Exit-poll-uri Realitatea TV: 86,90% DA, 13,10% NU, prezenta pana la ora 21.00 de 44,01%/ Antena 3: 84% DA, 16% NU, prezenta pana la 23.00 de 51%

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 22:47 Actualitate | Politic

Realitatea TV a prezentat la ora 23.00, dupa inchiderea urnelor, un exit-poll realizat la nivel national de Operations Research. Antena 3 a prezentat un exit-poll realizat de Compania de Cercetare Sociologica si Branding, CCSB. Datele exit-poll-urilor ofera prezenta la vot pana la ora 21.00 si procentele exprimate la referendum pentru demiterea presedintelui Traian Basescu.

Exit-poll Realitatea TV:

Prezenta la vot pana la 21.00 - 44,01%

Voturi DA - 86,90% 

Voturi NU- 13,10%


Exit-poll Antena 3:

Prezenta la vot pana la ora 21.00 - 44%

Voturi DA - 84%

Voturi NU - 16%

UPDATE: CCSB prezinta pe site o prezenta la vot la ora 23.00 (la inchiderea urnelor) de 51%.

Reamintim ca Traian Basescu a declarat imediat dupa ora 23.00 (ora incheierii votului) ca referendumul a fost invalidat in urma neparticiparii majoritatii alegatorilor inscrisi pe urne, iar PDL sustine ca prezenta la vot a fost de 46,8%. In schimb, reprezentantii USL sustin ca referendumul ar fi fost validat. Biroul Electoral Central va face publice la ora 00.30 estimarile oficiale de la finalul votului, iar rezultatele oficiale vor fi cunoscute cel mai probabil luni.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

21800 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    mai rarut (Duminică, 29 iulie 2012, 22:57)

    Lucian* [utilizator]

    stati bland ca o ora dureaza numai numaratul voturilor si verificarea lor!

    daca apare ceva mai repede atunci este facatura!
  • +33 (41 voturi)    
    Uraaaaaaaaaa (Duminică, 29 iulie 2012, 23:09)

    danielovici [utilizator]

    Crin Ponta la gunoiul istoriei cu voi pentru totdeauna.
  • +33 (41 voturi)    
    63% (Duminică, 29 iulie 2012, 23:09)

    potaissa [utilizator]

    asta e procentul pentru NU. am lipsit motivati!!
    • -13 (17 voturi)    
      63 (Duminică, 29 iulie 2012, 23:20)

      F@r [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Cum ai calculat?
      • +11 (15 voturi)    
        calcul (Duminică, 29 iulie 2012, 23:29)

        h.bogdan [utilizator] i-a raspuns lui F@r

        A mers in cimitir si a adunat si mortii
    • +6 (14 voturi)    
      .............. (Duminică, 29 iulie 2012, 23:24)

      Luigi34 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      ...logic, 37% ar fi simpatizantii/votantii usl....sunt curios cum le vor imparte...cat psd, cat pnl, cat pc?....si mai au curaj sa vorbeasca de legitimitate....oare n-ar fi bine sa avem duminica viitoare alegeri parlamentare?:D
      • 0 (0 voturi)    
        se pupa cifrele! (Luni, 30 iulie 2012, 8:46)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Luigi34

        2 sondaje din 2011: A. 31% dintre romani cred ca "..a fost o idee buna comunismul dar prost aplicata" (Romania Libera) B. 42% dintre romani cred ca SOARELE se invarte in jurul pamantului. C. Bazinul electoral al PSD a fost mereu sub 38%. D. profilul "alegatorului"facut de Operations Research arata ca dintre votanti cam 52% au peste 65 de ani. (adica pensionari).
  • -40 (54 voturi)    
    DE CE NU IL DEMITE ? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:12)

    Razvan19 [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce nu il demite. Pentru ce? Deci te punem in functie cu 4,5 mil de voturi dar te demitem cu 9 milioane? Unde-i logica: oricum s-a vazut cat de iubit este de popor!
    • +21 (27 voturi)    
      9 mil pt. un referendum valid... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:20)

      oximoron [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

      nu pentru demitere ...dar la uselei merge greu neuronu' saracu'...batut de soare.

      tati, 9 mil e nevoie pt. validarea referemdumului pu' dottore...referendum pe care, oameni cu ceva neuroni, nu l-au vrut.
      • +5 (9 voturi)    
        deoarece (Duminică, 29 iulie 2012, 23:23)

        mishu23 [utilizator] i-a raspuns lui oximoron

        atunci nu functiona masinaria USLasha asa cum a functiona astazi, si a fost instalat di 50%+1 din cei care au participat..

        oricum e alta mancarica de peste, ceea ce si altii (nu numai tu) nu nu au inteles.. probabil ca atunci nu exista interes in rechizitionarea de buletine pe 50-100 lei
      • -18 (24 voturi)    
        esti spalat rau pe creier prietene (Duminică, 29 iulie 2012, 23:26)

        Razvan19 [utilizator] i-a raspuns lui oximoron

        prietene eu zic asa, ok, am inteles, dar unde e logica: adica te pun in functie cu 4,5 mil de voturi (DIn care si diaspora, aia slugi in strainatate), dar trebuie sate demitem cu minim 9 mil prezenta la vot etc? Unde e logica prietene.

        P.S.: Nu sunt cu niciun partid!
        • +15 (17 voturi)    
          logica este simpla (Duminică, 29 iulie 2012, 23:32)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

          Referendumul nu este o modalitate obisnuita de alegeri, ci o cale extraordinara de a vota.

          Sfat: daca spui ca nu esti cu niciun partid, las-o mai moale cu "aia slugi in strainatate".
          • -15 (15 voturi)    
            Pai da prietene (Duminică, 29 iulie 2012, 23:46)

            Razvan19 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

            Pai daca sunt slugi in strainatate. La mine , cel putin la tara, toti sunt in Italia, la vazut de babe si mosi. Le spala posteriorul , etc etc. Daca le e drag de Basescu sa vina in tara nu? Ei nu au dreptul sa voteze! De ce au ei dreptul sa ne decida noua soarta?
            • +7 (7 voturi)    
              mmmnu (Duminică, 29 iulie 2012, 23:52)

              eek [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

              n-ai zis nimic, mai incearca odata
            • 0 (6 voturi)    
              51% (Luni, 30 iulie 2012, 0:46)

              Nigger [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

              Ai cvorum, e O.K.
              N-ai cvorum, n-ai lovitura de stat!
              Ce pacat ca nu mai poate iesi bombonelul de la Facultate!
          • +8 (8 voturi)    
            nu potzi (Duminică, 29 iulie 2012, 23:46)

            mishu23 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

            sa aplici aceeasi logica si pe capra si pe bou, ca sa ma fac intzeles..

            alegerea se face pe o lege, referendumul pe alta, nu potzi compara
            • +4 (4 voturi)    
              am inteles. Sa se duca dracu toti parlamentarii (Duminică, 29 iulie 2012, 23:51)

              Razvan19 [utilizator] i-a raspuns lui mishu23

              Sa se duca la 2.m sub pamanat toti parlamentarii: Toti! Ca oricum, oricine ar venii la noi, nu va face nimeni nimic!
        • +10 (10 voturi)    
          slugi (Duminică, 29 iulie 2012, 23:46)

          Daniel Manaila [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

          sluga esti tu amice! nu uita ca romanii din strainatate au ridicat economia romaniei si o ridica inca.nu in totalitate dar contribuie foarte mult la asta.si inca ceva oamenii aia nu au plecat de bine ce le mergea aici.asa ca grija mare in alegerea cuvinteleor sluja sau vei fi vreun patron de ala cu chiosc de sosete si q7.
        • +10 (10 voturi)    
          Logica? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:46)

          obosita [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

          Pentru ca la prezidentiale s-a ales intre 2 candidati si voturile, mai multe de 10 milioane s-au impartit. Nu poti compara treburile. Si nu mi se pare normal ca 200 si ceva de oameni sa decida in numele nostru oricand le cade lor bine. Este normal sa fie pusa aceasta piedica de cvorum in calea incercarilor de debarcare a presedintelui indiferent cum se numeste. Nu ei l-au ales pentru ca nu este republica parlamentara!
        • +7 (7 voturi)    
          mai subtire (Duminică, 29 iulie 2012, 23:49)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

          e vorba de participare si la daca acum s-ar fi votat ca dupa turul doi din 2009 Basescu s-ar intoarce legitim la Cotroceni. Cauta si tu cifrele, mai draga.
    • +23 (27 voturi)    
      Oare... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:24)

      Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

      pe Ponta de ce nu il demite nimeni? Oare cati l-au votat pe el ca sa ajunga parlamentar si sa ajunga sa demita un presedinte impreuna cu Antonescu? Cateva MII, nici macar zeci de mii, nu MILIOANE cate voturi a avut presedintele Basescu. Punem pariu ca se strang intr-o ora sute de mii de oameni care sa le ceara demisia?
      • +2 (4 voturi)    
        DA, (Duminică, 29 iulie 2012, 23:41)

        Jordan [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        Da, pun pariu cu tine ca nu strangi sute de mii de romani in strada, indiferent de miza. Romanii sunt ... ... comozi, ca sa nu zic lenesi.
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:55)

        Daas [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        Iti raspund eu la aceasta intrebare.
        ... Aproximativ 9500 de oameni au votat intrarea lui Crin si Ponta in Parlament.
    • +20 (20 voturi)    
      da,mai dati-va dracu' (Duminică, 29 iulie 2012, 23:27)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

      ne-ati otravit de la inceputul anului,de trei luni economia Romaniei este moarta,un plagiator nenorocit umbla brambura prin Europa reprezentandu-l pe socru-sau si pe nevasta-sa,un pocherist bolnav psihic se crede imparatul mustelor,iar romanii sunt mai invrajbiti ca niciodata.
      Ponta si Antonescu ,Zgonea ,Filip si Sarbu sa plateasca cele 20 de milioane de euro .Sa plateasca toate costurile referendumului,sa plateasca taxa de pe A2 care nu a taxat nicio masina azi,sa plateasca pentru imaginea dezastruoasa in Europa.Sa plateasca si nemernicii de parlamentari.Si voi,ciocul mic! S-au terminat banii ,nu mai sunt surse sa plateasca toti postacii.
    • +7 (7 voturi)    
      Pucistul fara minte. (Duminică, 29 iulie 2012, 23:27)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

      Du-te la USL. Acolo ei sustin ca e demis! Asa zice comisarul poporului D.S.
    • +1 (1 vot)    
      de (Luni, 30 iulie 2012, 0:17)

      albyn58 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

      de unde esti , din mehedinti ?
    • 0 (0 voturi)    
      cum stai cu aritmetica? (Luni, 30 iulie 2012, 8:48)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Razvan19

      au votat DA cam 6,2 milioane. Restul pana la 18 milioane??????
  • +18 (26 voturi)    
    Holera 3 (Duminică, 29 iulie 2012, 23:13)

    feisbuk [utilizator]

    USL da 52% prezenta la vot din spusele lui Sova & Fenechiu. Antonescu vorbeste si nu spune nimic concret. Am un presentiment ca se va intampla ceva rau, fiindca ei intocmesc procesele verbale.
  • +3 (15 voturi)    
    44% (Duminică, 29 iulie 2012, 23:13)

    Lucian* [utilizator]

    Sa mori tu?
    44%?
    HAHAHAHAHAHAHA!

    vai, ce glume proaste faceti!
    • -11 (19 voturi)    
      mai au (Duminică, 29 iulie 2012, 23:19)

      bufu87 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      si unii constiinta civica si se duc sa voteze. e asa greu de crezut?
    • -11 (19 voturi)    
      Si inca cum ... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:21)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      ... 44% cu doua ore inainte de inchidere... vezi sa nu faci infarct ....urmasul lui Trian Basescu... :))
      • +5 (9 voturi)    
        gata care ore? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:25)

        oximoron [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ca e 11 demult...sau la voi e inca dimineata? :))
        la 20.00 erau 37%...doar nu te astepti sa va voteze diaspora???? vise taica, vise.
    • +14 (18 voturi)    
      corect (Duminică, 29 iulie 2012, 23:25)

      comentez [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Si mie mi se pare dubios acel 44 %.

      In cel mai bun caz au avut cam 4 % prezenta pe ora.

      La ora 20 erau 37.67% , cum au ajuns intr-o ora la 44% ?
      • +1 (1 vot)    
        44% (Luni, 30 iulie 2012, 0:17)

        CetateanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui comentez

        Ia ghiceste tu cum or fi ajuns sa voteze 7% din cetateni intr-o ora!
        @GigiKent: nu stiu de ce, dar am observat ca toti sustinatorii lui Crizel si Minciunel nu sunt in stare sa lege 2 propozitii. Si folosesc din abundenta "..."
  • +17 (17 voturi)    
    Exp (Duminică, 29 iulie 2012, 23:16)

    JDK [utilizator]

    De fapt cei care au votat cu NU erau tot electoratul USL, dar ori nu stiu sa citeasca ori nu inteleg ce scrie pe buletinul de vot! :P
  • +20 (22 voturi)    
    Ha ha ha (Duminică, 29 iulie 2012, 23:21)

    Iulian_c [utilizator]

    trebuie sa strangeti putin din dinti si sa va uitati Antena 3 , ce fete au toti complicii lui Voiculescu. "Priceless"
  • +18 (20 voturi)    
    :)))) (Duminică, 29 iulie 2012, 23:22)

    cristi_an [utilizator]

    FURAT si abia trag de un 30% :))))) ...si vorbin de un furt de mari proporti...plus 4h in plus!! USL = ESEC total!!!
  • +21 (23 voturi)    
    boicotul a reusit (Duminică, 29 iulie 2012, 23:23)

    BME [utilizator]

    antena 3 face spume, ati pierdut ba lingailor , sa nu mai doarma linistiti stirilisti lui voiculescu ca vor fi dati afara ,nu au lins destul pt a scapat de Base
  • +9 (11 voturi)    
    Esteee (Duminică, 29 iulie 2012, 23:30)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    La gunoiul istoriei cu comunistiiii
  • -17 (21 voturi)    
    pacat (Duminică, 29 iulie 2012, 23:31)

    Cristian2100 [utilizator]

    PACAT,PACAT,....Am ramas cu presedintele RAHAT.
    Unii dintre noi nu au facut astazi ceea ce trebuie ca altadata sa faca ceea ce vor......si dura 1 minut sa votezi..
  • +13 (15 voturi)    
    Epic (Duminică, 29 iulie 2012, 23:32)

    AdiGeorgescu1328518035517 [anonim]

    epic fail :))))))) acuma dati vina pe unguri
  • +15 (17 voturi)    
    l-ati auzit pe Ponta? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:35)

    T34 [utilizator]

    Oameni buni, dobitocul asta nu conteneste sa ma socheze. I-ati ascultat declaratia de presa? Eu vin in tara si-i sparg capul!!!
  • -15 (21 voturi)    
    Democratia a invins! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:36)

    Tannia_R [utilizator]

    Un scor de 84-86% pentru demitere arata adevarata valoarea a fostului presedinte. Alegerile au fost corecte si transparente.
    Bravo romani!
    • +10 (10 voturi)    
      hello (Duminică, 29 iulie 2012, 23:51)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Tannia_R

      e cu limita de validare; eu mi-am ales presedintele in 2009 si nu am de ce sa mai votez o data... si ca mine sunt foarte multi...
  • +17 (21 voturi)    
    La puscarie! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:38)

    KostasP [utilizator]

    Basescu, ai unda verde sa-i bagi pe toti in puscarie. Rade-i! Poporul te sustine!
  • -5 (11 voturi)    
    suspect (Duminică, 29 iulie 2012, 23:43)

    Erwin [utilizator]

    Cam vesel ponta. Cred ca le-a iesit schema la baieti si au scos 50%.
    • +12 (12 voturi)    
      , (Duminică, 29 iulie 2012, 23:46)

      decem [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

      Ala e tot timpul vesel. Are probleme psihice ca si Iliescu.
  • +10 (10 voturi)    
    inca se va fura (Duminică, 29 iulie 2012, 23:47)

    visio [utilizator]

    insa nu suficient cats a compromita Romania; clar pentru toata lumea este ca 70% din populatia Romaniei a devenit imuna la manipularile antenei 3; ceea ce este o realitate incontestabila; 70% din romani au inteles minciunile fostilor comunisti; cel mai important aspect al acestui referendum este ca romanii au transmis un mesaj plagiatorilor, turnatorilor, si criminalilor: intr-o lume moderna, voi trebuie sa invatati sa duceti gunoiul; romanii au inteles ca e timpul schimbarii, e timpul integrarii accelerate in sistemele europene; de ce? acum plagiatorii si turnatorii au incercat un referendum ilegal (cumpararea de voturi in parlament sau la urne este considerata infarctiune), insa la sfarsitul acestei saptamani vor incerca o lovitura de Stat militara, in stitlul binecunoscut al regimului Iliescu; usl este o pata de rusine in istoria tarii noastre.
    • +1 (1 vot)    
      imi dai fiori (Luni, 30 iulie 2012, 0:20)

      CetateanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui visio

      La asta nu m-am gandit. Te rog nu le da IDEI!
  • +4 (4 voturi)    
    DEZASTRU (Luni, 30 iulie 2012, 0:07)

    johnmibb [utilizator]

    Un referendum in urma caruia AU PIERDUT toti pentru ca:
    1. USL si-a pus ambitia sa scoata 50%+1 la vot, desi la locale fusesera 56%, iar la locale implicarea este mult mai mare. Deci s-au crezut mai mari decat sunt, pentru ca era foarte greu sa scoata atata lume, chiar imposibil. Nu inteleg care le-a fos logica, sa se bage singuri cu capul in lat.
    2. Basescu a pierdut si el, pentru ca daca i-ar fi iesit la vot electoratul favorabil lui, referendumul ar fi fost validat si ar fi pierdut, are prea multi opozanti. Atatea milioane de oameni impotriva lui....e ceva. Sa nu mai povestim ca daca pragul electoral ar fi fost stabilit dupa ultimul recensamant, ar fi fost dezastru. Basescu stie ca pragul electoral este stablit inca dupa recensamantul vechi, cand 50% insemna 9,1 milioane. Dupa noul recensamant, vreo 7,5 milioane de voturi erau de ajuns pentru validare, acum s-au pezentat la vot aproape 8,5...din care 86% impotriva lui...imens. Deci Basescu stie ca desi a ramas presedinte, a pierdut.
    3. Romania a pierdut imens, mai ales prin actiunile USL, actuni strict politice de preluare a puterii, prin metode nedemocratice. Deasemenea, romanii pot sa treaca la pierderi si ce va urma, pentru ca cea mai proasta varianta era o participare de aproape 50% (dar sub) si un scor dezastruos pentru Basescu. Varianta ideala era maxim 30 si ceva la suta participare. O varianta proasta, dar mult mai buna decat acest aproape 50%...era o prezenta este 50%. Ce va urma de acum, va fi dezastru.

    PS: prevad un tur 2.L
    a cate a facut USL pana acum...sunt in stare sa treaca peste orice lege si sa mai faca un tur.
  • +4 (4 voturi)    
    Numarati corect ! (Luni, 30 iulie 2012, 0:12)

    Primula [utilizator]

    Este uluitor cum vor cei din USL sa prosteasca lumea, afirmand ca Traian Basescu are sustinere de doar 13,10 %! Trebuie sa-i socotiti ca fiind sustinatori ai presedintelui legitim si pe cei 50% care au inteles ca trebuie sa stea acasa in ziua votului, pentru a nu legitima o lovitura de stat!
    • -1 (3 voturi)    
      Chiar asa, numarati corect (Luni, 30 iulie 2012, 0:29)

      Douazeci [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      Asadar, tu iti imaginezi ca toti (dar absolut toti) cei care au stat acasa sunt automat simpatizanti ai lui Basescu? (Asta apropo de numaratul corect)
  • +3 (3 voturi)    
    Am avut dreptate (Luni, 30 iulie 2012, 0:58)

    Kayros [utilizator]

    Am avut dreptate, Basescu nu s-a dezmintit!

    Pacat de ideea aia de reconciliere cand neispravitii vor continua sa faca tot raul de care sunt in stare in Parlamentul pe care l-au transformat in circul lor personal.

    Sa vedeti numai ce convulsii si contorsiuni.

    Poate ca traseistii vor face din nou ...dreapta imprejur, mai stii?