VIDEO FOTOGALERIE Philip Gordon, asistentul pentru Afaceri Europene al SUA, si ambasadorul SUA Mark Gitenstein s-au intalnit cu Traian Basescu la sediul de campanie

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 13 august 2012, 11:07 Actualitate | Politic


FOTOGALERIE Intalnire Philip Gordon - Traian Basescu
Philip Gordon, asistentul pentru Afaceri Europene si Eurasiatice al Secretarului de Stat american, Hillary Clinton, a sosit luni, in jurul orei 11:00, la sediul de campanie al lui Traian Basescu pentru a discuta cu presedintele suspendat despre evenimentele politice recente din Romania. Discutiile au durat circa o ora si la ele a luat parte si ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein.
  • Click pe poza pentru a vedea fotogaleria

Agerpres informeaza ca Philip Gordon a venit la sediul de campanie al presedintelui suspendat insotit de ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, iar din delegatia presedintelui suspendat au facut parte fostii sai consilieri prezidentiali Cristian Diaconescu, Iulian Chifu, Bogdan Manoiu. Potrivit sursei citate, intalnirea a durat circa o ora.

La intrarea in biroul lui Basescu, ambasadorul SUA l-a intrebat ce mai face iar acesta i-a raspuns: "Nu asa de bine".

Philip Gordon va mai avea luni intalniri cu presedintele interimar Crin Antonescu, la 13:00, si cu premierul Victor Ponta, la ora 17:00.

Departamentul de Stat american a anuntat sambata, pe site-ul sau, ca Philip Gordon va ajunge in Romania duminica, unde "se va intalni cu oficiali guvernamentali pentru a discuta ingrijorarile pe care Statele Unite le au referitor la recentele actiuni ale guvernului, ce ameninta mecanismul democratic de control si echilibru al puterilor in stat si slabesc institutiile independente".



  • Philip Gordon, consilier pe politica externa a lui Obama in campania pentru alegerile din 2008 si director pentru Afaceri Europene in cadrul Consiliului Securitate in administratia Clinton

Philip H. Gordon a fost numit asistentul pentru Afaceri Europene si Eurasiatice al Secretarului de Stat american, Hillary Clinton, in martie 2009, fiind responsabil de relatia cu 50 de tari europene si euro-asiatice, precum si de cea cu structuri precum NATO, UE si OSCE, informeaza Departamentul de Stat American.

Anterior, Gordon a detinut, pe rand, pozitia de Senior Fellow in cadrul Institutului Brookings din Washington, director pentru Afaceri Europene in cadrul Consiliului de Securitate al SUA in timpul mandatului lui Bill Clinton si Senior Fellow in cadrul Institutului Internationale de Studii Strategice din Londra.

In timpul campaniei prezidentiale a lui Barack Obama pentru alegerile din 2008, Gordon a facut parte din echipa de campanie fiind consilier pe politica extern.

Philip Gordon este doctor in studii internationale, diploma acordata de Universitatea Johns Hopkins, Scoala de Studii internationale Avansate, unde a urmat si cursuri de masterat. A absolvit programul de licenta al Universitatii din Ohio.

Vorbeste franceza, germana, italiana si spaniola  si este autor a numeroase carti si articole in care abordeaza subiectele de relatii internationale si politica externa. Colaboreaza frecvent cu publicatii cunoscute precum New York Times, Washington Post, International Herald Tribune si Financial Times.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


21976 vizualizari

  • -85 (99 voturi)    
    g-ordon (Luni, 13 august 2012, 11:10)

    Mazeta [utilizator]

    Ce vechilul meu caută Philip Gordon în România?
    • +74 (80 voturi)    
      Phlip Gordon (Luni, 13 august 2012, 11:29)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ati uitat a Romania face parte din NATO? Si de scutul antiracheta? Si ca e foarte aproape de Rusia? Si ca actuala guvernare da semne ca ar primi indicatii de acolo dupa cum se comporta?
      • +36 (38 voturi)    
        bineinteles (Luni, 13 august 2012, 12:09)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        in mod sigur Mazeta stie astea, dar e de acord cu ele
      • +42 (44 voturi)    
        antenescu (Luni, 13 august 2012, 12:27)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        a scos drapelul NATO de la Cotroceni. Este un gest simbolic foarte puternic.

        Ma mira ca presa nu scrie despre asta, desi situatia dureaza de cateva saptamani bune. Acum la Cotroceni mai sunt doar 2 drapele : al Romaniei si al UE.
        • +25 (27 voturi)    
          NATO (Luni, 13 august 2012, 12:45)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          Inlocuiesc steagul NATO cu cel al Rusiei
        • +20 (22 voturi)    
          doar unul (Luni, 13 august 2012, 13:01)

          Andrei.Ohha [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          va mai ramane in curand :(
        • +7 (7 voturi)    
          Ai dreptate... (Luni, 13 august 2012, 16:06)

          solar [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          Asa este! De cateva saptamani steagul NATO este scos dintre drapelele de la Cotroceni!! Ma mir si eu foarte mult de faptul asta din parte presei, el, in realitate, vorbind mai mult decat un intreg discurs demagogic !! Ciudata chestie, oricum.
        • +2 (4 voturi)    
          In curand (Luni, 13 august 2012, 21:55)

          dami365 [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          o sa ramana doar unul,ca pana la urma si UE se va satura de porcariile astora! Despre astia se va scrie o carte: "Cum sa distrugi o tara in doar 2 luni? -for dummies".
      • +1 (7 voturi)    
        27 de ani pt unicul.... (Luni, 13 august 2012, 12:57)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Partizan.
        Ion Gavrila Ogoranu.
        Atat i-a asteptat sa isi tina promisiunile.
        Pe americani.
        • +7 (9 voturi)    
          asteptandu-i pe americani (Luni, 13 august 2012, 15:02)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          stiu despre ce vorbiti. toata copilaria mea asta am auzit in casa: "la primavara vin americanii".
          dar asta inseamna sa judecati sentimental. interesele statelor sunt politice, economice, strategice... doar n-o sa-i urati acum pe americani pentru ce n-au facut in anii de dupa razboi, pentru ca atunci ar trebui sa-i urati si pe englezi pentru ca ne-au dat pe mana lui stalin. ar trebui sa ne bucuram ca macar acum suntem in atentia acestor mari natiuni care incearca sa ne ajute sa nu ne mai intoarcem la situatia in care ion gavrila ogoranu a suferit. pentru asta ne-am zbatut sa intram in uniunea europeana si in nato.
    • +53 (59 voturi)    
      daca-i mai gasesti prin zona, (Luni, 13 august 2012, 11:36)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ar trebui sa-i intrebi diseara pe ctrl - vp si somnorila ce cauta "g-ordon" in romania.

      dar nu cred ca vor aparea in public. sau daca apar, vor fi bine fardati, astfel incat sa nu se vada frumoasele buchete de echimoze pe care le-au primit de la "g-ordon".

      ws
    • +49 (57 voturi)    
      Buna intrebare (Luni, 13 august 2012, 11:45)

      a2t [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar tu prietene Mazeta, ce vechilul tau cauti in Romania?
      • +18 (22 voturi)    
        Moscova (Luni, 13 august 2012, 13:18)

        Cel [anonim] i-a raspuns lui a2t

        El scrie din Moscova, nu este in Romania
    • +36 (40 voturi)    
      Simplu raspuns! (Luni, 13 august 2012, 12:01)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cauta sa vada cati tradatori de neam si tara si cati spalati pe creier (ca tine) au mai ramas in Romania !
    • +29 (31 voturi)    
      cum adica? (Luni, 13 august 2012, 12:04)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De cate ori trebuie sa-ti repet ca USA NU lasa scutul anti-racheta pe mana USL. Tot nu au invatat stapanii tai chestia asta?
      • +1 (3 voturi)    
        pai asta si vor (Luni, 13 august 2012, 14:40)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        stapanii de la moscova!
      • +2 (4 voturi)    
        Vad ca nu sunt (Luni, 13 august 2012, 21:59)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        singurul care l-a citit pe Mazeta-vandut rusilor sau lui voiculescu sau chiar sluga la doi stapani!
    • +33 (33 voturi)    
      nu cauta nimic (Luni, 13 august 2012, 12:08)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vine sa ne spuna cum sta cu democratia. aia de care crizelul si plagiatorul nu mai tin cont de cateva luni incoace.
    • +7 (9 voturi)    
      Alooooooooo (Luni, 13 august 2012, 16:08)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Uslasilor!!!!!!Cred ca o sa dati in apoplexie de ciudà si urà!!!!!!!Ati facut hepatità de cat va roadeti ficatu' eh?????
      Ah,cat sunt de màndrà de presedintele meu,si de toti romanii inteligenti si deosebiti care ne distantam de gunoaiele uslase!!!!!!!!!!!!
    • +4 (6 voturi)    
      din acelasi motiv pentru care (Luni, 13 august 2012, 17:14)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      a venit si Kondyakov sau daca vrei, din acelasi motiv pentru care Merkel nu voteaza in Romania....
  • +63 (79 voturi)    
    ooops (Luni, 13 august 2012, 11:11)

    stefan2008 [utilizator]

    Adica merge tocmai la "dictatorul izolat in lume" ?!
    • -13 (19 voturi)    
      pe 30 iulie (Luni, 13 august 2012, 13:24)

      epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      nea Gordon asta vizita Turcia unde se intalnea cu niste popi greci.

      ca sa obtina acelasi efect, in Romania nu se putea intalni decat cu niste popi unguri sau cu Basescu.

      popii unguri erau inconcediu.
  • -67 (83 voturi)    
    de floare și de bostan (Luni, 13 august 2012, 11:13)

    Mazeta [utilizator]

    Nenea ăsta este „asistent pentru afaceri”. Are treabă cu democrația cum are EBA cu gramatica. Vine pentru afaceri și va face afaceri cu cine vinde mai ieftin, Băsescu, Antonescu, whatever...
    • +56 (62 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 13 august 2012, 11:24)

      zet [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

    • +53 (57 voturi)    
      Simbolic ... (Luni, 13 august 2012, 11:29)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asistentul asta face chestia asta SIMBOLIC, prezentand public opinia Guvernului SUA - sigur asa a primit instructiuni le la Hilary.

      Cine-i el nu conteaza prea mult, In definitiv el reprezinta SUA si punctul ei de vedere aici.
    • +60 (64 voturi)    
      du-te la a3 (Luni, 13 august 2012, 11:33)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      poate lobotomizatii aia te cred.

      "nenea asta" e asistentul pentru afaceri europene al lui hillary. numai un fervent privitor al a3 ar putea crede ca "nenea asta" a venit sa faca afaceri cu ponta.

      ws
    • +29 (31 voturi)    
      DAca de floare si bostan mananci (Luni, 13 august 2012, 11:39)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cum sa gandesti... logic?!
      Doar esti uslas, nu?!
      Singura voastra logica este... prostia!
    • +28 (30 voturi)    
      Nostalgic (Luni, 13 august 2012, 12:01)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cum e vremea la Moscova?
    • +26 (28 voturi)    
      Ciudat (Luni, 13 august 2012, 12:13)

      ciprianmarius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mi se pare ciudat cum li se pare unora ciudat ca americanii se intereseaza de Romania, dar li se pare foarte normal ca Vocea Rusiei sa transmita indicatii (care sunt urmate intocmai de USL), ca Ponta sa mearga periodic la ambasada Rusiei, sa mearga periodic in China, sa spuna ca modelul lui e Che Guevara (un comunist criminal, terorist si exportator de revolutie comunista)
    • +19 (21 voturi)    
      baga bine la bostan! (Luni, 13 august 2012, 12:13)

      coproculturalul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      afaceri externe,taica. ia citeste aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Philip_Gordon
    • +11 (13 voturi)    
      Tovarase M (Luni, 13 august 2012, 13:31)

      KaTTatus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cum se pricep unii la toate. Sunt sigur ca daca s-ar vorbi aici despre fizica cuantica, chimie coloidala sau biologie moleculara dl Mazeta ar avea o parere "profesionista" ca de obicei.
      "Nenea asta" s-a nascut in democratie, a crescut in democratie si activeaza in democratie. Nici macare nu are nevoie sa se priceapa, intelege conceptul in mod natural, e sangele lui.
    • +6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 august 2012, 14:55)

      [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

  • +74 (84 voturi)    
    Pumn in fata cuplului Ponta&Antonescu (Luni, 13 august 2012, 11:14)

    Taraboste [utilizator]

    Intalnirea cu Basescu echivaleaza cu un pumn in fata cuplului Ponta&Antonescu. Americanii arata prin aceasta intalnire cine este adevaratul presedinte, nu oportunistul actual de la Cotroceni.

    Fara intervetia "agenturilor" UE si SUA Romania se ducea pe apa sambetei si USL acapara puterea totala. Daca Ponta-si permite sa dea indicatii televizate procurorilor acum, va dati seama ce teleconferinte cu colegii lui procurori ar face cu Antonescu presedinte ales.
    • +12 (14 voturi)    
      m-ar interesa sa stiu (Luni, 13 august 2012, 12:31)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Taraboste

      cu cine se vor intalni din partea societatii civile (caci majoritatea ONG-urilor sunt subventionate de USLa) si din partea intreprinzatorilor din mediul privat.
      • -8 (12 voturi)    
        se intalneste numai cu cele oranj . (Luni, 13 august 2012, 13:40)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        da exemplu de cele sponsorizate de USL , alea majoritare ... ca eu stiu invers treaba ...
    • -1 (9 voturi)    
      Intalnire (Luni, 13 august 2012, 13:38)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Taraboste

      Sa inteleg ca intalnirile cu Antonescu si Ponta sunt doi pumni in freza lui Base,asta dupa logica ta imbatabila?
  • -17 (29 voturi)    
    :) (Luni, 13 august 2012, 11:16)

    owl [utilizator]

    intalnirile cu guvernul si cu antonescu sunt la vila dante? macar l-au cazat acolo?
    • +21 (25 voturi)    
      nu conteaza unde (Luni, 13 august 2012, 12:40)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui owl

      Poate fi si la vila Dante, daca asa vrei mata. Important este ca prima intalnire a avut-o cu Traian Basescu iar antonescu si ponta au ramas la coada
      • +1 (9 voturi)    
        :) (Luni, 13 august 2012, 13:38)

        owl [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

        Corect, e un semnal ca prima intalnire e cu Basescu.

        Si concluzia e ca vila dante era imagine pentru alegatorii usl - o asemenea manevra nu poate fi folosita cu cei din exterior.... Probabil am scris prea subtil..
      • -5 (5 voturi)    
        si da si nu .... (Luni, 13 august 2012, 13:42)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

        pana la urma intr-un stat democratic , cel mai important trebuie sa fie vointa poporului , nu ce zice vocea rusiei , sau vocile ue , sau vocile sua .

        asta daca vrem democratie , daca nu ....
  • +27 (31 voturi)    
    Musca (Luni, 13 august 2012, 11:19)

    Kayros [utilizator]

    Ce-aș vrea să fiu mic cât o muscă de oțet și să mă strecor acolo să aflu ce vorbesc.

    Mizez pe faptul că Gordon a venit s[ transmit[ sprijinul pentru readucerea aliatului pe traseul democratic. De ce?
    De regulă, mesajele negative de renunţare la susţinere.

    Spre exemplu, când i s+a atras atentia lui Mihail Saakashvili că americanii nu se vor băga, ei l-au însărcinat pe Băsescu care a pus-o mesager pe Alina Mungiu.
    Dacă n-aţi ştiut, aflaţi acum!
    • +25 (27 voturi)    
      completare (Luni, 13 august 2012, 11:53)

      Kayros [utilizator] i-a raspuns lui Kayros

      Din text s-a şters jumătate de rând: spuneam că mesajele negative sunt trimise prin personaje minuscule, care nu bat la ochi.
  • +5 (13 voturi)    
    foarte bine (Luni, 13 august 2012, 11:26)

    paolalaan [utilizator]

    sa se informeze ,bine face
    • +16 (20 voturi)    
      Esti departe de subiect! (Luni, 13 august 2012, 12:11)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui paolalaan

      De informat este foarte informat, asta e sigur. A venit sa-l sustina pe Basescu si sa spulbere cele doua paiate!
  • -31 (43 voturi)    
    Asta cu "amenintarea mecanismului democratic"... (Luni, 13 august 2012, 11:27)

    finutza [utilizator]

    ... e praf in ochi. Si Gordon asta, ca si madam Hillary (care e la Istanbul) sunt cu treburi mult mai importante prin zona, si anume situatia din Siria. Ambele state (si Turcia si Romania) sunt printre singurele care nu prea au condamnat oficial regimul actual de la Bagdad. Nu va faceti iluzii, de aia incepe cu d-l Basescu...
    • +21 (23 voturi)    
      mai greu cu geografia (Luni, 13 august 2012, 12:03)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      sau poate a mutat duhul lampii Bagdad-ul in Siria...
      • -9 (21 voturi)    
        Bravo, Sorine! (Luni, 13 august 2012, 12:14)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        Imi cer scuze, dar sunt convins ca nu multi au sesizat...
        • +5 (7 voturi)    
          ba.. (Luni, 13 august 2012, 12:49)

          cris34 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Unii au sesizat, dar i-au lasat pe altii sa faca remarca ;)
        • +10 (12 voturi)    
          Am convingerea ca nici macar tu (Luni, 13 august 2012, 13:22)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          asa ca las-o balta!
    • +10 (12 voturi)    
      Bagdad (Luni, 13 august 2012, 12:13)

      SorinPlosceanu1321339415399 [anonim] i-a raspuns lui finutza

      Bagdad???????????
    • -4 (12 voturi)    
      ok (Luni, 13 august 2012, 12:31)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Foarte posibila explicatia... asta ar insemna ca guvernul american crede in revenirea sus-pendatului in functie. Cineva trebuie sa-i fi transmis aceasta ipoteza.
      • -8 (8 voturi)    
        Logic! (Luni, 13 august 2012, 13:05)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        Dar mergand pe acelasi fir logic, faptul ca se intalneste si cu Antonescu si Ponta, sa insemne ca merge la doua capete?
        • +2 (6 voturi)    
          griji la fir (Luni, 13 august 2012, 16:10)

          Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          ..vezi ca ti s-a rupt firul si nu bagi de seama...
  • +20 (22 voturi)    
    1100,1300, 1700 (Luni, 13 august 2012, 11:51)

    Ion B [utilizator]

    Asta'i ordinea si asta spune tot, trogloditii dracului!!! Puteti comenta cat vreti.
  • +23 (29 voturi)    
    ... (Luni, 13 august 2012, 11:52)

    tirolez [utilizator]

    sper ca ambasadorul sa participe si la intalnirea cu ponta sa-i bata obrazul ca una i-a zis si dupa s-a sucit.
  • +25 (29 voturi)    
    PONTA E MARE... (Luni, 13 august 2012, 11:55)

    liviusmaximus [utilizator]

    Va amintiti cat se zbatea Ponta sa ajunga inaintea lui Geoana in State ? S-a dus cu vanghelie pana la urma :)
    Acum este in sfarsit baiat mare. A venit Gordon la el :) Sa-l laude, evident...
  • -19 (27 voturi)    
    In sfarsit (Luni, 13 august 2012, 12:07)

    sentenced [utilizator]

    A renuntat la tricou.
    Pentru cateva clipe am crezut ca s-a lipit de el.
    • -13 (19 voturi)    
      e la spalat acum ... (Luni, 13 august 2012, 12:21)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      desi a zis ca nu schimba vestimentatia , pana nu se intoarce la cotroceni ...

      probabil ca deja devenise "neaparat" de spalat ...
    • +15 (17 voturi)    
      tricoul (Luni, 13 august 2012, 12:36)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Intreaba-ma cu cine vorbesc si iti spun cum ma imbrac.Tricoul era pentru USLinosi. Cu americanii merita sa se imbrace normal.
      • -6 (12 voturi)    
        Pai vezi de ce-l vreau demis! (Luni, 13 august 2012, 12:48)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

        La intalnirile cu mine vine in tricou iar cand se intalneste cu Gordon se duce in costum.
      • +1 (7 voturi)    
        bunicule ... (Luni, 13 august 2012, 13:46)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

        nu e potrivita asocierea "slinos" cu tricoul lui basescu in acest context .... nu zic ca e reala , doar nepotrivita ;)

        cat despre "cu cine vorbeste" eu credeam ca vorbeste cu aia peste 10 mil de sustinatori absenti ai lui .. nu cu niste "slinosi" ... dar poate tu sti mai bine ...
      • +2 (8 voturi)    
        Ha Ha (Luni, 13 august 2012, 13:53)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

        Vezi ca intalnirile alea au fost cu poporul, nu cu uslinosii. :)
  • -18 (28 voturi)    
    degeaba, Basescu va fi out! (Luni, 13 august 2012, 12:25)

    deceneus [utilizator]

    sunt disperati americanii ca se obisnuisera cu slugoiul de Basescu care le oferise pe tava aurul tarii ( vezi cazul Rosia Montana), gazele de sist ( CHEVRON) , cuprul ( Cuprumin)



    degeaba toate vizitele si sustinerea din afara, basescu va fi alungat de popor !
    • -7 (9 voturi)    
      mda.. poate ... (Luni, 13 august 2012, 13:47)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      dar americani tot un slugoi vor avea , indiferent cine o sa vina , asta este realitatea romaneasca ... din pacate .

      doar ca o sa ii coste putin mai mult .. atat .
  • -12 (18 voturi)    
    wikileaks 2012 (Luni, 13 august 2012, 12:28)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Si uite asa, Julian Assange nu va avea material in legatura cu demiterea sus-pendatului din 2012. Destepti baietii!
  • -17 (23 voturi)    
    Nu asa de bine??? (Luni, 13 august 2012, 12:40)

    ro_dorin [utilizator]

    Pai cine e vinovat? dumneata si numai dumneata fiindca in guvernarea dumneata si -au facut de cap majorItatea celor din pdl si nu numai .au furat de au stins iar noi ..cei mai amarati tragem ponoasele..TREZESTETE ..draga domnule BASESCU ..MACAR ACUM IN CEASUL AL 12 LEA...MACAR FA SI DUMNEATA CEVA POPULIST DACA MAI POTI...du-te in parlament si spune ca lumea e fff saraca ..si roaga pe ...amaratul asta de guvern sa mareasca la 1000 de lei salariul minim pe economie..fa ceva nu sta cu mainile in san ca nu ai facut nimic pentru noi..si vrei sprijinul nostru..ei nu o sa il ai ca ai uitat ce ai promis ..stii tu ..vestitul slogan si nu o da la intors ..ca nu merge vizavi de interpretarea .celebrului ....SA TRAITI BINE..si chiar vrem ..vrem sa si muncim vrem sa si fim respectati..vrem chiar toate valorile europene sa primeze in ROMANIA dar ptr toti nu numai pentru unii..intelegeti domnule BASESCU???sper din tot sufletul.
    • +8 (12 voturi)    
      ro_dorin (Luni, 13 august 2012, 13:02)

      readeru. [utilizator] i-a raspuns lui ro_dorin

      Pai fiecare primeste dupa cat munceste. Degeaba il roaga 5 ,6 mil .de oameni sa le mareasca salariile. Daca nu-ti convine schimba-ti slujba. Cat despre pensii, mai bine da la toata lumea din ce e si cat e decat sa dea la 3/4 din voi. Si eu am rude (primare) in invatamant, nu e bine intr-adevar fiind unul dintre domeniile care formeaza oameni dar asta se mai poate schimba. Dar USL prin ceea ce face nu va crea niciodata Oameni - doar mincinosi.
    • +12 (18 voturi)    
      N-ai inteles nimic! (Luni, 13 august 2012, 13:26)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui ro_dorin

      Nu Basescu, Boc, Udrea sau Videanu ti-au furat tie banii!
      Banii tai si ai copiilor tai au fost furati incepand de acum 23 de ani, de catre personaje ca si Iliescu, Roman, Vacaroiu, Tanasescu, Nastase, Hrebenciuc, Voicu, Voiculescu, Patriciu, Ponta, Antonescu, Vantu, Severin, etc. Astia te-au nenorocit pe tine, pe familia ta si pe tot poporul roman! Basescu doar a incercat sa-i aduca in fata justitiei, ca sa plateasca pentru faptele lor. Din pacate, 50% din populatia tarii inca mai crede in promisiunile comunistilor USL!
      Incearca sa compari care era pensia sau salariul tau in 2004, care era puterea ta de cumparare atunci, si care este pensia si salariul tau acum, dupa 8 ani de "dictatura" Basescu, chiar dupa reducerile facute datorita crizei mondiale.
      Intelegeti odata pentru totdeauna ca USL n-o sa va dea nimic din ceea ce au promis, pentru ca nu poate, nu are de unde si nici nu va avea voie s-o faca! Va prosteste in fata doar pentru votul vostru!
      Nu va mai uitati la Antena3, ca astia va spala creierul si va foloseste ca masa de manevra pentru bunastarea patronului lor. Ii doare pe ei la fund de "prostimea" care-i asculta!
      Judecati cu creierul vostru, nu va mai luati dupa toti borfasii!
      • -2 (6 voturi)    
        pentru lista de acum 23 ani (Luni, 13 august 2012, 14:52)

        rider [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        vezi ca i-ai uitat si pe ceilalti, incepand cu Traian Basescu! Mai sa fie....ca doar nu a fost in vechile guvernari??

        totodata, trebuia sa mentionezi in textul: "pensia sau salariul tau in 2004, care era puterea ta de cumparare atunci, si care este pensia si salariul tau acum" si care este puterea de cumparare de acum????

        NU, USL NU o sa faca, dar nu-mi spune ca Basescu a incercat (doar a incercat????) sa-i aduca in fata justitiei. NU, nu a incercat ci NU A VRUT!
        Dupa 8 ani de "justitie independenta" trebuia sa vedem multe rezultate, mult mai multe decat Nastase (care a luat si doar 2 ani!!!)
      • -3 (7 voturi)    
        basnesti prostii (Luni, 13 august 2012, 16:12)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        asta e din ciclul "ba pe-a ma-tii" ...ai o logica cit nuca, iar valoarea de adevar e zero...
    • +12 (14 voturi)    
      ai uitat (Luni, 13 august 2012, 13:42)

      Hermione [utilizator] i-a raspuns lui ro_dorin

      In ce tara ai trait pana acum?Chiar nu ai vazut, ca pana acum, in ultimii ani, USL-asii nu au facut, nu s-au interesat, ca sa ma repet si eu ca Interimatu', decat de caderea lui Basescu????Nu sunt toti PDListii curati ca lacrima, dar multi din ei au simtul patriotic nealterat si au incercat sa faca treaba;uneori le-a reusit, alteori nu; chiar nu tineti minte ca USL-ul tot timpul sabota orice propunere legislativa care ar fi putut sa ii urce pe sondaje pe PDL_isti?Interesul national e mai putin important pentru ei decat caderea regimului Basescu.Nu am o nicio pretentie ca as fi exhaustiva, dar cred ca am in mare parte dreptate........
    • -5 (9 voturi)    
      Pomana (Luni, 13 august 2012, 13:46)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ro_dorin

      Nu-ti bate gura de pomana,Base cu ai lui pedelaci au furat impreuna,cum sa tina cu poporul,el atata stie,taieri,austeritate si sa traiti bine pentru ai lui,familia politica si cea de sange.
  • +13 (17 voturi)    
    How are you? (Luni, 13 august 2012, 12:48)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Not so good.

    Un raspuns politic destul de evident!

    Insa vizita propriuzisa spune foarte mult politic ;)

    Pentru ce a fost dat omul asta la o parte? Pentru ca a spus adevarul?
  • +11 (13 voturi)    
    Interesant ! (Luni, 13 august 2012, 12:53)

    readeru. [utilizator]

    Si doamna care vrea sa se afirme, saraca, s-a inselat (tot dansa nu e de acord cu stenogramele, acuzele aduse MAI - ca doar nu era nimeni autorizat sa-i asculte): :)))



    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-13000039-europarlamentarul-ramona-manescu-primele-discutii-bucuresti-ale-lui-phillip-gordon-vor-avea-loc-reprezentantii-usl.htm

    Ia de-acilea !
  • +10 (12 voturi)    
    palma (Luni, 13 august 2012, 13:58)

    ggna [utilizator]

    grea data usl-asilor. Mai ales de imagine...Cum sa te duci tu emisare la garaj intai? Si sa stai inghesuit la o masa alba, mica din plastic? Bine ca nu mai e cod portocaliu sa te si coci la vreo 40-50 grade in mansarda.
    Contrar opiniei generala cum ca nu conteaza omul pt americani, nu este deloc asa. Ei pun cel mai mare pret pe individ, din toate punctele de vedere.
    Si cat de mult ii intereseaza Romania? Habar nu am, dar se pare ca da...Imi amintesc ca nici bine nu s-a instalat Antonescu la Cotroceni (cam juma de ora, nici usa la baie nu aflase paiata inca unde-i) si ambasadorul i-a si dat cu usa in cap cu vizita. Bine, foarte scurta si in tromba...
  • +3 (5 voturi)    
    ref. foto-limbaj corporal (Luni, 13 august 2012, 14:47)

    revo [utilizator]

    parca se zareste o stea la orizont, ce ziceti?
  • -2 (4 voturi)    
    inalta poarta (Luni, 13 august 2012, 15:21)

    seb75 [utilizator]

    si uite asa de cateva sute de ani continuam la fel: cautam legitimitate la inalta poarta platind cu averea tarii. asta au facut toti in ordinea in care au fost la putere dupa 90: psd, pnt, da, pnl, pdl, usl(asta ca sa nu se supere vreuna din parti). din pacate tara asta a cedat independenta, a cedat resurse.... in curand o sa cedam si pamant....
    suntem niste idioti.
    singura solutie este sa-mi impuscam pe toti la fiecare 4 ani... poate dupa 2 operatiuni de acest gen, personajele care intra in politica se vor cerne cum trebui....
  • +4 (6 voturi)    
    Aduce a disperare (Luni, 13 august 2012, 15:28)

    Kayros [utilizator]

    Sosirea lui Gordo aduce a disperare. Americanii, care sunt aproape în întregime furaţi de problematica Siriei şi a Orientului Mijlociu sunt, fără îndoială, iritaţi de alunecarea României spre anomie (ca să nu spunem spre Moscova).

    Nu cred că vor propune soluţii dar este mai mult decât credibil că această vizită va fi însoţită de o intensificare a "diplomaţiei secrete" care a adus mai mereu succese SUA. Amintiţi-vă de Irak, de Bin Laden şi veţi înţelege de uşor poate fi cumpărat un om "cheie" din angrenajul USList.


    În asta sper din moment ce "luptătorii" lui Băsescu se dovedesc a fi pasivi (ca să nu zic "cârpe").
  • +4 (6 voturi)    
    well ... (Luni, 13 august 2012, 17:11)

    uzu [utilizator]

    ii zice lui Baseascu 'Mr. President" ... ce va spune asta ?
  • +5 (7 voturi)    
    faina atmosfera intre oficiali (Luni, 13 august 2012, 17:16)

    visio [utilizator]

    "not so bad"...foarte tare base..nu il iubesc, insa il detest mai putin decat pe plagiatori, lenesi si turnatori; sa nu mai vorbesc de ion iliescu minerul si criminalul din decembrie `89...
  • +5 (7 voturi)    
    frumos (Luni, 13 august 2012, 18:47)

    blu3s0ul [utilizator]

    este incredibil cu 2 oameni de aseamea rang(asistemtul si ambasadorul) au o discuite intr-un cadru,mediu atat de spartant cu basescu!
    nu tot masa de protocul, nu tu bauturi, hoteluri, etc.
    frumos!!!
    pe cand asa simplitate si curatetie la parlamentari,ministri, functionari ai statului roman?
    • -3 (5 voturi)    
      bine ca n-a lesinat gordon de greata (Luni, 13 august 2012, 21:25)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui blu3s0ul

      Parol? Mediu spartan? Ha, Ha, Ha .... Nu cumva e unul de mahala bucuresteana, o cladire neatinsa vreodata de pixul unui arhitect? Mie asa mi se pare, un hogeac kitsch-os, potrivit unui imbogatit recent (probabil sponsor generos al sus-pendatului). Si cladirea in care bi-sus-pendatul si-a facut sediu in 2007 era una oribila, amplasata insa in centrul istoric. Cu siguranta, presedintele sus-pendat nu le are cu arhitectura.