VIDEO Traian Basescu: Flacara democratiei a ramas aprinsa. Romanii au respins lovitura de stat

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 22:51 Actualitate | Politic

Traian Basescu anunta ca se intoarce la Cotroceni
Foto: AGERPRES
Traian Basescu a declarat duminica seara, la ora 23.00, ca "romanii au respins lovitura de stat a celor 256 de parlamentari condusi de Ponta si Antonescu". Presedintele suspendat a spus ca romanii au nevalidat referendumul prin neparticipare, si a anuntat ca "fractura din societate trebuie stopata, trebuie anihilata, pentru ca Romania are nevoie de toata energia pentru a reusi in procesul de integrare in lumea civilizata". Reamintim ca estimarile oficiale ale prezentei al vot vor fi anuntate de BEC la ora 00.30, in conditiile in care referendumul de demitere a lui Traian Basescu e validat doar daca participa la vot 50% plus unul din alegatorii de pe liste. Vezi aici rezultatele exit-poll-urilor comandate de Realitatea TV si Antena 3 (estimari pentru ora 21.00, nu pentru ora 23.00).


  • Declaratii Traian Basescu:

  • Flacara democratiei a ramas aprinsa
  • Romanii au respins lovitura de stat a celor 256 de parlamentari condusi de Ponta si Antonescu
  • Vreau sa le multumesc celor care trecind peste supararea lor au inteles ca azi nu a fost un referendum despre Basescu, ci in favoarea Europei si impotriva unei lovituri de stat
  • Vreau sa le multumesc celor care au avut energia sa explice romanilor ce s-a intimplat in saptamina neagra
  • As vrea sa intelegm un lucru fundamental: azi a fost o zi a optiunilor, o zi in care romanii puteau spune Da, vrem sa mergem spre Est, ii urmam pe Ponta, Antonescu si Voiculescu, sau sa spuna NU, vrem in UE si NATO
  • Romanii, prin votul lor - care nu a fost pentru mine - ci pentru Romania - au manifestat asa cum le permite constiinta. Prin modul in care s-au manifestat au consolidat ideea ca Romania nu mai poate reveni la o scoietate condusa dupa bunul plac, fara reguli, in care un grupa de politicieni decid soarta romanilor
  • Romanii si-au decis ei insisi soarta, nevalidind referendumul propus de cei 256 de parlamentari in numele puscariabililor
  • Ii asigur pe romani ca odata revenit la Cotroceni o sa incerc sa generez un sentiment de impacare in societate
  • E clar ca multi romani au nemultumiri fata de cele intimplate in ultimii ani. Fractura din societate trebuie stopata, trebuie anihilata, pentru ca Romania are nevoie de toata energia pentru a reusi in procesul de integrare in lumea civilizata
  • Vreau sa-i multumesc lui Vasile Blaga, Monicai Macovei, lui Razvan Ungureanu, dlui profesor Papahagi, lui Mihai Neamtu si tuturor acelora care nu sint aici, dar au fost alaturi de mine in a-i convinge pe romani ca locul nostru e in UE si nu in izolarea la care ne-au condamnat Ponta si Crin Antonescu
  • Ii rog pe cei care sint aici, din cei multi care au spus ca dreapta politica sintem noi.
  • Incep cu cea care a avut o contributie extraordinara - Monica Macovei


Declaratii Monica Macovei:

  • Multumesc mult celor care au inteles ca ne-am luptat ca justitia sa ramina independenta
  • Am luptat impotriva minciunii si imposturii si bolsevismului
  • Am luptat sa raminem in UE, care ne fonduri, reguli, principii si bunastare


Declaratii Vasile Blaga:

  • LE multumesc romanilor
  • Le multumesc tuturor colegilor mei care mai au mult de lucru in noaptea asta


Noi declaratii Traian Basescu:
  • A fost un referendum care in modul in care s-a desfasurat arata ca cei care au dat lovitura de stat nu au nici macar fair-play
  • Adevaratul referendum validat e cel in care ni se cerea Parlament unicameral si 300 de parlamentari. Pentru asta urmeaza sa dam o adevarata batalie politica
  • Puscariabilii trebuie sa inteleaga ca referendumurile validate sunt obligatorii
  • Va multumesc inca o data, romani, ca nu ati validat lovitura de stat
  • (Purtind in mina o torta): Antena 3 e aici? Unde e Antena 3? Va dau voua flacara democratiei, poate o aprindeti si la Antena. Democratia frige la maini


  • Urmareste declaratiile lui Traian Basescu


























15689 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    cat de romanesc ... toti au castigat .. (Duminică, 29 iulie 2012, 23:10)

    adrian8 [utilizator]

    ...
    ramane de vazut cine e "prostanacul" .
    • -5 (15 voturi)    
      basel gionel (Luni, 30 iulie 2012, 0:10)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Azi victorie la masa verde maine infrangere pe teren. Ca din gura de sarpe o sa tipe: fraudareeeeeeeee!......vor fi 9,2 mil voturi pe care le vor numara pedeleii pana la adanci batranete.
  • +2 (8 voturi)    
    Well done Base (Duminică, 29 iulie 2012, 23:10)

    ccvica [utilizator]

    Bravo
  • +10 (18 voturi)    
    TREBUIE! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:12)

    sebagain [utilizator]

    Trebuie rezultate oficiale BEC.
    Apoi:

    Trebuie abrogate procariile alea de OUG.
    Trebuie repusa in functii CCR.
    Trebuie MOF sa treaca inapoi de unde a venit.
    Trebuie Avocatul poporului sa fie repus in functie. Trebuie Ponta demis.
    Trebuie dizolvat parlamentul.
    Trebuie revizuita constitutia.
    Trebuie facuti 300 de parlamentari.
    Trebuie sa multumim UNGARIEI ,Europei si Diasporei.
  • -4 (14 voturi)    
    Flacara democratiei (Duminică, 29 iulie 2012, 23:14)

    evoque [utilizator]

    basesciene a plecat odata cu aleodor.
    Macovei vorbeste de bolsevism ea fiind un produs al bolsevismului.
    Toata lumea se anunta castigatoare, o sa vedem dimineata cine a fost ciuruit de data asta.
    Povestea cu lovitura de stat este fumata.
  • +1 (13 voturi)    
    am castigat! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:14)

    tot_yo [utilizator]

    de ce mi se par declaratiile astea ca "am castigat"-ul lui Geoana de acu vreo 3 ani.
    sa vina rezultatele oficiale si mai vedem.
  • +4 (14 voturi)    
    Acum deschid (Duminică, 29 iulie 2012, 23:24)

    AlisCuPar [utilizator]

    sampania ! Romania nu e pierduta ! Si la toamna scapam definitiv de comunisti !
    • -1 (3 voturi)    
      Bravo Romania! (Luni, 30 iulie 2012, 0:56)

      rebecai [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

      Sa te auda Bunul Dumnezeu!
  • +2 (12 voturi)    
    respect ! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:25)

    zorba [utilizator]

    tot respectul pentru domnul traian basescu,presedintele romaniei !!
    sa traiti,domnule presedinte !
  • +7 (15 voturi)    
    cu sampanie la Cotroceni! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:29)

    flitmania [utilizator]

    Si cu Ponta,Antonescu,Zgonea ,Filip,Sarbu,Chiroiu si acolitii lor la puscarie.Vant din pupa!
  • -7 (19 voturi)    
    O lovitura de stat (Duminică, 29 iulie 2012, 23:30)

    Colonel [utilizator]

    Se da din exterior, cu ajutorul strainilor, adica cu ajutorul prim-ministrului ungariei, al anghelei merkel, al lui Barosso si al primarului Chisinaului. O lovitura de stat se da prin mijloace anti-democratice, precum instigarea la lipsa la vot!
    • +1 (7 voturi)    
      Colonelului Turcitu' (Duminică, 29 iulie 2012, 23:58)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      O lovitura de stat se da prin blocarea si anihilarea institutiilor democratice si calcarea in picioare a Constitutiei.Cu toate ticalosiile USL si populistilor poporul a facut-o sa esueze!
    • 0 (0 voturi)    
      serios? (Luni, 30 iulie 2012, 0:22)

      cetatean_cu_drept_de_vot [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Eu zic ca se da mai usor prin suspendarea fara motic a presedintelui.
  • -5 (11 voturi)    
    hehe (Duminică, 29 iulie 2012, 23:31)

    Mazeta [utilizator]

    Nu pot ei fura cat putem noi fura.
  • -8 (22 voturi)    
    un fleac, m-au ciuruit ;) (Duminică, 29 iulie 2012, 23:31)

    Montesquieu [utilizator]

    maria, dragostea mea... AM INFRANT!!!

    :))))))

    traiane, esti PA
    • -2 (6 voturi)    
      Te consoleaza Sova. (Duminică, 29 iulie 2012, 23:59)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Lasa , nu fi trist, e viceversa!
  • -5 (11 voturi)    
    Dovada de democratie, nu lovitura de stat! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:35)

    lilianatimofte64 [utilizator]

    Eu cred ca prin realizarea referendumului, Romania a demonstrat ca are structura democratica, adica poate schimba presedintele (nu ca pe vremea lui Ceausescu). Ca nu si-a realizat scopul din cauza absenteismului, asta e alta poveste
    • -1 (5 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 30 iulie 2012, 0:26)

      cetatean_cu_drept_de_vot [utilizator] i-a raspuns lui lilianatimofte64

      S-a dovedit ca daca presedintele nu respecta agenda mafiei din Parlament poate fi schimbat ;)
  • +11 (19 voturi)    
    Rezultate (Duminică, 29 iulie 2012, 23:38)

    Kayros [utilizator]

    Basescu a fost mereu bine informat si a interpretat corect procesul electoral deci, merg pe mana lui

    Mai ramane de vazut daca nu reusesc cumva sa-l "faca" din numaratoare uselistii disperati.
  • -3 (7 voturi)    
    da (Duminică, 29 iulie 2012, 23:44)

    luxdesign28 [utilizator]

    "care ne fonduri, reguli, principii si bunastare" - :)
  • +2 (10 voturi)    
    Serios? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:46)

    OrlyOpinions [anonim]

    Nu asteptam rezultatele oficiale?
    Mai vin si voturile din strainatate :), nu are rost sa ne grabim cu declaratii si sa topaim la televizor. Imaginea cu Geoana cand a pus inapoi dopul la sticla de sampanie e intiparita in mintea romanilor.
    Si dupa cum stiti de la ultimele alegeri prezidentiale 5% nu se fura asa greu.
  • +6 (12 voturi)    
    Oleee! Ole! Ole! Ole! Oleee! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:46)

    Florin Cj [utilizator]

    Oleee! Ole! Ole! Ole! Oleee! Antoneeeeescu nu mai e!!!
  • -5 (11 voturi)    
    Basescu se bucura ca Geoana (Duminică, 29 iulie 2012, 23:46)

    Mircea Marinescu [utilizator]

    Inainte de publicarea rezultatelor oficiale.

    :))
  • +10 (10 voturi)    
    Față de ora 17:00... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:46)

    Mihail_AD [utilizator]

    media orară a voturilor este crescătoare:
    - la ora 17:00 : 2,7% / h
    - la ora 20:00 : 2.8% / h
    - la ora 21:00 : 3.14% / h (pi)
    de unde încrederea? Dacă trendul s-a păstrat și după ora 21:00, în două ore s-au acumulat peste 6%.
    Recunosc totuși, președintele Băsescu nu s-a înșelat până acum în pronosticuri
  • +4 (8 voturi)    
    observatie (Duminică, 29 iulie 2012, 23:58)

    Ar3s [utilizator]

    daca 256 de parlamentari au sustinut puscariabilii, ceva nu este in regula cu sistemul politic. Trebuie ca sistemul politic, este de tip mafiot.
  • -2 (4 voturi)    
    Indiferent ce va fi... (Luni, 30 iulie 2012, 0:04)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...Băsescu a atins din nou o temă dureroasă. Reconcilierea e prioritară. Promisă și de actualii guvernanți, modul în care au ales s-o obțină e cel puțin ciudat.
  • -1 (7 voturi)    
    Lovitura de Sah (Luni, 30 iulie 2012, 0:09)

    titirica [utilizator]

    deci... Basescu tocmai a vazut ce sprijin are, asta inseamna ca in sfarsit o sa fie presendinte normal, fara interventii, razboi si caterinca...ceea ce nu suporta sa fie..o sa fie STRICT presedinte....

    da nu, il mai poate paste o suspendare cumulata cu alegerile parlamentare si atunci sa il vad cum mai spune sa nu se prezinte lumea la vot ... :))

    penibila strategie oricum...
  • -1 (1 vot)    
    Usurel cu bucuria... (Luni, 30 iulie 2012, 0:21)

    Lucky1 [utilizator]

    ...pana nu se oficializeaza cifrele.
    usl este in stare de orice si nu se vor da in laturi sa falsifice orice cifra pentru a obtine victoria: inlaturarea lui Basescu si legalizarea loviturii de stat.
    Doamne fereste sa vina cu cifre peste 50%. De-abia de atunci incolo incepe nebunia in care intra Romania.
    Ar fi o adevarata catastrofa pentru noi toti. Europa ne va arunca, fara menajamente, la cosul de gunoi.
  • +1 (3 voturi)    
    titi (Luni, 30 iulie 2012, 1:05)

    pYt [utilizator]

    Nebunii astia de la USL au furat ca-n codru, nu-mi vine sa cred, au pus urne peste tot , pe plaja, in hotel, la piscina, la spitalul de nebuni.......Ponta cica ua fost la 9mil de romani , da cu alea 2 mil furate..... sunteti penibili,,, acum vrem activitate de la justitie