daca vor mai iesi cu astfel de acuze GRATUITE sa nu se mire ca aprecierea de care sau bucurat in randul majoritatii romanilor se va risipi. Nu e cazul sa acuzi pe nedrept daca nu vrei sa fii la randul tau judecat si acuzat. Chiar imi pare rau ca am reactionat negativ dar am simtit ca de aceasta data trebuie sa iau apararea poporului meu, la fel de mult incercat daca nu cumva chiar mai mult in cca 50 de ani de gulag comunist ca si poporul evreu in perioada hitlerista.
  • -20 (54 voturi)    
    Ai grija, d-le. Neamtu! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:20)

    gazania [utilizator]

    Reprezinti prea multi oameni pt a te mai juca cu simpatiile tale pt legionari. Se pare ca le ai , nu sunt exaltari ale tineretii, deja te fac toti legionar. Nu mai aduce si tu motive pt a mai scadea ARD in sondaje.
    • -11 (31 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:45)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui gazania

      Nu inteleg de unde tot apar acesti simpaizanti pt niste criminali.
    • +38 (50 voturi)    
      Asemenea versuri te înalţă, nu te ruşinează! (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:38)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui gazania

      Nu pentru-o lopată de rumenă pâine,
      nu pentru patule, nu pentru pogoane,
      ci pentru văzduhul tău liber de mâine,
      ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

      Pentru sângele neamului tău curs prin şanţuri,
      pentru cântecul tău ţintuit în piroane,
      pentru lacrima soarelui tău pus în lanţuri,
      ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

      Nu pentru mânia scrâşnită-n măsele,
      ci ca să aduni chiuind pe tăpşane
      o claie de zări şi-o căciulă de stele,
      ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

      Aşa, ca să bei libertatea din ciuturi
      şi-n ea să te-afunzi ca un cer în bulboane
      şi zarzării ei peste tine să-i scuturi,
      ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!
      Şi ca să pui tot sărutul fierbinte
      pe praguri, pe prispe, pe uşi, pe icoane,
      pe toate ce slobode-ţi ies înainte,
      ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

      Ridică-te, Gheorghe, pe lanţuri, pe funii!
      Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane!
      Şi sus, spre lumina din urmă-a furtunii,
      ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!
      • +37 (49 voturi)    
        vrersurile sunt superbe (Joi, 8 noiembrie 2012, 1:26)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

        si nu vad niciun antisemitism in ele. Daca e, sa mi-arate cineva unde-i antisemitismul.

        Se poate replica prin incriminarea numelui autorului care .... dar domnul Neamtu s-a limitat numai la aceste versuri . Punct. Nu a facut nicio apologie a viziunii politice a autorului poemului de mai sus.
        Poemul este frumos, simtit romaneste. Sa deranjeze oare tocmai aceasta ?

        Povestea asta cu acuzarea recitatorului unui poem pentru activitatea politica demult trecuta a autorului mort seamana cu ce se facea prin intunecatii ani '50.
        • +14 (14 voturi)    
          e ascuns bine de tot (Joi, 8 noiembrie 2012, 10:33)

          sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          Poezia e un raspuns la colectivizarea fortata. Nu are legatura directa cu evreii, doar prin prisma faptului ca mai toti liderii comunisti care au impus regimul sovietic in Romania erau evrei. Paradoxal evreica Ana Pauker a avut episoade in care s-a opus colectivizarii.
        • +7 (7 voturi)    
          ... (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:42)

          Sfarsitoru [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          Frumos spus, ai spus intocmai ceea ce am simtit si eu. In alta ordine de idei, ce bine ar fi daca oamenii din ziua de azi ar putea sa inteleaga macar jumate din ceea ce au reprezentat idealurile legionare. Ce a iesit practic a fost altceva, mai ales dupa ce l-au ucis pe Codreanu, au reusit sa perverteasca miscarea si s-o demonizeze. Poezia asta e legata insa de sufletul unui legionar si trebuie afirmat cu litere de-o schioapa: ASA SIMTEA UN LEGIONAR, poezia asta e CHIAR SPIRITUL LEGIONAR, idealul lui.
        • +8 (8 voturi)    
          intr-adevar... (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:54)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          o poezie care te face sa te simti roman... si nici eu nu vad unde este antisemitismul in ea...
          prea multi porci in politica si prea multi care-i urmeaza in cuget si-n simtiri...
      • +7 (7 voturi)    
        Curat antisemitism (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:55)

        Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

        cata ura. Incredibil.
  • -17 (37 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:30)

    dragos234 [utilizator]

    Daca e adevarat, chiar ca e scandalos.
  • +36 (58 voturi)    
    da, da, (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:31)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    monitorizam, combatem, demascam si infieram, avem treaba, sintem vigilenti....
    • -12 (26 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:46)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      pai monitorizam ca altfel ne casapesc aia cum au facut cu milioane de evrei.
      • +11 (11 voturi)    
        Monitorizeaza-l strans pe Neamtu si poeziile (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:08)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Intre timp Nica isi ia tainul de la Ericsson.
        Aceasta MCA Romania arunca praf in ochii vostrii. Cica discursul lui Neamtu e legionar , bla- bla.
        Nu au dat nici macar UN citat care sa sprijine aceasta afirmatie. Au infierat adanc ce? O poezie? Care nu are nici o legatura cu antisemitismul decat prin prisma faptului ca autorul a fost legionar?
        V-au prostit de tot USL-istii. Va arunca un os, ce os, umbra unui os, si voi sariti sa-l muscati. Nici macar osul=citatul nu vi l-au aratat.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu chiar.. si cine ma rog te casapeste?? (Joi, 8 noiembrie 2012, 13:25)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Literatura, istoria, arta, ratiunea?
        Te inflamezi gratuit. Si insulti fara nici o justificare oameni de valoare.
        Este doar o poezie.. si inca una foarte emotionanta, care are ca subiect cu totul altceva, decat ceea ce se reclama in titlu.
  • +24 (58 voturi)    
    Monitorizare (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:39)

    tigan2012 [utilizator]

    Radu Gyr a fost un poet al romanilor, ca si Eminescu, Blaga,Goga, Cosbuc.
    Cine sunt astia de monitorizeaza cultura noastra?
    Sa-si monitorizeze extremistii evrei care ucid arabi fara discernamant in Fasia Gaza, dupa aceea sa vina sa ne monitorizeze pe noi!Mars in Israel monitorilor!
    • +1 (23 voturi)    
      mai tineti minte scandalul cu poetul maghiar? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:25)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui tigan2012

      mai tineti minte scandalul cu poetul maghiar pe care ungurii voiau sa-l ingroape la noi? nu cred ca mai zici de ala ca e un poet al ungurilor...
      • +5 (15 voturi)    
        Ungurii sa-si ingroape poetii in Pusta (Joi, 8 noiembrie 2012, 6:42)

        tigan2012 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        In pusta maghiara sa-si ingroape ungurii poetii lor.
        Inseamna ca tu nu stii sa faci diferenta dintre un OM DE CULTURA cum a fost Radu Gyr si un papagal ungur pe care-l numesc aia poet!
      • +3 (3 voturi)    
        ce legatura vezi intre situatii??!! (Joi, 8 noiembrie 2012, 13:26)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        amesteci surcele cu margele..
  • -17 (41 voturi)    
    Comentariu (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:48)

    HP [utilizator]

    Comentariile ne confirma inca o data, daca mai era nevoie, ca suntem un popor rasist, incult si xenofob.

    Piratam, furam, atacam ungurii, atacam biserica, atacam evreii.

    Suntem neica-nimeni impotriva tuturor.
    • +13 (25 voturi)    
      Ca sa vezi (Joi, 8 noiembrie 2012, 8:56)

      tigan2012 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Bai, HP!Tu nu vezi ce scrii?
      De piratat, pirateaza o lume intreaga,de furat, fura o lume intreaga, nu numai noi (unii fura mereu popoare intregi-vezi marile imperii)biserica e atacata mereu nu numai la noi.Evreii sunt atacati la ei acasa, daramite in lumea larga.Si nu pentru ca sunt sau au fost ingeri.Nu toti evreii sunt vinovati pentru ceea ce li se intampla si ceea ce ni se intampla!
      Daca-i compatimim atat de tare, sa nu uitam de toate marsaviile de care au dat dovada de-a lungul istoriei lumii unii evrei (si nu putini).Sa privim la sistemul bancar international, la actuala asa-zisa criza si la tot ceea cese intampla rau in lume acum si vom putea vedea lesne contributia multor evrei.Asta nu-i face pe toti sa incapa in aceeasi oala!Asa ca NU SUNTEM cu NIMIC mai prejos decat alte popoare sau seminitii care ne dau permanent lectii!Suntem departe de a fi un POPOR EXEMPLU DE URMAT DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE!Asta nu inseamna ca trebuie sa inghitim mereu lectiile servite de altii care ar face mai bine sa-si vada de carpele lor!
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:35)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Si tu confirmi inca o data ca esti un ignorat veritabil care are capul adanc bagat in buda.
      Mai scoate capul prin lume, uita-te ce se intampla. Chiar in nemaipomenita Europa de Vest au aparut deja miscari de rezistenta (foarte justificate) impotriva acestui sistem promovat de evrei. Vezi Franta (Generation Identitaire) sau Suedia (Svenska Motstandsrorelsen) si astea sunt doar cateva exemple.
  • +22 (36 voturi)    
    Ia-uite domne unde era pitit extremismul (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:50)

    Trojan.H [utilizator]

    Al dreaku centru de monitorizare, l-a gasit, sanki, pe MN extremistu' lu' peste. Sleahta de ppdd-isti, uslamisti, prm-isti si udmr-isti din ultimii 23 de ani ce sunt bah? Heruvimi? Arhangheli?
  • +33 (43 voturi)    
    asta-i chiar culmea.. (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:52)

    vindicomvs [utilizator]

    Emil Cioran, Lucian Blaga, Mircea Eliade au fost simpatizanti sau chiar lideri dupa anumite surse ai miscarii legionare.
    Deci acum nu se mai poate cita nimic din ei? Asta-i chiar culmea.
    Eminescu, dat fiind ultranationalismul ce reiese din versurile sale, ar fi fost un legionar de seama.
    • +9 (9 voturi)    
      daca citesti din Eminescu (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:51)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      se vor revolta grecii (grecotei cu nas subtire) si bulgarii (bulgaroi cu ceafa groasa).
  • +30 (44 voturi)    
    ce porcarie! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:56)

    bango [utilizator]

    nu imi place absolut deloc Mihail Neamtu. insa sa il acuze cineva de antisemitism pt ca a recitat cateva versuri care nu au nimic antisemit in ele, e o tampenie.

    poate cei de la MCA nu au aflat inca, dar in Israel se canta Wagner.
    • -11 (33 voturi)    
      ... (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:54)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui bango

      Macar putea sa se abtina pana la alegeri sa recite dintr-un poet care a facut parte din guvernul legionar.
      Acum, de fiecare data cand se va aminti de Sova-negatorul Holocaustului, o sa spuna cineva ceva de Neamtu-iubitorul de legionari.

      Una peste alta, daca esti simpatizant de legionari, nu ai ce cauta in politica.
      • +7 (9 voturi)    
        Dar simpatizant comunist ai voie? (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:32)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Din cate imi aduc aminte Partidul Alianta Socialista e bine merci, inregistrat si legal.
        Ce ar fi sa stergem din istoria tarii perioada legionara? Istoria e scrisa de invingatori deci USSR poate sa o faca. Chiar si astazi.
        In mintea ta CCCP este inca marele invingator si farul moralitatii. Blaga, Cioran, Eliade trebuie interzisi, opera lor arsa in piata publica.
        Mai sunteti multi?
      • +4 (4 voturi)    
        mai draga!! (Joi, 8 noiembrie 2012, 14:03)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        esti cam fixist!
        Dupa tine, chiar daca raul nu exista, el trebuie inventat, tocmai ca unii sa-si justifice existenta..
        Eu unul, in continuare nu inteleg unde s-a pitit extremismul in poezia citita de Mihai Neamtu ..
  • +18 (26 voturi)    
    chiar asa? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 22:59)

    hot news [utilizator]

    Nu am fost la acea lansare de candidati, insa sa condamni citirea acelei poezii pentru ca a fost scrisa de un legionar mi se pare o idee un pic fixista. Ma intreb daca cei de la MCA Romania au avut macar curiozitatea sa citeasca acea poezie (care, fie vorba, mi-a placut).
    Conform aceleiasi logici nici o strada din Romania nu ar trebui sa se numeasca Sandor Petofi pentru ca sovinismul lui a fost la fel de mare ca talentul poetic.

    http://cersipamantromanesc.wordpress.com/2010/10/02/sandor-petofi-geniul-romantic-al-maghiarilor-video/

    Pentru nestiutori: antisemitismul este un sovinism orientat exclusiv catre evrei.
    • +19 (21 voturi)    
      desi (Joi, 8 noiembrie 2012, 1:32)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      neamuri semite sunt si evreii si arabii, dar termenul a devenit exclusiv pentru evrei. (M-am intrebat mereu de ce .)
    • +4 (4 voturi)    
      sau (Joi, 8 noiembrie 2012, 10:38)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      sa-l renegam si pe adrian paunescu, ca si ala e controversat.
  • +17 (31 voturi)    
    Poet (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:11)

    Martens [utilizator]

    Astia de la monitorizarea lui peste sunt ca Securitatea. Au autori si opere puse la index, pe care ar dori sa le interzica. Asupritii de ieri sunt asupritorii de azi. Niste venetici care vor sa ii forteze pe romani sa isi uite neamul si cultura.
  • +14 (38 voturi)    
    Adevarul poate vindeca!tot adevarul! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:27)

    mihai23 [utilizator]

    ca sa combata antisemitismul trebuie spus TOT ADEVARUL!Citez dintr-o carte document:
    La sfârsitul primului război mondial numărul evreilor înRomânia era mare dar nu de temut. El a crescut prin adaosul celor din Transilvania, Banat si Bucovina, dar nici acum nu eraînspăimântător. Însa
    în mai putin de doi ani si jumătate ei audevenit o primejdie natională: numărul lor a crescut imens nu prin nasteri, ci prin „infiltrări” în tară peste granită, cumpărând organele administrative de stat.Evreii de la noi au devenit după1921 o mare primejdie din mai multe motive:
    1. Numărul lor prea mare spre a putea fi suportat de noi: îndecursul 1930-1940 tot al saptelea locuitor al patriei era evreu.
    2. Sprijinul extern imens dat lor de francmasonerie si de evreii de pe glob.
    3. Solidaritatea lor internă exceptională si ajutorul dat la sate de Cahal, organizatie pe judete a negustorilor evrei săraci,
    spre a concura neloial pe negustorii români din locurile respective si a-i ruina prin vinderea mărfurilor sub pret,pierderea acoperind-o Cahalul până îl doborau pe român, si apoi
    urcau din nou preturile.
    4. Pentru lipsa de scrupule si coruptia pe care o întindeau ca o pecingine peste toată tara, cu o viteză neasteptată
    .5. Pentru îndrăzneala cu care voiau să ocupe locurile în barouri, în medicină
    , în institutiile bancare si mai ales în toate
    sectoarele economice lucrative
    .6. Pentru cutezanta de a voi si a lucra pentru dominarea presei la noi si dorinta de a îndruma neamul românesc pe directii material
    iste, ateizante, nepotrivite cu duhul său crestin iubitor de Dumnezeu si de oameni.
    7. Cumpărarea românilor slabi de înger, coruptibili,
    creduli.
    Deja în 1936 primejdia devenise imensă
    , evreii erau stăpâni peste 60% dincomert si 80% din industria tării.
    Statul Israel se dorea a fi asezat unde?În Moldova si Galitia, provincie din Polonia.
    Acestea laolaltă trebuiau să fie teritoriul Statului Israel.In primul razboi mondial au apărat ei pământul tării ca si când ar fi fost al lor?
    • +1 (1 vot)    
      Simplu :nu ai voie (Joi, 8 noiembrie 2012, 17:51)

      ilie22sute [utilizator] i-a raspuns lui mihai23

      Simplu :nu ai voie sa te ridici , sa te trezesti la realitate ,sa te destepti ! ESTI RUMAN = NU AI VOIE ! TU TREBUIE SA STAI PLECAT SI SA - TI RENEGI NATIA ! Ce inseamna RUMAN / VLAH / VALAH / VOLOH / GET / DAC / DAOI = locuitorul unei comunitati rurale aservita sau nu . Ce inseamna ROMAN = locuitorul tariilor vlahilor UNITE si trecute la alfabetul latin Care e denumirea statului = pentru noi ROMANIA , pentru celelalte limbi / popoare = RU.. , ROU... et c.
      Cea mai mare SUBSTITUIRE DE IDENTITATE NATIONALA a inceput in 860 cand conducatorul KHAZARILOR din Caucaz ( tampon intre Imperiul Bizantin si musulmani ) a hotarat sa renunte la vechea credinta in zei si a invitat la consultari reprezentanti din toate religiile . Fotie, Patriarhul Constantinopolului, trimis pe cei doi fraţi Chiril si Metodie . Conducatorul Khazar a ascultat toti reprezentantii dupa care a hotarat :" DE MAINE TOTA LUMEA TRECE LA RELIGIA MOZAICA este singura religiecare ne da o noua identitate , o noua limba , un nou alfabet " Zis si facut ! Cine nu a vrut sa treaca la noua religie nici LOC DE INGROPARE nu au avut parte ( un singur cimitir si ala desfiintat ulterior , iar muribunzii isi carau singuri cosciugul ... ) In timp, Bizantul din aliat a devenit dusman , iar dusmanul musulman si mai dusman . Lupta impotriva noilor khazari - mozaicari nu a fost doar a bizantinilor si musulmanilor sau doar a tarilor rusi de la Kiev , Petersburg ,STALIN ci si a faimosului occident ... Occidentul a realizat prea tarziu ca IUDEII ADEVARATI devenisera EVREI DE RANGUL II IAR KHAZARII -MOZAICARI EVREI DE PRIM RANG .Dar , au gasit 2 supape :
      1. Noile teritorii unde KHAZARII -MOZAICARI infiinteaza SUA ( scapat milimetric sa se numeasca Noul Ierusalim cu limba oficiala germana )
      2. Obligarea NOULUI STAT ROMANIA sa dea cetatenie evereilor ucrainieni , polonezi , cehi et c. Din aceasta cauza Otto von Bismarck ne declara razboi cand Eminescu in Doina zice : "...ca nu mai poate strabate de atata strainatate ..."
  • +24 (36 voturi)    
    din ce ma gandesc, ma enervez... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:27)

    politic_incorect [utilizator]

    cum isi permit sa foloseasca termeni precum "se face vinovat"?! s-a intrunit completul de la nurenberg si a decis, suntem la dd in direct, avem o noua putere judecatoreasca in stat si noi nu stim?! daca neamtu a intrat in conflict cu legea, faceti plangere la procuratura. daca lansati acuzatii macar respectati proprietarea termenilor, ca din una in alta se ajunge la nedreptati si executii sumare. pana una alta, Romania e stat de drept, nu dictatura. atata vreme cat citarea respectivului poet nu e interzisa in lege alaturi de negarea holocastului (la care, apropo nu am vazut pozitie publica a respectivei asociatii ca doar avem un caz caldut, nu?!), omul nu se face vinovat de nimic. "atrageti atentia", "exprimativa costernarea si dezacordul"; nici macar un text corect politic nu sunteti in stare sa scrieti dar aveti pretentii...
  • +21 (41 voturi)    
    tot adevarul (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:42)

    mihai23 [utilizator]

    Maresalul Averescu, prim-ministru, a citit actele: din25.000 de evrei mobilizati, 20.000 au fost dezertori, dar nu numai dezertori, ci multi au fost si spionii nemtilor, arătându-le unde ascund românii alimentele în pământ, semnele de recunoastere ale acestora.
    la 26 iunie 1940, noi am fost somati de Soviete să
    cedăm Basarabia si o parte din Bucovina, evreii s
    -au identificat perfect cu interesele sovietice si s-
    au arătat de-adreptul dusmanii nostri în aceste teritorii, iar nu indiferenti.
    Astfel la Cernăuti în prima zi de retragere a noastr ă
    au primit întriumf pe sovietici, cu drapele rosii, cu flori, cu discursuri demare laudă si au manifestat atitudini dusmănoase fatăde români.
    Iar la retragerea noastră din Basarabia au uimit lumea prin felul cum s-au manifestat. Pe soldatii ce întorceau acasă nu în vreoformatie, ci singuri, au încercat sa-i prindăsi să-i dezarmeze si asta nu numai bărbatii, ci chiar si grupuri de femei; au spart
    sticle si le-au asternut pe drumurile de retragere ca să se taie cai ila picioare si să nu poată
    trage tunurile. Au dat informatii gresite unora ce se retrăgeau cu materiale, ca săîntârzie si sa fie prinse de rusi.
    Şi ceea ce a fost mai grav: în locuri ascunse grupuri de evrei civili cu mitraliere, si pusti au întâmpinat unităti ale noastre în retragere cu focuri în toată regula, ca într -un război.declarat, încât unit
    ătile noastre au trebuit săia pozitii de luptă
    cu ei ca pe front.În toate orasele basarabene sovieticii au fost întâmpinaticu flori si discursuri ca cei mai mari prieteni,,
    Deci..cam asta a fost Se pare ca un popor crestin,tolerant,fusese adus la disperare.Asa inteleg eu ca s-a intamplat !
  • +25 (35 voturi)    
    o poezie foarte frumoasa (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:43)

    theli [utilizator]

    Publicati va rog si un link catre textul poeziei sau dati-mi voie mie sa-l public:
    http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/ridicate.php

    Este o poezie foarte frumoasa care nu are nimic antisemit in ea.
    Comunicatul este absolut absurd.
    • +16 (28 voturi)    
      Neinspirat (Joi, 8 noiembrie 2012, 1:02)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui theli

      Poezia este intr-adevar frumoasa. Mai mult de-atit, poetul a fost condamnat la moarte pentru ea, caci autoritatile comuniste au considerat-o "mijloc de instigare la luptă împotriva regimului comunist".

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Radu_Gyr

      Dar recitarea poeziei intr-un context politic a fost o idee neinspirata a lui Mihail Neamtu, deoarece Radu Gyr a fost intr-adevar legionar.

      Mihail Neamtu va trebui sa dea explicatii pentru a scapa de banuiala ca-i simpatizeaza pe legionari si faradelegile lor.
    • +18 (32 voturi)    
      aberant, abuziv (Joi, 8 noiembrie 2012, 1:36)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui theli

      si cu un ton dictatorial. Comunicatul este de nesuportat, o jignre facuta romanilor. .
  • -12 (26 voturi)    
    Perceptia (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:43)

    cornel19 [utilizator]

    mea privind pe acest mihail neamtu, este de autoexaltare, artificialitate grosiera. Presupun ca a evaluat vidul din Ro., privind lipsa unei forte politice pe extreme dreapta, si sa instalat acolo, tot ca autolider. Presupun ca va avea parcursul lui vadim tudor.
    • -3 (7 voturi)    
      Corect (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:39)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

      Asa il vad si eu.
      Un mic exaltat, ametit de propria importanta (temporara).
      • -1 (1 vot)    
        @provest. (Joi, 8 noiembrie 2012, 20:43)

        cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui provest

        Multumesc ptr. atentie. Toate cele de bine, cornel.
  • +13 (23 voturi)    
    si trebuie sa-l interzicem si pe Tudor Gheorghe (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:47)

    theli [utilizator]

    nu?

    http://www.youtube.com/watch?v=XPXimA-8qZ0
    • -5 (25 voturi)    
      DanielS (Joi, 8 noiembrie 2012, 1:19)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui theli

      Nicidecum. Tudor Gheorghe e artist. El poate alege poezii compuse de oricine, fara a fi banuit de simpatii politice.

      Politicienii si artistii n-au aceleasi drepturi morale. De aceea Mihail Neamtu trebuia sa-si auto-cenzureze in public gustul pentru versurile lui Radu Gyr. Sau macar putea sa-si aleaga o manifestare culturala pentru a recita versurile mobilizatoare ale poetului.
  • +32 (42 voturi)    
    bah, sunteti nebuni?? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:58)

    rakkone [utilizator]

    Pentru ca poate unii nu cunosc poezia si poate ca unora le e lene sa o caute, o pun eu aici:

    ****
    Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

    Nu pentru-o lopată de rumenă pâine,
    nu pentru patule, nu pentru pogoane,
    ci pentru văzduhul tău liber de mâine,
    ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

    Pentru sângele neamului tău curs prin şanţuri,
    pentru cântecul tău ţintuit în piroane,
    pentru lacrima soarelui tău pus în lanţuri,
    ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

    Nu pentru mania scrâşnită-n măsele,
    ci ca să aduni chiuind pe tapsane
    o claie de zări şi-o căciula de stele,
    ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

    Aşa, ca să bei libertatea din ciuturi
    şi-n ea să te-afunzi ca un cer în bulboane
    şi zărzării ei peste tine să-i scuturi,
    ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

    Şi ca să pui tot sărutul fierbinte
    pe praguri, pe prispe, pe uşi, pe icoane,
    pe toate ce slobode-ţi ies inainte,
    ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

    Ridică-te, Gheorghe, pe lanţuri, pe funii!
    Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane!
    Şi sus, spre lumina din urmă-a furtunii,
    ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

    *****
    Deci poezia de mai sus, in viziunea MCA este antisemita. Well then, poate ca eu sunt cre..., idi..., tam... si nu vad unde anume in randurile de mai sus balteste antisemitismul si ura de evrei, rog MCA sa imi sublinieze pe text sa nu mor prost.
    Am mai spus-o, o repet, prin atitudini de acest fel evreii insasi atrag antipatie/ura asupra lor chiar si din partea unora care nu au nimic de impartit cu ei. La mine cel putin functioneaza perfect, cand vad cate o basinutza din asta isterizata, se mai adauga o linie la prietenia sincera pe care le-o port.
    • +25 (31 voturi)    
      este (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:33)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      pen'ca pe vremea cand a scris'o gyr, la inceputul anilor 50, era mult antisemitism in ro:))
      iar poezia indemna la nesupunere fata de regimul pauker/dej.
      si fatza de directivele de la kremlin, implementate de pantiusha, nikolski si cantate in scanteia lui brucan.
      cu larga participare a tanarului utecist ion ilici ilievski.
      • -9 (21 voturi)    
        Corect (Joi, 8 noiembrie 2012, 1:08)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        In plus, comunicatul nu se refera la versurile propriu-zise ci la promovarea unor legionari si a legionarismului.

        Cine nu-si cunoaste trecutul risca sa il repete.
      • +9 (9 voturi)    
        aaaaaaa, (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:19)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        m-am lamurit, comunistii au condamnat autorul pentru ca indemna la nesupunere fata de regimul comunist, cum cei mai aprigi comunisti erau evrei, aceeiasi care intampinau cu bratele deschise armata sovietica in basarabia, ei bine, atunci prin regula de trei simplu se poate trage concluzia ca sunt versuri antisemite...
        curat murdar coane fanica! m-am decis, voi vota cu ard...
    • +7 (7 voturi)    
      :))) (Joi, 8 noiembrie 2012, 10:34)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      ia uite ca nu stiam cine a scris cand vedeam in reclame si pe facebook: "Adevaratele infrangeri,
      sunt renuntarile la vis."
  • +27 (37 voturi)    
    domnu d.t. (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:10)

    nash pandelica [utilizator]

    deci, don tapalaga,
    este vorba de radu gyr, nu rady gyr.
    roman neaos din campulung muscel, fiul unui actor celebru al teatrului din craiova.
    si de poezia "ridica'te gheorghe, ridica'te ioane !", ca ioana a ramas intinsa pe jos..:)
    condamnat de antonescu, trimis pe frontul de rasarit, arestat si condamnat de comunisti, 20 de ani in inchisoare.

    iaca ce scrie cioclopedia wiki despre el.
    .............
    He was imprisoned for 20 years and he was never completely rehabilitated as a writer. His first years as a political prisoner began as soon as the Iron Guard lost their battle with Ion Antonescu. After spending time in prison, Radu Gyr was sent to fight on the Eastern Front, a form of punishment which was reserved for former Legionnaires.

    In 1958 he was sentenced to death by the Communist authorities because of his subversive poem Ridică-te Gheorghe, ridică-te Ioane! ("Arise Gheorghe, Arise Ioan!"). The poem had asked for peasants to oppose in every way the regime's agricultural policies: it had been issued as the last wave of brutal collectivization was taking hold of the rural landscape.
    ..............

    deci, comunistii l'au condamnat pentru poezia pe care a recitat'o neamtzu.
    si in poezie, indemna tzaranii sa se ridice impotriva colectivizarii !
    curat antisemit, acest neamtzu !

    e adevarat, vesiunea in romana, din wikipedia, zice altceva. vorbeste de sfanta tinerete legionara.
    nu aminteste ca sub conducerea sa ca director al teatrelor, a fost infiintat tetrul evreiesc..

    in schimb, condamna textul pentru cantecul lui motza si marin, doi legionari antisemiti(!!) care au cazut impotriva regimului comunist din spania, in razboiul civil.

    in israel, wagner este interzis !

    deci, iaca, avem texte diferite despre acelasi autor.

    foarte subvesivi acesti gheorghi si ioani !
    or fi aceiasi care s'au ridicat si la 1907, impotrva arendasilor din fisherlandul moldovean...

    nu e mai frumos sa recitam din marul de langa drum ?
    beniuc n'a fost.
  • +21 (25 voturi)    
    ciudat (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:22)

    Aramis [utilizator]

    Tudor Gheorghe recita/cinta de ani de zile pe versurile poeziei lui Radu Gyr, iar poeziile unor Nichifor Crainic, Radu Gyr si alti fosti legionari au reinceput sa circule semi-oficial inca pe vremea lui Ceasca

    http://www.youtube.com/watch?v=XPXimA-8qZ0
  • -13 (25 voturi)    
    Gheorghe si Ioana, nume romanesti?! (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:25)

    Maestrul [utilizator]

    Gheorghe si Ioana vin din greaca toata ziua si toata noaptea, Gheorghe inseamna "[ala] care munceste pamantul" iar Ioana "[aia] care merge/umbla". Daca si astea-s nume romanesti... vai de steaua noastra cu patriotismul nostru peizan de doi bani legatura. E de-a dreptul amuzant contextul mai nenica nene: "Neamtu" vine din slava si inseamna "strain", fiind un nume de familie dat unor oameni veniti mai de demult, de prin alte parti. Dar acum e romanica sadea, verde (si dastept) ca bradul :-)))
    • +2 (6 voturi)    
      Nume (Joi, 8 noiembrie 2012, 2:01)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Maestrul

      Yohanan inseamna "Dumnezeu miluieste".
    • +8 (8 voturi)    
      ce treaba are? (Joi, 8 noiembrie 2012, 10:28)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui Maestrul

      ce conteaza de la ce s-a format numele? daca-l chema patrick cum era? si vezi ca in greaca suna a george si ianis.
  • -20 (28 voturi)    
    oare (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:28)

    zaphoss [utilizator]

    Acesta e adevaratul Basescu: cel care promoveaza oameni gen Lazaroiu, Neamtu, s.a., niste nulitati scoase in fata pentru a creea zazanie in societatea romaneasca. Unora nu le place linistea si normalitatea, chiar daca declara ca vor incerca sa coabiteze.
    • +21 (27 voturi)    
      corect (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:46)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui zaphoss

      si, inca, neamtu si lazaroiu sunt pui de'o zi pe langa altii mai rai, aia de care ne spune latrina 3 prin gura marilor jurnalisti si analisti, aia de le zice intelectualii lui basescu !
      aia cu icereu' ala de vindeau romania si delapidau cultura noastra milenara.

      noroc cu hasoti si profesoru' de marxism de la cluj, marga.
      mai spala fata romaniei :)
  • +2 (18 voturi)    
    asha, bre... (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:44)

    Codruta N [utilizator]

    "ridica-te, Ioana" - ca stateai culcata impreuna cu Gheorghe si cine stie ce faceai pe-acolo, poate va jucarati si voi, prin paie...

    ...jurnalistii lu' Peshte!!! Sa nu cumva sa cititi mai mult decat indicãtziile "de partid"! :P
  • +20 (30 voturi)    
    Treaba asta... (Joi, 8 noiembrie 2012, 0:50)

    iMinte [utilizator]

    ...chiar e cusuta cu ata alba! Nu mai poate omul sa recite o poezie???

    Pacat ca poporul roman doarme! Pacat ca suntem fortati numai sa muncim ca sa avem paine si sa nu mai avem timp de gandit... Este pacat ca ne lasam flagelati ideologic si propagandistic la nesfarsit de zeci de ani, putin cate putin pana cand realitatea istorica va fi dintr-o data cu totul alta.

    Doamne lumineaza-i si da-le minte!
    • -2 (2 voturi)    
      Pacatu' nu-i chiar pacat (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:43)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui iMinte

      Noroc ca ne mai forteaza cate unii sa muncim, ca altfel n-am face altceva decat sa recitam ode in cinstea noastra insine si a trecutului glorios :))))))))
  • +20 (28 voturi)    
    Deateapta-te Romine avem voie? (Joi, 8 noiembrie 2012, 1:09)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Propun sa ni se dea o lista "politically corect" cu tot ce avem voie si ce nu. Ca sa nu mai gresim. Daca in istorie ne-am permis sa infringem vre-o alta armata e voie sa spunem? sau ca bunicii, stabunicii au trait tot aici? e voie sa prefer bucaterie Romaneasca sau paote fi interpretat?
    Multumesc pentru ingaduinta!
  • +16 (24 voturi)    
    Scandalos (Joi, 8 noiembrie 2012, 1:58)

    Setalcott [utilizator]

    Daca inlocuim "Ridica-te, Gheorghe, ridica-te Ioane" cu "Ridica-te, Shlomi, ridica-te, Yohanan", tot antisemita ramane?
  • +13 (23 voturi)    
    E, hai să pocnească Consiliul.... (Joi, 8 noiembrie 2012, 2:52)

    Krokodilul Chichiricios -Veritabil [utilizator]

    O poezie. De un poet. Poezie care n-are nimic legionar în ea. Și un poet care a fost recuperat inclusiv de comuniști, dl. Radu Gyr scriind spre sfârșitul vieții în revistele comuniste.
    De la o chestiune mică și pitică se face din ra.at bici. Dl.Neamțu n-a făcut propagandă legionară. Chiar dacă ar fi făcut există în țara noastră, din câte știu eu funcționând legal, o mișcare pe numele ei
    „Noua Dreaptă” care se declară deschis urmașa Mișcării legionare. Consiliul ăsta are cumva idee de portretele Căpitanului lipite de această Mișcare pe toți stâlpii ? Și de faptul că la alegerile locale din 2012 mișcarea ND a participat la alegeri cu sloganuri legionare ?
  • +22 (28 voturi)    
    o adevarata (Joi, 8 noiembrie 2012, 5:10)

    mutulica [utilizator]

    campanie impotriva lui MN, pe baze cel putin dubioase, facand din tantar armasar. cui prodest?!
    • +5 (11 voturi)    
      politica, monser (Joi, 8 noiembrie 2012, 8:24)

      fghh [utilizator] i-a raspuns lui mutulica

      din cate stiu, "dreapta" romaneasca e cam faramitata - trebuie eliminate firimiturile, si pastrata prajiturica :D

      apoi, MN chiar era un tantar - ii serveste si lui sa devie armasar.

      jenant e ca au indraznit sa aduca in mlastina lor politica numele unui poet si unui om exemplar.
  • -9 (13 voturi)    
    Invers (Joi, 8 noiembrie 2012, 7:17)

    Cetateanu [utilizator]

    Problema este exact inversa:Neamtu e un extremist arogant imbracat in porumbelul pacii. Pentru secolul XXI indivizii unei astfel de haite, nu se dovedesc decat niste papagali care nu sunt in stare decat sa imite ceva care li se pare ca le va da un mic avantaj. Nu este (ca toti ce-l urmeaza) decat un pseudo - nationalist cu o imaginatie limitata, promovand pseudo-valori rasuflate dar periculoase pentru o natiune care vrea un viitor.
  • +13 (13 voturi)    
    Poate asta, nu-i antisemit-LOL (Joi, 8 noiembrie 2012, 7:33)

    tigan2012 [utilizator]

    perfect......adevărat!
    Secretele puterii politice după A.N. Chomsky


    Avram Noam Chomsky (n. 1924) este un reputat lingvist american, profesor emerit la Massachusetts Institute of Technology (MIT).
    În afara mediilor academice, Chomsky este mult mai cunoscut în lumea întreagă pentru activitatea sa politică, îndeosebi în ceea ce priveşte critica vitriolantă la adresa politicii externe a Statelor Unite, dar şi a guvernelor altor mari puteri. Drept care este considerat şi o personalitate marcantă a stângii politice din Statele Unite.
    Noam Chomsky a identificat şi a explicat, într-o formulare pe înţelesul tuturor, regulile de bază ale manipulării pe care se bazează puterea politică în criza de legimitate şi pe care el le numeşte strategii ale diversiunii. Ele au fost sintetizate în ceea ce poate fi numit “Decalogul Chomsky”.
    Decalogul Chomsky
    1. Poporul trebuie să aibă mereu mintea ocupată cu altceva decât cu problemele lui adevărate
    Pentru aceasta: Să distragi permanent atenţia de la problemele sociale reale, îndreptând-o către subiecte minore, dar cu mare impact emoţional.
    2. Poporul trebuie să perceapă conducătorii drept salvatori ai naţiunii
    Pentru aceasta: Inventează false ameninţări, ori creează probleme grave, care îngrijorează real şi angajează opinia publică, iar apoi oferă soluţiile.
    Un exemplu: Favorizează insecuritatea cetăţenilor, apoi guvernarea providenţială salvează naţiunea în temeiul legilor represive cerute de popor, cu preţul limitării propriilor libertăţi democratice.
    3. Poporul trebuie permanent pregătit pentru mai rău
    Pentru aceasta: Mecanismele propagandei “albe” (oficială, integral asumată de guvern), “gri” (parţial asumată) şi “negre” (niciodată asumată) trebuie să promoveze imaginea unui guvern în permamenţă preocupat pentru ameliorarea condiţiilor tot mai sumbre ale viitorului. Politicile antipopulare dure se vor aplica gradual, pentru a se preveni ori atenua protestele sociale. În acest fel, cel mai mare rău devine suportabil dacă
  • +1 (13 voturi)    
    incurca-i, drace =)) (Joi, 8 noiembrie 2012, 8:13)

    fghh [utilizator]

    deci extrema dreapta romaneasca dezamageste extrema dreapta evreiasca. nu-i rau :D
    poate se mai trezesc niste fraieri cu ocazia asta.

    cateva observatii, totusi:
    1. cat de incult si de dobitoc poate sa fie cineva, chiar si de la MCA (wtf is Vlad Solomon???) incat sa nu stie cine a fost Radu Gyr si sa nu fi citit poeziile lui? sa nu aiba macar habar despre ce au insemnat inchisorile comuniste, un iad cu nimic mai prejos decat cel al Holocaustului?

    2. marioneta nepriceputa Mihail Neamtu da semne de rebeliune (nu legionara :P). un progres, pana acum respectivul neremarcandu-se decat prin fanatism si prin clocirea unei miscari neoliberale suspecte, care, din pacate, nu a fost nicio clipa o Alternativa la tavalugul psd-ist. valabil si pt mascaricii din ARD.
  • -6 (12 voturi)    
    Infiorator (Joi, 8 noiembrie 2012, 8:28)

    DanB [utilizator]

    M-am delimitat de Neamtu de la bun inceput. Cad o data, ma ridic de doua ori. Ridica-te Ioane si Gheorghe, deindata !
  • +12 (12 voturi)    
    Corectura (Joi, 8 noiembrie 2012, 8:41)

    Baba.Ana [utilizator]

    Va rog corectati:
    "poezia “Ridica-te Gheorghe, ridica-te Ioana” semnata de Rady Gyr"

    Corect:
    "poezia “Ridica-te Gheorghe, ridica-te Ioane” semnata de Radu Gyr"
  • +14 (14 voturi)    
    poet interzis?! (Joi, 8 noiembrie 2012, 8:56)

    barbu007 [utilizator]

    atâta timp cât versurile lui radu gyr nu transmit un mesaj legionar, violent sau antisemit, toată tevatura este doar o aberaţie ocazională. tot aşa fuseseră interzişi şi arghezi, şi ion barbu sau blaga.
    cine e la oriiginea scandalului: comunitatea evreiască, sau USL-ul cuibar al lui şova care, într-adevăr, comisese ceva grav atunci când a negat holocaustul.
    • +1 (1 vot)    
      CINE ESTE LA ORIGINEA SCANDALULUI ? (Joi, 8 noiembrie 2012, 21:58)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      Se pare ca dl. Dan Tapalaga. De ce ? Asteptam raspunsul domniei sale. Da, domnule Tapalaga, asteptam lamuriri. Sunt de acord ca toti suntem supusi greselii, din naivitate, din prea mult suflet investit, din neatentie, din prostie, din graba etc. etc. Am vrea sa va auzim argumentele daca exista, iar daca nu, scuzele va vor fi acceptate si cu siguranta veti fi iertat. Dar trebuie sa ne raspundeti.
      Sper ca-mi veti publica interventia.
  • +14 (14 voturi)    
    Jos cu imnul national, instigator la antisemitism (Joi, 8 noiembrie 2012, 9:41)

    hotnewsfil [utilizator]

    Propun MCA-lui sa ia pozitie si impotriva cuvintelor : 'Desteapta-te, romane...', sa ceara ferm excluderea acestora din imnul national. Aceaste cuvinte instiga poporul roman la extremism,la sovinism, la ura impotriva nationalitatilor conlocuitoare, in special la antisemitism.
    Sa stregem aceasta pata ('Desteapta-te, romane...') de pe fata tarii ! Poporul roman sa continue sa doarma linistit. MCA vegheaza pentru el.
    De ce sa se rezume M ihail Neamtu numai la apelul catre doua persoane- Gheorghe si Ioan, pe care sa-i invite sa se ridice (destepte)?
    Cuvantul 'desteapta-te", din imnul national nu trebue sa fie inteles, in niciun caz, drept : 'ridica-te'.
    Daca imnul national s-ar incepe cu : 'Ridica-te romane...', MCA ar sari ca ars. Cred ca MCA nu ar admite nici : 'trezeste-te romane..'
    Propun MCA -lui sa faca un pas decisiv : 'sa ceara desfiintarea imnului national'.
    • -4 (6 voturi)    
      ma rog... (Joi, 8 noiembrie 2012, 10:15)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Oricum, imnul, pe langa ca are o melodie plangareatza, se pare ca a avut un efect destul de "invers", adica romanii au perceput probabil numei melodia, pt. ca in rest... s-au cam lungit la somn... >:)
      Mai bine sa-l schimbe cu totul - in felul asta intram si noi in Guiness Book cu ceva mai original, nu doar cu chestii care sa umple matzul: tzara care a schimbat cele mai multe imnuri din lume / 100 ani >:)
    • +13 (13 voturi)    
      e doar inceputul .. (Joi, 8 noiembrie 2012, 10:31)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      din nefericire, chiar la asta se va ajunge
      intai te vor baga la puscarie doar daca indraznesti sa crezi ca istoria holocaustului e fie si un milimetru diferita de aia "oficiala"
      in pasul doi, tot ce tine de valorile tale crestine si nationale va fi sters, minimizat, aruncat la gunoi pentru ca, nu-i asa, jigneste implicit pe minoritatea cea minoritara
      in pasul trei probabil ni se va preda oficial superioritatea poporului "ales" fata de noi, prostimea
  • +12 (14 voturi)    
    Nu inteleg de ce (Joi, 8 noiembrie 2012, 10:30)

    Gabi M [utilizator]

    acesti MCAsisti sunt impotriva lui Neamtu.Poezia recitata nu are nimic antisemit in ea.Orientarea politica a poetului Gyr chiar nu conteaza.Poate acesti MCAs-isti nu vor ca cetateii romani(indiferent de etnie) sa nu "se scoale" impotriva USLasilor.
  • +15 (15 voturi)    
    cred că ştiu... (Joi, 8 noiembrie 2012, 10:38)

    versus_rmd [utilizator]

    Celor care consideră recitarea unei poezii româneşti, în România, un act REVOLTĂTOR, SCANDALOS, ILEGAL le propun să citească puţin Nicolae Steinhardt (n. 29 iulie 1912 - d. 30 martie 1989), un român de origine evreiască...doctor în drept constituţional (sic!). Poate îşi vor găsi liniştea de dinaintea recitării poeziei lui Gyr, de către M. Neamţu... Cei de la MCA ar trebui să mai studieze puţin holocaustul din România, că văd că n-au înţeles nimik. Şi încă ceva: semitismul exacerbat naşte antisemitism pe măsură.
  • +8 (10 voturi)    
    prea mult (Joi, 8 noiembrie 2012, 11:04)

    barcagiu [utilizator]

    da' sa ne lase sa ne cinstim si noi martirii nostri! luptatorii din inchisori, luptatorii impotriva comunismului.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e politically correct (Joi, 8 noiembrie 2012, 18:43)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui barcagiu

      sa-ti cinstesti martirii din puscarii ca trebuie sa incepi prin a te intreba niste lucruri sensibile despre regimul care i-a oprimat si despre promotorii lui... si cand afli cum ii chema pe tovarasii kominternisti, hopa, esti deja in offside, antisemitule! :) ar fi de ras daca nu ar fi cu adevarat tragic ca nici macar nu ne mai putem afirma cu glas tare istoria pentru ca, nu-i asa, asta ii pune intr-o lumina proasta pe cei ce pozeaza in victimele unice si eterne ale omenirii.
  • -11 (13 voturi)    
    Cine e radu Gyr (Joi, 8 noiembrie 2012, 12:51)

    ViorelSandu1319195823917 [anonim]

    "Radu Gyr a fost autorul textului Sfânta tinerețe legionară, imnul neoficial al Mișcării Legionare, al Imnului Moța și Marin, al Imnului muncitorilor legionari și al altor lucrări dedicate mișcării."
    Nimeni nu-l impiedica pe baietzelul ala sa citeasca acasa ce vrea.
    Dar sa citesti e poezie a lui la lansarea unei grupari care se vrea democratica e un super-tupeu nesimtit.
    • +3 (3 voturi)    
      uite cine Radu Gyr asta .. (Joi, 8 noiembrie 2012, 18:33)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui ViorelSandu1319195823917

      Atanasie Berzescu: „În Aiud, Radu Gyr a adus pe Iisus în celulă. L-a coborât de pe Cruce și L-a adus alături de noi pe rogojina cu libărci spre îndumnezeirea omului. El era patriarhul și îmbarbătarea deținuților din Aiud. Prin el frumosul și spiritul au continuat să lumineze în beznele adânci”.
      mai are rost sa te intreb cine esti tu? probabil unul dintre cei care aplauda "experimentul Pitesti"
  • +1 (7 voturi)    
    O problema... (Joi, 8 noiembrie 2012, 13:10)

    solar [utilizator]

    Prin interventiile "jurnalistice" ale d-lui Dan Tapalaga, acesta ...a reusit sa cam internationalizeze un subiect la care intreaga Europa este intr-un fel sau altul conectata :CONDAMNAREA COMUNISMULUI!! Pana cand aceasta "grea mostenire"(sic) a secolului XX nu se elucideaza plenar,termenii in care se discuta si se combate semitismul si antisemitismul nu are nicio sansa sa nu degenereze. Nu poti nega Holocaustul , oricat ar vrea cineva sa-l marginalizeze ca semnificatie ,nu numai umana. Dar nici COMUNISMUL cu marile lui crime impotriva oamenilor, cu utopia lui sangeroasa nu este cu nimic mai prejos de HOLOCAUSTUL EVREILOR.
    Intrebarea mea cea mare este cum va continua d-l Tapalaga ...discutia. Este pregatit sau nu, sa faca fata discutiilor care nu vor fi nici simple , nici oarecare si vor lasa urme foarte adanci in politica romaneasca(in... starea natiunii??)Sau a actionat dupa principiul :da cu piatra si fugi?
  • +2 (2 voturi)    
    Ce urmareste acest centru de monitorizare? (Joi, 8 noiembrie 2012, 15:48)

    mioan [utilizator]

    Centrul pentru Monitorizarea si Combaterea Antisemitismului din Romania:
    „Gruparile nationaliste si extremiste au existat , exista si vor exista intotdeauna: ele se dezvolta in societati in care libertatea de exprimare este unul dintre principiile cele mai adulate: astfel de grupari nu se pot naste, dezvolta si exista sub regimuri totalitare, acolo unde intoleranta, inflexibilitatea gandirii si drepturile civice sunt tratate ca o crima capitala.
    ...
    Printre factorii de baza necesari pentru dezvoltarea unor astfel de grupari si curente extremiste se numara canale de comunicare necontrolate: daca in trecut crearea si intretinerea unor astfel de canale necesita eforturi sustinute , in prezent, printr-o simpla apasare a unui buton se pot propaga materiale, informatii si planuri de actiune, in toata lumea, cu viteza luminii.

    Internetul a devenit si devine din ce in ce mai mult mediul prin care rasistii si extremistii comunica si instiga la ura si la violenta, fara teama de a fi descoperiti, urmariti si anihilati inca inainte ca planurile si gandurile lor sa devina fapte, iar mesajele lor verbale sa fie transpunse in violenta fizica.
    ...
    Ai cauta pe cei care propaga astfel de materiale si mesaje pe internet este precum a cauta acul in carul cu fan: din ce in ce mai multe site-uri, in limba romana, cu continut rasist, nationalist, legionar, xenofob sunt gazduite pe servere amplasate in Canada, Statele Unite si alte tari.

    Acest fapt face ca ele sa nu fie nici monitorizate si nici combatute de autoritatile romanesti chiar daca Romania are legislatia care ii permite si o obliga sa actioneze altfel.
    ...
    In acelasi timp avertizam ca ziare difuzate pe internet, permit, in cadrul forumurilor si a sectiunilor de reactii la articole, difuzarea materialelor care contravin legislatiei in vigoare, fara ca nici o autoritate si institutie de stat sa ia masuri care sa previna acest fenomen.”
  • +6 (6 voturi)    
    draga hotnews (Joi, 8 noiembrie 2012, 16:28)

    Joseph Porta [utilizator]

    Observ cu tristete ca refuzi sa postezi mesaje in Care scriam, repet, ca Radu Gyr a fost un mare roman si un mare crestin. E ceva obscen sau imoral in asta? sau e cumva imoral ca cer celor de la MCA sa-mi ceara scuze public pentru suferinta rudelor mele in puscariile kominterniste? de ce acest dublu standard? unde e moralitatea? de ce doar suferinta unora conteaza iar a altora nu? nu fac in niciun caz apologia legionarismului extremist sau a oricarei forme de intoleranta, dar este dezgustator sa mi se refuze dreptul de a cita dintr-un poet patriot si martir doar pentru ca raneste sentimentele unora. Pe cand il interziceti pe Eminescu? ca doar si el trecea drept un antisemit
    • +6 (6 voturi)    
      Dragă Money2 (Joi, 8 noiembrie 2012, 21:24)

      ale valessa [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

      Am exact aceeași problemă. Am fost cenzurată pentru că am gândit românește și nu evreiește. Și, crede-mă, știu diferența dintre naționalism și patriotism. Ți-am dat un plus.
      • +2 (2 voturi)    
        multumesc, Valessa (Vineri, 9 noiembrie 2012, 13:01)

        Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui ale valessa

        Patriotismul, spunea Corneliu Coposu, este acea dragoste sincera si discreta pentru valorile poporului tau, iar eu consider ca este poate cea mai frumoasa definitie a patriotismului. Si eu fac foarte bine distinctia (sper) intre patriotism si nationalism. Ma scoate insa din minti ca uneori trebuie sa lasam capul in jos, sa ne oprimam valorile autentice, sa ne negam spiritualitatea si originile numai pentru ca unii considera ca a face contrariul afecteaza sentimentele anumitor minoritati, de oricare ar fi alea. Dar care minoritati, culmea, fac din afirmarea originilor, spiritualitatii sau conceptiilor proprii mandria suprema si totodata o eticheta de identitate si apartenenta colectiva. Desigur, diversitatea lumii in care traim e fascinanta si e minunat ca exista, dar mi se pare cu atat mai fascinanta cu cat in mijlocul acestei diversitati iti intelegi si pastrezi identitatea ce te defineste ca om. iar tirania minoritatii asupra majoritatii in numele unei himerice "political correctness" este la fel de odioasa ca oprimarea oricarei minoritati.