Asistentul-Secretar de Stat american pentru Afaceri Europene vine duminica la Bucuresti. El va a discuta cu oficialii romani despre "ingrijorarile SUA" legate de actiunile guvernului

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2012, 10:49 Actualitate | Esenţial


Philip Gordon
Foto: Agerpres/AP
Departamentul de Stat american a anuntat ca Asistentul-Secretar de Stat pentru Afaceri Europene si Eurasiatice, Philip Gordon, va face o vizita la Bucuresti duminica, unde "se va intalni cu oficiali guvernamentali pentru a discuta ingrijorarile pe care Statele Unite le au referitor la recentele actiuni ale guvernului, ce ameninta mecanismul democratic de control si echilibru al puterilor in stat si slabesc institutiile independente".

Dupa vizita pe care o va face impreuna cu Secretarul de Stat Hillary Clinton in Turcia, unde se va discuta situatia din Siria, Gordon  va ajunge duminica la Bucuresti, potrivit site-ului Departamentului de Stat, care anunta vizita pentru perioada 12-13 august.

De asemenea, el se va intalni cu membri ai societatii civile si ai comunitatii de afaceri pentru a discuta despre "cum poate munca lor sa joace un rol in intarirea valorilor democratice si principiilor care unesc comunitatea transatlantica".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8734 vizualizari

  • +94 (96 voturi)    
    Deci vine Philip Gordon (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:04)

    adrian88000 [utilizator]

    pentruca a fost dezinformat decatre Monica Macovei.
    Ponta si Antonescu il vor informa corect si el va pleca cerendu-si scuze pentru deranj si mangaindu-i pe crestet pe cei doi .
    Cine crede acest scenariu ?( nu-l pun la socoteala pe Ciutacu & Co .)
    • +34 (38 voturi)    
      Ba, eu zic sa-i pui... (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:18)

      justy [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ...pentru ca aia ii vor face pe foarte multi sa creada asta!!
    • +46 (48 voturi)    
      ati uitat.... (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:24)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ....sa il amintiti in lista celor ce "dezinformeaza" tocmai pe cel mai mare "dictator", care desi suspendat, le baga batul prin gard, ii mascareste si le lipeste ciunga'n par la prostalaii astia de la putere.
      In ceea ce priveste posibilitatea societatii civile sau a oamenilor de afaceri de a intari democratia, acestea sunt nule pentru ca la noi nu exista democratie ci smecherocratie cleptomano-mincinoasa cu accente de "despotism luminat" marca Ilici.
      • +13 (13 voturi)    
        multumesc (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:55)

        franz [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Multumesc, @novator! Mi-a mers la suflet comentariul tău. Măcar aşa, între noi, sa ne "simtem" bine :)
    • -15 (17 voturi)    
      adevarata depesa (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:26)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Nici vorba, macoveica nu are trecere decat pe la Bruxelles cu swingerii ei populari. Eu zic ca secretarul de stat american a primit o depesa care incepe cam asa: "Dear Hillary, eu sunt Traian, ala cu scutul si cu licuriciul, vezi ca am pe-aici vreo 7 milioane jumate de cacarai care tin mortis sa ma car... Heeelp!"
      • +1 (1 vot)    
        si mai am! (Duminică, 12 august 2012, 11:34)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        il mai am si pe Gustav139, din lista lui Fenechiu (cu 50 ron pe zi) , care zice ca ceilalti 11-12 mil. romani nu conteaza, ci numai cacaraii!
    • +17 (17 voturi)    
      se va plagia raspunsul catre Barosso (Sâmbătă, 11 august 2012, 14:20)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Guvernul ii va arata raspunsul pe care l-a trimis lui Barosso punctand ca "CE nu are informatii complete", prin urmare cum ar putea US sa aiba informatii mai bune (ei sunt dincolo de ocean, nu ca vecinii nostri de gard).

      Altfel spus, cei mai informati sunt cei de la Vocea Rusie (daca excluzi antenele)i!!
    • -14 (18 voturi)    
      wikileaks? (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:36)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      E unul Julian Assange care crede orice misca pe cablograme, faxuri si mapa diplomatice. Ce memorie scurta are populatia Romaniei de nu-si aminteste ce s-a publicat pe wikileaks in legatura cu activitatea actualului presedinte sus-pendat in 2007, dupa ce a fost sus-pendat intiia oara?
      Oricum, vizita unui functionar (asistent) al metropolei in capitala coloniei est-europene intr-o perioada in care sensibilitatile si ostilitatile sint la virf (in colonie) este scandaloasa.
      • +4 (4 voturi)    
        pentru Anonim (Duminică, 12 august 2012, 10:13)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        " Metropola " , "colonie "... De unde ai venit cu acesti termeni? Ceausescu ? Brejnev ? Che Guevara ? Mao Tze ?
        Recunosc ca nu am aprofundat teoriile acestora.
        Te rog sa fii bun si sa-mi dai informatii suplimentare.
    • +17 (17 voturi)    
      eu zic sa-l informeze Zgonea dupa cum urmeaza (Sâmbătă, 11 august 2012, 16:48)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Valeriu Zgonea: Eu am spus de la început că acea hotărâre care nu a fost semnată de domnul Zegrean, care este în concediu, din punctul meu de vedere întoarce la 180 de grade decizia Curţii şi trebuia să fie luată numai într-un cadru reunit. Cadrul reunit, conform Legii Curţii Constituţionale, înseamnă două treimi din membri, judecători, adică şapte, şi cinci dintre ei să se pronunţe. În momentul în care dvs. aţi confirmat astăzi că trei dintre judecătorii Curţii nu au fost prezenţi, înseamnă că acel act a fost un fals. Pe cale de consecinţă, organele statului sunt obligate să ia o decizie.

      Realizator: Adică...

      Valeriu Zgonea: Cel care a semnat în numele domnului Augustin Zegrean, preşedintele Curţii Constituţionale, este pasibil de suspendarea din funcţia de membru al Curţii Constituţionale...

      Realizator: Adică să rămână fără cvorum?

      Valeriu Zgonea: Iar cei care au participat, încălcând Legea Curţii Constituţionale, pe cale de consecinţă încălcând şi atribuţiile constituţionale ale Curţii, pot fi suspendaţi din plenul Curţii Constituţionale.

      Corina Drăgotescu: Şi dacă e cineva suspendat din plen, cum se mai iau deciziile? De exemplu, hotărârea asta cu referendumul, care trebuia să se ia cu şase la trei, cum se mai ia?

      Adina Anghelescu: Nu se mai ia.

      Valeriu Zgonea: Există procedură. În momentul în care cei doi colegi sau trei sau cinci care au încălcat grav atribuţiile conferite prin Constituţie şi prin Legea Curţii Constituţionale vor fi judecaţi de către plenul Curţii, la fel ca şi la parlament, cei care sunt în acel moment analizaţi nu au drept de vot. Pe cale de consecinţă, în acel moment, pierzându-şi calitatea de membru al Curţii Constituţionale cu decizia plenului Curţii, parlamentul sau preşedinţia poate face nominalizări pentru completarea /Curţii/. Acesta este atributul lor.
    • +20 (20 voturi)    
      Sa intrebe pe uSL-ei : (Sâmbătă, 11 august 2012, 17:41)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      DE CE E PAMANTUL ROTUND ?

      Raspuns (previzibil):
      "Din cauza lui Base pamantul e rotund! "
      citat din Dinor3x[utilizator] - hotnews
  • +65 (71 voturi)    
    Hait ! (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:05)

    trei.culori [utilizator]

    Deci, limpede ca lumina zilei: e vorba de actiunile guvernului care sunt gaunoase !

    Si in al doilea rand, mai intai e Siria si urmatoarea buba e Romania???
    • +44 (46 voturi)    
      Diferenta (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:15)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui trei.culori

      Este o diferenta fata de SIRIA la noi nu au scos inca tancurile pe strada, dar niciodata nu e prea tarziu pentru ponta si crin
      • 0 (0 voturi)    
        N-au scos tancurile... (Duminică, 12 august 2012, 17:25)

        mariage [utilizator] i-a raspuns lui Cel

        L-au scos pe Dogaru si pe cimpalaii lui care vor sa desfinteze tot numai lor sa le dea pensiile alea nesimtite taiate de Boc.
    • +37 (39 voturi)    
      apoi... (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:24)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui trei.culori

      nu cred ca suntem departe...
    • +22 (28 voturi)    
      Yalta??? (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:24)

      vio-e1 [utilizator] i-a raspuns lui trei.culori

      O alta Yalta???
      Am impresia ca degringolada in care ne-au impins pucistii este orchestrata din axterior, dorindu-se o Romanie slaba, dezorientata si indatorata . Odata realizat acest lucru, dorit de oricare dintre polii puterii lumii ( astfel esti mai usor de manipulat ), interesul se concentreaza asupra directiei in care ne vom indrepta sperantele: spre est, asa cum vor pucistii si bunicuta Ilici , sau spre vest, in beneficiul democratiei si bunelor relatii cu Europa si SUA. In plus, executivul american isi trimte emisarii in scopul lamuririi pozitiei noatre, acum , cand inca se mai pot razgandi asupra detaliilor Parteneriatului nostru Strategic...
      Cine crede ACEST scenariu?
      • -14 (14 voturi)    
        Mai vor baze (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:11)

        Taus [utilizator] i-a raspuns lui vio-e1

        :)) Asita vor baze la noi ..pentru ca au vazut ca rusia a intrat sa apere pe bashar acum americanii sunt in inferioritate ..datoriile lor cresc cu 300.000 $ pe secunda , nu mai au banii ..si tot ce doresc ei este sa-si faca strategia pentru razboi.
        Sincer dupa parerea mea eu le-as cere viza la molaii astia..ias arunca cu tot cu sistemul lor anti raketa afara ..Cica romania un stat independent ..Pai astia ne conduc ..normal ..toate resursele noastre de hrana apa si energie ..tot ce ai nevoie ca sa traiesti ..ei le detine ..si daca ne mai opunem mult ..isi trimit astia armata incoace ca sigur apare vreo grupare terorista ..si uite asa mai ocupa o tzara ..deci ..inca odata ..iliescu basescu ponta sau ori ce draq ..nu trage nimeni pentru tzara .. pentru binele lor sunt toti .. si un bilet in bunker in regim te razboi ..altceva ? .Pana cand nu dispare federal reserve si fmi ..nu avem ce sa facem ..daca ne opunem noi oamenii inpotriva guvernantilor nostrii....ordinul din 89 va fi acelasi ..sa se traga in toti ..Pentru ca le este frica sa nu iasa din semnatura ..suntem vanduti ..degeaba sustineti un partid politic daca partidul ala nu va ofera nimik ci doar o batalie politica ..nimeni nu da o flegma pe noi ..nic unu..iar sustinatorii tuturor partidelor din romania ..daca ii intrebi dece ma injura nici ei nu stiu de ce..pentru ca nimeni nu mai face diferenta ..sa cada base sau altii ..dar sti frate ca pana la urma ..eu ies in strada pentru viitorul copiilor mei si al meu si al tarii ..deci ..nu e bine ..?sau care este scopul ..sa ne batem oameni intre oameni ..si ei sa ciokneasca sampania razand la noi cum ne macelarim intre noi pentru viitorul partidului ?
        Rusine tuturor
        • +6 (6 voturi)    
          "ei le detine" (Duminică, 12 august 2012, 12:07)

          Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Taus

          Da, cu oameni ca tine "care zice" "ei le detine" se duce tara aia de rapa.
          • +2 (2 voturi)    
            Tragedia (Duminică, 12 august 2012, 21:43)

            slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

            Asta este. Cititi mesajul lui Taus si veti intelege... La ce ma refer eu si nu ce vrea sa spuna el. Ganditi-va numai: 50-60% din populatia tarii se afla cam pe la nivelul de cultura de mai sus. Si cred ca BAC-ul in noua varianta (rezultatele) ne ofera ceva informatii in acest sens. Analfabeti si inculti. Astia nu au nevoie de mai mult de zece minute de terapie Antena 3. Apoi urmeza votul. Ei merg toti la vot, disciplinat. Dintre restul, vor merge doar o parte, iar votul lor se va imparti. Concluzie: viitorul pare sumbru. Cu acest nivel de educatie nu ne putem astepta ca situatia sa devina mai roza. Asta este realitatea din pacate.
            • -2 (2 voturi)    
              Doar atat ati inteles? (Luni, 13 august 2012, 11:22)

              Taus [utilizator] i-a raspuns lui slice_of_life

              ma bucur ca ati citit ..nu de alta dar sa nu muriti prosti ..si daca doar att ati inteles voi din tot ce am scris eu acolo ..inseamna ca voi intelecualii ati inventat prostia ..
              dovedeste-mi cat de prost poti sa fi in continuare ..( La ce ma refer eu si nu ce vrea sa spuna el ) NU SPUNE HOP PANA NU SARI GARDUL.
              Si apropo eu nu votez si nu ma uit la tv NU PLATESC TAXE CA TOTI FRAIERII..ca sa nu avem discutii ...nu te mai da tu cu parerea despre mine. CA HABARI NU AI CE RESPIRI
              • 0 (0 voturi)    
                ok (Luni, 13 august 2012, 12:38)

                slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui Taus

                Iti dau doar un minus ca sa nu mai obosesti si pe altii.
                Noapte buna!
              • 0 (0 voturi)    
                Nici un (Luni, 13 august 2012, 13:50)

                Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Taus

                Nici un Uslamist nu se uita la televizor. Tinere, pai in cazul acesta mai bine te-ai uita, poate ai invata sa vorbesti si sa scrii corect! :| Televizorul nu contine numai Antene, mai sunt si posturi straine, National Geographic, Discovery, BBC World News, etc. Daca nu te uiti la TV, presa nu citesti, de unde Dumnezeu stii tu ce pozitie au americanii si ca ei "le detine" pe toate? Analfabetilor, va sare imediat mustarul cand va spunem ca sunteti niste analfabeti! Mi-ar fi rusine sa scriu pe o pagina de internet publica daca nu as sti sa scriu si sa citesc corect!
      • +14 (14 voturi)    
        de fapt... (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:35)

        costinescu [utilizator] i-a raspuns lui vio-e1

        toate luarile de pozitie si declaratiile din ultima perioada ale oficialilor ue si sua nu sunt decat incercari de a isi proteja investitiile in romania, care in prezent sunt amenintate de o eventuala schimbare de strategie din partea guvernului usl, de la vest la est. au existat si exista inca multe semnale de alarma, vezi mesajele aruncate pe piata media de vocea rusiei.
        din pacate pentru noi, astia care mai avem cate ceva in cap, se pare ca guvernul usl, condus din umbra de un personaj-motan, are deja trasata linia spre est. parerea mea e ca daca nu facem ceva pana la toamna, cand vor fi alegerile parlamentare, si ies iarasi astia de la usl cu scor mare, putem sa ne asteptam la ce e mai rau.... din pacate, romania e plina de oameni care prefera sa stea cuminti in fata televizorului decat sa participe la o miscare, fie ea si politica, ce ne poate asigura un viitor mai bun si mai linistit. si nu doar noua, ci si copiilor nostri.
        • 0 (0 voturi)    
          MISCARE POLITICA (Luni, 13 august 2012, 11:34)

          Taus [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

          Ba frate tu nu te vezi ..de 22 de ani tara asta este sustinuta numai politic..si ce sa realizat ?
          sau vandut toate resursele noastre ..si ne-au facut o tzara de consumatori si de cobai ..nimeni la propriu nu mai sustine tara asta ..toti sunt lesinati dupa bani .. tara a fost vanduta nu de noi prostii ..de cei cu asa zisa autoritate ..si cine sunt aia ..cei pe care voi ii sustineti ..dece sa ma duc eu la univeristate sai sustin pe usl sau psd sau alte partide ..? ca sa ma bat cu cei de la partidele rivale ..nu vedeti ma ca sunteti prosti ....toti spun ca sunt eu prost ..dece sa fiu prost ca nu va sustin si nu va platesc taxe ..:)) Voi sunteti prostii ca sustineti pe cei care va vor omora mai tarziu ..partidele fara voi ar fi niste papagali fara pene ..dar cu ajutorul vostru celor care ragaie a mici si bere ...au si ei un viitor ..cel putin pana mor.
      • +12 (12 voturi)    
        SA speram ca va reusi ceva acest P. Gordon (Sâmbătă, 11 august 2012, 23:59)

        emigrant [utilizator] i-a raspuns lui vio-e1

        Nu cred. Ne-am facut-o singuri. E cum zice Basescu, frica de puscarie a declansat totul. Ca si ignoranta crasa a majoritatii romanilor care nu inteleg despre ce e vorba..Exercitiul democratic nu e unul simplu.
      • 0 (0 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 12 august 2012, 11:07)

        polonyca [anonim] i-a raspuns lui vio-e1

  • +71 (75 voturi)    
    sa nu vina!!! (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:10)

    costinescu [utilizator]

    ce sa caute aici? ce, pe noi ne conduc americanii? noi nu ne vindem tara! nu americanilor, cel putin. doar o dam imprumut rusilor, pe termen nelimitat si nici nu avem vreo pretentie de rasplata. lasa ca e mai bine cu tatuca putin, o sa ne apere el si de ue si de americani. o sa ieftineasca vodca si o sa mareasca pedepsele pentru cei care se opun regimului. nu asta ne dorim cu totii, sa ne intoarcem in 1988?*
    * extras din gandirea nemuritoare a 7 milioane de romani care voteaza usl, urmaresc antena 3 si au, in medie, 6.5 clase.
    • +34 (36 voturi)    
      Cpasivo ! (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:55)

      elena-bc [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Bravo Costinescu , punct ochit -punct lovit ...inteligent si plin de humor ! Multumesc! Te-as vota cu 100 de puncte dar Hotnews nu -mi permit ! Doamne , ce ”rai ” sunt ! Propun punctaj si pentru jumorul comentariilor . Humor =inteligenta !!
    • +12 (12 voturi)    
      6,5 CLASE ? (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:25)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Cucu ! Bubu ! Psiho-pupu !

      Exista o gramada de romani (?) cu infinit mai multe clase (+ doctorate si masterate pe bune) complet pe branci sub genunchiul broastei sovietice [cea mai bros(coaie) broasca din lume !].

      VEZI SCRISOAREA LUI ZOE PETRE, LIVIU ANTONESEI, SI (cumplita lovitura pentru un banatean Phoenix-fanatic) SERBAN FOARTZA.

      Desi toti sint in viata si vivaci li se potriveste expresia "Dumnezeu sa-i ierte !".

      Eu, nefiind Dumnezeu, NU-I IERT !
    • +12 (12 voturi)    
      Ce stii tu?:)) (Sâmbătă, 11 august 2012, 13:45)

      IliciHater [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Hillary Clinton e dezinformată, ea citește doar hotnews.ro, ambasada SUA la București se informează doar din presa băsesciană. Ei nu au agenți în România. Serviciile secrete occidentale nu sunt prezente în România, presa occidentală defapt copiază hotnews.ro și televiziunile băsiste (dacă Ponta a făcut copy&paste de ce n-ar face CNN???). Deci occidentalii sunt informați doar de Băsescu. În schimb, asta cu certitudine se poate afirma că țara noastră are un prieten de nădejde la răsărit, iar serviciul lor cunoscut pe vremuri NKVD ulterior schimband câteva nume, dar păstrând năravul, și-au pus oameni în România!! Cum care? Ilici, Felix, Antenescu...
  • +47 (49 voturi)    
    Romania tiganeasca (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:15)

    yonuzzu [utilizator]

    Tari cu probleme sunt Siria, Iran, Rusia, Bielorusia, Koreea de Nord, Venesuela, Cuba si ROMANIA!
  • +56 (58 voturi)    
    Oh, da! (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:21)

    Ralu75 [utilizator]

    Deci limpede pentru cine mai are un dram de luciditate. Si asta-i Domne' manipulat de Base! Sa vezi spume la gura lu' Ciutacu. Voi va dati seama ce Presedinte suspend avem?
  • +50 (54 voturi)    
    sunt curios (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:25)

    mos ion roata [utilizator]

    cat ii mai rabda cei din USL pe Plagiator si pe Kakarau, ceilalti romani,cred ca deja au opinia formata.
    • +9 (9 voturi)    
      curios lucru! (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:06)

      iudi [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      si eu as fi curioasa despre care "cei din USL"orbesti si te miri "cat ii mai rabda pe plagiator si kakarau" pentru ca nu vad decat de alde Dusa, Fenechiu, Ghise, Voicu, Mihalache, Iliescu, Dragnea si cred ca astia nici nu pot iesi in fata de patati ce sunt. Corect ar fi sa te intrebi cat mai pot rabda romanii, cei 18,3 mil., asa specimene.
    • +8 (8 voturi)    
      USL-PCR (Sâmbătă, 11 august 2012, 14:10)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      din pacate (sau din fericire) greul USL e si mai incompetent si insetat de putere/razbunare. deci USL "rabada", ingaduie, tolereaza... pentru ca stiu ei mai bine...
    • +8 (8 voturi)    
      nu... (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:44)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      intrebarea e alta: cat ii mai suporta cei din psd pe cei din pnl, impreuna cu aliatii lor condusi de voicufelix? nu cred ca e liniste prin usl. mai mult ca sigur psd-ul (si se vede asta prin actiunile lui ioan rus) vrea intoarcerea la cotroceni a lui base. altfel, ar deveni un guvern-marioneta in mainile felixulescului, care ar detine, indirect, cea mai inalta pozitie in stat. psd-ul are puterea de a castiga singur alegerile din toamna si de a forma un nou guvern, cu sprijin unpr si udmr. iar mai tarziu, in 2014, sa castige detasat cursa prezidentiala, eventual cu un candidat surpriza. urmatoarele 2 luni ne vor arata exact directia spre care se indreapta romania: spre est (si de aici o izolare internationala din ce in ce mai accentuata) sau spre vest (cu continuarea investitiilor straine si imbunatatirea treptata a conditiilor de viata pentru populatie). exista si o a treia varianta, dar imi e teama sa o spun...
      • +3 (3 voturi)    
        @costinescu (Duminică, 12 august 2012, 8:58)

        asis [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        PSD-ul va pemite orice celor din PNL_PC deoarece stiu ca sunt capabili sa execute mediatic pe oricine le sts in cale. PSD-ului i-i este frica de de Antena 3 si efectul hipnotizant al acesteia la adresa maselor. Masele="prosti, prosti da multi.
    • -8 (10 voturi)    
      merge si cu vorbitul in gol (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:47)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Esti curios pe abureli si presupozitii, musiu... singurele date clare si recente despre optiunile "romin'lor" sint ca 7,4 milioane vor demiterea sus-pendatului, iar cca. 1 milion nu o vor. N-ai nici un indiciu citi din cei 7,4 milioane ii agreeaza pe Ponta is Antonescu sau sint de acord cu politica useleului... Ai rabdare pin'la toamna, la alegerile presidentiale anticipate si parlamentare.
  • +39 (39 voturi)    
    le va spune clar (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:32)

    rov [utilizator]

    NU VREM SA NE IMPLICAM IN BATALIA POLITICA DIN ROMANIA,
    dar daca nu respectati legile si democratia, atunci va retragem dreptul la munca si libera circulatie sa inteleaga si manipulatul de popor ce se intampla aici.
    • -7 (7 voturi)    
      Pai la ora actuala... (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:43)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ... romanii nu au drept de munca si de libera circulatie in SUA, decat cu ingradiri. Asa ca... pot lua altceva ca astea nu au cum...
  • +40 (44 voturi)    
    problemele sunt minore (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:40)

    math [utilizator]

    De fapt exista o singura problema. Serviciile care fac interceptari ilegale. Nu mai poate omul sa organizeze linistit o miscare, sa demita un presedinte.... hop apar inregistrari.

    Cred ca ii va attrage atentia lui Basescu sa termine cu dictatura si cu metodele securistice. Parca nu era de ajuns ca nu mai putem copia la bacalaureat. Ne-a distrus viata cu camerele si microfoanele lui acest tiran.

    Un alt element legat de Ioan Rus: asa cum spunea un distins invitat de la vuvuzele, este inacceptabil ca un ministru de interne discuta astfel de lucruri CU CIFRE EXACTE la telefon.

    Cred ca este un concurs national "care este mai sarit de pe fix" cu premii de 1 miliard de Euro (avand in vedere numarul de participanti).
    • +8 (8 voturi)    
      haha ! (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui math

      ai sta mata bine la mate, dar o dai sucita.
      adica, dezinformezi, asa cum face di dr. tonta si dna judecatoare pizniceru, cand au cuvantul.

      procurorii nu pot intercepta niciun cetatean roman fara aprobarea judecatorului, in special cand mai este si demnitar.

      daca n'ar fi avut aprobare, trimetea dl. dusa melitzea sau jindarii la precurori acasa !

      vezi ca e mai nasol la rus, caci el n'are imunitate.
      nici rus, nici secretzarul de stat, nici chestorul sef de directie la evidenta romanilor. :)

      pe aia pot sa'i puna sub acuzare in mod direct.
      chestia ca...am primit ordin, nu prea tine, cand devine la oamenii legii, in special.

      si ca tot e vorba de vizita unui demnitar american, el nu va intelege chestia asta de'o spui mata.
      la ei democratia este garantata de domnia legii.

      nimeni nu'i mai presus de lege !
  • +22 (22 voturi)    
    l'ati degradat (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:59)

    nash pandelica [utilizator]

    Dr. Philip Gordon was nominated as Assistant Secretary on March 6th, 2009 and took the oath of office on May 15th 2009. As Assistant Secretary he is responsible for 50 countries in Europe and Eurasia as well as NATO, the EU and the OSCE.

    ..................

    us dept. of state, sub dna flinton, are doi deputy secretary of state, echivalent primi adjuncti,
    mai sunt vreo patru under secretary of state, echivalent ministrii adjuncti.
    assistant secretary of state este un titlfu echivalent cu secretar de stat, deci demnitar, in minsterul de externe american.

    in niciun caz asistentul sau consilerul dnei flinton.

    dupa cum se vede, coordoneaza toata evropa, eurasia, inclusiv nato si osce.
    este subordonat dnei wendy sherman/Under Secretary for Political Affairs: Wendy R. Sherman

    mai este si doctor, deci egalul premierului nostru :)

    deci, este o gaie destul de ...responsabila in organigrama mae american:)

    hilaria flinton are in subordine directa trimisi speciali si consilierii speciali, din care acest domn nu face parte./special envoy / special advisor.
  • +33 (35 voturi)    
    sa nu mai vina (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:59)

    firuierbii [utilizator]

    ziceti-i de acu ca nu ne intereseaza parerile dumneaei, ca este dezinformata, si ca noi nu ne conducem tara de la washington.

    va veni degeaba si va indura discutii puerile si vorbitul cu 3 sinonime la rind. vai de traducator...
    • +8 (8 voturi)    
      la bucale (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      nu se necesita traducator.
      se habla ingles.:)
  • +37 (41 voturi)    
    Mutarea in plic... (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:05)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Incredere in Romania se poate avea numai cu Presedintele Basescu la Cotroceni. Punct
    • -13 (13 voturi)    
      opinie totalmente singulara (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:50)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      convinge-ma....
      • +1 (1 vot)    
        Un sfat dezinteresat... (Duminică, 12 august 2012, 10:39)

        Cetatean-roman [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        Stimate Domn, urmariti si alte canale in afara Antenelor, mai cititi carti, mai circulati prin strainatate, spovediti-va si ... poate... ajungeti singur la alte convingeri. Dumnezeu sa va lumineze. Punct
      • +2 (2 voturi)    
        D ce nu incerci singur ? (Duminică, 12 august 2012, 18:36)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        Compara Romania cu Basescu Presedinte cu Romania cu repetentul-chiulangiu Presedinte. Sigur vei vedea diferentele.
        Si apoi, observa ca "Cetatean-roman " nu a emis o opinie singulara ! Cel putin pe acest forum sunt 36 de cetateni cu aceeasi opinie.
        Dar in toata tara ? Deci nu te grabi sa spui opinie singulara. Te faci de ras...
  • +7 (7 voturi)    
    Travel of Assistant Secretary Philip H. Gordon (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:48)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Travel of Assistant Secretary Philip H. Gordon to Turkey and Romania, August 10-13
    http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2012/08/196326.htm
    Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs Philip H. Gordon will join Secretary Clinton in Istanbul, Turkey, for meetings with senior Turkish Government officials and Syrian activists.

    On August 12, Assistant Secretary Gordon will travel to Bucharest, Romania, where he will meet with senior government officials to discuss the concerns the United States has regarding recent government actions that threaten democratic checks and balances and weaken independent institutions. Assistant Secretary Gordon will also meet with members of civil society and the business community to discuss how their work plays a role in strengthening the democratic values and principles that unite the transatlantic community.
  • -9 (9 voturi)    
    Jenant (Sâmbătă, 11 august 2012, 13:06)

    cebuano [utilizator]

    Tara de mana a treia , reprezentant iudeo-american de mana a treia.
    • +1 (1 vot)    
      Ratacit pe un site civilizat... (Duminică, 12 august 2012, 14:53)

      Cetatean-roman [utilizator] i-a raspuns lui cebuano

      Opinie care te descalifica din start...
  • +9 (9 voturi)    
    "Baiatul" asta... (Sâmbătă, 11 august 2012, 13:21)

    vasglo [utilizator]

    vine sa vada cum e posibil ca un presedinte sa fie ales de toti cetatenii cu drept de vot, oriunde s-ar afla, dar sa fie demis numai de "cetatenii romani" din Gorj, Olt, Teleorman, Vrancea, Mehedinti si alte cateva state "mamut" din Europa!!!..:))
  • +9 (9 voturi)    
    Deci nu e drept....! (Sâmbătă, 11 august 2012, 13:44)

    blackbik [utilizator]

    Amercanii trimit un specialist in RPG la discutii cu Odiosul si Sinistrul - care stiu doar vaţa si leapşa pe ouate...
    Whatever...
    Da' va rog io, mult de tot, musai sa ne dea la TV când gesticulează Odiosul în iengleză .
  • +10 (10 voturi)    
    Ce poate face un guvern condus de Plagiator? (Sâmbătă, 11 august 2012, 14:08)

    DlGoe [utilizator]

    Ce poate face un guvern condus de un plagiator?

    Ma gandesc ca ar putea macar sa infiinteze Facultatea de Plagiat (care sa includa si scoala doctorala de plagiat) in cadrul UB.
  • -9 (9 voturi)    
    Ce maa ..Cine se cred coruptii astia ? (Sâmbătă, 11 august 2012, 14:54)

    Taus [utilizator]

    Mr Philip Gordon ..
    i better prefer you to goo back in your country and take care of GOP CORRUPTION ..Because your CORRUPTION its behind the limit

    I hope the fed to end after the audit ..

    Curios ..ce cauta astia sa vina la noi in tzara ..:)) Bai Philip Gordon ..your solder kill our folk artist ..and the case is close ..how come
    • +5 (5 voturi)    
      romgleza de balta (Duminică, 12 august 2012, 10:44)

      teoratiu [utilizator] i-a raspuns lui Taus

      Faci mişto sau ai învăţat engleză de la acelaşi profesor ca şi inte-râmarul?
  • +7 (7 voturi)    
    Cui ii pasa? (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:45)

    Dalinar [utilizator]

    Lui Ponta si Crin? Aiurea. Deja au aratat ca nu le pasa de propriul popor ai caror slujbasi sunt, nu stapani, de ce le-ar pasa de vorbele unui imperialist/capitalist american?
  • +9 (9 voturi)    
    Asteptam O Conferinta de Presa (Sâmbătă, 11 august 2012, 16:27)

    Isidor_b [utilizator]

    In care Cacarau, care nu e amintit printre interlocutori, sa ii explice Pontacului ca sa nu il primeasca pe american, ca romanu' e suveran. Poate, totusi, Cacarau va participa la intalnire, in calitate de translator ...
  • +15 (15 voturi)    
    hah (Sâmbătă, 11 august 2012, 16:35)

    J_W [utilizator]

    Nu stiu de ce am impresia ca discutia o sa decurga putin ca in Nasul: ii va face lui Ponta o 'oferta pe care nu o poate refuza' ..
  • +8 (8 voturi)    
    CLAUZA NATIUNII ... (Sâmbătă, 11 august 2012, 17:14)

    liviusmaximus [utilizator]

    Vine sa ne anunte ca ni se ofera Clauza Natiunii...
    dar nu mai stie exact din ce e compusa natiunea.
  • +16 (16 voturi)    
    dar daca .... (Sâmbătă, 11 august 2012, 17:42)

    adrian_s [utilizator]

    hillary clinton l-a trimis pe acest domn la un masterat in " TEORIA SI EXECUTIA LOVITURILOR DE STAT IN DEMOCRATII TINERE " ?!!!!

    Cursurile aprofundate fiind :
    - graficul si organizarea loviturii .... profesor turnator felix ...
    - executarea loviturii .... demonstratie cu renumiti membrii ai grupurile parlamentare talibane psd si pnl ...

    - bazele legislative ale loviturii de stat ... profesor antiholocaust sova ...

    - comunicare si dezinformare institutii europene ... profesor plagiator PONTA ...

    - istoricul loviturilor ... profesor presedinte kkrau antonescu ..

    - sprijinul media in spalarea creierelor ... partenerii CNN de la ANTENA 3 ..

    - materie tehnica : organizare referendum aprobare lovitura de stat cu capitolele : numarat voturi, aranjat liste electore, combaterea mortilor vii si a irealilor ...


    Sesiunea de toamna - optionala- lupta impotriva loviturii de stat :
    - aici va cursa presedintele jucator TRAIAN basescu ....
    vom reveni cu programa aferenta .... speram sa o si putem prezenta ... adica sa aibe REUSITA !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Democratie atat de tanara... (Duminică, 12 august 2012, 8:47)

      OA1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      ca e de-a dreptul minora, si nici nu are tutore legitim si bine intentionat...
  • -10 (12 voturi)    
    fraierlor (Sâmbătă, 11 august 2012, 17:55)

    IXU [utilizator]

    vine sa se asigure de vanzarea avioanelor
  • -8 (10 voturi)    
    Miroase a dezmembrare de țară. Noi granițe. (Sâmbătă, 11 august 2012, 18:11)

    AIius [utilizator]

    Graniță peste Carpați? Așa au inceput si cu Iugoslavia in anii 1990. Un emisar, apoi o intrunire, iar dupa, revolta. Astfel s-a ales praful de Iuguslavia. Totul e planificat. US sunt cei mai smecheri, rup tot in bucati!
    • +4 (6 voturi)    
      apoi mă, ficior (Duminică, 12 august 2012, 11:00)

      teoratiu [utilizator] i-a raspuns lui AIius

      Drept e că din vestul ţării ajung mai repede la Budapesta decât la Bucureşti. Sincer, nu îmi place să fiu condusă de vreunul dintre oraşele astea. Aş prefera, administrativ şi fiscal vorbind, să-mi fie capitala la Cluj sau Timişoara. Măcar pentru vreo câţiva ani, ca experiment. şi lovitură de pedeapsă şi aducere aminte guvernanţilor.

      Nu le-au plăcut pontacilor voturile sau nevoturile ardelenilor aşa cum nu le convine nici numărul căpşunarilor. Păi să nu le placă nici banii noştri. Să rămână Bucureştiul să ţină în spate tot Regatul şi să vedem cât de bine o să-i meargă.
      • +1 (1 vot)    
        Corect. Toți am vrea ceva. (Sâmbătă, 18 august 2012, 18:05)

        AIius [utilizator] i-a raspuns lui teoratiu

        Același lucru spun și cei din Irlanda de Nord despre conducerea de la Londra a Regatului Unit. Ei ar dori sa fie condusi de Dublin. Dar, asta este istoria și administratia, trebuie respectate. Mulți am dori lucruri diverse, dar nu se pot îndeplini chiar toate. Cu multă stimă.
  • +8 (10 voturi)    
    puneti-i bodyguard... (Sâmbătă, 11 august 2012, 19:14)

    mihai58 [utilizator]

    ... pe " a lu' Chiriac " sau Rosca-Stanescu...
    Ca iar o sa zica ca (sic!) i-au strecurat biletele prin buzunare ziaristele alea isterice de la Romania Libera sau sabotorii aia de la B1 !!!...
    Daca nu poate Chiriac, ca-i la plaja... atunci Ciuvica... sau Ciutacii... Fenechii sau Vosganianii...
    Oricum... nu-l lasati nepazit Domnilor...ca iar ne trezim cu o imagine "deformata" despre "calitatea" loviturilor de stat "Made in Romania"...
    Ce ?... vreti sa ne afle toata lumea ca nici din astea nu suntem in stare sa facem cum trebuie ?...
    Pe urma... cand ne-o tranti Americanii, nu or sa ne mai vrea nici macar Rusii lui Felix, cu asa mazete ajunsi pe la toate butoanele !...
  • +8 (8 voturi)    
    si cu cina v-a discuta? (Sâmbătă, 11 august 2012, 19:21)

    goto [utilizator]

    de aceea a plecat ponta la jocurile olimpice. l-a lasat pe crin sa se descurce cu americanii. si la engleza lui sigur ii v-a aburi de nu or sa mai stie sam ce se intampla.
  • -7 (11 voturi)    
    Abia acum, Regalitatea e solutia! (Sâmbătă, 11 august 2012, 19:59)

    DoruBarba [anonim]

    Din meciul politic ne lipseste Arbitrul. Presedintele politician este, vrând-nevrând, un jucator. Asa au fost Iliescu si Basescu. Constantinescu a vrut sa joace rolul unui rege, dar fara prerogativele si învestirea acestuia, si a dat gres. Lipsind Arbitrul, puterea judecatoreasca a fost si ea politizata. Azi asistam la un meci politic care nu mai tine cont de reguli si nu exista un Arbitru care sa opreasca jocul. Iluzia ca populatia ar putea arbitra a cazut, prin socotirea referendumului dupa interesele fiecarei parti opuse. Lupta politica macina si institutiile statului: referendumul s-a dovedit o manipulare a plebei pentru interese de grup, ministri au devenit infractori, Curtea Constitutionala este un loc de dispute politice, parlamentul si-a pierdut de mult timp reputatia, procuratura încearca sa preîntâmpine infractiunile (desi, din principiu, ea actioneaza post-factum). Totul a fost otravit si pustiit.
    În acest context tulbure si pesimist, recredibilizarea tarii în ochii nostri si ai exteriorului nu se poate obtine altfel decât prin instaurarea Monarhiei. Regele va fi Arbitrul mult asteptat, apolitic si neutru, singurul care poate garanta independenta puterii judecatoresti. El va fi simbolul nepatat al tarii, stindardul moral al natiunii, garantia integritatii teritoriale si a nediscriminarilor de orice tip, mândria si prilejul de înnobilare al tuturor claselor sociale, factorul de coagulare si unitate al românilor. E simplu de înteles, dar abia acum, dupa iesirea puroiului politic la suprafata, acest pas istoric poate deveni realitate. Doar asa ne mai putem recapata demnitatea în fata mapamondului si a nostra însine.
    • +1 (3 voturi)    
      te vrei rege? (Duminică, 12 august 2012, 10:18)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui DoruBarba

      mai lasa-ne...
    • 0 (0 voturi)    
      Regalitatea ? (Duminică, 12 august 2012, 10:32)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui DoruBarba

      Adica Duda ?
      Multumesc, nu !
  • -9 (9 voturi)    
    . (Sâmbătă, 11 august 2012, 21:08)

    basescujudecat [utilizator]

    Americanii sunt aia de s-au dus peste Saddam ca are arme si ala nu avea, parca astia sunt....
    • 0 (0 voturi)    
      pentru " Iliescu judecat " (Duminică, 12 august 2012, 10:36)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      " pentru sangele varsat !"
      Nu are legatura subiectul Romania cu Irak !
      Si daca insisti , poate te gandesti putin la varianta de a trece urgent armele in Iran ? Parca au granita comuna. Ar fi posibil ca Sadam sa fi facut acest lucru ?
  • +12 (12 voturi)    
    In sfârşit! (Sâmbătă, 11 august 2012, 21:37)

    Kayros [utilizator]

    Era şi timpul să se mişte ceva. Până una alta nesimţiţii ăştia distrug de tot economia ţării.

    Vă atrag însă atenţia că Voiculescu a pregătit un fel de nouă mineriadă, probabil cu susţinete a serviciilor secrete ruse, ca în 89.

    Tare mă rog ca SRI ul să nu doarmă!
  • +14 (14 voturi)    
    Anto& Ponta have to go (Sâmbătă, 11 august 2012, 23:48)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Nici un alt stat nu va sari in ajutorul nostru daca noi nu dam dovada de determinare de a ramane in democratie.
  • +4 (4 voturi)    
    parere (Duminică, 12 august 2012, 9:04)

    asis [utilizator]

    Vine pentru a se lamuri daca Guvernul mai doreste sa faca parte din NATO si UE. Cu \\\"lovitura de stat parlamentara\\\" semanam mai mult cu America de sud caci numai acolo s-au mai intamplat(ultima in Paraguai in luna iunie). Cu expresii de tipul \\\"neamestecul in treburile noastre interne\\\" ne aseamanam cu Korea de nord, cuba, Venezuela, ... Vor sa stie daca nu trebuie sa-si ia rachetele si sa caute pt ele o tara mai sigura. La urma urmei avem reputatia ca natie ca trecem dintr-o tabara in alta. Ne razgindim repede, asta e! Si apoi sa fim sinceri daca la urmatorul referendum la care veti fi chemati va avea intrebarea \\\"Credeti ca Romania ar trebui sa iasa din UE?\\\" Cu galceava permanenta cu oficialitati din UE si educatia politica pe care Antena3 il face populatiei, in maxim 2 ani aproape 60% din populatie va vota DA.
  • +2 (4 voturi)    
    SUA (Duminică, 12 august 2012, 10:17)

    ggna [utilizator]

    intai trimit emisari. Si daca nu intelegem si nu intelegem, si Dogaru iese la cafteala trimit...cum se numesc? "trupe de mentinere a pacii"? Parca asa...
  • +2 (2 voturi)    
    asa este. (Duminică, 12 august 2012, 11:13)

    anton48 [utilizator]

    Asa este! Nimeni nu ne poate face curatenie decat noi. Iar noi nu ne facem caci nu sunteti lasati, tot de unii care vorbesc aceeasi limba dar gandesc in ruseste. Asa ca, ramanem cu rahatul in pridvor si ne mutam doar nasul, poate scapam de putoare. Ce poate sa-l convinga Gordon pe Ponta sau pe Kakarau? Ca ne ia parteneriatul strategic? Si ce daca? Il refacem pe ala cu Putin. Sa ne lase dracului, imperialistii astia!
    Biata tara! Biet norod! Biete institutii abia iesite de sub cizma totalitarismului! Imi pare rau ca nu am suficienti bani pentru a pleca de aici si sa nu mai stiu de existenta arealului carpato-danubiano-pontic si de al sturlumbaticilor sai locuitori. Urasc aceasta tara, imi este rusine ca vorbesc limba lui Kakarau si a lui Ponta dar si a minunatilor baieti votanti din Gorj, Olt, Mehedinti, Vrancea, etc. Cum as putea sa traiesc fara sa-i vad, sa-i aud, sa-i simt chiar si cand sunt pe closet, pe seraficul Zgonea, pe mirificul Fenechiu, pe frumoasa Goghiu,pe marele romancier Haznanian sau pe obersurbenfurerul coborat direct din holocaust Sova, sau pe sibilinicul Voicu, sau pe magistralul strateg Hrebenciuc? As dori sa mai traiesc , pe bune, macar cativa ani si sa nu mai aud niciodata de ei. Dar nu, colocatarii mei din blocul ceausist numit romania, olteni si munteni si-au umlut deja apertamentele cu rahatul asta dar ei zic ca miroare a roze. Sa si-l miroasa si sa si-l manance in veci! Serve they right!
  • +2 (2 voturi)    
    Citat (Duminică, 12 august 2012, 14:21)

    nic1 [utilizator]

    Il citez pe Cristoiu:

    " Pe astia nu ii mai scoateti decat cu TANCURILE" din pacate inclin sa ii dau dreptate.
  • -1 (1 vot)    
    Alt substrat are vizita... (Luni, 13 august 2012, 8:22)

    Andor74 [utilizator]

    In caz de criza, cine are bani cumpara ieftin.
    Daca tot ne merge prost in Europa, nu e normal sa apara cineva care sa priofite de situatie?
    Cand era Nastase la putere si eram monitorizati si marginalizati de UE (aduceti-va aminte cat de greu ne-au primit in UE) cine ne deschidea larg bratele? Cate investitii straine au venit atunci in tara si de unde? Ce metode de privatizare au fost atunci?
    Tare mi-e ca romanii uita usor si noi acum de fapt retraim momentele din 2003-2004....